Državna matura 2014

poruka: 1.274
|
čitano: 210.960
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Može mi ko reci koja je razlika između "Redovni preddiplomski sveučilišni studij " i "Redovni stručni studij" ?

12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
dino_pes13 kaže...

Može mi ko reci koja je razlika između "Redovni preddiplomski sveučilišni studij " i "Redovni stručni studij" ?

Stručni studiji se uglavnom baziraju više na praktični dio. Neki nemaju mogućnosti nastavka na diplomskom studiju, a neki dopuštaju uz polaganje razlike predmeta. Neki imaju specijalistički (ekvivalent diplomskom) studiji kao TVZ recimo.

 

Sveučilišni studiji je orijentiran stjecanju i stručnog a i ponešto teorijsko-znanstvenog znanja iz područja kojeg pohađaš. Dakle na sveučilišnom sigurno ćeš imati kroz predmete više i teorije i rada i veći opseg svakog predmeta koji se obrađuje. Na stručnom većina takvih stvari je izbačeno te se samo radi ono što je u praksi najviše primjenjeno.

 

Onima koji planiraju završiti cijeli studij (diplomski dakle) preporučam sveučilišni studij, i s time su pored znanja koje steknu vezano uz struku, trebali bi znati i teorijski opisati svoju struku, poznavati osnove znanstvenih metoda, komunikacije, menađžmenta, upravljanja timom, vođenja poslom, itd.

 

One koje više zanima konkretan dio nekog područja (npr primjena računala u proizvodnji podržanom računalom, održavanje sustava, mreže, itd.) lako se mogu pronaći u stručnoj studiji gdje će više učiti takve stvari, a manje ove ostale što se rade na sveučilišnom.

 

Ipak dosta poslodavaca kasnije manje cijeni stručni studiji nego sveučilišni, ali ako se i odlučite na stručni sigurno vas čeka puno dodatnog učenja uz faks kako bi proširili svoje znanje i dodatno se usavršili u svojoj struci (dijelu struke zapravo) kako bi to bilo cjenjeno dovoljno. Jer ipak na kraju poslodavcu je najbitnije samo znanje, no prvostupnici (pa i stručni) su dosta podcjenjeni na tržištu u RH tako da je jedino ipak tu minimalni rizik što se toga tiče.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 17:06 (Ranko Kukumar).
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Znači redovni sveučilišni studij obuhvača više teorije ? Na sveučilišnome nema prakse ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.1.2014 20:04 (dino_pes13).
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
dino_pes13 kaže...

Znači redovni sveučilišni studij obuhvača više teorije ? Na sveučilišnome nema prakse ?

Da, obuhvaća više teoretskog izučavanja materije, ima prakse naravno, samo se stručni studiji više okreću praktičnom djelu i više njega izučavaju.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...
Fake_Alert kaže...

Lunatic jesi li ti imao zeusa iz hrvatskoga?

naravno da jesam, 2 godine mu bio u prvoj klupi..

Takoder! Sjecam se prvog sata kada smo pjevali pjesmicu gaudeamus igitur i nisam znao nesto odgovoriti pa mi je par sulja uvalio ( imenika nije bilo ) i toliko sam se prepao da sam si vec otpisao hrvatski na kraju godine. Na kraju kad pogledas naucis nesto od njega :) Steta otisao je u penziju i ima problema sa zdravljem.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Fake_Alert kaže...
LUNAT1C kaže...
Fake_Alert kaže...

Lunatic jesi li ti imao zeusa iz hrvatskoga?

naravno da jesam, 2 godine mu bio u prvoj klupi..

Takoder! Sjecam se prvog sata kada smo pjevali pjesmicu gaudeamus igitur i nisam znao nesto odgovoriti pa mi je par sulja uvalio ( imenika nije bilo ) i toliko sam se prepao da sam si vec otpisao hrvatski na kraju godine. Na kraju kad pogledas naucis nesto od njega :) Steta otisao je u penziju i ima problema sa zdravljem.

nisam siguran da je otisao u mirovinu, prije 2 godine je jos radio, a sto se tice toga da naucis istina je, za razliku od kekeza je odlicno..

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...
Fake_Alert kaže...
LUNAT1C kaže...
Fake_Alert kaže...

Lunatic jesi li ti imao zeusa iz hrvatskoga?

naravno da jesam, 2 godine mu bio u prvoj klupi..

Takoder! Sjecam se prvog sata kada smo pjevali pjesmicu gaudeamus igitur i nisam znao nesto odgovoriti pa mi je par sulja uvalio ( imenika nije bilo ) i toliko sam se prepao da sam si vec otpisao hrvatski na kraju godine. Na kraju kad pogledas naucis nesto od njega :) Steta otisao je u penziju i ima problema sa zdravljem.

nisam siguran da je otisao u mirovinu, prije 2 godine je jos radio, a sto se tice toga da naucis istina je, za razliku od kekeza je odlicno..

Je otisao je, jos sam u toj skoli zadnja godina. Ne bojim se za prvi i treci razred, ali za drugi i cetvrti na maturi bome da. {#}

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Može mi netko malo objasniti Dkameron. Što tu treba pročitati? Samo Uvod i dvije novele (Židov Abraham )?

 

Drugu Novelu s oznakom 2, 3 niti neam u svojoj knjizi?

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.1.2014 17:51 (ROFLOLMAO).
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014

Pozdrav,zanima me jel ovdje netko upisao ili ima iskustva sa filozofskim fakultetom i njemu srodnima(mislim na Hrvatske studije)jer planiram upisati povijest na Hrvatske studije jer mi je veća šansa da upadnem nego na filozofski.Za maturu se lagano svaki dan pripremam.

You think by killing me tonight my powers will not rise there'll be nowhere for you to run when my hatred comes to life.
14 godina
offline
Državna matura 2014

Planira tko na naftno rudarstvo?

BBC2 nick: reader562 BF3 nick:reader562
12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

jel mi netko može reći cijenu ispita za polaganje mature,srednju sam završio 2009.

pa sad ne znam koliko bih morao platit,našao sam negdje 175 kn,jel to virjedi i za mene,jel to jedan ispit ili za sve šo prijavim??

EUW:cantonaking
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ivicahor21 kaže...

jel mi netko može reći cijenu ispita za polaganje mature,srednju sam završio 2009.

pa sad ne znam koliko bih morao platit,našao sam negdje 175 kn,jel to virjedi i za mene,jel to jedan ispit ili za sve šo prijavim??

175kn po ispitu i to je to... prijavis se na postani student, odaberes predmete, isprintas prijavnicu i priajvljen si.

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Neznam dal mi je za tvz informatiku pametnije ić na engleski višu ili nižu? traži se niža, ali dobro znam engleski pa bi možda čak išao višu, kako se to boduje? 100% niže razine je koliko na višoj?!

Battlelog: gjurki
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Zna neko kad su u prodaji neke knjižice ili tak nest za maturu u vecernjem ili jutarnjem listu ?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014

ok,da još nešto pitam

nakon srednje sam upisao faks,godinu redovno,pa se prebacio na izvaredno,i na kraju odustao

e sad,jel to ima neke veze sa svime time,od rangiranja,cijene upisa,bilo čega?

EUW:cantonaking
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
dino_pes13 kaže...

Zna neko kad su u prodaji neke knjižice ili tak nest za maturu u vecernjem ili jutarnjem listu ?

Te knjizice su ti samo ispiti sa proslih matura... odi na NCVVO i skini ispite... 

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
15 godina
offline
Državna matura 2014

Volvox

niža razina engleskog nosi 60% više razine.. nije ti engleski toliko bitan prilikom upisa (znam da je ekipa koja je upisivala građevinu samo radi fizike i matike upadala..)

Ivicahor21

što se tiče tvog odustajanja s faksa i pretpostavljam upisa na drugi.. na drugi se možeš upisati samo vanredno i cijena će ti biti ovisno o faksu (na većini je 7300+upisnina)

što se tiče rangiranja za upis nemaš nikakve razlike osim toga da se prijavljuješ na vanredno a ne redovno

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
12 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014

jesi ti 100% siguran u to da nemam pravo redovno upisat ako rješim maturu??

EUW:cantonaking
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
Ivicahor21 kaže...

jesi ti 100% siguran u to da nemam pravo redovno upisat ako rješim maturu??

piše ti u uvjetima upisa na faks. Možda niti nije isto za sve.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2014 1:04 (ROFLOLMAO).
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ivicahor21 kaže...

jesi ti 100% siguran u to da nemam pravo redovno upisat ako rješim maturu??

aha evo sad sam tek vidio da si samo godinu dana studirao redovno, pravilo sveučilišta u  zagrebu je to da ako student koji izgubi 2 godine redovnog studiranja gubi pravo redovnog studiranja a ako u iduce 2 godine ne ostvari minimalno 35 godina da gubi status studenta.

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
11 godina
offline
Državna matura 2014

Evo i mene pred maturom {#}.Nego, planiram upisati naftno rudarstvo na RGN, no brine me matematika A razina. Naime, imao 2,2,2,2 kroz srednju iz mat, a iz fiz 2,3,4,2, s time da mi je prosjek ocjena svih razreda cca. 3,3

mat se gleda 36% fiz 24% ocjene 40%. Može mi netko objasnit kako se računaju bodovi za upis, pa da onda na temelju probnih matura koje sam pisao nekako dobim stanje gdje sam, na čemu? Mislim da je prošle godine zadnji imao manje od 600 bodova.(čak 550 ako se ne varam)

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.1.2014 13:12 (glikoprotein).
14 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Trebao bih pisati DM, i kako sam završio srednju 2009, taman prije državne, koliko sam vidio na uputama na postani student, trebao bih poslati ovjerene kopije svjedođbi zbog prijepisa ocjena, Pa sada mene zanima info o tome koliko moraju biti stare te ovjerene kopije - jer imam jednu staru 5 godina, pa bi me zanimalo da li bih mogao te poslati, jer mislim da nema smisla da opet plaćam 50 kn po ovjeri i slično?

~23 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
SimeKZ kaže...
Laser365 kaže...

Pozdrav! Može li mi netko pojasnit je li izborni dio državne mature teži dio? Na željenom fakultetu piše da moram položiti jedan od 13 navedenih predmeta i najbolji rezultat će se bodovati s 5 %. Planirao sam uzeti engleski jezik pošto mi je njemački prioritet i njega sam stavio kao a razinu dakle eng. namjeravam pod izborni. Kada želim odabrati izborni dio piše mi ovo "Obvezni predmet Njemački jezik može ispuniti uvijet u izbornom dijelu!" može mi netko pojasnit?

Pa sve ti pise... ''Obvezni predmet Njemacki jezik moze ispuniti uvijet u izbornom dijelu'' - Ne moras uzimati Engleski, nego samo pises njemacki i dobivas tih 50 bodova o postotku u kojem si rjesio ispit.

Pito sam prof. u školi koja nam je dala one lozinke i sve to za prijavu i ona kaže da ne razumije na što se odnosi. Jel to znači da ne moram pisati engleski u izbornom dijelu nego samo njemački kao A razinu i uz onih 15 % što se gleda strani jezik dobit ću još 5 % od tog izbornog dijela?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
glikoprotein kaže...

Evo i mene pred maturom {#}.Nego, planiram upisati naftno rudarstvo na RGN, no brine me matematika A razina. Naime, imao 2,2,2,2 kroz srednju iz mat, a iz fiz 2,3,4,2, s time da mi je prosjek ocjena svih razreda cca. 3,3

mat se gleda 36% fiz 24% ocjene 40%. Može mi netko objasnit kako se računaju bodovi za upis, pa da onda na temelju probnih matura koje sam pisao nekako dobim stanje gdje sam, na čemu? Mislim da je prošle godine zadnji imao manje od 600 bodova.(čak 550 ako se ne varam)

 

Pošto nit meni nije bilo jasno dosta dugo pomoči ću ti {#}

 

 

Ukupno možeš skupiti 1000 (tisuću) bodova. 

 

Na postani student kad otvoriš neki program dobiti češ tablicu s imenima predmeta, dodatnih ispita te vrednovanju natjecanja.

U tablici također piše jeli izborni predmet obavezan, tj. dali je potrebna viša (A) razina ili je dovoljna niža (B). Pokraj večine piše i postotak koliko taj predmet vrijedi.

 

Znači tebi sem atematika vrijedi 36%, a fizika 24% i ocijene 40%.

 

Znači maksimalan broj bodova po predmetu ili prosjeku ocjena je:

 

matematika: 360 mogućih bodova

fizika: 240 mogućih bodova

prosjek ocijena: 400 mogućih bodova

 

Prosjek ocijena:

Zbrojiš sve 4 ocijene. Broj podijeliš s 20.00. Rezultat je broj s kojim kad pomnožiš moguće bodove dobiš svoje bodove.

Primjer:

Ako si prošao prva 3 razreda sa 4.00, a 4. sa 3.00.

4+4+4+3 = 15.00

15.00 / 20.00 = 0.75 = 75%

 

400 * 0.75 = 300 bodova

 

Dodatni predmeti.

Tu je stvar prilično jasna koliko postotak dobiješ na testu toliki je i postotak bodova koje češ dobiti.

Primjer:

Napisao si fiziku 50%.

240 * 50% = 120 bodova

 

Viša (A) razina

Potpuno isto kao i za dodatne predmete.

 

 

Niža (B) razina. 

Za nižu razinu se smatra da vrijedi samo 62.5%.

Znači ako napišeš nižu 100% dobiješ 62.5% bodova.

Primjer:

Napisao si matematiku nižu razinu 70%.

70% * 62.5% * 360 = 158 bodova

 

 

Ako si siguran da češ napisati višu 60% o nižoj nemoj niti razmišljati.

Nadam se da ti je sad malo jasnije.

 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.1.2014 13:34 (ROFLOLMAO).
13 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014
Pozdrav!

Želja mi je upisati RGN(nafta, rudarstvo).. Srednja prosjek u 4 godine bit ce :3.8... Za matematiku i fiziku se polako pripremam.. Odbabrao sam 5 fakulteta-RGN n, RGN rud. , Strojarstvo u ZG(to ne mogu upasti), Građevina Os, Građ ZG... Ne znam koji da jos stavim... Zanima me energetika, rude, obnovljivi izvori...

Zamolio bih nekog, da mi predloži neki priručnik za maturu iz Matematike(A razina, da bude kvalitetan), HR i ENG(to idem nizu, no s hr imam problema :( )

LP!
12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Koliko košta ovjera tih dokumenata kod bilježnika,kolko sam shavtio može se i u školi,jel besplatno onda??

EUW:cantonaking
14 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
Ivicahor21 kaže...

Koliko košta ovjera tih dokumenata kod bilježnika,kolko sam shavtio može se i u školi,jel besplatno onda??

ja sam plaćao 50kn/kom kod javnog bilježnika

~23 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014

evo baš sam sad našao da se samo domovnica mora kod javnog bilježnika,a svjedodžbe se mogu u školi,sam nisam našao jel onda besplatno?

EUW:cantonaking
14 godina
offline
Državna matura 2014

Meni su rekli da ako je besplatno ako je  zbog upisa na studij, tako da sam iskoristio priliku pa odmah ovjerio 5 kopija..nek se nadje ^^

12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

jel ima netko skripte iz matematike za nižu razinu??

znači ne zbirke zadatak i sl., nego nešto gdje opisano kako i zašto,a ne samo rješen zadatak??

EUW:cantonaking
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice