Pravni fakultet

poruka: 16
|
čitano: 26.811
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Pravni faks - gdje i kako

pozdrav svima :)

engleskog+njemačkog i prava odlučio sam studirati ovo zadnje, pa ako ima netko tko studira ili već radi u struci da napiše dojmove sa fakulteta, gdje je studirao, kakav je studij i jeste općenito zadovoljni njime? 

koje ste dodatne ispite uzimali na maturi? ja gledam da uzmem logiku i povijest jer na njima mogu dobiti najviše bodova.

12 godina
offline
Pravni fakultet

ako si već čvrsto odlučio onda ciljaj na zagreb ili rijeku. split i osijek nisu na razini prva dva.

 

kaj se tiče studija, peta godina je najlakša, ima nešto drndanja po sudovima, pisanje žalbi, tužbi, rješenja itd, većinom praksa. na prvoj godini imaš selekcijski predmet rimsko privatno pravo na kojem pada 3/4 ekipe koja je upisala prvi put. tu se učiš kako učiti i razmišljati logički.

2,3,4 godina - svaka ima po jedan teži predmet i 3-4 normalna po semestru + seminari. tu će podosta ekipe otpasti. u mojoj generaciji upisalo se blizu 200, do 5. godine ostalo nas je 30-ak.

 

studij kao takav nije nikakav bauk ako si pravilno rasporediš vrijeme i naravno redovno učiš. štrebanja nema, niti će to itko ikada od profesora pitati za točne definicije ili članke. vezano za praksu - radi sam kaj više možeš. naravno da nečeš to raditi odmah na prvoj godini, ali kad dođeš pred kraj 2. i na početak 3. imati ćeš dovoljno znanja da sam probaš pisati tužbe, pa odmah žalbe na iste, na netu imaš hrpu hipotetskih slučajeva i odmah uz njih potrebne izvore. to je ujedno i veliki minus naših pravnih fakulteta - baziraju se na teoriji, a ne na praksi. profesori se ne trude započinjati rasprave, već fino sjede i čitaju prez. uz svoje osobne opaske.

 

učlani se u debatnu grupu jer će ti puno pomoći oko javnog nastupa i i pravilnog izražavanja. to je nekad važnije od same materije koja se uči na nižim godinama. dosta ljudi koje tamo upoznaš susretat ćeš kasnije na poslu ako se odlučiš na odvjetništvo ili sudstvo. 

 

to je ovak na prvu, slobodno pitaj ako te zanima još kaj.

 

 

Hello, Mr. Bond!
8 godina
neaktivan
offline
Pravni fakultet

hvala na odgovoru. gdje god da pitam, bilo za elektrotehniku, strojarstvo pa i ove lingvističke smjerove, svugdje po fakultetima većinom se prži teorija, a prakse jako malo ima... 

jel se radi na slučajevima? znam da naće odmah na prvoj godini, ali kasnije?

kakvo je stanje sa zapošljavanjem? jel se može dobiti posao odmah nakon faksa?

12 godina
offline
Re: Pravni fakultet
marko-vz kaže...

hvala na odgovoru. gdje god da pitam, bilo za elektrotehniku, strojarstvo pa i ove lingvističke smjerove, svugdje po fakultetima većinom se prži teorija, a prakse jako malo ima... 

jel se radi na slučajevima? znam da naće odmah na prvoj godini, ali kasnije?

kakvo je stanje sa zapošljavanjem? jel se može dobiti posao odmah nakon faksa?

 na slučajevima se radi, samo opet ne dovoljno koliko će ti kasnije trebati. zato velim da bi sam trebao kaj više raditi jer ćeš na taj način sam sebi pomoći kasnije. slučajeva ima dosta u kaznenom i kazneno-postupovnom, europskom (to su čisti slučajevi i europske direktive), građanskom, pomorskom, ima nešto malo u poreznom i međunarodnom privatnom...

nitko od poslodavaca te neće pitati koliki si prosjek imao niti ocjene specifičnih predmeta, već će ti imalo ozbiljan odvjetnik dati hipotetski ili već rješen slučaj pa ćete o njemu razgovarati i tu se sve vidi tko gdje stoji.

 

posao možeš dobiti ali kakav tražiš? ako ideš u odvjetništvo trebat ćeš raditi 18 mjeseci kao pripravnik, nakon toga ideš polagati pravosudni i onda si službeno odvjetnik. nakon toga imaš opcije - samostalna praksa, partnerstvo, firme itd.

ako ćeš u upravu, opet moraš odraditi pripravništo od 12 mjeseci, pa onda upravni ispit, nakon čega možeš raditi u javnoj upravi - administracija, porezna, socijalno itd.

ista stvar za javno bilježništvo.

Hello, Mr. Bond!
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2016 18:13 (Apachy).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pravni fakultet
marko-vz kaže...

hvala na odgovoru. gdje god da pitam, bilo za elektrotehniku, strojarstvo pa i ove lingvističke smjerove, svugdje po fakultetima većinom se prži teorija, a prakse jako malo ima...

 A kakvu praksu priželjkuješ na takvim studijima?

Qrčim se, a drugi 3,14zde.
8 godina
neaktivan
offline
Pravni fakultet

a kolike su plaće? za recimo odvjetničkog vježbenika? u upravi su pretpostavljam manje? 

ako nije preosobno, jel radiš u struci? jel se može normalno živjeti od odvjetništa u nekom manjem gradu tipa varaždin? 

12 godina
offline
Pravni fakultet

ovisi gdje se odrađuje vježbeništvo. ako je u pitanju kakav bolje stojeći ured onda možeš očekivati 5000-6000kn, ako je neki u manjem gradu onda su i plaće manje, ma da nisam za nikoga čuo da radi za manje od 3500.

uprava je drugo, oni imaju fiksu plaću za  vježbenika - 2400kn u tih 12 mjeseci koliko traje, sa tim da ako vas ima više, ne znači da će svi nastaviti raditi.

 

ma da i radiš kod privatnog odvjetnika kao jedini vježbenik, ne znači da ćeš ostati jer je zadnja moda kod nas da se vježbenici štancaju, jer za zapošljavanje vježbenika glava ureda dobiva subvencije od države.

radim u struci, pravnik u banci.

 

ovisi kakav život želiš živjeti 

ali u globalu može se pristojno  živjeti (bar za hr pojmove). sa tim da je ogromna razlika između odvjetničke prakse i pravnog mjesta u nekoj firmi.

u prvom slučaju ljudi znaju radit i od 8 do 8, radni vikendi, ručkovi sa klijentima, trčanje po sudovima, pa ako ne živiš u centru županije i trk na županijski sud... bude svega. 

dok pravnik u firmi ili upravi odradi svojih 8 sati, petak popodne - sve 4 u zrak i chill do pon, ali i to ima danak u 80% slučajeva manjoj plaći.

ako hoćeš u državno odvjetništvo ili sudstvo - prvo moraš odraditi neko vrijeme kao privatni odvjetnik.

pa imaš bilježništvo, razna pravna mjesta po  raznim firmama, ako nastaviš daljnje školovanje na ekonomskom faksu možeš se aplicirati za poreznog savjetnika ( prosječna satnica 750kn, manje od 40 savjetnika u rh).

 

najveća mana odvjetništva u manjem gradu je  to da moraš biti katica za sve. jedan dan doći će ti netko sa rastavom braka, drugi dan doći će ekipa jer se ne mogu dogovoriti oko vlasništva zemljišta, treći dan evo majstora, želi se žalit na porezno rješenje. tako da nigdje nećeš biti go-to odvjetnik za specifični posao, dok je u zg to malo drugačije.

drugo je to da ako kreneš sam - imat ćeš veliki problem pri traženju klijenata. svi veći igrači (veći novci) imaju već svoje uhodane odvjetnike. tu je još plaćanje poreza, najam prostora i sve skupa kaj ide sa tim...

Hello, Mr. Bond!
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2016 22:28 (Apachy).
11 godina
neaktivan
offline
Pravni fakultet

trenutno treća godina u zg. meni je pomalo žao kad vidim da sam u ove tri godine imao samo jednom zadatak napisati jednu jedinu tužbu i to iz kaznenog-postupovnog. i samo jednom išli smo u gruntovnicu radi vlasničkih listova. sud 0 bodova. definitivno moraš sam dodatno raditi po tom pitanju.

 

btw, savjetnike više ne primaju do 2018 :)

Ke?!
8 godina
neaktivan
offline
Pravni fakultet

hvala vam na dojmovima i informacijama :) 

12 godina
offline
Re: Pravni fakultet
Apachy kaže...

radim u struci

 

 

poznato je da ljudi podosta mrze odvjetnike, od njih više jedino bankare, ali jebenu kombinaciju oboje - e to je next level. sad znam zašto osjećam neobjašnjiv bijes kad dođeš na server 

Layla, you've got me on my knees.
10 godina
neaktivan
offline
Pravni fakultet

a sad znamo zašto eskivira petkom i subotom sve češće. 100% ima neku tajnicu. jel je učiš poslu a?

Last bastion of real motorsport - Isle of Man TT
12 godina
offline
Pravni fakultet

a naknada za topli obrok? 

Layla, you've got me on my knees.
12 godina
offline
Pravni fakultet

decki previše gledate filmove  grafa je na servisu - artefakti napali. čekam da i oni to zaključe pa da dobijem novu.

Hello, Mr. Bond!
12 godina
offline
Re: Pravni fakultet
Apachy kaže...

grafa je na servisu

 

Layla, you've got me on my knees.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Pravni fakultet
Pozdrav ekipa :D
zanima me, ima li netko od ovdje prisutnih proslogodisnju rang listu za smjer "javna uprava"? Cisto da okvirno znam na cemu sam :) vjerujem da nije tesko upast, al s obzirom na to da se ovdje vecinom upisuju oni koji nemaju gdje, nikad se ne zna. Unaprijed, hvala
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pravni fakultet
Travanj ako si dospio na javnu upravu i trebaš pomoć javi se na PM
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice