Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.378
|
čitano: 14.179.339
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
mariolla79 kaže...

Googlao sam qled nema toliki problem oko burn ina

Tcl 725 ili 728 ili samsung q60A ? Pretpostavljm da sony i lg imaju samo.olede? C725 i q60a me isto dodju od 50 incha..kakav je samsungov tizen,naviknuo na android

 Ako te iole brine burn-in (staticne slike/elementi dugo na ekranu i sl.) onda ne gledas OLED-e.

 

Samsung QLED je marketinsko ime za quantum-dot cestice, tj. filter u ekranu koji prociscuje boje (kod LG-a se zove Nanocell).

 

Od Sony-ja postoji 50X80J koji je isto VA na 60Hz (55 je IPS), za 120Hz treba gledati X9xJ seriju.

 

Od LG-a 50NANO7xx su VA na 60Hz, ali ja preporucam radije malo skuplji 50NANO863 jer je VA na 120Hz sa HDMI 2.1:

 

https://www.nabava.net/televizori/lg-50nano863pa-televizor-cijena-50-127-cm-nanocell-led-ultra-hd-144921071

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.12.2021 11:18 (Mad Ant).
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kakvi su ovi hisense tv koji su sad na 50% ovi qdot njihova 2 modela i jedan s faldom? Ili da ih izbjegavam? Za sad 50c725 tcl i samsung q60a..tcl 4200 a sammy 4300..s obzirom da za tcl moram doplatit 350kn da ima 5godina a za sammy ima do kraja godine 5god

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kupio sam 14.12. Samsung QE65Q95T došao je jučer i sav sretan nisam ni skužio da ima zelenu liniju preko cijelog ekrana. Nemogu reći koliko sam razočaran.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.12.2021 20:26 (kiki.krco).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Jel se to meni cini ili stvarno qled im tak dobru sliku..preko antene imam nase hd programe i slika je tako ziva,kao da sam tamo na snimanju..recimo na rtl hd dr house,ovaj tcl syo sam kupio nije imao tak dobru sliku u fucanu gdje je bio model izlozen...ovaj moj ke novi zapakiran bio i isproban u ducanu jel radi i provjerio jel ekran ok...gledao i netflix i slika je duplo bolja nego na led 4k bivsem tcl

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

A sve igra, motion + upscaling + mapping + kvaliteta panela + local dimming + svi ostali picture processing alati. 101 tehnologija igra da ti slika bude bolja, a to sta kupci puse neke brojeve tipa 4K, 1237309127 dimming zona, 1209312312 : 1 kontrast ratio i slicno, to uglavnom bude najmanje bitno.

LoL acc THCJoshi
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
kiki.krco kaže...

Kupio sam 14.12. Samsung QE65Q95T došao je jučer i sav sretan nisam ni skužio da ima zelenu liniju preko cijelog ekrana. Nemogu reći koliko sam razočaran.

 

 A jebiga, budeš se priviknuo... 

Neko mi je stavio drogu u heroin..
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Nema privikavanja, morati će nazad.

 

11 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

A znam, jbg.. Peh... Jel ga možeš odfurat u dućan i odmah uzet novi ili moraš čekat s obzirom da je kupljen online? 

Neko mi je stavio drogu u heroin..
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

E neznam, sutra zovem od 8 ujutro pa da čujem koje su mi opcije. Srećom pa je badnjak.

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Jel SD ducan?

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
@kiki, u pravilu ako im prijavis problem unutar tjedan dana daju novi tv (salje se mail na reklamacije sa slikom problema). Nakon toga koliko mi je poznato mora na servis. Osim ako nisi kupio preko weba onda imas 2 tjedna rok za povrat.

Zamjena panela se radi u MR servisu u Rugvici. Racunaj na cekanje od cca. 2 tjedna, mozda i vise jer su sada blagdani. Obicno se paneli narucuju.

I to obavezno reklamiraj, neces se nikad naviknuti na takav defekt.

Moram priznati da je Samsung totalno potonuo po pitanju kvalitete. Meni su 2 njihova tv-a riknula u 6 mjeseci.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 8:07 (greysaint0).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Tv je kupljen u elipsu preko weba. Da ja više neznam dal da tražim novi tv ili pare. Reko sam si nikad više samsung ali za 8k je bila serija 9pa reko evo prilike i onda ćorak.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 8:44 (kiki.krco).
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
kiki.krco kaže...

Tv je kupljen u elipsu preko weba. Da ja više neznam dal da tražim novi tv ili pare. Reko sam si nikad više samsung ali za 8k je bila serija 9pa reko evo prilike i onda ćorak.

 Ja isto imam grozna iskustva sa Samsungom. Q80T je imao serijsku grešku za koju sam se sa Samsungom natezao 5 mjeseci da priznaju. Kad su mi konačno omogućili zamjenu, QN90A je crkao nakon 4 dana. Kupio LG C1 nakon toga. Samsung sam prekrižio na duže vrijeme konto ovih iskustava.

 

Ako si unutar 14 dana imaš po zakonu pravo vratiti TV, no questions asked. Nikako nemoj pristati na servis. Nazovi ih odmah danas i pitaj koje su ti opcije. Obavezno im pošalji i mail da imaš napismeno da si na današnji dan prijavio problem.

13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Planiram kupiti LG48C1 OLED TV. Zanima me kakva su vaša iskustva s ABL-om? Koliko je agresivan? Koliko često se pali? Da li se pali kod pojave bijelih titlova? Televizor bi se koristio isključivo za gledanje programa. Kabelska TV, Netflix, HBO GO i streamanje serije i filmove. To “disanje” slik me jako smeta, pa na svom LCD-u sve opcije u vezi toga, držim isključenim, ali ABL se ne može isključiti pa se toga malo bojim. Hvala
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
stipest kaže...
Planiram kupiti LG48C1 OLED TV. Zanima me kakva su vaša iskustva s ABL-om? Koliko je agresivan? Koliko često se pali? Da li se pali kod pojave bijelih titlova? Televizor bi se koristio isključivo za gledanje programa. Kabelska TV, Netflix, HBO GO i streamanje serije i filmove. To “disanje” slik me jako smeta, pa na svom LCD-u sve opcije u vezi toga, držim isključenim, ali ABL se ne može isključiti pa se toga malo bojim. Hvala

 

Iskreno, ako te takve stvari smetaju, nemoj uzeti OLED. ABL je dosta agresivan u nekim scenama, čim se jako svjetle nijanse pojavljuju na 75% ekrana, pali se (na titlovima se nikad ne pali). I meni je osobno vidljivo ali mi ne smeta. Efekt je relativno brz ali i postepen pa nije da slika bljeska. Nešto slično kako radi auto brightness na mobitelima. Nije da slika postane super tamna, ali se vidi gubitak svjetline.

 

Dodatno, ako gledaš puno kabelske, OLED je loša ideja generalno zbog hrpe statičnih elemenata poput logoa, scena iz studija i slično. Jedini razlog zašto sam ga ja kupio je taj što se kod nas gotovo nikad ne gleda kabelske programe, isključivo Netflix, HBO GO, Plex streaming, Youtube, PS5.

 

ABL se može isključiti u servisnoj meniju - treba ti specijalni daljinski kakav imaju serviseri i vjerojatno poništavaš garanciju na taj način. Mislim da bi ti nekakav dobar LED sa VA panelom daleko više odgovarao i manje te iritirao. Da se razumijemo, C1 je odličan TV sa ogromnim prednostima naspram bilo kojeg LED TV-a. Ali isto tako, kao i svaki OLED ima mane s kojima moraš se odlučiti živjeti. Agresivan ABL je po meni glavna stavka tu.

 

Jedna važna napomena: nisam niti jednom primijetio ABL u filmovima i serijama. Najviše se primijeti u igrama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 10:33 (greysaint0).
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Sto se tice ABLa na B7 sam ga itekako kuzio kada bi scena bila full bjela,naprimjer snjeg i slicno.

Na G1 je ABL enormno enormno slabiji,do te mjere da se ne sjecam jesam li ga uopce primjetio cak niti na full svijetlim scenama.

Na Flatpanels HD su za full screen brightness izmjerili preko 200nits sto je na njihovom portalu najvise ikad za jedan oled.

Poprilicno sam siguran da je i ovaj moj primjerak u samom vrhu G1 serije sto se tice svijetline panela jer me svako malo iznenadi neki element prilikom gledanja HDR sadrzaja.

Ali izuzetno mi smeta ovaj skripavi poklopac na daljinskom...do te mjere da cu nabavit novi poklopac ili novi daljinski 🤮🤮🤮

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
greysaint0 kaže...
stipest kaže...
Planiram kupiti LG48C1 OLED TV. Zanima me kakva su vaša iskustva s ABL-om? Koliko je agresivan? Koliko često se pali? Da li se pali kod pojave bijelih titlova? Televizor bi se koristio isključivo za gledanje programa. Kabelska TV, Netflix, HBO GO i streamanje serije i filmove. To “disanje” slik me jako smeta, pa na svom LCD-u sve opcije u vezi toga, držim isključenim, ali ABL se ne može isključiti pa se toga malo bojim. Hvala

 

Iskreno, ako te takve stvari smetaju, nemoj uzeti OLED. ABL je dosta agresivan u nekim scenama, čim se jako svjetle nijanse pojavljuju na 75% ekrana, pali se (na titlovima se nikad ne pali). I meni je osobno vidljivo ali mi ne smeta. Efekt je relativno brz ali i postepen pa nije da slika bljeska. Nešto slično kako radi auto brightness na mobitelima. Nije da slika postane super tamna, ali se vidi gubitak svjetline.

 

Dodatno, ako gledaš puno kabelske, OLED je loša ideja generalno zbog hrpe statičnih elemenata poput logoa, scena iz studija i slično. Jedini razlog zašto sam ga ja kupio je taj što se kod nas gotovo nikad ne gleda kabelske programe, isključivo Netflix, HBO GO, Plex streaming, Youtube, PS5.

 

ABL se može isključiti u servisnoj meniju - treba ti specijalni daljinski kakav imaju serviseri i vjerojatno poništavaš garanciju na taj način. Mislim da bi ti nekakav dobar LED sa VA panelom daleko više odgovarao i manje te iritirao. Da se razumijemo, C1 je odličan TV sa ogromnim prednostima naspram bilo kojeg LED TV-a. Ali isto tako, kao i svaki OLED ima mane s kojima moraš se odlučiti živjeti. Agresivan ABL je po meni glavna stavka tu.

 

Jedna važna napomena: nisam niti jednom primijetio ABL u filmovima i serijama. Najviše se primijeti u igrama.

 Cak ti niti ne treba specijalni daljinski,dovoljan je mobitel koji ima infra red ako se dobro sjecam i skines daljinski app na mob.

Ja sam ulazio u servisni menu na B6 i B7 i imao srecu sto to serviser nije provjeravao kada je dosao vidjet panel radi burn ina.

12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Iskreno niti ne čudi me da G1 puno bolje radi po pitanju ABL-a. Ipak je to kvalitetniji panel, ima veći peak brightness, kao i specijalno hlađenje pa je puno manji rizik od oštećenja. Navodno će LG C2 (2022. model) dolaziti po defaultu sa EVO panelom. Nažalost, po launchu će vjerojatno i cijena biti paprena.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ima li neko iskustva sa  SONY KD65X80JCEP?

Koristio bi se 90% za IPTV i nešto malo Netflix-a i filmova sa USB-a.

Dobijam ga uz ugovor na 12 rata za cca 850 Eur. Vrijedi ili  ne ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 11:32 (maks-rs).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ja na friskom 65" C1 ( LG OLED65C11LB, FW 3.20.80) ne primjetim ABL, do sada niti jednom, niti u klasicnim full bijelim reklamama, niti jucer u npr. 4K HDR verziji LOTR-a 2 koji ima par scena sa kompletno bijelim ekranom na vise od 5 sekundi (HDR mod, brightness/contrast na 100, svi enhancementi na OFF).

 

EDIT: BTW titlovi su savrseni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 12:02 (Mad Ant).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...
greysaint0 kaže...
stipest kaže...
Planiram kupiti LG48C1 OLED TV. Zanima me kakva su vaša iskustva s ABL-om? Koliko je agresivan? Koliko često se pali? Da li se pali kod pojave bijelih titlova? Televizor bi se koristio isključivo za gledanje programa. Kabelska TV, Netflix, HBO GO i streamanje serije i filmove. To “disanje” slik me jako smeta, pa na svom LCD-u sve opcije u vezi toga, držim isključenim, ali ABL se ne može isključiti pa se toga malo bojim. Hvala

 

Iskreno, ako te takve stvari smetaju, nemoj uzeti OLED. ABL je dosta agresivan u nekim scenama, čim se jako svjetle nijanse pojavljuju na 75% ekrana, pali se (na titlovima se nikad ne pali). I meni je osobno vidljivo ali mi ne smeta. Efekt je relativno brz ali i postepen pa nije da slika bljeska. Nešto slično kako radi auto brightness na mobitelima. Nije da slika postane super tamna, ali se vidi gubitak svjetline.

 

Dodatno, ako gledaš puno kabelske, OLED je loša ideja generalno zbog hrpe statičnih elemenata poput logoa, scena iz studija i slično. Jedini razlog zašto sam ga ja kupio je taj što se kod nas gotovo nikad ne gleda kabelske programe, isključivo Netflix, HBO GO, Plex streaming, Youtube, PS5.

 

ABL se može isključiti u servisnoj meniju - treba ti specijalni daljinski kakav imaju serviseri i vjerojatno poništavaš garanciju na taj način. Mislim da bi ti nekakav dobar LED sa VA panelom daleko više odgovarao i manje te iritirao. Da se razumijemo, C1 je odličan TV sa ogromnim prednostima naspram bilo kojeg LED TV-a. Ali isto tako, kao i svaki OLED ima mane s kojima moraš se odlučiti živjeti. Agresivan ABL je po meni glavna stavka tu.

 

Jedna važna napomena: nisam niti jednom primijetio ABL u filmovima i serijama. Najviše se primijeti u igrama.

 Cak ti niti ne treba specijalni daljinski,dovoljan je mobitel koji ima infra red ako se dobro sjecam i skines daljinski app na mob.

Ja sam ulazio u servisni menu na B6 i B7 i imao srecu sto to serviser nije provjeravao kada je dosao vidjet panel radi burn ina.

Imam taj servisni daljinski, ali s time se gasi ASBL (diminng statičnih elemenata, kao logo od tv kuča), a ABL se ne može ni tako ugasiti skroz. Od toga što sam naveo, najmanje gledam kabelsku (povremeno sport), a najviše serije (Netflix, HBO GO, stream sa PC-a preko Serviia). Zato mi je najbitnija tvoja zadnja rečenica da ti se niti jednom nije upalio u serijama i filmova, kao i kod pojave titlova. Igre ne igram, niti će služiti kao PC monitor. Ja sam ulazio u servisni menu radi sati rada TV-a i zvao sam LG , dali se gubi garancija samim ulazom i rekli su mi da NE. Mislim da ni ne mogu vidjeti je li netko samo ulazio u njega. Druga stvar je ako nešto ostane promijenjeno. Ali, ako se desi nešto, opet uđeš i vratiš postavke na staro. Još se mislim sve skupa, a moram odlučiti do Nove Godine da uhvatim 5 g garancije. VA panel mi ne odgovara radi ispranih boja i lošeg motiona (imao sam Sony bravia kd-49xh9505), a LG nema u toj veličini niti jedan model sa FALDOM. Imam doma njihov 49SK8500 i on mi je savrešen. IPS, FALD, 100 Hz, DTS. Na žalost od onda, takvi modeli dolaze samo od 55'', pa naviše, a to mi ne odgovara.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 13:01 (stipest).
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Mene iskreno vise smeta judder (24p filmovi) zbog prebrzog OLED panela, naravno to je na osobnoj razini.

 

Vecinom koristim "Cinematic motion" koji nije savrsen naravno, a nedavno mi je izgledalo kao da je bolji manualno (User) na 2/1 i BFI na Medium... Megatama, kako je kod tebe?

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 12:10 (Mad Ant).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...

Mene iskreno vise smeta judder (24p filmovi) zbog prebrzog OLED panela, naravno to je na osobnoj razini.

 

Vecinom koristim "Cinematic motion" koji nije savrsen naravno, a nedavno mi je izgledalo kao da je bolji manualno (User) na 2/1 i BFI na Medium... Megatama, kako je kod tebe?

Vidim judder ali mi ne smeta niti malo,ja ne mogu podnjet peglanja slike,pretjerano izostravanje,soap opera isl.

 

Sto se tice toga da G1 ima to svoje hladjenje to je svakako super ali vidjet cemo koliko je to sve izdrzljivo.

U par mjeseci sam skupio 2000 sati sto znaci u godinu dana ce bit oko 4000h tako da cemo unutar samo par godina vidjet na mom primjeru koliko su ti EVO paneli izdrzljivi.

Meni tv radi doslovno stalno,ja ujutro duze spavam a djeca gledaju crtice,preko dana se svasta vrti na tvu,ja radim samo popodne pa koristim tv dok oni spavaju tako da je normala 15+ sati dnevno.

Tako sam koristio B6,B7,Q90R i na svakom nakupio hrpu radnih sati u kratkom periodu.

 

Steta sto nisam snimao za YT od prvog dana koristenja G1,bio bi dobar benchmark za panel 😁

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
MEGATAMA kaže...

Vidim judder ali mi ne smeta niti malo,ja ne mogu podnjet peglanja slike,pretjerano izostravanje,soap opera isl.

 

 Meni izgleda kao screen tearing na PC-u i to me zapravo smeta...

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
stipest kaže...

Imam taj servisni daljinski, ali s time se gasi ASBL (diminng statičnih elemenata, kao logo od tv kuča), a ABL se ne može ni tako ugasiti skroz. Od toga što sam naveo, najmanje gledam kabelsku (povremeno sport), a najviše serije (Netflix, HBO GO, stream sa PC-a preko Serviia). Zato mi je najbitnija tvoja zadnja rečenica da ti se niti jednom nije upalio u serijama i filmova, kao i kod pojave titlova. Igre ne igram, niti će služiti kao PC monitor. Ja sam ulazio u servisni menu radi sati rada TV-a i zvao sam LG , dali se gubi garancija samim ulazom i rekli su mi da NE. Mislim da ni ne mogu vidjeti je li netko samo ulazio u njega. Druga stvar je ako nešto ostane promijenjeno. Ali, ako se desi nešto, opet uđeš i vratiš postavke na staro. Još se mislim sve skupa, a moram odlučiti do Nove Godine da uhvatim 5 g garancije. VA panel mi ne odgovara radi ispranih boja i lošeg motiona (imao sam Sony bravia kd-49xh9505), a LG nema u toj veličini niti jedan model sa FALDOM. Imam doma njihov 49SK8500 i on mi je savrešen. IPS, FALD, 100 Hz, DTS. Na žalost od onda, takvi modeli dolaze samo od 55'', pa naviše, a to mi ne odgovara.

 

Vidiš zanimljivo, ekipa na redditu priča da se ABL može ugasiti u servisnom meniju. 

 

Iskreno ne bi te htio zeznuti što se tiče priče sa ABL-om. Ne sjećam se nekakve specijalne instance gdje se upalio na primjetan način pri gledanju Netflixa i slično, što ne znači da se ne aktivira tamo. Na titlovima 100% nikad nisam primijetio. Kad smo već kod titlova, neki tvrde na da na OLED-ima presvijetli, no nikad nisam imao takav dojam. Meni su normalne svjetline, nikad mi nisu smetali za oči, a gledam serije i filmove isključivo u mračnoj sobi.

 

Što se tiče ispranih boja, oni su obično boljka IPS panela zbog niskog kontrasta. VA panel ima obratan problem, ima izvrstan kontrast ali očajne kutove gledanja - pomakneš se 15-ak stupnjeva od centra i već se gubi lagano kontrast. 

6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Bok zanima me Xiaomi mi tv P1 43".Dali ga netko ima? Kakav je tv u praksi?

 

Hvala 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Meni je također prekjučer stigao Samsung 65Q95T iz Elipsa i nema zamjerke. S obzirom da je upgrade s 12 godina starog 43'' LG-a ne treba posebno opisivati dojmove. Savršenstvo, od običnih programa pa do HBO i 4k youtube videa. 

U mračnom okruženju se da primjetiti slabiji kontrast i blooming.

 

Eto da ima neko zadovoljan sa Samsungom. 

Ako crkne kroz 6 mj. pridružit ću se hejterima 

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Znam da možda nije 100% pogođena tema, ali pošto je dosta popularna na temu televizora, htio bi ovdje podijeliti svoje postavke za LG C1 za PS5. Ove postavke su plod mjesec dana svakodnevnog eksperimentiranja sa TV-om u hrpetini igara. Neke idu kontra popularnih preporuka (HDTV test i slični izvori) ali su za mene osobno se pokazale najbolje. Nisam ih sve osobno izmislio, većina je pokupljena sa AVS-a, Reddita, Resetera foruma i drugih izvora. Napisati ću samo parametre koje sam promijenio, koje nisam naveo, ostaju na default vrijednostima. Kao što sam rekao, ovo su samo Game Optimizer postavke za PS5, ne znam da li će dobro raditi na Xboxu i PC-u:

 

1. Brightness:

 

Black Level: LIMITED (isto postaviti na PS5 pod RGB range). Makar HDTV test preporuča da se ostavi na AUTO, ovo po meni rezultira lošom slikom - cijela slika kao da je presvučena sivkastim, ispranim filterom. Koliko sam proučavao, sve igre za konzole se navodno masteriraju u Limited RGB rangu. Dodatni problem je taj što svi LG OLED-i rade internu RGB Full-Limited konverziju. Da citiram jedan post sa AVSforumsa:


Within the image processing pipeline of the LG OLED (in fact most consumer TV's) certain parts of the image processing are always carried out in YCC. This means there can be several steps between RGB ->YCC -> RGB -> YCC -> RGB. The fact that the LG OLED's internal LUT containers can only ever be calibrated in video range (16-235) with Contrast at 100, or video extended (SDR 16-255) with Contrast at 85 proves in itself that Full Range/Data/PC RGB levels (0-255) with Black Level High on the LG are not the way to go. Sure, it is there and is configurable, but it will always give worse end results due to the Full -> Limited Range conversions that are always happening during image processing.

https://www.avsforum.com/threads/2019-lg-c9%E2%80%93e9-dedicated-gaming-thread-consoles-and-pc.3123168/page-224#post-60285704

 

HDR Tone Mapping: ON. HGIG postavka ima jedini efekt da cca. 30% zatamni sliku - razlog za ovo je vjerojatno taj što 99% igara uopće nije HGIG compliant. Najpametnije ostaviti da TV radi sam tone mapping jer je slika daleko svjetlija nego kad se koristi HGIG koji gotovo nitko ne koristi.

 

2. Color:

 

White Balance - Color Temperature: WARM 30. Po mom iskustvu, često preporučan Warm 50, izaziva pretjerano žuti efekt na koji se nisam mogao naviknuti niti nakon tjedan dana gledanja u to. Nebo koje bi trebalo biti plavo je presvučeno žučkastim filterom. Isto vrijedi za snijeg, oblake i slične pojave u igrama. Defaultna postavka temperatura koja je 0 je definitivno pretjerano plava, a po mom iskustvu Warm 30 je idealna temperatura koja ostavlja dojam prirodnog izgleda.

 

3. Clarity:

 

Adjust Sharpness: 25. Često se preporuča da se to postavi na 0, no za nulu je već dokazano da umjetno "omekani" sliku. LG je s razlogom stavio 10 na default. Ja sam osobno dignuo na 25 jer nažalost gotovo niti jedna igra se ne vrti u 4K rezoluciji na PS5, sve manje-više imaju dinamičnu rezoluciju koja zna biti dosta ispod 4K (TV radi naravno upscaling, ali taj algoritam je daleko od savršenog u bilo kojem TV-u) pa su mi često igre izgledale ne pretjerano oštro. Sharpness 25 je otklonio taj problem bez da je dodao ikakve primjetne artefakte. Ovo je ujedino i česta preporuka po forumima i Redditu za ljude koji se žale da im slika u igrama ne izgleda oštro na C1.

 

Eto, probajte tko želi, nadam se da će i vama biti OK. Ove postavke su testirane u sljedećim igrama:

 

COD Vanguard, Horizon ZD, Spider-Man Remastered, Spider-Man Miles Morales, Astro's Playroom, Rocket League, Marvel's Avengers, Matrix Awakens. Sve do jedne igre su se prikazivale izvanredno, barem za moje pojmove. Nigdje nisam vidio drobljenje crne boje ili da se crna prelazi u sivu ("raised blacks"). Boje se bile žive, kako se očekuje od OLED-a i TV je bio dovoljno svijetao da je sav sadržaj savršeno vidljiv i u vrlo svjetloj dnevnoj sobi.

 

Napominjem da sam osobno prvo išao sa postavkama koje je dao Vincent Teoh (HDTVtest), no kombinacija HGIG i Warm 50 boje mi je izgledala jako loše, slika je bila pretjerano žuta i tamna. Za Warm 50 ljudi kažu da se čovjek navikne nakon par dana, ali meni nikako nije sjela niti kad sam duže vremena gledao u tu postavku. Sa ovim postavkama koje sam napisao gore, igre mi izgledaju fantastično. Najimpresivnije od svih mi je bio Horizon Zero Dawn - savršeno prirodni tonovi boja u svim varijantama - nebo, snijeg, raslinje, tlo, itd. itd.

 
0 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav i Sretan Božić 🎄, kakva su vam iskustva s OLED 60Hz panelima?

Dvoumim se između Hisense Oled A8G 55" koji je 60 Hz panel i TCL C728 55" LCD na 120Hz.

TV je za spavaću, gledanje u tamnom prostoru, 99% za filmove i serije s NAS-a i nešto Netflix.

Hisense je 750€ a TCL je 660€

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
nasty007 kaže...

Pozdrav i Sretan Božić 🎄, kakva su vam iskustva s OLED 60Hz panelima?

Dvoumim se između Hisense Oled A8G 55" koji je 60 Hz panel i TCL C728 55" LCD na 120Hz.

TV je za spavaću, gledanje u tamnom prostoru, 99% za filmove i serije s NAS-a i nešto Netflix.

Hisense je 750€ a TCL je 660€

 

 Ne znam da li je na forumu netko kupio 60Hz OLED, ali za navedenu namjenu je definitivno. Samo svi će ti sugerirati, ako je moguće, da ipak gledaš 120Hz modele, ne samo zbog frekvencije osvježavanja, ima tu i drugih stvari jer npr. LG A1 i B1 nisu različiti samo po tome (procesor, svjetlina, HDMI 2.1 i njegove funkcionalnosti itd.).

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 10:31 (Mad Ant).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice