BIOS odlazi, UEFI dolazi?

poruka: 31
|
čitano: 11.100
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Prema pisanju britanskog Thinq-a koji su razgovarali sa zaposlenikom MSI-a, MSI krajem godine kreće sa uvođenjem UEFI-a što stoji za Unified Extensible Firmware Interface, a u prijevodu znači da dolazi point-and-click sučelje umjesto biosa.

 

MSI je prvotno pokazao UEFI već 2008. g. no sad bi trebao doći do izražaja zbog prednosti većih LBA(Logical block addressing) adresa koji su potrebni za diskove velikog kapaciteta.

Glavna razlika između BIOS-a i UEFI-a je u programiranju – naglašava izvor, jer je UEFI napisan u C-u, za razliku od asemblera kod BIOS-a, a to mu daje i veću fleksibilnost.

 

Ako želite vidjeti kako bi to trebalo izgledati posjetite: http://msi.com/html/popup/MB/uefi/experience.html

 

Iako kažu da predstoji još mnogo posla u razvijanju UEFI-a, u MSI-u govore da bi trošak implementacije na završne sisteme trebao biti malen te smatraju da je to zalog za budućnost i osnovna funkcija za krajnje korisnike.

 

IZVOR:

http://www.thinq.co.uk/2010/6/8/exclusive-msi-bios-will-be-dead-three-years/?full

UEFI - grafičko sučelje UEFI - grafičko sučelje
 
9 0 hvala 14
16 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

pa ako će to bit ovako kako izgleda na msi-evoj stranici bit će odlično. nezz za ostale, ali meni se sviđa ta ideja point n' click

There's no SAVE GAME in real life!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

super stvar... još nek naprave zamjenu za DOS i sve će biti super.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 12:03 (betmen).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Ma meni je jos uvijek BIOS for the win,neda mi se sad na nes novo opet prilagodavat.

I'm a weapon that fires Lyrical projectiles with no mercy I'm cold blooded like reptiles
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
O ovom vec pricaju ohoho dugo..nista od toga!
Full HD Addict :)
16 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

meh...lijepse mi izgleda plavo-sivi ekran...ovo mi je nekako pojednostavljeno

[a/
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

cini mi se da je jos prije par godina  bio clanak u bugu o zamijeni za bios i do danas nista od toga,ali vidjeti cemo

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 16:39 (crozoki).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Pa point and klik imaju odavno HP-ovi laptopi, npr 6730.

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
betmen kaže...

super stvar... još nek naprave zamjenu za DOS i sve će biti super.

Kakav DOS? O čem ti?

 

Anyway, i dont lajk it. Nekako prejednostavno i "dječije". A koliko se ja sjećam, BIOS ostaje u pozadini samo što ovaj UEFI postaje neki grafički front-end. Jedina bitna stvar je podrška za veći LBA i samim time veće diskove (iako sumnjam da će netko toliko velik disk koristiti kao boot disk, dakle, to je storage i taj veći LBA se može implementirati kao dodatni kontroler).

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

ma nemaju .. pavilion nema .. normalni standardni je bios

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Treba bios ostat, a sa ovim novim već vidim puno upita kako poraviti ovo, ono, nešto sam kliknuo pa se pokvarilo. BIOS ih je barem spriječava jer im je izgleda složeno.

Zašto minjat nešto što radi

BAZINGA As a theoretical physicist, he possesses a master's degree, two PhDs, and an IQ of 187.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 16:49 (P4k1).
 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Kako su računari dobrano uznapredovali od dana kada je BIOS nastao većini 'običnih' korisnika petljanje po BIOS-u predstavlja samo gnjavažu i ovo predstavlja samo pojednostavljeno rešenje za korisnike. Što se mene tiče zgodno iako bih voleo, barem u početku, videti i BIOS pored UEFI-a, jer mi se čini da neće uspeti sve funkcije izvesti u njemu.

Cloud computing vesti i recenzije: http://www.ictcloud.wordpress.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Ne zanima me izgled BIOS-a ili lakoća korištenja jer se ne treba ni prilagođavati onomu tko nezna. Mene više zanima ubrzanje dizanja kompa tj od paljenja do učitavanja OS-a. Čitao sam prije par mjeseci da su se skupili i rade na ubrzavanju testiranja(memorija,napon,diskovi,...) i micanju svih dodatnih ekrana prije učitavanja OS-a...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
Morag kaže...

Ne zanima me izgled BIOS-a ili lakoća korištenja jer se ne treba ni prilagođavati onomu tko nezna. Mene više zanima ubrzanje dizanja kompa tj od paljenja do učitavanja OS-a. Čitao sam prije par mjeseci da su se skupili i rade na ubrzavanju testiranja(memorija,napon,diskovi,...) i micanju svih dodatnih ekrana prije učitavanja OS-a...

Uključi Quick POST (quick boot) i makni boot ekran. Ova moja stara Asus ploča učita GRUB 4 sekunde nakon paljenja a Mint ili Win7 počinje sa bootanjem 8 sekundi kasnije (ili odmah nakon učitavanja GRUBa, ručnim odabirom). Dakle, 5 sec nakon paljenja već diže OS. Dalje niš ne ovisi o BIOSu.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
16 godina
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
Sum_of_all_fears kaže...
Morag kaže...

Ne zanima me izgled BIOS-a ili lakoća korištenja jer se ne treba ni prilagođavati onomu tko nezna. Mene više zanima ubrzanje dizanja kompa tj od paljenja do učitavanja OS-a. Čitao sam prije par mjeseci da su se skupili i rade na ubrzavanju testiranja(memorija,napon,diskovi,...) i micanju svih dodatnih ekrana prije učitavanja OS-a...

Uključi Quick POST (quick boot) i makni boot ekran. Ova moja stara Asus ploča učita GRUB 4 sekunde nakon paljenja a Mint ili Win7 počinje sa bootanjem 8 sekundi kasnije (ili odmah nakon učitavanja GRUBa, ručnim odabirom). Dakle, 5 sec nakon paljenja već diže OS. Dalje niš ne ovisi o BIOSu.

znam to :) finta je da sam zbog kupovine SSD-a ukljucio AHCI što me je dovelo do još dva nova ekrana gdje detektira spojene uređaje. Baš sam tražio po netu, ali za sad ne mogu naći članak. Uglavnom, u pitanju je bio ekspresni POST i provjera i odmah na OS. Imamo sve brže kompove, ali do dizanja OS-a još čekamo kao prije 15tak godina :)

15 godina
odjavljen
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
Morag kaže...

znam to :) finta je da sam zbog kupovine SSD-a ukljucio AHCI što me je dovelo do još dva nova ekrana gdje detektira spojene uređaje. Baš sam tražio po netu, ali za sad ne mogu naći članak. Uglavnom, u pitanju je bio ekspresni POST i provjera i odmah na OS. Imamo sve brže kompove, ali do dizanja OS-a još čekamo kao prije 15tak godina :)

Da, vidi, ti imaš SSD. Jbg, tu se ništa ne može. A morat ćeš se strpit tih 15ak sec Belji se

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
neaktivan
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
Sum_of_all_fears kaže...
betmen kaže...

super stvar... još nek naprave zamjenu za DOS i sve će biti super.

Kakav DOS? O čem ti?

pa nek i za njega naprave lijepo grafičko sučelje, da se može normalno mišem ić kroz menije, a ne tipkati stalno 'cd ovo', 'cd ono'...

15 godina
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
betmen kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
betmen kaže...

super stvar... još nek naprave zamjenu za DOS i sve će biti super.

Kakav DOS? O čem ti?

pa nek i za njega naprave lijepo grafičko sučelje, da se može normalno mišem ić kroz menije, a ne tipkati stalno 'cd ovo', 'cd ono'...

Pa windows postoji već dosta godina pređi na njega s dos-a :)

Šala naravno, misliš možda na comand prompt?

Njega ne treba dirati jer je on za tekstualne naredbe koje možeš radit i kroz windowsovo grafičko sučelje.

Inače nebi služio ničemu.

 

Do why me key too - pročitaj ovo brzo :)
15 godina
odjavljen
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
betmen kaže...

pa nek i za njega naprave lijepo grafičko sučelje, da se može normalno mišem ić kroz menije, a ne tipkati stalno 'cd ovo', 'cd ono'...

Pa napravili su grafičko sučelje za njega. Zove se windows Smijeh

 

Šalu na stranu - FAR Manager.

 

xxxxx me pretekao :)

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 17:46 (Sum_of_all_fears).
16 godina
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

http://msi.com/html/popup/MB/uefi/benefit.html

 

za sad jedino sto je zanimljivije je da podrzava pre-os browser znaci surfanje na laptopu bez podizanja OS-a=puno duza autonomija

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Koliko vidim to se može isprobati na 3 matične msi-eve

http://msi.com/html/popup/MB/uefi/download.html

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 18:03 (Zvjerkan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
crozoki kaže...

http://msi.com/html/popup/MB/uefi/benefit.html

 

za sad jedino sto je zanimljivije je da podrzava pre-os browser znaci surfanje na laptopu bez podizanja OS-a=puno duza autonomija

nešto kao Asus Express Gate?

Is it weird that this gave me an orgasm?
14 godina
protjeran
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

To brate

do jaja..

OC - Settings - Game

hahahaha

 

Ako ti je netko pomogao klikni ispod potpisa HVALA!///www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre./// Ako gori zeleno, ne znači da sam tu!///B:BC2 nick: DomBaaa
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
xxxxx kaže...
betmen kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
betmen kaže...

super stvar... još nek naprave zamjenu za DOS i sve će biti super.

Kakav DOS? O čem ti?

pa nek i za njega naprave lijepo grafičko sučelje, da se može normalno mišem ić kroz menije, a ne tipkati stalno 'cd ovo', 'cd ono'...

Pa windows postoji već dosta godina pređi na njega s dos-a :)

Šala naravno, misliš možda na comand prompt?

Njega ne treba dirati jer je on za tekstualne naredbe koje možeš radit i kroz windowsovo grafičko sučelje.

Inače nebi služio ničemu.

 

htio sam reći da bi bilo dobro kad bi umjesto DOS-a (koji, koliko ja znam, dolazi u ROM-u na matičnoj ploči), stavili tako neki grafički sistem. recimo, mogu ga nazvati, štajaznam, Windows Mini...

 

i kad nam riknu windowsi i ne možemo spasiti neke podatke, samo uđemo u Windows Mini i kopiramo ih na USB. kužite?

16 godina
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
DragonShit kaže...
crozoki kaže...

http://msi.com/html/popup/MB/uefi/benefit.html

 

za sad jedino sto je zanimljivije je da podrzava pre-os browser znaci surfanje na laptopu bez podizanja OS-a=puno duza autonomija

nešto kao Asus Express Gate?

znam da slicno ima asus ,ali nisam nikad isprobao

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
15 godina
odjavljen
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Pa o napustanju BIOS-a se vec pricalo i prije vise od 5 godina, pa se to jos nije dogodilo...

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
Mrgud Veliki kaže...

Pa o napustanju BIOS-a se vec pricalo i prije vise od 5 godina, pa se to jos nije dogodilo...

pa da,bio je u bugu clanak jos se sjecam.cuka me dobro sluzi :D

Sheldon Cooper: Hop, you little plumber! Hop, hop, hop!
15 godina
odjavljen
offline
RE: BIOS odlazi, UEFI dolazi?
betmen kaže...

htio sam reći da bi bilo dobro kad bi umjesto DOS-a (koji, koliko ja znam, dolazi u ROM-u na matičnoj ploči), stavili tako neki grafički sistem. recimo, mogu ga nazvati, štajaznam, Windows Mini...

 

i kad nam riknu windowsi i ne možemo spasiti neke podatke, samo uđemo u Windows Mini i kopiramo ih na USB. kužite?

BIOS dolazi u EEPROM-u na matičnoj ploči i o tome se tu radi. Što se tiće spašavanja podataka, većina BIOS-a može povući image za flash (bez dodatnog utility-a) s HDD-a ukoliko je u IDE mode-u. Nisam siguran, ali mislim da je problem podrška za NTFS, ali to bi se dalo rješit.

Tu se upravo i priča o grafičkoj nadogradni BIOS-a, samo nisam siguran kakve će sve mogučnosti imati (i kakve će se još naknadno ubacit).

 

DOS je stari command line OS.

 

EDIT: S druge strane, zaprži Hirens Boot CD, da ti bude spreman ako imad budeš mora spašavati podatke i miran si. Uz to, korištenje podatkovne particije dodatno olakšavao posao.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2010 20:04 (MrBlc).
15 godina
odjavljen
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Još samo fali da izmisle viruse za to čudo i onda smo u k**cu. Već vidim pitanja tipa: "Kako da znam jesam li dobio BSOD zbog OS-a ili UEFI-a?"

UKUSI SU KAO ŠUPCI-SVATKO IMA SVOG.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
BIOS odlazi, UEFI dolazi?

Ajd ti zapami što UEFI znači... pročitam tri posta i već zaboravim. Ima da se masovno kompovi krivo poštimavaju kad "profesionalci" krenu po UEFI-ju prčkat. Već vidim susjeda kak me zove da mu popravim komp.

Kadir beneath Mo Moteh
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice