Warp drive - možda ipak izvediv

poruka: 51
|
čitano: 9.325
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Iako je prema ranijim proračunima ispadalo da bi za konstrukciju warp pogona trebala masa-energija sumjerljiva masi Jupitera, prema novim proračunima izgleda da je dovoljno stotinjak kg. Eksperimenti su već počeli, ali ništa senzacionalno: zasad se tek nadaju detektirati poremećaje u prostoru reda veličine otprilike jedne milijuntinke postotka.

 

http://www.space.com/17628-warp-drive-possible-interstellar-spaceflight.html

 

Moj PC  
10 0 hvala 5
13 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv

Jedva čekam ali to je tek u teoretskoj fazi...primjenu ćemo čekati još desetljećima.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
14 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Sad cekamo 2063 i Zefram Cochrana da izvede prvi pokusni let 

 
29 0 hvala 0
16 godina
offline
Warp drive - možda ipak izvediv
 
2 0 hvala 1
13 godina
online
Warp drive - možda ipak izvediv

Kad kazes masa energija sumjerljiva masi jupitera mislis na e=mc2 ili? Odakle uopce taj podatak, nisan ga vidija tu nigdi.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

'Alcubierre drive' anyone?

Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
Antonic kaže...

Kad kazes masa energija sumjerljiva masi jupitera mislis na e=mc2 ili? Odakle uopce taj podatak, nisan ga vidija tu nigdi.

"The only problem is, previous studies estimated the warp drive would require a minimum amount of energy about equal to the mass-energy of the planet Jupiter." Nisam siguran o kojem se točno obliku energije radi i kako bi bila utrošena; jedna varijanta o kojoj sam čitao ranije se sastoji od dva ekstremno masivna prstena koji bi morali rotirati ekstremno brzo u suprotnim smjerovima, ali ne znam je li ovdje ista ideja.

 

12 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

moze neko samo povrsno objasnit na hrv sta je to warp drive ? 

Moj PC  
0 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv

Nisi gledao niti jedan Star Trek?

 

U osnovi, pogon koji stvara "mjehur" normalnog prostora oko broda, savija prostor ispred i na taj način omogućuje putovanje brzinom većom od brzine svjetlosti. U teoriji. Prema Star Treku, od Zemlje do Jupitera ti treba 15ak minuta pri warpu 7, ako se dobro sjećam.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
14 godina
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Pustite warp kad će transwarp

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
Sum_of_all_fears kaže...

Nisi gledao niti jedan Star Trek?

 

U osnovi, pogon koji stvara "mjehur" normalnog prostora oko broda, savija prostor ispred i na taj način omogućuje putovanje brzinom većom od brzine svjetlosti. U teoriji. Prema Star Treku, od Zemlje do Jupitera ti treba 15ak minuta pri warpu 7, ako se dobro sjećam.

 

Biti ce prije par sekundi, ako je suditi prema ovoj slicici

 

Warp skala Warp skala
Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
Diablo86 kaže...

Pustite warp kad će transwarp

Pustite warp, transwarp kad će crvotočine?

 

Što se samog warpa tiče, već postoje objekti koji su pokretani njime i kreću se brzinama bliskima brzini svjetlosti (pa i više).
Svaki put u tramvaju kada bakica s pijace vidi slobodno mjesto. 

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) @ Salman v4.2 + Siyah 4.1.5 + CWM 6.0.1.2
15 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Zar nije ulazak u warp unutar Sunčevog sistema opasan?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Ma fućkate sve to ja bih samo one kako se sada zovu...oni pomoću kojih su pravili hranu i sitnije objekte od iona jer su pomoću njih uspostavili utopistički komunizam!

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Replikatori.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
g12356 kaže...

Ma fućkate sve to ja bih samo one kako se sada zovu...oni pomoću kojih su pravili hranu i sitnije objekte od iona jer su pomoću njih uspostavili utopistički komunizam!

 

nedIm kaže...

Replikatori.

 


Eh, kad bi bar replikatori izbacivali rakiju, stvarno bi to utopija bila

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P 16.10.2011 R.I.P mind_challenge 18.5.2012 R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Par problema koje treba riještit da se napravi warp drive:

  1. Otkriti negativnu energiju (odnosno čestice s negativnom masom) koja je potrebna za formiranje warp mjehura (bubble) oko broda i svijanje prostora.
  2. Izumiti način manipulacije negativnom energijom da bi mogli formirati warp mjehur.
  3. Otkriti način upravljanja mjehurom, posebice kočenja:

    Physicist José Natário pointed this out in a 2002 paper that explained how it would be impossible to steer or stop the ship once it’s in a warp bubble because it would be impossible to send signals from the back to the front of the bubble. Because the spacetime carrying the ship would be completely cut off from the outside of the bubble, there would be no way to send a signal to turn off the warp drive. The signal would never get there, and the ship would never stop.

  4. Smisliti kako riješiti problem nakupljanja čestica ispred mjehura; kada bi se mjehur zaustavio, došlo bi do izboja čestica koji bi uništio sve živo što se nalazi ispred broda:

    As the warp drive-powered space ship zooms across the universe, it’s most certainly going to run into some cosmic particles. These wouldn’t crack the ships windshield but would actually accumulate around the bubble. [...] “When the Alcubierre-driven ship decelerates from superluminal speed, the particles its bubble has gathered are released in energetic outbursts,” explains Jason Major from Universe Today. “In the case of forward-facing particles the outburst can be very energetic — enough to destroy anyone at the destination directly in front of the ship.” So you can travel to the nearest planet capable of supporting life. You just might destroy all of that life when you get there.

 

Tu su još i sitniji problemi :) poput mogućeg svjetlosnog udara beskonačne energije pri uključenju pogona (svjetlosni ekvivalent probijanja zvučnog zida), mogućnosti odvajanja prostora unutar mjehura u zasebni Svemir bez mogućnosti povratka u "naš" Svemir, kao i mogućnost vremenskih paradoksa (povratak na polazno mjesto prije no što ste krenuli).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 22:03 (hrx).
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
DigiMagic kaže...

Iako je prema ranijim proračunima ispadalo da bi za konstrukciju warp pogona trebala masa-energija sumjerljiva masi Jupitera, prema novim proračunima izgleda da je dovoljno stotinjak kg. Eksperimenti su već počeli, ali ništa senzacionalno: zasad se tek nadaju detektirati poremećaje u prostoru reda veličine otprilike jedne milijuntinke postotka.

 

http://www.space.com/17628-warp-drive-possible-interstellar-spaceflight.html

 

 

Najcoolija vijest koju sam vidio na Bug forumu odavno ! I dalje bi rekao da vjerovatno ništa od toga, ali lijepo je sanjati... {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
hrx kaže...

Par problema koje treba riještit da se napravi warp drive:

  1. Otkriti negativnu energiju (odnosno čestice s negativnom masom) koja je potrebna za formiranje warp mjehura (bubble) oko broda i svijanje prostora.
  2. Izumiti način manipulacije negativnom energijom da bi mogli formirati warp mjehur.
  3. Otkriti način upravljanja mjehurom, posebice kočenja:

    Physicist José Natário pointed this out in a 2002 paper that explained how it would be impossible to steer or stop the ship once it’s in a warp bubble because it would be impossible to send signals from the back to the front of the bubble. Because the spacetime carrying the ship would be completely cut off from the outside of the bubble, there would be no way to send a signal to turn off the warp drive. The signal would never get there, and the ship would never stop.

  4. Smisliti kako riješiti problem nakupljanja čestica ispred mjehura; kada bi se mjehur zaustavio, došlo bi do izboja čestica koji bi uništio sve živo što se nalazi ispred broda:

    As the warp drive-powered space ship zooms across the universe, it’s most certainly going to run into some cosmic particles. These wouldn’t crack the ships windshield but would actually accumulate around the bubble. [...] “When the Alcubierre-driven ship decelerates from superluminal speed, the particles its bubble has gathered are released in energetic outbursts,” explains Jason Major from Universe Today. “In the case of forward-facing particles the outburst can be very energetic — enough to destroy anyone at the destination directly in front of the ship.” So you can travel to the nearest planet capable of supporting life. You just might destroy all of that life when you get there.

 

Tu su još i sitniji problemi :) poput mogućeg svjetlosnog udara beskonačne energije pri uključenju pogona (svjetlosni ekvivalent probijanja zvučnog zida), mogućnosti odvajanja prostora unutar mjehura u zasebni Svemir bez mogućnosti povratka u "naš" Svemir, kao i mogućnost vremenskih paradoksa (povratak na polazno mjesto prije no što ste krenuli).

 

You really know how to burst my bubble... {#}

 

16 godina
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Sve bi se to riješilo primjenom inverznog warp polja - cijeli svemir u warp polju osim objekta koji bi se kretao.

Karikirano rečeno "pogon koji pomiće prostor oko broda a ne brod". Ako je izvan granica svemira ništavilo, onda takav pogon tj to warp polje ne bi bilo opasno...

 

Problem pri kretanju jako velikim brzinama je upravo vremenska dilatacija (usporavanje protoka vremena). To je najveći problem za koji treba pronaći rješenje.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2012 22:16 (191x7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
g12356 kaže...

Ma fućkate sve to ja bih samo one kako se sada zovu...oni pomoću kojih su pravili hranu i sitnije objekte od iona jer su pomoću njih uspostavili utopistički komunizam!

 

Lako za replikatore, treba i holodekove izumit što prije, jer imaju ljudi i drugih primarnih potreba osim hranjenja, a one holobabes su izgledale prilično dobro... {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
Zanimljivo! otkud ti podatci? htio bi i ja malo proučavati
za kočenje neznam, ali za skretanje su govorili da se stvori blaga neravnoteža u polju i da će brod polkako skretati na tu stranu 
Ovo je moj potpis...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
191x7 kaže...

 

Problem pri kretanju jako velikim brzinama je upravo vremenska dilatacija (usporavanje protoka vremena). To je najveći problem za koji treba pronaći rješenje.

 Molim te objasni di je tu problem, internet nije baš pomogao, nađem samo neke jednadžbe koje ništ neznače (samo teorija).

15 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv

A da ne spominjemo nedostatak inercijskih prigusnika....

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
ba2033 kaže...
191x7 kaže...

 

Problem pri kretanju jako velikim brzinama je upravo vremenska dilatacija (usporavanje protoka vremena). To je najveći problem za koji treba pronaći rješenje.

 Molim te objasni di je tu problem, internet nije baš pomogao, nađem samo neke jednadžbe koje ništ neznače (samo teorija).

Ukratko - što se brže krećeš to ti vrijeme sporije teče. Ti unutar svog sustava ne primjetiš razliku, no vanjski promatrač (ili da kažemo osoba izvan tog sustava) primjeti razliku.

Prouči malo paradoks/problem blizanaca (to je najjednostavnije opisan problem što se tiče vremenske dilatacije često spominjan u knjigama za fiziku iz srednjih škola).

To je prema kvantnoj teoriji, modernoj fizici. Još tamo prije 100 i nešto godina Einsteinu je bilo jasno. Dilataciju promjene vremena i npr duljine je moguće računski izraziti putem Galileovih i Lorentzovih transformacija.

Ako te zanima više kao laički, imaš serijal dokumentaraca "Into The Universe With Stephen Hawking" od kojih je uz ovu temu ponajviše vezan "Time Travel" dokumentarac iz tog serijala.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2012 0:06 (191x7).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
dantex kaže...
Zanimljivo! otkud ti podatci? htio bi i ja malo proučavati
za kočenje neznam, ali za skretanje su govorili da se stvori blaga neravnoteža u polju i da će brod polkako skretati na tu stranu 

Pogledaj Warp Drive, When? na NASA websiteu, PopSci ima stranicu s osnovama warp drivea, a članak o nakupljanju čestica oko mjehura je ovdje.

 

Drugo, problem je promijeniti polje da se stvori neravnoteža (tj. promijeniti oblik mjehura) - Natário je u svom radu pokazao da je nemoguće poslati signal prema prednjem dijelu mjehura, što znači da upravljanje mjehurom nije moguće. Na prvoj slici prikazan je horizont - brod unutar mjehura može poslati informacije samo u području ispod horizonta (tj. iza broda i u malom dijelu ispred broda). Dodatno, brod koji se nalazi u unutrašnjosti mjehura ne može primiti nikakve informacije čije je izvorište iza mjehura - na drugoj slici prikazani su horizont koji omeđuje područje u koje brod može slati informacije (prostor iza mjehura) i horizont vidljivosti koji omeđuje područje iz kojega se mogu primati informacije (prostor ispred mjehura).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
16 godina
neaktivan
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
Suddenly Psychotic kaže...

'Alcubierre drive' anyone?

Pa to i jest Alcubierrov pogon, samo s malo efikasnijim racunom, pa ne treba toliko puno energije.

ba2033 kaže...

Molim te objasni di je tu problem, internet nije baš pomogao, nađem samo neke jednadžbe koje ništ neznače (samo teorija).

Pa jednadzbe i teorija sve i znace! Ako ih ne znas interpretirati onda da, onda je to kao da pokusavas kineski procitati. Ali znace, puno ;)

191x7 kaže...

Ukratko - što se brže krećeš to ti vrijeme sporije teče. Ti unutar svog sustava ne primjetiš razliku, no vanjski promatrač (ili da kažemo osoba izvan tog sustava) primjeti razliku.

Prouči malo paradoks/problem blizanaca (to je najjednostavnije opisan problem što se tiče vremenske dilatacije često spominjan u knjigama za fiziku iz srednjih škola).

To je prema kvantnoj teoriji, modernoj fizici. Još tamo prije 100 i nešto godina Einsteinu je bilo jasno. Dilataciju promjene vremena i npr duljine je moguće računski izraziti putem Galileovih i Lorentzovih transformacija.

Ako te zanima više kao laički, imaš serijal dokumentaraca "Into The Universe With Stephen Hawking" od kojih je uz ovu temu ponajviše vezan "Time Travel" dokumentarac iz tog serijala.

Pa poanta s Alcubierreovim pogonom i jest u tome da se rijesi vremenska dilatacija.

 

"In 1994 Alcubierre proposed a way of changing the geometry of space by creating a wave which would cause the fabric of space ahead of a spacecraft to contract and the space behind it to expand. The ship would then ride this wave inside a region of flat space known as a warp bubble, and would not move within this bubble, but instead be carried along as the region itself moves as a consequence of the actions of the drive. If this is so, conventional relativistic effects such as time dilation would not apply in the way they would in the case of a ship moving at a very great velocity through flat spacetime, relative to other objects."

 

syncmaster245b kaže...

A da ne spominjemo nedostatak inercijskih prigusnika....

"This is a Lorentzian manifold which, if interpreted in the context of general relativity, allows a warp bubble to appear in previously flat spacetime and move off at effectively superluminal speed. Inhabitants of the bubble feel no inertial effects. The object(s) within the bubble are not moving (locally) faster than light, instead, the space around them shifts so that the object(s) arrives at its destination faster than light would in normal space.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2012 12:46 (1domagoj1).
16 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv

Pa znam to. Samo mi promakla poruka "'Alcubierre drive' anyone?" kolege Suddenlya Psychotica, nisam ju vidio.

Ovo o vremenskoj dilataciji sam objašnjavao kolegi koji je za to pitao. Inače parodiranje Alcubierrovog pogona je u Futurami.

 

Inercijski prigušnici potrebni su kod kretanja impulsnim pogonom, kod "warpa" teoretski nemaju smisla.

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2012 12:54 (191x7).
15 godina
offline
Re: Warp drive - možda ipak izvediv
191x7 kaže...

Inercijski prigušnici potrebni su kod kretanja impulsnim pogonom, kod "warpa" teoretski nemaju smisla.

Igzekli

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Warp drive - možda ipak izvediv

Ali prvo vam treba umjetna gravitacija na brodu da bi inercijski prigusnici imali smisla :D, ovak samo lebdis malo ovdje, malo tamo xD.

If you ever write code that is so complex that needs a comment to explain *what* a statement is doing, you probably need to rewrite your code, not comment it.
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice