Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.121.461
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Vjerojatno se to crta u nekakvim grupama koje sadrže određene brojeve tranzistora. Ajmo reći da je modularno prikazano.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
W_Cole kaže...
pozdrav

jel ima netko da može pomoći za OC 14700K koji bi bili neki optimalni parametri za početak, pošto sam pokušao zadnja 2 dana sve moguće i ne mogu dobiti da može odvrtiti cinebench sruši se ili resetira sistem odmah ćim pokrenem, igre rade normalno.
prošli 13700k je radio sve super oc 5.5ghz, 1.35v

hladnjak je H115i platinum 280mm
ram 2x32gb 6400 cl32
MBO: ROG Z790 HERO

Cjela 14 serija je ionako doslovno samo OC verzija 13 serije, i pokušavat dodatan OC ako nemaš ludo dobro hlađenje (AIO to nije) je totalno besmisleno i nepotrebno. Iako me najviše zanima šta te nagnalo da mjenjaš CPU, jer doslovno osim 1000 bodova u CB ništa novog ne dobiješ, zašto nisi išao na 14900 radije ako več mjenjaš?

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
znam, ali dobio sam taj proc pa testiram, i dalje je 13700k tu.
ali je problem to da samo želim stabilno da radi i odvrti cinebench ili bilo koji stres test, a ni jedna postavka to ne omogućava, znaći samo je dignut xmp za ram ostalo na auto, igre rade ali bilo koji test sruši sistem bsod odmah ćim pokrenem nije do temp. ili je loš proc ili je neka kombinacija ram i bios matične.
Cole
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Biće ovo zadnje drug

 

da nadopišem....ljudi uzimaju zdravo za gotovo xmp i expo reference no to je nešto očekivano da radi u idealnim uvjetima testirano na određenim mbo, nije garantirano da će na tvom sistemu, na ZoraNOVOM I pERINOM RADIT,  dok će npr. kod Marka radit bez greške i više od toga.....xmp profili su unaprijed predefinirani oc profili prilagođeni za dotičan RAM koji će u večini slučajeva raditi, no ne i u svim kombinacijama!!!

 

Probaj stavit xmp profil no stavi za 200 niži transfer pa češ vidjeti.....Probaj sa drugom memorijom i učitaj joj xmp, ako ti je do testiranja i igre ima načina da vidiš do čega je.....no vjerujem da je do rama....PROVJERI SI DA NEMAŠ ZA amd expo varijantu

 

Primjerice isti ram mi je na am5 radio na 6600 cl34 ili 6000 cl30 sa nativnih 6000 cl36 dok taj isti ram na Intelu nejde više od 6200 cl34.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2024 18:26 (Wiz3m4n).
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
tnx za odgovor.
u međuvremenu sam našao riješenje, zadnji update biosa je nešto izmjenio postavke pa sam testiranjem napona na ploči otkrio, desilo se to da hladnjak nije mogao prepoznati (kretal je od 0rpm - max) naglo dizanje takta procesora i temperature, znaći proc kod pokretanja cinebench dizal je napon s 1.1 na 1.47v da bi radil na 5.6ghz kolko mu je boost, tak da je temp skočila odmah na 105° i potrošnja 270w što je bilo previše za hladnjak. pa sam sad stavio Pcore-5.6ghz, Ecore-4.3ghz Adaptive+ voltage 1.39v - sad odvrti stabilno CB.

a što se tiće XMP nije do njega jer je RAM strikno biran po uputama i testiranju na toj ploči s tim procesorom, jedino je na 13700k radil na 400mhz više od nativnog, a ovdje radi samo na 6400 jer je 2x32gb cl32.
Cole
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

Biće ovo zadnje drug

 

da nadopišem....ljudi uzimaju zdravo za gotovo xmp i expo reference no to je nešto očekivano da radi u idealnim uvjetima testirano na određenim mbo, nije garantirano da će na tvom sistemu, na ZoraNOVOM I pERINOM RADIT,  dok će npr. kod Marka radit bez greške i više od toga.....xmp profili su unaprijed predefinirani oc profili prilagođeni za dotičan RAM koji će u večini slučajeva raditi, no ne i u svim kombinacijama!!!

 

Probaj stavit xmp profil no stavi za 200 niži transfer pa češ vidjeti.....Probaj sa drugom memorijom i učitaj joj xmp, ako ti je do testiranja i igre ima načina da vidiš do čega je.....no vjerujem da je do rama....PROVJERI SI DA NEMAŠ ZA amd expo varijantu

 

Primjerice isti ram mi je na am5 radio na 6600 cl34 ili 6000 cl30 sa nativnih 6000 cl36 dok taj isti ram na Intelu nejde više od 6200 cl34.....

 Nije ti ovo AMD, xmp profili na Intelu rade prakticki savrseno od pamtivjeka

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2024 10:49 (Boris grozni).
16 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

Rade dok ne rade 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
W_Cole kaže...
tnx za odgovor.
u međuvremenu sam našao riješenje, zadnji update biosa je nešto izmjenio postavke pa sam testiranjem napona na ploči otkrio, desilo se to da hladnjak nije mogao prepoznati (kretal je od 0rpm - max) naglo dizanje takta procesora i temperature, znaći proc kod pokretanja cinebench dizal je napon s 1.1 na 1.47v da bi radil na 5.6ghz kolko mu je boost, tak da je temp skočila odmah na 105° i potrošnja 270w što je bilo previše za hladnjak. pa sam sad stavio Pcore-5.6ghz, Ecore-4.3ghz Adaptive+ voltage 1.39v - sad odvrti stabilno CB.

a što se tiće XMP nije do njega jer je RAM strikno biran po uputama i testiranju na toj ploči s tim procesorom, jedino je na 13700k radil na 400mhz više od nativnog, a ovdje radi samo na 6400 jer je 2x32gb cl32.

 Asus radi svinjarije sa biosom, svakim novim biosom toliko izmjene prametre da to nije normalno, petljaju previše, naštimaš bios na svoje idealne postavnke, oni izbace novi koji nema veze sa starim, znaci svaki put kad staviš novi asus bios smatraj da si uzeo novi ploču i kreni iz pocetka. 

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...

 Asus radi svinjarije sa biosom, svakim novim biosom toliko izmjene prametre da to nije normalno, petljaju previše, naštimaš bios na svoje idealne postavnke, oni izbace novi koji nema veze sa starim, znaci svaki put kad staviš novi asus bios smatraj da si uzeo novi ploču i kreni iz pocetka. 

 Nisam to primijetio na svojoj ploči, bilo je promjena nakon samozapaljivanja amdovih procova, ali bolje ne spominjati amd na intelovoj temi...

Možeš spremiti postavke na usb stick prije flasha te ih loadaš nakon flasha, voila, uopće me ne zanimaju eventualne izmjene parametara na novoj bios verziji, tonu custom memorijskih latencija je spremljeno na sticku.

15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
notloB kaže...
bik kaže...

 Asus radi svinjarije sa biosom, svakim novim biosom toliko izmjene prametre da to nije normalno, petljaju previše, naštimaš bios na svoje idealne postavnke, oni izbace novi koji nema veze sa starim, znaci svaki put kad staviš novi asus bios smatraj da si uzeo novi ploču i kreni iz pocetka. 

 Nisam to primijetio na svojoj ploči, bilo je promjena nakon samozapaljivanja amdovih procova, ali bolje ne spominjati amd na intelovoj temi...

Možeš spremiti postavke na usb stick prije flasha te ih loadaš nakon flasha, voila, uopće me ne zanimaju eventualne izmjene parametara na novoj bios verziji, tonu custom memorijskih latencija je spremljeno na sticku.

Pricamo o intelu u intel temi. Spremanje postavki mozes zaboraviti sto ce tice cpu jer ti nece biti kompatibilne s novim biosom.

 

Promjena parametra te ne zanima? ti si nađeš sweet spot napon a asus ti ga novim biosom podeblja za 0.4V i poremeti offset za još 0.3V kod iste postavke i na kraju imaš 0.7V previše i temp +15C.. nebitno

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 12:52 (bik).
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...
notloB kaže...
bik kaže...

 Asus radi svinjarije sa biosom, svakim novim biosom toliko izmjene prametre da to nije normalno, petljaju previše, naštimaš bios na svoje idealne postavnke, oni izbace novi koji nema veze sa starim, znaci svaki put kad staviš novi asus bios smatraj da si uzeo novi ploču i kreni iz pocetka. 

 Nisam to primijetio na svojoj ploči, bilo je promjena nakon samozapaljivanja amdovih procova, ali bolje ne spominjati amd na intelovoj temi...

Možeš spremiti postavke na usb stick prije flasha te ih loadaš nakon flasha, voila, uopće me ne zanimaju eventualne izmjene parametara na novoj bios verziji, tonu custom memorijskih latencija je spremljeno na sticku.

Pricamo o intelu u intel temi. Spremanje postavki mozes zaboraviti sto ce tice cpu jer ti nece biti kompatibilne s novim biosom.

 

Promjena parametra te ne zanima? ti si nađeš sweet spot napon a asus ti ga novim biosom podeblja za 0.4V i poremeti offset za još 0.3V kod iste postavke i na kraju imaš 0.7V previše i temp +15C.. nebitno

 Još mi nikad postavke nisu bile nekompatibilne među verzijama biosa, svaki put su loadane kako sam ih sejvao... opet, nisam siguran za intela ali ne vjerujem da ima neke razlike među platformama.

Ono što me zanima sejvam, i ponavljam, uvijek bude sve učitano kad loadam sejvani profil s usb sticka, ono što me ne zanima nisam niti dirao.

 

Edit. ne znam jesmo li se razumjeli govorim o sejvanju profila, pogledaj sliku...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 13:12 (notloB).
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
notloB kaže...
bik kaže...
notloB kaže...
bik kaže...

 Asus radi svinjarije sa biosom, svakim novim biosom toliko izmjene prametre da to nije normalno, petljaju previše, naštimaš bios na svoje idealne postavnke, oni izbace novi koji nema veze sa starim, znaci svaki put kad staviš novi asus bios smatraj da si uzeo novi ploču i kreni iz pocetka. 

 Nisam to primijetio na svojoj ploči, bilo je promjena nakon samozapaljivanja amdovih procova, ali bolje ne spominjati amd na intelovoj temi...

Možeš spremiti postavke na usb stick prije flasha te ih loadaš nakon flasha, voila, uopće me ne zanimaju eventualne izmjene parametara na novoj bios verziji, tonu custom memorijskih latencija je spremljeno na sticku.

Pricamo o intelu u intel temi. Spremanje postavki mozes zaboraviti sto ce tice cpu jer ti nece biti kompatibilne s novim biosom.

 

Promjena parametra te ne zanima? ti si nađeš sweet spot napon a asus ti ga novim biosom podeblja za 0.4V i poremeti offset za još 0.3V kod iste postavke i na kraju imaš 0.7V previše i temp +15C.. nebitno

 Još mi nikad postavke nisu bile nekompatibilne među verzijama biosa, svaki put su loadane kako sam ih sejvao... opet, nisam siguran za intela ali ne vjerujem da ima neke razlike među platformama.

Ono što me zanima sejvam, i ponavljam, uvijek bude sve učitano kad loadam sejvani profil s usb sticka, ono što me ne zanima nisam niti dirao.

 

Edit. ne znam jesmo li se razumjeli govorim o sejvanju profila, pogledaj sliku...

 

Svakim vecim updateom biosa postavke nisu kompatibilne, nego sluze za vracanje na isti bios. Tako je to zadnjih 20 godina 

Više iznimaka nego pravilo da si prostavke mozes prenjeti na novi bios, može da, eventualno neku manju nadogradnju tako da se na usnimavanje postavki ne mozes osloniti i prenositi na novi bios kao sto sam vec rekao. Kod adler/raptora pogotovo jer cesto updejtom doalazi i update za ME Firmware koji mijenja dosta toga, nije kompatibilan sa starim, nema downgrade biosa i sl.

 

Uostalom sto ti vrijedi prenositi postavke biosa tipa napone za cpu i offset kad ti ih asus svakim novim biosom drugcije interpretira?

Kao sto rekoh Asusu treba 6mj da ispolira bios koji npr MSI izda sa verziom 1.0 i onda opet novim biosom Asus ukaka..

 

 

https://rog-forum.asus.com/t5/z370-z390/bios-update-settings-backup-is-not-compatible-how-to-solve-it/td-p/771686

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 13:52 (bik).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

ne znam, trenutno sam na asus b560m tuf plus i updejtao sam 4-5 biosa, ništa se u postavkama nije promijenilo

prije toga sam bio na asus h97m plus i tu sam promijenio vjerojatno više verzija biosa nego na ovoj novoj, isto tako sve postavke ostaju iste

 

imam i asusovu ploču za amd, b450 tuf gaming pro, 2-3 biosa promijenio, nikakvih problema

tako da ta priča o 20 godina pizdarija s asusovim biosom, barem u mojem slučaju, je čista mitologija

2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...

Svakim vecim updateom biosa postavke nisu kompatibilne, nego sluze za vracanje na isti bios. Tako je to zadnjih 20 godina 

Više iznimaka nego pravilo da si prostavke mozes prenjeti na novi bios, može da, eventualno neku manju nadogradnju tako da se na usnimavanje postavki ne mozes osloniti i prenositi na novi bios kao sto sam vec rekao. Kod adler/raptora pogotovo jer cesto updejtom doalazi i update za ME Firmware koji mijenja dosta toga, nije kompatibilan sa starim, nema downgrade biosa i sl.

 

Uostalom sto ti vrijedi prenositi postavke biosa tipa napone za cpu i offset kad ti ih asus svakim novim biosom drugcije interpretira?

Kao sto rekoh Asusu treba 6mj da ispolira bios koji npr MSI izda sa verziom 1.0 i onda opet novim biosom Asus ukaka..

 

 

https://rog-forum.asus.com/t5/z370-z390/bios-update-settings-backup-is-not-compatible-how-to-solve-it/td-p/771686

 

 

 Nisam znao da je na intelovoj platformi tako... Na amd/asusu već godinu dana loadam jedne te iste postavke bez greške i nekompatibilnosti, sorry na smetnji onda.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.2.2024 15:07 (notloB).
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne odradis BIOS update ako nije potrebno i to je to.Ukoliko već moraš, onda sigurno možeš i odvojit vrijeme da sve ponovno ustelis pa makar i trebalo tjedan dana.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Picajzlo, gdje si ti skonto da asus 20god ima problema s biosom?
To sam rekao za spremanje postavki starog biosa na usb, nebitno asus, msi, gigabyte.
Te ploce sto si ti imao su entry level za neentuzijaste, tu se nema sta puno biosom pokvariti, dodati, naštelavati, to sve mora isto raditi od prvog biosa, dodaju ti jedan novi feature i isprave sigurnosnu gresku, to je to, budi sretan, tebi ne treba posebno tveakanje jer te ploče nisu za OC.
Ja pricam o entuziast plocama gdje bios izlazi na mjesecnoj bazi, tveaka se sve i svašta uz community, tu se vidi koliko proizvođač može, želi i zna a asus tu brlja još od 8gen intela.
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Ne odradis BIOS update ako nije potrebno i to je to.Ukoliko već moraš, onda sigurno možeš i odvojit vrijeme da sve ponovno ustelis pa makar i trebalo tjedan dana.

 I šta, vozati prastari bios ili svaki put upisivati pedesetak latencija i ostalih postavki, nešto tu smrdi, mora postojati bolji način, ne može biti toliko kretenski

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
bik kaže...
Te ploce sto si ti imao su entry level za neentuzijaste, tu se nema sta puno biosom pokvariti, dodati, naštelavati, to sve mora isto raditi od prvog biosa, dodaju ti jedan novi feature i isprave sigurnosnu gresku, to je to, budi sretan, tebi ne treba posebno tveakanje jer te ploče nisu za OC.
Ja pricam o entuziast plocama gdje bios izlazi na mjesecnoj bazi, tveaka se sve i svašta uz community, tu se vidi koliko proizvođač može, želi i zna a asus tu brlja još od 8gen intela.

 da su baš entry level i nisu, tuf ploče su nekakav mid range

doduše da, nisu klokerske ploče, takve baš i ne poznajem, ali ne sjećam se da sam morao išta nanovo podešavati s iti jednom od navedenih

 

i da, u pravu si, jedino što bi mijenjao od defoltnih postavki je xmp, powel limiti i eventualno uključivanje igpu da preko nje ide televizor, ali te stvari bi ostale iste mijenjanjem biosa

mislim da se jednom resetiralo, jer mi je tv prestao pokazivat sliku, čak se i xmp isključio

6 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pitanjce, na svome 12700k imam trenutno od Noctue NH12S koji ok hladi ako totalna potrošnja CPU-a ne ide preko max 190W, sve preko toga i skoči na 100C u sekundi. Iako to samo po sebi i nije neki problem jer i undervoltan sasvim ok radi, ali više me živciraju ventilatori (dodao sam još jednog dodatnog) koji često skaču do 1500 okretaja a to se čuje. Kako vidim sada je Arctic predstavijo freezer 3 i imaju ludu akciju na svojoj stranici (sa 120 na 76 eur)- pa me zanimaju vaša iskustva ili mišljenja koliko bi profitirao sa time, jer kako vidim max TDP frezzera je oko 300W štoo znači da mu 12700k bez ograničenja (oko 240W) nebi trebao biti nikakav problem - ali najbitnija mi je tišina.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Pitanjce, na svome 12700k imam trenutno od Noctue NH12S koji ok hladi ako totalna potrošnja CPU-a ne ide preko max 190W, sve preko toga i skoči na 100C u sekundi. Iako to samo po sebi i nije neki problem jer i undervoltan sasvim ok radi, ali više me živciraju ventilatori (dodao sam još jednog dodatnog) koji često skaču do 1500 okretaja a to se čuje. Kako vidim sada je Arctic predstavijo freezer 3 i imaju ludu akciju na svojoj stranici (sa 120 na 76 eur)- pa me zanimaju vaša iskustva ili mišljenja koliko bi profitirao sa time, jer kako vidim max TDP frezzera je oko 300W štoo znači da mu 12700k bez ograničenja (oko 240W) nebi trebao biti nikakav problem - ali najbitnija mi je tišina.

 Najbrutalnija hladenja na trzistu, ujedno i medu najtisima, najeftinijima i najpouzdanijima! Takoder imaju odlican support jel treba spomenuti i bolesnih 6g garancije!

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

Pitanjce, na svome 12700k imam trenutno od Noctue NH12S koji ok hladi ako totalna potrošnja CPU-a ne ide preko max 190W, sve preko toga i skoči na 100C u sekundi. Iako to samo po sebi i nije neki problem jer i undervoltan sasvim ok radi, ali više me živciraju ventilatori (dodao sam još jednog dodatnog) koji često skaču do 1500 okretaja a to se čuje. Kako vidim sada je Arctic predstavijo freezer 3 i imaju ludu akciju na svojoj stranici (sa 120 na 76 eur)- pa me zanimaju vaša iskustva ili mišljenja koliko bi profitirao sa time, jer kako vidim max TDP frezzera je oko 300W štoo znači da mu 12700k bez ograničenja (oko 240W) nebi trebao biti nikakav problem - ali najbitnija mi je tišina.

 nikonja

Ja sam kupio Liquid Freezer II 280 A-RGB na akciji došao mi je za par dana.

Baš sam ga danas ugradio pa nisam uspio još sve sastaviti vratiti gornje ventilatore , zatvoriti kućište, ali su temperature osjetno niže i ventilatori od vodenog se ne čuju.

Imao sam Freezer 34 eSports DUO.

P.S. vrtio sam Cyberpunk 2077 i WOT

P.S.S. zadnja slika je mjerenje sa starim zračnim hladnjakom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 0:34 (hummer0).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
hummer0 kaže...
nikonja kaže...

Pitanjce, na svome 12700k imam trenutno od Noctue NH12S koji ok hladi ako totalna potrošnja CPU-a ne ide preko max 190W, sve preko toga i skoči na 100C u sekundi. Iako to samo po sebi i nije neki problem jer i undervoltan sasvim ok radi, ali više me živciraju ventilatori (dodao sam još jednog dodatnog) koji često skaču do 1500 okretaja a to se čuje. Kako vidim sada je Arctic predstavijo freezer 3 i imaju ludu akciju na svojoj stranici (sa 120 na 76 eur)- pa me zanimaju vaša iskustva ili mišljenja koliko bi profitirao sa time, jer kako vidim max TDP frezzera je oko 300W štoo znači da mu 12700k bez ograničenja (oko 240W) nebi trebao biti nikakav problem - ali najbitnija mi je tišina.

 nikonja

Ja sam kupio Liquid Freezer II 280 A-RGB na akciji došao mi je za par dana.

Baš sam ga danas ugradio pa nisam uspio još sve sastaviti vratiti gornje ventilatore , zatvoriti kućište, ali su temperature osjetno niže i ventilatori od vodenog se ne čuju.

Imao sam Freezer 34 eSports DUO.

P.S. vrtio sam Cyberpunk 2077 i WOT

P.S.S. zadnja slika je mjerenje sa starim zračnim hladnjakom.

 Jesi sve povezao na isti fan headear na ploči ili imaš odvojeno pumpu od ventiraltora?

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...

 Jesi sve povezao na isti fan headear na ploči ili imaš odvojeno pumpu od ventiraltora?

 Pumpa ti mora ići na AIO pump header jer mora uvijek se vrtiti na max okretajima a ventilatore staviš na bilo koje.

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
nikonja kaže...
hummer0 kaže...
nikonja kaže...

Pitanjce, na svome 12700k imam trenutno od Noctue NH12S koji ok hladi ako totalna potrošnja CPU-a ne ide preko max 190W, sve preko toga i skoči na 100C u sekundi. Iako to samo po sebi i nije neki problem jer i undervoltan sasvim ok radi, ali više me živciraju ventilatori (dodao sam još jednog dodatnog) koji često skaču do 1500 okretaja a to se čuje. Kako vidim sada je Arctic predstavijo freezer 3 i imaju ludu akciju na svojoj stranici (sa 120 na 76 eur)- pa me zanimaju vaša iskustva ili mišljenja koliko bi profitirao sa time, jer kako vidim max TDP frezzera je oko 300W štoo znači da mu 12700k bez ograničenja (oko 240W) nebi trebao biti nikakav problem - ali najbitnija mi je tišina.

 nikonja

Ja sam kupio Liquid Freezer II 280 A-RGB na akciji došao mi je za par dana.

Baš sam ga danas ugradio pa nisam uspio još sve sastaviti vratiti gornje ventilatore , zatvoriti kućište, ali su temperature osjetno niže i ventilatori od vodenog se ne čuju.

Imao sam Freezer 34 eSports DUO.

P.S. vrtio sam Cyberpunk 2077 i WOT

P.S.S. zadnja slika je mjerenje sa starim zračnim hladnjakom.

 Jesi sve povezao na isti fan headear na ploči ili imaš odvojeno pumpu od ventiraltora?

 Imam odvojen AIO pump i morao sam staviti CPU fan na ignor u biosu jer je komp javljao grešku CPU fan-a na boot-anju jer CPU fan nije priključen. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 11:56 (hummer0).
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Tiby kaže...

 Pumpa ti mora ići na AIO pump header jer mora uvijek se vrtiti na max okretajima a ventilatore staviš na bilo koje.

 Ne znam za Arctic ali kod mog aio se pumpa ne mora uvijek vrtiti na max, na EK-nucleus 360 s asetek pumpom možeš je namjestiti kako hoćeš, "preporuke" su namjestiti fiksne okretaje, cca. 80%, iako se može namjestiti i krivulja kao za fanove, moj je namješten potonje s time da je u idleu pumpa namještena na 40% okretaja a na max 90%.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 12:41 (notloB).
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Isprika na offtopicu, ali kad vec pricate o pumpama, zanima me iskustvo iz prve ruke.. Imate li problem s nakupljanjem necistoca, tj. morate li ih rastavljati i cistiti tu i tamo, mozda jednom u godini dodati tekucine ako i koliko ispari?

 

Opcenito, koliko su glasnije od zracnog hladnjaka? Iskustva koliko citam su razna.. jedni ih hvale, drugi se zale na zujanje i prelaze opet na zracne hladnjake.

 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...

Isprika na offtopicu, ali kad vec pricate o pumpama, zanima me iskustvo iz prve ruke.. Imate li problem s nakupljanjem necistoca, tj. morate li ih rastavljati i cistiti tu i tamo, mozda jednom u godini dodati tekucine ako i koliko ispari?

 

Opcenito, koliko su glasnije od zracnog hladnjaka? Iskustva koliko citam su razna.. jedni ih hvale, drugi se zale na zujanje i prelaze opet na zracne hladnjake.

 Kod mog EKa još ne padaju performanse, imam ga kratko, nešto manje od godine dana, pumpa se ne čuje uopće niti kod otvorenog kućišta, tu i tamo se čuje grgljanje vode na sec., dvije valjda kad promjeni brzinu okretaja ili mjehurići zraka još nisu potpuno otišli u radijator.

Kod bivšeg 240 castle AIOa od deepcoola također se pumpa nije uopće čula (in house pumpa) i u cca. 6 godina koliko sam ga koristio nisam čistio niti otvarao sistem s vodom, tu i tamo bih očistio ventove i rad., zamijenio pastu, nisam primijetio neku degradaciju kod hlađenja, jedino što je crkla jedna ledica na RGBu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2024 12:37 (notloB).
8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel je konačno stigao AMD na 5nm, samo u laptopima, ali evo ih u dućanima

https://www.nabava.net/nekategorizirano/lenovo-ideapad-slim-5-16imh9-83dc0035geultra-5-125h-16gb-1tb-ssd-16-w11-cijena-526490891

 

I imaju impresivno trajanje baterije, iako ne mrem još iskopati točne brojke. No napravili su uštede ne samo u proizvodnom procesu, nego i u bar 2 arhitekturalne promjene, NPU koji offloada dio CPU loada, te 2 štedljive jezgre u IO-dieu, koje omogućuju da se cijeli tile i jakih i slabih jezgri doslovno isključi pri idleu.

 

Zanima me baš kakvi su u usporedbi s AMD-om.

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
EricCartman kaže...

Zanima me baš kakvi su u usporedbi s AMD-om.

 na prvu ruku, razlika kod grafičkog dijela je što intel manje reže

pa tako taj ultra 5 125h ima 7 jezgri na arc igpu, dok jači ultra 7 155h ima 8 jezgri

 

kod amd-a razlika je 8 vs 6 jezgri u usporedbi rajzen 7 8840 i rajzen 5 8640

dobro je i što ima veći izbor, pa možeš uzet i ultra 5 model s punokrvnom 8core arc grafikom - ultra 135h

 

to me inače živciralo kod amd apu procesora, što je ona igpu koja se reklamira kao 'gejmerska' i doista ima solidne perfomanse za igpu, dostupna jedino u najskupljem modelu, a na onim jeftinijim tu igpu režu drastično

 

kako će se pak pokazati ovaj čobanac s tri vrste jezgri, ostaje da vidimo u praksi

 

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

ovo malo revjujev šta sam čitao ludo ih hvale, pogotovo trajanje baterije, tako da živi bili pa vidili.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice