Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 658
|
čitano: 258.983
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

pokusao sam pronaci neka iskustva, ali nisam uspio. kakvi su ti HT meshevi? gledao sam u linksu neke mesheve, 70-75€ minimalno, jos vise ako je powerline (treba mi uticnica na njemu pa odmah ide cijena gore).

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-ne preporučujem konkretnu robu-opremu, stvar izbora-sreće.. :) no po domaćim trgovinama je ponuda slična-ista, većina ima tplink (dlink je nešto skuplji-isti, asus sličan.. ostalo se svodi na čitnanje teh.spec ovisno što ti treba)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Tak je, dobro si shvatio. Extender je samo extender i najgore od svih ostalih opcija, ali je zato najjeftiniji.
Imaš nekoliko opcija.
Jedna je da platiš ht-u za mesh node.
Druga je da si kupiš neki mesh poput tp-link/dlink kompletnih sustava i nakeljiš ih na ht-ov router (na kojem isključiš wifi).
Treća je da nabaviš poštenu ap opremu koja ima roaming pa ti sam prebacuje s ap-a na ap ali to ti je nepotreban trošak ako ti to nije fetiš.


 A sta radi mesh nego te prebacuje sa noda na nod potpuno transparentno. Imas jednu mrezu i to na obje frekvencije. Prebacuje te na na nod sa najjacim signalom cim se pojavi a ne kad izgubi signal sa prethodnim kao kod klasicne mreze...

 Možda sam se krivo izrazio a možda si me krivo pročitao. Mesh je mesh po defaultu, dok treća opcija nije mesh po defaultu već za neka funkcije mesha oprema treba biti malo bolja.

Recimo seamless roaming baš i nema svaki ap dok bolji imaju. Ako toga nema, onda nema "transparentnog" prebacivanja sa nodea na node (ap na ap). Ako ti svoje m4-rke prebaciš sve u ap mod, teško će prijelaz biti "transparentan". Inače su za mesh odlični 

Evo, imam 2 unifi ac lr-a koji mogu raditi u ap i mesh modeu. Naravno da ih koristim u ap-u jer postižu više brzine a opet prebacuje sam "transparentno" s jednog na drugi. Čak ni wifi call ne prekida dok prebacuje s jednog na drugi. 

Ali zato kažem, takvu opremu imaš ak ti baš treba ili imaš (kao ja) fetiš na tehniku/mrežnu opremu. Ne mora biti unifi. Može i cisco, aruba, ruckus..

 

 

 

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Uzmi taj od ht-a i ne misli puno. Radit će dobro
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
ihush kaže...

-ne preporučujem konkretnu robu-opremu, stvar izbora-sreće.. :) no po domaćim trgovinama je ponuda slična-ista, većina ima tplink (dlink je nešto skuplji-isti, asus sličan.. ostalo se svodi na čitnanje teh.spec ovisno što ti treba)

 da li znas koji je problem s njima? range nije dobar, stabilnost...?

dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Tak je, dobro si shvatio. Extender je samo extender i najgore od svih ostalih opcija, ali je zato najjeftiniji.
Imaš nekoliko opcija.
Jedna je da platiš ht-u za mesh node.
Druga je da si kupiš neki mesh poput tp-link/dlink kompletnih sustava i nakeljiš ih na ht-ov router (na kojem isključiš wifi).
Treća je da nabaviš poštenu ap opremu koja ima roaming pa ti sam prebacuje s ap-a na ap ali to ti je nepotreban trošak ako ti to nije fetiš.


 A sta radi mesh nego te prebacuje sa noda na nod potpuno transparentno. Imas jednu mrezu i to na obje frekvencije. Prebacuje te na na nod sa najjacim signalom cim se pojavi a ne kad izgubi signal sa prethodnim kao kod klasicne mreze...

 Možda sam se krivo izrazio a možda si me krivo pročitao. Mesh je mesh po defaultu, dok treća opcija nije mesh po defaultu već za neka funkcije mesha oprema treba biti malo bolja.

Recimo seamless roaming baš i nema svaki ap dok bolji imaju. Ako toga nema, onda nema "transparentnog" prebacivanja sa nodea na node (ap na ap). Ako ti svoje m4-rke prebaciš sve u ap mod, teško će prijelaz biti "transparentan". Inače su za mesh odlični 

Evo, imam 2 unifi ac lr-a koji mogu raditi u ap i mesh modeu. Naravno da ih koristim u ap-u jer postižu više brzine a opet prebacuje sam "transparentno" s jednog na drugi. Čak ni wifi call ne prekida dok prebacuje s jednog na drugi. 

Ali zato kažem, takvu opremu imaš ak ti baš treba ili imaš (kao ja) fetiš na tehniku/mrežnu opremu. Ne mora biti unifi. Može i cisco, aruba, ruckus..

 

 

 

 meni ne treba nista posebno, volio bih imati u ostatku stana ok WiFi, i mozda dovoljno dobar Wifi da moze preko njega android tv jednog dana. sada je problem sto zbog AP kojeg imam, internet samo "pukne", tj AP valjda izgubi vezu s ruterom. Pretpostavljam da je to zbog toga sto ovaj ruter automatski mijenja 2.4 i 5 Ghz, barem su mi tako rekli tehnicari. Na starom sam mogao iskljuciti/uplati 2.4/5, ali na novom ne vidim to. Nisam neki hardware fan jer nikad nisam bio dovoljno spretan da s njim baratam :D

12 godina
suspendiran
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

 

 

 

 meni ne treba nista posebno, volio bih imati u ostatku stana ok WiFi, i mozda dovoljno dobar Wifi da moze preko njega android tv jednog dana. sada je problem sto zbog AP kojeg imam, internet samo "pukne", tj AP valjda izgubi vezu s ruterom. Pretpostavljam da je to zbog toga sto ovaj ruter automatski mijenja 2.4 i 5 Ghz, barem su mi tako rekli tehnicari. Na starom sam mogao iskljuciti/uplati 2.4/5, ali na novom ne vidim to. Nisam neki hardware fan jer nikad nisam bio dovoljno spretan da s njim baratam :D

 Nazoveš SZK i promijene ti postavke i objasne ti kako.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

nije AP od njih, to sam kupio neki dlink 406 F, ovako izgleda https://www.adm.hr/d-link-dap-1620e-range-extender-wireless-ac1300-dual-band/57082/product/, ali nije taj model.

12 godina
suspendiran
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Imsovcanin kaže...

nije AP od njih, to sam kupio neki dlink 406 F, ovako izgleda https://www.adm.hr/d-link-dap-1620e-range-extender-wireless-ac1300-dual-band/57082/product/, ali nije taj model.

 Pričam o routeru koji kažeš da si dobio a neznaš na tom routeru promijeniti postavke.

15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

za opremu ne dajem 'preporuke', onako navika... nema lošeg, radi ili ne.. sasvim nešto drugo je što ljudi očekuju, klasa-mogućnosti kao i svaka lokacija-slučaj za sebe..

-objašnjenje tehničara je recimo loše ili ne znamo što je uzrok-problem, .. beskorisno-bezvezno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Tak je, dobro si shvatio. Extender je samo extender i najgore od svih ostalih opcija, ali je zato najjeftiniji.
Imaš nekoliko opcija.
Jedna je da platiš ht-u za mesh node.
Druga je da si kupiš neki mesh poput tp-link/dlink kompletnih sustava i nakeljiš ih na ht-ov router (na kojem isključiš wifi).
Treća je da nabaviš poštenu ap opremu koja ima roaming pa ti sam prebacuje s ap-a na ap ali to ti je nepotreban trošak ako ti to nije fetiš.


 A sta radi mesh nego te prebacuje sa noda na nod potpuno transparentno. Imas jednu mrezu i to na obje frekvencije. Prebacuje te na na nod sa najjacim signalom cim se pojavi a ne kad izgubi signal sa prethodnim kao kod klasicne mreze...

 Možda sam se krivo izrazio a možda si me krivo pročitao. Mesh je mesh po defaultu, dok treća opcija nije mesh po defaultu već za neka funkcije mesha oprema treba biti malo bolja.

Recimo seamless roaming baš i nema svaki ap dok bolji imaju. Ako toga nema, onda nema "transparentnog" prebacivanja sa nodea na node (ap na ap). Ako ti svoje m4-rke prebaciš sve u ap mod, teško će prijelaz biti "transparentan". Inače su za mesh odlični 

Evo, imam 2 unifi ac lr-a koji mogu raditi u ap i mesh modeu. Naravno da ih koristim u ap-u jer postižu više brzine a opet prebacuje sam "transparentno" s jednog na drugi. Čak ni wifi call ne prekida dok prebacuje s jednog na drugi. 

Ali zato kažem, takvu opremu imaš ak ti baš treba ili imaš (kao ja) fetiš na tehniku/mrežnu opremu. Ne mora biti unifi. Može i cisco, aruba, ruckus..

 

 

 

 Imao sam unify lr ali jedan i nije mi pokrivao i kucu i dvoriste sa objektima u dvoristu. Jeftinije mi je bilo kupiti 4xM4 i prodati ovaj unify nego kupiti jos jedan Unify. Unify i uredjaje o kojima ovdje pricamo ne treba stavljati u istu recenicu. Ipak je to profi oprema i ne preporucujem je ovdje jer podesiti uniofy i podesti tp linkov mesh su dvije potpuno razlicite stvari....

 

Mesh i ne treba stavljati u ap mode niti to ikome preporucujem. A i po defaultu dodje podesen u router modu....

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2024 9:43 (Posmatrač).
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...
dax-lax kaže...
Tak je, dobro si shvatio. Extender je samo extender i najgore od svih ostalih opcija, ali je zato najjeftiniji.
Imaš nekoliko opcija.
Jedna je da platiš ht-u za mesh node.
Druga je da si kupiš neki mesh poput tp-link/dlink kompletnih sustava i nakeljiš ih na ht-ov router (na kojem isključiš wifi).
Treća je da nabaviš poštenu ap opremu koja ima roaming pa ti sam prebacuje s ap-a na ap ali to ti je nepotreban trošak ako ti to nije fetiš.


 A sta radi mesh nego te prebacuje sa noda na nod potpuno transparentno. Imas jednu mrezu i to na obje frekvencije. Prebacuje te na na nod sa najjacim signalom cim se pojavi a ne kad izgubi signal sa prethodnim kao kod klasicne mreze...

 Možda sam se krivo izrazio a možda si me krivo pročitao. Mesh je mesh po defaultu, dok treća opcija nije mesh po defaultu već za neka funkcije mesha oprema treba biti malo bolja.

Recimo seamless roaming baš i nema svaki ap dok bolji imaju. Ako toga nema, onda nema "transparentnog" prebacivanja sa nodea na node (ap na ap). Ako ti svoje m4-rke prebaciš sve u ap mod, teško će prijelaz biti "transparentan". Inače su za mesh odlični 

Evo, imam 2 unifi ac lr-a koji mogu raditi u ap i mesh modeu. Naravno da ih koristim u ap-u jer postižu više brzine a opet prebacuje sam "transparentno" s jednog na drugi. Čak ni wifi call ne prekida dok prebacuje s jednog na drugi. 

Ali zato kažem, takvu opremu imaš ak ti baš treba ili imaš (kao ja) fetiš na tehniku/mrežnu opremu. Ne mora biti unifi. Može i cisco, aruba, ruckus..

 

 

 

 Imao sam unify lr ali jedan i nije mi pokrivao i kucu i dvoriste sa objektima u dvoristu. Jeftinije mi je bilo kupiti 4xM4 i prodati ovaj unify nego kupiti jos jedan Unify. Unify i uredjaje o kojima ovdje pricamo ne treba stavljati u istu recenicu. Ipak je to profi oprema i ne preporucujem je ovdje jer podesiti uniofy i podesti tp linkov mesh su dvije potpuno razlicite stvari....

 

Mesh i ne treba stavljati u ap mode niti to ikome preporucujem. A i po defaultu dodje podesen u router modu....

 Tak sam i napisao. Nepotreban trošak ako mu to nije neka potreba i želja. 

Ajde sad realno, kolko je teško setupat jedan unifi tanjur prek mobilnog app-a? Trenutno čak i brže to obaviš nego tp-link mesh. 

Aj kad smo već kod tp mesha, imaš neku ideju zakaj mi se ne prenesu podaci sa starog app u novi iako je prijavljeo na isti acc? U pitanju je 3node deco x20

16 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Koji mesh je najbolji odnos cijene i onoga što nudi? Amazon.de cijene su u igri.

Normalno sam mislio na M4 ići, no to je nešto što ću kupiti sada i vjerojatno koristiti 10,20 godina, pa ne znam ima li smisla dati 50-100% više za neki bolji sustav. Po pitanju brzine M4 isporučuje preko wifia meni više nego dovoljne brzine što sada što u budućnosti, te ima gigabitni port, tako da realno ima sve što mi treba. Tako da je zapravo pitanje koliko smisla ima ići na skuplje verzije i što s njima zapravo dobivam, izuzev potencijalno boljega signala?

 

 

3 TP Link M4 - 78€
0 TP Link AX1500 - 99€
2 TP Link AX1800 (X20) - 136€
0 D Link M15 - 109€
http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ajd kad smo već kod x20, kakvu vezu imaš i kolike su ti brzine na nodovima?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Pero Dinamit kaže...

Ajd kad smo već kod x20, kakvu vezu imaš i kolike su ti brzine na nodovima?

 To sam kod punice ugradil. Ovisi jako kak ih postaviš i konfiguraciji i sastavu prepreka. Zidovi su manji dio knauf, više blokovi, puna cigla i nešto kant. Deka su klasika gredice, armatura. Gbit optika je ulaz. Prvi, fixni node mi dođe do 650-750, ostala dva dođu na cca 250-300. Nekad manje, nekad više. Zidovi ih ubiju. Možda bi bilo i stabilnije da se još bolje rasporede. Sad su na srednjoj od 3 etaže 2kom u dojagonalnim kutevima, a jedan u prizemlju malo izvan sredine. Još uvijek je jedan kut zna izgubit vezu ali u tom kutu je jedna baka koja ne koristi ništa povezano na internet tak da za sad nije problem. Nekad kasnije ću ih trebat drugačije razmjestiti pa možda i dodat jedan. 

Stanari se ne žale. Oni kojima treba net, imaju i više nego dosta. Na jedan su spojeni telka, ps5, 2 laptopa, 2 moba, philips hue rasvjeta, alexa i još poneka sitnica tak da to ne predstavlja neki teret. Uglavnom, radi to sve ok za stream, surfanje, igru...

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...

 

Mesh i ne treba stavljati u ap mode niti to ikome preporucujem. A i po defaultu dodje podesen u router modu....

daj malo pojasni ovo, za nas koji nemamo pojma o mrezama 

 

zasto je bolje router mode od AP mode za mesh, stabilnija/brza veza ili nesto drugo?

par stranica prije, bio je savjet da se mesh spoji kabelom u router od providera, i iskljuci WiFi na tome routeru i onda spajas uredaje na mesh 1 2 iil 3 sta vec. ako se spaja na router i stavlja u router mode, jer ne dolazi onda do nekih komplikacija zbog dvostrukog DHCP-a i to?

pitam, jer ne vidim nista lose u AP modu 

 

hvala unaprijed

 

 

 

 

 

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako nekome treba imam  tp-link deco M9 plus  3 pack  viška na prodaju, prešao sam na asus pro XT12 pa mi M9 više ne traba

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Timo kaže...
Posmatrač kaže...

 

Mesh i ne treba stavljati u ap mode niti to ikome preporucujem. A i po defaultu dodje podesen u router modu....

daj malo pojasni ovo, za nas koji nemamo pojma o mrezama 

 

zasto je bolje router mode od AP mode za mesh, stabilnija/brza veza ili nesto drugo?

par stranica prije, bio je savjet da se mesh spoji kabelom u router od providera, i iskljuci WiFi na tome routeru i onda spajas uredaje na mesh 1 2 iil 3 sta vec. ako se spaja na router i stavlja u router mode, jer ne dolazi onda do nekih komplikacija zbog dvostrukog DHCP-a i to?

pitam, jer ne vidim nista lose u AP modu 

 

hvala unaprijed

 

 

 

 

 

 Najviše radi toga kaj se onda s nodea na node prebacuje tek kad izgubi signal, dok u meshu prebaci na onaj s jačim signalom pa su i prebacivanja gotovo nepostojeća. To je ovak, šturo. 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
...

 Tak sam i napisao. Nepotreban trošak ako mu to nije neka potreba i želja. 

Ajde sad realno, kolko je teško setupat jedan unifi tanjur prek mobilnog app-a? Trenutno čak i brže to obaviš nego tp-link mesh. 

Aj kad smo već kod tp mesha, imaš neku ideju zakaj mi se ne prenesu podaci sa starog app u novi iako je prijavljeo na isti acc? U pitanju je 3node deco x20

 Zar ima app sada? Ja sam to radio na ruke ;) A tada to nije ni malo user friendly ;) Za pp ne znam vjerujem ti na rijec....

Timo kaže...
Posmatrač kaže...

 

Mesh i ne treba stavljati u ap mode niti to ikome preporucujem. A i po defaultu dodje podesen u router modu....

daj malo pojasni ovo, za nas koji nemamo pojma o mrezama 

 

zasto je bolje router mode od AP mode za mesh, stabilnija/brza veza ili nesto drugo?

par stranica prije, bio je savjet da se mesh spoji kabelom u router od providera, i iskljuci WiFi na tome routeru i onda spajas uredaje na mesh 1 2 iil 3 sta vec. ako se spaja na router i stavlja u router mode, jer ne dolazi onda do nekih komplikacija zbog dvostrukog DHCP-a i to?

pitam, jer ne vidim nista lose u AP modu 

 

hvala unaprijed

 

 

 

 

 

 Kolega ti je ugrubo odgovorio ali ajd ovako. Router ti je uredjaj koji razdvaja dvije mreze. Jedna je prema routeru od telekoma a druga je premma tvojim uredjajima. Tada mesh odradjuje sve., I firewall tj filtriranje i dhcp tj dodljeljivanje IP adresa i sl. KAda je u AP modu tada to sve odradjuje telekomov router i tada gubis neke funkcije samog mesha. Drzi ga u router modu i ne opterecuj se sa time ;)

11 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
cikler kaže...
Posmatrač, da, jasno mi je. Kako sam još malo proučava vezano za mesh imam drugo pitanje. Radi se o vikendici, sa prizemljem di se nalazi ruter i još dva kata. Brzina fiksnog interneta je max.11mbit/s što je za nas domaćine ok. Ali ljeti kad dođu gosti (+10 osoba) je malo reći katastrofa. Wifi signal je bio loš i onda sam prije 5-6 godina postavi AP (Tplink Wa5210g), ali brzina interneta i dalje varira. Sad mi je to već dosadilo i ne znan hoće mi mesh ikako pomoći da 11mbit bude stabilno u svim dijelovima kuće? A što se tiče brzine interneta mi preostaje Starlink jer je mobilni signal nula bodova.

 Evo, da se javim povratno. Stigao je deco m4. Instalirao app i pratio upute i u kratko vrijeme postavio sve 3 jedinice. Mogu reći da sam prezadovoljan sa pokrivenim signalom, a kuća nije baš mala. Veza stabilna na 11 mbit, čak ide i do 12-13, više nego preko rutera od telekoma. Još ću vidit ovo ljeto kako radi kad bude puna kuća. Za sad iptv radi glatko. A hoću li jednog dana na starlink, ne znam...

 

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
  • ljdu tribam pomoci. na A1 sam optika 1000\200 ali mi pokrice nije bas dobro pogotovo na 5 ghz  koja od ova dva bi mi preporucili..lp

 

2 TP-LINK Deco X50
0 EAGLE PRO AI AX3200 m32
ulalalalla
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imate li preporuku za router za 2. Kat u kuci? Provucen je kabel izmedu katova.

Treba mi bas router radi ethernet portova, a nez jel mi se vise isplati mozda switch + AP. Radije bi isao na router jer u stanu imam multimedijski ormar di bi ga stavio pa mi dimenzije igraju veliku ulogu. U taj ormar ne mogu stavit router sa antenama jer nema mjesta jednostavno tako da bi treba neki sa integriranom antenom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ako je metalni ormarić zaboravi na unutarnji wifi iz Faradejevog kaveza.

Domet sa unutarnjim antenama je manji od dometa sa vanjskim antenama.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...

Imate li preporuku za router za 2. Kat u kuci? Provucen je kabel izmedu katova.

Treba mi bas router radi ethernet portova, a nez jel mi se vise isplati mozda switch + AP. Radije bi isao na router jer u stanu imam multimedijski ormar di bi ga stavio pa mi dimenzije igraju veliku ulogu. U taj ormar ne mogu stavit router sa antenama jer nema mjesta jednostavno tako da bi treba neki sa integriranom antenom.

 To ti je duplo golo sto bi rekli... Imas roouter koji ti cjepka mrezu na vise mreza sa svim sto ide uz to plus router bez vanjskih antena znaci manji domet i samim time manje brzine. Uzmi neki mesh i imaces jedinstvenu mrezu i full brzine a gdje ti trebaju portovi dodaj switch. 

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Ako je metalni ormarić zaboravi na unutarnji wifi iz Faradejevog kaveza.

Domet sa unutarnjim antenama je manji od dometa sa vanjskim antenama.

 Pod unutarnji wifi mislis na unutarnje antene za wifi? Ne znam kako bi stavio unutra router sa vanjskim antenama... I da, vrata su metalna, ali kuciste je plasticno ako to cini kakvu razliku...

Posmatrač kaže...
Coder256 kaže...

Imate li preporuku za router za 2. Kat u kuci? Provucen je kabel izmedu katova.

Treba mi bas router radi ethernet portova, a nez jel mi se vise isplati mozda switch + AP. Radije bi isao na router jer u stanu imam multimedijski ormar di bi ga stavio pa mi dimenzije igraju veliku ulogu. U taj ormar ne mogu stavit router sa antenama jer nema mjesta jednostavno tako da bi treba neki sa integriranom antenom.

 To ti je duplo golo sto bi rekli... Imas roouter koji ti cjepka mrezu na vise mreza sa svim sto ide uz to plus router bez vanjskih antena znaci manji domet i samim time manje brzine. Uzmi neki mesh i imaces jedinstvenu mrezu i full brzine a gdje ti trebaju portovi dodaj switch. 

 Mreza mi ne triba bit jedinstvena jer su odvojeni katovi odnosno stanovi tako da mi to nije bitno. U donjem stanu su mi roditelji, a ja u gornjem. 

Ima li meshova koji stanu u ovakav ormaric?

 

Ja sam gledao ovako nesto sto mi pase po dimenzijama dok nisam sad procitao vase komentare :D

Asus rt-ax59u ax4200

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

pitanje za korisnike deco e4/m4, iskon meshtar, nokia beacon 2... kako se podešavaju uređaji, mora li se preko njihove aplikacije na mobitelu ili postoji web sučelje?

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2024 8:10 (Ivan35).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

ja imam e4 3 komada i m4, preko deco aplikacije na mobitelu sam ih podesio pa probaj.

Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...
AF139 kaže...

Ako je metalni ormarić zaboravi na unutarnji wifi iz Faradejevog kaveza.

Domet sa unutarnjim antenama je manji od dometa sa vanjskim antenama.

 Pod unutarnji wifi mislis na unutarnje antene za wifi? Ne znam kako bi stavio unutra router sa vanjskim antenama... I da, vrata su metalna, ali kuciste je plasticno ako to cini kakvu razliku...

Posmatrač kaže...
Coder256 kaže...

Imate li preporuku za router za 2. Kat u kuci? Provucen je kabel izmedu katova.

Treba mi bas router radi ethernet portova, a nez jel mi se vise isplati mozda switch + AP. Radije bi isao na router jer u stanu imam multimedijski ormar di bi ga stavio pa mi dimenzije igraju veliku ulogu. U taj ormar ne mogu stavit router sa antenama jer nema mjesta jednostavno tako da bi treba neki sa integriranom antenom.

 To ti je duplo golo sto bi rekli... Imas roouter koji ti cjepka mrezu na vise mreza sa svim sto ide uz to plus router bez vanjskih antena znaci manji domet i samim time manje brzine. Uzmi neki mesh i imaces jedinstvenu mrezu i full brzine a gdje ti trebaju portovi dodaj switch. 

 Mreza mi ne triba bit jedinstvena jer su odvojeni katovi odnosno stanovi tako da mi to nije bitno. U donjem stanu su mi roditelji, a ja u gornjem. 

Ima li meshova koji stanu u ovakav ormaric?

 

Ja sam gledao ovako nesto sto mi pase po dimenzijama dok nisam sad procitao vase komentare :D

Asus rt-ax59u ax4200

 Kao sto ti je kolega rekao stavljanje wifi uredjaja u ormar je vrlo problematicno. Ako ti treba tj odgovara ti da su odvojene mreze onda bilo koji router igra ulogu ali ja licno to ne bi radio. Pretpostavljam da kod roditelja isto ti odrzavas mrezu. Ja sam uradio mesh i to mi je pojednostavilo život. Prije sam imao jnekoliko routera apova i sta sve ne da dobijem pokrivensti signalmo kuce i dvorista. Kupio M4 i preporodio se.....

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...

 Kao sto ti je kolega rekao stavljanje wifi uredjaja u ormar je vrlo problematicno. Ako ti treba tj odgovara ti da su odvojene mreze onda bilo koji router igra ulogu ali ja licno to ne bi radio. Pretpostavljam da kod roditelja isto ti odrzavas mrezu. Ja sam uradio mesh i to mi je pojednostavilo život. Prije sam imao jnekoliko routera apova i sta sve ne da dobijem pokrivensti signalmo kuce i dvorista. Kupio M4 i preporodio se.....

 Da, s obzirom na metalni ormaric, mogao bih i staviti switch nekakav u njega pa onda na kabel iz switch povezat mesh. Bi li to radilo?

 

U tom slucaju, mesh bi stavio negdi na otvoreno (kraj TVa mozda) jer tamo imam vec provucen kabel od ormarica (od switcha).

Pa onda na mesh mogu spojit tv direktno umjesto na switch kako je zamisljeno prvotno. Bi li to moglo radit ili unosim previse grananja signala? Sa switcha bi jos provukao lan kabel u par soba da imam stabilan signal

 

Znaci:

ISP router -> switch -> mesh -> tv

                   -> switch -> soba 1 rj45 uticnica

                   -> switch -> soba 2 rj45 uticnica

                   

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2024 11:54 (Coder256).
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Evo u linksu je na akciji tp-link ax1500 (x10) 2komada za 111 evrića, nisam nasao jeftinije.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...
Posmatrač kaže...

 Kao sto ti je kolega rekao stavljanje wifi uredjaja u ormar je vrlo problematicno. Ako ti treba tj odgovara ti da su odvojene mreze onda bilo koji router igra ulogu ali ja licno to ne bi radio. Pretpostavljam da kod roditelja isto ti odrzavas mrezu. Ja sam uradio mesh i to mi je pojednostavilo život. Prije sam imao jnekoliko routera apova i sta sve ne da dobijem pokrivensti signalmo kuce i dvorista. Kupio M4 i preporodio se.....

 Da, s obzirom na metalni ormaric, mogao bih i staviti switch nekakav u njega pa onda na kabel iz switch povezat mesh. Bi li to radilo?

 

U tom slucaju, mesh bi stavio negdi na otvoreno (kraj TVa mozda) jer tamo imam vec provucen kabel od ormarica (od switcha).

Pa onda na mesh mogu spojit tv direktno umjesto na switch kako je zamisljeno prvotno. Bi li to moglo radit ili unosim previse grananja signala? Sa switcha bi jos provukao lan kabel u par soba da imam stabilan signal

 

Znaci:

ISP router -> switch -> mesh -> tv

                   -> switch -> soba 1 rj45 uticnica

                   -> switch -> soba 2 rj45 uticnica

                   

 U isp router utakni prvi mesh i u njega onda switch. Da ti svi uredjaji budu poslije prvog mesha. Tako ces dobiti sve uredjaje u jednoj mrezi a vjeruj mi manje problema ces imati. Za prvu ruku nemoj vuci kabele samo stavi mesh uredjaje na ta mjesta gdje ti je slabiji signal. Nekako slutim da ce ti signal biti vise nego stabilan. Ako ides na M4 oni ti svaki imaju dva lan orikljucka koja mozes koristiti za tv i sl.....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice