Svchost.exe, virus zar ne?

poruka: 162
|
čitano: 87.190
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...
Unix kaže...
Strm kaže...
.......
  • svchost zaista služi za hostanje više Windows servisa, ali ne služi da bi držao PC budnim. PC ne bi otišao u sleep ili bi se ugasio ako "nema šta raditi".
  • svchost je uveden u Win2000 a ne u 95.
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Svchost
  • Napisao bih još toga ali mi se neda, ima previše teksta a sve govori isto. Jesi razmišljao o karijeri političara? :D

Ahahahaha-sve što sam rekao si skratio u dvije kratke rečenice, demantiram tvoju tvrdnju da se nebi PC ugasio, možda se i bi ugasi ali vjkeorvatno bi se samo win smrzao-dođe ti na isto kad dga onda moraš gasiti.. xD

Naravno da sam skratio sve što si rekao u 2 rečenice, tvoj post je čisti primjer tautologije.

Može neko znanstveno objašnjenje na to zašto bi se PC ugasio/smrznuo?

Procesor je već zauzet samim OS-om te komponentama priključenim na PC. Grafička kartica, zvučni čip/kartica i sl.

Italian mobster shoots a lobster
13 godina
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

tako sam pročitao, no u idlu bi se smrzao, upravo zato svchost tu stoji da bi ga još držao nešta radi je mu je malo 

Strm
12 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...

tako sam pročitao, no u idlu bi se smrzao, upravo zato svchost tu stoji da bi ga još držao nešta radi je mu je malo 

U idleu se bavi sistemskim procesima, ne treba mu još svchost da ga zabavlja sa 8*8=64 operacijama.

Italian mobster shoots a lobster
13 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Unix kaže...
Strm kaže...

tako sam pročitao, no u idlu bi se smrzao, upravo zato svchost tu stoji da bi ga još držao nešta radi je mu je malo 

U idleu se bavi sistemskim procesima, ne treba mu još svchost da ga zabavlja sa 8*8=64 operacijama.

Čini se da mu treba xD

Strm
15 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...

tako sam pročitao, no u idlu bi se smrzao, upravo zato svchost tu stoji da bi ga još držao nešta radi je mu je malo 

 

isuse pa nije motor na unutarnje izgaranje koji će se zagušiti ako ide na premalo okretaja {#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...

Vrlo jednostavno-dok komp idla mora nešta raditi jer da procesor ništa neradi bi se samo ugasio,  tu dolazi svchost.exe koji daje procesoru da nešta radi inače če se komp ugasiti..Ovisi koliko proc ima thread-ova koliko je clockan itd... mogu se i do 4 svchost.exe procesa pojaviti..Kada upalite neki program windows če sam procjeniti dali če taj program dovoljno zaposliti proc i onda smanjiti prioritet svchost-u ili ga čak skroz ugasiti. Tako da nemate nikakve brige to njije virus. Dolje ču vam sve navesti šta svchost može raditi i možete meni u P.M se javiti ako imate još kakvih pitanja ili ako vam je neka radnja sumnjiva jer se nađu tu i tamo virusi koji pale proces npr svchst.exe a vi odmah mislite da je to svchost.exe...

 

-čak 4 svchost procesa se mogu pojaviti odjednom, ovisno o thread-ovima procesora koliko je clockan i drugim manje važnim stvarima...

-windows odlučuje dali če skroz ugasiti ili pak smanjiti prioritet svchost.exe procesu jer procesor uvijek mora nešta raditi

-svchost.exe je tu da procesor ima nešta raditi dok komp idla ili pokreče neku aplikaciju koja ga nemože iskoristiti do kraja, ako procesor ništa neradi komp se gasi

-čuvajte se virusa koji su rijetki i namjerno imaju veoma slicno ime npr. svchst.exe umjesto svchost.exe i vama se ćini da je to jedna te ista stvar

-zadnje i najvažnije svchost.exe neče utjecati na peformance vašeg kompa

 

Od svega napisanog samo "čuvajte se virusa koji su rijetki i namjerno imaju veoma slicno ime npr. svchst.exe umjesto svchost.exe i vama se ćini da je to jedna te ista stvar" je točno ostalo nema veze sa vezom.

Don't believe what you're told. Double check.
14 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dr. Zoidberg kaže...
Strm kaže...

tako sam pročitao, no u idlu bi se smrzao, upravo zato svchost tu stoji da bi ga još držao nešta radi je mu je malo 

 

isuse pa nije motor na unutarnje izgaranje koji će se zagušiti ako ide na premalo okretaja {#}

Na forumu sam 4 godine i ovo je ušlo u usku konkurenciju najgluplje izjave ikad viđene na ovim prostorima...

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
15 godina
odjavljen
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

Ajd, nećemo bit zločesti, zlobni i bezobrazni. Tu smo da pomognemo, jelda? Smijeh

 

Dakle, famozni svchost.exe.

 

Punog imena Host process for Windows Services, ovaj exe se nalazi u %SystemRoot%\System32\ ili %SystemRoot%\SysWOW64\ folderima. Njegova namjena je rad sa Windows servisima - sistemskim uglavnom ali može i hostati "običnu" aplikaciju koja je napisana kao servis (Teamviewer, npr., ima svoj servis, antivirusi također). Kao što je netko naveo, prvi put se pojavio u Windows NT skupini, dakle, Win9x ekipa ga nema.

 

Prvo malo o servisima. Servis je aplikacija koja se vrti u pozadini i u pravilu nema UI (sučelje). Obično obavlja neke zadatke tipa indeksiranje, slanje nekih izvješća, serverske operacije (send, recieve, listen...) i slične radnje na koje korisnik nema utjecaja. Da bi aplikacija bila servis, ona mora imati mogućnost komuniciranja sa Service Control Managerom koji ih može pokrenuti, zaustaviti ili pauzirati. Servisi su izvedeni kao .dll fajlovi (Dynamic Link Library, inače) i tu u priču uskače naš svchost.exe.

 

Kako .dll nije izvršna datoteka, on se ne može pokrenuti kao obični program (.exe) iako može imati sve funkcije kao .exe (kod, podaci, resursi). Da bi se funkcije iz .dlla mogle izvršiti, neki .exe mora pozvati funkcije koje su u .dllu. To može raditi bilo koja aplikacija koja je linkana sa tim .dllom, rundll32.exe i svchost.exe. Naravno, ova dva ne mogu pokrenuti baš bilo koji .dll jer... Ne mogu (da sad ne duljim).

 

Sad se vraćamo na svchost. Do sada smo naučili da su servisi uglavnom .dll datoteke a znamo i da se .dll datoteke ne mogu "samostalno" pokrenuti niti koristiti. Dakle, svchost.exe će poslužiti kao "loader" za taj servis i upravljanje njime. U prenesenom značenju, .dll je onaj nastavak za bušilicu - nasadni ključ/gedora, odvijač i sl. a .exe tj., svchost je sama bušilica, dakle uređaj koji sa tim nastavkom radi. Taj nastavak možete staviti i na obični odvijač pa ručno šarafati ili ga možete staviti na bilo koju drugu bušilicu koja ima odgovarajući prihvat na sebi.

 

Nadam se da smo to nekako uspjeli razjasniti - servis je .dll sa hrpom funkcija koji je pozvan pomoću svchosta i SCM upravlja sa njime.

 

Dakle, svchost je poprilično koristan. To znaju i autori virusa koji računaju sa time da useri ne diraju sistemske fajlove pa daju ime tipa svchst.exe i sl. a oni malo mudriji svoj virus zapakiraju kao .dll i iskoriste sasvim legitimni svchost za loadanje tog virusa.

 

Alati poput Process Explorera mogu vam pokazati koje .dllove je svchost loadao i možete pogledati jel to Windows servis, neka aplikacija za syncanje ili možda virus (Conficker, npr.). Nasilno gašenje krivog svchosta može imati loše posljedice pa ga je najpametnije ne dirati.

 

Pa onda da ponovimo:

 

svchost.exe je:

  • sistemski fajl
  • služi za pokretanje, zaustavljanje i upravljanje Windows servisima
  • broj pokrenutih varira o broju pokrenutih servisa

 

svchost.exe nije:

  • virus, jer je dio windowsa i nalazi se na gore navedenim lokacijama
  • NIJE nepotreban
  • i NE služi tome da vam se PC ne ugasi jer nema što raditi

 

Ako nekome nešto nije jasno, ima tu lijepo linkove (neke sam dao, ali ponovit ćemo) pa nek se obrazuje:

 

Općenito o svchostu

SCM (Service Control Manager), aplikacija koja upravlja servisima

Općenito o Windows servisima

Općenito o .dll datotekama

Komunikacija između procesa (nastavak priče o .dllovima)

http://nighthawk-software.blogspot.com/
11 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

Evo citat od korisnika dv14

 

" Ja sam imao problema s tim.

Uglavnom, nakon instalacije jedne igre, primjetio sam da mi je GPU usage stalno na 99%. Čak i u IDLE. Malo sam njuškao i skužio da je za to kriv svchost.exe. U task manageru sam otkrio lokaciju i jednostavno ga izbrisao. Daljnih problema nisam imao.

Također, antivirus i slični programi ga nisu detektirali kao virus. "

11 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

I onda vjerovati onome šta su tu piše {#}

13 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

I onda vjerovati onome šta su tu piše {#}

Da moraš vjerovati, osim toga kao da je on prije pratio CPU usgae? Samo je lik primjetio da mu igra trza jer mu je komp prslab\pevisoke postavke ali se nije na to obazirao nego je samo otišao u ttask manager i krknuo svchost.exe ...

Strm
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?

Svchost.exe nije virus , a može se obrisati iako je sistemska datoteka?

14 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Sum_of_all_fears kaže...

Ajd, nećemo bit zločesti, zlobni i bezobrazni. Tu smo da pomognemo, jelda? Smijeh

...

Poznavajući Strma od prije, znao sam da će i nakon ovako lijepog objašnjenja on i dalje ustrajati na tome da je svchost ustvari čok za proc, tako da nije bilo vrijedno...{#}

Ovo mu je samo jedna od boljih...{#}

www.damagehigh.com // Don't fix what ain't broken!
13 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Svchost.exe nije virus , a može se obrisati iako je sistemska datoteka?

Prvo-obrisati i end task nije isto tj. on nije obbrisan nego je samo ugašen, i da-kad ga ugasiš ugasio si neke servise od kompa to ti može a  i nemora nužno nauditi

Strm
11 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

aha ok

16 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

Svchost koji pokreće Windows servise se nalazi u C:\Windows\System32 folderu i svi windows servisi se pokreću preko njega a ovisno o tome kako se pokreću startaju se ko zasebni procesi i dobivaju zasebne PIDove. Znači svi oni svchost koje vidiš u taskmanageru su startani preko istog svchost.exe i ako jedan ubiješ u takmangeru još uvijek ostali koriste taj isti file. Morao bi pogasiti sve pokrenute prije nego bi mogao ga ici obrisati a i onda ti Windowsi ne dozvoljavaju da ga samo obrišeš.

 

Ja sam trenutno na admin accountu i ni odavde ga ne mogu samo tako obrisati (nemam ovlasti) nego traži presmission od TrustedInstallera da ga obriše.

Don't believe what you're told. Double check.
11 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

Hoće li reinstalacija windowsa možda riješiti problem?

16 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Hoće li reinstalacija windowsa možda riješiti problem?

Koji problem? Svchost nije problem već normalan rad. Ako neki problem i postoji, treba vidjeti što točno predstavlja problem.

13 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Hoće li reinstalacija windowsa možda riješiti problem?

Si ti gluh?! Več ti je milijun puta rečeno, a ja ovo miliun i prvi put govorim da to nije virus i neškodi radu računala

Strm
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?

Ma da neškodi..

Komp mi je sporiji 30% za razliku kada mi je PC Usage u normali..

a ne kada ga svchost.exe koristi ko blesav bez razloga (jer ako prije nije svchost.exe radio probleme,zašto sada radi probl.)

13 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Ma da neškodi..

Komp mi je sporiji 30% za razliku kada mi je PC Usage u normali..

a ne kada ga svchost.exe koristi ko blesav bez razloga (jer ako prije nije svchost.exe radio probleme,zašto sada radi probl.)

I opet če ti nakon nekog vremena poceti jesti banane nako reisntalla-pomiri se s time

Strm
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
Strm kaže...

Vrlo jednostavno-dok komp idla mora nešta raditi jer da procesor ništa neradi bi se samo ugasio,  tu dolazi svchost.exe koji daje procesoru da nešta radi inače če se komp ugasiti..Ovisi koliko proc ima thread-ova koliko je clockan itd... mogu se i do 4 svchost.exe procesa pojaviti..Kada upalite neki program windows če sam procjeniti dali če taj program dovoljno zaposliti proc i onda smanjiti prioritet svchost-u ili ga čak skroz ugasiti. ...

 

Ne, ne i ne!

 

svchost.exe je ono što mu i ime kaže - service host.

Sadu ču i ja reči ne, ne i ne! xD Imaš pravo, to je service host, ali imaš krivo shvačanje čemu on služi pa evo da ti detaljnije objasnim..Okej??

Svchost.exe zapravo je service host i on služi tome da neki ključni i oni s višim prioritetim procesi se stave u jedan proces da nebude sada milijun procesa i da možeš lakše razaznat iste u Task Manageru. No to nije sve! Kad komp idla to zači da nema nikakvih programa čiji procesi imaju veči prioritet i troše resurse a s time i neke servise od kompa-npr. idlanje nije kada ti je google chrome upaljen i nešta skidaš ali nečačkaš po njemu....Idlanje je  tj. da si na desktopu i da rade neki programi u pozadnini npr. uTorent i slični a ne kada spustiš prozor u google chormeu i kada idlaš programi prestanu te resurse trošiti i njima se spušta prioritet ili se skroz gasi proces dok oni neki važniji kada ih ručno ugasiš pokrenu gašenje windows-a a to budu uglavnom oni koji rade nešta kčljučno konkrento drže .dll ove... brinu se za vrijeme i koordiniranost sistema s kompom. A kada idlaš u svchost.exe procesu se smanjuje broj procesa jer on i sam u sebi ima ohoho procesa pa tako praktički počne trošiti svega 500-tinjak kb a 0 CPU-a i tada se pokreču neki bzvz  procesi unutar tog procesa da bi komp držali "budnim" jer inače bi ili otišao u sleep ili bi se skroz ugasio.  I onda opet kada upališ neki program ti bzvz procesi unutar svchost.exe se uglavnom gase a nekolicini se smanjuje prioritet za svaki slučaj ukoliko se aplikacija sruši. 

 

Sada se pitate zašto više svchost.exe procesa? opet-vrlo jednostavno... Nemožeš ti sada postavljati sve žive i nežive vitalne procese u jedan proces jer dođe do nestabilnosti i onda ti se komp sruši((to se na 98-icama događalo kada popališ pun k. programa i onda se komp smrzne jer je svchost.exe izmišljen na 95-ici, ionda su primjetili da je prevelik bučkuriš u njemu na 98-ici pa su napravili više svchost.exe procesa od win xp-a ili 2000)) i u jednom svchost.exe procesu se nalaze procesi srednje važnosti iliti normalnog prioriteta i ako ga ugasiš kada opet komp zatreba taj servis če autamtki nastati novi proces, e jedino kada krkneš onaj glavni pa ti se komp ugasi u njemu se nalaze najvažniji procesi za povezivanje sistema s kompom i onda se windows mora restartirati jer se taj set procesa nemože samo tako povratiti-to objašnjava zašto nemožete prekinuti sekvencu od 20-ak sekundi.... Naravno-svaki svchost radi nešto osim tog glavnog pa je praksa da se u njima strpaju bezveze procesi i to objašnjava ono što sam rekao da može biti do 4 svchost.exe procesa-konkrentno ima ih više ali max 4 mogu trošiti full resurse.

 

I zadnje-Zaključak je taj da svchost u sebi ima više procesa i da ima više svchost.exe procesa u kojima se nalaze procesi različitih prioriteta i zadača,max 4 od tih neznam ni ja koliko procesa mogu trošiti 100% CPU. i Da svchost.exe procesa nema komp bi se samo ugasio jer procesor nebi imao ša za raditi-ali naglašavam: nebi imao šta PAMETNO za raditi da bi ga toliko zaposlilo da se trgne. 

joooj koliko pravopisnih...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Strm kaže...
Dancy147 kaže...

Ma da neškodi..

Komp mi je sporiji 30% za razliku kada mi je PC Usage u normali..

a ne kada ga svchost.exe koristi ko blesav bez razloga (jer ako prije nije svchost.exe radio probleme,zašto sada radi probl.)

I opet če ti nakon nekog vremena poceti jesti banane nako reisntalla-pomiri se s time

Probaj se pomiriti s time da nemaš pojma o čemu pričaš. NHF

Italian mobster shoots a lobster
15 godina
odjavljen
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?

Dobio objašnjenje i opet on po svoje...

 

Ove ideje sa brisanjem svchosta su mi skroz simpatične. Zanima me što će pokrenut npr. RPC servis i što će Windowsi bez njega. Ugasit se hoće, samo sigurno ne iz tog razloga jer im je dosadno Smijeh

http://nighthawk-software.blogspot.com/
11 godina
neaktivan
offline
Svchost.exe, virus zar ne?

Pa dobro sigurno ovdje ima netko ko nema problema sa svchost.exe (PC Usage) ili je imao problem pa ga je riješio.

Pa ako bi mi ko pomogao i objasnio mi kako riješiti problem bio bi mu zahvalan! {#}

16 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Pa dobro sigurno ovdje ima netko ko nema problema sa svchost.exe (PC Usage) ili je imao problem pa ga je riješio.

Pa ako bi mi ko pomogao i objasnio mi kako riješiti problem bio bi mu zahvalan! {#}

Prvo moraš shvatiti da sam svchost nije problem, već nešto što ga koristi. A to je ovako nemoguće reći.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?

Dobro..šta ti trebam reći?..samo kaži!

16 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Dobro..šta ti trebam reći?..samo kaži!

Treba se poigrati sa servisima. Koji OS je u pitanju, koje aplikacije...

11 godina
neaktivan
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?

Windows 7 Ultimate 32bit SP1

 

 

 

Avast,ATI(driver za graf.),MalwareBytes

utorret

adobe flash i reader

BS player

CPUID HW monitor

daemon tools

dota 2

Epson driver i epson scan

google chrome

LoL

mic silverlight

mozzila

skype

StarCraft 2

Steam

TS3

VIA Device manager

web cam

winrar

xfire

 

16 godina
offline
Re: Svchost.exe, virus zar ne?
Dancy147 kaže...

Windows 7 Ultimate 32bit SP1

 

 

 

Avast,ATI(driver za graf.),MalwareBytes

utorret

adobe flash i reader

BS player

CPUID HW monitor

daemon tools

dota 2

Epson driver i epson scan

google chrome

LoL

mic silverlight

mozzila

skype

StarCraft 2

Steam

TS3

VIA Device manager

web cam

winrar

xfire

 

Ne shvaćaš - ne ide to tako. Što je još sve u pozadini, a da i ne znaš?

Taj tu mašinu nekom tko je malo jači s MS-om.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice