4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

poruka: 3.363
|
čitano: 1.352.571
|
moderatori: XXX-Man, pirat, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
dimax kaže...
DDavorin kaže...

Radio dok sam imao 7010

 Može tutorial kako napraviti i dali igra ulogu koji je firmware gore

 Skripta sa video uputom ista kao i za MC801a. Imaš na par mjesta u ovoj temi linkove za skriptu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2024 20:24 (DDavorin).
15 godina
moderator
online
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Što mislite koja je realna cijena za MF289F sa vodafone.de firmwareom (radi telefon)?

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
XXX-Man kaže...

Što mislite koja je realna cijena za MF289F sa vodafone.de firmwareom (radi telefon)?

 Na ebayu su ti 80€ s dostavom, više niti ne vrijedi. Ja sam uzeo MC801A za 130€ (doduše možda mi lupe carinu pošto je van EU-a).

3 mjeseca
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Tirkiz kaže...

Koji port pokušavaš forwardati?

 Pokušavam forwardat slijedeće portove:

49003 do 49005 udp

49006 tcp/udp

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2024 18:28 (Vorda75).
5 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Stigao napokon Xiaomi..brzina znatno veca nego sam imao prije ..sa 25/30 sad ide oko 115,120 .. Ping mi je ko i prije dosta velik 50,60 ..tu izgleda nemam pomoci...postavke su bazne kako ne sve povuklo tako i je...ja nemam znanja podešavat router kao sto to ekipa tu radi pa eto :D 

10 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ja sam isto zamijenio Huawei sa Xiaomi CB0401V2   (Onaj što ide uz Tcom  Gigabox)

 

Huawei mi je ostao u vikendici, a pošto mi je istekao ugovor - jednostavno sam odjavio taj ugovor i uzeo novi.

 

Međutim, ovaj Xiaomi mi je znatno sporiji...   Na TVu mi se Netflix duže učitava (prije se uopće nije učitavao), IPTV je neglednjiv koliko šteka.

 

Čak sam spojio i preko žice, ali ista stvar.   Ima li netko ideju zašto to bi bilo tako?

 

Nalazim se izvan dohvata 5g mreže, pa sam postavio na ruteru da koristi samo 4G

 

Ovo su podaci sa rutera:

 

  • Vrsta veze:4G
  • Frekvencijski pojas:B3+B1+B20
  • Podatkovni roaming:Roaming onemogućen
  • RSRP:-92.9dBm
  • RSRQ:-6.1dB
  • SNR:27.0dB

 

 

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Loš signal , promjeni poziciju rutera gdje je bolji signal (npr. -75dBm) ili nabavi vanjske antene...

5 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Imam ruter TP-Link MR100. Znam da nije neka zivina ali me do sada u BiH-u super posluzio. Je li se na uredaj isplati staviti vanjske antene (MIMO 45 stupnjeva), tipa ovo?

https://www.iskra.eu/en/MIMO/antenna_set_p-56_unicom_mimo/

 

Moj ruter ima 2 SMA prikljucka na sebi, jedan je Main a drugi kao AUX (ne kuzim se bas najbolje). Tako sam nasao na nekom znj forumu gdje ga je netko rastavio i slikao. E sad, posto su ove dvije MIMO antene skupe ko sam ruter, hocu li ruter biti usko grlo, ipak je to vise low budget ruter...? Koliko sam citao o svemu ovome, bitno mi je da antene spojim na ruter, da nadem dobru poziciju za antenu (pomocu moba) i da je kabel low loss. U teoriji bi trebao imati bolji prijem, bez obzira na ruter, je li tako?

 

Jasno mi je da je ruter samo 4G ali meni su brzine dl-a od 15-30 sasvim ok, repetitor je navodno udaljen oko 2,5 km zracne linije, ali je brdo izmedu nas. Prije nekih 20 godina je na tom podrucju postojao slab signal. Danas nikakav...

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Uskoro mi ističe UO za 2Stay Plus (Pokućni Telemach) i vele jedino daju routere za produljenje.

Ja imam B315s i na njega su spojene dvije Iskre P56.

Dal bi B535-333 kojeg nude donjel kakvo poboljšanje?
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Za 4g je B818 majka. Vec bi sa B535  bilo sigurno nesto bolje, a sa B818 najbolje. Nazalost, vec sam prodao to, imam jedino ZTE MC802a sada zs prodati, ali to je 5g ruter (iako 4g na njemu radi također) i trebao bi TS-9 adaptere da mozes spojit P56 na njega. Cak i nidam siguran da li bi ti te antene ista znacile za taj ruter.

Kovačić
13 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Podržava li koji od ovih 4g/5g routera USB tethering veze s mobitela?

Ili neki router bez modema na kojemu to provjereno radi?

Imam 2 broja s flat tarifama na mobitelu, pa bih nekako to iskoristio, da ne moram uzimati još dodatnu tarifu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

ASUS RT-AC88U, GL.iNet GL-AXT1800, TP-Link TL-WR1502X i mnogi drugi da ne nabrajam.

16 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Koja je ono finska stranica na kojoj ima B818 za naručiti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
13 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DDavorin kaže...

ASUS RT-AC88U, GL.iNet GL-AXT1800, TP-Link TL-WR1502X i mnogi drugi da ne nabrajam.

 TP link ne vidim da je igdje dostupan, vjerojatno ću uzeti ipak dosta jeftiniji Asus RT-AX53U, ali barem sam iz tvog predloženog modela vidio da tu funkciju Asus zove 3G/4G dongle, pa je sad nekako lakše doći do modela koji to podržavaju.

15 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Nema b818 za naručiti na tome web shopu
3 godine
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Router ZTE MC801A, pokazuje razine signala kao na slikama. Brzine 50-60Mbit download, 10-15 up. Ponekad pokazuje 5G, međutim čini mi se da je tada brzina čak malo sporija i veči je ping. Odašiljač je udaljen 10.5km.

Prije toga sam imao Huawei B535 i bio je duplo sporiji, pogotovo up koji je rijetko išao preko 3-4.

Koje su mi opcije za eventualno poboljšanje?

 

https://ibb.co/KmB6Hwp

 

https://ibb.co/JdZb3fq

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.9.2024 17:17 (debeli75).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Ne bi rekao da ti je toranj 10km od tebe. Stavi ovu skriptu u chrome pa da vidimo na koji toranj se spaja jer B7 nema šanse da loviš na 10km.

3 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DDavorin kaže...

Ne bi rekao da ti je toranj 10km od tebe. Stavi ovu skriptu u chrome pa da vidimo na koji toranj se spaja jer B7 nema šanse da loviš na 10km.

 Sad sam išao ponovo mjeriti, 8.5km je ipak, nemam pojma kako sam zapamtio 10.5

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.9.2024 21:42 (debeli75).
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

A i imaš optičku vidljivost do tornja zato su tako dobri rezultati. Još da imaš vanjske antene poduplao bi brzine ako toranj nije zagušen. Samo trebaš router koji ima antenske priključke za 4G i 5G. Možda bi imao veće brzine da se spojiš na HT toranj 550042 i on ti je bliži i pokriva tvoje područje. A na njega se možeš spojiti i sa telemach sim koja ti je u routeru. I tako testiraš da vidiš jel je šta bolje. Imaš dosta mogućnosti možeš testirati sve tornjeve od HT i Telemach koji su ti dostupni.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.9.2024 19:33 (DDavorin).
11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DDavorin kaže...

Zte izbaci od ova tri onaj koji ima barem 2.5 gbps lan znači spitz i mikrotik i na kraju koji ti je jeftiniji.. Možeš dodati za 4x4 mimo i p60 uz ove p56 radit će ok.

 

Naručio sam Spitza i P60, tako da ću imati P60 i P56 ukupno četiri konektora. Ono što me buni je ova shema spajanja antena na Spitza

https://www.waveform.com/a/b/guides/hotspots/gl-inet-spitz-ax-gl-x3000nr?srsltid=AfmBOoqGWCP0IMrSuw6H9QaUnUxOB_Hts2bJKZWm9HMSr6Yh5OeYG1P9

 

Koji bi kabel i od koje antene išao gdje?

 

Installing External Antennas to the Spitz AX
Before getting started, it's always a good idea to run a couple of speed tests indoors from a device connected to your Spitz AX's WiFi. The results will fluctuate a little, but this is the baseline you're trying to improve.

Once you've tested your baseline internet speeds, you're ready to install external antennas.

In the next section of this guide, we'll show you how to connect adapters for external antennas to your Spitz AX.

The Spitz AX has four cellular antenna ports, labeled MAIN, DIV/GNSS, MIMO 1, and MIMO 2. These the ports will be connecting to your MIMO external antenna.

The MAIN and DIV/GNSS ports are found on each side of the device, while the MIMO 1 and MIMO 2 ports are grouped together on the back.

Step-by-Step Guide to Installing Adapters for External Antennas
Step 1: Disconnect the standard paddle antennas that are connected to all of the cellular antenna ports.

Step 2: Connect the external MIMO antennas to the newly available cellular SMA ports on your Spitz AX in the order shown below:

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2024 12:18 (DGS).
3 godine
online
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Na main i div spoji p-60, na mimo 1 i 2 p-56 antene

Imas par stranica prije moje slike 4 antena na cijevima kako sam slozio kao jedan primjer
3 godine
online
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DGS kaže...

 

Koji bi kabel i od koje antene išao gdje?

 

 

Tirkiz kaže...
Na main i div spoji p-60, na mimo 1 i 2 p-56 antene

Imas par stranica prije moje slike 4 antena na cijevima kako sam slozio kao jedan primjer

 

kasni EDIT:

- za svaki slučaj isprobaj prvo samo jedan par antena (recimo P-60), na MAIN i DIV da li radi kako treba. 

 

Ako ne radi, onda na MAIN i MIMO1.

Tako ćeš odgonetnuti 2x2 MIMO konfiguraciju di modem može raditi sa samo dvije antene jer inako većinom tornjevi rade u 2x2 MIMO načinu a po noći u 1x1 SISO (primjetit ćeš pad brzine).

 

 

Pa onda na preostala dva SMA porta uštekaj drugi par antena :)

 

 

 

Također da napomenem jedan bug koji se manifestirao kod moje Teltonike koja ima Quectelov modem kada su samo uštekane dvije vanjske antene - kada po noći toranj pređe u SISO mod (power saver mode) di router komunicira sa tornjem preko samo jedne antene, modem je pokazivao suludi pad signala. 

Npr. po danu dok toranj ima upaljen MIMO dvije antene su mi davale -74 dBm a po noći kada B3 pređe u SISO (B1 se u mene gasi po noći) najednom pad signala i do -110 dBm di onda modem luduje pa se prebaci i na 3G jer tamo kao mjeri jači signal ili šalta po tornjevima.

To je bug u modem FW-u jer na Samsung mobu koji mi se spajao na isti toranj i istu B3 ćeliju je davao jednak signal i po noći kada je ta ćelija radila na SISO.

A na sve 4 spojene vanjske antene po noći kada B3 ode na SISO je mjerio isti signal kao i po danu (-74 dBm) pa sam po tome skužio da je to bug u modemu.

 

To sam prijavljivao (i dosađivao, haha) da je nakon pol godine proizvođač modema ispravio taj bug tako da modem na dvije antene po noći na SISO bandovima mjeri ispravno isti signal kao i po danu.

 

Pa si pazi da imaš updatean FW modema :)

11 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Tirkiz Dok isprobavam samo dvije antene, u ova druga dva konektora treba biti ustekana ona njihova antena? Citao sam negdje da ako nije tako da moze pregoriti nesto unutra. Sto tocno dobijem da odmah ne pristekam sve antene i eventualno u parovima isprobam prvo P60 na Main i div, a p56 u preostale, pa nakon toga main i mimo1 a p56 u preostale?

Koristi li telemach uopce 4x4 mimo?

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.9.2024 22:07 (DGS).
3 godine
online
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
DGS kaže...

Tirkiz Dok isprobavam samo dvije antene, u ova druga dva konektora treba biti ustekana ona njihova antena? Citao sam negdje da ako nije tako da moze pregoriti nesto unutra. Sto tocno dobijem da odmah ne pristekam sve antene i eventualno u parovima isprobam prvo P60 na Main i div, a p56 u preostale, pa nakon toga main i mimo1 a p56 u preostale?

Koristi li telemach uopce 4x4 mimo?

 

E to ne znam za taj router, u Teltonike ako koristim samo dvije vanjske antene, ostala dva SMA porta su prazna, tj. nije ništa uštekano na njih i uredno mi radi sve.

Tako da ne bi trebao imati nikakve probleme.

 

Ne dobivaš ništa osim da znaš da modem može raditi i sa dvije antene i na kojim portovima.

Jer kada tornjevi rade u 2x2 MIMO načinu rada, tebi tvoj router isto koristi samo dvije antene a ostale dvije iako su uštekane, ništ ne rade, ne koriste se za data stream.

 

 

Tak i u mene sada na Teltonici, na HT-u sam koji nikak da upali 4x4 MIMO u mene, od 4 Iskre vani na stupu, moj modem samo dvije upotrebljava cijelo vrijeme.

 

Testirao sam Telemach kod sebe prije par tjedana na mom setupu i oni kod mene imaju upaljen 4x4 MIMO na B1 i B3, tada moj modem koristi sve 4 Iskre.

 

 

 

Ako imaš neki jači Samsung mob, možeš utipkati *#0011# da ti otvori izbornik Service Mode, ako je mob dual sim, odaberi sim 1 ili 2 te se otvara šuma podataka, negdje treba pisati "PCC MIMO Configured" i broj:
ako je broj 2 - koristi 2x2 MIMO
ako je broj 4 - koristi 4x4 MIMO
ako je broj 1 - koristi 1x1 SISO

- to ti je MIMO info za primarni band na koji je mob spojen

 

ako nemaš ovo PCC MIMO Configured, ništ, možeš iz routera probati saznati preko AT komandi za MIMO info kao i ja na Teltonici:

AT+QNWCFG="lte_mimo_info"
AT+QNWCFG="nr5g_mimo_info"

U mene Quectelov modem daje MIMO za svaki band u agregaciji dok na mobu samo za primarni band.

 

4x4 MIMO naši koriste na B1, B3, B7 i možda N78, nisam imao prilike dulje testirati na N78 da vidim koji je tamo MIMO tokom dana i noći

 

22 mjeseca
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Pozdrav,

Treba mi pomoć oko odabira novog rutera i operatera sa neograničenom mobilnom tarifom.
Moja kuća ima optičku vidljivost sa jednim tornjem koji je udaljen oko 1257 metara (na brdu). Fiksni Internet ima brzinu od 11Mbps, a optike nema.

Isprobao sam tri sim kartice sa 5G mobitelom i SOYEALINK B535-333 A1 ruterom; jednu od Telemacha, A1 i T-coma.

Testirao sam ih većinom po kući, ruter bi stavio kraj prozora u sobi u potkrovlju.

A1 i T-com koriste isključivo LTE, dok Telemach ponekad i 5g NSA.

Telemach sim kartica jedina povremeno koristi NR NSA (5G) ćeliju, brzina npr. 156 Down i 42 Up, ima najmanji ping, oko 22.
Najveće brzine dobio sam sa A1 karticom u mobitelu (najveća 235Mbps Down i 44Mbps UP) dok sa ruterom sa A1 karticom oko 150Mbps Down i 56 Up.
T-com dođe oko 115Mbps down i 33 up, ali varira.

Sad nisam siguran dali ima smisla da uzimam 5g ruter ako ću koristiti A1 karticu koja se samo povezuje na LTE ili bi dobar ruter pronašao sve ćelije neovisno o operateru? Dali bi sa boljim ruterom dobivao iste brzine kao sad ili i više?

Neke od rutera koje sam razmatrao su Xiaomi CPE Pro, ZTE CPE MC888, ZTE MC801A, ZTE B818 i Spitz AX (GL-X3000).
Također sam razmatrao samo uzeti Gigabox+, ali to je na ugovornu obvezu.


Prilažem slike Speedest, Cellmapper i Netmonster aplikacije (VPN na split tunneling).

Cellmapper+podudaranje Cellmapper+podudaranje
Cellmapper+A1+toranj Cellmapper+A1+toranj
Cellmapper+T-com+toranj Cellmapper+T-com+toranj
Cellmapper+Telemach+toranj Cellmapper+Telemach+toranj
Speedtest+A1 Speedtest+A1
Speedtest+T-com Speedtest+T-com
Speedtest+Telemach+5G Speedtest+Telemach+5G
Speedtest+A1+najveća+brzina Speedtest+A1+najveća+brzina
Speedtest+B535_6FF8+A1+sim+WiFi+5Ghz Speedtest+B535_6FF8+A1+sim+WiFi+5Ghz
A1+netmonster A1+netmonster
T-com+Netmonster T-com+Netmonster
Telemach+Netmonster Telemach+Netmonster
Cellmapper+Telemach Cellmapper+Telemach
A1+ćelije A1+ćelije
Cellmapper+T-com Cellmapper+T-com
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.9.2024 15:41 (ChrisPie).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

5G router definitivno. Uzmi i u obzir zyxel nr5103e i zyxel nebula fwa510 5g router Upravo na testu imam nr5103. 

A1 5G A1 5G
Telemach 5G Telemach 5G
4 godine
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene
Jako se teško otvaraju stranice bug.hr je nešto pošlo po zlu ili je do mene /optika/??
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.9.2024 19:11 (Rocki).
12 godina
offline
4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Par sličica

Telemach Telemach
A1 A1
Moj PC  
1 0 hvala 0
22 mjeseca
offline
Re: 4G/5G routeri, mobilni hotspot, antene

Kamo si nabavio taj Zyxel ruter; koliko ti je došo?

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice