Atx napajanje kao ispravljac

poruka: 32
|
čitano: 5.688
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

Imam auto kompresor 12V,i zelio bih ga korisiti u kuci.

 

potrosnja struje kompresora prema upustvima koje sam dobio uz njega je minimalno 3.5ampera do maksimalno 10ampera.

 

kupio sam si auto uticnicu 12v-10ampera.

 

i  ja sam to bio spojio na atx napajanje od kompa radi se o Feel napajanju od 400w.

 

znaci iz onoga velikoga deka koji se spaja na maticnu,koji ima pun snop zica, spojio sam zelenu zicu sa crnom,da kada ga upalim da mi radi da se negasi,i zutu zicu sam spojio sa crvenom sa uticnice,i crnu zicu sa crnom sa uticnice.

 

znaci zuta zica je 12v,a crna normalno masa -.

 

i kada upalim napajanje ono pocne raditi,ali cim upalim kompresor on onako radi na trenutak i odma se ugasi i takoder se odma ugasi i napajanje,pa me zanima sta da sada radim,jel to uopce moze funkcionirati sa tim napajanjem ili ne.

 

stavio sam i dvije slike u prilogu od uticnice i od napajanja,tj sliko sam onu tablicu na napajanju di pise o snazi napajanja itd..

 

eto molio bih nekoga ko se kuzi u te stvari da mi kaze jel se tu sta moze uciniti.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac

Koliko vidim, ima dvije grane od 12V, jednu koja može podnijeti 14A, drugu koja može podnijeti 13A. Dakle, to napajanje bi ti teoretski trebalo biti dovoljno snažno, odnosno trebalo bi davati dovoljno ampera na 12V.

 

Ivanvr46 kaže...

znaci iz onoga velikoga deka koji se spaja na maticnu,koji ima pun snop zica, spojio sam zelenu zicu sa crnom,da kada ga upalim da mi radi da se negasi,i zutu zicu sam spojio sa crvenom sa uticnice,i crnu zicu sa crnom sa uticnice.

Probaj auto-utičnicu spojiti na istovremeno i na molex ili istovremeno i na molex i na PCIe ako imaš. Znači, uzmi struju iz više konektora, iz više žica - barem iz dvije. To napravi i za napon (+12V) i za masu/gnd.

 

Možda bi zapravo bilo dobro da utvrdiš koji konektori ti čine te dvije +12V grane pa da uzmeš + iz obje grane - tako postoji manja šansa da ćeš preopteretiti napajanje.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.7.2016 18:26 (mbaksa).
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

znaci ak sam te dobro razumio znaci  da spojim dvije zute zice 12v na tu crvenu od uticnice,isto tako i dvije crne zice mase-,na crnu od uticnice,jel tako ?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

znaci ak sam te dobro razumio znaci  da spojim dvije zute zice 12v na tu crvenu od uticnice,isto tako i dvije crne zice mase-,na crnu od uticnice,jel tako ? 

Tako je. Iz različitih konektora, ondosno iz konektora na različitim žicama. Tako si sigurniji da će žice i konektori na koje si ih spojio moći prenijeti potrebnu količinu struje.

 

Ako će ti se i onda gasiti, onda probaj druge žice/konektore - imaš dvije +12V grane - bilo bi idealno da kompresor spojiš na te obje grane, jer onda na raspolaganju imaš puno jaču struju i puno je manja šansa od preopterećenja.

 

Pretpostavljam da + te dvije grane neće biti spojen u napajanju, znači ako imaš multimetar, možeš otkriti koje žute žice su na različitim granama tako da utvrdiš između kojih žutih žica/konektora nema spoja (otpor beskonačan ili pištalica za kratki spoj ne pišti). Ako su svi +12V međusobno spojeni, onda ne možeš po tome identificirati. Isprobavaj malo.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

imam jos jednu zutu zicu na tom velikom deku,to je dek od 24pina,ak se nevaram na njemu imam dvije zute zice,pa da sa njega uzmem tu drugu zutu,pa da spojim sa ovom vec spojenom zutom i crvenom sa uticnice,ili da uzmem zutu sa nekog drugog kabla,imam jos 4-5 tih kablova,sto idu za hdd,citac cd itd...

 

ili je svejedno koju da uzmem zutu,de mi to malo bolje objasni,jer bas nekuzim..

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

ajde odo probati pa se javim,spojit cu i tu drugu zicu sa tog deka od 24 pina,pa javim.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac

Ne znam kakve su debljine tih žica. Možeš probati uzeti drugu žutu i crnu iz tog 24-pinskog ATX konektora, samo što pretpostavljam da su te žice na istoj +12V grani. Ako ti to neće proraditi, onda uzmi žice s nekog drugog kabela. Isprobavaj - jedna kombinacija (kad uzmeš jednu žutu iz jedne 12V grane, a drugi iz druge) bi svakako trebala proraditi. Ako ne proradi, onda ti je napajanje problematično - možda kompresor kad se uključi potegne previše struje, a napajanje to prepozna kao preopterećenje pa se isključi.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

taj dek od 24pina,ti je zapravo dek 20+4pina,znaci moze se koristiti kao dek sa samo 20 pinova ili dek sa 24pina,zavisi o maticnoj.

 

ubiti ova druga zuta zica se nalazi na tom deku sto rastavim od ovoga sa 20 pinova,na ovom malom sa 4pina,na njemu se nalazi ta druga zuta,pa je to onda valjda druga grana,jel tako?

 

ajde odo isprobati...

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

ubiti ova druga zuta zica se nalazi na tom deku sto rastavim od ovoga sa 20 pinova,na ovom malom sa 4pina,na njemu se nalazi ta druga zuta,pa je to onda valjda druga grana,jel tako?

Ja ti to ne mogu znati. Raspori napajanje pa pogledaj kamo idu koje žice. Ili iskoristi multimetar.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

evo spojio sam tu zutu i crnu iz tog deka sa 24 pina,i upalim samo kompresor napravi vrr zvuk,znaci opet isto.

 

da sada probam in nekog drugog kabla uzeti zutu i crnu?

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

evo spojio sam tu zutu i crnu iz tog deka sa 24 pina,i upalim samo kompresor napravi vrr zvuk,znaci opet isto.

 

da sada probam in nekog drugog kabla uzeti zutu i crnu? 

Da stvar bude jasna - spojio si dvije žute i dvije crne na auto-konektor?

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

da na tu auto uticnicu na crvenu zicu sam spoji dvije zute,a na crnu zicu sa auto uticnice sam spojio dvije crne.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

da na tu auto uticnicu na crvenu zicu sam spoji dvije zute,a na crnu zicu sa auto uticnice sam spojio dvije crne.

Onda kreni tražiti drugu žutu.  Isprobavaj žute s drugih kablova/konektora - kad potrefiš onu koja je na drugoj grani, onda bi trebalo raditi.

 

Drugo ti ništa ne mogu savjetovati - bez da se situacija ispita s multimetrom/ampermetrom ili možda i osciloskopom, nemoguće je reći što točno se događa i zbog čega se napajanje gasi. Velim, pretpostavljam da kompresor kod uključenja potegne previše struje, a kad bi se to dijelilo između dvije grane, trebalo bi biti OK.

 

Eventualno probaj prvo uključiti napajanje, nek radi 5-10 sekundi, pa onda spoji plus kompresora.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

a crna je nebitna,na njemu su sada dvije spojene na taj od uticnice,dvije crne sa napajanja,samo zute porbavam vec sam 3 komada probo,odo dalje,da isprobavam,valjda ce proraditi.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

sve sam zute zice isprobo i nevalja,nece da radi,cim ga ukljucim isto bude ugasi se i odma ugasi i napajanje,nemam pojma vise puko sam,mozda treba jace napajanje,ovo sam sve isjeko vise necu ni znati vratiti zice zute na zute,hehehe.

 

nego jel se jos sta moze uciniti?

 

sta mi ti preporucavas,da bih jos mogo napraviti,dali da jace napajanje ili nest drugo da jos probam sa ovim?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Atx napajanje kao ispravljac

To bi mogao jedino sa puno jačim napajanjem. 

Inače ti se pali prekostrujna zaštita. 

Jer motor potegne bar duplu maksimalnu struju u startu. 

Ili razvali prekostrujnu zaštitu ili probaj s puno većim kondićem/ima na 12V railu. 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

a koliko bit to trebalo biti jace napajanje,koliko wata?

 

kondicima,to mislis na kondezator ili sta,jer ja se bas nekuzim u struju.

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

a koliko bit to trebalo biti jace napajanje,koliko wata?

Kolega ti je napisao bar duplo jaču struju. Znači ako bi motor potegnuo maksimalno 10A u radu, to bi značilo 20A+. Tvoje napajanje bi trebalo biti dovoljno ako za to, ako si ispravno spojio obje grane, jer bi trebalo dati 14+13A -> 27A. Sad, ili nisi dobro spojio, ili je kroz jednu granu išla premala struja pa je druga grana bila preopterećena ili ti je napajanje lažno deklarirano ili motor potegne više od 26-27A kod pokretanja. Pa sad ti vidi... Nebitno je koliko W piše na napajanju - bitno je koliko A daje na 12V. S tim da bi to eto možda sve moralo biti na jednoj grani.

 

Možda ti je onda bolje da umjesto PC napajanja kupiš snažno 12V napajanje, poput recimo ovog 12V 30A.

 

Ivanvr46 kaže...

kondicima,to mislis na kondezator ili sta,jer ja se bas nekuzim u struju.

Da, misli na kondenzatore. Znači, da budu dovoljno velikog kapaciteta za samo pokretanje motora. Ja ne znam izračunati koliki bi to kapacitet trebao biti, možda kolega zna.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

a jel bih mi mogao objasniti kako da nadem te dvije od 13ampera i ovu od 14ampera,imam onaj uredaj za mjerenje.

 

mogu ga uslikati pa da mi objasnis na sta da podesim i kako da mjerim te zice pa da nadem na kojima su 13 i 14ampera.

 

i ajde molim te ako ti nije problem znam da gnjavim,ali ako mi to neuspije jel bih mi mogao na ebayu pronaci isti takav neki slican ali da manje kosta ako ima.

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

evo slika mog mulitmetra,pa ako mi mozes samo reci na sto da okrenem ovaj krug i di ide crna a gdje crvena ona zica za ispitivati od ove tri rupe,i kako da mjerim te zice,to nisam nikad radio ak mi mos objasniti.

 

znaci ja neznam nista o struji potpuni laik,znam da gnjavim,ali eto sta da radim,takav je zivot,hehe.

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

slika uredaja za mjerenje

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac

Imaš pištalicu/zujalicu/kak već to nazivaju na multimetru? Znači, za kontinuitet (continuity), za mjerenje kratkog spoja. Kad prebaciš multimetar na to i dotakneš jednom pipalicom drugu, onda bi trebao čuti zvučni signal - zujanje, bipkanje. Kad dotakneš dvije žute žice koje su negdje međusobno spojene (a bit će spojene ako su na istoj grani), onda ćeš čuti to zujanje. Ako pipalicama dotakneš dvije žute žice koje nisu međusobno spojene, onda nećeš čuti ništa. Isto tako, ako ćeš umjesto zujalice koristiti mjerenje otpora, ako su žice spojene (znači ako su na istoj grani) otpor će biti 0 ili jako blizu 0, a ako nisu spojene, onda će pisati I ili OL ili kako već tvoj multimetar to označava (overload).

 

 

 

Sad si poslao sliku multimetra - ovdje imaš uputstva: http://jbryant.eu/pages/DMM.htm

 

Uglavnom, prebaciš na 2000 Ohm i dotakneš dvije žute žice. Ako su u spoju (ako su na istoj grani) pokazivat će ti 000, a ako nisu u spoju, ako su na različitim granama pokazivat će ti I. Samo pazi da si ostvario dobar kontakt jer će ti I pisati i ako nema kontakta.

 

 

Napomena - moja je pretpostavka da bi te dvije grane trebale biti izolirane, znači da ne bi trebale biti međusobno spojene. Nemam pojma je li to tako u stvarnosti. Možeš provjeriti.

7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

sada necu to raditi nego sutra.

 

nego kada diram te zute zice dali da ovaj crni kabal od uredaja za mjerenje stavim na crnu zicu ili ne.

 

i kako to mislis dvije zute da znaci spojim dvije zute i na njih stavim taj crveni pipak za mjerenje.

 

i jos jedno pitanje jel mora biti napajanje ukljuceno u struju,pretpostavljam da ne,ali eto pitam.

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

i te koje nisu u spoju,na kojim ce mi izbaciti 1,znaci njih bi trebo spojiti na crvenu od utikaca.

 

i te koje mi pokazu 1,koje nisu u spoju na istoj grani,jel onda njih mogu provjeriti koja od njih koliko ima ampera,ako se to moze sta da namjestim na uredaju da mjerim ampere.

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Atx napajanje kao ispravljac

Stavljaš i crvenu i crnu na žute. 

A kao što je kolega rekao, otpor bi im morao biti poprilično velik, ali budući da nisu galvanski odvojeni namotaji, mislim da ti bude pokazivalo par destaka ohma nakon par sekundi, ali vjerovatno se varam, ne diram atx napajanja baš često. 

I ovo sve ti je praktički uzalud jer ti trošilo vuče puno više od maksimuma bar dio vremena, a napajanje se odmah gasi na takva opterećenja. 

 

Uglavnom, treba zaribat prekostrujnu zaštitu i stavit veće kondiće za svaki slučaj. 

A to ti i nije preteško, ukoliko imaš volje i aparate za  eksperimentiranje, a to sumnjam da imaš. 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

pogledo sam video pa sam skuzio ovo za mjerenje na jednu zutu zicu ide jedna pipak crveni ,a na drugu zutu zicu ide crni pipak sa uredaja,i ako su spojene ona se cuje taj zvuk,ako nisu onda se necuje ili ono sto si ti napisao pisat ce 000 ili 1.

 

nego de mi reci jel se mogu amperi mjeriti u tim zicama.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Atx napajanje kao ispravljac
Ivanvr46 kaže...

nego kada diram te zute zice dali da ovaj crni kabal od uredaja za mjerenje stavim na crnu zicu ili ne.

Jedna pipalica ide na jednu žutu žicu/pin konektor, druga na drugu. Nebitno je koja pipalica (crna ili crvena) ide kamo.

 

Ivanvr46 kaže...

i kako to mislis dvije zute da znaci spojim dvije zute i na njih stavim taj crveni pipak za mjerenje.

Ne. Jednom pipalicom dotakneš jednu žutu žicu, drugom drugu. Ako su na istoj grani, pisat će 0 ili jaaaako blizu 0. Ako nisu, pisat će I.

 

Ivanvr46 kaže...

i jos jedno pitanje jel mora biti napajanje ukljuceno u struju,pretpostavljam da ne,ali eto pitam.

Ne, treba biti isključeno. Otpor se mjeri kad nema struje/napona. Kad je napajanje uključeno, onda se ne mjeri otpor, nego napon ili jakost struje.

 

Ivanvr46 kaže...

i te koje mi pokazu 1,koje nisu u spoju na istoj grani,jel onda njih mogu provjeriti koja od njih koliko ima ampera,ako se to moze sta da namjestim na uredaju da mjerim ampere.

Ako su u spoju, onda su na istoj grani. Ako nisu u spoju, onda su na različitim granama. Žice nemaju ampere. S tim multimetrom ti ne bi bilo pametno pokušati mjeriti ampere tog kompresora, jer bi ga moguće spalio, jer ti multimetar ide do 10A, a kompresor kod uključenja povuče dosta više.

7 godina
online
Atx napajanje kao ispravljac

Da, ali moraš imat varijabilno trošilo koje pojačavaš dok se napajanje ne ugasi, a to je malo teža komplikacija. 

Uglavnom, nije tebi problem potrošnja koliko startna struja, a to je problem sa svim induktivnim trošilima. 

Uglavnom, bez dubokog razumijevanja zanemari ovo, a meni jedino logično rješenje(moguće) u ovom slučaju je poprilično velika zavojnica serijski s trošilom da postepeno diže struju. 

Edit: i u slučaju dva 12V namotaja treba dvije Schottkyeve diode da spriječe povrat stuje iz manje opterećenog namotaja u više opterećeni.

Uglavnom, full ATX modding.  

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.7.2016 22:21 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Atx napajanje kao ispravljac

Uglavnom,probao sam isto kod frenda s aku bušilicom sa tri različita napajanja, i mislim da je najlakše napraviti limitator struje s MOSFETima taman ispod granice maksimuma napajanja, pa motor onda vrti kratki dio vremena u praznom hodu kad preforsira. 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Atx napajanje kao ispravljac

probo sam izmjeriti zute zice sa multimetrom,stavio sam ga na 2000 oma,i sve sam zute zice provjerio i na svakoj mi je pisalo 001,znaci sve su spojene,nema niti jedne da su odvojene i da mi je pisalo 1.

 

pa me sada zanima zasto je to tako,sve su spojene.

 

malo sam razmisljo kada su spojene te dvije zute jel to onda 24V ili je 12V,dvije zute spojene.

 

zanima me dali bih se moglo spojiti jedna zuta zica sa jednom narađastom,posto je narađasta 3.3V i na napajanju pise da ima 20ampera,ali bi mi onda napon bio 15.3V,a kada bih spojio zutu zicu sa crvenom koja ima 5V,onda bih to bilo 17V.

 

ili bas mora biti 12v napon.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice