Fantastika i SF (knjige)

poruka: 485
|
čitano: 157.133
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
Pozdrav,

Vidim da ste svi ovdje dosta knjiga vec procitali pa me zanima sta bi mi preporucili od fantastike i SF-a kao pocetniku?

Zapele su mi za oko Ime vjetra od Patrick Rothfussa i Neuromancer od William Gibsona pa me zanima ako je netko procitao sta misli.

Do sada sam unazad nekoliko mjeseci procitao Dinu od Francka Herberta, Vodič za autostopere kroz galaksiju te Restoran na kraju svemira od Douglas Adamsa.

 

ovo si mahom čitao SF dosad znači, prvo trebaš odlučiti jel želiš u fantasy ili SF sada? također je bitno jel isključivo hoćeš hrvatski ili može i engleski?

 

Ime vjetra je meni recimo visoko na listi, jedva čekam da krenem čitati, al još nisam stigao, mislim da  s tim ne možeš promašiti, ali ti je problem što te knjige nisu završene, mislim da ti je pametnije pročitati nešto završeno pošto nisi baš čitao puno takvih svari

 

s obzirom da kažeš si početnik, obavezno bi ti preporučio Gospodara Prstenova od J.R.R. Tolkiena. To je jednostavno zicer, tu sve kreće, knjige su odlične, vrlo su lako dostupne, svaka knjižnica ih ima, imaš ih na hrvatskom, nema greške. Ako to iz nekog razloga ne želiš, reci pa ćemo smisliti nešto drugo

12 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
Pozdrav,

Vidim da ste svi ovdje dosta knjiga vec procitali pa me zanima sta bi mi preporucili od fantastike i SF-a kao pocetniku?

Zapele su mi za oko Ime vjetra od Patrick Rothfussa i Neuromancer od William Gibsona pa me zanima ako je netko procitao sta misli.

Do sada sam unazad nekoliko mjeseci procitao Dinu od Francka Herberta, Vodič za autostopere kroz galaksiju te Restoran na kraju svemira od Douglas Adamsa.

  Rothfussa nemrem nikako preporuciti, knjige su solidne ali nista vise od toga, ima puno boljih; a autor je novi George R.R. Martin odnosno serijal ocito nikad nece biti dovrsen jer se novi nastavak ceka vec 10 godina.

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Uglavnom da, Dinu sam čitao na Hrvatskom a Vodič za autostopere na engleskom te sada završavam Restoran na kraju svemira također na engleskom.I još kao ljetnu razbibrigu sam pročitao od Patrick Lee-a Pukotina i Grad duhova Što se tiče Fantastika ili SF nekako me podjednako zanimaju oba žanra(ako to ima smisla pošto sam odrastao na LoTR filmovima, Oblivionu, Morrowindu, WoW-u, HP-u itd... ).

 

Što se tiče Gospodara Prstenova uvijek sam stavljao knjige po strani pošto sam pogledao filmove ni sam ne pamtim koliki broj puta iako sam čuo da su uz Silmarillion te Hobbita odlične knjige. 

3 godine
odjavljen
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...

Uglavnom da, Dinu sam čitao na Hrvatskom a Vodič za autostopere na engleskom te sada završavam Restoran na kraju svemira također na engleskom.I još kao ljetnu razbibrigu sam pročitao od Patrick Lee-a Pukotina i Grad duhova Što se tiče Fantastika ili SF nekako me podjednako zanimaju oba žanra(ako to ima smisla pošto sam odrastao na LoTR filmovima, Oblivionu, Morrowindu, WoW-u, HP-u itd... ).

 

Što se tiče Gospodara Prstenova uvijek sam stavljao knjige po strani pošto sam pogledao filmove ni sam ne pamtim koliki broj puta iako sam čuo da su uz Silmarillion te Hobbita odlične knjige. 

 Ako hoces dobar SF probaj Ian M. Banks Culture series i naravno nezaobilazni Philip K Dick. 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
Pozdrav,

Vidim da ste svi ovdje dosta knjiga vec procitali pa me zanima sta bi mi preporucili od fantastike i SF-a kao pocetniku?

Zapele su mi za oko Ime vjetra od Patrick Rothfussa i Neuromancer od William Gibsona pa me zanima ako je netko procitao sta misli.

Do sada sam unazad nekoliko mjeseci procitao Dinu od Francka Herberta, Vodič za autostopere kroz galaksiju te Restoran na kraju svemira od Douglas Adamsa.

 U ime vjetra i druga knjiga Strah mudraca su super, treća knjiga i zadnja u tom serijalu je u fazi pisanja desetak godina, ako ti to ne smeta, go for it, nećeš pogriješiti. Što se tiče preporuka, ne znam kakav fantasy preferiraš, imaš i gore dosta prijedloga, ali evo nešto laganije, po mom osobnom mišljenju, Guy Gavriel Kay, gore je Cansee spomenuo Lavovi Al-Rassana, ja ću uz to dodati Tiganu, super knjiga i lagano je štivo. Belgarijada od Davida Eddingsa isto tako, 5 knjiga, ali lako se čita. Što se SF-a tiče, Dan Simmons, Hyperion i pad Hyperiona, no brainer za mene. 

9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...

Uglavnom da, Dinu sam čitao na Hrvatskom a Vodič za autostopere na engleskom te sada završavam Restoran na kraju svemira također na engleskom.I još kao ljetnu razbibrigu sam pročitao od Patrick Lee-a Pukotina i Grad duhova Što se tiče Fantastika ili SF nekako me podjednako zanimaju oba žanra(ako to ima smisla pošto sam odrastao na LoTR filmovima, Oblivionu, Morrowindu, WoW-u, HP-u itd... ).

 

Što se tiče Gospodara Prstenova uvijek sam stavljao knjige po strani pošto sam pogledao filmove ni sam ne pamtim koliki broj puta iako sam čuo da su uz Silmarillion te Hobbita odlične knjige. 

 

e to bi ti preporučio, možeš prvo Hobita, onda Gospodare, onda Silmarillion. Knjiga nije ista kao filmovi, po meni je bolja radnja i realnija u knjigama. Filmovi kolko god da su odlični malo predramatično naglašavaju kako su ljudi uvijek u manjini, ono 300 ljudi brani Helms deep. U knjizi uopće nije bilo tako. Definitivno tti preporučam te knjige, to ti je osnova osnove

3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Hvala na preporuci, pošto je uskoro Interliber možda bi se dalo ugrabit trilogiju na hrvatskom jeftinije

9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...

Hvala na preporuci, pošto je uskoro Interliber možda bi se dalo ugrabit trilogiju na hrvatskom jeftinije

 

itekako moguće, ako si u zg onda ti je super otići kad je manja gužva, i dati si vremena i proučiti šta se nudi. Imaš i cijelu trilogiju u boxu, to bi jako lijepo izgledalo na polici. Pazi, možeš ti naravno uzeti i Abercrombiea i čitati njegovu trilogiju Prvi Zakon, možeš i Sandersona odabrati šta ti se sviđa, možeš i Rotfussa, kako god ti želiš, samo je šteta promašit Gospodara jer je stvarno osnova, a kolko god da su filmovi dobri, knjiga je bolja. Razmisli si možda i o kupnji kindlea, odnosno nekog ereadera, ali ne moraš odmah naravno, nego kad se baš zalaufaš u čitanje raznih knjiga. 

 

Dobro si me podsjetio na interliber, bilo bi odlično da ako netko nešto zanimljivo pronađe/uoči da nam javi ovdje u temu

 

13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Održava se Interliber redovno? Bilo je nešto da će tek na proljeće.

Preporuka i od mene za Ime Vjetra. Super su mi obje knjige. Dal ću doživjeti treću tko zna.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Da, bas sam gledao LoTR Box Set i stvarno su papreno skupi( cca 370kn minimalno) nadam se da ce na Interliberu ipak bit jeftinije.

I naravno s obzirom na situaciju u drzavi da nece biti velikih guzvi :D
3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Da, ipak se odrzava od 10-15.11 pod posebnim epidemioloskim mjerama. Na sluzbenoj FB stranici su pojasnjenja sta i kako i koji ce hangari bit otvoreni.
15 godina
online
Fantastika i SF (knjige)

Moja preporuka za nekog ko hoće odličan fantasy koji nije previše težak i koji nije teško pratiti, a može se relativno brzo pročitati su Amberske Kronike - Roger Zelazny

Postoje dva serijala po 5 knjiga prvi prati Corvina, a drugi njegovog sina.

Ja imam svih 5 knjiga sabrano u jednoj knjizi tako da serijal i nije nešto posebno obiman. Veoma je čitko štivo i lako se povezati sa likovima.

Svijet je odlično izgrađen i sam taj koncept sjena i prelaska između je fenomenalan (neću detaljnije opisivati da ne spoilam)

 

Uglavnom sve preporuke, posebno za prvi ciklus.

15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Svaka čast za temu. Vidim mnogo dobrih preporuka. Sam trenutno čitam serijal Dina nakon što sam zadnji put čitao prije desetak godina.
No, s nostalgijom s moram prisjetiti knjige zbog koje sam kao osmogodišnjak zavolio SF. Upravo je čitam sedmogodišnjoj kćerki pred spavanje - svaku večer po jedno poglavlje.
morrisoN
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Što se tiče preporuka, iako volim i fantasy, uvijek mi je bio draži SF, naročito onaj koji se bavi alternativnim društvima, a u tome su ruski klasici SF-a nenadmašni, pa bih preporučio:
Jevgenij Zamjatin: ”Mi”
Isaac Asimov - kompletan serijal o robotima
Ursula Le Guin: Lijeva ruka tame
Zatim, tehnički savršeni stil Arthura Clarkea, od serijala Odiseje u svemiru, pa do ostatka opusa
Naravno, već spomenute Herbertovu Dinu i
Douglasov Vodič za autostopere.

SF je čudan žanr, gdje osim megalomanskih djela, briljantne znaju biti kratke novele, pa se zbog toga uvijek vraćam na iščitavanje neiscrpnog bogatstva u popriličnoj kolekciji časopisa Sirius koju imam u privatnoj kolekciji.

Btw, koliko je knjiga u nekim slučajevima superioran medij u odnosu na film, najbolje sam vidio na primjeru knjige ”I Am Legend" (poznati film sa Will Smithom). Tek čitajući knjigu sam shvatio zašto uopšte ima taj naslov.
O primjeru Game of Thrones ne treba ni trošiti riječi. Serija je samo bijeda slika u odnosu na knjige.
morrisoN
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
morrisoN kaže...


Btw, koliko je knjiga u nekim slučajevima superioran medij u odnosu na film, najbolje sam vidio na primjeru knjige ”I Am Legend" (poznati film sa Will Smithom). Tek čitajući knjigu sam shvatio zašto uopšte ima taj naslov.

Možda se jednom netko sposobniji prihvati toga pa napravi neku mini seriju jer je predložak stvarno dobar. Film je žali bože. 

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Arto kaže...

 

- Leigh Bardugo - Six of crows - Možda za nešto mlađu populaciju, ali zabavna duologija.

 Sjetio si me da ovo imam na Kindleu već preko godinu dana, pa sam počeo napokon čitati. 

 

Prvi dojam je dosta dobar.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
10 godina
online
Fantastika i SF (knjige)

Čitam SF/Fantasy od svoje 13 godine. Sjećam se tamo u 90-tim kad si na kiosku mogao kupiti Futuru na kiosku i još neke zbirke priča. Netko je spomenuo Dan Simmons-a, meni omiljenog pisca. Cijeli serijal Herberta i knjige koje je napisao njegov sin su bezvremenski klasici.

 

Prošli tjedan sam kupio novo reizdanje Fundacije od Asimova. Nadam se da će objaviti cijelu seriju. Isplati se, knjiga je samo 99kn (meki uvez). A prije par mjeseci reizdanje Dine.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Fantastika i SF (knjige)

Nabavite Polaris-ov SF s Kentaur bibliotekom (drugo izdanje) i ožeži...

3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Kako Vi citate te knjige?
Posto se vidi da je dosta vas procitala stvarno mnogo knjiga zanima me da li ih kupujete, posudujete, sakupljate ili preko e-citaca?
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Zadnjih cca 15 godina sam na e-readeru. Prvo neki Prestigio, a zadnjih par Kindle.
Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
Kako Vi citate te knjige?
Posto se vidi da je dosta vas procitala stvarno mnogo knjiga zanima me da li ih kupujete, posudujete, sakupljate ili preko e-citaca?

 

kupio sam dosta knjiga koje su izašle na hrvatskom. često sam podizao u knjižnici, pa ako mi se svidi onda kupim. Što se tiče posuđivanja, preporučio bi ti da se ne petljaš u to nikako. Ljudi kad posuđuju knjige su katastrofa, zaboravi se šta je čije, izgubi se samo tako, to nikad ne treba raditi. 

 

najjeftiniji način ti je skidati eknjige sa balkandownloads i onda ih čitati na mobitelu. Bolji način od toga je kupiti kindle ili neki drugi ereader i onda čitati na tome. Naravno pošteno je kupiti knjigu ako ti se sviđa.

 

osobno čitam i prave knjige i na kindleu

3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
A kak funkcionira piratizacija na kindle-u, moze li se piratizirane knjige uploadat na kindle ili se moraju iskljucivo kupovat?

Naravno ne podrzavam piratizaciju ali uvijek prije kupnje knjige volim procitat prvih desetak strana pa ako mi se svidi kupim ju bi i sa kindleom
9 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Registriraš se na balkandownloads forum i tražiš knjige koje te zanimaju. Kindle čita mobi datoteke, što znači ako nađeš knjigu koju želiš u nekakvom drugom obliku (npr epub ili azw3) svejedno je downloadaš i onda je konvertiraš sa programom calibre. Ima sigurno i drugih ali meni je taj odličan. Spojiš kindle sa kompom kablom, calibre ti ga detektira i samo klikneš da ti prebaci knjigu na kindle. Vrlo brzo i jednostavno
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
Kako Vi citate te knjige?
Posto se vidi da je dosta vas procitala stvarno mnogo knjiga zanima me da li ih kupujete, posudujete, sakupljate ili preko e-citaca?

 

Sada čitam manje ali jako puno onoga što sam pročitao sam pročitao posuđujući iz gradske knjižnice.

 

Sada kada sam "odrastao" i imam posao tu i tamo si kupim ono što baš volim čitati iznova. (interliber mi je bio jedač novaca)

 

I nešto sitno preko e-čitača (kindle na mobitelu u gradskom prijevozu).

 

Knjižnice su super za puno čitanja a malo novaca.

15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
MuljavaKoza kaže...
A kak funkcionira piratizacija na kindle-u, moze li se piratizirane knjige uploadat na kindle ili se moraju iskljucivo kupovat?

Naravno ne podrzavam piratizaciju ali uvijek prije kupnje knjige volim procitat prvih desetak strana pa ako mi se svidi kupim ju bi i sa kindleom

 Nadjes knjige u nekom ebook formatu i ak ga kindle kojim slucajem ne podrzava, konvertiras ga sa nekim programom u odgovarajuci format, spojis kindle na PC i samo prebacis file.

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 11:25 (AmonZero).
3 godine
protjeran
offline
Fantastika i SF (knjige)

Dobar topic 

Jel tko od vas knjige sluša? Evo npr. postoji dramatized audio verzija Gospodara prstenova (na engleskom naravno). Kakva su vaša iskustva ako ih imate.

12 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
user2206 kaže...

Dobar topic 

Jel tko od vas knjige sluša? Evo npr. postoji dramatized audio verzija Gospodara prstenova (na engleskom naravno). Kakva su vaša iskustva ako ih imate.

 Cijeli Dresden Files serijal sam slusao, zbilja je odlicna izvedba Jamesa Marstersa (Spike iz Buffy :)) - al na kraju sam prestao jednostavno zato sto mi treba doslovno 8 puta duze da tako "procitam" knjigu. Pa ipak radije procitam s kindlea nekoliko knjiga za tih puno sati koliko traje slusanje jedne.

 

Ali u odredenim uvjetima, podrzavam. Recimo kad sam znao levelati novog lika u WoWu, brain off i slusanje knjige i mehanicko grindanje :P

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
13 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Žena i ja imamo pretplatu na Scribd za audioknjige i e-knjige. Gradska knjižnica nam ima iznajmljivanje e-knjiga i fenomenalni su općenito što se tiče ažurnosti i nabavke novih izdanja. A oboje i skupljamo knjige :) Tako da je kod mene kombinacija svega.

 

Što se tiče kindlea, imaš Calibre koji je meni super alat za konverziju i sinkronizaciju...

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.11.2020 15:48 (Arto).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)
Posto se blizi Interliber(valjda se nece odgodit) mogli bi zapocet mini topic o dotičnom dogadaju.

Idete, namjeravate kupiti nesto iz ponude ili samo prošetati?

Kakvo je Vase opcenito misljenje o Interliberu?
15 godina
offline
Re: Fantastika i SF (knjige)

Da si dok je bilo algoritma i njihovih akcija, mogo kupit iste knjige MNOGO jeftijije.

Ja odem svake god i uzmem si nest zanimljivo sto mi upadne u oko, a nisam planiro kupovat.

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice