Rasprava o grafičkim karticama izdvojena tema

poruka: 2.866
|
čitano: 598.407
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Arc 750 bolji od rtx3060 i dosta jeftiniji, lijepo lijepo nek se nešto pokrene.

 

 Bas sam krenuo linkat ovo ali si bio brzi 😁

 

Napokon da netko krene rusit cijene,steta sto nemaju nesto barem u rangu rtx3080 ali nakon desetljeca duopola ili monopola docekali smo treceg igraca na gpu trzistu 🥂

 

Edit

Sad vidio do kraja,znaci kud su poprilicno jeftiniji od Nvidie jos daju 4 igre u paketu ako sam dobro vidio?

Jedna od njih je novi COD....

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2022 1:03 (MEGATAMA).
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Unboxing arc

 

 

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2022 19:16 (dery).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Unboxing arc

 

Nice,idem pogledat 🥂

Mogu samo rec da su meni ove grafe bas ljepe i djeluju jako kvalitetno izradjene.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2022 19:29 (MEGATAMA).
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nevidija cijene europa 2000-2500€

 

vidi kutije hahah

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Nevidija cijene europa 2000-2500€

 

vidi kutije hahah

Gledam na mobitelu pa dok nisam povecao sliku mislio sam da drzi dvije kutije.....

14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Gadi mi se ovaj marketing, a ekipa izgleda da ga puši masno. Uspoređuju svoj starting price sa average priceom od 3060 na Neweggu i onda si tako nabiju te perf/$ brojke. Ako već ideš uspoređivati onda uspoređuj jabuke s jabukama, a ne jabuke s kruškama ilitiga usporedi tih 330 USD za A770 sa 350 USD 3060 na tom istom Neweggu (a ne 418 USD koliko su oni izračunali da je prosječna cijena). Da ne pričam da su malo "zaboravili" i AMD u priči - 6650XT (koji je 14% jača grafa od 3060) dođe nova na tom Neweggu 300 USD.

 

To znači da one priče "we are gonna disrupt the market with our extremely agressive pricing" ne da su bullshit, nego da su im ti SKU-ovi po tim cijenama (osim 16GB varijante A770) DOA. Koji će im to normalan kupac platiti 30 dolara više da u najboljem slučaju dobiju iste performanse kao 6650XT (i koje će masovno opadat odnosno fluktuirat ovisno o igri) i da im se kao zamorci igraju testera na ovim driverima koji su u kurcu

 

Da budemo pošteni prema Intelu s ovim cijenama doslovno prodaju ove SKU-ove po mizernom profitu ili čak at cost, ali što to mene kao kupca boli briga što su njima driveri toliko u kurcu da od čipa koji je veći od GA104 (3070Ti) i još pritom na značajno boljem nodeu (TSMC N6 vs Samsung 8nm) ne uspiju izvući ni blizu takve performanse.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2022 20:36 (X-Wind).
Moj PC  
7 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
X-Wind kaže...

Gadi mi se ovaj marketing, a ekipa izgleda da ga puši masno. Uspoređuju svoj starting price sa average priceom od 3060 na Neweggu i onda si tako nabiju te perf/$ brojke. Ako već ideš uspoređivati onda uspoređuj jabuke s jabukama, a ne jabuke s kruškama ilitiga usporedi tih 330 USD za A770 sa 350 USD 3060 na tom istom Neweggu (a ne 418 USD koliko su oni izračunali da je prosječna cijena). Da ne pričam da su malo "zaboravili" i AMD u priči - 6650XT (koji je 14% jača grafa od 3060) dođe nova na tom Neweggu 300 USD.

 

To znači da one priče "we are gonna disrupt the market with our extremely agressive pricing" ne da su bullshit, nego da su im ti SKU-ovi po tim cijenama (osim 16GB varijante A770) DOA. Koji će im to normalan kupac platiti 30 dolara više da u najboljem slučaju dobiju iste performanse kao 6650XT (i koje će masovno opadat odnosno fluktuirat ovisno o igri) i da im se kao zamorci igraju testera na ovim driverima koji su u kurcu

 

Da budemo pošteni prema Intelu s ovim cijenama doslovno prodaju ove SKU-ove po mizernom profitu ili čak at cost, ali što to mene kao kupca boli briga što su njima driveri toliko u kurcu da od čipa koji je veći od GA104 (3070Ti) i još pritom na značajno boljem nodeu (TSMC N6 vs Samsung 8nm) ne uspiju izvući ni blizu takve performanse.

1.U videu je objasnjen raspon cijena i to da su usporedjivali sa jednom od najeftinijih 3060 na trzistu,sretan?

2.Kao apsolutni newcomer na trzistu nitko im ne ocekuje da sve ili vecinu odrade savrseno.

3.Ovo je za nas kupce long term win win.

4.

14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
MEGATAMA kaže...
X-Wind kaže...

Gadi mi se ovaj marketing, a ekipa izgleda da ga puši masno. Uspoređuju svoj starting price sa average priceom od 3060 na Neweggu i onda si tako nabiju te perf/$ brojke. Ako već ideš uspoređivati onda uspoređuj jabuke s jabukama, a ne jabuke s kruškama ilitiga usporedi tih 330 USD za A770 sa 350 USD 3060 na tom istom Neweggu (a ne 418 USD koliko su oni izračunali da je prosječna cijena). Da ne pričam da su malo "zaboravili" i AMD u priči - 6650XT (koji je 14% jača grafa od 3060) dođe nova na tom Neweggu 300 USD.

 

To znači da one priče "we are gonna disrupt the market with our extremely agressive pricing" ne da su bullshit, nego da su im ti SKU-ovi po tim cijenama (osim 16GB varijante A770) DOA. Koji će im to normalan kupac platiti 30 dolara više da u najboljem slučaju dobiju iste performanse kao 6650XT (i koje će masovno opadat odnosno fluktuirat ovisno o igri) i da im se kao zamorci igraju testera na ovim driverima koji su u kurcu

 

Da budemo pošteni prema Intelu s ovim cijenama doslovno prodaju ove SKU-ove po mizernom profitu ili čak at cost, ali što to mene kao kupca boli briga što su njima driveri toliko u kurcu da od čipa koji je veći od GA104 (3070Ti) i još pritom na značajno boljem nodeu (TSMC N6 vs Samsung 8nm) ne uspiju izvući ni blizu takve performanse.

1.U videu je objasnjen raspon cijena i to da su usporedjivali sa jednom od najeftinijih 3060 na trzistu,sretan?

2.Kao apsolutni newcomer na trzistu nitko im ne ocekuje da sve ili vecinu odrade savrseno.

3.Ovo je za nas kupce long term win win.

4.

 1. Ajmo se ne pravit grbavi, 99% tech new sitea će prekopirati taj slajd i od toga napraviti naslov. 99.9% gamera neće ni znati da postoji video, a kamoli ga pogledat cijelog koji traje 15 min, vidjet će samo te naslove po portalima. Doslovno znaju da će to biti tako i zato su namjerno napravili skroz misleading usporedbu koja nema veze sa zdravim mozgom. Možeš ih ti opravdavat koliko hoćeš, to ne mijenja činjenicu da se radi o ljigavom marketingu, jer da su rekli istinu i usporedili sa pravom cijenom 3060, a kamoli da su spomenuli da AMD već sada nudi isto za manje para, ljudi bi ih ismijali kakvo smeće izbacuju. Ovako je sada "svuda" narativ "Arc brings 50% perf/$ uplift" što je čista laž. Uzeli su "jednu od najjeftnijih 3060" možeš si mislit, uspoređivali su sa prosječnom cijenom od 418 USD, ispod 380 USD dobiješ barem 5 različitih modela 3060 dok za <= 420 USD možeš birati između čak 17 različitih 3060 modela.

 

2. Apsolutno se slažem da nitko ne očekuje da sve ili većinu odrade savršeno, ali nitko ne očekuje da svoj drek proizvod prodaju po cijeni koja je veća od onoga što konkurencija već nudi. Poanta Intelovog ulaska na tržište za gamere je bila da dobiješ više za manje, a ne manje za više lol.

 

3. Ako su već s prvom drek generacijom uspili napumpat cijenu da je veća od AMD ekvivalent grafi onda to nije nikakav win win nego teško sranje, što će tek onda biti s cijenama s drugom i trećom generacijom (ako uspiju uopće preživit do nje) ako im B770 bude 4080 12 GB 4070, a C780 5080 razina performansi...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.9.2022 23:06 (X-Wind).
11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

A gle.sta da ti kazem vise?

Ovaj proizvod definitivno nije za mene ali ga ne hejtam nego je dobrodosao.

Ti se drzis samo cijene a sto je sa dobavljivosti?

Nvidia i AMD zadnjih par godina stekaju u tom segmentu a koliko znam Intel sam proizvodi svoje grafe ili sam u krivu?

Ja sam poprilicno siguran da ce i ova prva Intel generacija nac svoje kupce a u nekoj iducoj generaciji lako moguce da i ja budem jedan od kupaca nekog njihovog high end modela.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
MEGATAMA kaže...

A gle.sta da ti kazem vise?

Ovaj proizvod definitivno nije za mene ali ga ne hejtam nego je dobrodosao.

Ti se drzis samo cijene a sto je sa dobavljivosti?

Nvidia i AMD zadnjih par godina stekaju u tom segmentu a koliko znam Intel sam proizvodi svoje grafe ili sam u krivu?

Ja sam poprilicno siguran da ce i ova prva Intel generacija nac svoje kupce a u nekoj iducoj generaciji lako moguce da i ja budem jedan od kupaca nekog njihovog high end modela.

Problemi sa dobavljivoscu su prije svega bili uzrokovani povecanom potraznjom, a toga vise nema.  

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
ansha kaže...
MEGATAMA kaže...

A gle.sta da ti kazem vise?

Ovaj proizvod definitivno nije za mene ali ga ne hejtam nego je dobrodosao.

Ti se drzis samo cijene a sto je sa dobavljivosti?

Nvidia i AMD zadnjih par godina stekaju u tom segmentu a koliko znam Intel sam proizvodi svoje grafe ili sam u krivu?

Ja sam poprilicno siguran da ce i ova prva Intel generacija nac svoje kupce a u nekoj iducoj generaciji lako moguce da i ja budem jedan od kupaca nekog njihovog high end modela.

Problemi sa dobavljivoscu su prije svega bili uzrokovani povecanom potraznjom, a toga vise nema.  

Sta nije bio prvenstveni razlog globalni manjak cipova.

15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Arc 750 po ovome izgleda konkurentan rtx3060. Jeftiniji i jači. Ne znamo gdje je arc770. Ako je kao rtx3060ti onda je opet konkurentan i tu. Neka je gužvovito nek se bore.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
MEGATAMA kaže...

A gle.sta da ti kazem vise?

Ovaj proizvod definitivno nije za mene ali ga ne hejtam nego je dobrodosao.

Ti se drzis samo cijene a sto je sa dobavljivosti?

Nvidia i AMD zadnjih par godina stekaju u tom segmentu a koliko znam Intel sam proizvodi svoje grafe ili sam u krivu?

Ja sam poprilicno siguran da ce i ova prva Intel generacija nac svoje kupce a u nekoj iducoj generaciji lako moguce da i ja budem jedan od kupaca nekog njihovog high end modela.

 Intel ne proizvodi svoje grafe, Alchemist je na TSMC N6 nodeu, Battlemage će biti (navodno) na TSMC N5 nodeu. Još početkom godine su rekli da im je cilj 4 milijuna GPU-ova za cijelu godinu (što je kap u moru s obzirom koliko Nvidia i AMD bace van svaki kvartal), dok su na zadnjem kvartalnom izvještaju rekli da neće čak niti toliko izbaciti do kraja godine zbog drivera koji su im jako odgodili launch s planiranog Q1 datuma na evo 12.10.

 

Još kada uzmeš u obzir da od tog broja GPU-ova većina (po trenutnim leakovima) će ići u OEM, a ne u DIY onda je stvar još i gora.

11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
X-Wind kaže...

Još kada uzmeš u obzir da od tog broja GPU-ova većina (po trenutnim leakovima) će ići u OEM, a ne u DIY onda je stvar još i gora.

 vse su to porođajne muke sasvim normalne za prvu seriju dgpu, tzv prvi mačići

u svakom slučaju je bolje da imamo tri proizvođača i da se to održi, jer u budućim godinama itekako nam treba konkurentnost na tržištu na kojem su cijene toliko skočile zadnjih par godina

11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Kako se cini ta ARC serija je poprilicno jaca nego se dalo naslutit u startu i samo im treba vremena sa driverima.

Jedino sto mi je besmisleno je 16gb rama za te rezolucije kojima su te grafe namjenjenje.

 

https://wccftech.com/intel-arc-a770-arc-a750-graphics-card-benchmarked-improvement-in-opencl-vulkan-api/

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Ma podbacile su jako. Ciljali su na RTX 3070 performanse a sad su na RTX 3060 vulgaris performansama, to je cijela klasa niže. Ne znam tko će se usditi uopće kupiti njihovu karticu. ja prvi ne bi to kupio jaš barem koju gemeraciju ako će uopće izlaziti.

tek nakon više godina, i puno pozitivnih gameskih iskustva bi se usudio.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

Ako je arc750 5% jači od rtx3060 onda to je rang rx6600xt. Arc770 bi trebao dosegnut rx6700xt ili 3060ti, stoga sa cijenom 330$ konkurira grafama od preko 400$. Ja isto ne bi uzeo tako nešto dok se ne dokažu vrijede li uopče.

kradem mine iz minskog polja
16 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Ma u pocetku ce se najvjerojatnije ugradjivati u OEM konfe i tako prodavati, a ako se pokazu onda mozda budu prihvacene i od strane ljudi koji sebi slazu konfe.
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Bacio sam malo oko na 

i izgleda da je ARC770 zapravo dosta blizu RTX3070, kako onda neki reviewovi govore da je jedva na nivou RTX3060?

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama

To je fake

kradem mine iz minskog polja
15 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Pronašo sam ovo i razlika u ovih 5 igri je 11%. Ako je arc 5% jači od rtx3060 onda arc770 do 16%. Upada između rx6600xt i rtx3060ti. Cijenom konkurira samo nvidiji.Dok su Amd konkurenti efikasniji uz manju potrošnju.Jači AiB modeli bi trebali biti skuplji stoga tu ne konkurira ni nvidiji. OEM je jedina opcija gdje intel može ovo uvalit.Tako da praktički nemamo trečeg konkurenta koji ulazi u bitku sa cijenama, sve ostaje po starome.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2022 12:10 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Pronašo sam ovo i razlika u ovih 5 igri je 11%. Ako je arc 5% jači od rtx3060 onda arc770 do 16%. Upada između rx6600xt i rtx3060ti. Cijenom konkurira samo nvidiji.Dok su Amd konkurenti efikasniji uz manju potrošnju.Jači AiB modeli bi trebali biti skuplji stoga tu ne konkurira ni nvidiji. OEM je jedina opcija gdje intel može ovo uvalit.Tako da praktički nemamo trečeg konkurenta koji ulazi u bitku sa cijenama, sve ostaje po starome.

Sad cekamo da vidimo sto ce AMD donjet,mislim da bi oni mogli najvise iznenadit.

16 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

meni je drago sta su uletili u igru za taj low i midle segment

 

samo neka srede drivere i ljudi ce ih kupovat ako ce biti jeftiniji

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Megatama prvo ste spamali za one smješne cijene za rtx 4*** seriju. Sad već neko vrijeme spominješ amd kartice koje su osuđene na propast i prije izlaska.

Ne ispolirani softver za raytracing koji će opet donest ništa.

Eventualno najjači modeli koji će papreno koštat.

Nije nevidija glupa kad je zaključala 3.0 verziju.

Također AMD je taktički spustio cijene da prodaju trenutnu seriju u što većem broju.

Intel trenutno se probija sa smješnim potezima msm moroni totalni. Imaju eventualno medium  modele  a njima najjače sa softverom punim zakrpa. Uz ove cijene jedino šta mogu trenutno da im ponudim je Ku*rac a za ostalo ćemo da se dogovorimo.

No hvala Bogu i na Ku*cu, ko zna za jedno 7 godina mogli bi  biti konkurentni pa ćemo imat tri opcije jednako skupe, tko zna koliko isplative.

Bero
Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
dery kaže...

Pronašo sam ovo i razlika u ovih 5 igri je 11%. Ako je arc 5% jači od rtx3060 onda arc770 do 16%. Upada između rx6600xt i rtx3060ti. Cijenom konkurira samo nvidiji.Dok su Amd konkurenti efikasniji uz manju potrošnju.Jači AiB modeli bi trebali biti skuplji stoga tu ne konkurira ni nvidiji. OEM je jedina opcija gdje intel može ovo uvalit.Tako da praktički nemamo trečeg konkurenta koji ulazi u bitku sa cijenama, sve ostaje po starome.

Mislim da podcjenjujes Intel kao robnu marku, pogledaj situaciju na trzistu CPU, AMD vec godinama nudi skoro isto ili bolje, po manjim ili istim cijenama (mimo 7000 serije) pa se nisu pomakli s mrtve tocke u trzisnom udjelu

 

GPU je drugacija situacija, tu je nvidia ono sto je Intel kod procesora, i moje misljenje je da ce Intel uzeti trzisni udio od AMDa, a puno manje od nvidije, ne odmah naravno, ako ne odustanu od grafa, sigurno ce biti vrlo brzo igrac broj 2 i to pogotovo u "mid" segmentu

 

intel sponzorira hrpetinu streamera i e-sport momcadi, te je sponzor i gaming eventima, koliko ima jace ugovore od nvidije, to cemo vidjeti, ali ne bi ih nikada otisao ili rekao da oni nesto ne mogu

 

financijski su ono sto je Apple kod mobitela, i sigurno mogu sta god hoce, samo je pitanje da li to zele

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
3dfx kaže...
dery kaže...

Pronašo sam ovo i razlika u ovih 5 igri je 11%. Ako je arc 5% jači od rtx3060 onda arc770 do 16%. Upada između rx6600xt i rtx3060ti. Cijenom konkurira samo nvidiji.Dok su Amd konkurenti efikasniji uz manju potrošnju.Jači AiB modeli bi trebali biti skuplji stoga tu ne konkurira ni nvidiji. OEM je jedina opcija gdje intel može ovo uvalit.Tako da praktički nemamo trečeg konkurenta koji ulazi u bitku sa cijenama, sve ostaje po starome.

Mislim da podcjenjujes Intel kao robnu marku, pogledaj situaciju na trzistu CPU, AMD vec godinama nudi skoro isto ili bolje, po manjim ili istim cijenama (mimo 7000 serije) pa se nisu pomakli s mrtve tocke u trzisnom udjelu

 

GPU je drugacija situacija, tu je nvidia ono sto je Intel kod procesora, i moje misljenje je da ce Intel uzeti trzisni udio od AMDa, a puno manje od nvidije, ne odmah naravno, ako ne odustanu od grafa, sigurno ce biti vrlo brzo igrac broj 2 i to pogotovo u "mid" segmentu

 

intel sponzorira hrpetinu streamera i e-sport momcadi, te je sponzor i gaming eventima, koliko ima jace ugovore od nvidije, to cemo vidjeti, ali ne bi ih nikada otisao ili rekao da oni nesto ne mogu

 

financijski su ono sto je Apple kod mobitela, i sigurno mogu sta god hoce, samo je pitanje da li to zele

Upravo o ovome se radi,Intel nije neki novi slabasni start up i ako netko moze probit gpu duopol to je jedino Intel.

11 godina
offline
Re: Rasprava o grafičkim karticama
Bero_ng95 kaže...

Megatama prvo ste spamali za one smješne cijene za rtx 4*** seriju. Sad već neko vrijeme spominješ amd kartice koje su osuđene na propast i prije izlaska.

Ne ispolirani softver za raytracing koji će opet donest ništa.

Eventualno najjači modeli koji će papreno koštat.

Nije nevidija glupa kad je zaključala 3.0 verziju.

Također AMD je taktički spustio cijene da prodaju trenutnu seriju u što većem broju.

Intel trenutno se probija sa smješnim potezima msm moroni totalni. Imaju eventualno medium  modele  a njima najjače sa softverom punim zakrpa. Uz ove cijene jedino šta mogu trenutno da im ponudim je Ku*rac a za ostalo ćemo da se dogovorimo.

No hvala Bogu i na Ku*cu, ko zna za jedno 7 godina mogli bi  biti konkurentni pa ćemo imat tri opcije jednako skupe, tko zna koliko isplative.

Ja definitivno ne bih osudio RDNA3 na propast prije nego sam uopce ista i vidio...i onda spominjes spamanje?....

Nvidia je otisla u krivom smijeru....sta je uopce rtx4xxx serija.....4090 je toliko diskonektana od 4080....onda 4080 koja to nije.......izuzetno isfusarena serija u ovom samom startu.

Vidjet cemo kako ce se to sve odvijat dalje...

11 godina
offline
Rasprava o grafičkim karticama

Nvidia kompletno ugasila svoju podruznicu u Moskvi.

Ono sto je jos zanimljivije u ovom tekstu je da je Intelov ured zaduzen za ARC drivere bio upravo u Rusiji i to je razlog zasto su driveri kasnili i zasto nisu dovrseni....

 

 

https://wccftech.com/nvidia-shuts-down-all-gpu-operations-main-office-in-russia/

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Rasprava o grafičkim karticama
3dfx kaže...

Mislim da podcjenjujes Intel kao robnu marku, pogledaj situaciju na trzistu CPU, AMD vec godinama nudi skoro isto ili bolje, po manjim ili istim cijenama (mimo 7000 serije) pa se nisu pomakli s mrtve tocke u trzisnom udjelu

 nije to baš točno, već sa 5xxx serijom su cijene lansirali u nebo - 5600x je prvi mid range procesor ikad koji je išao iznad 300usd, što misliš otkud rekordne zarade uz relativno mali rast tržišnog udjela - jednostavno su odlučili oderat koliko mogu

 

a nisu se pomakli s mrtve točke u tržišnom udjelu (nešto ipak jesu) iz razloga jer nemaju niti blizu proizvodnih kapaciteta koliko ima intel, a i to što imaju treba razdijeliti na sve strane, od procesora svih klasa do dgpu i apu za konzole, pa su se zato i odlučili na ranije spomenutu cjenovnu politiku, ispravno (korporacijski ispravno) procjenjujući da je 'najbolje se plaća' mentalitet potrošača sve jači u svijetu gdje je nestao svaki razum glede omjera cijene i dobitka, pa smo tako dobili da se bezglavo kupuju procesori 100% skuplji za jedva 30% dobitka u perfomansama - aka ludnica za 5xxx serijom

 

doduše, 5xxx serija ipak je imala adut jeftinog popratnog hardvera, a i potražnja je zbog covida bila u nenormalnom rastu, dok je kod serije 7xxx situacija drastično drukčija, tako da ćemo tek vidjeti ako će se to kretati

pretpostavljam slično kao i sa nevidijom - ultra visoke cijene nevidije 4xxx i amd 7xxx su vraćanej na starji model - udri cijene u startu za ono malo 'entuzijasta' koji se ne mogu strpiti, kasnije korigiraj da se proda sukladno proizvodnji, kako se ne bi nabijale zalihe

 

mic po mi, vraćamo se na staro (možda ne baš skroz na staro, no inflacija i skupoća materijala kojeg je nikad više u čipovima, ali i hladnjacima i vrm-ovima, ipak rade svoje po pitanju 'novonormalnih' cijena)

 

11 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice