E-books

poruka: 51
|
čitano: 20.098
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

sash kaže...
 Izvrsno. Ja sam kupio Sonyjevog 505, ti kupi Bokeena pa cemo ih usporediti! Namigiva

U međuvremenu sam saznao da i treća verzija Bookeena također ima novu generaciju e-paper displaya kao i PRS-505 i Hanlin V3, tako da tu neće biti razlike. Ali zato hoće u ostalom hardveru, i u softveru.


sash kaže...
Sony Reader PRS-505 je puno brzi od 500tke - razlika u generacijama E-Ink ekrana se vidi. Jos uvijek postoji delay u okretanju stranice, ali sada smeta samo kod PDFova - za RTF, TXT, DOC ili LRF se brzo naviknes na tu sekundu... nije jos kratko kao kada okreces lista papira, ali nije niti neka tlaka...

Gleda sam neke demonstracije na youtubeu gdje tip istovremno refresha stranice na starom i novom Sony Readeru, koji stoje jedan pored drugog, i refreshaju se jednako brzo, iako bi stari e-paper treba imati refresh time od 1.5 s, a novi od 0.8 s !? Ili je to neka varka, ili je varka tvrdnja o poboljšanju refresha ?


sash kaže...
A sto se tice jadikovanja Glavnom Bradonji:
a) bolje bi bilo pisati nasim trgovcima koji vecinom niti nemaju pojma da tako nesto postoji
b) obasuti npr. lokalni Sonyjev ured upitima za PRS-505, iako koliko ce to pomoci u svjetlu cinjenice da se Reader ne prodaju u Europi...
c) realno, e-readeri jos uvijek zanimaju samo sicusni dio populacije, pa se sa slicnim problemima bakcu i drugdje u svijetu (minus USA i Kina)

Trgovci su vrlo uslužni kad je prodaja u pitanju, oni bi začas to uvezli da se to traži. Problem je što jako mali dio populacije uopće čita knjige, a od njih jako mali dio voli gadgete. U cijelom svijetu je tržište za takve uređaje jako maleno (u usporedbi sa mobitelima npr.), a u maloj zemlji pogotovo.


sash kaže...
No, u Bugu namjeravamo pisati o e-readerima, ako nista drugo...


To je dobro čuti ! Cool


P.S.
Dobar ti je izbor avatara, ali slika je prilično loša. Zar nema nigdje veće i kvalitetnije verzije na netu ? Inače, ja sam uvijek mislio da on neodoljivo podsjeća na Mesića...
Osmijeh


P.P.S.
Ovo editiranje je još uvijek izluđujuće buggavo.

 

Face... girls have a face ? Where is that located ?
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2008 16:21 (Enkidu).
16 godina
offline
RE: E-books
Enkidu kaže...
Gleda sam neke demonstracije na youtubeu gdje tip istovremno refresha stranice na starom i novom Sony Readeru, koji stoje jedan pored drugog, i refreshaju se jednako brzo, iako bi stari e-paper treba imati refresh time od 1.5 s, a novi od 0.8 s !? Ili je to neka varka, ili je varka tvrdnja o poboljšanju refresha ?
 Ako mislis na
onda se niti ne cudim sto si zbunjen...

Ja sam citao na 500tki i sada imam 505 - razlika u brzini refresha u korist 505tke se vidi...

Sto se tice avatara, nema druge nego otići na Hušnjakov brijeg i okinuti koji fotku Smijeh

 

you don't have to be crazy to work here, but it helps
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2008 16:23 (sash).
16 godina
neaktivan
offline
E-books

 

sash kaže...
 Izvrsno. Ja sam kupio Sonyjevog 505

Jesi li šta napisa na njega, s obzirom da Sony nudi besplatno engraviranje ? Osmijeh
Ja sam mislio možda kakav citat iz neke omiljene knjige...

 

Face... girls have a face ? Where is that located ?
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2008 18:17 (Enkidu).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: E-books

Ma kakvi, kupio ga na aerodromu kad sam se vracao iz Amerike na jednom od onih samoposluznih automata, prilicno neplanirano... Sramim se

 

you don't have to be crazy to work here, but it helps
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2008 21:33 (sash).
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
Enkidu kaže...

E-paper za razliku od svih ostalih display tehnologija (osim IMOD-a, koji se koliko ja znam još ne koristi komercijalno) ne emitira svjetlost, što znači da je prirodan i bezbolan za gledati. Prednosti koje slijede iz toga (kao manje trošenje baterija ili mogućnost čitanja na blještavom suncu) su za mene manje bitne iako korisne.


Evo da demantiram sam sebe - čini se da se IMOD već koristi : http://www.forbes.com/2007/12/03/ebooks-kindle-digital-tech-personaltech-cx_ag_1203ebooks.html
Istina, displayi su zasad jednobojni, daleko od potencijala IMOD-a (najprirodnijih i najizrazitijih boja od svih tehnologija). Ali ipak se može refreshati daleko, daleko brže nego e-paper, pa teoretski može prikazivati video. Baš me zanima šta će biti od ovoga za par godina, hoće li uspjeti efikasno proizvoditi uređaje sa toliko sićušnih pokretnih dijelova...
Nego da se vratim na temu e-readera, evo jedan koji je ujedno i mobitel i čiji se ekran može smotati oko njega :
http://www.engadget.com/2007/02/19/polymer-visions-readius-rollable-display-gets-face-time/
http://www.polymervision.com

Ovo već podsića na SF filmove... Osmijeh

 

Face... girls have a face ? Where is that located ?
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.2.2008 17:58 (Enkidu).
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Vidio sam Sony Reader (novi) u SAD, ali problem nije u readeru nego u knjigama. Naime, samo jedan site prodaje e-books za Sony Reader, a oni ne primaju kreditne kartice ako nisu bazirane u SAD ili Kanadi. Jos neke zemlje, valjda Australija i juzna Amerike mogu proci, ali Evropa ne. Reader izgleda sjajno, ali za sada se naprosto ne mogu kupovati knjige, a format je takav da vrlo malo nezavisnih moze proci na njemu.  Ja imam veliko iskustvo sa citanjem (najvise na dlanovniku sa touch screenom i backlightom), ali mogu reci da brzina nije vazna. Naime, na Bookeenu citam od novembra prosle godine i procitao sam oko 20 knjiga do sada i promjena stranice je takva da se brzo naucis stisnuti gumb dok citas predzadnji red pa se stranica promijeni kada si zavrsio. Brze nego kada listas pravu knjigu, a ne trebas dvije ruke. Jedno su tehnicke karakteristike, a drugo je korištenje uređaja.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

Naime, samo jedan site prodaje e-books za Sony Reader, a oni ne primaju kreditne kartice ako nisu bazirane u SAD ili Kanadi. Reader izgleda sjajno, ali za sada se naprosto ne mogu kupovati knjige, a format je takav da vrlo malo nezavisnih moze proci na njemu.


To nije nikakav problem, postoji niz opcija.

1. Postoje besplatne public domain knjige, ali istina, to su uglavnom prastare.

2. Praktično svaku ikad napisanu knjigu koja je imalo poznata (tu mislim na beletristiku, ne neke stručne ili specijalističke knjige) se može jednostavno i besplatno skinuti sa Interneta (osobno mislim da je IRC najbolji izvor). Ako za razliku od mene smatraš da je takva metoda amoralna, preskoči ovu metodu.

3. Po zakonima većine zemalja (nisam siguran kako je u Hrvatskoj) je legalno probijati zaštitu u svrhu lakše vlastite upotrebe (tako npr. slijepci mogu slobodno zaštićene formate knjiga ripati da bi mogli njima "nahraniti" text to speech software). Tako da ako nemoš na svom readeru otvorit DRM knjigu koju si kupio, onda je lijepo ripaš i konvertiraš sa lako dostupnim i jednostavnim softverskim alatima i čitaš.
4. Sve više mudrih ljudi shvaća da im zaštita od kopiranja ne povećava zaradu nego je smanjuje, jer samo smeta korisnicima koji plaćaju a ne spriječava korisnike koji ne plaćaju, pa se taku i u svijetu knjiga stvari mijenjaju. Evo recimo Steve Jordan prodaje knjige u raznoraznim formatima bez DRM-a po cijeni od 1.5 $.
5. Kao pod 2., samo pošalješ lovu autoru preko PayPal-a ili drukčije (nađeš podatke na njegovom / njezinom siteu ili negdje drugo, ipak je digitalno doba).

 

P.S.
Sorry što odgovaram tek sad, bia sam zauzet sa ispitom...

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Slažem se, ali za sada Sony još uvijek ne prodaje niti readere izvan SAD i Kanade. Istina je da postoji masu siteova na kojima se mogu besplatno skinuti e-books u više formata. No za evropljane je za sada još uvijek najbolji izbor Bookeen (sada se opet isporučuje odmah) ili nešto skuplji Iliad (koji prihvaća i software za pisanje). Kindle i Sony 505 su odlični u SAD, ali za sada nisu baš povoljni u Evropi. Kindle će, navodno, uskoro razviti i mrežu u nekim evropskim zemljama, vjerojatno Britaniji, za besplatni pristup novinama, časopisima i knjigama, a Sony ne daje nikakve planove za Evropu.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Sony planira objaviti prodaju PRS-505 u UK na sajmu knjiga u Londonu (16.4. - 19.4). Barem su takve glasine. Sad ga se može se kupiti na eBay-u, i na http://www.apoloxxi.com po pljačkaškoj cijeni od 450 €. Ili nađeš nekoga ko ide u New York da ti ga donese.

Iliad je zgodna igračka za bogataše, neusporedivo je skuplji od konkurencije, toliko da ga ne treba ni spominjati.
Kindle mi ne pada na pamet kupiti, ružan je ko vrag, a ni su mu ni featurei baš to my liking.

Bookeen je malo lošiji po featureima (barem za mene) i skuplji od PRS-505.

Hanlin V3 je odlična alternativa, možda i bolja od PRS-505, dođe na http://www.amazon.co.uk/ 240 £ (i to sa hrpom dodataka), ali ću pričekat da dođe PRS-505 u UK pa vidit kakva će bit cijena. Vrlo vjerovatno ću uzet jednog od ta dva.

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.3.2008 20:50 (Enkidu).
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Kindle ima jednu veliku prednost. Ni meni se ne svidja, ali ima tastaturu pa se moze traziti bilo koja rijec u bilo kojoj knjizi. To mi nedostaje na Bookeenu, jer nema nikakve mogucnosti trazenja, ne pokazuje stranicu (nego samo crtu koja otprilike oznacava koliko je procitano). Inace, meni je Bookeen odlican, a navodno ce uskoro ponuditi novi firmware koji bi mozda mogao nesto popraviti (no i dalje nece imati tastaturu). Dobra je funkcija rjecnika. Ako imas Mobipocket format rjecnik u Bookeenu, onda mozes bilo koju rijec dok citas oznaciti i odmah ti se otvara rjecnik sa znacenjem rijeci. Treba samo pritisnuti jedan gumb, a onda se opet vraca na tekst.

Hanlin izgleda dobro, ali ne znam koje formate prihvaca. Svakako ne Mobipocket, koji je za mene daleko najbolji format.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Ako hoću tastaturu, uzet ću Eee PC. Na e-readeru mi jednostavno nije potrebna. Prije bih volio touch screen i writing recognition da mogu pisati bilješke po njemu.

A šta se tiče traženja riječi, ne znam zašto ti to treba. Ako misliš radi traženja gdje si stao, tome služe bookmarkovi (PRS-505 ima bookmarkiranje a mislim i Hanlin V3).

A što se tiče rječnika, to mi je potpuno nepotrebno. Knjige čitam praktično isključivo na engleskom i ne sjećam se da mi je ikad zatrebao rječnik pri čitanju (tj. otkad sam naučio engleski, zahvaljujući Cartoon Networku puno više nego školi).

Jedna prilično bitna stvar, koju nemaju ni Bookeen ni PRS-505, a ima Hanlin V3, je podržavanje hijerarhijskog file sistema (dakle direktorija).

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Ne vjerujem da je ugodno drzati eee PC u krevetu i citati knjigu. Trazenje rijeci moze biti vrlo korisno. Ne za citanje krimica, ali ako citas neku znanstvenu knjigu ili nesto ozbiljno, pa zelis potraziti nesto sto si ranije procitao. Bookmark ima i Bookeen, iako nije bas potrebno ako citas samo jednu knjigu, jer se uvijek vraca tamo gdje si ugasio.

 

Rjecnik je vrlo potreban. Engleski jezik ima vise od 800.000 rijeci i NITKO ne zna sve rijeci. Svaki ozbiljan covjek u engleskom govornom podrucu na radnom stolu ima rjecnik. I kada citas, cesto se pojavi rijec koju ne znas ili nisi siguran, pa je Lookup funkcija vrlo vazna.

 

Writing recognition software (oko 60 dolara) moze se kupiti za iLiad. Radi fantasticno i prepoznaje ne samo veoika nego i mala slova, iako ga treba najprije "utrenirati" za prepoznavanje rukopisa: na primjer slovo r se pise (malim slovima) na dva razlicita nacina, a vjeroajtno bi za hrvatska slova č. ć. ž itd trebalo "nauciti" software da ih prepoznaje. No zato je iLian vrlo skup.

 

Touch screen imam na Fujitsu  Pocket Loox-u, ali na njemu je problem sto se baterija vrlo brzo trosi i kada citam knjigu, baterija ne trajke duze od 4 ili 5 sati. 

 

Nisam bas siguran u prednost direktorija kod Hanlina. Bookeen ima direktorij koji se moze urediti da prikazuje 4, 12 ili 20 knjiga ne stranici. Kada se spoji na dekstop u Mobipocket formatu, moze se sa Explorerom vidjeti direktorij svih fileova bez problema.

16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

 

Rjecnik je vrlo potreban. Engleski jezik ima vise od 800.000 rijeci i NITKO ne zna sve rijeci. Svaki ozbiljan covjek u engleskom govornom podrucu na radnom stolu ima rjecnik. I kada citas, cesto se pojavi rijec koju ne znas ili nisi siguran, pa je Lookup funkcija vrlo vazna.


Vidi, ja sam već reka da mi NIKAD ne treba rječnik engleskog i nisam ni laga ni pretjeriva.
Engleski možda ima 800 000 riječi u teoriji, ali ako izostaviš tehnološke termine i arhaični srednjovjekovni rječnik, ostalo bi možda desetina toga. Ja ne planiram na e-readeru čitati tehnološke knjige nego samo beletristiku, tehnologiju mogu na kompjuteru gdje imam i sve ostale mogućnosti (web !) i ne triba mi rječnik ni za to (jer informatičke termine poznajem, a u ostale znanosti ne ulazim toliko duboko). Što se tiče arhaičnih srednjovjekovnih riječi, tih dio znam, a dio je jasan iz konteksta.
Što se tiče gledanja u rječnik dok čitam, to sam uradio jedan jedini put u životu i neću nikad više. Prije mnooogo godina, kad sam engleski znao dovoljno dobro za razumjeti govor na televiziji, ali nisam još nikad čitao knjigu na engleskom, pokušao sam čitati knjigu na engleskom i otkrio da malo zapinje tu i tamo, onda sam pokušao sa rječnikom, ali to mi je bila gnjavaža, pa sam odustao od knjige. Kasnije mi je to postalo potpuno nepotrebno.
Engleski ima različitih razina, TV može skoro svatko razumijeti, književnost je malo teže (do ovdje sve kužim bez problema), Shakespeara još teže (ovo mi nije lako, ali je izvedivo), a najteže je specifične tehničke termine iz pojedinih znanosti, ali te ionako znaju samo stručnjaci iz tih područja. Ni na hrvatskom ne znam neke termine kojima moj stari ponekad barata (on je ekonomist, a ja informatičar).
Tako da rječnik engleskog mi NIJE potreban ! Ne kažem da nije nekome drugome bitan, ali meni to ne predstavlja razlog za kupiti ili ne kupiti e-reader.


žaki kaže...

Touch screen imam na Fujitsu  Pocket Loox-u, ali na njemu je problem sto se baterija vrlo brzo trosi i kada citam knjigu, baterija ne trajke duze od 4 ili 5 sati. 

 

Nisam bas siguran u prednost direktorija kod Hanlina. Bookeen ima direktorij koji se moze urediti da prikazuje 4, 12 ili 20 knjiga ne stranici. Kada se spoji na dekstop u Mobipocket formatu, moze se sa Explorerom vidjeti direktorij svih fileova bez problema.


Ja ne bi čita knjige na tome, bez obzira na baterije. Ekran je bitan.
A što se tiče file sistema, to je itekako prednost. Ovako moraš scrollati kroz dugu listu (sa SD karticom moš imati hiljade knjiga na e-readeru), a sa file sistemom moš to hijerarhijski sortirati kako god želiš i držati uredno. Ja recimo na kompjuteru imam na desetke tisuća osobnih fileova (dakle onih koje sam ja stavio tamo gdje jesu, a ne neki program) i sve znam tačno gdje su zahvaljujući hijerarhijskoj organizaciji.

 

16 godina
neaktivan
offline
E-books

Hej. Svi koji imaju Bookeen Cybook e.book reader mogu besplatno podici novi firmware.

 

Podiže se na stranici
www.bookeen.com/support i instalira na karticu a sa nje se automatski instalira na čitač. Novi firmware daje veću brzinu, manju potrošnju baterije, sve fontove, bolji meni i još neka poboljšanja.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: E-books
žaki kaže...

Hej. Svi koji imaju Bookeen Cybook e.book reader mogu besplatno podici novi firmware.

 

Podiže se na stranici
www.bookeen.com/support i instalira na karticu a sa nje se automatski instalira na čitač. Novi firmware daje veću brzinu, manju potrošnju baterije, sve fontove, bolji meni i još neka poboljšanja.

 Super, hvala na infromaciji. Ja cekam da moj stigne :( - valjda ce skoro.

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
E-books

Svi koji se zanimaju za Kindle, moraju znati de je pojeftinio Danas sam dobio e-mail koji kaže:

 

 
Amazon's Wireless Reading Device
Now Only $359
   
As someone who has shown an interest in Kindle, you might
be excited to know we recently reduced the price to $359.
 
We've also expanded our selection to include over 130,000
books, blogs, newspapers, and magazines. Plus, all New York
Times bestsellers are $9.99 or less.
 
SEE KINDLE NOW:
http://www.amazon.com/gp/product/B000FI73MA/ref=pe_k5

    Još uvijek je dosta skup, a veći problem je što ne žele slati izvan SAD i Kanade. No sada je cijena vrlo prihvatljiva.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
E-books

Znam da je tema zastarjela ali nadam se da ce netko odgovorit, zanima me bebookov čitač neo, ali neznam dali je dobavljiv u hrvatsku,

dali netko zna gdje ih se U HRVATSKOJ moze nabavit, stvarno mi je hitno!!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: E-books
14 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

a jel im mogu ja u neki njihov ducan doc i kupit il da oni dasave pa da ja platim dostavom il sve mora biti preko interneta?

kaj ce nam sve nase znanje o informatici, racunalima, tehnici i programirannju kad je ovaj narod preljen da ga iskoristi...
14 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

Dali se isplati za npr neo dati 2900 kn ili da i radije i dalje citam s laptopa???

kaj ce nam sve nase znanje o informatici, racunalima, tehnici i programirannju kad je ovaj narod preljen da ga iskoristi...
14 godina
neaktivan
offline
RE: E-books

sory na troduplom postu ali je u vijestima u bugu bio citac od viewsonic-a i kosta oko 1700kn a ima 2 GB memorije, wifi, touchscreen..., jel zna neko mozda malo vise o tome, naprimjer gdje se moze nabaviti itd...

kaj ce nam sve nase znanje o informatici, racunalima, tehnici i programirannju kad je ovaj narod preljen da ga iskoristi...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice