Aplikacija za proračun centralnog grijanja

poruka: 48
|
čitano: 73.012
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Može li mi neko reći koja se aplikacija koristi za proračun kod izrade projekta za centralno grijanje? Ako znate više njih recite mi pa da pogledam koje su njihove mogućnosti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
uss kaže...

Može li mi neko reći koja se aplikacija koristi za proračun kod izrade projekta za centralno grijanje? Ako znate više njih recite mi pa da pogledam koje su njihove mogućnosti.

možeš si u excelu složiti cijelu stvar. samo prije pokretanja excela moraš si razraditi cijeli koncept u glavi, a zatim i na papiru...

14 godina
offline
Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Ne radim to za sebe, nego me jedan majstor pitao za program. On inače plaća nekom čovjeku da mu odradi taj proračun. Meni ne bi bio problem složiti taj program u Excelu ili nekom programskom jeziku ali ne znam proračun jer to nije moja struka. Zato pitam za neko gotovo rješenje.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
uss kaže...

Ne radim to za sebe, nego me jedan majstor pitao za program. On inače plaća nekom čovjeku da mu odradi taj proračun. Meni ne bi bio problem složiti taj program u Excelu ili nekom programskom jeziku ali ne znam proračun jer to nije moja struka. Zato pitam za neko gotovo rješenje.

a gle.. nije to problem složiti i bez "programiranja" u excelu, ALI ja ti ne mogu sada poslati neko rješenje kada nemam pojma šta i kako se izračunava, ima li nekih izuzetaka i kada, koje informacije i podaci su potrebni za kalkulacije i sl.

13 godina
offline
Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Relativno sam novi na forumu i tek sam sada vidio ovu temu. Problematika mi je poznata jer se bavim projektiranjem takvih sustava. Nisam siguran da li trebaš proračun gubitaka ili proračun ogrijevnih tijela.

 

Postoje dva rješenja tvog problema:

 

1. Aplikacija IntegraCAD 2009 izrađena od strane tvrtke ImpulsSoft iz Rijeke (link:http://www.integracad.com/)

    aplikacija je složena za korištenje i trba proći vremena da se uhvati rutina.

 

2. Iskoristiti mogućnosti tabličnih kalkulatora (Open Office ili MS Office) i razraditi proračun, isti nije pretjerano kompliciran

    Proračun gubitaka topline detaljno je definiran normom HRN EN 12 831

    proračun učina pojedinog ogrijevnog tijela prema podacima proizvođača (razlike u eksponentima)

 

Osobno koristim IntegruCAD i mislim da je to jedan jako dobar softver, malo je kompliciran za početnike i ponekad mušičav ali sve bolji i bolji iz verzije u verziju. Relativno je skup ali ako ga nabavlja za posao onda mislim da vrijedi te novce. Manje više je to standard koji se koristi u Hrvatskoj (a mislim i u Sloveniji, BiH i Srbiji).

 

U prijašnjoj firmi sam izradio izračun u Excell-u i nisam imao nekakvih problema sve je radilo savršeno. Zbog obaveza ga nikad nisam stigao update-ti na promjenekoje su nastale u standardu.

 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...

Relativno sam novi na forumu i tek sam sada vidio ovu temu. Problematika mi je poznata jer se bavim projektiranjem takvih sustava. Nisam siguran da li trebaš proračun gubitaka ili proračun ogrijevnih tijela.

 

Postoje dva rješenja tvog problema:

 

1. Aplikacija IntegraCAD 2009 izrađena od strane tvrtke ImpulsSoft iz Rijeke (link:http://www.integracad.com/)

    aplikacija je složena za korištenje i trba proći vremena da se uhvati rutina.

 

2. Iskoristiti mogućnosti tabličnih kalkulatora (Open Office ili MS Office) i razraditi proračun, isti nije pretjerano kompliciran

    Proračun gubitaka topline detaljno je definiran normom HRN EN 12 831

    proračun učina pojedinog ogrijevnog tijela prema podacima proizvođača (razlike u eksponentima)

 

Osobno koristim IntegruCAD i mislim da je to jedan jako dobar softver, malo je kompliciran za početnike i ponekad mušičav ali sve bolji i bolji iz verzije u verziju. Relativno je skup ali ako ga nabavlja za posao onda mislim da vrijedi te novce. Manje više je to standard koji se koristi u Hrvatskoj (a mislim i u Sloveniji, BiH i Srbiji).

 

U prijašnjoj firmi sam izradio izračun u Excell-u i nisam imao nekakvih problema sve je radilo savršeno. Zbog obaveza ga nikad nisam stigao update-ti na promjenekoje su nastale u standardu.

Ta aplikacija mi je skupa jer ne namjeravam sa njom zarađivati. Više mi odgovara rješenje u Excelu. Znači treba mi da kada unesem dimenzije prostorije, da mi izbaci potreban broj radijatora i njihove dimenzije (toplotnu moć). Možete li mi preporučiti neku knjigu u kojoj bi mogao pronaći kako se radi proračun?

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Teško da će to biti tako trivijalno. Ima puno faktora koji utječu na potrebni toplinski kapacitet za grijanje, potrebno je analizirati svaki element sustava, jer nisu isti gubitci kroz vanjski ili unutarnji zid, prozor, vrata, pod, krov...

 

Da ne filozofiram puno najbolja knjiga koja je prisutna na tržištu na hrvatskom je "Priručnik za grijanje" (pogledaj link: http://www.em.com.hr/literatura#prirucnik-za-grijanje) i košta 150 kn.

 

Dat ću si truda i prokopati po arhivi možda negdje nađem stari Excell file pa ti ga mogu proslijediti (ne mogu obećati jer nisam siguran dasam ga back up-irao). Uglavnom on računa gubitke toplinske energije.

 

Za izračun toplinskog učina radijatora potrebno je uzeti u obzir temperaturu polaznogi povratnog voda, normni učin (učin pri normom određenim parametrima), temperatura zraka u prostoru i eksponent ogrijevnog tijela (specifičan za svaki tip i model radijatora). Taj dio ti je objašnjen u poglavlju 8 iste knjige.

 

13 godina
offline
Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Uspio sam naći proračun gubitaka u Excell-u (jedna od prvih varijanti,ali radi) ako te zanima mogu ti je proslijediti.

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...

Uspio sam naći proračun gubitaka u Excell-u (jedna od prvih varijanti,ali radi) ako te zanima mogu ti je proslijediti.

Hvala puno, odlično urađene tablice.

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Nadam se da će ti koristiti.

 

Usput za tvoju orjentaciju u standardnoj gradnji (visina prostora cca 2,5 m) potrebe grijanja se kreću od cca 40 do 100 W/m2 (ne uključuje niskotemperaturne i pasivne kuće). Učin je vezan prvenstveno uz vrstu gradnje i to na nači da stariji loše građeni objekti imaju veće gubitke a novi objekti imaju manje gubitke ("Tehnički propisi o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama" NN 110/2008 link: http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx, za godinu odaberi 2010, a za broj 110). U ovim propisima su ti maksimalne dozvoljene U vrijednosti.

Kod izračuna treba voditi računa da se u kupaonicama ide sa višom temperaturom (24C).

13 godina
neaktivan
offline
Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Hallo mario.L_hr

Spremam se za gradnju obiteljske kuće, i pokušavam se odlučiti o načinu grijanja.

To bih želio uraditi prije no što stvar dam u ruke projektantu.

Kao prvo moram u grubo odrediti gubitke topline u budućoj kući. Našao sam neke

programe ali su mi prekomplicirani. Vidim da imaš izračun koji si sam napravio u

Excell-u, i predpostavljam da je to ono što mi treba. Postoji li mogućnost da mi

ga daš ili prodaš ako nije skup? Hvala.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Izračun u Excellu ti je također kompliciran i zahtjeva poznavanje materije, dosta toga je opisano u gore navedenoj knjizi i standardu. Formule i izrazi su relativno jednostavni ali popunjavanje polja na ispravan način je kompliciranije i zahtijeva znanje i rutinu (od godine do tri godine korištenja kako bi se taj posao moglo samostalno obavljati).  Nisam siguran da bi tvoj problem bio riješen samo Excell-om. Postoje i jednostavniji pristupi za procjenu (naglašavam procjenu a ne izračun) toplinskih gubitaka građevine, a ovisan je o lokaciji, tlocrtnoj površini etaže (duljina i širina), visini objekta, broju etaža a bitan je i ciljani energetski faktor (pasivna kuća, niskoenergetska gradnja, klasična gradnja ....). Ako pošalješ prethodno putem PM, mogu ti pokušati pomoću.

 

Za odabir sustava grijanja kao prvo je bitna raspoloživost energenta (plin ,struja, lož ulje, drvo, slternativni izvori,...), želje investitora i tehnička mogućnost rješavanja. Pod željama investitora sadržani su i svi financijski elementi.

13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Hvala, u međuvremenu sam problem riješio. Naime građevinski projekat je gotov. Poznati su svi materijali i njihove osobine (i formule), i trebalo je samo računati.

To je ono što sam htio prepustiti "Excell"-u. Pozdrav.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Možeš li poslati i meni? TNX

16 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...

Uspio sam naći proračun gubitaka u Excell-u (jedna od prvih varijanti,ali radi) ako te zanima mogu ti je proslijediti.

 

Možeš li poslati i meni? TNX

14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
Methane kaže...
mario.L_hr kaže...

Uspio sam naći proračun gubitaka u Excell-u (jedna od prvih varijanti,ali radi) ako te zanima mogu ti je proslijediti.

 

Možeš li poslati i meni? TNX

 Vidim proračun je dosta tražen,

Ovo je Forum, ako proračun nije komercijalan zašto se ne postavi javno za download i pomogne širem krugu ljudu u jednom kliku (ne na PM) ;-)

(ako autor dotičnog dozvoli javni download )

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2010 17:00 (IvanC).
13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
IvanC kaže...
Methane kaže...
mario.L_hr kaže...

Uspio sam naći proračun gubitaka u Excell-u (jedna od prvih varijanti,ali radi) ako te zanima mogu ti je proslijediti.

 

Možeš li poslati i meni? TNX

 Vidim proračun je dosta tražen,

Ovo je Forum, ako proračun nije komercijalan zašto se ne postavi javno za download i pomogne širem krugu ljudu u jednom kliku (ne na PM) ;-)

(ako autor dotičnog dozvoli javni download )

Teško da se to može nazvati proračunom, to su obične tabele u Excell-u i to ne finalna izvedba jer istu nemem u back-upu a možda sam je i obrisao nakon što sam počeo koristiti IntegraCAD. Znam da je bio neki sitni Bug u samom izračunu ali prošlo je dosta vremena...

 

Iste su nastale dok sam radio u prethodnoj firmi (ali kao mojeautorsko djelo), nakon napuštanja firme sam imao stanovitih problema pa si nebih htio komplicirati život javnim downloadom.

14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...
Iste su nastale dok sam radio u prethodnoj firmi (ali kao mojeautorsko djelo), nakon napuštanja firme sam imao stanovitih problema pa si nebih htio komplicirati život javnim downloadom.

 Pošteno od tebe ;-)

Sad se bar zna

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Molim posalji mi program na  e-mail: contact@msm-mk.com

 

Unapred hvala

 

Slavko Mitovski

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
slave kaže...

Molim posalji mi program na  e-mail: contact@msm-mk.com

 

Unapred hvala

 

Slavko Mitovski

Proslijedio sam ti traženo.

 

Volio bih čuti i povratne informacije po pitanju ovog mog uratka. Ako je nekome koristilo super, mene više zanimaju prijedlozi za unaprijeđenje.

14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...
slave kaže...

Molim posalji mi program na  e-mail: contact@msm-mk.com

 

Unapred hvala

 

Slavko Mitovski

Proslijedio sam ti traženo.

 

Volio bih čuti i povratne informacije po pitanju ovog mog uratka. Ako je nekome koristilo super, mene više zanimaju prijedlozi za unaprijeđenje.

Odlična je tablica. Ima neke nedostatke ali to sam i sam ispravio. Dodao sam opciju da računa gubitke kroz sve zidove, odvojio sam proračun za strop i pod, dodao sam opciju za unos broja prozora i vrata tako da ne moramo za svaki posebno raditi proračun. Testirao sam na nekim gotovim projektima i mogu reći da se rezultati približno poklapaju, sa dovoljnom tačnošću za vlastite potrebe. Nastavi razvijati ovaj projekat odličan je.

Demokratija je kada dvije budale imaju više prava nego jedan pametan.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

POZDRAV. NAŠAO SAM OVU TEMU NA FORUMU I VIDIM DA JE MNOGIMA POMOGLA VAŠA EXEL TABLICA. JA SAM IZ BIH I ŽELIO BIH SEBI URADITI ETAŽNO GRIJANJE U STANU.

AKO NIJE PROBLEM DA MI POŠALJETE TU VAŠU TABLICU BIO BIH VAM PUNO ZAHVALAN.

UNAPRIJED HVALA I LIJEP POZDRAV.

13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
LOGGO kaže...

POZDRAV. NAŠAO SAM OVU TEMU NA FORUMU I VIDIM DA JE MNOGIMA POMOGLA VAŠA EXEL TABLICA. JA SAM IZ BIH I ŽELIO BIH SEBI URADITI ETAŽNO GRIJANJE U STANU.

AKO NIJE PROBLEM DA MI POŠALJETE TU VAŠU TABLICU BIO BIH VAM PUNO ZAHVALAN.

UNAPRIJED HVALA I LIJEP POZDRAV.

MOJ MAIL JE jasmin.brdjanovic@bih.net.ba

 

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Već sam ti proslijedio file.

 

@uss: Nisam te shvatio što si mislio pod ovim da sada računa sve zidove i da si razdvojio podove i stropove. U svaki red se unosi po jedan element (npr zid na južnoj strani prema vani je jedan element), ako taj zid ima na sebi prozor onda se on unosi kao unosi u novi red i odbija se površina prozora od površine zida. Podovi i stropovi su samo elementi koji se unose u zasebne redove. Što se tiče toplinskih mostova oni su ovim proračunom aproksimirani (tj. ne ulazi se u detaljni izračun već se dodaje dodatak, prema preporukama njemačkog standarda). Inače koliko ja znam hrvatski nacionalni dodatak je još u izradi.

 

Kako ovo nije finalna verzija (nestala u bespućima back-upa) mislim da ima bug koji ima veze s ventilacijskim gubitcim (ne globalno već samo u pojedinim situacijama) ali ne mogu se točno sjetiti u čemu je bio problem.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.12.2010 18:52 (mario.L_hr).
14 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...

Već sam ti proslijedio file.

 

@uss: Nisam te shvatio što si mislio pod ovim da sada računa sve zidove i da si razdvojio podove i stropove. U svaki red se unosi po jedan element (npr zid na južnoj strani prema vani je jedan element), ako taj zid ima na sebi prozor onda se on unosi kao unosi u novi red i odbija se površina prozora od površine zida. Podovi i stropovi su samo elementi koji se unose u zasebne redove. Što se tiče toplinskih mostova oni su ovim proračunom aproksimirani (tj. ne ulazi se u detaljni izračun već se dodaje dodatak, prema preporukama njemačkog standarda). Inače koliko ja znam hrvatski nacionalni dodatak je još u izradi.

 

Kako ovo nije finalna verzija (nestala u bespućima back-upa) mislim da ima bug koji ima veze s ventilacijskim gubitcim (ne globalno već samo u pojedinim situacijama) ali ne mogu se točno sjetiti u čemu je bio problem.

Možda ja nisam dobro shvatio kako treba ispravno unijeti parametre. Ti si radio tu tablicu i znaš kako šta radi, ali ja kao totalni noob za tu temu jedva znam unijeti parametre. Zato sam jednostavno prilagodio na svoj način kako je meni lakše, i stvar savršeno funkcionira.

Demokratija je kada dvije budale imaju više prava nego jedan pametan.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

jel mozes poslati i meni to, molim te,,, hvala unaprijed....

13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...
slave kaže...

Molim posalji mi program na  e-mail: contact@msm-mk.com

 

Unapred hvala

 

Slavko Mitovski

Proslijedio sam ti traženo.

 

Volio bih čuti i povratne informacije po pitanju ovog mog uratka. Ako je nekome koristilo super, mene više zanimaju prijedlozi za unaprijeđenje.

jel mozes poslati i meni to, molim te,,, hvala unaprijed....

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
tokma kaže...
mario.L_hr kaže...
slave kaže...

jel mozes poslati i meni to, molim te,,, hvala unaprijed....

Rado ali moram znati na koju adresu. {#}

13 godina
neaktivan
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja
mario.L_hr kaže...
tokma kaže...
mario.L_hr kaže...
slave kaže...

jel mozes poslati i meni to, molim te,,, hvala unaprijed....

Rado ali moram znati na koju adresu. {#}

ej brate evo ti adresa:    tok_mic@hotmail.com     hvala unaprijed,,veliki pozdrav

13 godina
offline
RE: Aplikacija za proračun centralnog grijanja

Ej bok,

Jel ta tablica još uvijek na životu?

I ja bi te zamolio da mi ju pošalješ...

 

{#}

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice