Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 7.285
|
čitano: 1.588.871
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Intelovac123 kaže...

Kako da izdvojim cifre bilo kojeg broja?

 

Ne treba mi kod,samo neko da objasni.

Gledaš ostatak pri dijeljenu sa 10 i onda broj dijelis cjelobrojno sa 10,  i tako to ponavljaš dok je broj različit od nule.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
13 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Koliku maksimalni eksponent može pohraniti varijabla koja je tipa float i zasto?

 

Odgovor je 38 al ne kuzim zasto jer float nosi 4 bajta.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
cecenac kaže...

Koliku maksimalni eksponent može pohraniti varijabla koja je tipa float i zasto?

 

Odgovor je 38 al ne kuzim zasto jer float nosi 4 bajta.

Koliko sam shvatio, decimanli brojevi se u racunalu pohranjuju pomocu IEEE standarda. Prvi bit je bit predznaka. Onda slijedi 8 bitova eksponenta i ostatak je mantisa, tj. decimalni dio. Buduci da je 8 bitova eksponenta, onda je tu maksimalan broj koji se moze dobiti je 28 =256. Buduci da eksponent moze biti negativan, onda to dijelimo na dva dijela jedan pozitivni i jedan negativni pa je tako raspon vrijednosti od -127 do 128. Taj eksponent se odnosi na bazu 2, pa to pretvorimo u bazu 10. 2128 = 1038 , I zato je maksimalan eksponent 38 sa bazom 10.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
12 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav,

 

Već nekoliko dana mene i nekolicinu mojih kolega muči sortiranje umetanjem tzv "insertion sort" . Dakle čuo sam više objašnjenja od više ljudi i uvijek bi bilo drukčije,stoga ako ima netko 

voljan da mi pojasni ukratko (onako zdravoseljački,pogotovo tijelo while petlje)  na koji način algoritam funkcionira bio bih veoma zahvalan. {#}

 

 

 

 

Sortiranje umetanjem Sortiranje umetanjem
 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Recimo da imaš niz

 

3 -1 7 2 5

 

Insertion sort radi na način da kreće od 1. elementa (ne nultog). Prvi element u ovom slučaju je -1. Sada se svi elementi lijevo od -1 koji su veći od njega pomiču u desno za jedno mjesto pa polje izgleda ovako;

 

 (-1)

3 3 7 2 5

 

a zatim kada se dođe do nultog elementa ili onog elementa koji je manji od pom (-1) na to mjesto umetne -1, pa polje izgleda ovako;

 

-1 3 7 2 5

 

Sada se uzme sljedeći element (7), no njega možemo sada preskočiti jer svi elementi lijevo od njega su manji od njega pa idemo na sljedeći element (2). Znači, svi koji su lijevo a veći od 2 mičemo za jedno mjesto u desno;

          (2)

-1 -1 3 7 5

 

pomicanje ide sve dok se ne dođe do broja -1 jer je on manji od 2, pa se zatim na to mjesto umeće 2;

 

-1 2 3 7 5

 

I isto tako sada uzmemo zadnji element (5) i pomiče sve elemente lijevo od njega za jedno mjesto u desno sve dok ne dođemo do manjeg od njega;

            (5)

-1 2 3 7 7

 

i tu umetnemo broj 5;

 

-1 2 3 5 7

 

i polje je sortirano.

 

Znači, ta petlja zapravo pomiče elemente u desno sve dok je broj koji ispitujemo manji od tih brojeva s lijeve strane, a zatim na to mjesto na kraju umetne sebe.

 

EDIT:

Inače, evo jedne moje aplikacije za simulaciju sortova. Vizualno prikazuje kako se sortira pomoću bubble i selection sorta, a ima i usporedbu svih sortova međusobno te simulaciju binarnog pretraživanja.

SIMULACIJA_SORTOVA

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 20:41 (TracerCPP).
12 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

 

 

int prost(int broj)
{
    int n;
   
    if (broj<2)
       return 0;
   
    for (n=2; n<broj; n++)
        if (broj%n==0)
           return 0;
   
    return 1;
}

int izdvoji(int n, int *niz1, int *niz2)
{
    int i, j=0;
   
    for (i=0; i<n; i++)
    {
        if (prost(i))
        {
           niz2[j]=niz1[i];
           j++;
        }
    }
   
    return j;
}

Moze mala pomoc u vezi ovog koda. Funkcija prost se poziva u funkciji izdvoji. ( if(prost(i)) ). Sad ako je broj=i, a i=0 znaci da if u funkciji prost je zadovoljen i ide return 0; (false) Uvjet u for petlji nije zadovoljen znaci ne ide return 0;. Sad sta je sa ovim return 1; na kraju, o cemu on ovisi?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
tenar kaže...
Sad sta je sa ovim return 1; na kraju, o cemu on ovisi?

O nicemu izravno, tj neizravno ovisi o tome hoce li se jedan od prva dva returna izvrsiti, ako se oni izvrse funkcija nikada nece doci do izraza "return 1".

 

Gledaj ovako, funkcija testira je li neki broj prost, i to radi na nacin da provjerava je li broj slozen. Ako ikojim testom utvrdi da je broj slozen odmah se prekida izvrsavanje i vraca se 0. Na samom kraju, ako smo uspjesno prosli sve provjere slozenih brojeva preostaje samo mogucnost da je broj prost pa zato vracamo 1.

 

Return prekida izvrsavanje neke funkcije. Funkcija "prost" sadrzi 3 return izraza, sto znaci da se moze potencijalno prekinuti na 3 razlicita mjesta, ovisno o uvjetima koji prethode svakom pojedinom returnu.

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 21:19 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
tenar kaže...

 

 

int prost(int broj)
{
    int n;
   
    if (broj<2)
       return 0;
   
    for (n=2; n<broj; n++)
        if (broj%n==0)
           return 0;
   
    return 1;
}

int izdvoji(int n, int *niz1, int *niz2)
{
    int i, j=0;
   
    for (i=0; i<n; i++)
    {
        if (prost(i))
        {
           niz2[j]=niz1[i];
           j++;
        }
    }
   
    return j;
}

Moze mala pomoc u vezi ovog koda. Funkcija prost se poziva u funkciji izdvoji. ( if(prost(i)) ). Sad ako je broj=i, a i=0 znaci da if u funkciji prost je zadovoljen i ide return 0; (false) Uvjet u for petlji nije zadovoljen znaci ne ide return 0;. Sad sta je sa ovim return 1; na kraju, o cemu on ovisi?

 

 

 

 

On vraća true ako je broj prost ,i to je to ako je broj prost stalno ide u for petlji i u uvjet if ,return 1 ,i to opet na kraju vrati na vrijednost true ako je prost broj,a return 0 ako broj nije prost ,vrlo jednostavno ako si na to mislio ,ne znam kako da ti prostije objasnim petlja se vrti dok je zadovoljen uvijet a dodan je još jedan if uvijet da vrati false ako nije true tj 1 .I tako stalno .......dok je n++ ako je u pitanju prosti broj.
ps...doja piskaram već odgovoreno {#} 

Private
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 21:23 (Private).
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

moze mi neko dat neke primjene pobrojenja, negdi di bas imaju koristi

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

enum Mjeseci {Sijecanj = 1, Veljaca, Ozujak, Travanj};

14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
TracerCPP kaže...

enum Mjeseci {Sijecanj = 1, Veljaca, Ozujak, Travanj};

ma dobro znan ja sve kako on funkcionira i tako te neke jednostavne primjere nego me zanima jel ima neku ozbiljnu primjenu odnosno jeli toliko bitan

13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Kao i sve drugo, može poslužiti {#}

15 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Možete preporučiti neku tipkovnicu koja je dobra i ugodna za puno tipkanja(programiranje)?Hvala.

AC Milan - IL CLUB PIU' TITOLATO AL MONDO
16 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
emerik kaže...

Možete preporučiti neku tipkovnicu koja je dobra i ugodna za puno tipkanja(programiranje)?Hvala.

Do koje cijene? Ako nema ograničenja - Steelseries 7G. Mehanička + naslon za ruke. Da ima još i pozadinsko osvjetljenje bila bi ideal (i koštala preko 1000 Kn).

Ako ti je preskupa, dobra alternativa ti je SteelSeries 6Gv2 ili eventualno Razer BlackWidow ako voliš nešto tanje tipkovnice (plići hod tipki).

Za puno tipkanja mehanička keyba je našto najbolje.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&amp;amp;jumpto=2529211&amp;amp;sort=asc&amp;amp;view=flat
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Ispisao sam kodova i kodova, sve na Genius kliketuši. {#}

13 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

C i C# je isto ? Ili su to samo dva slicna programska jezika ?

Darko
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-knjige-hardware/103166.aspx
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
DarkoKwon kaže...

C i C# je isto ? Ili su to samo dva slicna programska jezika ?

Brutalno!

C je proceduralni jezik s početka '70-ih, dok je C# objektno - orjentisani programski jezik s početka ovog milenija.
http://en.wikipedia.org/wiki/C_%28programming_language%29

http://en.wikipedia.org/wiki/C_Sharp_%28programming_language%29

12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

A što možemo misliti o knjizi. Sadržaj se čini dobrim, ma rjetko da ti knjiga može biti problem u programiranju, stvar je u tebi, naravno solidna knjiga je i više nego dobro došla, dapače poželjna je radi sistematičnog učenja.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

A što možemo misliti o knjizi. Sadržaj se čini dobrim, ma rjetko da ti knjiga može biti problem u programiranju, stvar je u tebi, naravno solidna knjiga je i više nego dobro došla, dapače poželjna je radi sistematičnog učenja.

Evo napokon sam nasao i Demistificirani C++ 3. izdanje kod nas u Bosni.. kosta 40 evra..

 

Vjerovatno cu obe knjige uzet..

http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-knjige-hardware/103166.aspx
14 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Da li ja mogu ubaciti neki C++ kompajler za Notepad ++ ?

http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-knjige-hardware/103166.aspx
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Intelovac123 kaže...

Da li ja mogu ubaciti neki C++ kompajler za Notepad ++ ?

imaš NppExec, ali recimo nemaš debugger. Nije li elegentnije u code::blocksu raditi?

~21 god, ETFOS, Slavonac, linux and open source fan, net addict, želim znati više, interesi: web dev, svemir, glazba...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
kakapo kaže...
Intelovac123 kaže...

Da li ja mogu ubaciti neki C++ kompajler za Notepad ++ ?

imaš NppExec, ali recimo nemaš debugger. Nije li elegentnije u code::blocksu raditi?

Pa i radim u code::blocks.

http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-knjige-hardware/103166.aspx
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pa zašto ćeti onda Npp?
Po meni C::B ima bolji kod editor.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
royalhero kaže...

Pa zašto ćeti onda Npp?
Po meni C::B ima bolji kod editor.

za sta sluzi <cstdlib> kad je u DEVC++ ima na pocetku kod-a, a u code::blocks nema?

 

http://www.bug.hr/forum/topic/softver-literatura-usluge/prodaja-knjige-hardware/103166.aspx
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
12 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav,

 

Moze li mi tko objasniti na sto bi se odnosila,zasto postoji  "zatamljena" linija koda u iducem programu ?

 

 

pitanje pitanje
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.4.2012 17:15 (CovjekToplomjer).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
CovjekToplomjer kaže...

Pozdrav,

 

Moze li mi tko objasniti na sto bi se odnosila,zasto postoji  "zatamljena" linija koda u iducem programu ?

To mi ne mozemo znati. To ovisi o editoru koji koristis no pretpostavljam da to ukazuje na pogresku. Naime ti si napisao

int *polje = new int[n];Kako deklariras polje onda mora staviti ovako:

int *polje[n] = new int[n];

 

 

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.4.2012 19:40 (captain_soap_McTawish).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
CovjekToplomjer kaže...

Pozdrav,

 

Moze li mi tko objasniti na sto bi se odnosila,zasto postoji  "zatamljena" linija koda u iducem programu ?

 

 

Zatamljena linija služi da dinamički alocira polje prije upotrebe. Da je riječ o statičkom polju koje je na početku deklarirano to ne bi bilo potrebno, no ovako, jest.

captain_soap_McTawish kaže...
CovjekToplomjer kaže...

Pozdrav,

 

Moze li mi tko objasniti na sto bi se odnosila,zasto postoji  "zatamljena" linija koda u iducem programu ?

To mi ne mozemo znati. To ovisi o editoru koji koristis no pretpostavljam da to ukazuje na pogresku. Naime ti si napisao

int *polje = new int[n];Kako deklariras polje onda mora staviti ovako:

int *polje[n] = new int[n];

Krivo. Prva linija je dobra.

13 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

pozz ljudi..imam zadatak da implementiram predložak sort za sortiranje polja podataka veličine  N.Ovo sam napravila, ali neznam sto s tim sortiranjem...

 

#include<iostream>

 

using namespace std;

 

template<class T>

void sort(T *input,int N)

{

 

 

 

}

 

class Par

{

  public:

    Par(){};

    float x,y;

    Par(float x,float y)

    {

     x = x;

     y = y;

    }

    Par(const Par &P)

    {

     x = P.x;

     y = P.x;

    }

    bool operator<(const Par &P) const

    {

     if(x < P.x)

     return true;

     else

     return false;

    }

};

 

Što da radim s tom funkcijom sort?Bubblesort?Čime da zadam polje?

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice