Tesla može i preko tisuću kilometara bez punjenja

poruka: 63
|
čitano: 8.398
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tesla može i preko tisuću kilometara bez punjenja".
16 godina
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
kingofthenight kaže...
Nemojte se zavatavati tako lako, elektircna auta ce doci, ali ne onom brzinom kojom ljudi to sve ocekuju.

 

Doći? Nisu li već tu?

Mislim da je Tesla Model 3 definitivno prekretnica, barem za razvijene zemlje.

To je odličan auto i što je najbitnije može ga si priuštiti čovjek s prosječnom plaćom.

Kod nas neće još jer je Hrvatska siromašna zemlja i prosječna plaća je smiješna.

16 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
dankodr kaže...
Sve je to super oko EV, samo me zanima tko će i kako proizvesti dovoljno struje za sve njih.
Vidjeli smo kilometarske kolone ovih dana u HR ~ to je svakodnevica u Njemačkoj...
Zanima me kakva će to električna mreža podneti prijenos toliko goleme električne energije kad krene punjenje EV.
Sad se sjetite koliko nafte stane tjedan tanker duljine 300 m... a šta je jedan tanker?

Biti će tu gadnih problema...
Po meni samo nuklearne elektrane mogu dati toliko električne energije, sve drugo je PRAZNA PRIČA

 Sve ce se prilagoditi, jer promjena sa standardnih automobila na EV nece biti toliko brza.

A jos jedna bitna stvar su samovozeca vozila i s njihovim koristenjem se smanjuje potreba za ogromnim brojem vozila. Tako da ce mozda biti dovoljno 200 milijuna vozila umjesto milijardu koliko ih ima danas na cestama.

15 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Pa u ZG imaš zgradu Ljepoticu u kojoj živi oko 5 000 ljudi ~ koliko automobila oni imaju? ZG je grad sa skoro milijun ljudi. Sad si zamisli velegrad sa 10 milijuna. NEMA tih fotopanela koji mogu proizvesti struje za automobile.
I onda uleti jesen, zima... pa TRI TJEDNA magla :-D

Zamislite benzinske pumpe uz autoceste.... koliko punjača trebaju imati ako punjenje jednog auta traje DVA SATA?

Kakve se oscilacije u elektroenergetskoj mreži očekuju kod punjenja automobila mogu očekivati, ovisno o dobu dana. Kako će to sustav izdržati a da se ne razleti ?

Rekoh, biti će tu gadnih problema
16 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
dankodr kaže...
Pa u ZG imaš zgradu Ljepoticu u kojoj živi oko 5 000 ljudi ~ koliko automobila oni imaju? ZG je grad sa skoro milijun ljudi. Sad si zamisli velegrad sa 10 milijuna. NEMA tih fotopanela koji mogu proizvesti struje za automobile.
I onda uleti jesen, zima... pa TRI TJEDNA magla :-D

Zamislite benzinske pumpe uz autoceste.... koliko punjača trebaju imati ako punjenje jednog auta traje DVA SATA?

Kakve se oscilacije u elektroenergetskoj mreži očekuju kod punjenja automobila mogu očekivati, ovisno o dobu dana. Kako će to sustav izdržati a da se ne razleti ?

Rekoh, biti će tu gadnih problema

 https://hr.wikipedia.org/wiki/Nuklearna_fuzija

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Visak kaže...
Prije 20 godina izgledalo je nevjerojatno da će svatko imati mobitel koji ima 10MBs vezu i da će to plaćati 50 kn mjesečno, te da će na stotinama krovova po gradu biti odašiljači.

Nije to došlo preko noći, ali je došlo. Tako izgleda da i el. automobili dolaze. No za razliku od mobitela, Hercegovci će ih zadnji nabaviti.

 Baba Vanga ili Nostradamus?  Kauzalnost nije dobra osnova za stvaranje zaključaka, ako te nisam pobrkao sa nekim drugim, ti kao "veliki znanstvenik" bi se trebao kloniti takvih izjava.

 

Električni auti su korektne igračke, slično kao i mobiteli, čak i donekle korisne spravice u gradovima, kao i mobiteli, ali za ozbiljnu svrsishodnu primjenu trebaju dobru bateriju, kao i mobiteli. Fora je u tome da mobiteli ipak ne trebaju tak veliku bateriju kak auti pa su onda brzo  evoluirali jerbo im je najgora mana bila ne postojanje specijaliziranog očvrsja i naputbine kao i nepostojeće tržište, što u domeni vozilica nikako nije problem. Već postoje razni tipovi vozila sa jako dobro razvijenim očvrsjem i nešto malo naputbine te deeebelim tržištem koje ima prilično dobru ideju što zapravo želi od vozila.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mbaksa kaže...

Neće li električna vozila riješiti problem toksičnih plinova (poput NOx) u gradovima? Na kraju krajeva, to i jest glavni razlog zbog kojeg se sve više zemalja odlučuje na zabranu prvo dizela, a potom i benzinaca u gradovima u dogledno vrijeme.

 

To tako lijepo zvuči, no da li je istina, ja baš i nisam tako siguran. Derivati NO se dadu lijepo neutralizirati pa najnoviji dieseli smanjuju emisiju NO derivata za 90%, ali zahtjevaju malo educiranijeg korisnika. 

Tu mora bit nešto drugo u planu, a ne briga za troškove zdravlja populacije u gradovima. Možda nema nafte, možda im je dosta "mudžahedina" koji su puni para, a možda im kompletna autoindustrija u obliku u kojem jest lagano ide na jetra pa su odlučili na silu "tržišno" preokrenuti model poslovanja ili možda čak i ogaditi ljudima ideju "privatnog vozila". 

Realno gledano koliko Vas dobije ospice kad mu je baterija mobitela prazna, eh sad, čekajte da vidite kak se bute osjecali kad vam je baterija u autu prazna. Ako ste imalo kraćih živaca, rađe bute zvali taxi.

 

Čisto da napomenem...nemam nikakve preferencije, osim apsolutne komocije uporabe vozila.

16 godina
moderator
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...
To tako lijepo zvuči, no da li je istina, ja baš i nisam tako siguran. Derivati NO se dadu lijepo neutralizirati pa najnoviji dieseli smanjuju emisiju NO derivata za 90%, ali zahtjevaju malo educiranijeg korisnika.

Pa educiraj nas onda. Ako se mogu reducirati, zašto se ne reduciraju i nisu reducirani, pa da onda uopće to ne bi bilo nikakvo pitanje?

 

I opet - 100% je bolje od 90%, ne?

 

Sroljo the second kaže...
Tu mora bit nešto drugo u planu, a ne briga za troškove zdravlja populacije u gradovima. Možda nema nafte, možda im je dosta "mudžahedina" koji su puni para, a možda im kompletna autoindustrija u obliku u kojem jest lagano ide na jetra pa su odlučili na silu "tržišno" preokrenuti model poslovanja ili možda čak i ogaditi ljudima ideju "privatnog vozila".

Čemu teorije zavjera?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mbaksa kaže...

Pa educiraj nas onda. Ako se mogu reducirati, zašto se ne reduciraju i nisu reducirani, pa da onda uopće to ne bi bilo nikakvo pitanje?

 

I opet - 100% je bolje od 90%, ne?

 

Sroljo the second kaže...
Tu mora bit nešto drugo u planu, a ne briga za troškove zdravlja populacije u gradovima. Možda nema nafte, možda im je dosta "mudžahedina" koji su puni para, a možda im kompletna autoindustrija u obliku u kojem jest lagano ide na jetra pa su odlučili na silu "tržišno" preokrenuti model poslovanja ili možda čak i ogaditi ljudima ideju "privatnog vozila".

Čemu teorije zavjera?

 

1. Googlaj DEF, SCR..90% dole NOx.

 

2. Nisu teorije jer ih nisam dokazao, nego hipoteze. I nisu zavjeraške nego logične jerbo NOx sa svojom štetnosti kroz malo kiseliša koji ti stvori u kontaktu sa sluznicom pluća i očiju i nije nekakva velika stvar. oporavil se buš. Puno veća srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije. Štete su drastične na skoro svim poljima koja ti mogu pasti na pamet, no opet, "oni" se koncentriraju na auteke. Ha dobro, valjda zato jer je puno lakše odrapiti poreze na aute i ne dobiti etiketu socijalne neosjetljivosti. Za više detalja tu je google, tema je opširna, preporučam ignorirati alternativne stranice jer stvari napuhavaju stostruko.  Sve u svemu IMHO, to su nekakve blesave igre koje nisam do kraja dokučio, ali budem.

 

16 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Danko, pa vec danas Tesla radi na "swap" sustavu. Za 5 do 10 godina elektricni auti se nece punit tradcionalno, vec ce doci na platformu i u par sekundi zamjenit za punu bateriju. Brze nego natocit benzin. Ovo kaj danas vidimo je neka vrsta dokaza da elektricni auti mogu bez problema konkurirati autima na fosilna goriva.
16 godina
moderator
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...
1. Googlaj DEF, SCR..90% dole NOx.

S obzirom da si ti to već guglao, i s obzirom da nisam samo ja u pitanu nego i drugi forumaši, bilo od tebe korekteno da staviš linkove.

 

Sroljo the second kaže...
2. Nisu teorije jer ih nisam dokazao, nego hipoteze.

Prvi put sad čujem za "hipoteze zavjera". LOL

 

Kad već druge pozivaš na edukaciju, mogao bi se i ti educirati o tome što u kojem kontekstu znači riječ "teorija".

 

Sroljo the second kaže...
I nisu zavjeraške nego logične

Ono što si iznio, na način što si iznio, posve je u skladu s teorijama zavjere.

 

Sroljo the second kaže...
jerbo NOx sa svojom štetnosti kroz malo kiseliša koji ti stvori u kontaktu sa sluznicom pluća i očiju i nije nekakva velika stvar. oporavil se buš.

The main effect of breathing in raised levels of nitrogen dioxide is the increased likelihood of respiratory problems. Nitrogen dioxide inflames the lining of the lungs, and it can reduce immunity to lung infections. This can cause problems such as wheezing, coughing, colds, flu and bronchitis.

Increased levels of nitrogen dioxide can have significant impacts on people with asthma because it can cause more frequent and more intense attacks. Children with asthma and older people with heart disease are most at risk.

izvor

 

Sroljo the second kaže...
Puno veća srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije.

Zašto jednom lošom stvari opravdavaš drugu? Kakve veze ima ta druga loša stvar i što je se ne rješava u ovom trenutku s NOx?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje

Sorry stari, ovo ti je za mene previše... ali evo znak dobre volje i valjda bude kraj.

 

1. Linkovi: Ne mogu ti ja to objasniti, moraš to naučiti, daj nešto od sebe pa buš manje napadal.

2. Hipoteza, da fora je, zar ne. Da zaista je hipoteza.

3. Svi planovi, ideje i akcije čiji glavni ciljevi nisu do kraja jasno i nedvosmisleno dokazani i otkriveni, nego su obavijeni konsensusima, dogovrima, kauzalnostima su same po sebi zavjere. I tvoje propitkivanje mene ima nekakve ciljeve koji nisu u potpunosti objašnjeni jer ti pitanja nemaju ton koji bi imao netko tko želi razmjeni mišljenja. Sve je zavjera ako ne znaš u kom grmu leži zec, ništa novo, previše nedefinirano te stoga služi jedino jasnom iskazivanju animoziteta - OK.. 

4. Koliko povišeni nivo NO2 , kolika vjerojatnost dišnih problema, kakva upala dišnih puteva, btw znaš kad imaš crvenilo na koži to ti je isto upala, koliko smanjuje imunitet. Kašljanje, sviranje, prehlade, gripe, bronhitis, da stvarno puno toga može izazvati ove probleme pa i izloženost nedefiniranoj količini NO2.

5. Netko sklon konstruktivnoj razmjeni mišljenja bi pitao "zašto imaš drugačije prioritete", pa zato jer su štete puno veće na drugoj strani.

 

Možemo li se sada pozdraviti, sorry, ali ne sviđa mi se smjer i ton.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...

 Baba Vanga ili Nostradamus?  Kauzalnost nije dobra osnova za stvaranje zaključaka, ako te nisam pobrkao sa nekim drugim, ti kao "veliki znanstvenik" bi se trebao kloniti takvih izjava.

 Rekao bih da nisi pobrkao osobe, ali jesi značenje riječi. Kauzalnost (uzročno posljedična veza) je izvrsna osnova za stvaranje zaključka, vjerojatno si mislio na korelaciju, mada ni ta riječ nije ovdje prikladna.

 

Naime, ja nisam donosio nikakav zaključak na temelju primjera s mobitelom, nego sam ukazao onima koji nisu u stanju zamisliti velike promjene u infrastrukturi i ponašanju korisnika, da smo nešto slično nedavno prošli.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje

Da fakat ispade nezgrapno da sam se na trenutak zblenuo. Fali rječca "takva"  ispred kauzalnost. Nemreš to tak zaključiti na osnovu mobitela jer ništ ne stoji. Da smo se prije 10 godina vozili na zapregama pa sad uletili u električne aute, ok, ali nismo. Trenutno imamo odlične aute, nudi nam se nešto što je inferiorno u domeni korisničke autonomije uporabe vozila. I to je tak jednostavno da se nema kaj za shvatiti. Baterije nisu dovoljno dobre, pune se predugo, životni vijek im je kratak ako ih se puni brzo i ta kompletna inkomodacija je dobavjiva za paprenu cijenu. "Neprocjenjivo" -  kak bi rekli u MasterCardu :)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Ti i dalje tvrdiš da ja zaključujem jedno, a ja ti objašnjavam da sam rekao nešto drugo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Visak kaže...
Ti i dalje tvrdiš da ja zaključujem jedno, a ja ti objašnjavam da sam rekao nešto drugo.

 Ma ok... a da li si ti odlučio porazmisliti o tome koliko je to što si rekao neprilkladno u svjetlu onoga kako si to prikazao?

 

Mi već imamo aute i to jako dobre aute. Sad se dešava politika koja želi promjeniti vrstu auta iz razno raznih nedovoljno definiranih razloga pa onda idealistične, inovativne tvrtke sa super idealističnim, inovativnim i altruističnim poduzetnim vlasnicima godinama odoljevaju tržišnim nebulozama nudeći inferioran proizvod. I to sve uz "svesrdnu podršku javnosti" koju se polagano taslači sa sve većim porezima na emisije CO2.

 

Prije nisamo uopće imali mobitele i ljudi su ih zaista htjeli jer su željeli komunicirati. Sad pak, ne znam kako će ti isti ljudi sa tim autima na baterije putovati kak su to do sada radili. Čak i Mujo razumije da će mu put iz Minkena do Bosne biti više nego naporan u odnosu na Golfa 2.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Ti auti ni ne ciljaju Muju, kojeg boli briga za dim koji ostaje iza njegovog Golfa i što se događa sa starim uljem kad ga prolije u kanalizaciju. To je za ljude koji razmišljaju na drugi način, a kao i u drugim civilizacijskim pitanjima, Muji će se to 'objasniti' zabranama i kaznama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Visak kaže...
Ti auti ni ne ciljaju Muju, kojeg boli briga za dim koji ostaje iza njegovog Golfa i što se događa sa starim uljem kad ga prolije u kanalizaciju. To je za ljude koji razmišljaju na drugi način, a kao i u drugim civilizacijskim pitanjima, Muji će se to 'objasniti' zabranama i kaznama.

 

Uf, misliš da bu Mujo odlagal baterije u reciklažno dvorište?  Da čudni su ti ljudi koji bi se vozili na baterije, tu se slažem. Nekad je i bengula bila bolesno jeftina, a i prilično čista, poslje kad se koncept morao prilagoditi i za Muju, jer bez Muje nema ekonomije, ošl'o sve u helać. Povjest ima čudnu karakteristiku, voli se ponavljati.

16 godina
moderator
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...

1. Linkovi: Ne mogu ti ja to objasniti, moraš to naučiti, daj nešto od sebe pa buš manje napadal.

Ne trebaš ti meni ništa objašnjavati - trebaš objasniti forumašima, trebaš referencama stati iza svojih tvrdnji. Pa da se vidi koliko su tvoje tvrdnje utemeljene.

 

Sroljo the second kaže...

4. Koliko povišeni nivo NO2 , kolika vjerojatnost dišnih problema, kakva upala dišnih puteva,

Educiraj se.

 

A ako negiraš povezanost, onda to dokaži.

 

NOx spojevi negativno utječu i na okoliš, u vidu kiselih kiša.

 

Nadalje, NOx nisu jedine štetne tvari iz ispuha motornih vozila.

 

Sroljo the second kaže...

5. Netko sklon konstruktivnoj razmjeni mišljenja bi pitao "zašto imaš drugačije prioritete", pa zato jer su štete puno veće na drugoj strani.

Netko sklon konstruktivnoj razmjeni mišljenja ne bi koristio logičku pogrešku "lažna dvojba". Na koji način zabrana prodaje dizelskih i benziskih vozila u bliskoj budućnosti onemogućava rješavanje problema "srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije"?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mbaksa kaže...
Sroljo the second kaže...

1. Linkovi: Ne mogu ti ja to objasniti, moraš to naučiti, daj nešto od sebe pa buš manje napadal.

Ne trebaš ti meni ništa objašnjavati - trebaš objasniti forumašima, trebaš referencama stati iza svojih tvrdnji. Pa da se vidi koliko su tvoje tvrdnje utemeljene.

 

Sroljo the second kaže...

4. Koliko povišeni nivo NO2 , kolika vjerojatnost dišnih problema, kakva upala dišnih puteva,

Educiraj se.

 

A ako negiraš povezanost, onda to dokaži.

 

NOx spojevi negativno utječu i na okoliš, u vidu kiselih kiša.

 

Nadalje, NOx nisu jedine štetne tvari iz ispuha motornih vozila.

 

Sroljo the second kaže...

5. Netko sklon konstruktivnoj razmjeni mišljenja bi pitao "zašto imaš drugačije prioritete", pa zato jer su štete puno veće na drugoj strani.

Netko sklon konstruktivnoj razmjeni mišljenja ne bi koristio logičku pogrešku "lažna dvojba". Na koji način zabrana prodaje dizelskih i benziskih vozila u bliskoj budućnosti onemogućava rješavanje problema "srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije"?

 Katastrofa...

 

1. Da li to mene netko plaća na ovom forumu ili je zabranjeno iznositi stavove mišljenja i tvrdnje? Koga zanima bude googlao, koga ne zanima, onda ga valjada ne zanima.

 

2. Evo klikam... smijurija... tko je to platio?

Nešto su povezali, ništa nedvojbeno, vrlo labava studija koju sam otvorio, dalje nema smisla

Evo što kaže u jednoj od njih:

"We found modest positive associations between air pollution exposure from traffic during infancy and asthma in children during the first 12 years of life, with stronger effects suggested for nonallergic asthma"

Mogli su na taj način testirati efekt efekt mantranja i molitve na ozdravljenje pacijenata... Tko zna koliko bi onda asmatičara uočili. Uostalom sa Astmom i alergijama se kompletno zapadna civilizacija bori zadnjih 50 godina. Sirotinjski  istočnjaci iako su vozili jako dimljive aute začudo nisu imali tih problema dok se nisu pozapadili... studija pitati ćeš...pa googlaj.

Kad ti doktori negdje spomenu "alergija" u bilokojem kontekstu to slobodno možeš čitati - nemamo pojma o pojmu, mislimo da je alergija, a možda i nije alergija. Samo me nemoj pitati kak to znam, nije preko googla, ali možeš googlati i to.

 

Gradski zrak nije samo zrak prometa automobila sa unutarnjim sagorijevanjem, u studiji nigdje ne piše kako su nedovjbeno utvrdili da je to samo od vozila. Razni spojevi, NO spojevi kao najštetnij pa ih se zato posebno spominje, da naglasim za one koji to ne razumiju, nastaju i u pazi sad, spalionicama, termoelektranama,  toplanama i sličnim objektima, koji su obično u blizini gradova. Nadalje ništa nije ništetno, stvar je isključivo mjere. Od svih spojeva koje proizvode vozila NO spojevi su najgori, ali ako ih je dovoljno malo smetaju doslovno nikome.

 

3. Negiram štetnost i želiš dokaz? Prvi glas da ja negiram, lijepo bi bilo da se prestane sa optužbama i glupavim zaključima. Napisao sam "prioriteti",  ali...vidim ljudi padaju kao muhe oko nas zbog ispušnih plinova iz raznoraznih vozilica.

  

4. Lažna dvojba ne postoji u ovom slučaju, google ti je prijatelj.

But our analysis shows that livestock and their byproducts actually account for at least 32,564 million tons of CO2e per year, or 51 percent of annual worldwide GHG emissions.

http://www.worldwatch.org/files/pdf/Livestock%20and%20Climate%20Change.pdf

Od kad je ovo krenulo izračunavanje tereta se rapidno mjenja, sad smo na mizernih 14% :). Statistika je oduvijek bila kurva :).

 

I BTW obzirom da ti je tak teško googlati, evo ti jedan školski link za redukciju NOx kao NAJOPASNIJIH spojeva kod diesela.

https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_catalytic_reduction

To se uredno primjenjuje u novim diesel vozilima.

 

Može sad jedan EOD, fakat nema smisla, imam osjećaj kao da komuniciram sa nekim tko je jako bijesan...ajd EOD..

16 godina
moderator
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...
2. Evo klikam... smijurija... tko je to platio?

Nešto su povezali, ništa nedvojbeno, vrlo labava studija koju sam otvorio, dalje nema smisla

Evo što kaže u jednoj od njih:

Lijenost i cherry picking.

 

Odavde:

By contrast with the inconsistent experimental data on nitrogen dioxide, the body of observational data supporting its role in the exacerbation of asthma and asthma incidence continues to grow in breadth and consistency. Studies of asthmatic children and adults in the past 5 years have identified associations between nitrogen dioxide and symptoms of asthma,54,72 reduced response to bronchodilators,73decrements in lung function,30 and exacerbation of asthma.57,60,62 Notable, several studies have identified an increase in asthma incidence or prevalence associated with exposure to nitrogen dioxide.1115

Biological plausibility for nitrogen dioxide as a cause of asthma is supported by experimental data from animals74 and controlled exposures of healthy and asthmatic adults,75,76 showing enhanced pulmonary neutrophilic inflammation and the promotion of a Th2/Th17 phenotype, although not all studies of asthmatic patients showed such an effect of nitrogen dioxide.77 Despite weaknesses in toxicological data, consistent results from observational studies over a broad range of exposures and in diverse populations suggest that nitrogen dioxide is associated with significant morbidity in asthmatic individuals and might be a cause of incident asthma.

(ovo što u prvoj rečenici govori o "inconsistent experimental data" odnosi se na kratkotrajne studije)

 

Sroljo the second kaže...
3. Negiram štetnost i želiš dokaz? Prvi glas da ja negiram, lijepo bi bilo da se prestane sa optužbama i glupavim zaključima. Napisao sam "prioriteti",  ali...vidim ljudi padaju kao muhe oko nas zbog ispušnih plinova iz raznoraznih vozilica.

Ako ne negiraš štetnost, u čem je onda problem?

 

Tvoja izjava "Puno veća srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije." implicira da smatraš da bismo se trebali baviti time, a ne NOx. Je li to tvoj stav? Zašto se ne bismo bavili s oba problema? Zašto bi prvo trebalo riješiti ovaj drugi (u ovome trenutnu i u bliskoj, a možda i daljnjoj budućnosti vjerojatno nerješivi problem) prije nego li se počnemo baviti s ispušnim plinovima motornih vozila?

 

Sroljo the second kaže...
4. Lažna dvojba ne postoji u ovom slučaju, google ti je prijatelj.

Ako lažna dvojba ne postoji, onda nemaš ništa protiv da se rješava problem NOx, zar ne?

 

Sroljo the second kaže...
I BTW obzirom da ti je tak teško googlati, evo ti jedan školski link za redukciju NOx kao NAJOPASNIJIH spojeva kod diesela.

https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_catalytic_reduction

To se uredno primjenjuje u novim diesel vozilima.

Misliš, novim dieselima koji ne varaju na testovima, ne? Je li to dovoljna redukcija da ne utječe na zdravlje ljudi i da ne izaziva kisele kiše (za ovo drugo sigurno nije)? Je li to idealna redukcija? Vozila s motorima s unutarnjim izgaranjem zabranjuju se u gradovima unatoč tome pa bi se moglo zaključiti da odgovorni smatraju da ta redukcija, pogotovo kad se uključe i ostale štetne tvari iz ispuha, ni dalje nije dovoljna.

 

A zar s električnim automobilima ne bi dobili potpunu redukciju? Ne samo NOx spojeva, nego i svih ostalih štetnih tvari iz ispuha.

 

 

Sroljo the second kaže...
Može sad jedan EOD, fakat nema smisla, imam osjećaj kao da komuniciram sa nekim tko je jako bijesan...ajd EOD..

Bijesan? LOL. Jesi li ti sposoban normalno sudjelovati u raspravi, u iznošenju argumenata i kontraargumenata bez ad hominem napada?

12 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mbaksa kaže...

Jesi li ti sposoban normalno sudjelovati u raspravi, u iznošenju argumenata i kontraargumenata bez ad hominem napada?

 TLDR: Nije.

Uletio je i počeo bacat svoju priču sa ako vas zanima guglajte.

Sroljo ne shvaća da je on taj koji mora uvjeriti nas ako zeli da ga shvatimo ozbiljno, pošto su to njegove teorije. Ali sroljo kaze da googlamo ako nas zanima, sad il nema volje za graditi argument ili nezna/nemoze sam potvrdit svoje stavove.

Pa vjerovatno sroljo nezna/nemoze, pošto je očigledno da ima volje za pisanje nebitnih gluposti.

 

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.8.2017 2:50 (Et_Tu_Brute?).
10 godina
offline
Tesla može i preko tisuću kilometara bez punjenja

Dokle god obnovljivi izvori i električni auti nebudu, recimo to tako, mainstream, mi ne znamo koji je njihov utjecaj na okoliš. Dakle, ne govorim o krajnjem proizvodu (auti ne dime, solarne ploče nemju emisije), nego o proizvodnom procesu te na kraju reciklaža i odlaganje otpada.

 

Zasad je to relativno bezazleno, ali kasnije u budućnosti bi mogao biti problem jer proizvodnja baterija, solarnih ploča itd i nije baš najčišći proces, kao što nije ni reciklaža te odlaganje.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 2 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mbaksa kaže...
Sroljo the second kaže...
2. Evo klikam... smijurija... tko je to platio?

Nešto su povezali, ništa nedvojbeno, vrlo labava studija koju sam otvorio, dalje nema smisla

Evo što kaže u jednoj od njih:

Lijenost i cherry picking.

 

Odavde:

By contrast with the inconsistent experimental data on nitrogen dioxide, the body of observational data supporting its role in the exacerbation of asthma and asthma incidence continues to grow in breadth and consistency. Studies of asthmatic children and adults in the past 5 years have identified associations between nitrogen dioxide and symptoms of asthma,54,72 reduced response to bronchodilators,73decrements in lung function,30 and exacerbation of asthma.57,60,62 Notable, several studies have identified an increase in asthma incidence or prevalence associated with exposure to nitrogen dioxide.1115

Biological plausibility for nitrogen dioxide as a cause of asthma is supported by experimental data from animals74 and controlled exposures of healthy and asthmatic adults,75,76 showing enhanced pulmonary neutrophilic inflammation and the promotion of a Th2/Th17 phenotype, although not all studies of asthmatic patients showed such an effect of nitrogen dioxide.77 Despite weaknesses in toxicological data, consistent results from observational studies over a broad range of exposures and in diverse populations suggest that nitrogen dioxide is associated with significant morbidity in asthmatic individuals and might be a cause of incident asthma.

(ovo što u prvoj rečenici govori o "inconsistent experimental data" odnosi se na kratkotrajne studije)

 

Sroljo the second kaže...
3. Negiram štetnost i želiš dokaz? Prvi glas da ja negiram, lijepo bi bilo da se prestane sa optužbama i glupavim zaključima. Napisao sam "prioriteti",  ali...vidim ljudi padaju kao muhe oko nas zbog ispušnih plinova iz raznoraznih vozilica.

Ako ne negiraš štetnost, u čem je onda problem?

 

Tvoja izjava "Puno veća srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije." implicira da smatraš da bismo se trebali baviti time, a ne NOx. Je li to tvoj stav? Zašto se ne bismo bavili s oba problema? Zašto bi prvo trebalo riješiti ovaj drugi (u ovome trenutnu i u bliskoj, a možda i daljnjoj budućnosti vjerojatno nerješivi problem) prije nego li se počnemo baviti s ispušnim plinovima motornih vozila?

 

Sroljo the second kaže...
4. Lažna dvojba ne postoji u ovom slučaju, google ti je prijatelj.

Ako lažna dvojba ne postoji, onda nemaš ništa protiv da se rješava problem NOx, zar ne?

 

Sroljo the second kaže...
I BTW obzirom da ti je tak teško googlati, evo ti jedan školski link za redukciju NOx kao NAJOPASNIJIH spojeva kod diesela.

https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_catalytic_reduction

To se uredno primjenjuje u novim diesel vozilima.

Misliš, novim dieselima koji ne varaju na testovima, ne? Je li to dovoljna redukcija da ne utječe na zdravlje ljudi i da ne izaziva kisele kiše (za ovo drugo sigurno nije)? Je li to idealna redukcija? Vozila s motorima s unutarnjim izgaranjem zabranjuju se u gradovima unatoč tome pa bi se moglo zaključiti da odgovorni smatraju da ta redukcija, pogotovo kad se uključe i ostale štetne tvari iz ispuha, ni dalje nije dovoljna.

 

A zar s električnim automobilima ne bi dobili potpunu redukciju? Ne samo NOx spojeva, nego i svih ostalih štetnih tvari iz ispuha.

 

 

Sroljo the second kaže...
Može sad jedan EOD, fakat nema smisla, imam osjećaj kao da komuniciram sa nekim tko je jako bijesan...ajd EOD..

Bijesan? LOL. Jesi li ti sposoban normalno sudjelovati u raspravi, u iznošenju argumenata i kontraargumenata bez ad hominem napada?

 Hebate koja katastrofa, siguran si ti u uvjerenju da neke razmeš.

 

Pa dobro:

 

1. Citiranje studije:

the body of observational data supporting its role in the exacerbation of asthma and asthma incidence continues to grow in breadth and consistency

raste u odnosu na što? da nije od 0 do 1% ili ? I koja je to masa podataka, kako je prikupljena?

Studies of asthmatic children and adults in the past 5 years have identified associations between nitrogen dioxide and symptoms of asthma

Povezuje? U KOJOJ MJERI i NA KOJI NAČIN..

Notable, several studies have identified an increase in asthma incidence or prevalence associated with exposure to nitrogen dioxide

Povećanje - opet KOLIKO na koji način i zašto?

 

Glupavo kompariranje, čista alternativa.. .baviti se sa takvim "studijama" nije previše pametno jer na isti način možeš dovesti u negativan kontekst što god ti padne na pamet.

 

Gle, jasno je da ti treba autoritet kojem vjeruješ, ok, možda da posjetiš Crkvu, tam je to puno jednostavnije. No razvidno je studije razumiješ vrlo slično kao i moja baka ideju svemirskih brodova.

 

 

2. Negiranje štetnosti... Nikada nisam negirao štetnost, to je tek tvoja projekcija i želja za sukobom. Ako je napisano da postoje "puno gora sranja" ne bi li bilo logično zaključiti da su i emisije raznih vozilica također sranja? Lijepo sam te zamolio da se skuliraš, ali ne, i dalje ideš na nož.

 

3. gdje sam napisao da me smeta rad na smanjenju emisije ispušnih plinova? Čista projekcija i nepotrebna želja za sukobom.

 

4. takozvani "diesel gate" su bili posve drugačiji sustavi od onoga što sam ti linkao.

 

5. Da bijesan si, vrlo si bijesan. Sad vidim pa ti si nekakav moderator... ok... stari daj se skuliraj, jer više je nego razvidno da uopće ne vidiš širinu problematike. 

 

Meni ti ovo zaista ne treba, prepucavanje sa navodnim znanstvenikom. Onaj drugi sa x-rayanom lubanjom je bar zabavan.

Prije sam molio za kraj, više odgovaral ne bum.

 

 

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Et_Tu_Brute? kaže...
mbaksa kaže...

Jesi li ti sposoban normalno sudjelovati u raspravi, u iznošenju argumenata i kontraargumenata bez ad hominem napada?

 TLDR: Nije.

Uletio je i počeo bacat svoju priču sa ako vas zanima guglajte.

Sroljo ne shvaća da je on taj koji mora uvjeriti nas ako zeli da ga shvatimo ozbiljno, pošto su to njegove teorije. Ali sroljo kaze da googlamo ako nas zanima, sad il nema volje za graditi argument ili nezna/nemoze sam potvrdit svoje stavove.

Pa vjerovatno sroljo nezna/nemoze, pošto je očigledno da ima volje za pisanje nebitnih gluposti.

 

 Sroljo shvaća da ljude ne možeš ničemu naučiti odnosno ti ljudi mogu nešto naučiti samo ako to sami učine.  Vjera u studije bez razumjevanja istih koje BTW izgledaju kao da ih je netko prepisivao sa new age stranica nije baš nekakav podstrek za ozbiljniju komunikaciju na ovom forumu. Sve te studije Vam pokazuju jedno veliko ništa, no opet ne trebaju nam studije da osjetimo štetnost raznih produkata izgaranja. Bitni su odnosi i omjeri. Šta bi rekao na činjenicu da samo pola metra do metar od tvojih usta imaš bakterije koje te mogu doslovno ubiti za omanji sepet sati. Da bakterije su ti u smradnom otvoru. Možda da zabranimo ljude sa probavnim traktom i zamjenimo ih za ekološkije verzije na baterije?

 

Sroljo tek ne podržava histeriju koju stvaraju navodni i vrlo ratoborni znanstvenici.

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Sroljo the second kaže...
5. Da bijesan si, vrlo si bijesan. Sad vidim pa ti si nekakav moderator... ok... stari daj se skuliraj, jer više je nego razvidno da uopće ne vidiš širinu problematike. 

Svoje stanje uma (bjesnoću) projiciraš na druge. Smiri se, saberi se. Ovo je forum - mjesto za raspravu. Ako ti netko kontrira, ako izloži suprotstavljeno mišljenje, to ne znači da se ljuti na tebe - to samo znači da ima drugačiji stav. A to što ti netko argumentirano kontrira nije razlog da budeš bezobrazan. Ako misliš da te se krivo shvatilo, onda lijepo objasniš što si mislio izrečenim.

 

Također, kad oftopičariš ("Puno veća srajna imamo u prehrambenoj industriji kroz uzgoj biljnog i životinjskog svijeta za prehranu populacije."), onda se nemoj žaliti kad se to dovede u vezu s drugim stvarima koje si napisao. Ja to tvoje oftopičarenje tada nisam doživio kao oftopičarenje jer mi nije bilo jasno zbog čega bi oftopičaro. A sad ispada da si samo oftopičario.

 

 

Nije mi sad na kraju jasno - nemaš ništa protiv zabrane prodaje vozila na fosilna goriva u dogledno vrijeme radi smanjenja NOx i drugih štetnih tvari?

15 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
Rezime: kad jeftini elektricni dobace 1000 km realno, fosilna idu u proslost kod osobnih auta 😁
 
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Tesla može i preko tisuću kilometara bez punjenja

Kad električni auti budu dostupni normalnom čovjeku, kad infrastruktura bude tu, kad se "jednostavnošću"(mislim tu na punjenje i nastavak vožnje) budu mogli nositi sa benzinskim i dizelskim konkurentima i možda najvažnije običnom čovjeku, kad će eksterijer i interijer biti u rangu običnog benzinsko/dizelskog kompakta, da ne govorimo o nekakvim premium limuzinama i slično, onda možda imaju šanse.

Mislim, daj pogledaj interijer te nove tesle, 3 ili štoveć. Imaš jedan j*beni monitor na sredini i volan. To je prije svega toliko vozački neprilagođeno i glupo da je jednostavno neopisivo. U trenutku kad se svi proizvođači trude informacije i iskustvo što više i jednostavnije prenjeti vozaču u obliku kojekakvih active displayeva umjesto standardne instrumente ploče, eto dođe teslić i zakelji monitor na sredinu. 

O onom modelu S ne treba ni trošiti riječi. Pa to košta ko Audi 7-8, BMW 6-7, Merc S. O malo "egzotičnijim" izborima za RH tržište u vidu Lexusa, Infinitija, Jaguara neću. A kad netko ima love za kupiti takav auto, i kupuje takav auto, onda očekuje i luskuz i kvalitetu primarno u interijeru, a iskreno u toj kategoriji je taj model s totalna 0.

Dakle, ak žele popularizirati te strujiće, nek ih počnu raditi ko normalne aute. 

Moj PC  
0 4 hvala 0
11 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mystik kaže...

Kad električni auti budu dostupni normalnom čovjeku, kad infrastruktura bude tu, kad se "jednostavnošću"(mislim tu na punjenje i nastavak vožnje) budu mogli nositi sa benzinskim i dizelskim konkurentima i možda najvažnije običnom čovjeku, kad će eksterijer i interijer biti u rangu običnog benzinsko/dizelskog kompakta, da ne govorimo o nekakvim premium limuzinama i slično, onda možda imaju šanse.

Mislim, daj pogledaj interijer te nove tesle, 3 ili štoveć. Imaš jedan j*beni monitor na sredini i volan. To je prije svega toliko vozački neprilagođeno i glupo da je jednostavno neopisivo. U trenutku kad se svi proizvođači trude informacije i iskustvo što više i jednostavnije prenjeti vozaču u obliku kojekakvih active displayeva umjesto standardne instrumente ploče, eto dođe teslić i zakelji monitor na sredinu. 

O onom modelu S ne treba ni trošiti riječi. Pa to košta ko Audi 7-8, BMW 6-7, Merc S. O malo "egzotičnijim" izborima za RH tržište u vidu Lexusa, Infinitija, Jaguara neću. A kad netko ima love za kupiti takav auto, i kupuje takav auto, onda očekuje i luskuz i kvalitetu primarno u interijeru, a iskreno u toj kategoriji je taj model s totalna 0.

Dakle, ak žele popularizirati te strujiće, nek ih počnu raditi ko normalne aute. 

 imao sam priliku voziti ovaj autić 4-5 dana i mogu reći da je sasvim solidan za gradsku vožnju, a s cijenom od 10-ak tisuća eura i ako uspiješ uhvatiti one poticaje, uopće nije pretjerano skup

 

što se tiče jednostavnosti korištenja, autić je bez problema zadovoljio moje gradske vožnje i kad bi navečer došao doma, uštekam ga na punjač i ujutro nastavim

naravno da ima ljudi koji dnevno prelaze i po gradu veće udaljenosti, no za dobar dio koji ne vozi više od 50-60 kilometara dnevno, ovo je sasvim ok

pogotovo ako ga se uzme kao drugi auto - meni je svo vrijeme testiranja služio kao glavni auto, dok je moja krntija stajala sa strane za svaki slučaj

 

a što se tiče uređenja unutrašnjosti, pa hebote, nije mi to dnevni boravak, ima klimu, radio, sjedala i što mi više treba za gradsko prijevozno sredstvo

dakle, sasvim normalan i pristupačan autić

 

16 godina
online
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
mystik kaže...

Kad električni auti budu dostupni normalnom čovjeku, kad infrastruktura bude tu, kad se "jednostavnošću"(mislim tu na punjenje i nastavak vožnje) budu mogli nositi sa benzinskim i dizelskim konkurentima i možda najvažnije običnom čovjeku, kad će eksterijer i interijer biti u rangu običnog benzinsko/dizelskog kompakta, da ne govorimo o nekakvim premium limuzinama i slično, onda možda imaju šanse.

Mislim, daj pogledaj interijer te nove tesle, 3 ili štoveć. Imaš jedan j*beni monitor na sredini i volan. To je prije svega toliko vozački neprilagođeno i glupo da je jednostavno neopisivo. U trenutku kad se svi proizvođači trude informacije i iskustvo što više i jednostavnije prenjeti vozaču u obliku kojekakvih active displayeva umjesto standardne instrumente ploče, eto dođe teslić i zakelji monitor na sredinu. 

O onom modelu S ne treba ni trošiti riječi. Pa to košta ko Audi 7-8, BMW 6-7, Merc S. O malo "egzotičnijim" izborima za RH tržište u vidu Lexusa, Infinitija, Jaguara neću. A kad netko ima love za kupiti takav auto, i kupuje takav auto, onda očekuje i luskuz i kvalitetu primarno u interijeru, a iskreno u toj kategoriji je taj model s totalna 0.

Dakle, ak žele popularizirati te strujiće, nek ih počnu raditi ko normalne aute. 

 

U Norveškoj prošle godine 40% novih registriranih auta su bili na el. pogon.

Trenutno, preko 50% novih registriranih auta čine el. i hibridi.

7632 stanica za punjenje je bilo u ožujku 2016. !

 

Sasvim dostupno običnom čovjeku, pogotovo s Modelom 3.

To što je Hrvatska siromašna zemlja gdje je normalan auto luksuz to je druga stvar.

 

Model S - subjektivan dojam, spomeni nešto objektivno, poput ubrzanja npr.

 

O eksterijeru/int. Modela 3 jednostavno pričaš gluposti. Došao si se sprdati.

 

"Strujići" - haha, zašto te toliko diraju ti el. auti, pa nitko te ne tjera da ga kupiš!

14 godina
offline
Re: Tesla može i preko tisuću kilometara bez punje
PaleRider kaže...

 

U Norveškoj prošle godine 40% novih registriranih auta su bili na el. pogon.

Trenutno, preko 50% novih registriranih auta čine el. i hibridi.

7632 stanica za punjenje je bilo u ožujku 2016. !

 

Sasvim dostupno običnom čovjeku, pogotovo s Modelom 3.

To što je Hrvatska siromašna zemlja gdje je normalan auto luksuz to je druga stvar.

 

Model S - subjektivan dojam, spomeni nešto objektivno, poput ubrzanja npr.

 

O eksterijeru/int. Modela 3 jednostavno pričaš gluposti. Došao si se sprdati.

 

"Strujići" - haha, zašto te toliko diraju ti el. auti, pa nitko te ne tjera da ga kupiš!

Kakve veze ima Norveška s HR? Kakve veze bilo koja zapadna zemlja ima s HR? Nikakve. Odnos prihoda i cijena vozila je nemjerljiv, i nikada neće biti. 

Pa osim ubrzanja što točno model s može ponuditi naspram ove konkurencije? Nije da su taj auto baš nahvalili po nekakvim posebno dobrim voznim osobinama. Koju točno prednost u kvaliteti interijera/eksterijera, općenito kvaliteti izrade ima model s naspram konkurencije? Ako trošim 100k + eura na auto, onda očekujem i primjerenu izvedbu. A ne, hurr durr, revolucija, električni auto, super ubrzanje, dajte lovu, ostalo vam ne treba.

Također, model 3, koliko, 35k eura? Sprdati? Da, što bih trebao s smećem koje nema ni brzinomjer direkt ispred vozača? Klanjati se? Pa to i treba biti primarni zadatak auta, da što više olakša/pomogne vozaču na način da mu prilagodi interijer i da mu može prenjeti što više potrebnih informacija. Monitor od 15" na sredini auta ne olakšava vozaču, nego ga ometa. 

 

Aj sad odi uzmi bilo koji kompakt/limuzinu koje možeš nabaviti za sličnu cijenu pa usporedi interijer tih vozila s ovim na slici. Svi olakšavaju i podređuju funkcije vozaču, jedino tesla radi totalnu suprotnost.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice