Kućna mreža problem

poruka: 10
|
čitano: 5.350
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža problem
Ovako ljudi treba mi pomoć!

Imam 2 računala u kući oba win7 ultimate, imam HT Mostar adsl modem/router zyxel p-660hn-t1a na kome su dva fizička porta rezervirana za IPTV(Home TV) a 2 su slobodna.
Problem mi se javlja kad probam na računalima napraviti dijeljenje dokumenata. Naime računala mi se ne vide međusobno, nije mi jasno zašto?? na njima sam uključio sve od otkrivanja mreže na dalje.
Prvo mi je jedno računalo bilo spojeno fizički na router a drugo putem WIFI i nije htjelo nikako iako su oba računala dobila ispravne IP adrese od DHCP, misleći da je problem u tome (iako sam siguran da nije) stavio sam switch i oba spojio na taj switch( u switch sam naravno uključio i kablo iz Modem/routera :D) i opet se ne vide zapravo računala dobiju neke glupe IP adrese a ne one koje bi im DHCP trebao dodijeliti (primjer isprevne 192.168.2.33) .
Provjeravao sam na routeru mi je uključen DHCP.

Kad na računalima ručno postavim IP adrese i spojim smo njih na switch vide se normalno i mogu dijeliti datoteke samo tada na njima nemam interneta

Stvarno mi nije jasno

moje dijagnoza je da je taj modem/router u definitivnome k...u!

Molim za pomoć...
vlastoručni potpis
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kućna mreža problem

-ovisi o ISPu tj njihovom firmwareu, na nekima se računala međusobno ne vide (firewall) i nemaš opciju gašenja (jer je njihov soft, bez admin pristupa). To se obično rješava switchem..

-nejasno kakve IP si dobijao kad su spojeni preko switcha, mora biti jednako kao direkt u modem. Ako nije switch nego router, tad ugasi sve router funkcije (pretvoriš ga u glupi switch).

 

-share, kreiraj usera na oba PCa, ime i pass, uključi file&share. Kod prvog spajanja na neku mrežu windows te pita koja je mreža... moraš odabrati work ili home (work), ili se automatski postavlja kao public i sve je onemogućeno. Dodatno neki sotf-antivirus-firewall mogu raditi probleme, ali ovo bi trebalo biti dovoljno.

 

edit: ako je ISP (namjerno) ograničio na jedno računalo, tad ti treba router s wan portom, on će tad dobiti jednu liniju i routati je na ostala računala. Obično treba resetirati modem (jer pamti MAC adresu PCa.., neki routeri imaju opciju cloniranja MACa, upravo zato).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2014 11:15 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
Kad ih spojis s rucnim ip adresama,jesi upisa adresu gatewaya (modem/router ip), i dns (npr. 8.8.8 8)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
wifi kaže...
Kad ih spojis s rucnim ip adresama,jesi upisa adresu gatewaya (modem/router ip), i dns (npr. 8.8.8 8)

Upisa sam adresu gatewaya 192.168.2.1

vlastoručni potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
A dns? Ako to nisi,nista od neta upisom domene,vec samo pomocu ip adrese
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
ihush kaže...

-ovisi o ISPu tj njihovom firmwareu, na nekima se računala međusobno ne vide (firewall) i nemaš opciju gašenja (jer je njihov soft, bez admin pristupa). To se obično rješava switchem..

-nejasno kakve IP si dobijao kad su spojeni preko switcha, mora biti jednako kao direkt u modem. Ako nije switch nego router, tad ugasi sve router funkcije (pretvoriš ga u glupi switch).

 

-share, kreiraj usera na oba PCa, ime i pass, uključi file&share. Kod prvog spajanja na neku mrežu windows te pita koja je mreža... moraš odabrati work ili home (work), ili se automatski postavlja kao public i sve je onemogućeno. Dodatno neki sotf-antivirus-firewall mogu raditi probleme, ali ovo bi trebalo biti dovoljno.

 

edit: ako je ISP (namjerno) ograničio na jedno računalo, tad ti treba router s wan portom, on će tad dobiti jednu liniju i routati je na ostala računala. Obično treba resetirati modem (jer pamti MAC adresu PCa.., neki routeri imaju opciju cloniranja MACa, upravo zato).

kad spojim računala i router na switch dodijeli mi adrese tipa 169.168.x.x subnetmask 255.255.0.0 a trebalo bi 192.168.2.x sa maskom 255.255.255.0

sve sam uradio i usere i pass i file&print share.

 

Je li moguće da mrežna kartica jednog računala radi probleme, naime preko nje mi neće direktno internet kad spojim iz routera a lokalna mreža hoće(kada spojim dva samo računala bez kabla iz routera u switch i ručno postavim adrese na računalima) , je li moguće da mi ona u switchu radi problem jer koliko sam zaključio ona je ta koja automatski dobioje tu adresu koja nije u scopeu routera ???

vlastoručni potpis
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
wifi kaže...
A dns? Ako to nisi,nista od neta upisom domene,vec samo pomocu ip adrese

i za dns upisem istu adresu ko za gateway

vlastoručni potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža problem
Stavi za dns2 adresu 8.8.8.8

Iz navedenog slijedi da ti dhcp server ne radi ili ti racunalo ne kupi adrese od dhcp-a
15 godina
offline
Re: Kućna mreža problem
karaandrijan kaže...
..

automatski dobioje tu adresu koja nije u scopeu routera ???

- switch ne može mijenajti IP... switch je razvodnik, ništa više. Možda niej switch (sve kutije su 'kutije'...). Ako je Router, treba preko wan porta routati.

 

karaandrijan kaže...
wifi kaže...
A dns? Ako to nisi,nista od neta upisom domene,vec samo pomocu ip adrese

i za dns upisem istu adresu ko za gateway

 -OK.

wifi kaže...
Stavi za dns2 adresu 8.8.8.8

Iz navedenog slijedi da ti dhcp server ne radi ili ti racunalo ne kupi adrese od dhcp-a

 - ili kao GW, uvjek može adresa modema (routera) na kojeg se korisnik spojen ili DNS ISPa, googla.. recimo da je najjednostavnije na 192.168.1.1 (ako je to ip routera).

-ako je ono gore također router, može njegov IP ili IP modema .2.1, ili 8..8.8.8 itd.

 

edi: važnije, uvjek resetiraj modem. (u pravilu, prvi uređaj kojeg vidi prihvati nejgov MAC, ako je ograničen kao npr Bnet).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2014 15:21 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Kućna mreža problem

Ovo ces rijesit tako da ides sustavno.

1. Iskljuci sve LAN kablove od racunala i wireless na racunalima. 

2. Na racunalima postavke namjesti na automatske.

3. Resetiraj Zyxel router

4. Ukljuci jedno racunalo kabelom u jedan od dva dostupna porta (LAN) koji nisu dio IPTV-a. 

5. Provjeri dostupnost Interneta, zabiljezi dodjeljenu IP adresu, Subnet Mask, Gateway i DNS. Internet radi DA/NE?

6. Promijeni LAN port u koji je to jedno racunalo ukljuceno, npr. sa LAN1 na LAN2.

7. Provjeri dostupnost Interneta, zabiljezi dodjeljenu IP adresu, Subnet Mask, Gateway i DNS. Internet radi DA/NE?

8. Odspoji prvo racunalo, ponovi korake 4-7 za drugo racunalo. 

9. Za prvo racunalo bi dodjeljena IP adresa u koracima 5 i 7 trebala biti identicna.

10. Za drugo racunalo bi dodjeljena IP adresa u koracima 5 i 7 trebala bit identicna.

11. Dodjeljene IP adrese za racunala 1 i 2 trebale bi biti razlicite (zbog razlicitih MAC adresa i DHCP lease timeouta)

12. Ukoliko su svi koraci dosad rezultirali pristupom Internetu i ispravnim IP adresama, nastavljas dalje. 

13. Resetiraj Zyxel router

14. Oba racunala ukljuci u dostupne LAN portove

15. Provjeri dostupnost Interneta, zabiljezi dodjeljenu IP adresu, Subnet Mask, Gateway i DNS za svako od racunala. Internet radi DA/NE?

16. Tek ukoliko je i dalje sve ispravno podesi sharing. 

 

P.S. nastane li problem izmedju koraka 7 i 8, dakle kad spojis drugo racunalo, tada prvo resetiraj modem pa nastavi s drugim racunalom. 

 

Postoje dakako limiti ISP-ova vezani uz broj racunala po jednoj "vezi", ali to je obicno problem koji je postojao na routerima (modemima) koji nisu imali wireless, inace citava svrha wirelessa pada u vodu. 

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice