Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pomoc!

poruka: 8
|
čitano: 2.331
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pomoc!

Sa pa prijatelja sam pokrenuo firmu prije godinu dana. Programiramo u .NET okruzenju.

Jednoj malo vecoj firmi smo napravili modul za jedan poznati .NET CMS. Nakon toga smo suradnju dodatno produbili. Ukratko, financijski sad o njima dosta ovisimo, i sad ovdje dolazim do dijela gdje mi je pomoc stvarno potrebna.

 

Ponudili su nam ugovor da im odrzavamo cijeli sustav.

No trenutacno nas ima 5 u firmi, i nikad ni jedan od nas nije odrzavao bilo kakav sustav. Svoje servere nemam, barem ne fizicki, vec samo zakupljene, pa za nekim dubioznim proucavanjem odrzavanja sustava nismo ni imali potrebe.

 

Cilj nam je zaposlit profesionalca, drugacije sigurno nece ici. No problem je u tome sto posao moramo preuzeti odmah. Nismo neuki, dapace. Ali smo ipak 'samo' programeri + jedan je dizajner.

Mene je zapala ova nedaca dok ne isprobamo par kandidata koji su se javili za posao, a nisam bas (totalno) neuk po tom pitanju. Znam sta predstavlja DNS, tcp/ip4, tcp/ipv6, itd. No da se smatram dovoljnim poznavateljom da bih upravljao jednim vecim sustavom - ne, toliko nisam upoznat sa svim izrazima, a iskustvo ipak smatram dosta vaznim, iskustvo kojeg ja nemam uopce.

 

Brze bolje sam nabavio par knjiga, no to nije 'to'. Mogu sve nabrzaka procitati, a samo citanje je beskorisno.

 

Firma za koju bi trebali obavljati posao ima par .NET aplikacija na serveru. Sve koriste MSSQL bazu. Server je 2008 R2 verzija.

 

I nekako mi nije do zajebavanja sa time, al posao ovog obujma bi nam uvelike pomogao. Mene zanima sta moramo kod kandidata za razgovor traziti? Kod nekih vecih aplikacija sa 50 000+ unique visitorsa dnevno na svakoj od njih, sta tocno odrzavamo? MSSQL bazu ? IIS?

Moram priznati da sam dosta zbunjen, posebice cifrom koju nam nude. Same ASP.NET erorre na stranicama nije nam problem popravljati. Za takve stvari nemam koga zaposljavati. 

 

Da skratim pricu, mene zanima ukratko sta tocno od kandidata mi primarno moramo traziti? 'Ciscenje' SQL baze? Fizicko odrzavanje servera?

 

Ne znam dal je ovo uopce pravi podforum za ovakvo pitanje, ako nije, ispricavam se i slobodno premjestite temu.

Ukoliko je, svaku pomoc bi jako cijenili. Pa ukoliko ima i ovdje ljudi koji su bez posla, a smatraju da su strucnjaci u ovoj temi, slobodno se javite. Jos nitko nije zaposlen :)

 
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pomoc!

Pozdrav, drago mi je kad ima posla za kolege.

 

Kao što je Ballmer vikao, developera, developera, mi ti ovdje vičemo, iskustva, iskustva. Na razgovoru probaj imati ljude s dobrom pozadinom u IT administrairanju, naravno kakav certifikat bi bio dobar (CCNA, MCITP...). No iskustvo prvo.

 

Šta će raditi? Savjetovati, optimizirati, nadgledati, dodijelivati, uskraćivati. Naravno, najprije domenu(ako je ima). Napraviti presjek stanja, viditi organizacijsko stanje, koje se uvijek mijenja, restrikcije, paziti na ažurnost sustava i AV-ova, pregledati mrežu, napraviti redundaciju na ključnim točkama.

 

IIS, pregled greški, primjena sigurnosnih pravila...možda i nema tu toliko posla, jednostavno - to radi. Ne radi se o farmi IIS-ova.

 

MSSQL, sve rečeno za AD i za IIS + paziti na redovnost backupa, brzinu izvršenja upita, i još silu stvari koji ovdje nemogu iz glave izvaditi.

 

Sretno u potrazi.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pom

imas pm :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pom
jumboY kaže...

Sa pa prijatelja sam pokrenuo firmu prije godinu dana. Programiramo u .NET okruzenju.

Jednoj malo vecoj firmi smo napravili modul za jedan poznati .NET CMS. Nakon toga smo suradnju dodatno produbili. Ukratko, financijski sad o njima dosta ovisimo, i sad ovdje dolazim do dijela gdje mi je pomoc stvarno potrebna.

 

....

 

Prvo pitanje je što točno "cijeli sustav" obuhvaća? Koliko servera, servisa, kakva je okolina i namjena tog sustava, zahtjevi prema infrastrukturi, očekivana dostupnost, itd. itd... Da skratim: lakše ćeš naći odgovarajuću osobu ako su ti točno poznati svi parametri.

 

Ali to te dovodi do malog paradoksa (a ovo ti govorim iz iskustva)... Ako ti nude visoku cifru za koju ti ne nalaziš logično opravdanje, gotovo u 95% slučajeva možeš biti siguran da negdje postoji "kugla iza ugla". Što će reći da bi bilo uputno naći neku osobu koja bi popratila dogovore i pregovore oko održavanja i dala svoje mišljenje prije nego potpišete išta, ako se vi već ne snalazite u tome.

 

Znači, trebaš znati parametre sustava kako bi mogao zaposliti pravu osobu, a s druge strane ti treba prava osoba kako bi ti dala uvid u parametre sustava... Zgodno, ha? ;]

 

Tako da je možda najbolji savjet kojeg ti mogu dati da za prvu ruku uzmete nekog jako iskusnog freelancera ili fušera (ne u negativnog kontekstu). Zašto? Zato što takva osoba neće tjerati vodu na svoj mlin kako bi dobio posao, već će inicijalne pregovore / snimanje stanja odraditi relativno "neovisno" i dati vam bolju sliku onoga što vas čeka. A kasnije se uzme nekoga na neodređeno na osnovu viđenog i preporučenog.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
12 godina
protjeran
offline
Re: Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pom
jumboY kaže...

 

 

I nekako mi nije do zajebavanja sa time, al posao ovog obujma bi nam uvelike pomogao. Mene zanima sta moramo kod kandidata za razgovor traziti? Kod nekih vecih aplikacija sa 50 000+ unique visitorsa dnevno na svakoj od njih, sta tocno odrzavamo? MSSQL bazu ? IIS?

Moram priznati da sam dosta zbunjen, posebice cifrom koju nam nude. Same ASP.NET erorre na stranicama nije nam problem popravljati. Za takve stvari nemam koga zaposljavati. 

 

Da skratim pricu, mene zanima ukratko sta tocno od kandidata mi primarno moramo traziti? 'Ciscenje' SQL baze? Fizicko odrzavanje servera?

 

 

Održavate dostupnost tih servisa, radite backup, instalirate patcheve (nakon testiranja, naravno :D), držite sigurnost na nekoj prihvatljivoj razini. U fizičko održavanja servera se nemojte petljati, već klijentima preporučite brand name servere i pripadajuće ugovore o održavanju s tim dobavljačem. Koliko sam ja skužio, vaš idealni kandidat bi bio sistem admin s nekoliko godina iskustva, ali i znanjima o SQL serveru i bazama. Budući da admini po firmama rade sve i svašta, velika većina ih se srela s SQL-om, administracijom i backupom njegovih baza. Vjerojatno i restoranjem. XD

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pom
Langsdorff kaže...

  Koliko sam ja skužio, vaš idealni kandidat bi bio sistem admin s nekoliko godina iskustva, ali i znanjima o SQL serveru i bazama. Budući da admini po firmama rade sve i svašta, velika većina ih se srela s SQL-om, administracijom i backupom njegovih baza. Vjerojatno i restoranjem. XD

 pa ko da mene opisuješ{#}

kod mene normalno radi.....
12 godina
offline
Re: Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pom
cekpi kaže...
Langsdorff kaže...

  Koliko sam ja skužio, vaš idealni kandidat bi bio sistem admin s nekoliko godina iskustva, ali i znanjima o SQL serveru i bazama. Budući da admini po firmama rade sve i svašta, velika većina ih se srela s SQL-om, administracijom i backupom njegovih baza. Vjerojatno i restoranjem. XD

 pa ko da mene opisuješ{#}

 

 

hahahhahaha :))))

12 godina
protjeran
offline
Administriranje MS 2008R2 + IIS + MSSQL -> pomoc!

Ponovno ozivljavam ovu temu.

 

Potrebna je pomoc pri instaliranju nlb-a, izmjena sifri, itd.

Uglavnom sitnice. Posao ce se obavljati u zagrebu. Kako smo malo kratki sa ljudima, ovo je privremeni posao, no postoji i mogucnost stalnog zaposlenja.

Za privremeni dio placa se na licu mjesta, necemo skrtariti, obecajem ;)

 

Nakon obavljenog posla, postoji i mogucnost stalnog zaposlenja, sve zavisi od toga da li cemo novog klijenta uspjeti zadrzati.

Molim zainteresirane da mi se jave preko privatne poruke.

 

Pozdrav :)

 
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice