Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 74.394
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

 

 

Nažalost, potresi su tu sa nama. Godinama nije bilo nikaj, pa eto ljudi nisu brijali na to. Ove godine počelo žešće rokati, pa i ljudi si postavljaju svakojaka pitanja.

 

Ako ne znate ili vam se neda, pitaj oni koje znaju kako pravilno napraviti kuću.

Ako ste uvjereni u svoje znanje, raditi po svojem.

 

Dobri temelji su kako dex.pwn veli osnova svega. Znači kopaš u zemelju duboko za stope, za temelje. Željezo stavljaš što deblje. Gore kameni blokovi i armirani beton. Prva razina, druge razina i treća može biti cigleni blokovi.

Ne štedite na materijalu i ne štedite sebe kada radite kuće. Neka vam ekipa okolo vas slobodno ismijava, al eto vi subotom s jednog mjesta na drugo mjesto premještate šljunak koji ste kupili prije koji dan. Ljeto, sunce, nitko ne radi ako ne mora, osim Vas.

I da građevine se moraju održavati. 

 

Za majstore vele da koštaju, al bez njega ne ide. Ako nemate para, radite sve sami.

Radite negdje u fušu dok se naučite.

 

Svi se žale na skupe majstore, a nitko ne bi sam probao. Neka vam rade "naši dečki", pa kada dođe potres, eto veselja. Dimnjak pada i probija krov.

 

Mislim da danas puno ljudi filozofira, te si umišljavalju da se u sve kuže, a ništa rukama maltene ne znaju raditi. Moraš frende, ono radi sebe dosta toga znati i probati. Piliti drva, cijepati, srušiti drvo, postavljati crijep, snjegobrane, šalovati, betonirati, keramika, struja, vodoinstalerstvo, kopati, itd. 

Prije 50 godina onaj posljednji pučkoškolac iz neke perferije je imao više životnog iskustva, nego danas doktori znanosti iz centra Zagreba.

 

Kako je Dragutin Šurbek jednom rekao, da ne priznaje talent, nego samo rad.

Nisam bolji od ostalih, ali se trudim što više biti na liniji onoga što sam naveo.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
11 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
minarelli kaže...

Nemam lamerije, kuca je zbukana iznutra i samo okrecena, ni najmanje crtice nema iznutra, samo se namjestaj malo razmjestio i porazbijala se zimnica u spajzi i nekoliko casa i tanjura, nekoliko crijepova opalo ali su brzo vraceni nazad. Dakle ipak se moze bez projekta i raznih institucija napraviti kvalitetno ali clan Visak je ocito zaposlenik jedne od takvih pa mu smeta kad ne zaradi na meni i slicnima

  Naravno da možeš kuću napravit i bez nekoga, ali onda moraš radit tako da overkillaš beton,ploču,temelje i tako. Ali imaš ljude najčešće starije koji su popili svu pamet svijeta pa onda bude: Ma netreba tu toliko armature, može se beton napravit i sa omjerom 5/1 i to naravno lopata pijeska bude da onako u špic natrpana, a cementa jedva pola od toga.

Dex.pwn kaže...

Odogovr na post s prethodne stranice.

Lamperija bi mogla spasit stvar s grijanjem.

 Pomaže ali je i dalje je iza beton koji ima jako visoku toplinsku vodljivost 1-1.8 W(mK) dok blok ima oko 0.1. Ima ljudi koji misle da je najbolje izgradit tako pune zidove betona ili od od pune cigle jer oni nisu šuplji kao blok pa je onda kao bolje izolirana kuća

5 godina
neaktivan
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
minarelli kaže...

Nemam lamerije, kuca je zbukana iznutra i samo okrecena, ni najmanje crtice nema iznutra, samo se namjestaj malo razmjestio i porazbijala se zimnica u spajzi i nekoliko casa i tanjura, nekoliko crijepova opalo ali su brzo vraceni nazad. Dakle ipak se moze bez projekta i raznih institucija napraviti kvalitetno ali clan Visak je ocito zaposlenik jedne od takvih pa mu smeta kad ne zaradi na meni i slicnima

 Dobro je da vam se nista nije dogodilo, ali saljes krivu poruku.

Ne znam sta ti znaci da ste vi "kvalitetno" gradili, a da su eto drugi lose gradili isto tako sami sebi?

Ili ste imali srece da vas podrhtavanje nije pogodilo pretjerano unatoc blizini ili ste slucajno pogodili dobar koncept nosive konstrukcije...sta da niste?

 

Znaci ko ne zna samostalno ne treba ni gradit sebi kucu? Ili je magarac ako je platio projekt i gradjevinsku dozvolu?

 

Svi mi smatramo da nas sustav/drzava peglaju i tocno je...

 

Ali sustav gradnje: propisi, norme, projekt, izvodjac, nadzor postoje s razlogom. Najbitniji su razlozi pokušaj ujednacavanja i kontrola kvalitete, a onda i nekakav sustav garancije. Gradjevinski dnevnik je glavni dokazni materijal na sudovima. Takvim putem bi se mozda jos prije i namirila steta i obnova, a cekanje drzave da pomogne bas i ne znam.

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Blok ima manju kontaktku površinu s blokom ispod i iznad, lakše puca.

Cigli treba više, no ima bolji kontakt.

Rađe bi imao puni zid s ciglom već zid od blokova, no to je samo mije nišljenje.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
10 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

 

e, forumaši, zanimalo bi Vaše mišljenje kako bi trebalo riješiti da stradala mjesta u potresu ne budu meta pljačke? 

dal' u svako mjesto stradalo potresom poslati policijsku patrolu da tamo dežura ili pak postaviti vojsku u tu svrhu?

Civilnu zaštitu?

Ovisno o veličini mjesta, naravno bilo bi manje ili više potrebnih djelatnika odgovarajuć službe?

 

Bunker, što ti misliš o sigurnosnom aspektu područja koja su stradala u potresu?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
11 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

To da, ja sam ovo govorio za toplinsku izolaciju.

Ali mislim da kvalitetno napravljen zid od bloka i betonskih stupaca ne bi trebao puknut na 7.0 potresu, Žbuka na zidu će puknut ali nosivi dio zida ne bi trebao.

 

11 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

I vojsku i policiju i Kajtazija nek dežura pa nek vidi šta rade njegovi dragi,nenasilni ljudi.

14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Živim u ZG na Jarunu na 3. katu i stalno osjećam nekekva podrhtavanja. Ne znam više dali su to ovi mini potresi, jeli netko zatvorio vrata u zgradi pa vibrira ili haluciniram. Samo mi je taj potres na pameti.

16 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
ZooZ kaže...
Entry Point kaže...

Nedavno sam vidio nekog vrlo mudrog kako gradi kuću. Dakle kuća je klasična s kosim krovom, kakvu bi djete nacrtalo, ali kompletno sve napravljeno od armiranog betona. Sve, osim što će pregradne zidove u kući s ciglom složiti. Dakle i onaj kosi dio gdje idu grede za crijep je armirani beton. 

 

Taj neće imati problema s potresima.

 Dobro to je sad malo pretjerano.Taj će imat ogromne troškove za grijanje.

Nije pretjerano malo morgen, ako hočeš bit siguran od maksimalnih procjenjenih potresa na određenom području.U Zagrebu je potres oko 7 sve samo ne nemoguč, zato je recimo ovaj glupan cjelu hižu zalijal u beton i žembelezo.

 

"Takav gradnja je skupa, i ne bi se čudil da je investitor stranac kojem je neka budala ili inžinir napuni glavu glupostima".Grijanje nije problem, fasada ide od stiropora kao i na bilo koju domaču modernu zgradu od kvalitetne armirano betonske konstrukcije.

 

Zagreb ili opčenito ovo nađe bliže potresno područje, tu ti više nikad neče bit nikakve spomena vrjedne velike industrije ili proizvodnje.Kvalitetna protupotresna gradnja je skupa, zato su recimo i otpisali Sisak i nitko izvana tamo neče ništa investirat u veču industriju.

 

Zato kod nas bujaju šoping centri, to je ipak znatno jeftinije od kvalitetne gradnje za industrijske ili proizvodne potrebe.Šoping centara ko trave na livadi, a veliki investitori u industriju/proizvodnju s razlogom izbjegavaju trusna ili nesigurna potresna područja.

 

Jugoslavija je bila priča za sebe, Zagreb je bio pun razne industrije i proizvodnje to znamo.Kaj bi se dogodilo, da je recimo 1985 Zagreb pogodil potres 6.8 po rihter skali?Ja dalje nemam kaj dodat, osim da od Zagreba i te silne industrije ostale bi samo ruševine.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 18:43 (rambox).
7 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dex.pwn kaže...

Blok ima manju kontaktku površinu s blokom ispod i iznad, lakše puca.

Cigli treba više, no ima bolji kontakt.

Rađe bi imao puni zid s ciglom već zid od blokova, no to je samo mije nišljenje.

 Nije moja struka, ali logika ti je kriva, baš zato bi blokovi trebali bolje izdržat, jer puna cigla je onda cijeli zid praktički jedna troma mas koju kad zanjišeš nema joj spasa, dok blokovi bi pukli samo na par opterećenijih točaka, bez naraušavanja stabilnosti konstrukcije.

 (bar je to meni logično, kolega koji to radi će nam objasniti).

BTW, a kaj se kvalitetne toplinske izolacije tiče, ona počiva na zarobljenom uraku (koje ima ekstremno malu toplinsku vodljivost ako je skroz suh), pa su zato šuplji blokovi bolji od pune cigle.

 

E da, i ovo kaj ste pričali, betonska konstrukcija krova - tak mi imamo, i samo je nakeljen sloj kombi ploča na to, i kad sam radio samo sam potrpao knauf i vunu, s tim da na strop nisam vunu jer mi bilo preteško, kombi ploče i zarobljeni zrak odlično odrađuju, kaj jako dobro osjetim jer je strop jako nizak na katu pa često rukom opipam.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 17:07 (fer-de-lance).
7 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Pzkpfw , kakav narod, takva vlada, takvi i zakoni a onda takva i policija....

Pod parolom demokracije i koječijih prava , svakodnevicu smo doveli do apsurda gdje su ruke policiji vezane kojekakvim birokratskim i zakonskim zaprekama. I u policiji ti je zato ostao kadar koji je tu manje više slučajno, u prolazu gradeći karijeru prema odjelima, ravnateljstvu, ministarstvu, a takvi ti se boje svoje sjene da nebi pogriješili i da im onda u dosjeu piše da je disciplinski kažnjen jer kako će onda napredovati.

Takve smo ti mi zvali "afinger", šetalica uniforme, tu je a znaš da nikad nikaj nebu poduzeo jer ne želi pogriješiti, a zakon je takav da bi ga morao često kršiti ako želiš neku situaciju zaista trajno riješiti... I kaj ti sad vrijedi u svako selo poslati dva kombija takvih, kad se oni boje svoje sjene, njih je strah pucati i na streljani a kamoli u kakvoj mrakači po šumama di bi netko mogao i uzvratiti...

Sve će ti to biti pro forme, vlada bu na TV tvrdila iz smiješak da je sve ok, nekakvi zakon bu donijeli,a sirotinja bu se nakraju morala sama za sebe pobrinuti kao i ovi u Zagrebu, bilo za obnovu objekta bilo za obranu od grupa pljačkaša.

Imao sam prilike raditi i vani ( nakon umirovljenja ), i mogu ti reći da ozbiljne države to rješavaju bukvalno po kratkom postupku ( New Orleans, Blackwater, ...)

7 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Milka30 kaže...

Ma odlična i monta sa ispunama,sa armiranom mrežom u betonskoj ploči i sigurno neće popustiti.Ali problemi se javljaju kada ljudi koriste montu bez certifikata,kada ju sami prave i štede na žicama.Prije sam radio u firmi koja pravi montu-točno imaš određeni broj žica koje idu u montu različitih duljina!Ljudi u 4 m dugu montu stavljaju 2 žice,umjesto 4 i to drži,ali dokle?Viđao sam svašta,temelje bez armature,cerklaže bez armature,totalno nestručno položena/povezana armatura u balkonima,stupovima....kuće bez stupova!Ljudi misle da kuću drže zidovi,totalno krivo,kuća se drži na stupovima,temeljima,pločama.

 Inače, kad smo prije tri godine betonirali kod brata, ravnali deku na tri različite razine koja je bila i komplet novi dio iznad garaže da spoji s kućom, i prolaz između kuće i garaže zidove, i tu cijeli kat iznad toga (na mjestima do 60 cm deke), s nosivim gredama za osnovu.

Tolko smo željeza stavili da bi netko rekao da je teški overkill, ali ne treba na tome štediti.

A košare za cerklaže sam ja radio, na 30x25 košare sam stavljao 16 šestica pune dužine, na svaku stranicu još po jednu desetku i kao ispunu unutra 4 šesnaestice, a kvadrate za povezivanje smo radili od desetki), s tim da smo dijelove koji završavaju u zrak bez potpore radili još i jače, i kad smo betonirali nigdje nije išao omjer ispod 4:1, s tim da skoro sve bilo 3:1.

A idioti, nas deset krenulo i treba završit, ravno nakon 24 sata smo bili gotovi, umro sam na miješalici, tolko cementa nisam vidio u životu, a šodera i pijeska je bilo oko 30 kubika, ali s tim da je tad ak se dobro sjećam 9 otišlo na to betoniranje, ostatak je bio za mort i za druge radove.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

E jbga ja imam pola kuce do stare gradnje 1962 Hrastove planjke i grede nakon toga je netko nadogradio duplom ciglom jedinicom drugu polovicu kuce...

U doba kada sam podizao obitelj 2013 sam imao relativno niska primanja a htio sam biti blizu svojih na selu i samim time digao sam kredit za ono sto sam imao i to sam sredio iznutra vrhunski a izvana sam rasteretio kroviste..

Umjesto duplog bibera sam stavio lim naravno podaskano ispod itd...

par godina kasnije sam na tu cijelu kucu tj prosle godine digao kat..

 

Na katu sam ostavio Hrastove nosive grede koje smo pojacali metalnim gredama dodatno... kostur kata se tolko betona i armature da ti pamet stane... same deke na katu nisu nesto previse debele... Vanjske zidove smo stavili ovom klasicnom velikom ciglom dok smo sobe i konstrukciju soba gradili siporexom a sve ostalo je knauf itd..

 

No s obzirom na sve gore navedeno i da drugacije nisam mogao naravno da se bojim...

iako eto udaljen sam od Siska cca 17km zracne linije od Petrinje nekih 23km zracne linije, nekretnina se posteno tresla na katu ali nemam nigdje nikakvih pucanja itd...

 

Sto bi bilo da je kod mene epicentar samo dragi Bog zna....

Bnet: mNik987#2148
12 godina
odjavljen
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ma sagradit kućicu zdrvetom.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dobra termo izolacija i nema problema.
Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
PzKpfw kaže...

 

e, forumaši, zanimalo bi Vaše mišljenje kako bi trebalo riješiti da stradala mjesta u potresu ne budu meta pljačke? 

dal' u svako mjesto stradalo potresom poslati policijsku patrolu da tamo dežura ili pak postaviti vojsku u tu svrhu?

Civilnu zaštitu?

Ovisno o veličini mjesta, naravno bilo bi manje ili više potrebnih djelatnika odgovarajuć službe?

 

Bunker, što ti misliš o sigurnosnom aspektu područja koja su stradala u potresu?

 plenkovića ministre i svu bagru iz sabora nek cuvaju.Da je se bar jedan udostojio i dosao u radnom odjelu reko bi svaka cast.A ovako samo mogu reci da oni tim ljudima nece nista pomoć.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 17:20 (dreadmoore).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

E jbga ja imam pola kuce do stare gradnje 1962 Hrastove planjke i grede nakon toga je netko nadogradio duplom ciglom jedinicom drugu polovicu kuce...

U doba kada sam podizao obitelj 2013 sam imao relativno niska primanja a htio sam biti blizu svojih na selu i samim time digao sam kredit za ono sto sam imao i to sam sredio iznutra vrhunski a izvana sam rasteretio kroviste..

Umjesto duplog bibera sam stavio lim naravno podaskano ispod itd...

par godina kasnije sam na tu cijelu kucu tj prosle godine digao kat..

 

Na katu sam ostavio Hrastove nosive grede koje smo pojacali metalnim gredama dodatno... kostur kata se tolko betona i armature da ti pamet stane... same deke na katu nisu nesto previse debele... Vanjske zidove smo stavili ovom klasicnom velikom ciglom dok smo sobe i konstrukciju soba gradili siporexom a sve ostalo je knauf itd..

 

No s obzirom na sve gore navedeno i da drugacije nisam mogao naravno da se bojim...

iako eto udaljen sam od Siska cca 17km zracne linije od Petrinje nekih 23km zracne linije, nekretnina se posteno tresla na katu ali nemam nigdje nikakvih pucanja itd...

 

Sto bi bilo da je kod mene epicentar samo dragi Bog zna....

 Od cega je gradeno prizemlje, a od cega kat?

I kakvi su temelji? ( AB ploča ili nešto drugo? )

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Čitatelj kaže...

 Poznanih iz RI jutros napadnut - vozilo CK tablice,

sve sto je prevozio u Caddyu su uzeli, njega par puta po glavi i rebrima.

 

 Možeš li pitati poznanika zašto napad i krađu nije prijavio? Naime, da bi policija djelovala mora postojati prijava.

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/policija-nemamo-nikakve-dojave-o-kradama-imovine-i-napadima-na-vozila-koja-prevoze-pomoc-15040073

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Fake_Alert kaže...
toxic kaže...

E jbga ja imam pola kuce do stare gradnje 1962 Hrastove planjke i grede nakon toga je netko nadogradio duplom ciglom jedinicom drugu polovicu kuce...

U doba kada sam podizao obitelj 2013 sam imao relativno niska primanja a htio sam biti blizu svojih na selu i samim time digao sam kredit za ono sto sam imao i to sam sredio iznutra vrhunski a izvana sam rasteretio kroviste..

Umjesto duplog bibera sam stavio lim naravno podaskano ispod itd...

par godina kasnije sam na tu cijelu kucu tj prosle godine digao kat..

 

Na katu sam ostavio Hrastove nosive grede koje smo pojacali metalnim gredama dodatno... kostur kata se tolko betona i armature da ti pamet stane... same deke na katu nisu nesto previse debele... Vanjske zidove smo stavili ovom klasicnom velikom ciglom dok smo sobe i konstrukciju soba gradili siporexom a sve ostalo je knauf itd..

 

No s obzirom na sve gore navedeno i da drugacije nisam mogao naravno da se bojim...

iako eto udaljen sam od Siska cca 17km zracne linije od Petrinje nekih 23km zracne linije, nekretnina se posteno tresla na katu ali nemam nigdje nikakvih pucanja itd...

 

Sto bi bilo da je kod mene epicentar samo dragi Bog zna....

 Od cega je gradeno prizemlje, a od cega kat?

I kakvi su temelji? ( AB ploča ili nešto drugo? )

Dakle kuca je inicijalno ocito bila drvena nekih 50m2 (hrastove planjke) na temeljima od cigle s rubovima od betona, naknadno je na to dodano jos 50m2 na betonskim temeljima a zidovi duplom ciglom jedinicom

A kat kompletno betonske deke i sve od cigle, betona i soba koje su odvojene siporexom na sve to naravno klasika sto treba i zavrsno knauf.

Kak je to spojeno u jednu cijelinu dolje i s cime zaista nemam pojma

znam da je gore kada sam radio kat sve to povezano betonskim gredama itd.. a krov je povezan sa hrpu hrastovine + pojaceno s zeljeznim ogromnim gredama iako sam krov nema neku tezinu s obzirom da sam umjesto crijepa stavio lim

 

 

 

Bnet: mNik987#2148
14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Mali overview, posto vidim da se dosta ljudi brine bez razloga.

 

Tko se ne treba brinutii:

 

1. ljudi koji zive u AB zgradama ili zgradama koje imaju celicnu konstrukciju, veca je vjerojatnost da ce vas ozlijediti namjestaj koji leti po prostorijama nego kriticna popustanja konstrukcije i urusavanje.

2. za ljude koji zive u zidanim zgradama/kucama a imaju AB temelje, vertikalne i horizontalne serklaze te nadvoje iznad otvora vrijedi sve isto kao i za ljude iz tocke 1.

3. kada ljudi kazu da su im popucali zidovi, vrlo vjerojatno je popucala vanjska i/ili unutarnja zbuka nego neki nosivi dio konsturkcije i to je normalno

 

 

Tko treba biti zabrinut:

 

4. ljudi u zidanim kucama koji nemaju nikakva ojacanja u vidu celicnih ili AB konstrukcije iz tocke 1. (takve zgrade su i porusene prema slikama iz Petrinje)

5. ljudi koji imaju djelomačina ojacanja - npr podna ploča i međukatna konstrukcija je od AB a nema nikakvu vezu sa temeljima 

6. ljudi koji su radili objekte na lošem tlu bez zamjene materijala

 

U slucaju da nas pogodi potres od 7.5 ili jaci onda smo svi nadrljali podjednako.

 

 

 

 

 

MadeInCroatia
14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

drugim riječima SVI se trebamo brinuti jer kad krene tresti po desetak sekundi ne možeš biti siguran da li je 6.4 ili 7.5 i da li će se pojačati do 7.5

za one koji kažu da nikada nije bilo 7.5, uvjek postoji prvi puta. pa sad budi hladnokrvan i nemoj istrčati van kad krene drmati da sve zvoni i postane nadrealno.

inače ijmam armirane deke od 25-30 cm, uz armirane stupove, nadvoje i dr. i praktički sam u ZG epicentru i muka mi je kad krene drmati. Dosta mi ga je za tri života.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 18:21 (forumaš).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
forumaš kaže...

drugim riječima SVI se trebamo brinuti jer kad krene tresti po desetak sekundi ne možeš biti siguran da li je 6.4 ili 7.5 i da li će se pojačati do 7.5

za one koji kažu da nikada nije bilo 7.5, uvjek postoji prvi puta. pa sad budi hladnokrvan i nemoj istrčati van kad krene drmati da sve zvoni i postane nadrealno.

inače ijmam armirane deke od 25-30 cm, uz armirane stupove, nadvoje i dr. i praktički sam u ZG epicentru i muka mi je kad krene drmati. Dosta mi ga je za tri života.

 A cuj moze nas i meteor pogodit i sad bi se i zbog toga trebao brinuti. Naravno da ti nije ugodno jer je svrha konstrukcije da osigura prenošenje sila na nosivo tlo te da osigura postojnost konstrukcije do jacine na koju je dimenzionirana.

MadeInCroatia
5 godina
neaktivan
offline
Potresi u Hrvatskoj

Tesko je bez ogromne citabe i puno slika uredno objasniti koncepte protupotresnog projektiranja. No, koga zanima, lako se pronadju lagani tekstovi sa finim slikama na googlu.

 

Neovisno o materijalu, najbitnije stvari su:

-tlocrtna pravilnost i simetrija zidova npr

-prekobrojnost nosivih elemenata (sto vise to bolje)

-visinska pravilnost zidova i donekle jednolika raspodjela mase

-kruta stropna kontrukcija koja povezuje sve zidove

-poprilicno kruta i cvrsta temeljna konstrukcija

 

Eh sad opeka/beton: oba materijala sama po sebi su nacelno losa za potres, jer su iznimno krti (vlacna cvrstoca gotovo nepostojeca), s time da beton ima jaca fizikalna svojstva od opeke, ali je i 3 puta tezi.

Opeka u zidanom zidu ima takodjer znatno vecu heterogenost, jer se radi o masi kockica povezanih mortom sto takve konstrukcije cini nepouzdanijim i sva pucanja kod zidanih zidova pretezno prolaze prvo po fugama, a tek kasnije se desava drobljenje same cigle.

 

Beton u kombinaciji s armaturom je fantastican kompozitan materijal jako dobrih karakteristika.

 

Toplinska svojstva jesu uvijek bila na strani opeke, ali sa danasnjim izolacijama beton nije nikakva prepreka. Ocito ljudi misle da je sa betonom kao da grijes dvoriste.

 

Jasno da se uvijek islo na zidanje kod kuca, jer je to bilo lakse, brze i jeftinije. Sa dobrom izvedbom i dobro rjesenim detaljima nema razloga da se ne gradi opekomu potresnim podrucjima. Ali na ovim podrucjima ja ne bih s time isao dalje od 3 etaze ni u kojem slucaju. 

14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ghost777 kaže...
forumaš kaže...

drugim riječima SVI se trebamo brinuti jer kad krene tresti po desetak sekundi ne možeš biti siguran da li je 6.4 ili 7.5 i da li će se pojačati do 7.5

za one koji kažu da nikada nije bilo 7.5, uvjek postoji prvi puta. pa sad budi hladnokrvan i nemoj istrčati van kad krene drmati da sve zvoni i postane nadrealno.

inače ijmam armirane deke od 25-30 cm, uz armirane stupove, nadvoje i dr. i praktički sam u ZG epicentru i muka mi je kad krene drmati. Dosta mi ga je za tri života.

 A cuj moze nas i meteor pogodit i sad bi se i zbog toga trebao brinuti. Naravno da ti nije ugodno jer je svrha konstrukcije da osigura prenošenje sila na nosivo tlo te da osigura postojnost konstrukcije do jacine na koju je dimenzionirana.

 bez obzira, puno bi se ugodnije osječao u kamp prikolici kad krene drmati. Čak sa i ljubomoran na američke rednecke.

11 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Visak kaže...
Čitatelj kaže...

 Poznanih iz RI jutros napadnut - vozilo CK tablice,

sve sto je prevozio u Caddyu su uzeli, njega par puta po glavi i rebrima.

 

 Možeš li pitati poznanika zašto napad i krađu nije prijavio? Naime, da bi policija djelovala mora postojati prijava.

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/policija-nemamo-nikakve-dojave-o-kradama-imovine-i-napadima-na-vozila-koja-prevoze-pomoc-15040073

 Imaju oni dojave o krađi samo se štiti određene ljude, imaju policajci svoje šefove.

21.12. prijavljujem policiji blato na cesti u "slijepoj" ulici u kojoj su 2 proizvodne hale i nakon toga se nastavlja poljski put prema njivama.Zadnjih 2 tjedna prije 21.12 svaki dan gledam seljačinu (bitna razlika između seljaka i seljačine) kako pokušava orat, a nemože zbog blata i kiše. I onda gospodin fino polako do asfalta i stisne gas do kraja u svojem JD od 300 ks i baca blato 5 metara u zrak. Naravno gospodin je tata od jednog policajca tako da nitko nije ni došao. A tamo ima toliko blata da struže po donjem dijelu auta. 22.12 zovem ponovno i kažem im da sam zvao i nitko nije došao, ali da znam zašto nisu došli i pitam ih dali trebam zvati nekoga iznad njih ili će biti riješeno, oni odgovaraju da nemaju nikakvu dojavu o tome.

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 18:41 (ZooZ).
11 godina
protjeran
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
DamirDz kaže...
minarelli kaže...

Nemam lamerije, kuca je zbukana iznutra i samo okrecena, ni najmanje crtice nema iznutra, samo se namjestaj malo razmjestio i porazbijala se zimnica u spajzi i nekoliko casa i tanjura, nekoliko crijepova opalo ali su brzo vraceni nazad. Dakle ipak se moze bez projekta i raznih institucija napraviti kvalitetno ali clan Visak je ocito zaposlenik jedne od takvih pa mu smeta kad ne zaradi na meni i slicnima

 Dobro je da vam se nista nije dogodilo, ali saljes krivu poruku.

Ne znam sta ti znaci da ste vi "kvalitetno" gradili, a da su eto drugi lose gradili isto tako sami sebi?

Ili ste imali srece da vas podrhtavanje nije pogodilo pretjerano unatoc blizini ili ste slucajno pogodili dobar koncept nosive konstrukcije...sta da niste?

 

Znaci ko ne zna samostalno ne treba ni gradit sebi kucu? Ili je magarac ako je platio projekt i gradjevinsku dozvolu?

 

Svi mi smatramo da nas sustav/drzava peglaju i tocno je...

 

Ali sustav gradnje: propisi, norme, projekt, izvodjac, nadzor postoje s razlogom. Najbitniji su razlozi pokušaj ujednacavanja i kontrola kvalitete, a onda i nekakav sustav garancije. Gradjevinski dnevnik je glavni dokazni materijal na sudovima. Takvim putem bi se mozda jos prije i namirila steta i obnova, a cekanje drzave da pomogne bas i ne znam.

 

 Ne nije kriva poruka nego ju vi shvacate krivo, ja sam se ulovio najvise ovog dijela o projektantima i ostalim dađbinama koje bas i nisu tolko potrebne oko izgradnje kuce a kostaju kao cijela kuca od temelja do krova, ja sam htio reci da nije nuzno placati sve te stvari da bi kuca bila dobra, i to nuzno ne znaci da su ljudi sa sela budale i neznalice kako vi u gradu mislite i da za svaki drek treba fakultet, a 98% vas sa asfalta nit nezna kak mjesalica i lopata izgledaju kamoli kolki omjer pjeska i cementra ide za kvalitetan beton a da ne govorim o izradi kosare za temelj. To se u gradu ne uci nit cete ikad to vidjet jer se bojite rada ili imate love pa vam je lako platit, lako je tipkat po forumu i srat po nekome ko si je sam svojim radom i mukom stvorio nesto a nema love platit druge da mu to naprave

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 19:12 (minarelli).
14 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

 

 Ja se nadam da živim u sigurnoj kući. Ne znam ko ju projektirao i gradio, al znam da je u jednoj gredi armatura fi32 savijana po pravilima za gredu u garaži, tako da vjerujem da i deke i nadvoji su popunjeni s propisnom armaturom. Cigle su više kao popunjavane rupe između ab-betonske konstrukcije. I na krovu lagani lim.

 Ne bojim se baš previše jer vjerujem da je čvrsta i ok sagrađena (cca 10god. stara). Mislim da mora biti barem 7 prema Richteru i nekih 20-30 sec i onda ode najslabiji dio po dio.

 

 Kuće su skupe investicije i prije su ljudi (slabijeg standarda i škrti) s 2m3 betona sagradio dvokatncu s 2x100 kvadrata stana i to je sad upitno.

13 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Baš sam o tome razmišljao nedavno. Osobno, da sada gradim kuću, 90% da nebi išao na klasičnu gradnju ciglom/betonom. Pucao bi vjerojatno na modularne ili montažne kuće od nekih 80m2 i to je to.
Znam da kada bi došao pošteni potres, da bi vjerojatno sravnalo jednu i drugu, ali jednostavno mi se u zadnje vrijeme sve više sviđa ideja montažnih kuća.

Živim u kući iz 80ih, koja praktički temelje i nema, željeza vjerojatno u tragovima, ok u AB ploči ima. Da se to sve pošteno izolira i sredi, od termo fasade, krovišta, još mali milijun sitnica, trebao bi uložiti bar 35k eura. Jednostavno rupa bez dna. I to nije samo kod mene, nego je velika većina nabila kuće od 300-400m2 koje će im vjerojatno još i unuci dovršavat, a više od pola kuće će zjapit prazno.
Da dođe potres pa i snage onog prvog u ZG, vjerujem da bi većinu kuća u mojoj okolici sravnalo sa zemljom.

Ništa ne ostavljam nezavrš
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
minarelli kaže...

 

 

 Ne nije kriva poruka nego ju vi shvacate krivo, ja sam se ulovio najvise ovog dijela o projektantima i ostalim dađbinama koje bas i nisu tolko potrebne oko izgradnje kuce a kostaju kao cijela kuca od temelja do krova, ja sam htio reci da nije nuzno placati sve te stvari da bi kuca bila dobra, i to nuzno ne znaci da su ljudi sa sela budale i neznalice kako vi u gradu mislite i da za svaki drek treba fakultet, a 98% vas sa asfalta nit nezna kak mjesalica i lopata izgledaju kamoli kolki omjer pjeska i cementra ide za kvalitetan beton a da ne govorim o izradi kosare za temelj. To se u gradu ne uci nit cete ikad to vidjet jer se bojite rada ili imate love pa vam je lako platit, lako je tipkat po forumu i srat po nekome ko si je sam svojim radom i mukom stvorio nesto a nema love platit druge da mu to naprave

 

 E nije ti to ko nekada kada su ljudi učili cijeli život i nisu se ograničavali (osobno probao pdkivati konja iz znatiželje) ko danas (uči da ne moraš radit). Život ih tjerao da uće.

 Zove me školovani odvjetnik i pita me ko radi metalna vrata, kome da se obrati da mu to napravi. Današnja stvarnost i realnost i s tim se treba pomirti i da naravno da sam mu pomogao oko toga.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 19:27 (rokonja).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
ZooZ kaže...

 Imaju oni dojave o krađi samo se štiti određene ljude, imaju policajci svoje šefove.

 Ajmo pričati o činjenicama, a ne nagađati. Ako je čovjek otišao na policiju (a po mogućnosti i bolnicu) postoji zapisnik i policija se ne može praviti blesava. Ako stvarno postoji zapisnik, a oni ga negiraju treba to javiti Indexu ili nekom sličnom, oni samo čekaju da nekog smijene. Takvi slučajevi zataškavanja su već razotkrivani. Dakle mehanizmi postoje.

 

ZooZ kaže...

 

21.12. prijavljujem policiji blato na cesti u "slijepoj" ulici u kojoj su 2 proizvodne hale i 

 Jasno ti je da ta dva događaja nemaju nikakvu vezu?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice