Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.477
|
čitano: 2.662.533
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
tursound kaže...
hudo kaže...
 

Nikakav komp nije dobro spajati na DAC, bez obzira koji OS ima, jer gomila aktivne elektronike na maticnoj, diskovi, ... rade svoje. Zato bi svakome preporucio Raspberry Pi kao streamer, i npr RoPieeeXL OS, podrzava od Roona, do Apple Playa, Dlna, upnp, ... I jos ga spojis na linearni PSU, i eto ti jeftinog solidnog streamera! 

 

A kako bi se onda danas snimala i producirala glazba?

i raspberry je komp, ko i svaki drugi streamer. nema veze ako ima linearno napajanje, isto ima na njemu par switching regulatora plus cpu koji je isto ogroman switching chip. 
s raspberry pi neznam tocno koji model sam ima sitnih problema sa šumom kad sam ga koristi za rtl-sdr tj rtl_tcp lokalni server, van audio frekvencija je jos veci nered, ali ih je mozda lakse filtrirat. ima sam diy linearno napajanje za isti i to s litij baterija na regulatore, ne pomaže puno. na kraju sam brusilicom ispila rpi popola da mi ne padne napamet slucajno više s tim smecem gubit vrijeme u bilo kojem smislu. sad mi je stari x86 amd laptop bez ekrana u istoj funkciji napajan s switching 12v kineskim lošim wall wartom od par ampera koji ide u mali boost konverter koji je dodan na maticnu. puno manje problema zapravo nemam problema jer kad mi se razbila nedavno antena moga sam gain raspalit na max na fm frekvencijama bez smetnji i nisam mora baš taj dan ic popravljat. doduse na usb kabelu mi je mali choke s par turnova za common mode noise.

ima optika, ima aktivna usb izolacija, ima najbolje balansirana oprema, ili nekad dovoljno kupit usb kabel s dobrim chokom ili jednostavno samo presložit štekere i smanjit loop.

 

Da, sve je komp... Al ARM bazirani niskopotrosni mobilni hardver, u raznim streamerima i RPi, generira manje suma nego 500W PC sa 4080 RTX! Cak manje i od nekog Celerona.

Npr, Pi2AES streamer koji ja imam, HAT na Rpi 4, mjerno je odlican, Amir sa ASR bi dozovio extazu da ga ide testirat! Njegov USB (sa Rpi MB) i AES (sa HAT-a) out zvuce bolje od laptopa, cak i na moje nagluge usi! 

Dal bi neki kvalitetni wal wart (iFi,...) bio isti/bolji/losiji od LPSU, nemam neke brojke i mjerenja, ja sam odmah uzeo LPSU cim sam dobio PiAES. Mislim da GoldenSound ima neka mjerenja na svom blogu. 

Generalno mislim da je ok nac kompjuter sa sto manjim potrosnjom. Naravno da to ne ganartira cisti signal bez suma, al je predpostavljam vjerojatnost nesto veca. Jos uzmes neki uredjaj koji je puno ljudi probalo, odnosno testiralo i mjerilo, i eto solidnog DIY rjesenja. 

 

~~ sound sommelier ~~
2 godine
online
Re: Vaš audio kutak
Krellac kaže...

Sve je to meni jasno i slažem se, ali... čemu ovo? Pa nisam ja sastavljao pravila.

 Ne razumijem, čemu što?

8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
neke platforme su pogotovo noisy, i neke graficke, npr stari amd am3 fx-i s upaljenim cool and quiet, npr fury nano graficka svejedno od opcija...
ryzen npr sam ima pet šest sedan razlicitih cpu i mbo kombinacija ni ne sicam se vise, i nisam primjeti nikad problem.

za mjerenje komp koji koristim je xeon na s1156 na nekoj jeftinoj normalnoj mbo s starim napajanjem s pasivnim "pfc"-om.

zapravo triba probat i vidit, nema nekoga pravila ali vjerujem da i napajanja i maticne koje imaju više fizicki mjesta za npr bolje filtriranje u napajanju i bolje filtriranje na maticnoj bi u pravilu tribali imat manje šuma nego mali nabijeni uređaji ali ka šta si reka potrošnja je isto bitna pa možda ipak bolje da je neki uređaj manje potrošnje jer u startu treba manje toga filtrirat.

naravno klasika preporuka ako ima problema sa šumom je pogasit cpu c stateove, stavit fixni napon i pogasit sve power saving opcije i turbo boost varijante.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Jučer bio u Mulleru i kupio jednu LP ploču.
Soul Classics, razni izvođaći (23,40 €).

 

Smeta me što je izbor Jazza i klasike nikakav.
Od Jazz/blues albuma sam pronašao samo 3, a od klasične glazbe niti jedan !

Ali zato npr. ima skupih izdanja poput Brothers in Armas od 43 € !
A na omotu ploče nigdje ne piše da je to neko spec izdanje/snimka.
Samo iza piše da je izdavač londonski Phonogram.

 
2 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Kad slušaš isti album sa streaminga i s gramofona kakvi su ti dojmovi? Na koju stranu pretežeš, na digitalnu ili analognu? Možda bezveze pitam s obzirom na nick.

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa, po cijeni mi gramofon nije u rangu digitalije.
Dobro, Phono Stage u Audio Note jeste svakako (pa i više od toga).

 

Gram jeste sa dodatnom bazom i Ortofon 2M Red, ali može to i bolje.
Ali ga imam iz gušta i nostalgije.
Neke stvari mi na gramu zvuče prirodnije, a baš ovaj skupi LP od Brothers in Arms nemam za usporedbu.

Ali sam baš danas slušao Elvisa, Buena Vista Social Club, Beathovena Simph. No.5, B.B. Kinga...i to mi je na gramofonu bilo tečnije i pitkije.

Unatoč tome što su iste stvari na Hires flacevima bile malkice detaljnije i s većom dinamikom (ponegdje).

 
1 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Vaš audio kutak

Po mom mišljenju današnje gramofonske ploče se ne isplate kupovati.


Prvo: Ako nije djevičanski vinil i najmanje 180 gr, glazba će se sa mastera loše preslikati, imati će puno više pucketanja od istog albuma koji je izdan prije 30 i više godina. Provjereno. Imam nekoliko albuma iz radoznalosti.

 

Drugo: Sva ta današnja izdanja vinila su digitalno obrađena i tu je već digitalija uplela prste u sam zvuk. Osim toga važan je izvor mastera za današnje reizdavanje albuma koji su izdani prije 30 godina.

 

Treće: Sam proces tonskog snimanja, pa produciranja, u prošlosti je bio predodređen vinilu i znalo se kakva pravila trebaju biti kod navedenog, da bi vinil ispao što najbolje. Onda je došao CD (veliki bum) i snimanja su se predodredila za kvalitetan master za CD-e, zatim za Youtube, na kraju danas za streaming sustave. O MQA formatu neću ni govorit. Ima razloga zašto ga Tidal ukida.

I kao svaka moda, sad je moda vrtjeti vinil i ništa drugo, te zbog toga današnje cijene nisu normalne. Velike, a ne dobije se kvaliteta.

 

 

PS.

Razlika itekako postoji između vinila i streaming izvora u korist vinila ako je iz prošlosti.

Moj PC  
7 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Meni je kvalitetniji (i jeftiniji) izvor vinila od kolege koji ih ima preko 2.000 komada.


Ima naravno i vrhunski Audio Note sustav, 3 gramofona, perače ploča....

Za mnoge naslove ima i 2 rezervna, pa kad se malo istroši (za njegova vrlo stroga mjerila), opere ih i daje u prodaju.
I onda ja kupim.

 

To su sve najkvalitetnija izdanja iz zlatnog doba vinila.
Ima uglavnom samo Klasiku, Jazz i malo Rocka.

 

Da, svi takvi LP-i i koje tako dobavim zvuče prekrasno.
Rijetki su današnji LP na tom nivou. Ima ih dakako, ali puno koštaju.

 

 
0 2 hvala 0
3 tjedna
offline
Vaš audio kutak

Današnje LP ploče su uglavnom analogni hibridi nastali iz digitalnog izvora stoga ispada da je neisplativo nabavljati ih. Ja sam nostalgičan po tom pitanju pa i dalje imam gramofon i 500-tinjak ploča iz onog vremena iako su uglavnom tipa 150-ak gr.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Vaš audio kutak

Ovo vrijedi poslušati. Vrijedan materijal i za testirati sustav.

 

https://tidal.com/browse/album/188314796?u 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2024 17:36 (Krellac).
Moj PC  
2 0 hvala 2
14 godina
offline
Vaš audio kutak

Maknuo veliku dasku jer je degradirala zvuk,sad je ok opet.....

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Gdje je bila daska?

14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ovako je bilo privremeno radi komfora...

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2024 21:36 (lmutak).
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Ima danas odlicnih vinil izdanja koje zvuce vrhunski, bez obzira sto je produkcija i sve odradjeno digitalno (meni potpuno nebitno). 

Ali cesto radije slusam vinil nego digitaliju, ako je vinil naravno dobro otisnut, iako je digitalija tehnicki dosta ispred. Ima nesto u toj nesavrsenosti, tesko za opisat dokle ne cujes (na "normalnom" gramofonu, ja ih promjenio nekoliko dokle nisam dosao do zadovoljajajuceg rezultata, iako to moze jos i puno puno bolje).

Zna biti i da je album bolje masteriziran i manje kompresiran za vinil, pa zato zvuci bolje...

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Hudo koji gram imas!?
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Vaš audio kutak

evo malo meni zanimljive a mozda za temu ne standardne opreme, mjerenje impedance i t/s parametara drivera s uradi sam zvucnom, pojacalom i otporima s ebay-a i moja loša matematika su dobitna kombinacija za zeznit nešto i izgubit puno vrimena za ništa, plus zauzima puno mista na stolu, pa san prvom prilikom cim sam svati da postoji ovakav uređaj naruci jedan. ne samo da je jednostavnije u svakom pogledu, nego i bolja preciznost.

radi se o usb napajanom uređaju koji ima unutra mali amp, precizne otpore i audio codec, tj moze mjerit osim impedance zvucnika i ts parametara i otpore, kondenzatore, i induktore. al to nije sve, ono bitnije sta jos nisam proba je da se s ovim uređajem moze exportat impedanca u programe za simulacije i izradu npr skretnica, kutija i slicno, kutijica ima neki original softver ali pretpostavljam da se moze koristit i s drugim programima tipa arta i slicno.

dodatno program ima testove za vidit dali je zvucnik ispravan tj dali strže nešto negdi. ako vas bude zanimalo kako izgleda unutra tj koji je codec i amp stavim slike neki drugi dan. zivili.

Moj PC  
4 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

AudioQuest Jitterbug MK1 i FMJ -Osvrt


Imam od 2019 godine prvu verziju gore navedenog Sticka.
Nije duže vrijeme bio uštekan.
Neki dan mi veli kolega da mu ga posudim.


Kod njega je bio primjetan mali boljitak u boljoj jasnoći i transparentnosti zvuka. I malo u mirnoći prezentacije i boljoj pozornici.
Male promjene, ali čujne u 1 na 1 usporedbi.


I tako odluči on i drugi kolega da nauruče po komad spravice.
Stiglo to danas k susjedu, pa smo se skupili da to i tamo isprobamo.
Skoro pa isti pomak kao kod prvog kolege i kod mene.
Uglađenija i finija prezentacija u cijelom spektru.


Za manje od 60€ (s popustom u Ronisu) isplativ upgrade !
Razlika od moje starije verzije je jedino što je nova u metalnom kućištu (FMJ).


Sada je uključen na mini PC Terra (Linux/Audacious)
Također slični pozitivni pomak radi i na Lenovo PC (Win/Roon).
Još jedno lijepo večernje druženje.


LP svima !

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filo postekaj sve zivo to sta probajes i nema ti kraja.
.” mali boljitak u boljoj jasnoći i transparentnosti zvuka. I malo u mirnoći prezentacije i boljoj pozornici”

“ Malo življe, otvorenije i s boljom dinamikom, napose srednji (najzastupljeniji) spektar .
Navedena živost je malkice zastupljena i u visoko tonskom spektru”

“ Očekivano dobar.
Čak mi je i malo (možda) previše sve uglađenije i mirnije naspram Roon-a na Win.
I tiše je malo.
Ne fali detalja i rezolutnosti.
Bas je sličan kao i na Roon-u, srednji bolje uglađeniji kao i visoki.
Pozornica ima možda i izraženiju dubinu ovdje.
Vokali zvuče prirodno.”

“ Pa, na prvu se čuje mali napredak !
Ponajprije u većoj uglađenosti i ujednačenosti zvuka u cijelom spektru, ali bez gubitka dinamike i detalja, pače.
Dakle (i dalje) protočno i transparentno, koliko to već omogučuje ostatak sustava.”

“ Ukratko čujni boljitak na dinamici, transparentnosti, basu (dubina i atak), kao i u prirodnijim vokalima”

“ promjena je bila čujna na prvu!
I to na bolje, naravno.
Finija prezentacija, bolja kontrola basa, malo ljepše definirana pozornica (malo veća dubina).
Prirodniji zvuk vokala, veća ukupna transparentnost.”

Mogu ovako nastavit do u nedogled interneta…😂🤣

AUDIOFIL
Moj PC  
12 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Svaka čast na trudu, Splićo. 😂
 
1 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

A kako bi ti drugačije opisao zvukovne promjene ?

To su audiofilski klišei i fraze od kojih je nažalost teško pobjeći.
Rijetko samo znam upotrijebiti neke druge izraze (gospodski, seljački, zmuljano, nikud nikam....)

Kontrola, transparentnost, definicija, otvorenost, zatvorenost, dinamika, pozornica, detalji, rezolutnost, čvrstoća, prirodnost, timbar, muzikalnost, prezentnost, jasnoća, mirnoća, uglađenost, sterilnost......

....su pojmovi/fraze/klišeji... koje ne možeš previše izbjeći u opisu zvuka.

Možeš onda dodati pridjeve; lijepo, lepršavo, krasno, zadivljujuće, iznenađujuće, loše, muljavo, mutno, kilavo......

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ja sam ipak toliko uviđavan pa izbjegavam izraze poput:

"pregazio ga", "nebo i zemlja", "obrisao pod s njime", "otjerao ga u mišju rupu", "našamarao ga", " ftrgnul ga je", "kujac od komponente" i sl....

 

Možda bi bilo najispravnije (ali ne i najinformativnije) napisati samo:

"ovaj je uređaj jednostavno bolji od prijašnjeg"
"za osobne dojmove poslušajte sami".....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.9.2024 9:28 (analogni).
 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Što se sve u HiFi usvirava ?

 

Zvučnici ?
Elektroničke komponente ?
Kabeli ?

 

Rackovi, podloške i sl. zasigurno ne.....

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.9.2024 15:42 (analogni).
 
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak
Jedino zvučnici. Ovima drugima ne bih pridavao posebnu pažnju jer iz mog iskustva pomaci su mojim ušima nikakvi.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Hudo koji gram imas!?

 Imas cijeli sistem na "Moj PC", ali trenutni gram je Music Hall 7.1, AT VM740ML, Project tubebox s2 (i Project-ov vakumski cistac ploca, grupna kupovina sa par frendova). Nis egzoticno, al bio veliki napredak u odnosu na predhodni (Rega RP1).  

~~ sound sommelier ~~
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Krellac kaže...
Jedino zvučnici. Ovima drugima ne bih pridavao posebnu pažnju jer iz mog iskustva pomaci su mojim ušima nikakvi.

 nekad elektrolitima treba neko vrijeme da dodju na spec; a npr u jako lošem sjecanju(potpuni recap behringer miksete, mislim da je bilo preko 150kom unutra zamjenjeno raznih namjena) su mi ostali nichicon "gold" ili cak "fine gold" ne sjecam se vise tocno, specijalne audio namjene i naravno cijene, nikad gore elektrolite nisam ima prilike koristit za dc blok i nakon par stotina sati mi je bila i dalje cujna distorzija i nije im pomoglo ni drzat dc na njima danima ni slicne kerefeke. nisu bili kupljeni na npr ebay i slicno nego s mouser-a, za istu namjenu su mi se bolji pokazali no name s ebay-a. inace nichicon koristim razne ove normalne serije i takvi su mi ok. ocu rec da nema smisla cekat mjesecima da se komponenta koja jednostavno nije dobra na tu namjenu magicno popravi, jer se nece nikad baš toliko puno promjenit da od loše bude dobra, a proizvođać naljepi "audio grade" na bilo koju komponentu iako u ovom slucaju je audio grade bi psu filtriranje a ne dc blok u signalu, naravno po datasheetu se ne da naslutit namjena jer su u ovom slucaju imali loš ripple current pa sam budala pretpostavi da se radi o elektrolitima namjene za audio signale a zapravo se samo radi o lošim elektrolitima za napajanje s zaljepljenim "audio grade".

npr od specifikacija šta možda može utjecat na zvuk, iz datasheeta elektrolita(bas nichicon hah)

 

After 1 minute's application of rated voltage, leakage current is not more than 0.03 CV or 4 (μA) , whichever is greater.
After 2 minutes' application of rated voltage, leakage current is not more than 0.01 CV or 3 (μA) , whichever is greate

 

i ok link s par detalja https://www.mouser.com/pdfDocs/UCC_ElectrolyticCapacitorTechnicalNotes.pdf

3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Kakva su ti iskustva s Pro-Jectovim čistačem ploča? Da li si obraćao pažnju na Humminguru ultrasonic čistač?

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Krellac kaže...

Kakva su ti iskustva s Pro-Jectovim čistačem ploča? Da li si obraćao pažnju na Humminguru ultrasonic čistač?

 Kad smo kupovali project-ov cistac nisam znao sa onaj Humminguru, al vidim da je skoro 2x skuplji. Ja sam jako zadovoljan sa Project-om, ocisti bolje od svih drugih rucnih metoda koje isam isprobao i imao (Konsti disco antistat - https://www.knosti.de/shop/en/vinyl/30/disco-antistat-record-cleaning-unit - sam imao prije)

~~ sound sommelier ~~
3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

Nije 2x skuplji ako ga se naruči direktno iz Hong Konga. S carinom dođe manje od 500€.

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Krellac kaže...

Nije 2x skuplji ako ga se naruči direktno iz Hong Konga. S carinom dođe manje od 500€.

Imas link mozda?

Nasao jedan webshop gdje je oko 650€.

Koliko je taj ultrasonicni cistac bolji od standardnog vakuumskog? Koliko traje ciscenje ploce? 

Mozda bi mogao zamjeniti, prodati Project i naruciti taj...

~~ sound sommelier ~~
3 tjedna
offline
Re: Vaš audio kutak

U pp

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice