Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

poruka: 308
|
čitano: 49.620
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Većina ljudi koji gostuju u NRZ-u pričaju gluposti, ali ima i onih koji znaju o ćemu pričaju, kao i onih koji su nešto otkrili ali su umjesto da se na tome zadrže otišli predaleko, pa ih nitko ne shvaća ozbiljno ni u onom ispravnom dijelu (možda je takvih i najviše). Uostalom, tu se ne priča o zabrani emisije već o upitnoj legalnosti financiranja takve emisije sredstvima namijenjenim isključivo znanstvenim emisijama. Mislim da je Hrvatskoj potrebna ozbiljna emisija koja bi na gledljiv i zanimljiv način približila (pravu, prihvačenu) znanost svakom tko ima barem završenu osnovnu školu.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
MrBlc kaže...

Većina ljudi koji gostuju u NRZ-u pričaju gluposti, ali ima i onih koji znaju o ćemu pričaju, kao i onih koji su nešto otkrili ali su umjesto da se na tome zadrže otišli predaleko, pa ih nitko ne shvaća ozbiljno ni u onom ispravnom dijelu (možda je takvih i najviše). Uostalom, tu se ne priča o zabrani emisije već o upitnoj legalnosti financiranja takve emisije sredstvima namijenjenim isključivo znanstvenim emisijama. Mislim da je Hrvatskoj potrebna ozbiljna emisija koja bi na gledljiv i zanimljiv način približila (pravu, prihvačenu) znanost svakom tko ima barem završenu osnovnu školu.

U hrvatskoj je potrebno puno toga bitnijeg na svim poljima, a ne da se tolko navali na jednu emisiju bez razloga pa kaj je to sad bitnu u ovoj situaciji u hrvatskoj.  Nek se nasi pametni znanstvenici bolje primu pametnijeg posla, a ne mlatit praznu slamu nek upregnu mozgove ak mogu za boljitak hrvatske. Kaj je uopce ikad posteno i kak spada bilo napravljeno u hrvatskoj, i pogotovo na HRT smotanom s novcima od preplate mos to nabrojat na prste jedne ruke sramota vecinom su novci otisli u vjetar ili zamraceni normalno.Cool

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
archer02 kaže...

kratak kao i običnoNeodlučan

14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Uglavnom ste se svi dotakli toga kakva je emisija sama, zasto postoji tema na rubu znanosti...

 

A manjina se dotakla ove teme, komentara na peticiju za zabranu emisije, od strane 115 znanstvenika.

 

Ja sam svoje argumente naveo u prvom postu ove teme, glupo je da ih suhoparno opet ponavljam..nije mi jos recimo jasno da se sad spominje kako je ovo upitno legalno, jer eto to nije prava znanost a placa se novcem rezerviranim za prave znanosti. WTF?

 

Pa ako vec postoji to financiranje, gdje su bile znanstvene emisije prije nrz? Nitko od tih znanstvenika nije rekao: "idemo uciniti uslugu narodu, pa da im umjesto farme, big brothera, sapunica, reprize vec gledanih filmova, ponudimo znanstvenu emisiju, temeljenju na dokazanim cinjenicama, jednostavnu i svakome shvatljivu, kad vec imamo financija za to!"

 

Ne, hladili su muda, s tim novcima neki direktorcic si je vjerovatno kupovao BMW-ove, a kada se netko usudio nesta napraviti, njegove tvrdnje prozvali su pseudoznanoscu i nelegalnim financiranjem.

 

Gdje je njihov plan? Gdje je njihov predlozak znanstvene emisije? Ili im je svejedno, moze se ubaciti jos jedna farma, samo da nema nrz? Kome su oni pomogli u svemu tome??

 

Nikako, ali bas nikako mi se taj potez ne svidja, njihov nastup u javnost i prema javnosti, ma kakva god emisija bila, taman i da je o letecim kravama.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2010 0:45 (Dragon23288).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Dragon23288 kaže...
1. Nista se u toj emisiji ne predstavlja zdravo za gotovo, kao istina, tamo se je sve u sferi teorije, i zati se emisija i zove na rubu znanosti, a ne "to je znanost".

Prvo da se osvrnem na naslov teme koju si pokrenuo - on je zavaravajuci. Nije se pricalo o zabrani te emisije, nego o prebacivanju u zabavni program.

 

---

 

To pricas kao da nisi pogledao vise od jedne epizode te emisije. Koliko sam ja vidio, puno toga se u emisiji predstavlja zdravo za gotovo. Naravno, ne znanost i znanstvene teorije, nego "teorije" gostiju - predstavljaju se kao realnost, ne proispituju se, ili se iznosi samo ono sto ide njima u prilog (nisi primijetio da uvijek zove goste koje ce pricati samo u prilog temi? to je neposteno, zasto ne bi doveo dvije strane pa neka svaka kaze sto ima za reci pa da gledatelji sami odluce kome ce vjerovati?), cak i ako je to pobijeno! Misak je recimo sam u svojoj reakciji spominjao Elizabeth Targ koja je ko fol dokazala lijecenje AIDS-a molitvom (!), a propustio je spomenuti da je doticna falsificirala istrazivanje - da se u konacnici nije uopce radilo o znanstvenom istrazivanju. O kojoj onda znanosti tu pricamo?

 

Mislim, nije mi jasno - tu se s jedne strane ljudi pozivaju neka otvore oci, a s druge strane ljudi su spremni prihvatiti sve sto se u toj emisiji iznese, bez da toliko otvore oci da se zapitaju sto od iznesenog je, a sto nije istina, i da se sami malo informiraju. Drugim rijecima, neka vam oci budu otvorene samo za ono cime se podupire izneseno, a zatvorene za znanost i sve ostalo.

 

Moram spomenuti da sam i ja volio pogledati tu emisiju kad je pocela s emitiranjem i fakat mi se tada cinilo da ona otvara oci, da ti predstavlja neke stvari o kojima se nisi ni usudio razmisljati, koje ti nikad ni ne bi pale na pamet. Medjutim, sve je uvijek bilo u nekim "teorijama" - prema iznesenom ispadalo je da to o cemu se prica "samo sto nije dokazano", no kako vrijeme sve dalje odmice, shvatis da su te nasanjkali - da ti nisu otvorili oci, nego su te naveli da razmisljas o necemu sto je nemoguce/nepostojece/neostvarivo kao nesto moguce, postojece, ostvarivo.

 

 

Emisija se zove "Na rubu znanosti" kako bi se upotrebom rijeci "znanost" stvorio dojam nekakvog legitimiteta, kredibiliteta, tezine iznesenog. Upravo zato Misak tako gorljivo brani emisiju kao znanstvenu, jer ako je proglase onim sto zaista jest (neznanstvena, pseudoznanstvena), past ce u istu kategoriju kao i astrologija, tarot i sl. "Na rubu znanosti" je na vanjskom rubu znanosti (dakle, izvan znanosti) - stoga spada u zabavni (ili neki drugi) program.

 

Dragon23288 kaže...
2. A gdje su emisije tih pametnih znanstvenika? Kad im je vec stalo do naroda i do onoga sto narod gleda na televiziji, kako to da nisu pokreuli neku znanstvenu emisiju? Kako to da tih 115 znanstvenika nije diglo glas na farmu, sapunice, big brother, itd, ugl ostale idiotske emisije i serije? U skladu s time da im je stalo sta jedan hrvat gleda, bilo bi loogicno da su se i protiv toga bunili, ili se barem potrudili organizirati informativni program u dogovoru sa medijskim kucama.

Mozes li objasniti kakve veze tvoj komentar ima s prigovorom "tih pametnih znanstvenika" na to sto je NRZ u znanstveno-obrazovnom programu? Kakve veze ima na sto sve drugo se oni jesu ili nisu zalili, jel piju Ozujsko ili Karlovacko, jesu li ljevaci ili desnjaci? Nikakve. Ova cijela druga tocka ti je cista logicka pogreska. Ako te muce ti znanstvenici, ne postavljaj pitanja zbog cega nisu reagirali na nesto drugo, nego dokazi da su neopravdano reagirali na NRZ.

 

Dragon23288 kaže...

3. I kakvi su to znanstvenici koji se protive novim idejama?

Kakvim to "novim idejama"? Onaj tko malo zna mislit ce da je svasta moguce, pa ce vidjeti nove "ideje" tamo gdje ih nema, ako mu se prezentiraju kao realne mogucnosti ili istine. Upravo ono sto NRZ cini.

 

Dragon23288 kaže...
5. Zar bas sve sto se ne slaze sa prihvacenom teorijom stvarnosti mora dobiti zig zabave da bi moglo opstati? Mislim da su ti znanstvenici jedino sto je u svemu tome zabavno.

Moras shvatiti jednu stvar. Znanost nije u kamen uklesan tekst (propis, zakon, stogod) kojeg se svi moraju drzati. Znanost je proces kojim se opisuje stvarnost. Da bi se nesto smatralo znanoscu, mora biti napravljeno u skladu sa znanstvenom metodom. A to znaci da se ono sto je proglaseno znanstvenom teorijom moze i mora moci provjeriti u svakom trenutku - jer ako to pada na testu, pada kao znanstvena teorija. Prema znanstvenim teorijama unaprijed mozemo znati/izracunati rezultate koji proizlaze iz te teorije. Ako to nije dobar opis stvarnosti, onda nista nije. Stoga - da, s onog sto nema uporista u znanosti mora se skinuti zig znanosti. Teme iz NRZ u pravilu samo pokrivaju neke djelice znanosti koji im idu u korist, a sve drugo presucuju. To je neiskreno, to je neistinito, to je koruptivno.

 

 

Treba inace prokomentirati jednu stvar. Neke epizode (ili dijelovi epizoda) NRZ ne ticu se toliko znanosti, koliko politike - recimo rasprave o GMO-u, cijepljenju protiv svinjske gripe i sl. Takve teme, ako se ne pretvore u neopravdane teorije urote, mogu imati neku tezinu - tu na tapetu mogu doci eticka (trebaju li ljudi konstruirati biljke, utjecaj na okolis, je li patentiranje gena OK...), ekonomska/marketinska (izmisljaju li farmaceutske kompanije bolesti kako bi prodale lijekove, je li farmaceutskim kompanijama vaznije zdravlje ljudi ili profit) i druga pitanja, ali tako obradjena ne bave se (nuzno) znanoscu i komotno bi takve epizode NRZ-a mogle u nekakav politicki program ili u Plodove zemlje ili kamovec.

 

Dragon23288 kaže...
A manjina se dotakla ove teme, komentara na peticiju za zabranu emisije, od strane 115 znanstvenika.

Ponavljam - ne iznosi neistine!

 

Dragon23288 kaže...

nije mi jos recimo jasno da se sad spominje kako je ovo upitno legalno, jer eto to nije prava znanost a placa se novcem rezerviranim za prave znanosti. WTF?

Ne da nije prava znanost, nego uopce nije znanost. Informiraj se sto znaci pseudoznanost! To nije znanost - to je nesto sto se samo predstavlja kao znanost.

 

Ako je toliko i toliko novca namijenjeno za zabavni program, odakle onda nekome pravo Dnevnik imati u zabavnom programu i financirati ga iz budzeta za zabavni program? To nije legalno. Kako onda moze biti legalno iz budzeta za znanstveni i obrazovni program financirati pseudoznanstvenu emisiju?

 

Dragon23288 kaže...

Pa ako vec postoji to financiranje, gdje su bile znanstvene emisije prije nrz? Nitko od tih znanstvenika nije rekao: "idemo uciniti uslugu narodu, pa da im umjesto farme, big brothera, sapunica, reprize vec gledanih filmova, ponudimo znanstvenu emisiju, temeljenju na dokazanim cinjenicama, jednostavnu i svakome shvatljivu, kad vec imamo financija za to!"

 

Ne, hladili su muda, s tim novcima neki direktorcic si je vjerovatno kupovao BMW-ove, a kada se netko usudio nesta napraviti, njegove tvrdnje prozvali su pseudoznanoscu i nelegalnim financiranjem.

 

Gdje je njihov plan? Gdje je njihov predlozak znanstvene emisije? Ili im je svejedno, moze se ubaciti jos jedna farma, samo da nema nrz? Kome su oni pomogli u svemu tome??

 

Nikako, ali bas nikako mi se taj potez ne svidja, njihov nastup u javnost i prema javnosti, ma kakva god emisija bila, taman i da je o letecim kravama.

Ovo sam vec prokomentirao i upravo je smijesno da "raspravljas" na takav nacin. Nisu problem znanstvenici koji su potpisali peticiju - problem je sadrzaj emisije Na rubu znanosti i njezino svrstavanje u znanstveno-obrazovni program.

14 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Ok, pa ne znam koliko ima smisla raditi debatu od toga i dovoditi suprotnu stranu, emisija bi se samo pretvorila u debatu i svadju vjerovatno, a covjek valjda ne zeli to. No isto tako da je netko od onih koji su  "suprotna strana" imao zahtjev da mu dodje u emisiju proturjeciti, kladim se da ga ovaj ne bi odbio. Dapace!

 

Ne slazem se da ova emisija spada u rang sa recimo astrologijom. Mislim da tu nema puno vise nagadjanja nego u "pravoj" znanosti. To potvrduje veliki broj svjetskih znanstvenika, koji i sami kazu da je "prava" znanost prepuna rupa i da vecina samo ponavlja ono sto drugi kazu bez da provjere cinjenice. Uostalom neka se skupe znanstvenici koji nisu za ukidanje emisije i naprave peticiju, pa neka brojke pokazu koja je "prava" znanost. U emisiji je gostovala gomila doktora znanosti, ukljucuuci i Vladimira Paara. 

 

I da, o pojavama o kojima se tamo prica, govore / govorili su mnogi svjetski znanstvenici, pa cak i poznatiji, David Bohm, Karl Pribram, i tako dalje..naravno da ima i tema koje jesu definitivno u domeni astrologije, kao ovo sa aids-om i molitvom, no nema li i "prava" znanost svojih slicnih musica?

 

Pa muce me ti znanstvenici da, jer osim sto reakciju drzim neopravdanom, nacin te reakcije mi je jadan i ne bi trebao predstavljati skupinu znanstvenika, vise nekih besposlenih aktivista! Opet kazem, gdje je njihov prijedlog da se pokreme znanstvena emisija, sa onim sto oni drze kao pravu znanost, kada vec postoje financije zato?

 

Ovo dalje sto si napisao, da nrz se bavi i stvarima kao sto su GMO itd..no dok to nije znanost definitivno, drzim to vrlo korisnim, i hrabrim prije svega. Covjek dalje ljudima mogucnost da vide da postoji mogucnost i za drugu stranu medalje.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2010 12:48 (Dragon23288).
14 godina
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Izgleda da je problem što nemamo fondove za rub znanosti, a fondovi za znanost ionako ne idu u znanost, bilo ruba ili ne bilo.

 

Umjesto peticije, mogli su poslati prijedlog u emisiju da ti isti znanstvenici koji sad potpisuju peticiju s vremena na vrijeme dođu gostovati u emisiju pa na taj način pridonesu kvaliteti emisije. Naravno, lakše je prigovarati nego biti konstruktivan...

3D Designer, www.mrcine.org, www.crotrailers.co.cc - Traileri,gameplay snimke i ostali klipovi za video igre
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2010 13:18 (Minoza).
16 godina
protjeran
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

HRT odavno nema obrazovni program kojeg su ukinuli negdje 90ih.

 

Izgleda da su znansvenici postali svete krave i da se nove ideje i spoznaje koje nisu u skladu sa uobičajenim okvirom znastvenih spoznaja automatski okarakterizirane herezom.

Znastveni dogmatizam i fundamentalizam je u rangu vjerskog. Dvije krajnosti kod kojih je problem da postaju svrha sama sebi a ne poboljšanju recimo uvjeta življenja.

 

 

mbaksa kaže...

Treba inace prokomentirati jednu stvar. Neke epizode (ili dijelovi epizoda) NRZ ne ticu se toliko znanosti, koliko politike - recimo rasprave o GMO-u, cijepljenju protiv svinjske gripe i sl. Takve teme, ako se ne pretvore u neopravdane teorije urote, mogu imati neku tezinu - tu na tapetu mogu doci eticka (trebaju li ljudi konstruirati biljke, utjecaj na okolis, je li patentiranje gena OK...), ekonomska/marketinska (izmisljaju li farmaceutske kompanije bolesti kako bi prodale lijekove, je li farmaceutskim kompanijama vaznije zdravlje ljudi ili profit) i druga pitanja, ali tako obradjena ne bave se (nuzno) znanoscu i komotno bi takve epizode NRZ-a mogle u nekakav politicki program ili u Plodove zemlje ili kamovec.

 

Upravo neki od znastvenika svojom reputacijom i ugledom služe u promociji određenih ideja koje trenutno odgovaraju nekom političkom establišmentu i stoga se takve teme trebaju obraditi i dati drugo mišljenje i pogled.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2010 13:25 (the_tux).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
mbaksa kaže...

To pricas kao da nisi pogledao vise od jedne epizode te emisije. Koliko sam ja vidio, puno toga se u emisiji predstavlja zdravo za gotovo. Naravno, ne znanost i znanstvene teorije, nego "teorije" gostiju - predstavljaju se kao realnost, ne proispituju se, ili se iznosi samo ono sto ide njima u prilog (nisi primijetio da uvijek zove goste koje ce pricati samo u prilog temi? to je neposteno, zasto ne bi doveo dvije strane pa neka svaka kaze sto ima za reci pa da gledatelji sami odluce kome ce vjerovati?), cak i ako je to pobijeno!

Pa nije to emisija sučeljavanja znanstvenih teorija, pa da imaš i više strana. A i gdje bi ti to utrpao u ionako kratku emisiju? I šta bi trebao taj gost, sam sebe propitivati?

mbaksa kaže...
O kojoj onda znanosti tu pricamo?

Pričamo o rubu znanosti, gdje ima i znanstvenih činjenica, kao i onih koje to nisu. Pa zar je to tako nerazumljivo??

mbaksa kaže...

Emisija se zove "Na rubu znanosti" kako bi se upotrebom rijeci "znanost" stvorio dojam nekakvog legitimiteta, kredibiliteta, tezine iznesenog. Upravo zato Misak tako gorljivo brani emisiju kao znanstvenu, jer ako je proglase onim sto zaista jest (neznanstvena, pseudoznanstvena), past ce u istu kategoriju kao i astrologija, tarot i sl. "Na rubu znanosti" je na vanjskom rubu znanosti (dakle, izvan znanosti) - stoga spada u zabavni (ili neki drugi) program.

Eh, ovo tumačenje graniči s nekom od fobija.

Ime je sasvim na mjestu i opisuje upravo bit emisije. I kakvo stvaranje legitimiteta, halo? Na rubu znanosti je upravo na samom rubu između znanosti i pseudo znanosti, malo prijeđe na jednu, pa na drugu stranu..

mbaksa kaže...

Moras shvatiti jednu stvar. Znanost nije u kamen uklesan tekst (propis, zakon, stogod) kojeg se svi moraju drzati. Znanost je proces kojim se opisuje stvarnost. Da bi se nesto smatralo znanoscu, mora biti napravljeno u skladu sa znanstvenom metodom. A to znaci da se ono sto je proglaseno znanstvenom teorijom moze i mora moci provjeriti u svakom trenutku - jer ako to pada na testu, pada kao znanstvena teorija. Prema znanstvenim teorijama unaprijed mozemo znati/izracunati rezultate koji proizlaze iz te teorije. Ako to nije dobar opis stvarnosti, onda nista nije. Stoga - da, s onog sto nema uporista u znanosti mora se skinuti zig znanosti. Teme iz NRZ u pravilu samo pokrivaju neke djelice znanosti koji im idu u korist, a sve drugo presucuju. To je neiskreno, to je neistinito, to je koruptivno.

Da, tako je govorila znanost 19-tog st. A onda je, da bi bolje shvatili stvarnost, došla kvantna fizika u igru. Pa vidimo da utjecaj promatrača djeluje na promatrani pokus. I šta sada? Imaš znanstvenu metodu, a rezultat ovisi o promatraču i ne možeš ga provjeriti u svakom trenutku.. I koliko je to dobar opis stvarnosti??

Pa znanstvenici zabijaju glavu u pjesak i kažu; to je samo na mikro razini. To je iskreno, istinito i nekoruptivno??

 

14 godina
protjeran
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Svakako staviti u zabavni program. Pseudo gluposti wannabi teoretičara spadaju pod zabavu, a ne pod obrazovni program.

 

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
14 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...

HRT odavno nema obrazovni program kojeg su ukinuli negdje 90ih.

 

Izgleda da su znansvenici postali svete krave i da se nove ideje i spoznaje koje nisu u skladu sa uobičajenim okvirom znastvenih spoznaja automatski okarakterizirane herezom.

Znastveni dogmatizam i fundamentalizam je u rangu vjerskog. Dvije krajnosti kod kojih je problem da postaju svrha sama sebi a ne poboljšanju recimo uvjeta življenja.

 

 

mbaksa kaže...

Treba inace prokomentirati jednu stvar. Neke epizode (ili dijelovi epizoda) NRZ ne ticu se toliko znanosti, koliko politike - recimo rasprave o GMO-u, cijepljenju protiv svinjske gripe i sl. Takve teme, ako se ne pretvore u neopravdane teorije urote, mogu imati neku tezinu - tu na tapetu mogu doci eticka (trebaju li ljudi konstruirati biljke, utjecaj na okolis, je li patentiranje gena OK...), ekonomska/marketinska (izmisljaju li farmaceutske kompanije bolesti kako bi prodale lijekove, je li farmaceutskim kompanijama vaznije zdravlje ljudi ili profit) i druga pitanja, ali tako obradjena ne bave se (nuzno) znanoscu i komotno bi takve epizode NRZ-a mogle u nekakav politicki program ili u Plodove zemlje ili kamovec.

 

Upravo neki od znastvenika svojom reputacijom i ugledom služe u promociji određenih ideja koje trenutno odgovaraju nekom političkom establišmentu i stoga se takve teme trebaju obraditi i dati drugo mišljenje i pogled.

 

Ne pričaj gluposti. To nema veze sa svetim kravama i dogmatizmom. Za svaku znanstvenu teoriju se zna koji su mehanizmi provjere te iste. Ako teorija ne uspije na tom polju ona se odbacuje. Uz to moraš imati i neke osnonvane činjenice koje bi moglo teoriju činiti točnom.

 

Objašnjavanje pojava itd rječima i vlastitim uvjerenjima ne spada pod znanost nikako.

 

Znanstvena zajednica nisu masoni, i svaka teorija koja je dokazana i koja može pomoći u daljnjim istraživanjima se itekako prihvaća.

 

void function(char *str) {char buffer[16];strcpy(buffer,str); } void main() {char large_string[256];int i; for( i = 0; i < 255; i++) large_string[i] = 'A';function(large_string)
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Dragon23288 kaže...

Ok, pa ne znam koliko ima smisla raditi debatu od toga i dovoditi suprotnu stranu, emisija bi se samo pretvorila u debatu i svadju vjerovatno, a covjek valjda ne zeli to. No isto tako da je netko od onih koji su  "suprotna strana" imao zahtjev da mu dodje u emisiju proturjeciti, kladim se da ga ovaj ne bi odbio. Dapace!

Ki bi da bi. Sto bi bilo kad bi bilo. Bavimo se onim sto jest - a to je da je emisija koncipirana tako da jednostrano prica o u pravilu ezotericnim temama. Ma nije problem ni samo u tome sto dovodi iskljucivo goste koji ce govoriti u prilog temi emisije, nego sto presucuje sve ono (znanstveno, dokazano) sto govori protiv teme. Zbog toga se NRZ ni u kom slucaju ne moze smatrati znanstvenom emisijom.

 

Dragon23288 kaže...
Ne slazem se da ova emisija spada u rang sa recimo astrologijom. Mislim da tu nema puno vise nagadjanja nego u "pravoj" znanosti. To potvrduje veliki broj svjetskih znanstvenika, koji i sami kazu da je "prava" znanost prepuna rupa i da vecina samo ponavlja ono sto drugi kazu bez da provjere cinjenice. Uostalom neka se skupe znanstvenici koji nisu za ukidanje emisije i naprave peticiju, pa neka brojke pokazu koja je "prava" znanost. U emisiji je gostovala gomila doktora znanosti, ukljucuuci i Vladimira Paara.

Zasto se bavis sad znanoscu i navodnim rupama u znanosti, a ne emisijom NRZ? Kakve veze ima koliko rupa ima u znanosti, kad je problem sto je NRZ pseudoznanstvena? Price o nagadjanjima u znanosti iz te perspektive su nebuloza - ako znanost nesto zna, onda se to moze i mora moci provjeriti. Ako ne zna, onda kaze da ne zna. A ne izmislja bajke, kao sto se to radi u NRZ.

 

To sto su gostovali znanstvenici u emisiji, ne znaci da je gostovala znanost. Na kraju krajeva, to je klasicni logicka pogreska iz autoriteta. Ti ljudi su znanstvenici na svom podrucju, no koliko mogu biti znanstveni na ezotericnim podrucjima? Osim toga, na svakog znanstvenika koji ce pricati u prilog nekoj "teoriji", naci ce se ogroman broj znanstvenika koji ce reci da ovaj baljezga. I znanstvenici su ljudi i neke stvari mozda nece promatrati iz perspektive znanstvene metode - tako i nastaju te pseudoznanstvene "teorije".

 

Dragon23288 kaže...
I da, o pojavama o kojima se tamo prica, govore / govorili su mnogi svjetski znanstvenici, pa cak i poznatiji, David Bohm, Karl Pribram, i tako dalje..naravno da ima i tema koje jesu definitivno u domeni astrologije, kao ovo sa aids-om i molitvom, no nema li i "prava" znanost svojih slicnih musica?

Ti ne shvacas da je ovo pogreska u argumentaciji? Govorimo li sad o znanosti ili govorimo o pseudoznanstvenoj/ezotericnoj emisiji NRZ?

 

Dragon23288 kaže...
Pa muce me ti znanstvenici da, jer osim sto reakciju drzim neopravdanom, nacin te reakcije mi je jadan i ne bi trebao predstavljati skupinu znanstvenika, vise nekih besposlenih aktivista!

Ne razumijem - zasto reakciju drzis neopravdanom (novac namijenjen za znanstveno-obrazovni program trosi se na pseudoznanstvenu/ezotericnu emisiju!), zasto ti je nacin te reakcije jadan (javna peticija! sto su trebali stisnuci Kosoricu nek naredi HRT-u da premjesti emisiju u zabavni program ili sto?)? Samo si konstatirao, ali nisi nista objasnio.

 

Dragon23288 kaže...
Opet kazem, gdje je njihov prijedlog da se pokreme znanstvena emisija, sa onim sto oni drze kao pravu znanost, kada vec postoje financije zato?

Koje financije? Dio financija namijenjenih znanstveno-obrazovnom programu trosi se na NRZ - koji da se onda novac trosi da se pokrene znanstvena emisija? Jel sad shvacas koliko ti je ovaj argument apsurdan? Premjestanjem NRZ u zabavni program otvara se mogucnost financiranja neke nove znanstvene emisije. Sve dok je NRZ u znanstveno-obrazovnom programu, nova znanstvena emisija se ne moze pokrenuti. Osim, naravno, ako ne povecaju budzet za znanstveno-obrazovni program. No i tada ostaje pitanje zasto bi se pseudoznanstvena emisija financirala iz budzeta za znanstveno-obrazovni program.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Dragon23288 kaže...

Ok, pa ne znam koliko ima smisla raditi debatu od toga i dovoditi suprotnu stranu, emisija bi se samo pretvorila u debatu i svadju vjerovatno, a covjek valjda ne zeli to. No isto tako da je netko od onih koji su  "suprotna strana" imao zahtjev da mu dodje u emisiju proturjeciti, kladim se da ga ovaj ne bi odbio. Dapace!

 

Ne slazem se da ova emisija spada u rang sa recimo astrologijom. Mislim da tu nema puno vise nagadjanja nego u "pravoj" znanosti. To potvrduje veliki broj svjetskih znanstvenika, koji i sami kazu da je "prava" znanost prepuna rupa i da vecina samo ponavlja ono sto drugi kazu bez da provjere cinjenice. Uostalom neka se skupe znanstvenici koji nisu za ukidanje emisije i naprave peticiju, pa neka brojke pokazu koja je "prava" znanost. U emisiji je gostovala gomila doktora znanosti, ukljucuuci i Vladimira Paara. 

 

I da, o pojavama o kojima se tamo prica, govore / govorili su mnogi svjetski znanstvenici, pa cak i poznatiji, David Bohm, Karl Pribram, i tako dalje..naravno da ima i tema koje jesu definitivno u domeni astrologije, kao ovo sa aids-om i molitvom, no nema li i "prava" znanost svojih slicnih musica?

 

Pa muce me ti znanstvenici da, jer osim sto reakciju drzim neopravdanom, nacin te reakcije mi je jadan i ne bi trebao predstavljati skupinu znanstvenika, vise nekih besposlenih aktivista! Opet kazem, gdje je njihov prijedlog da se pokreme znanstvena emisija, sa onim sto oni drze kao pravu znanost, kada vec postoje financije zato?

 

Ovo dalje sto si napisao, da nrz se bavi i stvarima kao sto su GMO itd..no dok to nije znanost definitivno, drzim to vrlo korisnim, i hrabrim prije svega. Covjek dalje ljudima mogucnost da vide da postoji mogucnost i za drugu stranu medalje.

 

 

 

 

nisam gledao tu epizodu, ali kada je to gostovao David Bohm? Čovjek je umro u 10. mjesecu 1992. 10 godina prije nego je započelo emitiranje ove emisije.

16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
bed kaže...
Pričamo o rubu znanosti, gdje ima i znanstvenih činjenica, kao i onih koje to nisu. Pa zar je to tako nerazumljivo??

Da bi se nesto smatralo znanoscu, onda se ne mogu koristiti "znanstvene cinjenice koje to nisu" - to onda nisu cinjenice, to onda nije znanost, to onda ne moze biti u znanstveno-obrazovnom programu. Zar je to tako nerazumljivo?

 

bed kaže...
Ime je sasvim na mjestu i opisuje upravo bit emisije. I kakvo stvaranje legitimiteta, halo? Na rubu znanosti je upravo na samom rubu između znanosti i pseudo znanosti, malo prijeđe na jednu, pa na drugu stranu..

Emisija koja prelazi u pseudoznanost (sto si sam potvrdio gornjim komentarom) nije znanstvena.

 

bed kaže...
Da, tako je govorila znanost 19-tog st. A onda je, da bi bolje shvatili stvarnost, došla kvantna fizika u igru. Pa vidimo da utjecaj promatrača djeluje na promatrani pokus. I šta sada? Imaš znanstvenu metodu, a rezultat ovisi o promatraču i ne možeš ga provjeriti u svakom trenutku.. I koliko je to dobar opis stvarnosti??

Sad lijepo reci - je li dolaskom kvantna fizika newtonijanska fizika prestala vrijediti?

15 godina
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
mbaksa kaže...
Moras shvatiti jednu stvar. Znanost nije u kamen uklesan tekst (propis, zakon, stogod) kojeg se svi moraju drzati. Znanost je proces kojim se opisuje stvarnost. Da bi se nesto smatralo znanoscu, mora biti napravljeno u skladu sa znanstvenom metodom. A to znaci da se ono sto je proglaseno znanstvenom teorijom moze i mora moci provjeriti u svakom trenutku - jer ako to pada na testu, pada kao znanstvena teorija. Prema znanstvenim teorijama unaprijed mozemo znati/izracunati rezultate koji proizlaze iz te teorije. Ako to nije dobar opis stvarnosti, onda nista nije. Stoga - da, s onog sto nema uporista u znanosti mora se skinuti zig znanosti. Teme iz NRZ u pravilu samo pokrivaju neke djelice znanosti koji im idu u korist, a sve drugo presucuju. To je neiskreno, to je neistinito, to je koruptivno.

 

 

- slažem se s nabrojanim. Upravo zato ova dva podcrtana dijela.

-prvi dio, zato treba konstantno preispitivati i nuditi nove poglede... Što NRZ radi (u zadnje vrijeme loše) pa je već time teže precizno odrediti dali NRZ spad pod / blizu / nikako u odnosu na znanstveni program, tj. financiranje iz tog izvora. Tako ministar Šuker može prerasporediti fondove npr iz mirovinskog u zdravstveni... -jer može. Pošto nema drugih projekata koji bi bili znanstveni ili 'znanstveniji' od NRZa, nevidim razloga dizanju toliko prašine oko toga. S tim da urednici valjda znaju... -kad razmislim, neznaju... Ali nije to niti strašno (financirati NRZ iz tog fonda) niti će se išta bitnog desiti ako to više nebude tako. -Nepotrebna buka, koju su podigli svi. Vjerojatno (uobičajeno) s nekim sasvim drugim razlogom.

jer, -drugi podcrtani dio, -To upravo rade svi. I znanstvenici, političari, duhanska/auto... industrija itd. a NRZ bi trebala biti neki 'svetac', jedina poštena kurva?

Jer svi ljudi (i oblici organizacija) rade to, navode jedan dio koji im ide u prilog, dok suprotno prešućuju...

-Pošto bi to mogao biti prigovor kao kriterij znanstvenog rada, NRZ radi isto kao i ostali (i znanstvenici).

 

Enivej, pošto se ipak u osnovi slažem, ovo su samo nijanse zbog kojih nebi bio protiv klasifikacije NRZa u znanstveni program. To nije znanost, ali nije ni većina popularno-znanstvenih emisija, pa ipak svi po toj osnovi dobijaju sredstva... Svugdje je važniji show-biz.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Mjesto zbivanja radnje: tzv. Zemlja Znanja aka RH. Šutim
NRZ nema puno veze sa znanošću. Mislim da bi emisiju trebalo prebaciti u religijski program, jer se
dosta epizoda temelji na vjerovanju.
Ali to je samo moj humble opinionIzlanuo se

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
online
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
Dragon23288 kaže...

 

1. Nista se u toj emisiji ne predstavlja zdravo za gotovo, kao istina, tamo se je sve u sferi teorije, i zati se emisija i zove na rubu znanosti, a ne "to je znanost".

 

2. A gdje su emisije tih pametnih znanstvenika? Kad im je vec stalo do naroda i do onoga sto narod gleda na televiziji, kako to da nisu pokreuli neku znanstvenu emisiju? Kako to da tih 115 znanstvenika nije diglo glas na farmu, sapunice, big brother, itd, ugl ostale idiotske emisije i serije? U skladu s time da im je stalo sta jedan hrvat gleda, bilo bi loogicno da su se i protiv toga bunili, ili se barem potrudili organizirati informativni program u dogovoru sa medijskim kucama.

 

3. I kakvi su to znanstvenici koji se protive novim idejama?

 

4. Moze li netko saznati sta je bilo u tom terminu prije nrz?

 

5. Zar bas sve sto se ne slaze sa prihvacenom teorijom stvarnosti mora dobiti zig zabave da bi moglo opstati? Mislim da su ti znanstvenici jedino sto je u svemu tome zabavno.

 

  1. To što si rekao je isto kao što se Erik Kartman u "Dancing with Smurfs", nakon što napiše čitavu knjigu bljuvotina, brani da on samo postavlja pitanja, jer nakon pune strane gluposti i izmišljotina doda "Or is she?"

 

  2. Ozbiljan naučni rad nije mnogo glamurozan i senzacionalan. Mukotrpno se godinama rade proračuni i eksperimenti i pregledaju tone rezultata da bi se nešto otkrilo, a veliki rezultati čiji bi značaj široke mase mogle da shvate su retki. Za seriju ozbiljnih naučnih emisija koje bi imale dobru gledanost je potreban veoma ozbiljan rad, obrazovani voditelji, priprema i trud da se pronađu teme i sagovornici i da se sve uradi tako da ima naučnu težinu, ali da istovremeno bude razumljivo i interesantno običnom narodu. Sa druge strane, mnogo je lakše i jeftinije zabaviti narod (koji ionako baš i nije u toku sa poslednjim naučnim otkrićima) kvazinaučnim bajkama, a onima koji zarađuju na njima, hvala bogu, nikada ne nedostaje teorija i rezultata.

 

  3. Najbolje je da pogledaš imena na peticiji pa da sam istražiš ko su i čime se bave.

 

  4. Ne znam.

 

  5. Bilo ko ko se ozbiljno bavi naukom zna da ne postoji apsolutna "teorija stvarnosti", i, ako bi možda poneka sujeta i bila povređena, ogromna većina njih bi neko pravo revolucionarno otkriće koje ozbiljno menja postojeću sliku sveta dočekala sa istinskim oduševljenjem. Samo, da bi oni prihvatili neku novu teoriju, ona treba da zadovori neke kriterijume, na primer da se ne radi o čistoj fikciji (šta ćeš, sitničavi ljudi). A to da se teme iz "Na rubu znanosti" predstavljaju kao ozbiljne teorije sa bilo kakvim pokrićem i da se emisija vodi i finansira kao naučna je uvreda za bilo kog istinskog naučnika i štetna za narod i najmanje što bi trebalo učiniti povodom emisije je, kada se već radi o emisiji koja se trudi da privuče široke mase bajkama, preklasifikovati je u zabavni program.

15 godina
protjeran
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Ajmo psiholozi ovo je tema za vasCool

born to be gamer
14 godina
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

ivane 4 potpuno se slažem s tobom taj tip što vodi tu emisiji je išao linijom manjeg otpora,rađe će u svojoj emisiji ugostiti kvaziznanstvenike koji laprdaju o kvaziznanosti nego da se malo više potrudi pa da napravi kvalitetnu emisiju o pravoj znanosti,vidi se da je ovaj narod željan senzancija pa hajdemo im rađe servirati razne urote i nepotvrđene činjenice nego dosadnu znanost,tada ta emisija ne može spadati u znanstveni program nego u zabavni sa gotovčevima

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
14 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Emisija je udaljenija od zabavnog programa nego što je od znanstvenog. Pa nemoj mi reći da bi ju strpao u isti koš sa Plesom sa zvijezdama. Nije znanstvena, ali u nedostatku odgovarajuće kategorije nema gdje drugdje. Zašto znanstvena zajednica u Hrvatskoj malo ne poradi na popularizaciji znanosti umjesto da potpisuju peticije protiv jedne emisije? Još se stvara dojam da emisija ždere nekakav velik novac. Dva čovjeka pričaju u malom studiju uz lošu rasvjetu sat vremena...

 

Druga stvar je pad kvalitete emisije. U početku sam ju gledao vrlo često, a danas ne znam niti u kojem se terminu emitira. Ne brinite, neće još dugo pa ćemo svi moći nesmetano nastaviti uživati u Štrikanju i heklanju sa zvijezdama i šta ti ja znam čemu. 

16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Badaboom kaže...

Zašto znanstvena zajednica u Hrvatskoj malo ne poradi na popularizaciji znanosti umjesto da potpisuju peticije protiv jedne emisije?

Zasto koristis neispravnu argumentaciju? Zasto bi jedno iskljucivalo drugo? Zasto ne bi napravila oboje? Zasto ne bi reagirala na predstavljanje pseudoznanstvene emisije kao znanstvene? Moralna duznost joj je da reagira. Zapravo mi nije jasno kako dosad nitko nije reagirao - valjda jednostavno nitko na to nije obracao paznju, odnosno nije bio svjestan da je HRT tu emisiju zgurao u znanstveno-obrazovnu program.

14 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Care s tobom nema raspravljanja, uhvatiš se za jednu riječ i pametuješ, a ništa ne kažeš. Uživaj

15 godina
odjavljen
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Badaboom kaže...

Emisija je udaljenija od zabavnog programa nego što je od znanstvenog.

Mislim da tu velik broj ljudi promašuje poantu. HRT ima određeni fond koji mora trošiti na znanstvene emisije i šta oni rade. Umjesto za naprave jednu znanstvenu emisiju, oni uzmu emisiju koja se bavi temama vezanim za znanost, ali bez ozbiljog znanstvenog pristupa i bez ograđivanja od potpunog laprdanja koje tvrdi da su znanstveno dokazane činjenice neisprave, a bez ikakvih dokaza (ne kažem da je cijela emisija takva, ali toga definitivno ima u emisiji) i kažu: "eto, to je naša znanstvena emisija, mi ćemo je financirati iz fonda za znanstvene emisije". Što se tiće kategoriziranja, po meni bi se NRZ mogao i dalje vrtiti u znanstveno obrazovnom programu, ali pod uvjetom da se jasno naznaći da iznesene teorije nisu znanstveno dokazane i da su neke od njih temeljene isključivo na subjektivom mišljenju gosta.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Badaboom kaže...

Care s tobom nema raspravljanja, uhvatiš se za jednu riječ i pametuješ, a ništa ne kažeš. Uživaj

Sto bi sad pak ti? Pa ta jedna rijec ti je kljucna rijec u argumentu. Umjesto da sad tu neopravdano kritiziras moj nacin raspravljanja i ko fol se na temelju toga povlacis iz rasprave, mogao si odgovoriti na posve opravdana pitanja.

 

Ti u osnovi tvrdis da clanovi znanstvene zajednice ne bi smjeli potpisivati peticiju kojom se upozorava na krsenje Zakona o HRT-u zato sto, prema tvom cijenjenom misljenju, nisu dovoljno aktivni na popularizaciji znanosti. Zar na takav stav nije opravdano postaviti pitanja - kakve veze ima jedno s drugim? Zasto ne bi smjeli jedno, ako (prema tvom misljenju) ne rade nesto drugo?

14 godina
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Na rubu znanosti je odlicna emisija, do sada su njeni termini bili glupi  - 00,00  a u zadnje vrijeme su oko 17,00

Ja stvarno volim tu emisju zbog toga sto daje dosta informacija za drukciji pogled na neke stvari, recimo fora je pogledat nesto o indigo djeci, mayama, i sl. (nlo mi vec ide na zivce)

MOJ AVARTAR = JAMES HETFIELD /// WEB SITE http://hcgamer.weebly.com/ !!!!!!!!!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
MrBlc kaže...
Badaboom kaže...

Emisija je udaljenija od zabavnog programa nego što je od znanstvenog.

Mislim da tu velik broj ljudi promašuje poantu. HRT ima određeni fond koji mora trošiti na znanstvene emisije i šta oni rade. Umjesto za naprave jednu znanstvenu emisiju, oni uzmu emisiju koja se bavi temama vezanim za znanost, ali bez ozbiljog znanstvenog pristupa i bez ograđivanja od potpunog laprdanja koje tvrdi da su znanstveno dokazane činjenice neisprave, a bez ikakvih dokaza (ne kažem da je cijela emisija takva, ali toga definitivno ima u emisiji) i kažu: "eto, to je naša znanstvena emisija, mi ćemo je financirati iz fonda za znanstvene emisije". Što se tiće kategoriziranja, po meni bi se NRZ mogao i dalje vrtiti u znanstveno obrazovnom programu, ali pod uvjetom da se jasno naznaći da iznesene teorije nisu znanstveno dokazane i da su neke od njih temeljene isključivo na subjektivom mišljenju gosta.

Mislim da je svima jasno da gosti NRZ-a nemaju nikakvog znanstvenog kredibiliteta kada je tema iscjelivanje ili NLO-i. Dodatno ograđivanje kuće nema smisla jer se emisija niti ne reklamira kao istina. Krešimir Mišek jednostavno intervjuira ljude 1 na 1 o najrazličitijim temama onkraj znanosti i ostavlja temu publici na razmatranje. To što se emisija financira iz fonda znanstveno-obrazovnog programa je vjerujem samo iz razloga jer se emisija ne može staviti u neki drugi postojeći koš. Od muhe se pravi slona.

15 godina
odjavljen
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Badaboom kaže...

Mislim da je svima jasno da gosti NRZ-a nemaju nikakvog znanstvenog kredibiliteta kada je tema iscjelivanje ili NLO-i. Dodatno ograđivanje kuće nema smisla jer se emisija niti ne reklamira kao istina. Krešimir Mišek jednostavno intervjuira ljude 1 na 1 o najrazličitijim temama onkraj znanosti i ostavlja temu publici na razmatranje.

Ipak mislim da je ograđivanje potrebno ukoliko se emisija kategorizira kao znanstveno obrazovna. Osnovna ideja znanstvene emisije je da gosti imaju znanstveni kredibilitet.

 

Badaboom kaže...

To što se emisija financira iz fonda znanstveno-obrazovnog programa je vjerujem samo iz razloga jer se emisija ne može staviti u neki drugi postojeći koš. Od muhe se pravi slona.

Opet neispravna argumentacija na koju te mbaksa upozorio. Emisija može biti u znanstveno-obrazovnom programu i bez da se financira sredstvima koji su zakonski propisani za znanstvene emisije. To što je najbliže znanstvenoj emisiji ne znaći da zadovoljava uvjete koje treba zadovoljavati da bi se financirala iz takvog fonda. Kršenje zakona nikad nije muha.

 

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Badaboom kaže...

Mislim da je svima jasno da gosti NRZ-a nemaju nikakvog znanstvenog kredibiliteta kada je tema iscjelivanje ili NLO-i. Dodatno ograđivanje kuće nema smisla jer se emisija niti ne reklamira kao istina.

Ono sto se nalazi u znanstveno-obrazovnom programu trebalo bi biti istina - ne slazes se?

14 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

pa ok

dakle - Na rubu zabave

Margot
16 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Buffer Overflow kaže...

 

Ne pričaj gluposti. To nema veze sa svetim kravama i dogmatizmom. Za svaku znanstvenu teoriju se zna koji su mehanizmi provjere te iste. Ako teorija ne uspije na tom polju ona se odbacuje. Uz to moraš imati i neke osnonvane činjenice koje bi moglo teoriju činiti točnom.

 

Objašnjavanje pojava itd rječima i vlastitim uvjerenjima ne spada pod znanost nikako.

 

Znanstvena zajednica nisu masoni, i svaka teorija koja je dokazana i koja može pomoći u daljnjim istraživanjima se itekako prihvaća.

 

Recimo teorija evolucije je na rubu znanosti ali se u svrhu komunističke ideologije proturala kao znanstvena činjenica u školskim udžbenicima.

 

http://www.h-alter.org/vijesti/kultura/zizek-vs-znanstvenici

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.5.2010 20:10 (the_tux).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice