Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

poruka: 308
|
čitano: 49.613
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
MrBlc kaže...

 

Bichanich kaže...

Na rubu znanosti je po meni ozbiljna emisija. Naravno da su Mišaku poslije toliko godina rada malo teme presušile pa se okrenuo nekim drugim, manje znanstvenim a više špekulativnim teorijama. No, nikad nije nametao svoja, odnosno mišljenja, uvjerenja i stavove svojih gostiju gledateljima. Uvijek je na kraju emisije ostavio gledatelju da prosudi što je nakon iznesenih teza i objašnjavanja, istina. 

Samo je problem što su često teze iznesene kao da se radi o činjenicama, objašnjenja ne drže vodu, istine nedostaje, kao i teza i dokaza (koji postoje) koji idu kontra centralne teze u emisiji. Na kraju se ostavi gledatelja koji nema dovoljno znanja da na osnovi neistina i poluistina sam prosudi. Ne bi išlo.

 

 

Bichanich kaže...

Isto tako, neke općeprihvaćene znanstvene pretpostavke nikad nećemo moći sami potvrditi ili opovrgnuti (Koliko je svemir star? Što je bilo prije nastanka svemira itd). Ne treba odbacivati teorije koje se suprotstavljaju onima u koje osobno vjerujemo. Treba biti otvoren za sve jer samo tako se može napredovati. Kako bi to Discovery rekao:

. Sjetite se samo Galileija, Keplera i sličnih koji su svojim "suludim" idejama tada potpuno izmjenili percepciju svijeta.

Te znanstvene pretpostavke su prihvačene kao najvjerojatnije i ne predstavljaju se nikako drugačije nego baš tako - najvjerojatnije pretpostavke. Teorije treba odbacivati kad postoje dokazi koji pokazuju da su neispravne. Ono što često gosti NRZ-a rade je odbacivanje dokaza jer se suprostavljaju onomu u što osobno vjeruju.

Galileo i njegove teorije nisu bili odbačeni zbog znanosti već zbog religije. Druga stvar je bila što je tad Crkva imala znanstvenika pod svojom kontrolom.

 

 

 

 

Za 1. navod: Zašto stalno podcjenjujete gledatelje i široki puk? Pa neće valjda vjerovati svemu što čuju (barem ne većina). Mogu valjda sami prosuditi u što će vjerovati.

 

Za 2. navod: Šta ti stvarno misliš da se danas znanstvenici sami financiraju? Čast izuzetcima, ali većina radi za nekog i nisu neovisni. Pa koliko je samo liječnika (pod ovime mislim i na znanstvenike) ovu zimu savjetovalo obavezno cijepljenje protiv svinjske gripe jer bi u suprotnom bila velika epidemija. Naravno da je većina zemalja od velikih farmaceutskih kompanija naručila milijune cjepiva. I što se na kraju dogodilo? Narod necijepljen, cjepiva bačena, od gripe ni traga, a farmaceutske kompanije dobrano omastile brkove.

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...

 

Verbatim

Nemoguće je uništiti tehnologiju, a da pri tom čovječanstvo preživi

Bušmani, Aboriđani, plemena u Amazoni?

U neku ruku se slažem. Moderno društvo je toliko postalo odvojeno od prirode a ovisno o tehnologiji da poremećaj u prirodi može izazvati velike posljedice po ljudski život. 

Verbatim

2. Evolucija ( religija tvrdi da je to Božje djelo)

Zašto majmun nezna govoriti? 

Znam, čovjekoliki majmuni mogu naučiti jezik gluhonijemih, pokazuju neke znakove inteligencije.

Ali zašto majmun nije evoluirao kao homo sapiens?

Koliki je vremenski evolucijski period potreban da majmun uspije napisati književno djelo?

 

Verbatim

Njegov doprinos izradi plastke je velik, jer je sudjelovao u evolucijskom lancu

Znači križao se sa homo sapiensom i sve što smo od njega nasljedili je dlakavost Smijeh

 

Science, serious business.Smijeh.

 

Ova tvoja propitkivanja su postala besmislena. Nije mi jasno što želiš postići?
Ako misliš da je svijet u kojem živimo Božje djelo, OK, ali onda nam to izvoli dokazati. Možeš li?

1.Evolucija nema unaprijed zacrtani cilj, između ostalog, to je teorija koja nam kaže kako smo se mi
pojavili na ovom planetu koji se naziva zemlja.
2.Na pitanja o svijetu u kojem živimo odgovara se putem znanosti tj. znanstvenim metodama. Te metode su opće prihvaćene jer su dokazive, a samim tim Istinite.
3.Znanost na sva pitanja nema odgovore, ali na neodgovorena pitanja nije odgovor Bog.

Peace and Love _ Frankenstein Build
16 godina
protjeran
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

Jel se to meni čini, ili se moj zadnji post izgubio, odnosno dva posta, zapravo sve što sam postao na jedanaestoj strani ove teme?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 16:44 (the_tux).
16 godina
moderator
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
the_tux kaže...

Jel se to meni čini, ili se moj zadnji post izgubio, odnosno dva posta, zapravo sve što sam postao na jedanaestoj strani ove teme?

 

Moj isto. OT smo. Ako se nekome da neka otvori nove diskusije na temu... nečega (Paar i klima, evolucija.... voteva) pa neka samo ovdje da link da tamo nastavimo, a moderatore molim da ga ne brišu.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.5.2010 17:33 (Drago).
16 godina
protjeran
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Drago kaže...

Moj isto. OT smo. Ako se nekome da neka otvori nove diskusije na temu... nečega (Paar i klima, evolucija.... voteva) pa neka samo ovdje da link da tamo nastavimo, a moderatore molim da ga ne brišu.

 

Evo otvorio sam. Tko želi, može tamo nastaviti. Ili o evoluciji ili o Paaru i klimi, Vinkoviću i ekipi.Smijeh

http://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/rubu-znanosti-evolucija-kreacionizam-ostalo/56641.aspx

15 godina
neaktivan
offline
RE: Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni progra
Buffer Overflow kaže...

Ići ću putem koji ti je vjerojatno najdraži (izgooglao sam jer sigurno neću tipkati):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sonoluminescence

 

Tahioni - jedna od čestica predviđena einsteinovom teorijom koja bi trebala biti brža od svjetlosti - nikad detektirana

 

Poziv pred ploču je najbolji nači da vidimo kako ti kažeš tko tu sere - strah te vlastitog neznanja? Ili ćemo se gađati sa googlanim linkovima?

Malo je off topic, ali kad me već vuku za jezik..

 

Da znanstvenik.. Da imaš malo soli u glavi, a pogotovo jer sam to već naglasio, vidio bi da znanstvenog objašnjenja ovog fenomena nema. Postoje pretpostavke. Pa hajde potroši minutu i pol, pa lijepo pročitaj taj link koji si sam stavio. Znaš što, ja ću citirati da se opet ne izmotavaš;

 

The mechanism of the phenomenon of sonoluminescence remains unsettled. Theories include: hotspot, bremsstrahlung radiation, collision-induced radiation and corona discharges, nonclassical light, proton tunneling, electrodynamic jets, fractoluminescent jets (now largely discredited due to contrary experimental evidence), and so forth.

 

Skalarne valove si potpuno preskočio. A tahioni su najednom iz zvjezdanih staza prešle Einstenu..

 

Tuga i žalost ovakvih znanstvenika. Da si bar uočio da te cimam na tanak led.. I onda padne sva patetika u vodu, umjesto da priznaš da je trenutačno takva situacija jer su to činjenice, za koje se gorljivo zalažeš kada idu tebi u prilog, a u suprotnome najednom zaboraviš sve priče o istini, znanstvenim dokazima, itd..

I što bi ti s pločom, razvlačio općepoznate teorije?? Primi se ti nepoznatog i neotkrivenog, pa ćeš onda možda postati znanstvenik..

 

15 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

e zasto danas nema NRZ ? inace je islo ponedeljkom? Neodlučan

 

tko zeli podrzat emisiju neka potpise PETICIjU

Izradujem Pro Clan WEB-ove,Osobne i poslovne WEB-ove!(Webspell,Joomla,HTML,Wordpress,SMF..) Vrlo povoljno, kontaktirajte na live chat xfire:bilypiton ili privatnom porukom na BUG Forumu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2010 22:46 (UBIZEC cORPORATION).
14 godina
neaktivan
offline
Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice