Overclocking Intel Sandy Bridge procesora izdvojena tema

poruka: 1.339
|
čitano: 211.271
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Izgleda da je do coolera, stavio sam na na 4,2 GHz-a, pa nek tako i ostane....pozz

dmati1987
14 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Nije Sandy, ali ima nekoliko Intel OC tema, a ne odgovara ni u jednu, pa neka bude tu.

 

Imam i5 4690K i Asrock Z97 Extreme4, i sada ga pokušavam overclockati, ali CPU-Z takt pokazuje 3,9GHz i multiplier 39 bez obzira na postavke u UEFIju. Napon sam za prvi pokušaj stavio na 1,2V i multiplier na 46 da vidim hoće li se uopće upaliti, i upalio se, ali kaže da je na 39x. Ista stvar je i sa svim multiplierima od 40 do 46, bez obzira na to jesu li upaljeni Turbo i Speedstep i je li napon na Adaptive ili Override modeu. Sve ostalo je na Auto. Temperature su u granicama normale, s naponom od 1,2V ne prelaze 72C u prime95.

 

Gdje griješim? Do sada nikada nisam imao otključani CPU, pa je moguće da sam nešto preskočio.

 

I zanimljivo, na istih tih 3,9GHz je i kada sve vratim na auto, predpostavljam da mu je to turbo frekvencija.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Nisam sve čitao samo post o OC-u osobe koja je otvorila temu. 

LLC treba biti na extreme http://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/gigabyte_z77_overclocking_guide/3

jer se time bolje kontrolira vdrop a time i OC.

Ono što mene zanima je to, nakon što podesim OC, testiram i temp. mi bude ok (primjer: sad je na 4 ghz @ 1.165 (undervolt) -temp pod stresom max 59, matična ga z77-ud4h), ali nakon sto isklučim pc promjeni mi se voltaža, tj. podigne je na 1.3 etc. 

Restartam u bios, tamo opet treći prikaz voltaže npr 1.2...opet ručno podesim, spremim, restart, test, sve ok...Sutra opet ista stvar...

Jel možda bios u pitanju ili sam nešto propustio.

OC sam radio prema tutorijalu gore zaljepljenom

i5 2500k, ga z77-ud4h 

4gb 1600 kingston

Mako
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Covjece u 2 godine nakupljeno 40 stranica sad u zadnjoj godini jedva 5, prosla zlatna vremena overklokanja i kad se imalo para za novi i skupi hobi...nemojte zamjeriti samo sam primjetio ovaj los pad, steta overklokera je sve manje i manje kao i dobrog hw za cijeđenje(barem na nasim prostorima)!lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Ide ovaj i5 2500k nego fali ljudi da ga gura :)

Mako
11 godina
neaktivan
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Overklokanje je prelagano, nema se potrebe raspravljat po forumima, a većina (ko ja) su saznali šta treba, podesili i ćao :) 2600k na 4ghz stabilan već god dana, ništa se nije promjenilo...

Toni
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

pročitaj moj post gore, jel znaš šta bi moglo biti?

Mako
14 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Jel mogu ja clockati sa svojim komponentama? Nov sam u tom svijetu, pa molim za pomoć. Pročitao sam 1. post, ali mi nije baš jasno. Ako me netko može uputiti.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
softwaremaniac kaže...

Jel mogu ja clockati sa svojim komponentama? Nov sam u tom svijetu, pa molim za pomoć. Pročitao sam 1. post, ali mi nije baš jasno. Ako me netko može uputiti.

pa jednostavnije od yurkijevog posta nebus nasao!, covjek je to tako ljepo objasnio! neznam sta da kazem osim da promjenis mnozitelj, zakljucas memoriju na nazivne frekve i restartas komp s zeljenim multiplayerom...ako pretjeras(rusenje/plavi ekran) dizes voltazu...ili odi na nekakav auto oc ako ti ploca ima! i koju imas uopce profesional ili perfomance? 1155 socket imaju odlicne programe za oc kroz windowse pa probaj ako te strah biosa:)

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2015 22:51 (Stjepanj).
14 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Probam, pa javim. Performance ploča je u pitanju. Znam se kretati po BIOS-u, tako da to nije problem.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
softwaremaniac kaže...

Probam, pa javim. Performance ploča je u pitanju. Znam se kretati po BIOS-u, tako da to nije problem.

 taj cpu je toliko hladan da su to strahote, evo kolegin i7 2600k se przi vec par godina na ogromnih 1.35V+(njemu nebitno:) na 4.6ghz, neznam dali su ikad temp presle 65°c..(ispod mugena 4)

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2015 23:08 (Stjepanj).
14 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Ma ja bih samo malo podigao, do max 4 GHz. Danas je 3. rođendan mom PC-u, pa da ga malo nagradim :D mada svi kažu, nemoj, opasno je to. Pregorit će nešto...

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
softwaremaniac kaže...

Ma ja bih samo malo podigao, do max 4 GHz. Danas je 3. rođendan mom PC-u, pa da ga malo nagradim :D mada svi kažu, nemoj, opasno je to. Pregorit će nešto...

 lol pa ako zelis na 4ghz odi mu samo promjeni mnozitelj na 40 i izades iz biosa...

evo pa gledaj:p

lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2015 23:22 (Stjepanj).
14 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Ajd provjeri, jel to to?

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Ja sam uzeo drugu polovnu matičnu, Asus P8Z77M-PRO (imao sam Asrock Z77 Extreme4).

 

Prvo što sam primjetio je da ima bolju faznu regulaciju, čak i sa osjetno manjim hladnjacima na mosfetu je hladnija od Asrockice.

(možda se ne vidi dobro na slikama, ali Asrockovi hladnjaci su deblji i širi)

 

To je zbog toga jer Asus ima pravu digitalnu 6+2 faznu regulaciju, a Asrock prodaje muda pod bubrege. Reklamira digitalnu regulaciju, a zapravo je analogna i to ne 8+2 nego 2x 4+1 te koristi neke starije i jeftinije komponente.

(o tom sam pročitao nakon što sam je bio kupio)

 

Asus Asus
 
Asrock Asrock
 

 

Također se ovaj southbridge puno manje grije, kod Asrockice je nerijetko išao do 80C, na Asusu oko 40C se drži temperatura, no dosta o tome.

_______________

 

 

Kada sam ugradio procesor nije mi htio bootat nikako, radila su samo dva DIMM slota (B1 i B2), a čim bih stavio ram modul u bilo koji od druga dva DIMM slota onda bi se upalila crvena DRAM ledica i svijetlila cijelo vrijeme.

 

Cijeli dan sam se zahebavao s tim, probao sve moguće kombinacije s ramima (imam 4 keksa), updateao bios, radio clear cmos, stisnuo MemOK! gumb (to je najveća prevara ikad), vadio bateriju, pregledao sve pinove itd., ali ništa nije pomoglo.

 

Preostale su mi samo još dvije opcije, vratit matičnu prodavaču ili probat onu foru da se malo pomakne procesor u socketu.

 

Procesor se može pomaknut manje od 0.5mm u bilo koju stranu dok je u LGA socketu, ali nisam uopće mislio da će to upalit jer je to mizeran pomak.

 

Uglavnom pomaknem procesor, zakočim ga i probam upalit bez coolera, rezultat? Boota sa sva 4 keksa rama bez problema.

Stavim stock cooler, također boota, onda probam stavit Mugen 2 i eto opet iznenađenja, crvena DRAM ledica opet svijetli.

 

Pa šta je sad u pm, ne smijem stavit cooler, odmah problemi. Popustio sam šarafe malo, ali ionako nisam bio zatego puno u početku, no nije pomoglo.

Sad sam već polako izgubio živce i zategnem skroz do kraja sva 4 šarafa koja drže cooler, kratko spojim sa šarafcigerom one iglice za power button (jer je bila vani ploča) i boota normalno.

 

Od tad je prošlo par dana već i nisam više ni pipnuo matičnu ni cooler, uopće ne kužim zašto se to događa.

Taj LGA mi uopće ne ulijeva povjerenje, PGA je daleko sigurniji iako se hrpa ljudi žali da polome pinove, no smatram da moraš biti stvarno "talentiran" da to uspiješ.

 

 

Nisam još imao prilike se igrati previše sa overclockom jer me faks pritišće sa zadaćama, online ccna kvizovima, video predavanjima itd.

 

Stavio sam rame na XMP profil (1600MHz) i šljaka, a u prime95 mi ne baca error kao na asrockici nakon 5 minuta pa sam happy jer sam bio već sumnjao da s ramima nije nešto u redu unatoč tomu što su prošli memtest. Na Asrockici sam ih morao držat na 1333Mhz...

 

I za početak sam stavio CPU multiplier na 40x, sve power saving opcije uključene, offset napon snizio za trun, LLC 0% i šljaka bez problema jedino što napon jako pada u loadu (to se da sredit s LLC-om) te bih za ovaj takt mogao snizit napon još dosta.

 

Imam osjećaj da će se dat bolje overclockat nego na asrockici, samo da nađem vremena za to.

 

Glavno da nemam freeze-ova kao na ASRockici, a možda čak nije ni matična kriva već to da "procesor" nije dobro sjeo? Tko će ga znat, ja procesor više ne vadim van.

 

 

Ako imate sličnih problema, probajte procesor malo pomaknut unutar socketa (ne mora iz prve vam proradit, treba više puta probat) i prvo probajte bootat bez coolera, nakon uefi POST-gasite. Bez brige neće pregorit, može izdržat ~20 sekundi, pa onda samo ugasite comp na napajanju, ako se bojite samo prislonite cooler neki. 

Naravno ako sta spalite, vasa je odgovornost, ne moja.

Fortune favours the brave
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2015 12:56 (Hyperion).
Moj PC  
2 2 hvala 0
10 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

A kad se naljutite možete doć i do ovdje http://valid.canardpc.com/dpt78d

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
nicky.sl kaže...

A kad se naljutite možete doć i do ovdje http://valid.canardpc.com/dpt78d

 hahahah!lp

Hyperion bootati komp bez coolera? WTF?

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2015 1:11 (Stjepanj).
12 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
softwaremaniac kaže...

Ajd provjeri, jel to to?

 To bi trebalo biti to... 4 GHz. Sad natoči šampanjac, ipak je treća obljetnica u pitanju.  

Nisam ja ništa prčko.
15 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Stjepanj kaže...
nicky.sl kaže...

A kad se naljutite možete doć i do ovdje http://valid.canardpc.com/dpt78d

 hahahah!lp

Hyperion bootati komp bez coolera? WTF?

Pričekao sam da prođe uefi post i ugasio, nisam bootao u windowse, nisam se dobro izjasnio.

 

Ne vidim zašto je to problem?

 

Ne skače temperatura od 0 do 100 u roku sekunde, vec se postepeno zagrijava, mozes i sa prstom provjerit.

Fortune favours the brave
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2015 12:51 (Hyperion).
12 godina
protjeran
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

pa moze postati skupocjen problem...palis komp bez coolera covjece! ista stvar kao da drzis upaljen upaljac u ruci a ispod tebe hektolitri benzina i velis pa nece nista biti drzim ja upaljac...lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Stjepanj kaže...

pa moze postati skupocjen problem...palis komp bez coolera covjece! ista stvar kao da drzis upaljen upaljac u ruci a ispod tebe hektolitri benzina i velis pa nece nista biti drzim ja upaljac...lp

Ja se uopce ne bojim da ce mu ista bit, imam vec iskustva s tim, citao sam i gledao videe, uostalom imaju ugrađenu zaštitu od pregaranja što stari procesori nisu imali.

 

Uopce nije ni blizu strasno kao sto pises.

Fortune favours the brave
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Hyperion kaže...
Stjepanj kaže...

pa moze postati skupocjen problem...palis komp bez coolera covjece! ista stvar kao da drzis upaljen upaljac u ruci a ispod tebe hektolitri benzina i velis pa nece nista biti drzim ja upaljac...lp

Ja se uopce ne bojim da ce mu ista bit, imam vec iskustva s tim, citao sam i gledao videe, uostalom imaju ugrađenu zaštitu od pregaranja što stari procesori nisu imali.

 

Uopce nije ni blizu strasno kao sto pises.

 razumijem te bez brige, nekima je i paljenje prime-a 95 tjera strah u kosti...

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
14 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Stjepanj kaže...
Hyperion kaže...
Stjepanj kaže...

pa moze postati skupocjen problem...palis komp bez coolera covjece! ista stvar kao da drzis upaljen upaljac u ruci a ispod tebe hektolitri benzina i velis pa nece nista biti drzim ja upaljac...lp

Ja se uopce ne bojim da ce mu ista bit, imam vec iskustva s tim, citao sam i gledao videe, uostalom imaju ugrađenu zaštitu od pregaranja što stari procesori nisu imali.

 

Uopce nije ni blizu strasno kao sto pises.

 razumijem te bez brige, nekima je i paljenje prime-a 95 tjera strah u kosti...

 

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
15 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Stjepanj kaže...

 razumijem te bez brige, nekima je i paljenje prime-a 95 tjera strah u kosti...

Ne znam koliko ideš na strane forume, ali sigurno si primjetio da neki vrte prime 95 obavezno po 12 do 24h XD

 

Džabe im to kad im se pojavi BSOD nakon sat vremena u igri, enkodiranju ili nečemu.

 

Stabilnost je jako delikatna stvar, smatram da se comp treba koristit u normalnom svakodnevnom radu bar tjedan dana da bi mogao reći da je stabilan.

Fortune favours the brave
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
Hyperion kaže...
Stjepanj kaže...

 razumijem te bez brige, nekima je i paljenje prime-a 95 tjera strah u kosti...

Ne znam koliko ideš na strane forume, ali sigurno si primjetio da neki vrte prime 95 obavezno po 12 do 24h XD

 

Džabe im to kad im se pojavi BSOD nakon sat vremena u igri, enkodiranju ili nečemu.

 

Stabilnost je jako delikatna stvar, smatram da se comp treba koristit u normalnom svakodnevnom radu bar tjedan dana da bi mogao reći da je stabilan.

 rijetko koristim strane forume jer imam poprilicnog iskustva a i imamo nas bug na kojem ima skoro sve, jedino ako zaglavim negdje odem pa potrazim!

kaj se tice provjere stabilnosti slazem se s ovim djelom da komp treba koristiti pa onda vidjeti dali je sve ok(bez primea95)!

moj primjer toga di sam undervoltao svoj i7 na cak -0,110mv od defaultnih 0,990V i di sam u 30 dana dobivao tocno 4 BSOD u normalnom radu a prime95 je prolazio 100%, kako bi povecavao voltazu tako su se i BSOD-i smanjivali gdje sam na kraju nasao da 100% stabilno radi u svim uvjetima s undervoltom od -0,920mv (0,880V) i dobio drasticno smanjenje temperature od cak 7°c!lp

 

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Nikako uspjet sa i5 2500k na ploči Gigabyte GA-Z68XP-UD4. Ili su mi temperature previsoke (oko 97°C) ili mi se Windowsi sruše. Imam originalni cooler na procesoru. Ima li tko iskustva, tj. točno sve postavke koje moram napraviti? Zanima me clock iznad 4.0ghz.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Overclocking Intel Sandy Bridge procesora
snake44 kaže...

Nikako uspjet sa i5 2500k na ploči Gigabyte GA-Z68XP-UD4. Ili su mi temperature previsoke (oko 97°C) ili mi se Windowsi sruše. Imam originalni cooler na procesoru. Ima li tko iskustva, tj. točno sve postavke koje moram napraviti? Zanima me clock iznad 4.0ghz.

 97°C je definitivno previsoko, sigurno si na stock colleru.  Ovo su ti moje temperature na prašini zaštopanoj Noctui!

StariGad_HR @battlefield StariGAD#2592 @ Diablo 3
13 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Pozz, jel bolje kad clockam i5 2500k na 4.5 da idem sa ofset mode voltage i tamo +0.005 pa mi onda volti po potrebi i clocku skacu i spustaju se. Od 0.9 do 1.360

ili da pratim ovaj guide sa svim opcijama i stavim manual voltage u biosu na 1.345 ocitava u cpu-z 1.360 , dakle na max i spustenom clocku je konstantno ista voltaza
 . ispod toga se rusi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2015 18:26 (Djozaa).
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

stavi sve na offset+, a kako ti radi na automatski ako radi na 4,5ghz? kolika mu je onda max voltaza?

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Overclocking Intel Sandy Bridge procesora

Na 1600  je 1.064 v kad sve stoji

4500  dolazi do 1.496 v

To je sa svim postavkama iz turtoriala samo ofset napon automatski

U cpu-z sam pratio 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2015 22:49 (Djozaa).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice