Testiranje napajanja

poruka: 28
|
čitano: 17.464
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

Imam komp koji radi par minuta pa se sruši i smrzne, i to uglavnom nakon prvog pokretanja.

Kasnije, nakon fizičkog reseta radi stabilnije.

 

Da li neko ima ideju što bi to moglo biti?

 

Razmišljajući o tom problemu palo mi na pamet testirati napajanje.

Ima li neki softver za to?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Testiranje napajanja

Pa pokreni 3dmark06/vantage, mislim da ce to dovoljno opteretit comp da ti napajanje rikne ili se comp ugasi!

 

 

BTW: reci nam koje komponente imas i napajanje.Ak neznas onda reci barem koji proc i graficka te procitaj sa napajanja koliko W pise i koji proizvođač.

Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,0Ghz / HD4870 2D(300,250)- 3D(780,950) / 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / ASUS M2N-privremena/ logitech x-530 LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.1.2009 22:40 (Hyperion).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Hyperion kaže...

Pa pokreni 3dmark06/vantage, mislim da ce to dovoljno opteretit comp da ti napajanje rikne ili se comp ugasi!

 

 

BTW: reci nam koje komponente imas i napajanje.Ak neznas onda reci barem koji proc i graficka te procitaj sa napajanja koliko W pise i koji proizvođač.

 Athlon64 X2 6400+, HD 2600XT grafičku, Chieftec 550W. Napajanje bi trebalo biti i 'prejako' za tu konfu. Nikakav 3DMark ne mogu pokrenuti. Svaka verzija se odmah smrzne.
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

Provjeri memoriju prvo.

Ovo napajanje koje imaš je dovoljno snažno za sve tvoje potrebe, osim dvije jače grafe u sli/crossfire, ili neka X2 grafa bi vjerovatno trebala jače.

Dakle napajanje je dovoljno jako.

Koliko imaš memorijskih modula?

Ako ih je više probaj jedan po jedan u slotu koji je najbliži procesoru.

Kako je podešena memorija u bios-u.

 

Testiraj memoriju sa memtestom www.memtest.org

 

Ukoliko memorija radi,

optereti mašinu sa prime95 zadnja verzija 25,8 ili tako nešto odi na mersenne.org i skini si, to ostavi neka se vrti - izaberi just stress testing i neka preko noći vrti blend test, ako to prođe bez grešaka, osobno bih sumnjao na vga ili drivere od iste.

 

Naravno da otkloniš sumnju da nije do softvera napravi reinstalaciju windowsa ako možeš, pa probaj kako se ponaša na čistoj instalaciji.

Ako i dalje nema pomaka napravi flash biosa za ploču na zadnju reviziju koja je dostupna za skinuti sa stranice proizvođača.

 

Never underestimate the power of the dark side.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.1.2009 23:32 (Pacifist).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Testiranje napajanja
Pacifist kaže...

Provjeri memoriju prvo.

Ovo napajanje koje imaš je dovoljno snažno za sve tvoje potrebe, osim dvije jače grafe u sli/crossfire, ili neka X2 grafa bi vjerovatno trebala jače.

Dakle napajanje je dovoljno jako.

Koliko imaš memorijskih modula?

Ako ih je više probaj jedan po jedan u slotu koji je najbliži procesoru.

Kako je podešena memorija u bios-u.

 

Testiraj memoriju sa memtestom www.memtest.org

 

Ukoliko memorija radi,

optereti mašinu sa prime95 zadnja verzija 25,8 ili tako nešto odi na mersenne.org i skini si, to ostavi neka se vrti - izaberi just stress testing i neka preko noći vrti blend test, ako to prođe bez grešaka, osobno bih sumnjao na vga ili drivere od iste.

 

Naravno da otkloniš sumnju da nije do softvera napravi reinstalaciju windowsa ako možeš, pa probaj kako se ponaša na čistoj instalaciji.

Ako i dalje nema pomaka napravi flash biosa za ploču na zadnju reviziju koja je dostupna za skinuti sa stranice proizvođača.

 

Never underestimate the power of the dark side.

 

 Ma on treba 3D aplikaciju da optereti cijelu konfu! Nece nista postic s time da optereti samo proc!

Kak ti se 3dmark smrzne? Odi u c:/windows/system32/Futuremark/MSC/ i tu pobrisi direct.cll ili kak se vec zove...

To radi kod 3dmark06, prvo ga instaliras pa onda to pobrises i trebalo bi radit!
Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,0Ghz / HD4870 2D(300,250)- 3D(780,950) / 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / ASUS M2N-privremena/ logitech x-530 LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja

Hvala na savjetima. Da, prvo ću ispitati memoriju jer imam nesretnu kombinaciju:

4GB (2+2), + Win XP 32 bit, tj. ne prepoznaje mi svih 4GB.

16 godina
offline
Testiranje napajanja

Skini si S&M to ti je odlican  program za testiranje posebno za AMD procesore koji ti testira i napajanje i memoriju i grafiku, ako ti komp padne u srednjem testu onda nije dobro no vidjet ces kak bude bilo. Kad ga otvoris prvo klikni na Wizard i podesi kako vidis na slici e onda stisni Continue te na kraju Run i ostavi ga da odradi posao i napominjem da ne smije nikako past u tom Medium Quality Modu sa podesenim 100% koristenjem procesora. I svi drugi koji imaju AMD procesore nek testiraju s ovim programom jer on opterecuje puno vise AMD  procesore nego poznati Orthos!!!Cool

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=127

Athlon 64 LE-1620 (3.0ghz) - Golden Orb 2 - Kingmax Mars 1GB ddr2 800 (960mhz) - Seagate Baracuda 160gb - Seasonic S12II 430w - Samsung SM 2232BW - Gigabyte MA790X - DS4 - Ati Crosfire HD 3650 x2
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.1.2009 19:29 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

Hyperion:

"

Ma on treba 3D aplikaciju da optereti cijelu konfu! Nece nista postic s time da optereti samo proc!

"

 

Slažem se da je 3D mark opterećenje cijelog sistema,

ali njegov sistem se već ruši,

dakle treba izolirati problem zbog kojeg se ruši.

3D mark se pokreće kad smatraš da si otklonio problem i onda je to test koji služi provjeri stabilnosti sistema, ako vrti loopove preko noći bez da se sruši znači da je mašina stabilna.

 

Ako je čovjek bolestan, doktor ga neće poslati da trči maraton dok ne umre, nego će ga vjerovatno poslati na neke pretrage da utvrdi u čemu je problem, kad se postavi dijagnoza i čovjek bude izlječen, onda neka trči maraton(vrti 3D mark) i testira stabilnost svojeg zdravlja i kondicije.

 

He will join us, or die.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

U BIOS-u ne nalazim nikakvih podataka o memoriji. Kakav je to BIOS? Jel' to netko vidio?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Hyperion kaže...

Kak ti se 3dmark smrzne? Odi u c:/windows/system32/Futuremark/MSC/ i tu pobrisi direct.cll ili kak se vec zove...

To radi kod 3dmark06, prvo ga instaliras pa onda to pobrises i trebalo bi radit!
 Da, uspio sam pokrenuti 3DMark06. Sve prošlo uredno.
Nakon svježe instalacije Windowsa računalo radi i ponaša se uredno. S Windowsima je bio problem ili neki drugi softverski.
E sad, to računalo mi je važno da se ne zblesira često.
Kako se radi backup? Je li moguće presnimavanje s jednog tvrdog diska na drugi?
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

Pomagajte!!!

 

Komp mi se gasi kod igranja igrica. Temperatura procesora iznosi preko 100 stupnjeva tijekom igranja. Očistio sam komp i isto se dešava, zamjenio hladnjak procesora opet isto.

Testirao komp sa everest programom a test ne dođe do kraja već se na polovici testiranja komp ugasi. Inače nema gašenja kod drugih operacija (internet, filmovi itd) već samo kod igranja i testiranja.

Konfiguracija:  AMD Athlon(tm) 64X2 Dual Core Procesor 5000+, 2gb RAM DDR2, NVIDIA GeForce 9600 GSO

Evo sada ću staviti na test grafičku sa 3d markom pa da bar grafičku isključim iz problema.

Dali itko zna ili ima kakav prijedlog što bi moglo biti i kako da to potvrdim odnosno kojim programom.

Kao što se iz priloženog moglo zaključiti ja sam tudum za tehniku tj od onih sam tipova kojima moraš reći desni klik ovdje pa lijevi klik ondje.

Neznam šta još mogu uraditi osim da ga odnesem na servis a oni jedva čekaju takve kao ja.

POMAGAJTE HVVAALLAA.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...

Pomagajte!!!

 

Komp mi se gasi kod igranja igrica. Temperatura procesora iznosi preko 100 stupnjeva tijekom igranja. Očistio sam komp i isto se dešava, zamjenio hladnjak procesora opet isto.

Testirao komp sa everest programom a test ne dođe do kraja već se na polovici testiranja komp ugasi. Inače nema gašenja kod drugih operacija (internet, filmovi itd) već samo kod igranja i testiranja.

Konfiguracija:  AMD Athlon(tm) 64X2 Dual Core Procesor 5000+, 2gb RAM DDR2, NVIDIA GeForce 9600 GSO

Evo sada ću staviti na test grafičku sa 3d markom pa da bar grafičku isključim iz problema.

Dali itko zna ili ima kakav prijedlog što bi moglo biti i kako da to potvrdim odnosno kojim programom.

Kao što se iz priloženog moglo zaključiti ja sam tudum za tehniku tj od onih sam tipova kojima moraš reći desni klik ovdje pa lijevi klik ondje.

Neznam šta još mogu uraditi osim da ga odnesem na servis a oni jedva čekaju takve kao ja.

POMAGAJTE HVVAALLAA.

 

 Ako ti se proc pregrijava, najvjerojatnije hladnjak nije dobro montiran (ne naliježe dobro na procesor)/stavljeno je previše ili premalo termalne paste/ventilator ne radi.

 

Do duše, moguće je da ti je krepao senzor temperature procesora na MBO... Skini everest ultimate edition pa pogledaj malo što kažu temperature jezgre i procesora...

Alfa Romeo is latin for: Yes I will, but only because of your special car. Audis are mainly built for German cement salesmen.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...

Pomagajte!!!

 

Komp mi se gasi kod igranja igrica. Temperatura procesora iznosi preko 100 stupnjeva tijekom igranja. Očistio sam komp i isto se dešava, zamjenio hladnjak procesora opet isto.

Testirao komp sa everest programom a test ne dođe do kraja već se na polovici testiranja komp ugasi. Inače nema gašenja kod drugih operacija (internet, filmovi itd) već samo kod igranja i testiranja.

Konfiguracija:  AMD Athlon(tm) 64X2 Dual Core Procesor 5000+, 2gb RAM DDR2, NVIDIA GeForce 9600 GSO

Evo sada ću staviti na test grafičku sa 3d markom pa da bar grafičku isključim iz problema.

Dali itko zna ili ima kakav prijedlog što bi moglo biti i kako da to potvrdim odnosno kojim programom.

Kao što se iz priloženog moglo zaključiti ja sam tudum za tehniku tj od onih sam tipova kojima moraš reći desni klik ovdje pa lijevi klik ondje.

Neznam šta još mogu uraditi osim da ga odnesem na servis a oni jedva čekaju takve kao ja.

POMAGAJTE HVVAALLAA.

 

Pazi dali ti je hladnjak dobro pritegnut za ploču meni se jedanpput desilo da sam jednoga zabil učvrstiti i temperatura mi je bila 60° s scythe yasyom!

X4 945 @ 3.8 ghz
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Probao sa everestom temp matične se penje do 80, procesor i jezgra preko 100 u jednom trenutku je bila jezgra na 115 stupnjeva i naravno test se nije završio pošto se komp ugasio.
Moguće da se radi o pasti pa ću istu kupiti i zamjeniti u utorak no strah me da nije riknuo procesor.
E da prošao sam test sa 3d markom pa mi je malo lakše što se tiće grafulje koja i nije bog zna što.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...
Probao sa everestom temp matične se penje do 80, procesor i jezgra preko 100 u jednom trenutku je bila jezgra na 115 stupnjeva i naravno test se nije završio pošto se komp ugasio.
Moguće da se radi o pasti pa ću istu kupiti i zamjeniti u utorak no strah me da nije riknuo procesor.
E da prošao sam test sa 3d markom pa mi je malo lakše što se tiće grafulje koja i nije bog zna što.

Probaj posudit procesor od frenda ali možda je do paste, i btw si dobro pritego hladnjak?

X4 945 @ 3.8 ghz
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Još sam zaboravio napisati da dok je bio stari hladnjak koji je po meni ok u odnosu na novi, prilikom igranja a prije nego što će doći do gašenja kompa se čuje isprekidani piskutavi zvuk odnosno zujanje. I da dali bi to moglo raditi napajanje koje je 450w a stvarne snage po tablici je 150w, hm to mi je frend rekao a ja nisam imao ni pojma da ti prodaju pod jedno a u stvarnosti je sasvim drugo.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Ma hladnjak je stegnut dobro ali nisam imao pastu već je na njemu postavljena pasta tvornički jer taj hladnjak sam kupio prije ali je bio slab pa mi frend stavio svoj stari koji izgleda kao radijator i ima puno veći ventilator
15 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja
Dali postoji program koji ga neće tjerati do samih granica i koji izlista dijagnostiku jer su ga svi dosada isključili pa neznam što je točno problemčić.
Nemojte se smijati na pitanje jer sam od onih desni klik ovdje lijevi ovdje he he he. A pasta uvijek dođe kao manje zlo.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...
prilikom igranja a prije nego što će doći do gašenja kompa se čuje isprekidani piskutavi zvuk odnosno zujanje. .

po meni temperatura procesora ( u overloadu dolazi do max temp koja je podešena u biosu tj. shoutdown temp limit )

provjeriti termalnu pastu, očistit svu prašinu i zategnut hladnjak

 

EDIT: piskavi zvuk; meni se je događao ili kad bi ventilator bio na 0rpm ili kad bi došao do alert/shoutdown temperature

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2010 21:19 (enloz).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
Ok budem tako uradio pa u srijedu javim jel sam uspio riješiti problemčić. Hvala na savjetima.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja

RIJEŠIO SAM PROBLEM PREGRIJAVANJA PROCESORA.

ZAMJENIO SAM PASTU NA PROCESORU I HLADNJAKU I POČISTIO PRAŠINU I SVE ŠLJAKA KOD TESTA SA EVERESTOM NEMA GAŠENJA I TEMPERATURE POD OPTEREĆENJEM SU SADA OKO 50, 60 STUPNJEVA.

 

HVALA SVIMA NA SAVJETIMA JER BEZ VAS NEBIH MOGAO NIŠTA

 

POSEBNO HVALA ENLOZU, PETARVARGI I MR. FUGITVU NA NJIHOVIM SAVJETIMA I STRPLJENJU, LJUDI SPASILI STE ME I NAUČILI ME NEŠTO.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...

RIJEŠIO SAM PROBLEM PREGRIJAVANJA PROCESORA.

ZAMJENIO SAM PASTU NA PROCESORU I HLADNJAKU I POČISTIO PRAŠINU I SVE ŠLJAKA KOD TESTA SA EVERESTOM NEMA GAŠENJA I TEMPERATURE POD OPTEREĆENJEM SU SADA OKO 50, 60 STUPNJEVA.

 

HVALA SVIMA NA SAVJETIMA JER BEZ VAS NEBIH MOGAO NIŠTA

 

POSEBNO HVALA ENLOZU, PETARVARGI I MR. FUGITVU NA NJIHOVIM SAVJETIMA I STRPLJENJU, LJUDI SPASILI STE ME I NAUČILI ME NEŠTO.

Dobro je ne deri se...

Nulla e reale, tutto e lecito. Requiescat in pace
13 godina
neaktivan
offline
RE: Testiranje napajanja
pilots kaže...

RIJEŠIO SAM PROBLEM PREGRIJAVANJA PROCESORA.

ZAMJENIO SAM PASTU NA PROCESORU I HLADNJAKU I POČISTIO PRAŠINU I SVE ŠLJAKA KOD TESTA SA EVERESTOM NEMA GAŠENJA I TEMPERATURE POD OPTEREĆENJEM SU SADA OKO 50, 60 STUPNJEVA.

 

HVALA SVIMA NA SAVJETIMA JER BEZ VAS NEBIH MOGAO NIŠTA

 

POSEBNO HVALA ENLOZU, PETARVARGI I MR. FUGITVU NA NJIHOVIM SAVJETIMA I STRPLJENJU, LJUDI SPASILI STE ME I NAUČILI ME NEŠTO.

Caps lock on? Annoying :D šala nego super da smo pomogli!

X4 945 @ 3.8 ghz
12 godina
protjeran
offline
Alati za testanje napajanja

Da se nadovežem na temu, zanima me koje programe koristite za testiranje napajanje, te dali imate neke linkove di se može proučit kolko može bit više manje od nazivne voltaže - npr piše 12v kolko smije manje ili više bit 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Alati za testanje napajanja

Ja nemam jbg cak mi BIOS nekada pokaze netacno.

Imam onaj multimetar pa nabijem u molex pa ukljucim testove.

Ako je to ikako merodavno. Neki programi mi cak i ne pokazuju koliko ima volti. 

Samo prava linija na 1V. 

Recimo BIOS pise 11.88v a multimetar cita 12.27V, BIOS pise 4.98 a multimetar pise 5.05V. Desavalo m ise i da je crvena u BIOS na 5V(4.5) pa na multimetru pokaze normalnih 5.05V.

Ali nikada nisam video da mi ni u toku ijednog testa pretrci za dva razlike recimo sa 12.27 na 12.29V, pomeri 12.28-12.27 Pa stoji pa vrati na 12.28 a rade Primer95 i Furmakr i jos ja klikcem.

Sto se mene tice meni kada bude pokazalo 11.5 nesto i 13V, 4.5V napajanje ide na reklamaciju moze da radi kako hoce. I manje razlike.

Tu pardona nema, posto dajem preko 150e za 750W ne sme ni da bude nikakve tolarancije. Malo nesto moze nijedno nije savrseno ali nikakva setanja napona.

Sada ja ne znam mozda se to drugacije meri, ja znam tako za molex. 3V ne znam da izmerim. Mislim znam ali ne mogu da guram u 24 pin nista.

http://youtu.be/0LQWJxav7z0
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.11.2011 2:15 (Vlada011).
12 godina
protjeran
offline
Testiranje napajanja

Ma pitam jer probao sam par ploča i neće iz prve upalit nego moram par puta kliknut tipku za palit da bi upalio

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Testiranje napajanja

ljudi kod mene se komp gasi cim pocnem igrati neku jaku igru i posle ga jedva upalim iz vise pokusaja? zna li neko sta je u pitanju?

 

stane
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Testiranje napajanja
stane88 kaže...

ljudi kod mene se komp gasi cim pocnem igrati neku jaku igru i posle ga jedva upalim iz vise pokusaja? zna li neko sta je u pitanju?

 

Pa kada bi napisao koje komponente imaš, koje napajanje imaš, koliko je to sve staro, možda bi ti netko i mogao pomoći.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice