Pošto se dosta piše okolo po temama u svezi prava potrošača, i što bi te kako bi kupac/potrošač trebao reagirati ako dođe do problema prilikom reklamacije robe/artikla potaklo me na otvaranje ove teme.
Više zbog toga da bi napisao svoje višegodišnje iskustvo prilikom reklamacija, nego da bi nabrajao zakone i možda još više zakomplicirao reklamaciju.
Možda ovo nekome i pomogne, a ako ne, da se možda na ovaj način lakše pomogne nekome kome je stvarno potrebno od ljudi koji se više razumiju i imaju više iskustva.
Idem redom onako kako mi padne na pamet :) A poslije lako editiram i nadodajem ako nešto ima nešto korisno, pa da spojimo sve...
►Molim sve ostale, koji se više kuže u zakon od mene, da dodaju koji zakon se odnosti na što pa da dodam tu na početak sve. I naravno ako imaju nešto za dodati neka napišu, ili da nešto ispravim neka kažu.◄
➜DOA - Dead/Defective on arrival - Mrtvo/Neispravno odmah prilikom kupnje
Iako nije zakonom definirano, DOA postoji kod većine ako ne i kod svih proizvođača ili uvoznika. Koristi se većinom kod stvari gdje prilikom kupnje ne možete provjeriti ispravnost artikla.
Npr. naručili ste laptop, preuzeli ga, došli doma a na njemu ne radi tipkovnica.
U većini trgovina imate pravo u roku 7 dana od preuzimanja (u nekima i više) prijaviti kvar/problem i zatražiti novi artikl. Većina trgovina će prihvatiti i zamijeniti artikl za novi.
VAŽNO je da se kvar prijavi unutar 7 dana, i unutar tih 7 dana preda/pošalje trgovini. Nemojte čekati 8 dan, jer moglo bi biti problema i artikl možda bude otišao na servis te popravljan. Kada dobijete artikl, nemojte čekati par dana da bi ga otvorili i testirali, upregnite ga odmah, vidite da li je sve ok.
Isto tako je važno, da artikl odnesete u trgovinu gdje ste kupili, pa da ona odradi sa servisom DOA proceduru jer će biti brže i jednostavnije.
Artikl svakako u većini slučajeva, mora ići u ovlašteni servis. Jer trgovina nekada ne može utvrditi da je kvar prisutan, strpite se dan-dva da se to sve sredi između trgovine i servisa.
Ovisno od trgovine, nekada će vam izaći u susret i zamijeniti artikl odmah nakon njihove provjere (ako mogu napraviti provjeru sami) pa će se oni dalje dogovarati s ovlaštenim servisom.
Ako ste u drugom gradu, i trebate slati artikl nazad u trgovinu. Javite se trgovini i dogovorite preuzimanje artikla kod vas, jer u većini trgovina u tih 7 dana trošak poštarine ide na njihov račun u oba smjera.
➜Razuman rok - Trajanje reklamacije
Razuman rok nije točno definiran u zakonu i ovdje većinom ovisi od trgovine/servisa, svaka trgovina drugačije diše.
Neke će jednostavno ostaviti servisu da radi, druge će malo i pitati servis kako je i je li gotovo, pa ih na neki način ubrzati ako je moguće...
Neke će jednostavno same testirati, i zamijeniti na svoju ruku.
A nekada je i bolje/brže donesti direkt ovlaštenom servisu, nego u trgovinu gdje ste kupili, jer ne idu svake trgovine svaki dan do servisa i nekada ček i skupljaju par dana reklamacije pa sve odfuraju odjednom.
Iako je moj savjet, da radije riskirate duže čekanje i odnesete u trgovinu gdje ste kupili, nego da idete ovlaštenom servisu.
Jer nekada brže ne znači bolje (konkretan primjer, ovlašteni servis vam ne može odobriti povrat novaca ako vam ne odgovara riješena reklamacija).
Iz iskustva, ako ste normalni i ne zahtjevate nešto što nije moguće odmah prilikom reklamacije. Trgovina će i prema vama biti normalna i korektna i stvari će se riješiti brže i pogodnije za vas.
Sve skoro ide u ovlašteni servis na provjeru i testiranje, te je za to potrebno vremena a nekada i servisi imaju previše posla pa ne stignu sve riješiti u jedan dan kako bi vi htjeli.
Zato, što ste vi više "skulirani" to će sve brže biti riješeno. Naravno ne treba biti previše opušten, i sada čekati 30 dana da vam se trgovina javi, al opet nema smisla niti svaki dana pitati kada će biti gotovo.
Ako smatrate da je nešto već dugo na servisu i nemate nikakve točne informacije od trgovine/servis. Uzmite telefon u ruke, nazovite trgovinu ili pošaljite email i pitajte zašto se čeka toliko. Većina reklamacija su rješive u 15-20 dana, ako nešto već prelazi 30 dana vrijeme je da malo stisnete trgovinu/servis. Jasno je da se neke stvari duže čekaju, tipa popravak laptopa, mobitela, monitora ali uvijek se može saznati što je pravi razlog čekanju i zašto toliko traje (tipa servis čeka dijelove iz kine, dolaze za xx dana, nema iste komponente, čeka se druga...). Ne sramite se nakon 30 dana pitati, tražiti odgovor...ponudite neku soluciju ako je moguće (tipa, nema te i te komponente, da ne čekam mogu li dobiti bolju uz nadoplatu?)
Osobno nikada nigdje nisam čekao više od 40 dana jer sam nakon 30 dana zvao trgovinu i dogovorio se sve s njima i došli do riješenja u obostranu korist. Dosta stvari je ček bilo riješeno u 2-3 dana...
Neki uvoznici imaju naznačen točan "razuman rok" na svojim jamstvenim listovima, pa bacite pogled koliko je. Isto tako i neke trgovine imaju na svojim web stranicama navedeno, točno dane koje smatraju razmnim da se reklamacija riješi a ako se ne riješi da daju novi artikl ili povrat novaca.
➜Novi artikl (novi serijski broj), nova garancija
Kratko i jasno, DA. Ako slučajno niste dobili papir, tj novu garanciju a artikl je zamijenjen za novi. Tražite od trgovine, jer imate pravo na to!
➜Artikl nije moguće popraviti, a nema istog takvog
Većina će vam ponuditi drugi artikl, iste specifikacije ili bolje što je po meni ok i nema se tu previše što filozofirati jer dobili ste novo s novom garancijom.
Ali, po zakonu vi imate prava tražiti nešto drugo, nadoplatiti za bolje pa čak i tražiti povrat novaca koji je na računu.
➜Trošak poštarine
Isto tako, u zakonu nije jasno definirano tko što mora i na što se točno odnosi. I ovdje isto dosta ovisi od trgovine do trgovine. Neke trgovine pošalju dostavnu službu kod vas doma, riješe reklamaciju i vrate vam doma artikl sve na njihov trošak.
U većinu njih morate na svoj trošak slati na reklamaciju, a oni vam kada se riješi reklamacija vračaju nazad novi/popravljeni artikl na njihov trošak. A ima i onih koji trošak u oba smjera prepuštaju vama, kupcu/potrošaču.
Zato prilikom reklamacije, prvo pitajte kako ide i tko plača. Po mojem ako trgovina snosi troškove u oba smjera je ODLIČNO, ako trgovina snosi troškove samo u jednom smjeru je OK, a ako sve prepušta kupcu i on plaća u oba smjera NIJE OK.
Ako naletite na onu gdje vi morate plaćati u oba smjera, lijepo ih pitajte zašto i recite da niti jedna trgovina tako ne radi i da bi bio ok od njih da vrate nazad na njihov trošak. Valjda će biti normalni...
➜Savjeti što napraviti i kako, prije nego predate artikl na reklamaciju
Prilikom reklamacije napravite što detaljni opis kvara, priložite dokaze ako je moguće (slike, video, zvuk...) kako bi olakšali njima da brže riješe stvari a i kako bi vi na neki način bili sigurni da vam ne bi rekli da je kod njih sve ok i da opet za par dana reklamirate isto. Jer postoji mogućnost da se u servisu slabije i drugačije testira to što vama stvara probleme, njima neće stvarati (npr. grafička se vama pregrijava i ruši - vi ju koristite u kućištu s jednim ventom, u sobi 30+C, a kod njih normalno radi - oni ju testiraju na stolu u klimatiziranoj prostoriji).
Uz sve, preporuka da pazite kako nosite artikl na reklamaciju, i da prije predaje na servis ako je moguće poslikate iz svih kuteva kako bi sebe osigurali da ne dođe do mogućih odbitaka jamstva za koje vi niste krivi (tipa popigani pinovi na ploči).
Slikajte, uz to dobro zapakirajte artikl u njegovu original kutiju ako imate sa svim pripadajućim budleom što ste dobili, počistite oprezno koliko možete... Uvijek je bolje tako, nego donesti sve golo, smrdljivo, prašnjavo (jer nekada baš i prašina je uzrok kvara, pa vam čak servis/trgovina mogu naplatiti "popravak" - točnije čišćenje i testiranje.)
Naravno, ako je ikako moguće budite 100% sigurni da je artikl stvarno neispravan. Ako je pun prašine i kvar je moguć zbog nje, pregrijavanje, buka itd. Očistite prvo sve i ponovno testirajte, naravno pazite na naljepnice i nemojte ništa trgati...