Veza izmedu frendova i kafica

poruka: 13
|
čitano: 3.526
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica

ovako ... frend mi ima u kaficu internet i od tog kafica (kojeg imaju njegovi starci) ima zracne udaljenosti oko 200m od njega do mene 200m a do jos jednog preko 1,5km
pa da nebi placali ovim haharima internet dosli smo na ideju da se svi spajamo na kafic ... pa stoga vas molim da mi kazete sta nam treba za to i koji su uredaju best buy realne cijene ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica

Pogledaj malo postove na cijelom "Internet i mreže" podforumu. Naći ćeš rješenja kao što su kantene, pa sve do profesionalnijih solucija. Sa laptopom testiraj kakve je kvalitete signal koji dolazi od kafića. Tako ćeš lakše moći odrediti kakva će ti antena trebati. Za 1,5 km udaljenosti će sigurno biti potrebna grid antena ili tanjur.

Tvoj frend je znači udaljen 1,5 km od kafića, a ti 200m?

1) Ako su vam kuće na istom pravcu u odnosu na kafić, na kafić se postavi usmjerena antena na koju ćete se spajati.

2) Ako ste na suprotnim krajevima svijeta, tada:

    a) Ako sa laptopom loviš barem mrvicu signala, tada ćeš se direktno spajati na tu bežičnu mrežu. Kupit ćeš vanjsku usmjerenu antenu koja će pojačati signal. Za 1,5 km udaljenog frenda ćeš postaviti jednu usmjerenu antenu na krov kafića i jednu kod njega doma. Ili će se taj 1,5 km udaljeni frend spajati preko tebe na internet, pa ćeš umjesto na krov kafića kod sebe postaviti tu usmjerenu antenu.

    b) Ako baš ništ ne loviš, tada ćete na kafić postaviti 2 usmjerene antene. Jednu za tebe, drugu za frenda. Ili ćete na kafić postaviti jaku omni antenu koja odašilje dobar signal u svim smjerovima do 2 km udaljenosti.

 

Iz tvojih rečenica mi nije jasno dali se kuća frenda čiji roditelji posjeduju kafić nalazi u sklopu kafića ili je isto 200m udaljena od kafića? Ako kuća nije u sklopu kafića, tada vrijede ista pravila kao i za tebe (provjera kvalitete signala i sve ostalo).

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2013 22:39 (D1001).
11 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica

kafic je 200m udaljen od njegove kuce 

 

Svi smo na otprilike na istom smjeru od kafica ... znaci kafic + 200m frendovi ciji je kafic + 200m od njega do mene + 1,5km do najudaljenojeg frenda.

problem je sta nemamo gdje smjestiti antenu na kafic ... ravan i nizak krov ... a poslije njega je velika zgradurina ....  

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica

lockaj temu, ovaj ce se ozlijediti negdje :|

Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica

zas bi se ozljedio ... po struci sam kuhar, a trenutno radim na pilani i sve mi je na broju .... 

 

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/alfa-usb-wi-fi-adapter-10-puta-jaci-obicnih-oglas-2011868

 

 

EDIT: da kupimo to da li bi se mogli spojit il mora biti krovna antena? 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2013 10:45 (nix2811).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica
nix2811 kaže...

zas bi se ozljedio ... po struci sam kuhar, a trenutno radim na pilani i sve mi je na broju .... 

 

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/alfa-usb-wi-fi-adapter-10-puta-jaci-obicnih-oglas-2011868

 

 

EDIT: da kupimo to da li bi se mogli spojit il mora biti krovna antena? 

 

Prvo, ako je između tvoje kuće i kafića zgrada, onda zaboravi sve. Tvoja ideja je izvediva samo ako postoji optička vidljivost između kafića i tvoje kuće, tj. kuća tvojih frendova. NE SMIJE biti prepreka. Ovo nisu radio i tv signali, već signali većih frekvencija koji su osjetljivi na prepreke. Antena ne mora biti na krovu kafića, ali mora biti negdje vani gdje postoji optička vidljivost.

 

Drugo, ako između tvoje kuće i kafića nema prepreka, tada posudi od nekog laptop i provjeri loviš li išta od toga signala. Tek ćeš onda znati koja će ti antena biti potrebna. Nemoj ništa kupovat dok ne ispitaš situaciju. Tak da ti za ovaj wifi usb adapter stvarno ništ ne mogu reći.

 

Treće, ako nema optičke vidljivosti između vas i kafića, ali postoji optička vidljivost između vas međusobno, izbacite kafić iz formule. Neka netko od vas zakupi internet paket, pa ćete se na njega spajati. Ako ste svi manje-više na istom pravcu(u istoj ravnini), tada bi internet trebao zakupiti onaj koji se nalazi na početku ili na kraju tog pravca.

Znači, imaš 3 korisnika A----------B----------C.  A ili C trebaju nabaviti internet. Ako niste na istom pravcu, to će dost poskupiti cijeli projekt. Problem je ovaj 1,5 km udaljeni frend. Da ste svi blizu jedan drugog, tada bi korisnik B zakupio internet i nabavio slabiju vanjsku omni antenu na koju biste se spajali. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2013 12:43 (D1001).
11 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica

Gle, nisi stavio nikakve podatke, pa ti ništ ne mogu ni reći. Jeli to antena za tebe(frenda, 1,5km udaljenog frenda) ili za kafić? Koji ruter je u kafiću? Prepreke? Loviš li kaj doma? Optička vidljivost? Moguće interferencije? Crtež svega kako si to zamislio? Itd,...

 

I čemu Njuškalo? Takva nova antena sa garancijom u dućanu dođe 240kn(vidi ovo), a ti bi kupio rabljenu za 350?! Ok, sa rabljenom dobiš i 7m pigtail kabla. No, kod takve vrste kabla odmah računaj sa gubitkom signala na svaki metar udaljenosti. Ne čini mi se pametno kupovati bilo što, jer još ne znaš što ti treba. Gledaj prvo informatičke dućane(webshopove), a tek onda Njuškalo i slične.

 

Budući da nisi stavio podatke, zamislit ću ovu situaciju -> Postoji optička vidljivost između vas i kafića. Doma loviš signal, ali je jako slab. Tada ti treba ovaj uređaj/antena. Prvi frend koji je udaljen samo 200m od kafića si može jeftino kantenu napraviti ili si kupi isto takav uređaj/antenu. Inače je takav uređaj/antena overkill za tu udaljenost. No, kafići imaju slabe hotspotove, pa bi takva antena mogla uhvatiti signal. Naravno nema garancije.

Za 1,5 km udaljenog frenda trebaju ova 2 uređaja/antene. Jedna za njega, druga na kafiću.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.4.2013 21:58 (D1001).
15 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica

Mislim da on najprije posta reply pa tek onda čita tvoje odgovore.

HOTCHIX.INFO - NIJE SIGURNO ZA POSAO
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica

treci odlomak je tako kako kazes ... miss vidlivost je al samo na malom dijelu .... doma lovim preko moba signal al je jako slab. 

13 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica

mozda si u naslovu trebao staviti ''mrezna povezanosti izmedu frendova i kafica'' ovako tema vise baca na ''oprah''. ocekivao sam vise nesto tipa ''postoji jedna mala kafana u kvartu gdje zalazimo vec godinama...a sto ce biti kada se ekipa pocne zeniti...." x:D

btw. mislim da je ta tvoja ideja nemoguca, ako se netko mora spojiti na 1.5 km udaljenosti znaci da ce se SVI ljudi unutar istog kruga moci spojiti(naravno mozes zastititi nekom lozinkom ali vidim kako to rjesavaju prijatelji koji studiraju u rijeci tako da ne znam koliko je isplativo xd)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Veza izmedu frendova i kafica
ma kod mene je sve zatucano .... svi kupuju nes a nezz cemu sluzi onda zovu mene il nekog od nas ... al sa ovim se nismo sreli zato pitam ovdje ...
a znaci da nema ovog koji je 1,5km udaljen ovo bi bilo moguce sa onakvim sta sam posto sa njuskala
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Veza izmedu frendova i kafica

Budući da imaš ograničenu optičku vidljivost, bez obzira koju antenu uzmeš, nema garancije da ćeš hvatat dobar signal. Signal koji hvataš s mobitelom je možda isprekidan ili čak refleksija signala od nekog objekta. Tek kad testiraš konekciju budeš vidio kako stojiš.

 

Također nisam spomenuo jedan pojam koji se zove "fresnel zona". Progooglaj si što to znači. Ima veze s time na koji se način signal širi prostorom. I optička vidljivost i fresnel zona moraju biti slobodne za dobar signal. Kod tebe izgleda nije zadovoljen ni jedan od ta dva uvjeta, pa je teško reći hoće li ili neće sve funkcionirati.

 

Kad bi imao uvjete, sa WAE-140PAv2 bi hvatao signal od kafića. S tim da se ta antena spaja na wifi ruter kod kojeg je moguće odvojiti vanjsku antenicu koja inače standardno dolazi s njim. Ako nemaš wifi ruter, računaj sa još 200-400kn troška.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice