Što dalje učiti/raditi?

poruka: 38
|
čitano: 10.598
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Što dalje učiti/raditi?

Imam 15 godina, zavrsio sam 8. razred.

Pokusavam imati sto sire znanje informatike, kako jos neznam gdje se fokusirati.

Znam sljedece: Hardware komponente (detaljno), C/C++, Visual C#, PHP, CSS, Javascript, AJAX (dakle i XML), (X)HTML, JQuery, MySQL, Flash, Photoshop, OOP, Linux && Windows komande, neke osnovne algoritme (BFS, DFS, BS, Dijkstra...), FTP, SSH.

Poceo sam pisati vrlo kvalitetne i uredne kodove.

 

 

Zanima me sto da dalje ucim, ili sto da radim.

Hvala unaprijed.

 

 

 

P.S. Koji server-side language preferirate (PHP, Python, ASP, JSP, Coldfusion...)?

One child dies every five seconds. Dirty water KILLS 6000 children per day. 45.000 people die in the US annually because they don't have health care. US spends $18 BILLION a WEEK on Iraq.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 3:16 (Trubilo4).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?

Uh otišao si naširoko i pretpostavljam da imaš veoma površno znanje svega toga što si nabrojao. Ali kad već letiš po svemu i svačemu ajde onda prođi i kroz version control sustave (subversion, mercurial, git). Pa onda možeš proći i kroz Perl i regularne izraze.

 

yeeehaw cowboy {#}

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 4:07 (rustweaver).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
rustweaver kaže...

Uh otišao si naširoko i pretpostavljam da imaš veoma površno znanje svega toga što si nabrojao. Ali kad već letiš po svemu i svačemu ajde onda prođi i kroz version control sustave (subversion, mercurial, git). Pa onda možeš proći i kroz Perl i regularne izraze.

 

yeeehaw cowboy {#}

 

Zapravo, ne bas povrsno. Neke stvari da, poput Photoshopa i Flasha, ali sam se potrudio da naucim ponesto o svemu. Sad sam se sjetio da bi mogao i assembly proucit. Puno hvala!

One child dies every five seconds. Dirty water KILLS 6000 children per day. 45.000 people die in the US annually because they don't have health care. US spends $18 BILLION a WEEK on Iraq.
11 godina
neaktivan
offline
Što dalje učiti/raditi?

Ja imam 14 godina i brine me isto pitanje. Mislim da bi ti dobro bilo prvo odlično naučit C# ili JAVU pa onda ASP.NET MVC4 ili se okrenit razvoju za mobilne platforme. Inače programiram u ASP.Net-u MVC 4 i to mi je najdraži i najmoćniji server side language. ;)

Najdraži mi je jer se dijeli na 3 dijela :

Model - Baza i SQL komande

View - Html i Javascript (Frontend)

Controller - Klase koje upravljaju rutama i ponašanjem Web Stranice 

Jedini je problem što je hosting malo skuplji, alipak je Microsoft.

Googlaj ako te zanima, ima hrpa knjiga pa čak i tutorijala na Pluralsightu.

 

 

Optimizam je nedostatak iskustva
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 10:34 (ShAdOw_GaBa).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
ShAdOw_GaBa kaže...

Ja imam 14 godina i brine me isto pitanje. Mislim da bi ti dobro bilo prvo odlično naučit C# ili JAVU pa onda ASP.NET MVC4 ili se okrenit razvoju za mobilne platforme. Inače programiram u ASP.Net-u MVC 4 i to mi je najdraži i najmoćniji server side language. ;)

 

C# mi je najjaci jezik.

 

PHP dobro znam, premda cu vjerojatno ucit Python za server-side.

One child dies every five seconds. Dirty water KILLS 6000 children per day. 45.000 people die in the US annually because they don't have health care. US spends $18 BILLION a WEEK on Iraq.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
Trubilo4 kaže...
ShAdOw_GaBa kaže...

Ja imam 14 godina i brine me isto pitanje. Mislim da bi ti dobro bilo prvo odlično naučit C# ili JAVU pa onda ASP.NET MVC4 ili se okrenit razvoju za mobilne platforme. Inače programiram u ASP.Net-u MVC 4 i to mi je najdraži i najmoćniji server side language. ;)

 

C# mi je najjaci jezik.

 

PHP dobro znam, premda cu vjerojatno ucit Python za server-side.

Tvoja volja, ali ako voliš C# onda se okreni Microsoftovim rješenjima. Možeš čak programirat za mobilne platforme. 

Optimizam je nedostatak iskustva
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
ShAdOw_GaBa kaže...

Najdraži mi je jer se dijeli na 3 dijela :

Ne djeli se ASP.NET na tri djela nego je to MVC pattern. Taj pattern je postojao dosta prije i Web-a i ASP.NET-a. Nije ASP.NET MVC jedini web framework koji podržava taj pattern, koristi se i u Javi, a čak je i ASP.NET MVC nastao na sliku i priliku RoR-a (RubyOnRails), a i PHP ga podržava uz neke framework-ove tipa CakePHP. Također MVC je samo jedan način razvijanja aplikacija u ASP.NET frameworku, tu su i Web Forme i Web Pages, servisi, odnedavno WebApi koji je također MVC...

 

Autoru teme savjetujem da se fokusira na programiranje, ne na jezike, bit će ih koliko hoćeš, ko zna šta će se raditi za 5, 10, 15 godina... Pravi programer će se lako snaći u svakom jeziku/alatu. Dok još imaš vremena šaraj, malo .NET, malo Java, malo C, malo PHP, malo C++, pa neki jezik tipa Ruby ili Python, i svakako malo baze pogledaj, nemoj se previše vezati uz jednu platformu/jezik.

12 godina
offline
Što dalje učiti/raditi?

Ja iskreno neznam zašto bi netko sve to išao učiti. Pripremaš se za one tipične hr oglase gdje traže spremačicu, kuhara, lovca, vodoinstalatera, web dizajnera, programera i marketing stručnjaka u jednom? Ako da onda samo naprijed. Ako ne...

 

Nađi si platformu koja ti je najdraža i za koju postoji realna potražnja i toga se uhvati, kada to jako dobro svladaš, onda počni učiti stvari koje ovu nadopunjuju. Ovako znaš sve a neznaš ništa.

 

Osim ako nisi superman, u tom slučaju, isprike, I'm a big fan

WordPress ❤
 
10 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Nađi si platformu koja ti je najdraža i za koju postoji realna potražnja i toga se uhvati, kada to jako dobro svladaš, onda počni učiti stvari koje ovu nadopunjuju. Ovako znaš sve a neznaš ništa.

Glupost...

 

Držati se jedne platforme na početku programiranja je ravno samoubistvu, zatvaraš si sve vidike. On ima 15 godina, dok stasa u programera promjenit će se mnogo tehnologija, a moj savjet je pripremanje na konstantno učenje novog. Kada razmotri dosta tehnologija, lako će se odlučiti za jednu/više njih u kojoj želi da postane dobar. Zaboravljate njegove godine, kao da će sutra na burzu da traži posao, pa da što prije skripi. 

 

Strah me i pomisliti na što će nam softver ličiti kada ovi sadašnji programeri odu u penziju... 

12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
royalhero kaže...
OriginalEXE kaže...

Nađi si platformu koja ti je najdraža i za koju postoji realna potražnja i toga se uhvati, kada to jako dobro svladaš, onda počni učiti stvari koje ovu nadopunjuju. Ovako znaš sve a neznaš ništa.

Glupost...

 

Držati se jedne platforme na početku programiranja je ravno samoubistvu, zatvaraš si sve vidike. On ima 15 godina, dok stasa u programera promjenit će se mnogo tehnologija, a moj savjet je pripremanje na konstantno učenje novog. Kada razmotri dosta tehnologija, lako će se odlučiti za jednu/više njih u kojoj želi da postane dobar. Zaboravljate njegove godine, kao da će sutra na burzu da traži posao, pa da što prije skripi. 

 

Strah me i pomisliti na što će nam softver ličiti kada ovi sadašnji programeri odu u penziju... 

Da nisi ti jedan od autora ovih gorespomenutih famoznih oglasa?

 

Zatvaraš si sve vidike?

 

Kao prvo, da bi uopće odabrao platformu koja ti se sviđa, moraš kroz svašta proći (što je u redu), tako da nikakvi vidici nisu zatvoreni. Kao drugo, pa šta ako ima 15 godina? Dao bih sve da se mogu vratiti u vrijeme kada sam ja imao 15 godina i početi učiti s entuzijazmom koji imam sada, gdje bi mi bio kraj. 

 

Ne znam kako ti svoju karijeru zamišljaš ( završi srednju, završi faks, prijavi se na burzu i čekaj da te upecaju da bi došao na neku gorespomenutu multi poziciju u kojoj sve moraš znati za 4500kn mjesečno ? ), ali za programera ne postoje dobne granice, online te nitko ozbiljan ne pita za godine već iskustvo, reference i znanje.

 

Ako pak predlažeš drk*nje za stolom do 23. dok ne završi fakultet, to je u redu, siguran sam da su i ti famozni "sadašnji" programeri isto to radili. </sarkazam>

WordPress ❤
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 13:09 (OriginalEXE).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Da nisi ti jedan od autora ovih gorespomenutih famoznih oglasa?

 

Zatvaraš si sve vidike?

 

Kao prvo, da bi uopće odabrao platformu koja ti se sviđa, moraš kroz svašta proći (što je u redu), tako da nikakvi vidici nisu zatvoreni. Kao drugo, pa šta ako ima 15 godina? Dao bih sve da se mogu vratiti u vrijeme kada sam ja imao 15 godina i početi učiti s entuzijazmom koji imam sada, gdje bi mi bio kraj. 

 

Ne znam kako ti svoju karijeru zamišljaš ( završi srednju, završi faks, prijavi se na burzu i čekaj da te upecaju da bi došao na neku gorespomenutu multi poziciju u kojoj sve moraš znati za 4500kn mjesečno ? ), ali za programera ne postoje dobne granice, online te nitko ozbiljan ne pita za godine već iskustvo, reference i znanje.

 

Ako pak predlažeš drk*nje za stolom do 23. dok ne završi fakultet, to je u redu, siguran sam da su i ti famozni "sadašnji" programeri isto to radili. </sarkazam>

Što si se napalio na oglase? Gdje ima bolje široko ti polje.

 

Da, zatvarš si vidike ako guraš samo jedno, šta je tu nejasno?

 

Ima veze što ima 15 godina, sada treba da uči i da se profiliše, da stječe kvalitetne osnove. Do recimo 19-20 godine će steći dosta znanja, 4 godine konstantnog rada nisu malo. Ako do tada postigne nešto u određenoj tehnologiji (što nije teško, ako si prije toga dobro sve učio i kontao), recimo .NET, možeš ići tražiti posao za junior programera, pokaži šta znaš, a znat ćeš puno toga, pored tehnologije za koju tražiš posao. I na kraju krajeva zar u svemu tome vidite jedino prokleti dinar? Naravno da je bitan i da ga svi volimo, ali zar nema nimalo želje i volje za učenjem stvari ako iz toga nećeš izvući novčanu korist?

 

Svoju sam karijeru davno zamislio, zacrtao i super mi ide na ostvarenju iste, a blizu je ove što njemu savjetujem, samo što sam ranije krenuo. Naravno da volim znati pored, recimo, samog ASP.NET-a i druge .NET tehnologije WPF, Windows Forms, Silverlight, a i veće su mi šanse za posao u tim groznim supermanskim oglasima. Pa i u drugu stranu PHP, MySQL i ostatak, ne tako dobro kao .NET, ali što više znaš više vrijediš. Naravno niži jezici, za koje ćeš teško ili nikako naći posao ovdje, tipa C ili C++ po tebi ne treba učiti?, jer što će ti to, nećeš moći zarađivati odmah...

 

To nikako nije drk*anje. Pa i do 23., ako želiš, osobno mislim da ako si za to vrijeme zreo za tražiti posao (a vjerovatno jesi), onda ga traži.

12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
royalhero kaže...
OriginalEXE kaže...

Da nisi ti jedan od autora ovih gorespomenutih famoznih oglasa?

 

Zatvaraš si sve vidike?

 

Kao prvo, da bi uopće odabrao platformu koja ti se sviđa, moraš kroz svašta proći (što je u redu), tako da nikakvi vidici nisu zatvoreni. Kao drugo, pa šta ako ima 15 godina? Dao bih sve da se mogu vratiti u vrijeme kada sam ja imao 15 godina i početi učiti s entuzijazmom koji imam sada, gdje bi mi bio kraj. 

 

Ne znam kako ti svoju karijeru zamišljaš ( završi srednju, završi faks, prijavi se na burzu i čekaj da te upecaju da bi došao na neku gorespomenutu multi poziciju u kojoj sve moraš znati za 4500kn mjesečno ? ), ali za programera ne postoje dobne granice, online te nitko ozbiljan ne pita za godine već iskustvo, reference i znanje.

 

Ako pak predlažeš drk*nje za stolom do 23. dok ne završi fakultet, to je u redu, siguran sam da su i ti famozni "sadašnji" programeri isto to radili. </sarkazam>

Što si se napalio na oglase? Gdje ima bolje široko ti polje.

 

Da, zatvarš si vidike ako guraš samo jedno, šta je tu nejasno?

 

Ima veze što ima 15 godina, sada treba da uči i da se profiliše, da stječe kvalitetne osnove. Do recimo 19-20 godine će steći dosta znanja, 4 godine konstantnog rada nisu malo. Ako do tada postigne nešto u određenoj tehnologiji (što nije teško, ako si prije toga dobro sve učio i kontao), recimo .NET, možeš ići tražiti posao za junior programera, pokaži šta znaš, a znat ćeš puno toga, pored tehnologije za koju tražiš posao. I na kraju krajeva zar u svemu tome vidite jedino prokleti dinar? Naravno da je bitan i da ga svi volimo, ali zar nema nimalo želje i volje za učenjem stvari ako iz toga nećeš izvući novčanu korist?

 

Svoju sam karijeru davno zamislio, zacrtao i super mi ide na ostvarenju iste, a blizu je ove što njemu savjetujem, samo što sam ranije krenuo. Naravno da volim znati pored, recimo, samog ASP.NET-a i druge .NET tehnologije WPF, Windows Forms, Silverlight, a i veće su mi šanse za posao u tim groznim supermanskim oglasima. Pa i u drugu stranu PHP, MySQL i ostatak, ne tako dobro kao .NET, ali što više znaš više vrijediš. Naravno niži jezici, za koje ćeš teško ili nikako naći posao ovdje, tipa C ili C++ po tebi ne treba učiti?, jer što će ti to, nećeš moći zarađivati odmah...

 

To nikako nije drk*anje. Pa i do 23., ako želiš, osobno mislim da ako si za to vrijeme zreo za tražiti posao (a vjerovatno jesi), onda ga traži.

Napalio sam se na oglase jer ih takvi kao ti i prave.

 

Da li je onda pametan savjet da ide i u pilote? I za kuhara, fizičara, profesora povjesti, pimp-a, policajca... Ne treba si zatvarati vidike.

 

Život je prekratak da bi sve to uopće počeo učiti kako spada, a primjera "znam sve a neznam ništa"  imam ohoho, pa i u vlastitoj kući. Đabe ti šta ti znaš napisati hello world u 35 različitih jezika i na 15 različitih platformi kada je to jedino što ćeš u životu napraviti.

 

Ako se zbilja posvetiš onome što voliš i u čemu se vidiš, jedino onda možeš i uspjeti u tome pa onda jednog dana čak i pridonjeti tom istom.

 

Što se novaca tiče, naravno da nije najbitniji, dapače, to treba biti samo jedna od motivacija.

 

I, ako si stvarno isplanirao svoju karijeru i ista vodi gorespomenutim putem, mogu ti samo predložiti razmatranje iste i poželjeti sreću, trebat će ti.

WordPress ❤
12 godina
neaktivan
offline
Što dalje učiti/raditi?

Ja se slažem sa onim što govore da je nemoguće sve naučiti, a pogotovo ne nekom ko ima 15 godina da sve zna što je nabrojano.

 

Sve se svodi na to da se uzmu osnovni tutoriali za C#, PHP i ostale stvari, koji ti samo kažu "ovakav je princip" i ti kažeš ok to je to? Moraš najmanje godinu dana konstantno nešto programirati i napraviti najmanje 10-ak stvari kako bi naučio nešto.. 

 

A koliko vidim većina je ovdje samo naučila "ovakav je princip".. 

 

Svaki programski jezik je sličan, i ne slažem se sa onim što govori šta će biti za 5-10-20 godina.. biće isti koncept kao i sad. Ako znaš jedan programski jezik kako treba onda neće biti problema da pređeš na neki drugi bilo kada.

 

Jedna univerzalna stvar je da se zna:

- pokazivači

- nizovi

- petlje

- klase i objekti

 

Sve ovo što sam nabrojao ti ne treba da ti napraviš neku web stranicu u php-u, ali to nije znanje. 

 

Dakle ako želiš da naučiš princip programiranja, uzmi C++ i uči ta pravila iznad. 

 

Ako hoćeš samo bezveze da "mlatiš" onda možeš preći svaki tutorial iz bilo kojeg programskog jezika za mjesec dana i reći "ja to znam" ali pod navodnicima.

 

 

Osim tog programerskog znanja, trebaš još samo da se odlušiš za platformu.. Za web stranice obično ide php i dodatno html/css što ne spada u programiranje.. Ima firmi što traže asp.net, i tu većinom se ne gleda znaš li html nego se gleda znaš li programirati u C#. Sada je i popularno da se izrađuju android ili ios aplikacije.. Dok za desktop ne bih znao, mislim da tu možeš teže naći posao i da se većinom svodi kao poslovna aplikacija, ekonomske, što može biti malo dosadno raditi.

 

 

Za ove što su "naučili" 10-tak programskih jezika, nije loše znati princip, ali najbolje je da vidiš šta se traži za posao i na to se fokusirati. Mislim da je to najbolji način da znaš šta trebaš da učiš i šta je važno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 14:24 (dexter2).
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Napalio sam se na oglase jer ih takvi kao ti i prave.

 

Da li je onda pametan savjet da ide i u pilote? I za kuhara, fizičara, profesora povjesti, pimp-a, policajca... Ne treba si zatvarati vidike.

 

Život je prekratak da bi sve to uopće počeo učiti kako spada, a primjera "znam sve a neznam ništa"  imam ohoho, pa i u vlastitoj kući. Đabe ti šta ti znaš napisati hello world u 35 različitih jezika i na 15 različitih platformi kada je to jedino što ćeš u životu napraviti.

 

Ako se zbilja posvetiš onome što voliš i u čemu se vidiš, jedino onda možeš i uspjeti u tome pa onda jednog dana čak i pridonjeti tom istom.

 

Što se novaca tiče, naravno da nije najbitniji, dapače, to treba biti samo jedna od motivacija.

 

I, ako si stvarno isplanirao svoju karijeru i ista vodi gorespomenutim putem, mogu ti samo predložiti razmatranje iste i poželjeti sreću, trebat će ti.

Opet kažem šta im fali? Ti bi jednog čovjeka za deklaraciju funkcije, drugog za definiciju, trećeg za pozivanje... Naravno da se traži da web programer pored server-side tehnolofije zna i client side, baze da i ne pričam.

 

Sad preteruješ, ja sam govorio za IT branšu.

 

Naravno, ali ne vidiš se u jednoj tehnologiji nego u PROGRAMIRANJU, ako jesi onda je to tvoj problem, ako je za tebe PHP i Wordpress kraj svemira, ok tvoj problem.

 

Život je prekratak rofl, meni je baš taman, šta bi onda rekao za fizičare, astronaute i ostalu znanstvenu ekipu koja ima 100000 puta više naučiti da bi se time uopšte mogli baviti, a kamo li nešto više (ok, sad i ja izlazim iz branše). Ko radi hello world? Kad kažem na više tehnologija, mislim u njima znati ono čemu su i namjenjene, ne hello world i web browseri sa ie kontrolom... Ako učiš sistematično, po redu, neće ti biti problem kasnije ništa. Ali to kad oprobaš puno toga. Ako imaš sreću da znaš što bi programirao, onda tu oprobaj sve tehnologije, ako ćeš web isporbaj ASP.NET, PHP, RoR, ako ćeš game isprobaj OpenGL, DirectX, XNA... 

 

Za ovo se slažem.

 

Za ovo se slažem.

 

Zašto? Davno sam je isplanirao i prošlo je vrjeme lutanja, sada radim nekolike tehnologije i nekolike vrste jezika, ne vidim razlog da mjenjam plan, kad uspječno rješavam demo programe koje se traže na oglasima i pitanja koja ih se pitaju većinom tačno odgovorim, još ne idem po oglasima, ali vidim projekte kakve traže i šta pitaju. Ali uvijek ću nastojati da izučavam i nešto drugačije od onoga čime se bavim, recimo sad se zanimam za funkcijsko programiranje, također mogučnost zaposlenja ravna nuli, ali... Hvala za poželjenu sreću, također.

 

EDIT:

Ma vidim ja da ovdje malo ko kuži šta hoću reći... Ovaj gore drvi o tutorijalima? Kakvi tutorijali to je propast, knjiga rulez, ali kad bi sad i o tome krenuli...

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 14:32 (royalhero).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
Trubilo4 kaže...

Zapravo, ne bas povrsno. Neke stvari da, poput Photoshopa i Flasha, ali sam se potrudio da naucim ponesto o svemu.

Teško. Zapravo bih ovako na svoju ruku rekao da bolje znaš Photoshop nego C i C++ iako ti se to tako ne čini.

 

Trubilo4 kaže...

Sad sam se sjetio da bi mogao i assembly proucit.

Assembly je u svojoj osnovi kao jezik jako jednostavan (zato što je jako primitivan). Problem je okružje u kojem će se tvoj assembly kod izvršavati. Sve stvari koje si prije uzimao zdravo za gotovo će odjednom pokazati svoje ne-tako-jednostavne strane, odnosno dobit ćeš uvid u stvari koje se događaju 'pod haubom' i htio - ne htio morat ćeš se baviti njima.

What Andy giveth, Bill taketh away.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
Trubilo4 kaže...

Imam 15 godina, zavrsio sam 8. razred.

Pokusavam imati sto sire znanje informatike, kako jos neznam gdje se fokusirati.

Znam sljedece: Hardware komponente (detaljno), C/C++, Visual C#, PHP, CSS, Javascript, AJAX (dakle i XML), (X)HTML, JQuery, MySQL, Flash, Photoshop, OOP, Linux && Windows komande, neke osnovne algoritme (BFS, DFS, BS, Dijkstra...), FTP, SSH.

Poceo sam pisati vrlo kvalitetne i uredne kodove.

...

Bas me zanima ovo za Linux, sto radi ovaj kod u Bashu (bez Googlea xD)? {#}

:(){
 :|:&
};:

 

Boldano je vrlo bitno.

 

Evo ti jos nesto bitno za svakog programskog inzinjera, sto je neovisno o jeziku u kojem radis, ali je primjenjivo u svakom (OO jeziku): https://en.wikipedia.org/wiki/Software_design_pattern

U principu, bez znanja oblikovnih obrazaca (iliti design patterna) ne znas OOP (izuzev osnovnih principa - enkapsulacija, skrivanje podataka, apstrakcija, polimorfizam - kojeg ako si stvarno skuzio, svaka cast) jer to znanje tek trebas primjeniti na dobrom, modularnom i lako odrzivom dizajnu softvera.

 

FTP i SSH? Ne kuzim, sto tocno tu treba znati? To su dva mrezna protokola, znas njihove specifikacije i implementacijske detalje ili?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
royalhero kaže...
OriginalEXE kaže...

Napalio sam se na oglase jer ih takvi kao ti i prave.

 

Da li je onda pametan savjet da ide i u pilote? I za kuhara, fizičara, profesora povjesti, pimp-a, policajca... Ne treba si zatvarati vidike.

 

Život je prekratak da bi sve to uopće počeo učiti kako spada, a primjera "znam sve a neznam ništa"  imam ohoho, pa i u vlastitoj kući. Đabe ti šta ti znaš napisati hello world u 35 različitih jezika i na 15 različitih platformi kada je to jedino što ćeš u životu napraviti.

 

Ako se zbilja posvetiš onome što voliš i u čemu se vidiš, jedino onda možeš i uspjeti u tome pa onda jednog dana čak i pridonjeti tom istom.

 

Što se novaca tiče, naravno da nije najbitniji, dapače, to treba biti samo jedna od motivacija.

 

I, ako si stvarno isplanirao svoju karijeru i ista vodi gorespomenutim putem, mogu ti samo predložiti razmatranje iste i poželjeti sreću, trebat će ti.

Opet kažem šta im fali? Ti bi jednog čovjeka za deklaraciju funkcije, drugog za definiciju, trećeg za pozivanje... Naravno da se traži da web programer pored server-side tehnolofije zna i client side, baze da i ne pričam.

 

Sad preteruješ, ja sam govorio za IT branšu.

 

Naravno, ali ne vidiš se u jednoj tehnologiji nego u PROGRAMIRANJU, ako jesi onda je to tvoj problem, ako je za tebe PHP i Wordpress kraj svemira, ok tvoj problem.

 

Život je prekratak rofl, meni je baš taman, šta bi onda rekao za fizičare, astronaute i ostalu znanstvenu ekipu koja ima 100000 puta više naučiti da bi se time uopšte mogli baviti, a kamo li nešto više (ok, sad i ja izlazim iz branše). Ko radi hello world? Kad kažem na više tehnologija, mislim u njima znati ono čemu su i namjenjene, ne hello world i web browseri sa ie kontrolom... Ako učiš sistematično, po redu, neće ti biti problem kasnije ništa. Ali to kad oprobaš puno toga. Ako imaš sreću da znaš što bi programirao, onda tu oprobaj sve tehnologije, ako ćeš web isporbaj ASP.NET, PHP, RoR, ako ćeš game isprobaj OpenGL, DirectX, XNA... 

 

Za ovo se slažem.

 

Za ovo se slažem.

 

Zašto? Davno sam je isplanirao i prošlo je vrjeme lutanja, sada radim nekolike tehnologije i nekolike vrste jezika, ne vidim razlog da mjenjam plan, kad uspječno rješavam demo programe koje se traže na oglasima i pitanja koja ih se pitaju većinom tačno odgovorim, još ne idem po oglasima, ali vidim projekte kakve traže i šta pitaju. Ali uvijek ću nastojati da izučavam i nešto drugačije od onoga čime se bavim, recimo sad se zanimam za funkcijsko programiranje, također mogučnost zaposlenja ravna nuli, ali... Hvala za poželjenu sreću, također.

 

EDIT:

Ma vidim ja da ovdje malo ko kuži šta hoću reći... Ovaj gore drvi o tutorijalima? Kakvi tutorijali to je propast, knjiga rulez, ali kad bi sad i o tome krenuli...

Sada ti pretjeruješ :)

 

Evo zadnji primjer takvog oglasa: http://poslic.hr/02755/posao/Programer/

Ako je tebi ovaj oglas normalan, onda svaka čast, imaš šanse za zaposlenje u lijepoj našoj, direktori će te obožavati.

 

Ja sam pronašao sebe u PHP-u (uz frontend naravno, jedno bez drugoga ne ide) i na to se fokusiram. Radim to intenzivno svakodnevno i ne mogu reći za sebe da sam dobar, a kamo li osrednji, a vi do kraja fakulteta planirate "doktorirati" sve žive i mrtve jezike? Svaka čast. 

 

Nevezano za raspravu, zar zbilja imaš za cilj zaposliti se u jednoj hr firmi? Bio bi zadovoljan sa time? Kao netko tko nije ograničen lokacijom u svom poslovanju, nevjerojatno mi je da je nekome domet tako nisko.

 

 

 

WordPress ❤
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...
...

Nevezano za raspravu, zar zbilja imaš za cilj zaposliti se u jednoj hr firmi? Bio bi zadovoljan sa time? Kao netko tko nije ograničen lokacijom u svom poslovanju, nevjerojatno mi je da je nekome domet tako nisko.

Offtopic je, nadam se da ce mi autor oprostiti, ali zasto generalizirati?

http://dobarkod.hr/backend-frontend-dev-job-2012-12-181 - oglas je malo stariji, pogledati O nama

http://www.fiveminutes.eu/company/

http://www.salespod.net/about-salespod/meet-the-team/

http://nanobit.hr/o-nama/

 

Da dalje ne nabrajam. Uspjesne HR firme i ne bih se zalio da radim u nekoj od njih. Ni najmanje.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 14:56 (1domagoj1).
12 godina
neaktivan
offline
Što dalje učiti/raditi?

Nema potrebe za učenjem 100 programskih jezika jer se svi više-manje vrte oko istoga. Postoje neke zajedničke stvari kod svih programskih jezika poput uvjetnih naredbi, petlji, funkcija i sl. kod kojih treba shvatiti onu temeljnu poantu tj. princip i pravila korištenja, dok sintaksa je tu najmanje bitna. Kod naprednijih jezika ključ je shvatiti objektnu paradigmu tj. kada se upotrebljava polimorfizam, kada skrivanje podataka itd itd. a kada to znaš onda nije problem to implementirati bilo gdje jer se sve opet svodi tek na sintaksu.

 

I to je ono što je problem. Ljudi misle da znaju programirati zato jer znaju napisati for petlju u 10 programskih jezika, a kada mu daš zadatak da ta petlja treba ispisivati brojeve unatrag onda ne zna to napraviti niti u jednom od tih 10 programskih jezika. Zapravo, ne kuži i ne razumije principe i tehnike programiranja, a to je ono što čini programera, a ne razvojno okruženje ili programski jezik, pa niti 10 njih.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 15:03 (TracerCPP).
Moj PC  
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
1domagoj1 kaže...
OriginalEXE kaže...
...

Nevezano za raspravu, zar zbilja imaš za cilj zaposliti se u jednoj hr firmi? Bio bi zadovoljan sa time? Kao netko tko nije ograničen lokacijom u svom poslovanju, nevjerojatno mi je da je nekome domet tako nisko.

Offtopic je, nadam se da ce mi autor oprostiti, ali zasto generalizirati?

http://dobarkod.hr/backend-frontend-dev-job-2012-12-181 - oglas je malo stariji, pogledati O nama

http://www.fiveminutes.eu/company/

http://www.salespod.net/about-salespod/meet-the-team/

http://nanobit.hr/o-nama/

 

Da dalje ne nabrajam. Uspjesne HR firme i ne bih se zalio da radim u nekoj od njih. Ni najmanje.

To definitivno nisu tipične firme, i nisam ih htio svojim postom podcjenjivati.

 

Moj se govor isključivo odnosi na tipične hr firme koje ostavljaju oglase tipa gore navedenog i u kojima će royalhero jednoga dana vrlo vjerojatno postati direktor, jer srdačno dijeli viziju iste.

 

 

WordPress ❤
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
1domagoj1 kaže...

Offtopic je, nadam se da ce mi autor oprostiti, ali zasto generalizirati?

http://dobarkod.hr/backend-frontend-dev-job-2012-12-181 - oglas je malo stariji, pogledati O nama

http://www.fiveminutes.eu/company/

http://www.salespod.net/about-salespod/meet-the-team/

http://nanobit.hr/o-nama/

 

Da dalje ne nabrajam. Uspjesne HR firme i bio bih se zalio da radim u nekoj od njih. Ni najmanje.

Potpisujem, kod nas u BiH imaju nekolike poslovnice Authority Partnersa, velika kompanija, nije domaća, ali raditi u takvoj firmi bi bilo milina.

 

Ma ima dosta firma i u HR i u BiH gdje traže normalne zahtjeve, ovo što je @OriginalEXE dao je ekstrem, traži MFC i C# i PHP da znaš, baš se pitam je li nabrajao sve tehnologije za koje je čuo u svoje vrijeme ili mu stvarno treba sve to.

 

Evo prolistao sam dvije sekunde MojPosao i evo nešto po mojim mjerama, skroz mi je ok:
http://www.moj-posao.net/Posao/223917/Net-programer-mz/

http://www.moj-posao.net/Posao/223945/Software-developer-mz/

Pa ako ste malo bolji i više iskustva:
http://www.moj-posao.net/Posao/224137/NET-Programski-inzenjer-mz/ 

 

 

Autor, izvini što smo ti zakuhali temu, ali mislim da možeš nešto izvući iz nje.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
TracerCPP kaže...

Zapravo, ne kuži i ne razumije principe i tehnike programiranja, a to je ono što čini programera, a ne razvojno okruženje ili programski jezik, pa niti 10 njih.

Lijepo artikulirano, potpisujem cijeli post ;)

What Andy giveth, Bill taketh away.
16 godina
neaktivan
offline
Što dalje učiti/raditi?

Haha, svi nesto potpisuju. {#}

Aj cao, odoh ja raditi nesto pametno, Sailfish i Ubuntu SDK su vani, treba malo skicnuti na QML. {#}

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...
1domagoj1 kaže...
OriginalEXE kaže...
...

Nevezano za raspravu, zar zbilja imaš za cilj zaposliti se u jednoj hr firmi? Bio bi zadovoljan sa time? Kao netko tko nije ograničen lokacijom u svom poslovanju, nevjerojatno mi je da je nekome domet tako nisko.

Offtopic je, nadam se da ce mi autor oprostiti, ali zasto generalizirati?

http://dobarkod.hr/backend-frontend-dev-job-2012-12-181 - oglas je malo stariji, pogledati O nama

http://www.fiveminutes.eu/company/

http://www.salespod.net/about-salespod/meet-the-team/

http://nanobit.hr/o-nama/

 

Da dalje ne nabrajam. Uspjesne HR firme i ne bih se zalio da radim u nekoj od njih. Ni najmanje.

To definitivno nisu tipične firme, i nisam ih htio svojim postom podcjenjivati.

 

Moj se govor isključivo odnosi na tipične hr firme koje ostavljaju oglase tipa gore navedenog i u kojima će royalhero jednoga dana vrlo vjerojatno postati direktor, jer srdačno dijeli viziju iste.

 

 

Pa ne mogu baš reći da je taj oglas nešto pretjerano zahtjevan za nekoga tko ima VSS (što se u oglasu i traži). Ako se netko već bavi programiranjem za život i školovan je na toj razini onda svakako je uz programiranje morao raditi i nešto s bazama podataka te s mrežnim protokolima. Primjerice, na vježbama iz Objektnog programiranja 2 koje držim (C++) studenti rade XML, baze podataka, mrežne klijent-server aplikacije, komponente, web servise itd.. Ukratko, sve što se traži u gornjem oglasu. A kasnije na drugim predmetima imaju priliku isto to raditi i u Javi i C#-u. Kroz studij se također upoznaju i s html-om, PHP-om, CSS itd..

 

Ovo je možda dosta zahtjevan oglas za samoukog programera ali za nekog školovanog (pogotovo VSS) podrazumijeva se da ima (barem nekakvog) iskustva u svim tim tehnologijama.

 

I inače, možete pogledati na repozitoriju predmeta što sve rade moji studenti u C++ Builderu:

http://moj.tvz.hr/index.php?pred=18614

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 15:13 (TracerCPP).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
TracerCPP kaže...

Nema potrebe za učenjem 100 programskih jezika jer se svi više-manje vrte oko istoga. Postoje neke zajedničke stvari kod svih programskih jezika poput uvjetnih naredbi, petlji, funkcija i sl. kod kojih treba shvatiti onu temeljnu poantu tj. princip i pravila korištenja, dok sintaksa je tu najmanje bitna. Kod naprednijih jezika ključ je shvatiti objektnu paradigmu tj. kada se upotrebljava polimorfizam, kada skrivanje podataka itd itd. a kada to znaš onda nije problem to implementirati bilo gdje jer se sve opet svodi tek na sintaksu.

 

I to je ono što je problem. Ljudi misle da znaju programirati zato jer znaju napisati for petlju u 10 programskih jezika, a kada mu daš zadatak da ta petlja treba ispisivati brojeve unatrag onda ne zna to napraviti niti u jednom od tih 10 programskih jezika. Zapravo, ne kuži i ne razumije principe i tehnike programiranja, a to je ono što čini programera, a ne razvojno okruženje ili programski jezik, pa niti 10 njih.

A joj stvarno ste svi zabrijali da ja govorim o sto jezika. Mislio sam da malo čovjek pogleda osnove u C-u, pređe neke osnovne stvari i onda da proba šta mu paše koji jezik. Ako on zna šta je petlja i zna kako se izvršava, uradit će je u bilo kojem jeziku, nazad, naprijed, po jedan, po dva... A da bi znao koji mu paše, mora ih više probati.

12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
TracerCPP kaže...
OriginalEXE kaže...
1domagoj1 kaže...
OriginalEXE kaže...
...

Nevezano za raspravu, zar zbilja imaš za cilj zaposliti se u jednoj hr firmi? Bio bi zadovoljan sa time? Kao netko tko nije ograničen lokacijom u svom poslovanju, nevjerojatno mi je da je nekome domet tako nisko.

Offtopic je, nadam se da ce mi autor oprostiti, ali zasto generalizirati?

http://dobarkod.hr/backend-frontend-dev-job-2012-12-181 - oglas je malo stariji, pogledati O nama

http://www.fiveminutes.eu/company/

http://www.salespod.net/about-salespod/meet-the-team/

http://nanobit.hr/o-nama/

 

Da dalje ne nabrajam. Uspjesne HR firme i ne bih se zalio da radim u nekoj od njih. Ni najmanje.

To definitivno nisu tipične firme, i nisam ih htio svojim postom podcjenjivati.

 

Moj se govor isključivo odnosi na tipične hr firme koje ostavljaju oglase tipa gore navedenog i u kojima će royalhero jednoga dana vrlo vjerojatno postati direktor, jer srdačno dijeli viziju iste.

 

 

Pa ne mogu baš reći da je taj oglas nešto pretjerano zahtjevan za nekoga tko ima VSS (što se u oglasu i traži). Ako se netko već bavi programiranjem za život i školovan je na toj razini onda svakako je uz programiranje morao raditi i nešto s bazama podataka te s mrežnim protokolima. Primjerice, na vježbama iz Objektnog programiranja 2 koje držim (C++) studenti rade XML, baze podataka, mrežne klijent-server aplikacije, komponente, web servise itd.. Ukratko, sve što se traži u gornjem oglasu. A kasnije na drugim predmetima imaju priliku isto to raditi i u Javi i C#-u. Kroz studij se također upoznaju i s html-om, PHP-om, CSS itd..

 

Ovo je možda dosta zahtjevan oglas za samoukog programera ali za nekog školovanog (pogotovo VSS) podrazumijeva se da ima (barem nekakvog) iskustva u svim tim tehnologijama.

Studiram na fakultetu koji kroz sve to prolazi i dovoljno dobro poznajem kvalitetu nastave, jedino što nakon fakulteta imaš je diploma i ponos bez pokrića, ako se sam ne uhvatiš posla nema ništa od toga.

 

Cijeli smo semestar učili c jezik i maksimalan doseg kolegama koji nisu od prije bili upoznati sa tematikom je for petlja i zbrajanje brojeva iznad glavne dijagonale matrice. Sumnjam da je takvo znanje potrebno u ikakvoj ozbiljnijoj firmi koja se bavi konkretnim stvarima.

 

Također sam u srednjoj učio grčki, i to 4 godine, pa se ne bih usudio, da sam primoran zaposliti se u hr, u svoj cv staviti poznavanje istog, jer nije isto nešto učiti i nešto naučiti. Koliko se pak, iskreno, može naučiti tjekom jednog semestra?

WordPress ❤
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Studiram na fakultetu koji kroz sve to prolazi i dovoljno dobro poznajem kvalitetu nastave, jedino što nakon fakulteta imaš je diploma i ponos bez pokrića, ako se sam ne uhvatiš posla nema ništa od toga.

A nego što si ti očekivao? Faks te tek priprema za ozbiljne stvari, a na tebi je da se opredjeliš što te zanima i koliko se oko toga želiš potruditi. Što se tiče kvalitete nastave, to je od profesora do profesora. Neki su bolji neki lošiji, no ako ti pokažeš zanimanje sigurno nećeš čekati profesora i predavanje da nešto naučiš već ćeš se sam aktivirati i to naučiti, a onda na nastavi pitati za neke detalje koje nisi sam uspio riješiti.

 

Prošli su dani kad se diplomom moglo mahati nekome ispred nosa pa da bi ovaj na osnovu toga mislio da ti nešto znaš. Ukoliko vrijeme dok studiraš ne iskoristiš da se usavršiš u nečemu biti ćeš tek jedan od ljudi s diplomom - ni po čemu poseban. A takvi poslodavcu nisu posebno zanimljivi. Zato se sam aktiviraj i počni učiti.

 

OriginalEXE kaže...

Cijeli smo semestar učili c jezik i maksimalan doseg kolegama koji nisu od prije bili upoznati sa tematikom je for petlja i zbrajanje brojeva iznad glavne dijagonale matrice. Sumnjam da je takvo znanje potrebno u ikakvoj ozbiljnijoj firmi koja se bavi konkretnim stvarima.

To samo pokazuje da te kolege nisu zainteresirane za programiranje. To znači da će programiranje naučiti koliko im je potrebno da prođu ispit i to je to, dok će karijeru graditi na nekim drugim stvarima (mreže, baze podataka i sl.). Takvi se sigurno ne bi niti prijavili na ovaj oglas.

 

OriginalEXE kaže...
Također sam u srednjoj učio grčki, i to 4 godine, pa se ne bih usudio, da sam primoran zaposliti se u hr, u svoj cv staviti poznavanje istog, jer nije isto nešto učiti i nešto naučiti. Koliko se pak, iskreno, može naučiti tjekom jednog semestra?

Bolje je pitanje "a zašto studenti prestaju učiti nakon jednog semestra?". To je kao da se ponašaš da nakon što si naučio zbrajati u 1. osnovne da ti to više nikad neće trebati.

 

Na nekom predmetu na faksu se uvijek mora krenuti od osnova tako da za nešto detaljnije se i nema baš puno vremena. Cilj predmeta je barem pojmovno obuhvatiti što veći dio gradiva, pa da barem funkcionalno poznaješ tehnologije o kojima je riječ. Jer, ništa ti ne koristi što si profesionalac u DreamWeaveru a nikad nisi čuo za web servise i sl. stvari. To eventualno može proći kod nekih specijaliziranih radnih mjesta pa za takve ljudi postoje tečajevi Dreamweavera i sl.. No, ti ljudi nisu inžinjeri jer kad je riječ o faksu tada spektar tema mora biti puno širi a na tebi je da si odabereš što te najviše zanima i što želiš specijalizirati.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
12 godina
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?

Upravo tako, sa svime se slažem, ali ti gore kažeš:

Ovo je možda dosta zahtjevan oglas za samoukog programera ali za nekog školovanog (pogotovo VSS) podrazumijeva se da ima (barem nekakvog) iskustva u svim tim tehnologijama.

 

Kakvo to netko iskustvo može imati sa svim nabrojanim stvarima da bi se to dalo iskoristiti u jednoj tvrtci?

WordPress ❤
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Upravo tako, sa svime se slažem, ali ti gore kažeš:

Ovo je možda dosta zahtjevan oglas za samoukog programera ali za nekog školovanog (pogotovo VSS) podrazumijeva se da ima (barem nekakvog) iskustva u svim tim tehnologijama.

 

Kakvo to netko iskustvo može imati sa svim nabrojanim stvarima da bi se to dalo iskoristiti u jednoj tvrtci?

Prvo iskustvo ti je s time bilo na faksu (lab. vježbe, predavanja, seminari i sl.). A drugo iskustvo je tvoje vlastito zalaganje na tom području. Znači, ako te već zanima programiranje sigurno nisi prestao programirati nakon što je semestar završio i nakon što si dao ispit već si u međuvremenu radio i neke svoje mini projekte i sl. čime si dodatno proširio svoje iskustvo i znanje. U protivnom, programiranje i nije bio tvoj izbor pa se sigurno i nećeš javiti na ovakav oglas.

 

Programiranje je jedno od najsloženijih poslova jer zahtjeva upravo to - poznavanje mnoštva tehnologija koje se s vremenom (praksom) nauče. Obični korisnik zna tek kako koristiti tehnologije dok programer mora znati kako ih i implementirati u aplikacije. Zato i ne treba čuditi ovakvim oglasima.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.7.2013 18:03 (TracerCPP).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što dalje učiti/raditi?
OriginalEXE kaže...

Napalio sam se na oglase jer ih takvi kao ti i prave.

 

Da li je onda pametan savjet da ide i u pilote? I za kuhara, fizičara, profesora povjesti, pimp-a, policajca... Ne treba si zatvarati vidike.

 

Život je prekratak da bi sve to uopće počeo učiti kako spada, a primjera "znam sve a neznam ništa"  imam ohoho, pa i u vlastitoj kući. Đabe ti šta ti znaš napisati hello world u 35 različitih jezika i na 15 različitih platformi kada je to jedino što ćeš u životu napraviti.

 

Ako se zbilja posvetiš onome što voliš i u čemu se vidiš, jedino onda možeš i uspjeti u tome pa onda jednog dana čak i pridonjeti tom istom.

 

Što se novaca tiče, naravno da nije najbitniji, dapače, to treba biti samo jedna od motivacija.

 

I, ako si stvarno isplanirao svoju karijeru i ista vodi gorespomenutim putem, mogu ti samo predložiti razmatranje iste i poželjeti sreću, trebat će ti.

Slažem se s ovim. Ja sam se počeo baviti jednostavnim programiranjem oko 12. godine - počeo s HTML-om, tad je to za mene bilo programiranje. Dalje sam prešao na CSS, istraživao Photoshop, htio interakciju, pa se bacio u PHP. Programirao neke osnovne stvari u PHP-u, naučio osnove programiranja (funkcije, petlje, varijable). Učio MySQL. Kasnije sam se bacio na C#, Visual Basic, Javascript i milijun drugih stvari. Sa 15 godina vjerojatno sam isto mislio da sve znam. Mislio sam da je kriterij kada možeš reći da nešto znaš to da kužiš osnove jezika (sintaksu), tj. da znaš nešto osnovno sklepati. Išlo je meni relativno ok, išao sam polako, ali učio. Počeo grupirati slične funkcije u fajlove, pa onda includeao. Bacio se na učenje osnova OOP-a, i kasnije sam shvatio da je to u osnovi ono što sam ja već radio bez klasa. Kasnije sam shvatio i da nije samo to.

 

No, problem je u tome što sam prelazio s jezika na jezik i u svakome radio osnovne stvari, te bio uvjeren da sve znam.

 

Kad sam prošle godine krenuo na faks, i susreo se s kolegijima Programiranje, tek sam tada shvatio da je moje znanje programiranja kao švicarski sir. Programiranje 1 i 2 su išli glatko. Rad u Javi, sintaksu savladao vrlo brzo, osnove već znao pa je išlo glatko. Uglavnom dosada. Prvi dio bile su osnove OOP u teoriji i praksi, konzolni programi, lagan kolegij. Programiranje 2 bila je nadogradnja prvog dijela, ali s fokusom na dizajn programa (class discovery, class design, using multiple classes) i na GUI (Swing). Novosti su bile event handleri, što sam lako shvatio (zanimljivo je da sam bio uvjeren da zapravo baratam eventima i hendlanjem, zato jer sam ih isprobao par puta u GUI C#, ali preko Visual Studio, znači autogenerated). Pisanje, čitanje fajlova u specifičnom formatu, nije bilo problema, ali bilo je novo.

 

No onda je došlo Programiranje 3, i tu sam se uvjerio koliko sam zapravo znao. Nastavak na Programiranje 2, opet Java, ali ovaj put napredniji koncepti, inner classes, crtanje grafike, animacija, game loop, multithreading i socketi. Mislio sam, ako sam napravio "multiplayer" u Javascriptu sa divovima i AJAXom da znam napraviti multiplayer igru. Ha. Kad ono, tek shvaćam kako se zapravo izvršava kod. Aha, izolirati kod u threadove. Trebalo mi je malo vremena, čitanja, i konzultacija s profesoricom dok nisam shvatio kompletan princip. Pa sam opet shvatio da ni basic threadovi nisu sve, jer što ako dva threada pristupaju istovremeno resursu, pa sam i to uzeo u obzir i naučio.

 

Sve u svemu, mislio sam da znam programirati jer sam mogao isprogramirati osnovnu CRUD aplikaciju u PHP-u, Rails i još ponekom frameworku. Mislio sam da znam programirati jer sam mogao izbjeći refresh cijele PHP stranice sa Javascriptom. Mislio sam da znam programirati jer sam znao napraviti malo više od Hello World (osnovne aplikacije tipa kalkulator, notepad, sve ono što može u jednom threadu) u .NET frameworku C#.

 

Ali kad sam dobio za izradu finalni projekt kolegija, 2D multiplayer igra, client/server dizajn, sve od nule, Java, Swing, multithreading, socketi, tek sam tada shvatio što znači programiranje. Bilo je lakše jer su projekti bili u parovima, ali svejedno je bilo vrlo naporno. Iako smo od profesorice dobili upute da ne počinjemo programirati odmah iz glave - počeli smo, jer svaki početnik to radi. Pa kad smo vidjeli da ne ide, proveli smo preko 6 sati smišljajući i crtajući po papiru shemu klasa, klijenta i servera i komunikacije, uz usmjeravanje od strane profesorice koja je potvrđivala dobre koncepte, a upozoravala na loše. Mjesec dana kasnije, uspjeli smo. Imali smo igru koja je definitivno čak i premašila originalne zahtjeve iz zadatka.

 

Poanta je da nakon što provedeš neko vrijeme u jednom jeziku, i jednoj platformi, moraš ići dalje na naprednije i naprednije koncepte, jer si jednostavne savladao i dosade ti (i to je trenutak kad većina se većina prebaci na drugi jezik i opet provodi neko vrijeme u tim jednostavnim konceptima, umjesto da uči napredne koncepte u prvom jeziku). A te naučene koncepte lako primjeniš na ostale jezike kad bude trebalo. Moj jedini problem je bio što sam se brzo prebacivao s jednog jezika na drugi, i usput neke lovio bitne koncpete, te naravno, pola važnih nikad nisam na taj način niti otkrio.

 

Jedan od profesora nam je savjetovao upravo da se posvetimo jednome do kraja, naravno, ne znači da ne možeš raditi malo i ostale jezike, ali fokus da ostane na jednoj tehnologiji. I u tom slučaju, kaže, ukoliko vi imate odlično znanje koncepata koje ste naučili kroz Javu, neće vam biti problem prijaviti se za posao koji traže znanje C#, jer ćete vrlo jednostavno prenijeti te koncepte. A to sve pada u vodu ako smatrate da je odlično znanje Jave napisati Hello World i odvrtiti koju petlju. Mislim da ista stvar vrijedi za bilo što drugo, recimo nije dovoljno znati napisati jednostavnu CRUD aplikaciju u nekom PHP frameworku i RoR. Tek kada savladaš kako napisati pravu production ready aplikaciju, stabilnu i sigurnu, tada možeš reći da si savladao recimo RoR. I poslije ta znanja preneseš u neki PHP framework jako brzo. Ovladati scaffoldingom u 55 različitih frameworka može i majmun.

 

Iduće godine u ovo vrijeme, vjerojatno ću opet shvatiti da niti sada ne znam koliko mislim, jer me čeka kolegij o design patternima, znam neke osnovne (recimo Codeigniter me poučio singletonu), ali pričekat ću kolegij pa naučiti pošteno.

Potpis ;)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice