Državna matura 2014

poruka: 1.274
|
čitano: 210.828
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
Ja Sam ZvijerXD kaže...

Haha ja prvi put cujem za pojam "drzavna matura".

Sta vam je to?

Nemamo slicnih gluposti u BiH.

Da prijamni su bolji. Oćeš na faks: piši ispit i plati.  

Napišeš 3 ili više testova i po njima se upisuješ na fakultete.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014

Opet nije lagano upasti na neke jače fakultete,ne govorim sad o onim tralala fakultetima (pravo,ekonomija i sl.) nego o medicini,elektrotehnici...

Vi,čuo sam,polažete neke A,B razine i učite ko ludi a nama toga nema.I piše se samo jedan ispit iz više predmeta,mislim sve u jednom.

Lijepa moja Bosna :)

13 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ja Sam ZvijerXD kaže...

Haha ja prvi put cujem za pojam "drzavna matura".

Sta vam je to?

Nemamo slicnih gluposti u BiH.

Nije glupost ali ima svojih mana

Završni test srednje škole uz koji upisuješ fakultet(ako želiš)

Na većini fakulteta dobar broj bodova za upis se dobije preko mature

Drug Lord
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
samo se ti drzi bosne, ovdje ionak vas ima previse, upisujete i onda popadate, a uzimate bzvze nekome mjesto tko bi stvarno ucio
14 godina
odjavljen
offline
Državna matura 2014

Drzavna matura je puno bolja od prijemnih ispita, jer pišeš u svojoj školi, odabereš 10 fakseva i za sve vrijedi. I uopce nije teska, cak bih rekao da se prelako upisati na faks, pogotovo onaj koji trazi samo maturu.

Losing all hope was freedom
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.1.2014 19:43 (piksic).
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
dado16 kaže...
samo se ti drzi bosne, ovdje ionak vas ima previse, upisujete i onda popadate, a uzimate bzvze nekome mjesto tko bi stvarno ucio

nadam se da je tebi s ovakvim pravopisom neko uzeo mjesto na fakultetu..

znas onu staru.. "Svako po zaslugama" ;)

 

najveca mana drzavne mature je ta da su strukovne skole zakinute, svi koji su ucili neki zanat i mislili ga studirat su manje spremni za maturu jer su gimnazijalci bolje spremni za maturu posto im je obavezna, dok na prijemnim ispitima neko ko nije znao izracunat nesto sto je i matematicki i strucno nije mogao upisat sto je uvelike pomagalo bas tim strukama da upisu ono sto zele..

s druge strane rijesio se problem ispreplitanja termina prijemnih ispita..

kada bi se uvelo dodatno ocjenjivanje kao i na nekim fakultetima danas to bi bio velik plus i rjesenje svih problema ali do toga cemo se nacekat..

svim maturantima sretno ;)

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.1.2014 19:59 (LUNAT1C).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014

A kod vas je ko situacija puno bolja jel?

Nema toga u Hrvatskoj?

Ko hoće završit faks i završiće,ko neće bože moj.

Lakše nam je,položimo prijemni i upišemo se na faks kao i vi i budemo isti,a ne polažemo ništa.

I nemoj mi pričat kako svi popadamo...Niste ni vi intelektualci.

14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ja Sam ZvijerXD kaže...

A kod vas je ko situacija puno bolja jel?

Nema toga u Hrvatskoj?

Ko hoće završit faks i završiće,ko neće bože moj.

Lakše nam je,položimo prijemni i upišemo se na faks kao i vi i budemo isti,a ne polažemo ništa.

I nemoj mi pričat kako svi popadamo...Niste ni vi intelektualci.

{#}

 

a ako ćemo suditi po nicku nemaš višeod 12 godina, tak' da...

 

 

on topic, nama sutra u školi počinju pripreme za državnu, matematika viša/niža, hrvatski, engleski i fizika

 

engleski nema problema, hrvatski također ako počnem čitat lektire... 

a matematika {#}

One ring to bring them all and in the darkness bind them
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2014 16:32 (The Unforgiven).
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

najveca mana drzavne mature je ta da su strukovne skole zakinute, svi koji su ucili neki zanat i mislili ga studirat su manje spremni za maturu jer su gimnazijalci bolje spremni za maturu posto im je obavezna, dok na prijemnim ispitima neko ko nije znao izracunat nesto sto je i matematicki i strucno nije mogao upisat sto je uvelike pomagalo bas tim strukama da upisu ono sto zele..

s druge strane rijesio se problem ispreplitanja termina prijemnih ispita..

kada bi se uvelo dodatno ocjenjivanje kao i na nekim fakultetima danas to bi bio velik plus i rjesenje svih problema ali do toga cemo se nacekat..

svim maturantima sretno ;)

Strukovne škole i nisu toliko zakinute. Svaka strukovna škola ima Hrvatski jezik sve 4 godine, kao i Engleski. Netko tko iz srednje strojarske želi upisati kroatistiku uopće nije zakinut jer se podrazumjeva ako ga zanima kroatistika da nešto barem osnovno o jeziku i gramatici zna već tako da može uraditi državnu solidno (ako nema pojma o tome onda zašto je to upisivao?).

 

Gimnazija je u prednosti što se tiče opće kulture, općih predmeta, ali u današnje vrijeme interneta svatko može doći do informacija koje ga zanimaju. Ako nekoga zanima povijest a ide strukovnu sigurno uz samouko učenje (pošto ga zanima to bi trebalo biti normalno) može steći puno bolje znanje nego gimnazijalci.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ja Sam ZvijerXD kaže...

Haha ja prvi put cujem za pojam "drzavna matura".

Sta vam je to?

Nemamo slicnih gluposti u BiH.

Nije glupost, zato se ja mogu prijvaiti na 10 fakulteta od jednom a ti na 1 ili 2, ovisi kako stignes na prijemni... I ako budes htio ovdje studirati, onda ces cuti za pojam drzavna matura i upotrebu znanja.

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ranko Kukumar kaže...
LUNAT1C kaže...

...

Strukovne škole i nisu toliko zakinute. Svaka strukovna škola ima Hrvatski jezik sve 4 godine, kao i Engleski. Netko tko iz srednje strojarske želi upisati kroatistiku uopće nije zakinut jer se podrazumjeva ako ga zanima kroatistika da nešto barem osnovno o jeziku i gramatici zna već tako da može uraditi državnu solidno (ako nema pojma o tome onda zašto je to upisivao?).

 

Gimnazija je u prednosti što se tiče opće kulture, općih predmeta, ali u današnje vrijeme interneta svatko može doći do informacija koje ga zanimaju. Ako nekoga zanima povijest a ide strukovnu sigurno uz samouko učenje (pošto ga zanima to bi trebalo biti normalno) može steći puno bolje znanje nego gimnazijalci.

vidis tu se varas, u strukovnim skolama ucenici slusaju 3 sata tjedno hrvatskog dok primjera radi u gimnaziji 4 ili 5 sati tjedno, sto radi veliku razliku.. ista razlika se nalazi i u matematici.. sto se tice predmeta biologija povijest i geografija da ne govorim.. u strukovnim skolama ti predmeti traju dvije godine (biologija jednu) dok u gimnaziji duze.. naravno cast iznimkama jel sve se moze sto se hoce 

ps. ja sam zavrsio građevinsku tehničku u zagrebu i krv sam pišo da upadnem na fer da na kraju odlucim da me to ne zanima i da upisem informatiku, dok je 99% mojih kolega popadalo na engleskom kojeg smo imali dva sata tjedno po programu osnovne skole.. i normalno nisu upisali skoro nista

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

vidis tu se varas, u strukovnim skolama ucenici slusaju 3 sata tjedno hrvatskog dok primjera radi u gimnaziji 4 ili 5 sati tjedno, sto radi veliku razliku.. ista razlika se nalazi i u matematici.. sto se tice predmeta biologija povijest i geografija da ne govorim.. u strukovnim skolama ti predmeti traju dvije godine (biologija jednu) dok u gimnaziji duze.. naravno cast iznimkama jel sve se moze sto se hoce 

ps. ja sam zavrsio građevinsku tehničku u zagrebu i krv sam pišo da upadnem na fer da na kraju odlucim da me to ne zanima i da upisem informatiku, dok je 99% mojih kolega popadalo na engleskom kojeg smo imali dva sata tjedno po programu osnovne skole.. i normalno nisu upisali skoro nista

I ja sam završio strukovnu i isto sam imao 3 sata Hrvatskog tjedno, Engleski takoder 3, prva dva po 4 tjedno čini mi se. I uvjeren sam da su mnogi učenici bolje znali te predmete nego neki iz gimnazije. Sve ovisi o pojedincu koliko će naučiti. Nije cilj nabubati što je Kondicional prvi, što je realizam, cilj je to barem donekle shvatiti i povezati. Apsolutno ovisi o osobi do osobe koliko će naučiti, te ako nekoga zanimaju jezici a u strukovnoj školi, on može više naučiti od gimnazijalaca ako će sam učiti, a i siguran sam da će mu svaki profesor pružiti podršku i dopustit da nakon sata pita što mu nije jasno u objašnjenom gradivu ili da mu dodatno pojasni.

 

Osobno znam za par slučajeva iz mog razreda koji su uspješno upisali i završili studij Engleskog jezika i književnosti na FFZG a išli su s menom u srednju strojarsku. Jedan je također završio Povijest-Njemački dvopredmetno.

 

Svi su ti predmeti teoretske prirode, te ako učenik ima volju može sasvim uz dodatno učenje naučiti jednako kao u gimnaziji, bez obzira na manju satnicu u odnosu na gimnaziju. Sve ovisi o pojedincu koliko će i kako naučiti. Ja sam izašao iz srednje škole tako što nisam imao blage veze o zemljopisu, biologiji, kemiji, a to nije krivica profesora nego isključivo moja krivica što me nisu zanimali takvi predmeti niti mi je to u tim godinama bilo interesantno.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ranko Kukumar kaže...
LUNAT1C kaže...

I ja sam završio strukovnu i isto sam imao 3 sata Hrvatskog tjedno, Engleski takoder 3, prva dva po 4 tjedno čini mi se. I uvjeren sam da su mnogi učenici bolje znali te predmete nego neki iz gimnazije. Sve ovisi o pojedincu koliko će naučiti. Nije cilj nabubati što je Kondicional prvi, što je realizam, cilj je to barem donekle shvatiti i povezati. Apsolutno ovisi o osobi do osobe koliko će naučiti, te ako nekoga zanimaju jezici a u strukovnoj školi, on može više naučiti od gimnazijalaca ako će sam učiti, a i siguran sam da će mu svaki profesor pružiti podršku i dopustit da nakon sata pita što mu nije jasno u objašnjenom gradivu ili da mu dodatno pojasni.

 

Osobno znam za par slučajeva iz mog razreda koji su uspješno upisali i završili studij Engleskog jezika i književnosti na FFZG a išli su s menom u srednju strojarsku. Jedan je također završio Povijest-Njemački dvopredmetno.

 

Svi su ti predmeti teoretske prirode, te ako učenik ima volju može sasvim uz dodatno učenje naučiti jednako kao u gimnaziji, bez obzira na manju satnicu u odnosu na gimnaziju. Sve ovisi o pojedincu koliko će i kako naučiti. Ja sam izašao iz srednje škole tako što nisam imao blage veze o zemljopisu, biologiji, kemiji, a to nije krivica profesora nego isključivo moja krivica što me nisu zanimali takvi predmeti niti mi je to u tim godinama bilo interesantno.

znam da sam grammar nazzi, ali pogledaj kako pises..

između ostalog, ti si sam reko da ce profesor objasnit što učeniku nije jasno u objašnjenom gradivu, dok ja govorim da gimnazialci obrađuju više gradiva u odnosu na strukovnjake.. to da će neko ako DODATNO uči znati stoji, ali bi u prevedenom značilo da strukovnjaci uz sve strukovne predmete koje imaju (u mojoj školi ih je bilo osam godišnje) morali dodatno trošit vrijeme kako bi upisali  fakultet koji gimnazijalci mogu upisati samo ako redovno uče..

i ja kada sam pisao prvi post nisam govorio o upisu strukovnjaka na studije koje sadrže predmete za koje su oni zakinuti, nego sam govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na studije kojima su se usmjerili odabirom u strukovnu školu!

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

i ja kada sam pisao prvi post nisam govorio o upisu strukovnjaka na studije koje sadrže predmete za koje su oni zakinuti, nego sam govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na studije kojima su se usmjerili odabirom u strukovnu školu!

Možeš li malo pojasniti kako su to strukovnjaci zakinuti? Daj primjer.

12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

znam da sam grammar nazzi, ali pogledaj kako pises..

između ostalog, ti si sam reko da ce profesor objasnit što učeniku nije jasno u objašnjenom gradivu, dok ja govorim da gimnazialci obrađuju više gradiva u odnosu na strukovnjake.. to da će neko ako DODATNO uči znati stoji, ali bi u prevedenom značilo da strukovnjaci uz sve strukovne predmete koje imaju (u mojoj školi ih je bilo osam godišnje) morali dodatno trošit vrijeme kako bi upisali  fakultet koji gimnazijalci mogu upisati samo ako redovno uče..

i ja kada sam pisao prvi post nisam govorio o upisu strukovnjaka na studije koje sadrže predmete za koje su oni zakinuti, nego sam govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na studije kojima su se usmjerili odabirom u strukovnu školu!

1) Ja nemam pretjerano puno veze sa gramatikom, niti me ona zanima. Mislim da je ovo forum informatičkog tipa, a ne forum studenata kroatistike. Studiram na strojarskom fakultetu tako da mi je gramatika bliska kao studentu kroatistike čvrstoća. Uostalom, i tvoj tekst je pun grešaka, fali č, ć umjesto c, fali zarezi, itd. Ali o tome sada raspravljati je glupo.

 

2) Da obrađuju više gradiva to stoji, ali zar ti misliš da će neki strukovnjak koji je zagrizao za jezike potrošiti vremena da uči Elemente strojeva, Termodinamiku i ostale njemu gluposti? Čovjek će se koncetrirati na ono što ga zanima, ovo ostalo može samo natjerati na bolju ocjenu što u današnjem hrvatskom školstvu nije nikakav problem.

 

3) Ja sam imao u strukovnoj isti program hrvatskog, engleski je bio jedna razina niže, ali ništa strašno. Jedino što bi strukovnjak bio zakinut je Biologija, eventualno Kemija, Filozofija, Povijest, Zemljopis, Sociologija, i slični studiji što nije uopće neki problem ako ga zanima nadoknaditi dodatnim učenjem. Nisam dosada upoznao niti jedan slučaj učenika koje ga zanima istraživanje vibracija i povijest 16. stoljeća.

 

Ja tebe iskreno ne kužim što hoćeš reći/dokazati. Meni je to vrlo jednostavno; Koga zanima, naučit će. Previše se pljuje po strukovnim školama, veći problem strukovnih škola je što ima u njoj puno debila koji ometaju nastavu, a ne sadržaj koji se obrađuje. Koga nešto konkretno zanima strukovna je dobar izbor, nisam nikada vjerovao u one "Lik sve zna, od povijesti, do fizike, do umjetnost. Jedan odličan citat Kanta (eto ja strojar pa znam i nešto filozofije :)): "Bolje je znati malo ali temeljno, nego mnogo i površno." :)

 

Živimo u vremenu gdje je nevjerojatno lako doći do svih informacija koje te zanimaju, o bilo čemu doslovno.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
11 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Ako ćemo već o neravnopravnosti državne mature za strukovnjake, možemo onda pričati i o neravnopravnosti gimnazijalaca koji pohađaju u Zagrebu i gimnazijalaca koji pohađaju u nekom manjem gradu, gradu koji je "selo" naspram Zagreba... Ja sam npr. iz takvoga grada i puno manje gradiva radimo nego što rade dečki iz Zagreba.. Da ne spominjem za natjecanja, nas 20ak za natjecanje podučava jedan profesor i to možda jednom tjedno, dok, koliko čujem, u Zagrebu svakog natjecatelja podučava neki dečkić sa fakulteta..

Neravnopravnosti uvijek ima, uvijek će i biti.. Ali što se tiče mature, za gimnazijalce i strukovnjake nije toliko velika razlika koliko ostali govore. Jer, ajmo reć, na nekim fakultetima se traži 40ak % prosjek ocjena iz srednje škole.. Relativno, lakše je imati bolji prosjek u strukovnoj nego u gimnaziji. Znam iz primjera gdje mi prijatelj iz fizike za 2 treba reći kakve dečkić u klupi nosi naočale? Ovaj kaže dioptrijske i to je dovoljno za 2?!

Kako bilo da bilo, neće se niko brinuti za vas, uzmite knjige u ruke i sami se pobrinite za sebe. :)

15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
captain_soap_McTawish kaže...
LUNAT1C kaže...

i ja kada sam pisao prvi post nisam govorio o upisu strukovnjaka na studije koje sadrže predmete za koje su oni zakinuti, nego sam govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na studije kojima su se usmjerili odabirom u strukovnu školu!

Možeš li malo pojasniti kako su to strukovnjaci zakinuti? Daj primjer.

predavanje matematike je bilo takvo da niti jedan razred nije stigao obraditi derivacije u 4. razredu iako nam je to bilo po planu i programu, a profesorica nije niti pokazivala interes objasniti to učenicima koji žele naučiti, nego smo se mi dogovorili i profesorici iz gimnazije platili da nam 3 sata objašnjava tuđi posao..

hrvatski je izgledao tako da profesor uđe u učionicu i gleda kroz prozor, jednom u polugodištu dobijamo test i jednom dva puta lektiru, i to iz čistog razloga "zato što smo mi građevinarci i nama hrvatski ne treba" pa se pojavila državna matura i 50% ljudi nije znalo koji pisac je napisao lektiru koju smo morali esejski opisati.. engleski nam je bio na razini osnovne škole, većina učenika koji se nisu znali služiti vremenima su imali trojke zato što su mislili da im je to bilo dovoljno, dok profesori nisu reagirali jer je to bilo po planu i programu..

biologiju smo imali jednu godinu te su se na tom predmetu ocjene djelile šakom i kapom..

povijest je bila zanimljiva dobra profesorica i sve to, ali je trajala 2 godine po 1 sat tjedno, isto kao i geografija koja je za razliku od gimnazije po gradivu bila 50% slabija, kemiju nisam niti imao..

 

što se tiče kolege kojeg sam nekoliko puta citirao, majstore, ti si stvarno sljep ako ne vidiš ono što ja govorim.. ja nisam rekao da su zakinuti studirat kroatistiku koja je tebi očito zapela u guzici pa kada pričaš jedino o njoj znaš nešto reći..  ja  govorim o tome kako prilikom upisa građevinar koji želi studirati građevinarstvo nece to uspijeti iz razloga što gimnazijalac sa svojim hrvatskim engleskim i matematikom zna više nego građevinar i na maturi prolazi bolje..

dok s druge strane kada bi se nakon mature uveo prijemni ispit koji testira mehaniku tipa nosive konstrukcije s kojima se moja generacija mučila 4 sata tjedno i koja zapravo ima veze sa građevinom prolaznost bi bila na strani onih koji su se za svoj smjer odlučili ranije upisom u strukovnu školu.. jesi li shvatio što je isac htjeo reći?

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2014 18:53 (LUNAT1C).
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

predavanje matematike je bilo takvo da niti jedan razred nije stigao obraditi derivacije u 4. razredu iako nam je to bilo po planu i programu, a profesorica nije niti pokazivala interes objasniti to učenicima koji žele naučiti, nego smo se mi dogovorili i profesorici iz gimnazije platili da nam 3 sata objašnjava tuđi posao..

Eto, ja u strukovnoj sam prošao u 4. razredu i derivacije i integrale, primjenu integrala na računanje površina kada jedna krivulja sječe drugu, i volumen rotacijskog tijela. Jedino što nismo stigli odraditi je duljina luka krivulje od primjena što je isto lagano i na faksu smo to bez problema odradili. Praktički cijeli gradivo Matematike 2 na faksu (tko god ide tehnički faks imat će takvu) sam radio u srednjoj školi, izuzev funkcija više varijabli, parcijalnih derivacija (što i nije problem, ovo prvo je prvenstveno teoretski, a ovo drugo je mačiji kašalj), i diferencijalne jedn.

 

Hrvatski se sjećam da smo detaljno odradili realizam u 3. razredu (sjećam se Ane karenjine, Zločina i Kazne, Madam Bovary, itd.), u 4. razredu Krležu, Andrića, i ostalo. Dakle praktički sve kao i gimnazija unatoč jedno satu manje. Dakle, opet sve individualno. Strukovna može biti kvalitetnija od gimnazije ako je do profesora, ako i nije uči sam pa ćeš imati bolje znanje.

Na pismenom ispitu ne postoji bolji i lošiji način rješavanja zadatka, iako su neki postupci kraći i elegantniji od drugih, nego se oni prvenstveno djele na ispravne i neispravne! - Boris Halasz
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Ranko Kukumar kaže...
LUNAT1C kaže...

predavanje matematike je bilo takvo da niti jedan razred nije stigao obraditi derivacije u 4. razredu iako nam je to bilo po planu i programu, a profesorica nije niti pokazivala interes objasniti to učenicima koji žele naučiti, nego smo se mi dogovorili i profesorici iz gimnazije platili da nam 3 sata objašnjava tuđi posao..

Eto, ja u strukovnoj sam prošao u 4. razredu i derivacije i integrale, primjenu integrala na računanje površina kada jedna krivulja sječe drugu, i volumen rotacijskog tijela. Jedino što nismo stigli odraditi je duljina luka krivulje od primjena što je isto lagano i na faksu smo to bez problema odradili. Praktički cijeli gradivo Matematike 2 na faksu (tko god ide tehnički faks imat će takvu) sam radio u srednjoj školi, izuzev funkcija više varijabli, parcijalnih derivacija (što i nije problem, ovo prvo je prvenstveno teoretski, a ovo drugo je mačiji kašalj), i diferencijalne jedn.

 

Hrvatski se sjećam da smo detaljno odradili realizam u 3. razredu (sjećam se Ane karenjine, Zločina i Kazne, Madam Bovary, itd.), u 4. razredu Krležu, Andrića, i ostalo. Dakle praktički sve kao i gimnazija unatoč jedno satu manje. Dakle, opet sve individualno. Strukovna može biti kvalitetnija od gimnazije ako je do profesora, ako i nije uči sam pa ćeš imati bolje znanje.

ja sam imao 800 bodova prilikom upisa na fer, imao sam i profesora koji me u 1 srednje ucio latinski, radio sam 7 dana u tjednu po 4 sata nakon nastave cijelu godinu (i to ne mislim na školsku godinu).. i došao sam tu di sam došao..

al pošto ti ne vidiš ono što ja hoću reći mislim da mi je besmisleno objašnjavat..  

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

predavanje matematike je bilo takvo da niti jedan razred nije stigao obraditi derivacije u 4. razredu iako nam je to bilo po planu i programu, a profesorica nije niti pokazivala interes objasniti to učenicima koji žele naučiti, nego smo se mi dogovorili i profesorici iz gimnazije platili da nam 3 sata objašnjava tuđi posao..

hrvatski je izgledao tako da profesor uđe u učionicu i gleda kroz prozor, jednom u polugodištu dobijamo test i jednom dva puta lektiru, i to iz čistog razloga "zato što smo mi građevinarci i nama hrvatski ne treba" pa se pojavila državna matura i 50% ljudi nije znalo koji pisac je napisao lektiru koju smo morali esejski opisati.. engleski nam je bio na razini osnovne škole, većina učenika koji se nisu znali služiti vremenima su imali trojke zato što su mislili da im je to bilo dovoljno, dok profesori nisu reagirali jer je to bilo po planu i programu..

To što nastavnici ne odrađuju svoj posao dovoljno dobro, nije problem strukovnih škola kao takvih niti je to nešto što je specifično samo za strukovne škole.

LUNAT1C kaže...

biologiju smo imali jednu godinu te su se na tom predmetu ocjene djelile šakom i kapom..

povijest je bila zanimljiva dobra profesorica i sve to, ali je trajala 2 godine po 1 sat tjedno, isto kao i geografija koja je za razliku od gimnazije po gradivu bila 50% slabija

OK, no ti si gore govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na fakulete vezane za njihovu struku. Kakve veze biologija, povijest i geografija imaju s upisom na tehničke fakultete?

15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...
dado16 kaže...
samo se ti drzi bosne, ovdje ionak vas ima previse, upisujete i onda popadate, a uzimate bzvze nekome mjesto tko bi stvarno ucio

nadam se da je tebi s ovakvim pravopisom neko uzeo mjesto na fakultetu..

znas onu staru.. "Svako po zaslugama" ;)

 

najveca mana drzavne mature je ta da su strukovne skole zakinute, svi koji su ucili neki zanat i mislili ga studirat su manje spremni za maturu jer su gimnazijalci bolje spremni za maturu posto im je obavezna, dok na prijemnim ispitima neko ko nije znao izracunat nesto sto je i matematicki i strucno nije mogao upisat sto je uvelike pomagalo bas tim strukama da upisu ono sto zele..

s druge strane rijesio se problem ispreplitanja termina prijemnih ispita..

kada bi se uvelo dodatno ocjenjivanje kao i na nekim fakultetima danas to bi bio velik plus i rjesenje svih problema ali do toga cemo se nacekat..

svim maturantima sretno ;)

Fala Bogu pa hrvatski jezik nije ni bitan za tehnicke fakultete, nemrem sve znati :)

15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
captain_soap_McTawish kaže...
LUNAT1C kaže...

predavanje matematike je bilo takvo da niti jedan razred nije stigao obraditi derivacije u 4. razredu iako nam je to bilo po planu i programu, a profesorica nije niti pokazivala interes objasniti to učenicima koji žele naučiti, nego smo se mi dogovorili i profesorici iz gimnazije platili da nam 3 sata objašnjava tuđi posao..

hrvatski je izgledao tako da profesor uđe u učionicu i gleda kroz prozor, jednom u polugodištu dobijamo test i jednom dva puta lektiru, i to iz čistog razloga "zato što smo mi građevinarci i nama hrvatski ne treba" pa se pojavila državna matura i 50% ljudi nije znalo koji pisac je napisao lektiru koju smo morali esejski opisati.. engleski nam je bio na razini osnovne škole, većina učenika koji se nisu znali služiti vremenima su imali trojke zato što su mislili da im je to bilo dovoljno, dok profesori nisu reagirali jer je to bilo po planu i programu..

To što nastavnici ne odrađuju svoj posao dovoljno dobro, nije problem strukovnih škola kao takvih niti je to nešto što je specifično samo za strukovne škole.

LUNAT1C kaže...

biologiju smo imali jednu godinu te su se na tom predmetu ocjene djelile šakom i kapom..

povijest je bila zanimljiva dobra profesorica i sve to, ali je trajala 2 godine po 1 sat tjedno, isto kao i geografija koja je za razliku od gimnazije po gradivu bila 50% slabija

OK, no ti si gore govorio o zakinutosti upisa strukovnjaka na fakulete vezane za njihovu struku. Kakve veze biologija, povijest i geografija imaju s upisom na tehničke fakultete?

njih je Ranko ubacio, ja sam ih između ostalog naveo skupa sa matematikom i hrvatskim i engleskim (hrvatski na upisu na primjera radi građevinski fakultet je nosio 300 bodova a engleski 50 ili 100) za nekog kome ne treba to kako su u našoj školi govorili fizika koje smo imali 1 sat tjedno je nosila 100 bodova a zapravo nam treba na studiju.. nije realno ocjenjivanje, zato na medicini, pravu, arhitekturi i jos nekim fakultetima dodatno dolaze prijemni ispiti na što sam ja u svome prvom postu rekao da bi na tehničkim fakultetima trebalo uvesti.. ja sam pričao o toj zakinutosti a ne o zakinutosti neke biologije povijesti i svega...

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
LUNAT1C kaže...

njih je Ranko ubacio, ja sam ih između ostalog naveo skupa sa matematikom i hrvatskim i engleskim (hrvatski na upisu na primjera radi građevinski fakultet je nosio 300 bodova a engleski 50 ili 100) za nekog kome ne treba to kako su u našoj školi govorili fizika koje smo imali 1 sat tjedno je nosila 100 bodova a zapravo nam treba na studiju.. nije realno ocjenjivanje, zato na medicini, pravu, arhitekturi i jos nekim fakultetima dodatno dolaze prijemni ispiti na što sam ja u svome prvom postu rekao da bi na tehničkim fakultetima trebalo uvesti.. ja sam pričao o toj zakinutosti a ne o zakinutosti neke biologije povijesti i svega...

Otišao sam na postani-student.hr i pogledao koji su trenutni uvjeti upisa na građevinarstvo. Hrvatski je najviše nosio 5% (50/1000) i engleski 10% (100 / 1000) i oba predmeta su zahtijevala nižu razinu,

 

Fizika je negdje obavezna, a negdje nije. Najviše je nosila 20% (200/1000, ali bio je izbor između fizike, informatike ili kemije). Po trenutnome planu i programu, građevinski tehničari imaju prva dva razreda 2 sata, a druga dva po 1 sat fizike. S obzirom da opće gimnazije imaju sve četiri godine po 2 sata tjedno fizike, to nije neki pretjeran zaostatak.

 

Najviše bodova za upis su nosili ocjene iz srednje škole, i matematika koja je svugdje zahtijevala A razinu. Građevinski tehničari po trenutnome planu programu imaju sve četiri godine po 4 sata matematike, što je blaga prednost u odnosu na opće gimnazije koje imaju prve dvije godine po 4, a druge dvije po 3 sata matematike.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.1.2014 19:34 (captain_soap_McTawish).
14 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Steep kaže...

 Ja sam npr. iz takvoga grada i puno manje gradiva radimo nego što rade dečki iz Zagreba.. Da ne spominjem za natjecanja, nas 20ak za natjecanje podučava jedan profesor i to možda jednom tjedno,

Vas barem podučavaju. U većini škola učenici nemaju dodatnu nastavu za natjecanja, pa uglavnom uče sami.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
captain_soap_McTawish kaže...
Steep kaže...

 Ja sam npr. iz takvoga grada i puno manje gradiva radimo nego što rade dečki iz Zagreba.. Da ne spominjem za natjecanja, nas 20ak za natjecanje podučava jedan profesor i to možda jednom tjedno,

Vas barem podučavaju. U većini škola učenici nemaju dodatnu nastavu za natjecanja, pa uglavnom uče sami.

Pa upravo o tome i govorim.. I to što nas podučavaju bude jednom u 2 tjedna, kada bude slobodna učionica za 0 sat. I šta se stigne u 45 minuta sa 20 učenika? Gotovo ništa

12 godina
neaktivan
offline
Re: Državna matura 2014
Steep kaže...

Pa upravo o tome i govorim.. I to što nas podučavaju bude jednom u 2 tjedna, kada bude slobodna učionica za 0 sat. I šta se stigne u 45 minuta sa 20 učenika? Gotovo ništa

Tako je i nama bilo prošle godine. Škola nije imala nikakve službene politike vezane za pomoć maturantima kako bi se pripremili nego je sve ovisilo o pojedinim profesorima koji su sebi uzimali slobodno vrijeme i bez ikakve naknade dolazili prije ili ostajali duže kako bi nam pomogli.

Imagination will often carry us to worlds that never were. But without it we go nowhere.
12 godina
neaktivan
offline
Državna matura 2014

Pozdrav! Može li mi netko pojasnit je li izborni dio državne mature teži dio? Na željenom fakultetu piše da moram položiti jedan od 13 navedenih predmeta i najbolji rezultat će se bodovati s 5 %. Planirao sam uzeti engleski jezik pošto mi je njemački prioritet i njega sam stavio kao a razinu dakle eng. namjeravam pod izborni. Kada želim odabrati izborni dio piše mi ovo "Obvezni predmet Njemački jezik može ispuniti uvijet u izbornom dijelu!" može mi netko pojasnit?

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2014 21:13 (Laser365).
14 godina
offline
Državna matura 2014

Lunatic jesi li ti imao zeusa iz hrvatskoga?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
12 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Laser365 kaže...

Pozdrav! Može li mi netko pojasnit je li izborni dio državne mature teži dio? Na željenom fakultetu piše da moram položiti jedan od 13 navedenih predmeta i najbolji rezultat će se bodovati s 5 %. Planirao sam uzeti engleski jezik pošto mi je njemački prioritet i njega sam stavio kao a razinu dakle eng. namjeravam pod izborni. Kada želim odabrati izborni dio piše mi ovo "Obvezni predmet Njemački jezik može ispuniti uvijet u izbornom dijelu!" može mi netko pojasnit?

Pa sve ti pise... ''Obvezni predmet Njemacki jezik moze ispuniti uvijet u izbornom dijelu'' - Ne moras uzimati Engleski, nego samo pises njemacki i dobivas tih 50 bodova o postotku u kojem si rjesio ispit.

https://www.youtube.com/user/crazypeopleteamcro
15 godina
offline
Re: Državna matura 2014
Fake_Alert kaže...

Lunatic jesi li ti imao zeusa iz hrvatskoga?

naravno da jesam, 2 godine mu bio u prvoj klupi..

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice