Reballing savjeti

poruka: 14
|
čitano: 17.123
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Evo prije par dana mi se pokvario laptop malo sam njuško po netu i naišo na reflow, pošto nemam opreme za to pokuso sam sa oven trickom i uspjelo je. Ali kako sam ja o tome više čitao saznao sam da je to samo privremeno rješenje.

Zatim sam našao reballing koji bi trebao bit trajno rješenje mom problemu (kvar na grafičkom čipu na matičnoj ploči, možda je bio i chipset). Vidio sam da je proces dosta kompliciran ali izvediv, pa bi me zanimalo ako bi se željeo početi baviti time kao hobijem koja bi mi oprema bila potrebna i dal se to uopce isplati radit. Svaki savjet dobrodošao {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Ako je kvar u čipu, re-lemljenje mu neće pomoći. Ako je kvar bio u nekom lemnom mjestu i kažeš da si popravio, nema razloga da popravak ne bude trajan.

 

znači moguće je, ali sam jako skeptičan da je isplativo - kako ćeš znati u kojem je čipu problem, da nije spaljen, da ga ne treba samo reprogramirati, da nije dovoljan reflow?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2013 12:48 (DigiMagic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Ja se ne mislim ovim ozbiljno bavit, a imam doma jos i par grafickih koje mi ne rade pa ako ovo probam nemam sta izgubit. Samo me zanima koja bi mi oprema trebala(a da nije profi i da je cijena razumna)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Pozzdrav bavim se reballingom profesionalno i mogu ti rec da nema jedonstavnog nacina tj. postoji jedan takoder nije jeftin i trebat ce ti dosta da uvjezbas temperature.

 

Znaci trebalo bi ti:

 

http://www.ebay.com/itm/New-ATTEN-AT-858D-858D-SMD-Hot-Air-Rework-Station-Solder-/150848784078?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item231f49c6ce

 

http://www.ebay.com/itm/Infrared-Preheater-AOYUE-Int-883-/141072938266?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20d89a351a

 

http://www.ebay.com/itm/51pcs-90mm-90mm-BGA-Reball-Universal-Stencil-Amtech-Paste-Balls-Station-kit-/180958265251?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a21f3ffa3

 

 

S time da ces jako dobro morat proucit internet (sto nece bit dovoljno) najbolje bi bilo da uz nekog naucis.

 

Proces je lagan kad se nauci ali u pocetku ce ti bjezat kuglice,tesko ce bit cip vratit,skurit ces par maticna i savit itd .

 

Ja sam poceo s pistoljom i preso na infracrveno proces mi je sad puno laganiji.Tako ako mislis samo ko hobi to radit bolje ne jel su uglaganja velika.Svoju stanicu sam platio s carinom preko 1000e

Regen Servis Reball Akcija 250kn
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.12.2013 15:04 (Mezethys).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Hvala na odgovoru :) Izgleda da ipak nista od ovog jer su ulaganja pre velika a za te novce umjesto da se mucim i popravljam mogu kupit nove djelove.

Zato se ovo vjerojatno i ne radi bas puno privatno {#} 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
Zujko008 kaže...

Hvala na odgovoru :) Izgleda da ipak nista od ovog jer su ulaganja pre velika a za te novce umjesto da se mucim i popravljam mogu kupit nove djelove.

Zato se ovo vjerojatno i ne radi bas puno privatno {#} 

To je istina ako se ipak odlucis na to snimit cu ti tutorial :)

Regen Servis Reball Akcija 250kn
10 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

postovani

zanima me sta je sve potrebno za rebailing

i gdje narucit ic lemilicu kuglice i sve ostalo sto je potrebno unaprijed zahvalan

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Reballing savjeti

Pozdrav,

 

zanima me kakva su iskustva s rebbaling chipa na laptopu.. Neki traže 600 kn što nije malo , naročito jer daju samo 3 mjeseca garancije pa mi je sumnjivo?

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
buggie kaže...

Pozdrav,

 

zanima me kakva su iskustva s rebbaling chipa na laptopu.. Neki traže 600 kn što nije malo , naročito jer daju samo 3 mjeseca garancije pa mi je sumnjivo?

 

 

čuj to samo 3 mjeseca

pa uzmi da sad svi novi laptopi dolaze sa 12 garancije mjeseci više manje osim ako neuzimaš produženo jamstvo

 

tako da 3 mjeseca za neki popravak nije malo, jer ak ti bude u tuh 3 mjeseca radio kako treba sumnjam da bi trebalo bit kasnije opet nekih problema, iako nikad neznaš

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.4.2014 16:30 (Kamikaza1600vti).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
buggie kaže...

Pozdrav,

 

zanima me kakva su iskustva s rebbaling chipa na laptopu.. Neki traže 600 kn što nije malo , naročito jer daju samo 3 mjeseca garancije pa mi je sumnjivo?

 

 

Nema pravila. Nekad i samo reflow (grijanje) izdrži po par godina, a reball svega par mjeseci.

U principu je najsigurnije zamijeniti i sami čip novim, a ne na starom samo "obnoviti" lemne kuglice. Ali to diže već i ovako visoku cijenu za cijenu novog čipa.

Cijena mora biti visoka jer se koristi skupa oprema koju treba otplatiti, a posla baš i nema previše. Kao što je neko već rekao IC lemna stanica (i to ne previše skupa) košta oko 1000 EUR-a. Plus kuglice, šabloni, digitalni termometri itd. Plus nečije vrijeme i znanje.

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Reballing savjeti
buggie kaže...

Pozdrav,

 

zanima me kakva su iskustva s rebbaling chipa na laptopu.. Neki traže 600 kn što nije malo , naročito jer daju samo 3 mjeseca garancije pa mi je sumnjivo?

 

 

pa evo meni su to napravili u iklinika.hr na starom mac-u no morao sam i cip mijenjati jer je lakse to napraviti s novim...neznam zasto tako kazu:) mene je sve kostalo 1000kn!

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
13 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
dragans kaže...
buggie kaže...

Pozdrav,

 

zanima me kakva su iskustva s rebbaling chipa na laptopu.. Neki traže 600 kn što nije malo , naročito jer daju samo 3 mjeseca garancije pa mi je sumnjivo?

 

 

Nema pravila. Nekad i samo reflow (grijanje) izdrži po par godina, a reball svega par mjeseci.

U principu je najsigurnije zamijeniti i sami čip novim, a ne na starom samo "obnoviti" lemne kuglice. Ali to diže već i ovako visoku cijenu za cijenu novog čipa.

Cijena mora biti visoka jer se koristi skupa oprema koju treba otplatiti, a posla baš i nema previše. Kao što je neko već rekao IC lemna stanica (i to ne previše skupa) košta oko 1000 EUR-a. Plus kuglice, šabloni, digitalni termometri itd. Plus nečije vrijeme i znanje.

 

 

ma jasno mi je da cijena mora biti tolika zbog svega navedenog ali mi je 3 mjeseca premalo garancije, naročito ne za neki laptop od 2500 kn.

Čisto me zanimala iskustva, povratak stare greške, jer čim laptop crkne nakon isteka jamstva (12mj) onda tu nešto smrdi..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
buggie kaže...

ma jasno mi je da cijena mora biti tolika zbog svega navedenog ali mi je 3 mjeseca premalo garancije, naročito ne za neki laptop od 2500 kn.

Čisto me zanimala iskustva, povratak stare greške, jer čim laptop crkne nakon isteka jamstva (12mj) onda tu nešto smrdi..

Generalno uzevši današnja tehnologija izrade je takva da kad se nešto pokvari kupuje se drugo. Zato je uvijek bolje kupiti nešto sa dužim garantnim rokom pa neka je i nešto skuplje.

Reball nije metoda koju koriste proizvođači za popravku već nešto što se (manje više) radi u kućnoj radinosti. Niko ne može garantovati da će tako nešto raditi na neki duži rok. Zato se i daju tako kratke garancije na takvu popravku i to se klijentima (nadam se) i kaže prije rada. Doduše klijenti rijetko kad pažljivo slušaju ono što im se govori, ali to je već drugi problem. Ukoliko se mijenja i sam grafički čip (dosta ih se može zasebno kupiti na e-bay-u sa kuglicama) sigurnost da će popravak potrajati je dosta veća.

Zato se takve popravke rade samo za neke novije uređaje i u slučajevima da se ne može ostvariti garancija (laptop kupljen u SAD etc.) Za starije stvari se više isplati kupiti drugi novi ili polovan uređaj nego popravak.

Večeras mi u servis žena donijela Dell D630 sa nVidia Quadro grafikom. Taj model sa tom grafikom je poznat po otkazivanju. Laptop polovan plaćen oko 150 EUR-a. Naravno da se on ne isplati raditi i ide u "staro gvožđe". Do prije par mjeseci sam takve "oživljavao" sa reflow metodom sa promjenjivom dužinom trajanja popravka. Onda sam imao neprijatnu situaciju sa jednim klijentom koji nije slušao ništa šta smo mu govorili (i detaljno napisali u servisnom nalogu) i kome ja laptop otkazao 10 dana nakon takvog "oživljavanja". Lijepo smo mu vratili novac od popravke i rekli nikad više reflow. Ako ne može trajno da se popravi nećemo ni raditi.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Reballing savjeti
dragans kaže...
buggie kaže...

ma jasno mi je da cijena mora biti tolika zbog svega navedenog ali mi je 3 mjeseca premalo garancije, naročito ne za neki laptop od 2500 kn.

Čisto me zanimala iskustva, povratak stare greške, jer čim laptop crkne nakon isteka jamstva (12mj) onda tu nešto smrdi..

Generalno uzevši današnja tehnologija izrade je takva da kad se nešto pokvari kupuje se drugo. Zato je uvijek bolje kupiti nešto sa dužim garantnim rokom pa neka je i nešto skuplje.

Reball nije metoda koju koriste proizvođači za popravku već nešto što se (manje više) radi u kućnoj radinosti. Niko ne može garantovati da će tako nešto raditi na neki duži rok. Zato se i daju tako kratke garancije na takvu popravku i to se klijentima (nadam se) i kaže prije rada. Doduše klijenti rijetko kad pažljivo slušaju ono što im se govori, ali to je već drugi problem. Ukoliko se mijenja i sam grafički čip (dosta ih se može zasebno kupiti na e-bay-u sa kuglicama) sigurnost da će popravak potrajati je dosta veća.

Zato se takve popravke rade samo za neke novije uređaje i u slučajevima da se ne može ostvariti garancija (laptop kupljen u SAD etc.) Za starije stvari se više isplati kupiti drugi novi ili polovan uređaj nego popravak.

Večeras mi u servis žena donijela Dell D630 sa nVidia Quadro grafikom. Taj model sa tom grafikom je poznat po otkazivanju. Laptop polovan plaćen oko 150 EUR-a. Naravno da se on ne isplati raditi i ide u "staro gvožđe". Do prije par mjeseci sam takve "oživljavao" sa reflow metodom sa promjenjivom dužinom trajanja popravka. Onda sam imao neprijatnu situaciju sa jednim klijentom koji nije slušao ništa šta smo mu govorili (i detaljno napisali u servisnom nalogu) i kome ja laptop otkazao 10 dana nakon takvog "oživljavanja". Lijepo smo mu vratili novac od popravke i rekli nikad više reflow. Ako ne može trajno da se popravi nećemo ni raditi.

Ovo što se tice reflowa, to su ljudi u pečnicama počeli sami radit (uključujući i mene). Mislim da se ne isplati reflowat u nekom servisu jer kao što si rekao to može radit od par dana pa sve do par godina. Imao sam frend koji je imao nekakvog starog Acera ali je prije par godina bio top model. U sebi je imo staru 8000 seriju od nvidie i normalno grafa je crkla. Ja sam mu to reflowo i radilo mu je 3 mjeseca, a kad mu je crko drugi put laptop je nakon reflowa radio 2 tjedna. To je samo dokaz da se sa tim stvarno nemože znati.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice