Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.191
|
čitano: 1.399.372
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 mjeseca
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Nisu fore, određene stvari se ne mogu vratiti, ulaznice, softver, higijenske stvari itd...

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pero Dinamit kaže...
Imam pitanje, uzeo sam preko eventima ulaznicu za glory 95 (kickboks), ali sada kada je glavni borac otpao vise mi nije zanimljivo i htio bi otkazati ulaznice. Sve sam uzeo prije 5 dana, ali na njihovim stranicama pise da nije moguce otkazati. Razlog je ovaj:
Sukladno čl. 86 st. 1 t. 12. Zakona o zaštiti potrošača, Kupac nema pravo na jednostrani raskid Ugovora na daljinu (povrata novca) s obzirom da je predmet ugovora pružanje usluga vezanih uz slobodno vrijeme, koje se događaju u točno određeno vrijeme odnosno u određenom razdoblju
Koje su to fore?

 -u zakonu o zaštiti prava potrošača, kupnja na daljinu i pravo povrata (bez razloga) u 14 dana.. imaš točno navedene izuzetke-primjere, koncerti-karte i sl. + pri kupnji navedeno-vidljivo kao upozorenje.

.. ali u ovom slučaju se ne trebaš pozivati na pravo povrata (bez razloga).. nego pokušati na raskid ugovora jednostrani, tj druge strane koja nije ispunila ugovoreno, to je tad osnova za raskid (+naknade u slučaju štete-troška)..

.. no zato svaki ugovor ima 'sitna slova' kao i svoju odvjetničku ekipu koja odgovara u svom interesu, pa tek tužbom u nekom slučaju znaš presudu..

 

-npr, kad postoji 'viša sila', kao teroristička prijetnja, tad organizator ne snosi trošak.. jer nije njegova krivica. ... otkaz-nedolazak je njegova poslovna odgovornost, može biti viša sila npr smrt osobe, ne mora.. stvar slučaja-tumačenja, tumačenja suda u svakom slučaju pri čemu jedna presuda ne znači da će i druga biti ista jer svaki slučaj je tad za sebe s raznim odvjetnicima o kojima ovisi tko će biti u pravu neovisno što u zakonu piše, tj tumačenje i pravda-pravo nisu baš matematički linearne stvari, stvar interpretacije ili uvjeravanja suda, sve se može tumačiti na više načina pri čemu sad svatko od nas tumači na neki način dok se na kraju pita sud-nadležne.. no za to bi trebao podići tužbu-žalbu, nešto, pravne korake i tražiti.. ne tu nego 'tamo' gdje se to službeno radi što jednako piše kod sklapanja bilo kojeg ugovora (i kupnja karte-račun je ugovor) kao nadležnost suda-lokacija-država.. gdje možeš tražiti i možda dobiti svoja prava, npr u londonu, newyorku, tokyju.. pri čemu se zakon o zaštiti potrošača odnosi samo na države koje ga imaju, eu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pero Dinamit kaže...
Imam pitanje, uzeo sam preko eventima ulaznicu za glory 95 (kickboks), ali sada kada je glavni borac otpao vise mi nije zanimljivo i htio bi otkazati ulaznice. Sve sam uzeo prije 5 dana, ali na njihovim stranicama pise da nije moguce otkazati. Razlog je ovaj:
Sukladno čl. 86 st. 1 t. 12. Zakona o zaštiti potrošača, Kupac nema pravo na jednostrani raskid Ugovora na daljinu (povrata novca) s obzirom da je predmet ugovora pružanje usluga vezanih uz slobodno vrijeme, koje se događaju u točno određeno vrijeme odnosno u određenom razdoblju
Koje su to fore?

 Odradili su to totalno šupački, znali su da se Plazibat ne može boriti još 2.8.2024. što znači da su više od dva tjedna prodavali ulaznice promovirajući borbu za koju su znali da se neće dogoditi. Uglavnom Eventim ti sigurno neće vratiti novac jer su se oni osigurali da su oni samo posrednik a ne organizator, moraš pokušati nešto preko Glorya izvući ako se može.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Snoozly kaže...
Pero Dinamit kaže...
Imam pitanje, uzeo sam preko eventima ulaznicu za glory 95 (kickboks), ali sada kada je glavni borac otpao vise mi nije zanimljivo i htio bi otkazati ulaznice. Sve sam uzeo prije 5 dana, ali na njihovim stranicama pise da nije moguce otkazati. Razlog je ovaj:
Sukladno čl. 86 st. 1 t. 12. Zakona o zaštiti potrošača, Kupac nema pravo na jednostrani raskid Ugovora na daljinu (povrata novca) s obzirom da je predmet ugovora pružanje usluga vezanih uz slobodno vrijeme, koje se događaju u točno određeno vrijeme odnosno u određenom razdoblju
Koje su to fore?

 Odradili su to totalno šupački, znali su da se Plazibat ne može boriti još 2.8.2024. što znači da su više od dva tjedna prodavali ulaznice promovirajući borbu za koju su znali da se neće dogoditi. Uglavnom Eventim ti sigurno neće vratiti novac jer su se oni osigurali da su oni samo posrednik a ne organizator, moraš pokušati nešto preko Glorya izvući ako se može.

 Reko bi ja da su oni i ranije znali.

 

Svakako bih isao na raskid da sam uzeo karte isto. I pozvao bi se na promjenjene ugovorne uvjete. Event je organiziran s odredjenim borbama. Glavne borbe vise nema. Prilicno je jasno da to vise nije isti event. Naravno, sad bi tu trebalo trazit tocno u zakonu na sto se pozvat itd, pa onda to poslat inspektoratu, al obzirom da to ne radi kao ni pravosudje trenutno (eno sad vise whatsapp poruke nisu dokazi hahaha ), nema smisla trosit vrijeme (barem se meni ne da vise). Al svakako na to bih se pozivao da imam nekog osobnog interesa (da sam kupio karte pa su me ovako zavaljali).

7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Pero Dinamit kaže...
Imam pitanje, uzeo sam preko eventima ulaznicu za glory 95 (kickboks), ali sada kada je glavni borac otpao vise mi nije zanimljivo i htio bi otkazati ulaznice. Sve sam uzeo prije 5 dana, ali na njihovim stranicama pise da nije moguce otkazati. Razlog je ovaj:
Sukladno čl. 86 st. 1 t. 12. Zakona o zaštiti potrošača, Kupac nema pravo na jednostrani raskid Ugovora na daljinu (povrata novca) s obzirom da je predmet ugovora pružanje usluga vezanih uz slobodno vrijeme, koje se događaju u točno određeno vrijeme odnosno u određenom razdoblju
Koje su to fore?

Čitam Zakon o zaštiti potrošača, i kaže:

 

Članak 86.

(1) Potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz ovoga odjeljka ako je:

12. predmet ugovora pružanje usluge smještaja koji nije namijenjen stanovanju, pružanje usluge prijevoza robe, usluge najma vozila, usluge pripremnice obroka (catering) ili usluga vezanih uz slobodno vrijeme, ako je ugovoreno da usluga bude pružena određenog datuma ili u određenom razdoblju.

 

E sad, što i kako oni definiraju kao "usluge vezane uz slobodno vrijeme"... Ovdje imaš jednu presudu koja se bavila upravo ovom tematikom, pa vidi što pravo kaže: https://www.ingbiro.com/urednici/clanci/9.pdf.

 

Plus, "nije mi više zanimljivo" ti baš i neće proći kao argument. Bolje stavi ulaznice na Njuškalo i vrati što više para možeš od investicije.

 

EDIT: pitaj Inspektorat možeš li se pozvati na čl. 86., st. 1 t. 1:

 

Članak 86.

(1) Potrošač nema pravo na jednostrani raskid ugovora iz ovoga odjeljka ako je:

1. u potpunosti ispunjen ugovor o uslugama za koji potrošač preuzima obvezu platiti cijenu, a ispunjenje je započelo uz izričit prethodni pristanak potrošača te uz njegovu potvrdu da je upoznat s činjenicom da će izgubiti pravo na jednostrani raskid ugovora iz ovoga odjeljka ako usluga bude u potpunosti ispunjena

 

Možda bi ti ovo prošlo jer u ovom slučaju usluga nije i neće biti u potpunosti ispunjena, uzevši u obzir da događaj za koji si kupio ulaznice više nije isti onaj koji je bio oglašavan kada si ih kupio. A opet, onda bi mogao dobiti kontru da dokažeš da je baš glavni borac razlog zbog kojeg si kupio kartu, i tak... Osobno bih se obratio inspektoratu za pojašnjenje.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.8.2024 10:33 (robogo).
2 mjeseca
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
robogo kaže...

EDIT: pitaj Inspektorat možeš li se pozvati na čl. 86., st. 1 t. 1:

 

 

 

Loool, gdje živis ti? U Danskoj?

Inspektorat ne odgovara na nikakve upite, a za rješavanje prijava im treba cca 8 mjeseci, ako ikada i uzmu u obzir nešto poduzeti.

Ne rjesavaju puno ozbiljnije stvari, a ne da će se tu natezat s nekakvim ulaznicama... 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.8.2024 10:52 (SharkZ).
15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-točno.. već par godina su 'mrtvi' osim na papiru... 'reorganizacija', nema ljudi, nema želje-volje vlasti... ostaju eu mogućnosti no koncerti-karte i sl. eventi su primjer izuzekta pa su šanse manje nego za 'normalne' primjere.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
SharkZ kaže...

Loool, gdje živis ti? U Danskoj?

Inspektorat ne odgovara na nikakve upite, a za rješavanje prijava im treba cca 8 mjeseci, ako ikada i uzmu u obzir nešto poduzeti.

Ne rjesavaju puno ozbiljnije stvari, a ne da će se tu natezat s nekakvim ulaznicama... 

"Looool", u Kanadi, ali dovoljno blizu pa ti priznam bod.

 

S inspektoratom sam komunicirao prije 2 mjeseca i dali su mi sve informacije koje sam tada trebao.

2 mjeseca
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

U kanadi mozda da, ovdje sigurno ne...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.8.2024 12:21 (SharkZ).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
robogo kaže...
SharkZ kaže...

Loool, gdje živis ti? U Danskoj?

Inspektorat ne odgovara na nikakve upite, a za rješavanje prijava im treba cca 8 mjeseci, ako ikada i uzmu u obzir nešto poduzeti.

Ne rjesavaju puno ozbiljnije stvari, a ne da će se tu natezat s nekakvim ulaznicama... 

"Looool", u Kanadi, ali dovoljno blizu pa ti priznam bod.

 

S inspektoratom sam komunicirao prije 2 mjeseca i dali su mi sve informacije koje sam tada trebao.

Odgovorili su ti nakon koliko od prijave? (pitam za HR inspektore). I koja ispostava?

 

Ja imam vec sada slucajeve stare 2 godine na koje odgovor nisam dobio. Mislim da "u opticaju" mi stoji 3 slucaja. Na jedan od njih sam dobio odgovor "za dopunom" nakon godine dana od podnosenja prigovora. Na upit o cemu se radi naravno, evo vec 8 mjeseci nema odgovora :). Prije nisam cekao dulje od 10 dana da me ZOVE NA TELEFON inspektor u vezi slucaja. Ne mail, ne prijava, vec su me direktno na telefon zvali. I to je trajalo dobrih 10-15 godina i puf, nestade preko noci.

12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ti si im očito već dosadan pa te ignoriraju :D

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav,

 

naručio putem webshopa whey + još neke dodatke, ne dolazi već 10 dana, na upit njihovoj korisničkoj podršci dobivam odgovor: "vidite s DPD-om, mi smo paket uredno predali njima".

 

Naravno da se ne mislim zayebavati s DPD-om nego otkazujem kompletnu narudzbu.

 

E sad, poslao sam mail di jasno dajem do znanja da otkazujem narudzbu jer proizvod još nisam primio, te zatražujem povrat na broj računa XY, te prilažem originalni račun koji sam platio. Da li moram još nešto poduzeti?

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Prvo, nemoj slati teks samo u mailu da otkazujes narudžbu već pošalji raskid ugovora i sve u njemu navedi. Moraju imati na stranici obrazac za raskid ugovora koji onda šalješ na mail.

 

Koliko im je naveden rok isporuke? Što kaže tracking ako su ti ga poslali?

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.8.2024 14:44 (FakeDeath).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...

Ti si im očito već dosadan pa te ignoriraju :D

 Bilo bi super da je to razlog, al na zalost nije.

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...

Prvo, nemoj slati teks samo u mailu da otkazujes narudžbu već pošalji raskid ugovora i sve u njemu navedi. Moraju imati na stranici obrazac za raskid ugovora koji onda šalješ na mail.

 

Koliko im je naveden rok isporuke? Što kaže tracking ako su ti ga poslali?

 Nema nikakvog službenog obrasca, piše samo "nedvosmisleno napisati da odustajete" - https://protein-shop.hr/povrat-i-reklamacije

 

Tracking već 12 dana kaže "stiže danas" lol

-
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma da, nemaš tu šta onda. Pošalji mail neka vrate lovu i nek si vrate paket i amen.

To što oni ne vode brigu oko svojih paketa niti žele maltretirati DPD da dostave ili kao normalne trgovine, pošalju ponovno ako već vide da je zagubljeno...to je njihov problem.

 

Al čim vidim da je to "trgovački obrt" ništa čudno....osobno ne bi ni kupovao tamo

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
FakeDeath kaže...

Ma da, nemaš tu šta onda. Pošalji mail neka vrate lovu i nek si vrate paket i amen.

To što oni ne vode brigu oko svojih paketa niti žele maltretirati DPD da dostave ili kao normalne trgovine, pošalju ponovno ako već vide da je zagubljeno...to je njihov problem.

 

Al čim vidim da je to "trgovački obrt" ništa čudno....osobno ne bi ni kupovao tamo

 Moram istaknuti da je do sad išlo sve super, nekad su čak isti dan znali poslati, uglavnom je trebalo max 3 dana da stigne roba. Ovo mi je 10+ narudzba, zato me i tolko raspizdio stav "mi smo dali paket DPD-u, dalje je tvoja briga, yebe se nas"... Tim više što je narudžba za 94 eura, nije 9...

-
13 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Nisu jedini, dosta njih ima taj stav da nakon predaje dostavljaču ih se više ne tiče što je s isporukom. Inače, zakonski mislim da je 30 dana rok isporuke, ako nije drugačije ugovoreno.

I kad smo već kod te teme, ja jučer dobio obavijest od sportvisiona da mi je došla narudžba od 14.02. i da je mogu pokupiti, iako sam već dobio povrat novaca (ali bez zakonske kamate na što isto u teoriji potrošači imaju pravo), ali isto je u početku bilo mi smo predali dostavljaču, sad će doći samo što nije.

14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Dobio danas poruku da stiže paket haha, malo su promijenili priču, pa da i tu stranu podijelim, da zaokružimo priču

 

 

-
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Znaći da sumiramo,

 

imaš kod njih 10+ narudžbi i sve je bilo super i u redu. Jedna narudžba ti kiksa i ti popizdiš odma, radiš raskid ugovora i onda nakon svega svejedno primiš paket?

A ja mislio to ti prva narudžba, pa ajde....opravdavam te

 

Mislim da ja tu veći problem kupca nego trgovine... jer eto kupac je prezahtjevan i nema veze što je 10+ narudžbi sve odlično, kada je jedan kiks, trgovina je loša i pizdi se bespotrebno....

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2024 13:41 (FakeDeath).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ha možda i jesam, zato sam i stavio cijelu priču tu da ne ispadne da samo kenjam bezveze...

 

Cijela priča bi se definitivno izbjegla da na moj prvi mail u kojem pitam u kojem je stanju pošiljka, jer traje neočekivano dugo za njih, nisu odgovorili prvo dva dana ništa, pa onda "nemamo pojma, pitaj DPD, mi poslali", nego bilo koju izvedenicu "provjerit ćemo sa našim ugovorenim dostavljačem paketa i javiti vam"

-
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2024 14:06 (The Unforgiven).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice