Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 2.895
|
čitano: 608.290
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ili vidi gore updejto sam ti računicu sa novim cpu i vga, samo si provjeri bios na ploči koji ti je da li trebaš odraditi bios update ako bi uzimao 5800x3d

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Wiz3m4n kaže...

Ili vidi gore updejto sam ti računicu sa novim cpu i vga, samo si provjeri bios na ploči koji ti je da li trebaš odraditi bios update ako bi uzimao 5800x3d

Ma budem si slozio onda nesto novo za 2000-2200 eura a ovaj svoj cu na prodaju, mislim da je to najbolje s tim da imam ovaj svoj PC vec 3 godine.

Hvala ti jos jednom!

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nema problema, sretno i slobodno pitaj ako šta treba no vjerujem kako će ti tamo kolega sve pojasnit

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Wiz3m4n kaže...

 Ivo/Mitohondri/ :=) imaš sjebanu karticu koja je majnala i bios koji je modan rekao bih po ponašanju tvoje kartice 

 

...

 Posumnjao sam i ja na to, dumpovao BIOS pomoću GPU-Za i dobio "original" VBIOS od Sapphirea, slaže se hash.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ja bi svejedno usnimio nov bios , promjenio pastu i ventilatore, novi su 10e na Aliju

8 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

znam da nije bas tema za to ali - trenutno imam b450 a pro max maticnu,ryzen 5 3600,  4x8gb corsair vengeance COR-CMK16GX4M2B32C16, rx 6800, seasonic focus plus 650w, htio bi upgrejdat procesor pa koji da uzmem? da odem budget i uzemem ryzen 5 5600 ili da probam ugrabiti ryzen 5 5800x3d na nekoj akciji? igram na 1080p za sada. ako updejtam bios i na istu plocu stavim novi proc bojim se da mi moglo biti problema sa kompatibilnosti memorije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

 Najbolje ti je R5 5600. Po meni se ne isplati davati preko 300 eura za R7 5800X3D na mrtvoj platformi, to je previše. Prelaz na R5 5600 bi te naravno puno manje košta a to je i dalje super kombinacija s tvojom RX 6800. A onda danas sutra ćeš sve skupa mijenjati. Za BIOS, koji god od tih procesora bi stavio, prvo moraš update BIOS-a tako da tu nema neke rasprave. A i ne vidim razlog da ti poremeti ram. S novijim verzijama BIOS-a se to sve poriješavalo od tipa prve godine pa na dalje, tako da se toga ne trebaš bojati.

10 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Mr.Natural kaže...

znam da nije bas tema za to ali - trenutno imam b450 a pro max maticnu,ryzen 5 3600,  4x8gb corsair vengeance COR-CMK16GX4M2B32C16, rx 6800, seasonic focus plus 650w, htio bi upgrejdat procesor pa koji da uzmem? da odem budget i uzemem ryzen 5 5600 ili da probam ugrabiti ryzen 5 5800x3d na nekoj akciji? igram na 1080p za sada. ako updejtam bios i na istu plocu stavim novi proc bojim se da mi moglo biti problema sa kompatibilnosti memorije.

 Za tu rez definitivno 5800x3d, ali je pitanje isplativost.. Mozda bolje to prodat i uzet AM5 konfu sa 7600 i poslije ak ti treba samo proc promijenis, sad ce ti bf tak da treba gledat akcije (mozda mindfactory bude imal dobru cijenu za 7600)

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Imaš li osećaj da te trenutni procesor negde koči ili te prosto vuče? Ako postoji realna potreba, za gaming, 5800X3D je jako dobar izbor što se tiče performansi. Po mom mišljenju, da sklapaš novu konfiguraciju, onda bih se složio sa kolegom hahhaajaads, ali pošto ti već imaš celu platformu, pa to i jeste poenta imanja platforme kao što je AM4. Što se tiče 5600, on jeste jeftiniji, ali je 5800X3D u igrama 40-50% brži (u CPU limited scenarijima). Dodatno, vezano za prednost AM5 kao žive platforme, niko ne garantuje kad sledeći put budeš hteo da uradiš upgrade AM5 biti živ, ili da nećeš imati istu ovakvu priliku da uzmeš AM6. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.11.2023 19:08 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
18 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Mr.Natural kaže...

znam da nije bas tema za to ali - trenutno imam b450 a pro max maticnu,ryzen 5 3600,  4x8gb corsair vengeance COR-CMK16GX4M2B32C16, rx 6800, seasonic focus plus 650w, htio bi upgrejdat procesor pa koji da uzmem? da odem budget i uzemem ryzen 5 5600 ili da probam ugrabiti ryzen 5 5800x3d na nekoj akciji? igram na 1080p za sada. ako updejtam bios i na istu plocu stavim novi proc bojim se da mi moglo biti problema sa kompatibilnosti memorije.

Takodjer razmišljam o grafickoj rx6800 i cijelo vrijeme sam jako skeptican po pitanju napajanja.

Isto tako imam 650w gold napajanje - toughpower grand od thermaltake. Pored toga u konfi je i5 12600k...

 

Je li to napajanje dovoljno za gurati ovu karticu? Cijeli komp je poprilicno nov i neda mi se bas mijenjati napajanje, radije cu downgrade grafe ako vec ne ide nego terat na silu. 

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

 Naravno da je pošto RX 6800 nije ništa posebno rastrošna grafa i vuče oko 200W u gamingu. Može više a može i manje, ovisi da li overclockaš ili recimo undervoltaš (što je najbolje). U svakom slučaju, jedno napajanje od 650W ako je ispravno i nije iz kategorije najjeftinijih s računalom kao tvoje neće imati poteškoća. 

18 mjeseci
neaktivan
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Napajanje prema nekim izvorima spada u visi "tier" tako da bi trebalo biti kvalitetno.

OC def necu raditi, a sa undervoltom se cak mozda i poigram sto do sad nisam nikada.

A bitna mi je potvrda, jer vidim da preporucuju 750w za tu grafu. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
SmikPo kaže...

Napajanje prema nekim izvorima spada u visi "tier" tako da bi trebalo biti kvalitetno.

OC def necu raditi, a sa undervoltom se cak mozda i poigram sto do sad nisam nikada.

A bitna mi je potvrda, jer vidim da preporucuju 750w za tu grafu. 

 Samo digni novi bios ja sam tri proca promijenio na istoj ploči. Napajanje ti je više nego dovoljno uz undervolt moj sistem u igrama ne vuče više od 200W jer je overkill za 1080p. 

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
SmikPo kaže...

Napajanje prema nekim izvorima spada u visi "tier" tako da bi trebalo biti kvalitetno.

OC def necu raditi, a sa undervoltom se cak mozda i poigram sto do sad nisam nikada.

A bitna mi je potvrda, jer vidim da preporucuju 750w za tu grafu. 

Proizvođači preporučuju 550W napajanje za 6600 koja troši jedva 100w, tako da, ne obaziri se previše 

It is always darkest just before the dawn.
12 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
SmikPo kaže...
Mr.Natural kaže...

znam da nije bas tema za to ali - trenutno imam b450 a pro max maticnu,ryzen 5 3600,  4x8gb corsair vengeance COR-CMK16GX4M2B32C16, rx 6800, seasonic focus plus 650w, htio bi upgrejdat procesor pa koji da uzmem? da odem budget i uzemem ryzen 5 5600 ili da probam ugrabiti ryzen 5 5800x3d na nekoj akciji? igram na 1080p za sada. ako updejtam bios i na istu plocu stavim novi proc bojim se da mi moglo biti problema sa kompatibilnosti memorije.

Takodjer razmišljam o grafickoj rx6800 i cijelo vrijeme sam jako skeptican po pitanju napajanja.

Isto tako imam 650w gold napajanje - toughpower grand od thermaltake. Pored toga u konfi je i5 12600k...

 

Je li to napajanje dovoljno za gurati ovu karticu? Cijeli komp je poprilicno nov i neda mi se bas mijenjati napajanje, radije cu downgrade grafe ako vec ne ide nego terat na silu. 

 prije je neko imao sličnu dilemu , reći ću ti isto što i njemu ,  seasonic 650w dok sam majnao je držao 1070Ti + RTX3060 i nikad ni štucnula nije .  ako je pravih 650W i nije neka kung fu napojna nemaš frke . - 

9 godina
neaktivan
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ne kužim se u grafičke, molim vas mišljenje je li ok ovakvo korištenje resursa kao na slici. Screenshot je napravljen dok igram Whitchera. Igrica jako usporava kad su vrlo aktivni trenuci. Prije godinu dana se to nije događalo. Sad sam počeo ponovo igrati i to usporavanje jako upropaštava doživljaj. Mogu li negdje nešto promijeniti u postavkama grafičke? U samoj igrici sam čak smanjio neke efekte i nije bilo razlike u laggingu, a prije je glatko radila na full details.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
grgagraf kaže...

Ne kužim se u grafičke, molim vas mišljenje je li ok ovakvo korištenje resursa kao na slici. Screenshot je napravljen dok igram Whitchera. Igrica jako usporava kad su vrlo aktivni trenuci. Prije godinu dana se to nije događalo. Sad sam počeo ponovo igrati i to usporavanje jako upropaštava doživljaj. Mogu li negdje nešto promijeniti u postavkama grafičke? U samoj igrici sam čak smanjio neke efekte i nije bilo razlike u laggingu, a prije je glatko radila na full details.

 90c na RTX 2070 vjerojatno se pregrijava pa smanji taktove, prvi korak bi bio zamjeniti termalnu pastu.

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ekipa, 1080p 60Hz, kupuje se novo, uzeti 3070 ili 4060 Ti? Cijene su tu negdje, razmišljam kako sabirnica na 4060Ti ne bi trebala biti toliki problem za rezu, a novija, AV1, niža potrošnja i Frame Gen koji se sve više ističe. Primarno za single player igre. 

Mišljenja?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

ja naručia danas 7900xt, al kad sam skužia da je to MBA tj referetni model, reko podršci ma zajebi dajte MSI 7900xtx jednom sse i ja mogu počastit

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Makić kaže...

ja naručia danas 7900xt, al kad sam skužia da je to MBA tj referetni model, reko podršci ma zajebi dajte MSI 7900xtx jednom sse i ja mogu počastit

 Očeš mjenjat napajanje ili misliš da će ovo tvoje to durat?

15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Unimatrix 007 kaže...

Ekipa, 1080p 60Hz, kupuje se novo, uzeti 3070 ili 4060 Ti? Cijene su tu negdje, razmišljam kako sabirnica na 4060Ti ne bi trebala biti toliki problem za rezu, a novija, AV1, niža potrošnja i Frame Gen koji se sve više ističe. Primarno za single player igre. 

Mišljenja?

 3070 je jača 5% i vuče 100w više ali ova nova ima sve nove fičre tako da vidi šta ti je bitnije, inače 4060ti im je naj promašaj

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.11.2023 10:05 (dery).
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
rokonja kaže...
Makić kaže...

ja naručia danas 7900xt, al kad sam skužia da je to MBA tj referetni model, reko podršci ma zajebi dajte MSI 7900xtx jednom sse i ja mogu počastit

 Očeš mjenjat napajanje ili misliš da će ovo tvoje to durat?

 naručeno je od FSP hydro G PRo 1000w

16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...
Unimatrix 007 kaže...

Ekipa, 1080p 60Hz, kupuje se novo, uzeti 3070 ili 4060 Ti? Cijene su tu negdje, razmišljam kako sabirnica na 4060Ti ne bi trebala biti toliki problem za rezu, a novija, AV1, niža potrošnja i Frame Gen koji se sve više ističe. Primarno za single player igre. 

Mišljenja?

 3070 je jača 5% i vuče 100w više ali ova nova ima sve nove fičre tako da vidi šta ti je bitnije, inače 4060ti im je naj promašaj

Zato me i zanimalo kaj ekipa misli, VRAM je isti, rezolucija će isto ostat ista cijelo vrijeme dok je imam, a mislim da bi s vremenom 4060Ti trebala ostat jaka ili jača uz optimizacije i FG. 

Od 3070 je izbor na Palit Gaming pro sa 24 mj. garancije, a od 4060ti je izbor između Gainward Ghost sa 36 i Gigabyte Windforce sa 36 mj. garancije, ujedno su i skuplje nekih 40 eura.

13 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Kao što je kolega rekao, ako biraš baš između te dvije onda RTX 4060, ali isto tako što kaže, RTX 4060 je teški fail generalno i ne mogu preporučiti nikome.

15 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Zna se odavno da kinezi masovno kupuju rtx 4090 za AI mašine, i ne samo oni.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 14:03 (forumaš).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Evo samo update ako ikoga zanima.

Uzeo sam u Protisu Palit 3070 koja im je trenutno na akciji sa Inno3D. Došao tamo po nju i ispalo da je grafička izložbeni primjerak što nigdje nije navedeno niti mi spomenuto prilikom telefonskog razgovora, no uzeo sam je svejedno jer osim malo prašine, ne bi trebalo bit problema. No kad sam došao doma i otvorio, pogledao pobliže, vidjelo se da je grafička radila, prašina svuda ispod po ventilatorima, tragovi čišćenja, prašina između rebara coolera i po PCB-u. A onaj PCI-E connector cover, ona plastika je bila od Inno3D. 

Mislim si ok, isprobat ću, ionak ima dvije godine garancije. Ubacim u komp, novi driveri, pokrenem God of War, a grafa poludi, sa 60 skoči na 86C, koristi 98% snage, ventovi otišli na 100% (3600 rpm) i uspjeli je ohladiti samo na 78C dok hladi na maksimumu. Probam drugu igru, ista stvar, samo što su ovaj put ventovi otišli još dalje, na 4200 rpm-a, hoće se razletjeti. Tu sam sve pogasio, upakirao natrag i sutradan otišao u Protis.

Prvo su tvrdili da se može samo slat na servis, bez povrata novca, pa smo se natezali oko priče sa povratom robe i što ne valja, pa nakon što sam objasnio da je grafička već rabljena i tragove i sve, odnijeli su je natrag nekom kolegi da rasprave i zaključili da govorim istinu i da će stornirat račun. Kaže njihov prodavač: "Izgleda da su vam htjeli podvaliti grafičku, mi vraćamo novce, a dalje ćemo riješiti problem sa dostavljačem". Meni se čini da je meni Protis htio podvaliti grafičku, zapravo vjerojatno su i one Inno3D u istoj shemi, zato i jesu po 429 eura. 

Kao da se netko riješava majning inventara, a nisu dosta očišćene i još k tome stave krivi cover na konektor. Naravno, oni krive dobavljača. Lovu još čekam, a vama ostalima savjetujem da ih zaobiđete, ako ništa, onda te 3070...

Sve imam poslikano za svaki slučaj, a nažalost sad će vjerojatno samo bolje očistiti grafu i podvaliti drugome...

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 2:02 (Unimatrix 007).
Moj PC  
15 0 hvala 5
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Unimatrix 007 kaže...

Evo samo update ako ikoga zanima.

Uzeo sam u Protisu Palit 3070 koja im je trenutno na akciji sa Inno3D. Došao tamo po nju i ispalo da je grafička izložbeni primjerak što nigdje nije navedeno niti mi spomenuto prilikom telefonskog razgovora, no uzeo sam je svejedno jer osim malo prašine, ne bi trebalo bit problema. No kad sam došao doma i otvorio, pogledao pobliže, vidjelo se da je grafička radila, prašina svuda ispod po ventilatorima, tragovi čišćenja, prašina između rebara coolera i po PCB-u. A onaj PCI-E connector cover, ona plastika je bila od Inno3D. 

Mislim si ok, isprobat ću, ionak ima dvije godine garancije. Ubacim u komp, novi driveri, pokrenem God of War, a grafa poludi, sa 60 skoči na 86C, koristi 98% snage, ventovi otišli na 100% (3600 rpm) i uspjeli je ohladiti samo na 78C dok hladi na maksimumu. Probam drugu igru, ista stvar, samo što su ovaj put ventovi otišli još dalje, na 4200 rpm-a, hoće se razletjeti. Tu sam sve pogasio, upakirao natrag i sutradan otišao u Protis.

Prvo su tvrdili da se može samo slat na servis, bez povrata novca, pa smo se natezali oko priče sa povratom robe i što ne valja, pa nakon što sam objasnio da je grafička već rabljena i tragove i sve, odnijeli su je natrag nekom kolegi da rasprave i zaključili da govorim istinu i da će stornirat račun. Kaže njihov prodavač: "Izgleda da su vam htjeli podvaliti grafičku, mi vraćamo novce, a dalje ćemo riješiti problem sa dostavljačem". Meni se čini da je meni Protis htio podvaliti grafičku, zapravo vjerojatno su i one Inno3D u istoj shemi, zato i jesu po 429 eura. 

Kao da se netko riješava majning inventara, a nisu dosta očišćene i još k tome stave krivi cover na konektor. Naravno, oni krive dobavljača. Lovu još čekam, a vama ostalima savjetujem da ih zaobiđete, ako ništa, onda te 3070...

Sve imam poslikano za svaki slučaj, a nažalost sad će vjerojatno samo bolje očistiti grafu i podvaliti drugome...

Nikad u životu nisam kupio u Protisu ništa... a kako stvari stoje, nikada ni neću  Sramota.

It is always darkest just before the dawn.
11 godina
suspendiran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Unimatrix 007 kaže...

Evo samo update ako ikoga zanima.

Uzeo sam u Protisu Palit 3070 koja im je trenutno na akciji sa Inno3D. Došao tamo po nju i ispalo da je grafička izložbeni primjerak što nigdje nije navedeno niti mi spomenuto prilikom telefonskog razgovora, no uzeo sam je svejedno jer osim malo prašine, ne bi trebalo bit problema. No kad sam došao doma i otvorio, pogledao pobliže, vidjelo se da je grafička radila, prašina svuda ispod po ventilatorima, tragovi čišćenja, prašina između rebara coolera i po PCB-u. A onaj PCI-E connector cover, ona plastika je bila od Inno3D. 

Mislim si ok, isprobat ću, ionak ima dvije godine garancije. Ubacim u komp, novi driveri, pokrenem God of War, a grafa poludi, sa 60 skoči na 86C, koristi 98% snage, ventovi otišli na 100% (3600 rpm) i uspjeli je ohladiti samo na 78C dok hladi na maksimumu. Probam drugu igru, ista stvar, samo što su ovaj put ventovi otišli još dalje, na 4200 rpm-a, hoće se razletjeti. Tu sam sve pogasio, upakirao natrag i sutradan otišao u Protis.

Prvo su tvrdili da se može samo slat na servis, bez povrata novca, pa smo se natezali oko priče sa povratom robe i što ne valja, pa nakon što sam objasnio da je grafička već rabljena i tragove i sve, odnijeli su je natrag nekom kolegi da rasprave i zaključili da govorim istinu i da će stornirat račun. Kaže njihov prodavač: "Izgleda da su vam htjeli podvaliti grafičku, mi vraćamo novce, a dalje ćemo riješiti problem sa dostavljačem". Meni se čini da je meni Protis htio podvaliti grafičku, zapravo vjerojatno su i one Inno3D u istoj shemi, zato i jesu po 429 eura. 

Kao da se netko riješava majning inventara, a nisu dosta očišćene i još k tome stave krivi cover na konektor. Naravno, oni krive dobavljača. Lovu još čekam, a vama ostalima savjetujem da ih zaobiđete, ako ništa, onda te 3070...

Sve imam poslikano za svaki slučaj, a nažalost sad će vjerojatno samo bolje očistiti grafu i podvaliti drugome...

 

Ovdje copy pastaj iskustvo s njima

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/it-trgovine/protishr-dojmovi/234308.aspx?page=11&jumpto=6649460&sort=asc&view=flat

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice