Ocjenjivanje vlastitog znanja

poruka: 18
|
čitano: 5.240
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

Pozdrav,

 

evo budući da sam kraju s faksom, 5. godina (2. godina 2. ciklusa po bolonji), polako gledam oglase za posao i pomalo sam zbunjen pa kontam da podjelim zbunjenost s vama. :)

Vidim, na oglasima se obično traže stručnjaci sa min 2 do 5 godina iskustva, te da je expert u php-u, myslqu, javi, osnovno poznavanje, html-a, css, xml, soap, json.. bla, bla, bla. Uglavnom, svašta nešto. :S Pomalo zastrašujuće sve to izgleda. 

 

E sada, kako ocjeniti svoje znanje? Što, po vama, treba znati expert u php-u, javascriptu npr.  a šta spada pod poznavanje osnova? Ja sam možda previše samokritičan, ali ovo stupnjevanje vlastitog znanja je j***a stvar. Bar za mene. Šta god da uradim, znam da je to tek grebanje po površini nekog jezika/baze podataka/softwarea. 

 

Molim, Vaša iskustva. 

 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

kako je rekla ona lopina od Bill Gates'a prije ulizivanja IBMu, dokazi im da si im potreban!

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

Ako radis 10 god u PHP-u, sigurno is ekspert. Ako radis 5 mjeseci sigurno is pocetnik.

 

Iskustvo = ocjena znanja. Barem po mom skromnom misljenju.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

Pa da, jednostavna analogija. Iako, meni su ti vremenski okviri ogromna glupost. Ne učimo svi istom brzinom, nemam svi istu pozadinu i ista predznanja kao i afinitete. Stoga, jedan "nadaren" programer će u 3 godine odraditi što će neki manje "nadaren" za 10+ godina. 

 

Otvorio sam ovu temu za malo konkretnije stvari. Evo pošto smo zapeli sa php-om (nije mi bila namjera :P), konkretno, dal pod osnovama podrazumjevate:

  • poznavanje sintakse
  • kontrola sesije
  • rad s bazom
  • xml

Ili još nešto više? Poznavanje:

  • oop-a
  • uzoraka dizajna (design patterns)
  • pisanje api-ja
  • poznavanje komunikacijskih protokola, itd, itd..

je kao napredno? šta još? Kako vi ostali php programeri (kad smo već zapeli s php-om) gledate na to? 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 18:51 (BassMan).
16 godina
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

A zasto ti je to uopce bitno? Ako se ides zaposliti u neku tvrtku, ili ce ti dati neki test da procijene tvoje znanje ili ce samo popricati malo o tvojim projektima/iskustvima. To da li ti sebe smatras ekspertom ili ne je totalno nevazno... Budi svjestan da je tu i tamo neki rad u slobodno vrijeme na faksu i 10 godina u nekoj ozbiljnoj firmi 9-10 sati dnevno nesto sasvim drugo...

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

hehehe samo čitam šta piše u oglasima i šta oni(poslodavci) navode kao "uvjete" za prijavu pa pomislih da upitam na forumu. Ja sam davno ugušio zablude o poslu nakon faksa samo na blago "blicanje" diplomom.

 

Čisto me zanima, kako ljudi razmišljaju o ovoj temi jer ne znam kako je vama, ali ja dobro zastanem i zamislim se kada pišem cv.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 19:15 (BassMan).
16 godina
protjeran
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

Postoji nekoliko činjenica kojih moraš biti svjesan:

- U oglasmima za posao često piše sve i svašta, isto tako ima svakakvih poslodavaca i to ne ovisi o veličini firme.

- Firmama je redovito važnije kako izgledaš nego što znaš, i potencijalnom se poslodavcu moraš biti zanimljiv. Točno znam firme, informatičke i poznate, koje imaju naputak da ocjenjuju kandidate po tome, kakvu frizuru imaš i kakvu glazbu slušaš. Pa tek onda znanje.

- Druga bitna stvar je koliko love tražiš. poslodavcu je obično manje bolje, bez obzira na znanje.

- Ne postoje talentirani programeri, postoje samo paranoičan,šizofren, narcisoidan i manično-kompulzivni. Takvi su obično najbolji.

- I to su uglavnom oni s preko 10g iskustva. U takva stanja se ulazi kada godinama živiš s nenormalnim rokovima, nenormalnim klijentima i konstatntnim stresom i ostalim sranj???. Tako naučiš stvari koje te ne može naučiti nikakav faks niti knjiga.

- Trenutno je jako teško doći do posla, npr. prije 7 godina kada sam dolazio u trenutnu firmi, u mjesec dana sam obavio 5-6 razgovora s poslanih 7-8 CVjeva. Kako sada zbog osobnih razloga tražim drugi posao, u zadnja dva mjeseca sam poslao 6 puta CVjeva, a nisam bio niti na jednom razgovoru.

- kad čitaš oglas, ako piše dinamičko okruženje, to možeš pročitati kao firma u totalnom neredu, Web 2.0 i SaaS volimo pričati klijentima glupost. Claud - u pričanju gluposti smo experti. ISO 2001 i sl. - Totalno smo zatrpani glupom birkokracijom. Mlada i dinamička- ne očekuj previše. Mogučnost napredovanje - bit će prekovrmenih i svašta će obečati da na to pristaneš. Mogučnost školovanja - ma to ti netreba ti si ionako prepametan...

Možda zato jer sam ušao ulazim u +10 kategoriju, tko će ga znati.

Programko http://programko.bloger.hr
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 22:17 (Programko).
 
13 0 hvala 5
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

Genijalan post! :)

 

Dobro je, hajd ima nade za mene. Nisam ružan, dapače, barim p****e svirajuć gitaru. ;) hahahhaha također, pokazujem početni stadij svih gore navedenih psiholoških stanja.. Ponajviše šizofrenije i narcisoidnosti.. i pomalo sam previše perfekcionist. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

nisam ni ja ruzan, imam vec 7 godina iskustva sa programiranjem i webom (u fushu), nekoliko certifikata, gomilu referenci (od toga par jeb*****), poznam i koristim svakakve up-to-date tehnologije (bilo za web, bilo za desktop programiranje), perfekcionist sam, CV mi prejeb*** izgleda, pa me nitko nije zaposlio u zadnje 3 god koliko trazim posao (prije 3 god sam zavrsio prijediplomski pa sam onda poceo sluzbeno traziti job... bas u vrijeme kad je ova recesija (fiktivna ili ne) nastupila)... pa ono... good luck ;)

 

znaci imam iskustvo, prijediplomski, trenutno pohadam diplomski, pa nista...

nije da obeshrabrujem, samo hocu reci da se pripremis na najgore...

 

inace kako stvari stoje, jedino dobro sto je izaslo iz toga svega je da nakon toliko iskustva sa svim i svacim planiram otvoriti obrt i sluzbeno raditi sam za sebe...

15 godina
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja
Programko kaže...

Postoji nekoliko činjenica kojih moraš biti svjesan:

- U oglasmima za posao često piše sve i svašta, isto tako ima svakakvih poslodavaca i to ne ovisi o veličini firme.

- Firmama je redovito važnije kako izgledaš nego što znaš, i potencijalnom se poslodavcu moraš biti zanimljiv. Točno znam firme, informatičke i poznate, koje imaju naputak da ocjenjuju kandidate po tome, kakvu frizuru imaš i kakvu glazbu slušaš. Pa tek onda znanje.

- Druga bitna stvar je koliko love tražiš. poslodavcu je obično manje bolje, bez obzira na znanje.

- Ne postoje talentirani programeri, postoje samo paranoičan,šizofren, narcisoidan i manično-kompulzivni. Takvi su obično najbolji.

- I to su uglavnom oni s preko 10g iskustva. U takva stanja se ulazi kada godinama živiš s nenormalnim rokovima, nenormalnim klijentima i konstatntnim stresom i ostalim sranj???. Tako naučiš stvari koje te ne može naučiti nikakav faks niti knjiga.

- Trenutno je jako teško doći do posla, npr. prije 7 godina kada sam dolazio u trenutnu firmi, u mjesec dana sam obavio 5-6 razgovora s poslanih 7-8 CVjeva. Kako sada zbog osobnih razloga tražim drugi posao, u zadnja dva mjeseca sam poslao 6 puta CVjeva, a nisam bio niti na jednom razgovoru.

- kad čitaš oglas, ako piše dinamičko okruženje, to možeš pročitati kao firma u totalnom neredu, Web 2.0 i SaaS volimo pričati klijentima glupost. Claud - u pričanju gluposti smo experti. ISO 2001 i sl. - Totalno smo zatrpani glupom birkokracijom. Mlada i dinamička- ne očekuj previše. Mogučnost napredovanje - bit će prekovrmenih i svašta će obečati da na to pristaneš. Mogučnost školovanja - ma to ti netreba ti si ionako prepametan...

Možda zato jer sam ušao ulazim u +10 kategoriju, tko će ga znati.

Lol :)))))

Lol but true :)

0,03 kaže...

nisam ni ja ruzan, imam vec 7 godina iskustva sa programiranjem i webom (u fushu), nekoliko certifikata, gomilu referenci (od toga par jeb*****), poznam i koristim svakakve up-to-date tehnologije (bilo za web, bilo za desktop programiranje), perfekcionist sam, CV mi prejeb*** izgleda, pa me nitko nije zaposlio u zadnje 3 god koliko trazim posao (prije 3 god sam zavrsio prijediplomski pa sam onda poceo sluzbeno traziti job... bas u vrijeme kad je ova recesija (fiktivna ili ne) nastupila)... pa ono... good luck ;)

 

znaci imam iskustvo, prijediplomski, trenutno pohadam diplomski, pa nista...

nije da obeshrabrujem, samo hocu reci da se pripremis na najgore...

 

inace kako stvari stoje, jedino dobro sto je izaslo iz toga svega je da nakon toliko iskustva sa svim i svacim planiram otvoriti obrt i sluzbeno raditi sam za sebe...

A kako onda ljudi koji nisu pre*ebeni nalaze posao?

Mentalist je moj idol...
14 godina
neaktivan
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

koliko trolova na ovom forumu...

covjek je trazio iskustva, ja sam napisao svoje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja
0,03 kaže...

 izgleda, pa me nitko nije zaposlio u zadnje 3 god koliko trazim posao (prije 3 god sam zavrsio prijediplomski pa sam onda poceo sluzbeno traziti job... bas u vrijeme kad je ova recesija (fiktivna ili ne) nastupila)... pa ono... good luck ;)

znaci imam iskustvo, prijediplomski, trenutno pohadam diplomski, pa nista...

 

 

 Nitko te nije zaposlio jer?

1. nije te nitko zvao na razgovor za posao

2. nisi ih dovoljno zadivio na razgovoru

3. nisi htio prihvatiti posao zbog male place/losih uvjeta

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being cold...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja
SupremeCommander kaže...
0,03 kaže...

 izgleda, pa me nitko nije zaposlio u zadnje 3 god koliko trazim posao (prije 3 god sam zavrsio prijediplomski pa sam onda poceo sluzbeno traziti job... bas u vrijeme kad je ova recesija (fiktivna ili ne) nastupila)... pa ono... good luck ;)

znaci imam iskustvo, prijediplomski, trenutno pohadam diplomski, pa nista...

 

 

 Nitko te nije zaposlio jer?

1. nije te nitko zvao na razgovor za posao

2. nisi ih dovoljno zadivio na razgovoru

3. nisi htio prihvatiti posao zbog male place/losih uvjeta

 

 

u 3 godine su me zvali na mozda 20ak razgovora i jedno 5 testiranja.. od toga na 2 puta bio s najboljim rezultatima (tako su mi bar javili), 2 puta doso do finalnog razgovora, tik pred zaposlenje, da bi mi jedanom rakli da su se predomislili i da ipak nece nikog zaposliti, a drugi put da se odjenom pojavio neki kandidat s vise iskustva..

a uostalom sad je takva situacija da bi prihvatio posao za bilo kakvu lovu koja je veca od ove koju imam radeci u fusu..

14 godina
neaktivan
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja
Sve skupa ti je to relativno, ja sam išao na X razgovora, rješavao XY testova , sve do trenutka kada nisam promjenio koncept, uzeo sam laptop i demonstrirao poslodavcu svoje znanje primjerom aplikacija koje sam napravio, ljudi su bili zadovoljni demonstacijom i dobio sam posao.

Što se tiće tvog formalnog znanja , to je sigurno veliki plus, ali danas nije dovoljno s obzirom na potražnju na tržištu rada u IT sektoru.
Plus iz razloga što sve veće firme da bi upoće došao u krug razmatranja preduvijet ti je formalno obrazovanje, minus manje firme u pravilu traže izgrađene zaposlenike, što podrazumjeva dobro baratanje barem s jednim programskim jezikom plus još znanje neke tehnologije u najčešćem slučaju relacijske baze podataka ( najčešće MSSQL ili MySQL , Oracle ( ali ti su rijetki ) te u manjoj mjeri Access ) , naravno stupanj formalnog obrazvanja povlaći i neki zakonski minimum koji ti poslodavac po zakonu je dužan ispaltiti, tako da ti je to isto ponekad kod nekih poslodavaca faktor koji ti može štetit, ali u pravilu takove firme zaobilazi u širokom luku.

Najžalosnije od svega je to što sa završenom diplomom da bi se usmjerio u neko područje IT-a , pod obavezno bi bilo poželjno da obaviš i neko certificiranje, ako to nisi obavio za vrijeme studija. Razlog tome je što naši studiji unutar osnovnog programa jednostavno ne prate potražnju na tržištu , istina to se donekle popravilo u zadnjih 2-3 godine, ali koliko sam gledao ima još studija koji ti daju samo "osnovno" znanje , a to danas jednostavno nije dovoljno.

Da ne relativiziram dalje, suština moje misli je da tvoje obrazovanje je veliki plus i siguran sam da češ uskoro nać posao.

Sretno !



I'm from Hollywood
 
3 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja

Hvala svima na odgovorima i iskustivma. Evo, trenutno učim za posljednji (nadam se) nalet kolokvija/ispita pa se bacam na traženje posla od 6./7. mjeseca. Volio bi, također, prije toga probat tražit nešto posla preko raznih freelance siteova sada kako je paypal otvorio vrata i za nas balkance. :D 

 

Otvorio sam ovu temu jer sam htio pomoć oko stupnjavanja znanja jer sam čitao da je izuzetno važno procijenit koliko vrijediš. Teško mi je to jer sam "insider" i nemam neki konkretan uvid u to koliko točno vrijedi to što radim i znam. 

 

Imate li kakvih iskustava u freelance poslovima? Honorarno? Hvala! :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.5.2011 18:17 (BassMan).
15 godina
protjeran
offline
Ocjenjivanje vlastitog znanja

Za freelance, meni je najbolja stranica koju sam našao

 

https://www.odesk.com

http://dizanje-ratia.info
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja
APazinjan kaže...

Za freelance, meni je najbolja stranica koju sam našao

 

https://www.odesk.com

Koje gluposti ovde poslodavci pisu... tipa treba mi napraviti stranice u .Netu. Rok 7 dana. I onda das ponudu ajmo reci $1000 i onda te doceka da moras napravit custom built aplikaciju sa milijardu i jednim modulom podmodulom govnom i tako dalje.

 

To je isto ko da netko kaze - prodajem auto. Koliko nudite? E pa sad ti ponudi... hoces dobit porche-a ili ficu... e jbg... 

Mentalist je moj idol...
15 godina
protjeran
offline
Re: Ocjenjivanje vlastitog znanja
tnakir kaže...
APazinjan kaže...

Za freelance, meni je najbolja stranica koju sam našao

 

https://www.odesk.com

Koje gluposti ovde poslodavci pisu... tipa treba mi napraviti stranice u .Netu. Rok 7 dana. I onda das ponudu ajmo reci $1000 i onda te doceka da moras napravit custom built aplikaciju sa milijardu i jednim modulom podmodulom govnom i tako dalje.

 

To je isto ko da netko kaze - prodajem auto. Koliko nudite? E pa sad ti ponudi... hoces dobit porche-a ili ficu... e jbg... 

Ma meni je super stranica, samo treba početi... Ima svakakvih klijenata ali većinom imaju fer zahtjeve ;)

http://dizanje-ratia.info
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice