Savjet za backup

poruka: 5
|
čitano: 1.077
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Savjet za backup

Odradim backup računala sa EASEUS TODO BACKUP, prođe sve u redu i kako treba. E sada, problem nastaje kod pokušaja povrata podataka, program baca grešku kao u privitku.

Vjerujem da je ovo zbog dugačkih naziva u imenima datoteka. E sada moje pitanje je jel netko zna za možda neki drugi program za backup kojemu ne smetaju dugački nazivi? Možda neko drugo riješenje ili prijedlog kako se izboriti sa ovim? Radi se o poslovnom laptopu i radi organizacije podataka su nazivi stavljani na način kako jesu i to ne mogu mijenjati, laptop radi bez problema, ali ovo moram naučiti jer jednom će zatrebati.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjet za backup

-način na koji koristiš.. je pogrešan, tj imaging alati (part-disk manageri i sl.) nisu backup-filemanageri-arhiveri.. slično ali ne isto, kao ključ 13 i gedora, čekić, šarafciger.. može otvoriti pivu :)

-po problemu, nije korišten image (kloniranje-kopiranje particije-diska..) a tad ti ne treba alat iz te kategorije (paragon, easeus, acronics..) nego neki koji će raditi kao filemanager, sync, arhiver.. tj pokušaj u riječima image-backup-arhiver vidjeti nijanse različitog.. smisao-namjena.

-za ovo što tražiš (opet, po onom što 'vidim' u postu, kao test..) ekšli trebaš 'ništa', što gluplji-niži level, manje ovisnosti, tj eliminiraj alate ako easeus iz backupa jer tad ovisiš o njima (licence+zaštite+komercijala+ dugoročno.. jer kad računala rade ne trebaš 'danas' neko kroz x-godina, pitanje koji os-winver, koji soft..).. pa je 'najbolje' koristiti 'ništa', tj recimo zip (svejedno, rar, winzip-winrar.. i onaj koji preporučam 7z..) arhiveri koje ima svaki os, podržava, bez potrebe za trećim alatom-softom nekog njegovog formata koji nije univerzalan kao npr ISO image ..

-zipiranjem napraviš bilo što, ne zbog kompresije koja prva padne na pamet, nego zbog baratanja fileom, nazivima, .. pa do tog da je običan sync-copy, ne zipirano.. bez ovisnosti o softu.

-tad se dođe do ovisnosti o osu, tj filemanageru kojeg os ima interno ili treći-dodatno.. npr win, defaultno je ograničeno na 260 slova patha.. može se isključiti ograničenje (winreg).. nije samo naslov, ukupan path.

-linux, defaultno fileman radi, jer je linux potekao s mreže, pathovi, unix.. i bez takvih ograničenja naziva, duljine, patha.. pa se iz tog razloga ako ništa drugo u firmi ima jedan linux server + đabe licenca, ili koristiš po potrebi npr liveboot medij pa sve obaviš s recimo win računala.. ili koristiš alate, free-komercijala, npr beyondcompare, sync.. svi su na osnovi rsynca, neovisno o osu-isto, u srži copy-paste, bitovi-nulejedinice.. pa ne ovisiš o ograničenjima osa i filemanagera koji vuku stara dos ograničenja patha, tj za svaki problem postoji konkretan alat, prava gedora za maticu.. ne easeus, ne za backup, image je nešto drugo.

+ važno, licenca i komercijala.. može sad sve raditi, no kad će zatrebati, radi li tad? što-ako.. što ako ti crkne računalo, disk, što ako sutra koristiš novi os, .. backup je rezervna guma, pri čemu može biti čitav auto-backup, tj ovisi samo o raspoloživim resursima i potrebama-kriterijima posla koji level ćeš morati zadovoljiti, 7-24 dostupno ili prosječan juzer kućni-firmica gdje se recimo tjedni-mjesečni backup prihvati kao dovoljno dobro.

 

-ako su podatci izdvojeni, na nekom disku, particiji.. folderu, tad se taj 'path' (disk-particija-folder..) kopira-backupira... ne ostatak, ne os, appsi.. to je backup podataka.

-takav backup može biti kompresiran, tad ovisimo o kompresoru.. može bez kompresije, oba kriterija su jednako dobra, tj bez kompresije npr običan copy diska na disk, u slučaju kvara originala kopija dolazi na to mjesto i nema nikakvog prekida rada, promjene za korisnika, npr kao mirror-raid.. kao sync.. pri čemu je sporedno radiš li to trenutno u radu-konstantno ili jednom mjesečno.. no tad nema trećeg alata-ovisnosti, nema problema kompatibilnosti u budućnosti i licence..

-arhiveri kao zip-rar-7z.. imaju sve potrebno.. tj mada ih primarno vidiš kao kompresor, oni su i arhiveri, može bez kompresije-nula.. koja tad upravo ima naziv backupa, a koristi se kao kontejner + dodatni crc dio koji može pomoći u rekonstrukciji ako dođe do oštećenja filea-backupa.. diska-medija.. crc-ecc ispravci grešaka koji s dodatnim recovery dijelom imaju bolje šanse za izvlačenje-rekonstrukciju izgubljenog, mada nam to u backupu teoretski ne treba jer imamo barem jednu ispravnu verziju.. no postoji i povremeno spasi stvar, pogotovo kad se radi recimo mjesečno backup za vrijeme između, kad je važno spasiti oštećeni file...

 

-prosječan juzer, win-os.. win sve defaultno gurne na c: .. i juzerski folderi + sys zaštićeni + ostalo 'smeće'.. tj u juzer folderu imamo recimo mydoc, mypict, mymusic, mydestop.. recimo da backupiraš samo dokuments i desktop.. napraviš batch sktiptu, path, switchevi, .. i jednim klikom 7z obavi arhiviranje potrebnog, naravno file koji nije u tom folderu neće biti u arhivi.. alternativa je kloniranje-imiđiranje svega, jer juzer može baš bilo gdje imati neki dokument, npr na d: disku..  pa i na externom stikiću.. želimo li sve? kriterij? ili backupiramo radne fileove ili sve? mogu li auti parkirati bilo gdje? mogu li djelatnici raditi bilo što? za sve postoje pravila i svi ih se moraju pridržavati, jednostavno, ako je dokument važan, ako mora biti backupiran tad se mora nalaziti u tom konkretnom folderu, ne da ga juzer seljaka i serucka ko kokoš po dvorištu, jer tako se ne radi s bilo čime što je važno, papirnati dokumenti, ključevi, novac.. pa i fileovi.

-to bi bilo za arhiviranje, koje iz tog razloga ima i taj naziv :) .. što će reć, nije to samo kopija (sirovi backup) nego i arhiva, što znači da možemo imati više paralelnih, po datumu, godini-mjesecu.. pa iz arhive recimo zatrebamo nešto iz 2010te.. ili 2020te.. tj ovisi koliko storagea to traži, diskova, kakvi su kriteriji nekog posla ili zakonske obeze recimo +10 godina čuvanja ili +6mjeseci.. to se tad nazvia arhiva, možemo nazvati i backup po datumu..

-kloniranje, imiđiranje.. ako guglaš te riječi vs arhiveri dobit ćeš druge odgovore, pri čemu ćeš npr eseusa vjerojatno naći na oba odgovora, no to je šarafciger-čekić-gedora i pivski čep, može-ali.. :)

 

-baci pogled na stricjurinu temu koju revajva svake godine.. muvanje juzer foldera.. što misliš čemu to služi? ... - backupu :)

-tj ta tema postoji zato jer win u instalaciji ne nudi izbor juzerske particije-diska, dok linux nudi kao /home..

-ali.. postoji i 'lakši' način, čak predviđen od ms-a.. :) .. desni klik na recimo dokuments folder.. i vidi opciju muvanja, kao i za povrat na originalno mjesto kad takav folder muvneš.. rezultat isti kao stricjura tema, folder je na pathu koji nije win-c: nego neki disk-particija.. i tad se olakša kriterij što treba backupirati-kopirati-syncati.. + važno, držati odvojeno os-sys-app fileove od dokumenata-radnog, upravo zbog backupa, tj ne zbog backupa nego povrata-restorea.. :)

 

-tj ono što u tvojem slučaju daje nadu, bar tako izgleda.. ti si napravljen backup probao-provjerio i primijetio problem.. juzeri samo naprave backup-nešto, ne provjeravaju radi li restore i moguće probleme..

-npr možda tvoje računalo-os-soft podržava sve, ali ako nije odgovarajući FS tad neke stvari ne možeš, tj ovisi o FSu, fat32-ntfs-ext4.. pa tako fat nema metatagove, nema propertiese kao permišione za share koje tad izgubi.. a koje pravi arhiveri nude u opciji arhiviranja i restoranja.. tj file backup-restore može ovisiti o puno stvari-standarda koji nisu samo file-extenzija nego i share, metatagovi, dio koji se koristi za enkpripciju, zaštitu-zabranu, pristup mail folderu, certifikatima.. dio koji ne možeš običnim kopiranjem kopirati i koji postoji upravo zato da to ne možeš :) ..

-kloniranje diska, nema problem FSa i s tim povezano, osim da je medij-disk odgovarajućeg kapaciteta, no nepraktično i zauzima puno mjesta (kapacitet)..

-kod kvara se tad zamjenjuje disk, ne sam file..

-mirror-raid.. nije backup :) tj nije arhiva, nije nešto nad čime imaš kontrolu, npr ako juzer obriše-izmjeni file, to je to.. mirror spašava stvar kvara diska, ne sadržaj.. jer je na oba diska isti sadržaj a neće se oba istovremeno pokvariti kao neka loto-šansa..

-za pravu backup arhivu, tad imaš recimo backup disk-nas-računalo-server.. na kojem su diskovi-storagei-mediji i poželjno da je na njemu mirroring, dok na njega stavljaš-kopiraš-backupiraš-syncaš ovisno o potrebi-riziku posla, tad je to adekvatan backup dok za restore stanja može potrajati ovisno o kvaru-problemu, npr izgori-ukradeno računalo pa trebaš kompletno novo i tad bi image tog računala bio brži način povrata starog na novo, no uz problem licenci-zaštita, tj image nekog win računala će raditi na tom računalu, licenca-id.. jer je to interes-zaštitita ms-a.. i u pravilu se restore radi na ono računalo gdje smo original i kreirali.. tj to je pravi povrat nazad.. re-store.

-tad na scenu dođe stricjura metoda, jer lako je instalirati win-os na novom računalu, 15min.. no treba vratiti i ostalo, usera, sve njegovo, pass-mail-postavke-shareove.. i fileove, tj ovisi što sve firma ima, treba, pri čemu i kućni juzer sad ima takve potrebe jer uz računalo koristi mobitel i sve je syncano, koristi email na oba mjesta, kao i wlan-pass i ne želi to stalno mijenjati tj ovisi o drugim uređajima dok u firmi imaš x-puta više takvih ovisnosti-uvjeta..

 

-moja preporuka, što manje ovisnosti o 'trećoj strani', bilo čime dodatnim + promjena tijekom vremena, kao winver, licence.. 'zaštite' kao tpm, secboot-enkripcija.. koje u takvom problemu dodatno otežaju-onemoguće čak kad je sve hw-ispravno.. jer tome i služe 'zaštite' koje juzer pogrešno čita (štite jamesbonda..).

 

-npr stricjura disk-particija + beyond ili neki odgovarajući fileman sa syncom, što kopiraš-syncaš s ext.usb diskom i to je to.. a kao arhivu dodatno napraviš 7z file-folder+datum, gdje ako zatreba kronološki možeš do ciljane kopije-verzije dokumenta (dok u multitasking radu kolaboracjie na dokumentima-projektima za to postoji versioning soft za više juzera-tim.. koji se tad brine o povratu željene verzije dokumenta ovisno o izmjenama..).

-naprednije.. to može raditi 'treće' računalo, tj backup-arhivu ne mora raditi juzer i njegovo računalo-os-fileman.. može druga strana, server, koji može imati te potrebne alate-postavke ili linux.. pa to tad ne radi desetak juzera po računalima kao klasična ideja da juzer recimo klikne backup shortcut i tako ga obavi, nego obrnuto, to obavi server sa svoje strane koji naravno ima pristup disku-folderu svih juzera, čime se eliminira i npr malware jer tad ništa ne radi juzersko računalo koje je samo storage.. i u neko zadano vrijeme recimo po noći server povuče sve potrebno, backupira-arhivira, .. dok tad samo o njegovom radu brineš kao npr mirror-raidom.. a to može biti i mrežni nas osim što si tad ograničen čisto razlikom osa-softa na raspolaganju vs račuanala.. a recimo politika firme je tad da se računala ostavljaju uključenima (posao na daljinu, spajanje..) ili ako se gase, može biti podešeno automatsko paljenje npr u 3h-ujutro i obavljanje potrebnog.. pa i gašenje itd.. svaki od mogućih načina ima prednosti-mane, 'što ako'.. npr neko računalo zaglavi u ažuriranju .. ništa, vidiš to iduće jutro kad djelatnik dođe u firmu :) ili ti neki alarm na serveru to javi .. to ovisi o firmi, potrebi, resursima.. mašti? :)

+dodatna prednost kad se o backupu brine server, nema juzer pristup serveru (osim onom što ima, kao share), pa tako ne može ni pokvariti previše (osim malwarea koji to zaobiđe..), sve na jednom mjestu, usporedivo kao podesiti mrežu na routeru-dhcp-u vs ručno ip na računalima.. pa do tog da i s interneta ako zatreba možeš probuditi do 9 računala (magic ping ograničen jednozanmekastim brojem porta) ili ako si već u mreži neograničeno uz naravno odgovarajuću postavku biosa da je moguće upaliti računalo mrežom.

-server naravno ima sve potrebne podatke za pristup juzeru, adminpass, .. no ni admin ne može baš sve, tj vidi se ako čačka-mijenja.. 

 

-da.. jednom će zatrebati, naučiti.. i uvjek si postavi pitanje, if-then, dovoljno dobro ovisno o raspoloživim resursima + najvažnije, moraš probati-provjeriti, dio koji većina juzera ne radi a tad ništa ne nauče, odnosno kad zatreba tad samo možda radi.. možda ne.. tad je to sreća-slučaj, ne znanje, pa kreni od tog da arhiveri i kloneri-imageri imaju veze s odgovarajućim backupom no nije baš sve isto i sve za sve, dok su reklame samo reklame i što više smanji ovisnost o trećoj strani, softu-alatu-formatu.. dok su iso, zip, doc, mp3.. široko podržani pa s njima ne ovisiš npr o osu-appsu i time zapravo bolji mada svi alati mogu raditi istu stvar, ne ovisiti o nekom alatu-fileformatu ovisno o tipu kvara koji se može dogoditi, ne samo oštećen-izgubljen file nego bilo što, malware, kvar računala, krađa-poplava-požar.. svaki if-then ti da dio odgovora i tad imaš svoju slagalicu koja će za tvoje potrebe biti ok dok nešto prepisano neće biti odgovarajuće, kao pile-sisa :) .. znanje je upravo to, ne shema nego mogućnost snaći-prilagoditi se raspoloživom i realnoj potrebi kao i trošku. Kad imaš znanje to možeš.. kad nemaš koristiš easeus :) 

 

stric-jura-muvanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2024 11:45 (ihush).
6 mjeseci
offline
Savjet za backup

Ja osobno koristim AOMEI Backupper i nikad nisam imao problema s njim..pa sad..

 

https://www.aomeitech.com/aomei-backupper.html

JK
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Savjet za backup
Valentin17 kaže...

Odradim backup računala sa EASEUS TODO BACKUP, prođe sve u redu i kako treba. E sada, problem nastaje kod pokušaja povrata podataka, program baca grešku kao u privitku.

Vjerujem da je ovo zbog dugačkih naziva u imenima datoteka. E sada moje pitanje je jel netko zna za možda neki drugi program za backup kojemu ne smetaju dugački nazivi? Možda neko drugo riješenje ili prijedlog kako se izboriti sa ovim? Radi se o poslovnom laptopu i radi organizacije podataka su nazivi stavljani na način kako jesu i to ne mogu mijenjati, laptop radi bez problema, ali ovo moram naučiti jer jednom će zatrebati.

 

Pa što ti kaže njihov support nakon otvaranja ticketa?

https://www.easeus.com/support-center/livechat-tech.html

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.11.2024 15:36 (UncleJimbo).
14 godina
online
Re: Savjet za backup
UncleJimbo kaže...

 Pa što ti kaže njihov support nakon otvaranja ticketa?

https://www.easeus.com/support-center/livechat-tech.html

Traže da se spoje remote na računalo i pogledaju. Ali nisam stigao to još organizirati.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice