Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

poruka: 515
|
čitano: 284.821
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto".
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Sabbathian kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
Inace kod mene u tvrtki svi su na blenderu, koji je za ono sto meni treba (kratke filmove) predovoljan... Iskreno za Mayu koja je stvarno predobra (priznajem) mi je previse dati skoro 72k kuna...

4 iljade dolara je 2011 ;)

  Je imas pravo... Koji sam ja vrag onda gledao kad sam vidio 11 935$...

 

A dobro ali opet mi je blender isplativiji utoliko sto vec 8 mjeseci rade na njemu a bez ikakvih skrivenih dodatnih troskova, blender dodje 0 kn... dobro istina je da sam donirao... ali to se ne racuna :)

Ma Blender je super, nikada niti riječi nisam protiv njega rekao :) pogotovo jer je free i nije problem u njemu raditi mnogo toga... ali za next level je potrebno daleko više vremena i truda nego u komercijalnim riješenjima... koja upravo zato i koštaju koliko koštaju ;)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
A gle ako je nesto kvalitetno, IAKO ga ima na piratima, to ce biti kupljeno...

A ako nesto nije kvalitetno pretjerano, nece i da ga nema na piratima...
In Control
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...

 

Sorry... nemam ja ništa protiv Blendera... ali daj molim te pogledaj malo Mayu ... pa onda pogledaj Blender... pa pogledaj Mayu... ...

 

Nije to "ja sam kul jer radim u Mayi".... postoji jaaako dobar razlog zašto je Maya broj jedan po pitanju DCC-a ... i ja ovdje ne govorim samo o modeliranju ... jer i sam većinu modelinga radim u Rhinocerosu ... već govorim o cijelom paketu ... kojem ne postoji pandan na tržištu ... ima ih koji su blizu (XSI, Lightwave i ostala ekipa), ali Maya je najkompletnija ... i naučiti kvalitetno raditi u njoj je znanje koje je itekako dobro došlo ...

 

I ne, 3D modeling nije u svakoj aplikaciji jednak ... postoji nekoliko različitih tehnika... gugl it ap ;) Nije isto izmodelirati nešto koristeći NURBS-ove ili poligone ...

Priznajem, nisam bas profesionalni 3D modeler, ali radim s ljudima koji jesu i znam da vecinu tehnika koje koriste, mogu dobiti u bilo kojem programu. Radi se u 3DMax-u, ali ljudi zele Mayu jer im Maya ima cool sucelje. Kad sam trazio kolegu da mi objasni razlike u 3D modelling featureovima izmedju Blendera i Maye, rekao je da ih u principu nema... high-poly modelling, low-poly modelling, uv mapping i voila.

Tako da, objasni mi ako mozes sto tocno ti to radis u Mayi, a ja ili netko drugi ce ti prenijeti kako da to napravis u Blenderu.

Isti 'izazov' ti nudim i za Photoshop vs. Gimp ili Paint.Net

 

Ako nemas argumenata, onda izvoli promjeniti svoju uvodnu tvrdnju gdje kazes da nema zamjenskih, besplatnih programa i da zapravo imas skup software jer mozes.

 

 

Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...

Taj argument je mozda nekad bio tocan, ali onda se otvorila Starcraft2 tema i jedan dobar dio glasnih pirata je bez problema kupio igru koja kosta i 400 kuna.

Dakle, moze se i kupilo bi se.

Samo, ako se ne mora, zasto bi se?

A dobro, Starcraft ekipa je zasebna skupina ljudi :) jednako kao i WOW-ovci :)

To naravno nije istina.

Kad se nesto zeli igrati, a ne moze se piratizirati - e onda se to kupi.

Ali ako se nesto zeli igrati, a pirat je slobodno dostupan... cemu placati?

 

Vidio sam milijun (stupidnih) argumenata koji glase cca "NIsam lud da placam ono sto mogu imati besplatno". Koliko god je stupidno, ipak je _iskreno_.

A ne se skrivati iza nekakvih laznih 'istina' koje mozes prodati samo ljudima koji ne ukljuce mozak.

 

Lijepo je biti sposoban "oprati" sebe, a ;-)

 

 

@RanZo

A kako si to zakljucio?

Ajme  majko .... SC i WOW kupuju jer ga MORAJU KUPITI ... da bi ga mogli igrati, jer svi to igraju online... znaš ono, na internetu!

 

Maya se ne koristi radi kul sučelja... jer baš i nije kul kada smo kod toga... još je tu mnogo elemenata sa IRIX-a... znaš, onaj UNIX koji su vrtili SGI-evi ... SGI = Silicon Graphics... ali nije onda Maya ni bila Autodeskova, nego Aliasova... ali i to valjda nisi znao ...

 

Nemoj trkeljati o stvarima koje ne poznaješ... radije odi na službenu stranicu od Maya-e, pogledaj ugrađene feature ... pa to proslijedi frendu, pa neka se onda izjasni koliko je Blender super i kako se u njemu sve to može napraviti ....

 

Ako ćemo jedan DCC paket (Digital content creation) kao Maya uspoređivati samo na temelju modeliranja, onda sorry, ti i ja o ovoj aplikaciji nemamo što pričati ...

 

Ista stvar vrijedi i za Photoshop ....

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
14 godina
odjavljen
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

I ne "perem" se, nego za razliku od tebe, govorim o stvarima o kojima znam očigledno daleko više od tebe ...

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...

I ne "perem" se, nego za razliku od tebe, govorim o stvarima o kojima znam očigledno daleko više od tebe ...

M'da, vidim....

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
13 godina
protjeran
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...

 

@RanZo

A kako si to zakljucio?

čisto logički i jednostavno.

 

ljudi nemaju love.

koriste besplatni i piratizirani softver (igre).

ako se nešto komercijalno ne da piratizirati, ne koristi se od tih ljudi koji nemaju love (većina).

 

sc1

da se nije dao piratizirati igrao bi ga jako mali broj ljudi koji imaju love i kupuju originale, a kad bi se pročulo da je dobar, jako mali postotak onih koji nemaju love bi si ga priuštilo.

kad bi izašao sc2, kupila bi ga opet nekolicina onih koji kupuje originale i to je to, većina niti ne bi znala za njega.

 

piratsko tržište je ogromno u kućnom segmentu, čak i van balkana. uzmite u obzir činjenicu da je preko 80% ljudi na svijetu siromašno, a svjetska banka smatra siromašnom svaku osobu koja živi sa manje od 1,25 američkih dolara na dan. sada možete zamisliti koliko je zapravo veliko piratsko tržište...

14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...

I ne "perem" se, nego za razliku od tebe, govorim o stvarima o kojima znam očigledno daleko više od tebe ...

M'da, vidim....

Ribica, nisi odgovorio na ono prije... nije valjda da nemaš argumenata ili bazičnog znanja o 3D i 2D aplikacijama?

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
RaNzO kaže...
Deus ex machina kaže...

 

@RanZo

A kako si to zakljucio?

čisto logički i jednostavno.

 

ljudi nemaju love.

koriste besplatni i piratizirani softver (igre).

ako se nešto komercijalno ne da piratizirati, ne koristi se od tih ljudi koji nemaju love (većina).

 

sc1

da se nije dao piratizirati igrao bi ga jako mali broj ljudi koji imaju love i kupuju originale, a kad bi se pročulo da je dobar, jako mali postotak onih koji nemaju love bi si ga priuštilo.

kad bi izašao sc2, kupila bi ga opet nekolicina onih koji kupuje originale i to je to, većina niti ne bi znala za njega.

 

piratsko tržište je ogromno u kućnom segmentu, čak i van balkana. uzmite u obzir činjenicu da je preko 80% ljudi na svijetu siromašno, a svjetska banka smatra siromašnom svaku osobu koja živi sa manje od 1,25 američkih dolara na dan. sada možete zamisliti koliko je zapravo veliko piratsko tržište...

 

Dobar ti je zakljucak, ali nekako uska perspektiva. Nije balkan svijet, frende. Englezi i Ameri imaju ugradjeno u svoju pristojnost da ne piratiziraju. Navika je kupovati igre, i kupuje se ono sto se zeli igrati.

 

Sto se tice tvojeg postotka da je 80% ljudi siromasno, slobodno si izracunaj da 100% od tih 80% nemaju ni komp, za pocetak, a onda razmisli koliko ljudi koji imaju komp imaju dovoljno snazan komp da vrti piratizirani software.

Kad si skontas da ogromni postotak ljudi koji piratizira zapravo ima ekstremno mocne (citaj SKUPE) gaming rigove - onda shvatis da nije problem siromastva, nego prioriteta.

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...

I ne "perem" se, nego za razliku od tebe, govorim o stvarima o kojima znam očigledno daleko više od tebe ...

M'da, vidim....

Ribica, nisi odgovorio na ono prije... nije valjda da nemaš argumenata ili bazičnog znanja o 3D i 2D aplikacijama?

Nisam nigdje vidio pitanje, vidio sam argument of authority u kojem zakljucujes da znas o necemu puno vise od mene. Nisi naveo ama bas ni jedan argument o onome sto sam ja pitao, a u pravilu ne diskutiram s ljudima koji moje argumente nazivaju trkeljanjem i koji svoje znanje argumentiraju na nacin "Ja ocito znam vise od tebe"...

 

Cheers, "ribica".

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...

Dobar ti je zakljucak, ali nekako uska perspektiva. Nije balkan svijet, frende. Englezi i Ameri imaju ugradjeno u svoju pristojnost da ne piratiziraju. Navika je kupovati igre, i kupuje se ono sto se zeli igrati.

 

Sto se tice tvojeg postotka da je 80% ljudi siromasno, slobodno si izracunaj da 100% od tih 80% nemaju ni komp, za pocetak, a onda razmisli koliko ljudi koji imaju komp imaju dovoljno snazan komp da vrti piratizirani software.

Kad si skontas da ogromni postotak ljudi koji piratizira zapravo ima ekstremno mocne (citaj SKUPE) gaming rigove - onda shvatis da nije problem siromastva, nego prioriteta.

Imaš li ti sve legalno?

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...

Dobar ti je zakljucak, ali nekako uska perspektiva. Nije balkan svijet, frende. Englezi i Ameri imaju ugradjeno u svoju pristojnost da ne piratiziraju. Navika je kupovati igre, i kupuje se ono sto se zeli igrati.

 

Sto se tice tvojeg postotka da je 80% ljudi siromasno, slobodno si izracunaj da 100% od tih 80% nemaju ni komp, za pocetak, a onda razmisli koliko ljudi koji imaju komp imaju dovoljno snazan komp da vrti piratizirani software.

Kad si skontas da ogromni postotak ljudi koji piratizira zapravo ima ekstremno mocne (citaj SKUPE) gaming rigove - onda shvatis da nije problem siromastva, nego prioriteta.

Imaš li ti sve legalno?

Krenimo od toga da doma uopce nemam ni komp, nego PS3. Igre iznajmljujem u videoteci na prvom katu svoje zgrade za 20$ na mjesec.

Na poslu, naravno da imam sve legalno, ali moj working rig je Ubuntu 8.10, i jedini kus softwarea koji sam platio je moj IDE. Sve ostalo je opensource.

 

Ah da, za igre koje igram na PC-u, mogu screenshotati svoj Steam ako je potrebno.

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 17:52 (Deus ex machina).
13 godina
protjeran
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Danny_HR kaže...
GeForce kaže...

jedna od glavnih zadaca piratstva je, da se tako izrazim "gomilanje" sadrzaja u inat proizvodacu. 2600 kn na svaki komp samo na sustav ?! pa nekima komp vrijedi 1500 i manje kuna!

sto se tice hrv mentaliteta jos smo dobri. da tek vidis kako stranci koriste piratstvo...

OT podupirem ga u potpunosti

Ne budi smiješan. Tko te sili da kupuješ OS od 2600 kn? Šta će ti Ultimate inačica? Za šta ti treba? Zato da se možeš pohvaliti prijateljima?

Zadnji puta kada sam gledao Home premium je bio oko 1500 kn. Retail! OEM još jeftiniji.

I to je previše...

Na divljaštvo odgovorimo još večim divljaštvom.
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...

I ne "perem" se, nego za razliku od tebe, govorim o stvarima o kojima znam očigledno daleko više od tebe ...

M'da, vidim....

Ribica, nisi odgovorio na ono prije... nije valjda da nemaš argumenata ili bazičnog znanja o 3D i 2D aplikacijama?

Nisam nigdje vidio pitanje, vidio sam argument of authority u kojem zakljucujes da znas o necemu puno vise od mene. Nisi naveo ama bas ni jedan argument o onome sto sam ja pitao, a u pravilu ne diskutiram s ljudima koji moje argumente nazivaju trkeljanjem i koji svoje znanje argumentiraju na nacin "Ja ocito znam vise od tebe"...

 

Cheers, "ribica".

Pa da.... trkeljaš ... tako se jedino može nazvati tvoje uspoređivanje Blendera i Maye i Photoshopa i GIMPa ... btw, Blender i Gimp su odlične aplikacije....

 

Možda naiđe ovdje netko tko je u 3D-u i tko ima volje ti objašnjavati neke osnove, pa ćeš razumijeti o čemu pričam.

 

I da, autoritet sam ti po pitanju ovdje navedenih aplikacija... 

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...

Dobar ti je zakljucak, ali nekako uska perspektiva. Nije balkan svijet, frende. Englezi i Ameri imaju ugradjeno u svoju pristojnost da ne piratiziraju. Navika je kupovati igre, i kupuje se ono sto se zeli igrati.

 

Sto se tice tvojeg postotka da je 80% ljudi siromasno, slobodno si izracunaj da 100% od tih 80% nemaju ni komp, za pocetak, a onda razmisli koliko ljudi koji imaju komp imaju dovoljno snazan komp da vrti piratizirani software.

Kad si skontas da ogromni postotak ljudi koji piratizira zapravo ima ekstremno mocne (citaj SKUPE) gaming rigove - onda shvatis da nije problem siromastva, nego prioriteta.

Imaš li ti sve legalno?

Krenimo od toga da doma uopce nemam ni komp, nego PS3. Igre iznajmljujem u videoteci na prvom katu svoje zgrade za 20$ na mjesec.

Na poslu, naravno da imam sve legalno, ali moj working rig je Ubuntu 8.10, i jedini kus softwarea koji sam platio je moj IDE. Sve ostalo je opensource.

 

Ah da, za igre koje igram na PC-u, mogu screenshotati svoj Steam ako je potrebno.

Ovo je sve bolje i bolje... osoba koja niti ne posjeduje PC kod kuće nas uči pameti o njima... kul ...

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
13 godina
protjeran
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...

 

Dobar ti je zakljucak, ali nekako uska perspektiva. Nije balkan svijet, frende. Englezi i Ameri imaju ugradjeno u svoju pristojnost da ne piratiziraju. Navika je kupovati igre, i kupuje se ono sto se zeli igrati.

 

Sto se tice tvojeg postotka da je 80% ljudi siromasno, slobodno si izracunaj da 100% od tih 80% nemaju ni komp, za pocetak, a onda razmisli koliko ljudi koji imaju komp imaju dovoljno snazan komp da vrti piratizirani software.

Kad si skontas da ogromni postotak ljudi koji piratizira zapravo ima ekstremno mocne (citaj SKUPE) gaming rigove - onda shvatis da nije problem siromastva, nego prioriteta.

ma da, a balkanci piratiziraju softver i daju ga ljudima takvog na korištenje :)

 

ti koji imaju skupe gamerske kompove većinom štede za njih da bi mogli igrati piratizirane igre (da kupe original, ne bi mogli kupiti komp koji ih može pokrenuti). da ne mogu piratizirati igre, ne bi niti imali skupe kompove, a da ovog trenutka onemogućiš piratstvo, najviše štete bi imali proizvođači hardvera

16 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Tko god mi kaže da mu je softver za firmu preskup može uredno zatvoriti firmu, jer jadan li mu je takav posao kad si ni za softver nema.

 

Inače, Sabbathian, jadni su ti argumenti, zapravo nepostojeći i molio bi te da se potrudiš biti kvalitetniji sugovornik jer ovako nikakva diskusija nema smisla.

 

P.S. To što Deus doma trenutno nema PC ne govori ti apsolutno ništa, zapravo sve se tvoje gore napisano bazira na pretpostavci.... Pa bi možda bilo dobro da se suzdržiš od komentara tipa: "Ovo je sve bolje i bolje... osoba koja niti ne posjeduje PC kod kuće nas uči pameti o njima... kul ..."

 

@Ranzo, onaj koji ima PC od 7000 kn LAŽE da nema za igru. Garantiram ti čime hoćeš. Nije stvar u tome da nema nego u tome da je je*eni lopov i da ne želi dati za igru. Budi onda barem čovjek pa reci "Da, kradem." A nemoj tražiti razne izgovore. Ovo se ne odnosi izričito na tebe, nije bitno na koga, općenito.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 18:51 (Danny_HR).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Onaj tko ima pc od 7000 kuna opcenito nema tih 7000 kuna na pc nego mu je kupljen na xyz rata preko dinersa / master / amexa...

Vecinom se kompovi ne kupuju za gotovinu, te isti takvi nemaju 300 kuna dati za oridjidji...

Zapravo stete od piratstva uopce nisu toliko velike koliko ih oni predstavljaju...
In Control
16 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Vecinom se kompovi ne kupuju za gotovinu, te isti takvi nemaju 300 kuna dati za oridjidji...

Glupost, jer isto tako može revolving karticom platiti i igru i otplaćivati ju do 20 mjeseci. Kužiš koliko nisi u pravu?

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Danny_HR kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
Vecinom se kompovi ne kupuju za gotovinu, te isti takvi nemaju 300 kuna dati za oridjidji...

Glupost, jer isto tako može revolving karticom platiti i igru i otplaćivati ju do 20 mjeseci. Kužiš koliko nisi u pravu?

  mene samo zanima koji ce idiot za nesto sto predje za cca 12 sati (evo tipa Mafia 2) dati 350 kuna...

Ili za jos xyz igrica...

 

 

iskreno... imam 118 originala kod kuce, i to samo od igrica, a zaigrao sam ih najmanje 4x toliko... i razumijem ljude koji ne kupuju originale... ne bi ni ja, samo nekada imam nesto viska novaca... vecina u ovoj nasoj zemlji NEMA...

In Control
13 godina
protjeran
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Onaj tko ima pc od 7000 kuna opcenito nema tih 7000 kuna na pc nego mu je kupljen na xyz rata preko dinersa / master / amexa...

Vecinom se kompovi ne kupuju za gotovinu, te isti takvi nemaju 300 kuna dati za oridjidji...

Zapravo stete od piratstva uopce nisu toliko velike koliko ih oni predstavljaju...

ja tvrdim da od piratstva NEMA štete, samo koristi. to je besplatna reklama! 99% ljudi koji piratiziraju neće platiti original. ja za kućnu upotrebu nikad neću kupiti softver i gotovo. da, koristim nabavljene win, ali da onemoguće nabavljanje od tog trena ih ne bi nikad više imao instalirane i točka :)

vjerujem da je takva situacija kod većine ljudi.

 

da imam neki posao vezan za računala, sigurno ne bi kupovao softver ako bi imao ekvivalent u besplatnom, tek kad bi imao potrebu za nekom specijalnom aplikacijom, onda bi kupio. računica je jednostavna - što jeftinije, to bolje.

 

sad, kako nema štete od piratstva, već samo koristi?

instalirao sam masu računala. od tih ljudi su već neki kupili original, a masa ih je kupila neki antivirusni, igru... da se win ne daju crackati, oni bi sad svi bili na linuxu i ne bi potrošili niti lipe na softver.

 

da piratstvo toliko šteti, ne bi svi omogućavali crackanje, tj. stali bi mu itekako na kraj...

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 19:23 (RaNzO).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...

  mene samo zanima koji ce idiot za nesto sto predje za cca 12 sati (evo tipa Mafia 2) dati 350 kuna...

Ili za jos xyz igrica...

A jel moze umjesto Mafie2 - Batman: AA? Ili Borderlands? Ili Assasins Creed? Mass Effect 1 i 2?
Ako moze, onda sam ja taj idiot.

 

Jedina greskica ti se potkrala u cijeni, naime, kad doleti Steam popust od 75%, onda 350 kuna postane 87.5 kuna. Jel i to preskupo?

 

 

No, igrama u korist, vecinom nema besplatnih alternativa. Za korisnicki software, uvijek ima neka alternativa, a ako si profesionalac - kupi si software, pobogu.

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...

  mene samo zanima koji ce idiot za nesto sto predje za cca 12 sati (evo tipa Mafia 2) dati 350 kuna...

Ili za jos xyz igrica...

A jel moze umjesto Mafie2 - Batman: AA? Ili Borderlands? Ili Assasins Creed? Mass Effect 1 i 2?
Ako moze, onda sam ja taj idiot.

 

Jedina greskica ti se potkrala u cijeni, naime, kad doleti Steam popust od 75%, onda 350 kuna postane 87.5 kuna. Jel i to preskupo?

 

 

No, igrama u korist, vecinom nema besplatnih alternativa. Za korisnicki software, uvijek ima neka alternativa, a ako si profesionalac - kupi si software, pobogu.

  ja za zute nikad ne bi dao novce... jednostavno su mi... loše... ali to je samo moj ukus :)

 

Ali za assasin imam i kutijicu lijepu i sve...

 

A preko steama nikad ne kupujem posto ja volim imati svoj box...

In Control
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Deus ex machina kaže...

A jel moze umjesto Mafie2 - Batman: AA? Ili Borderlands? Ili Assasins Creed? Mass Effect 1 i 2?
Ako moze, onda sam ja taj idiot.

 

.....

  ja za zute nikad ne bi dao novce... jednostavno su mi... loše... ali to je samo moj ukus :) 

Ali za assasin imam i kutijicu lijepu i sve... 

A preko steama nikad ne kupujem posto ja volim imati svoj box...

No dobro, nije sad bitno koje igre volis igrati, poanta je bila na tome da itekako ima ljudi koji ce kupit igre. Zbog toga sam i odgovorio u jednom proslom postu "Balkan nije cijeli svijet" ili nesto slicno. Ja mislim da sam prakticniji od tebe kad kupujem - prvo, igre su mi instant dostupne na svakom PC-u koji ima Steam, drugo imam automatski updateove, trece imam pristup demoima i DLC-ovima na par klikova, cetvrto imam community oko svake multiplayer igre,

i peto, najbitnije - popuste :-D

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Ma dobro ne raspravljamo o Steamu :)


Ali efektivno od piratstva su stete jako male... jer bi samo JEDAN JAKO MALI % onih kojih su skinuli piratsku igru zapravo i kupio tu igru da ih ne moze dobaviti ikako drugacije...
In Control
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Danny_HR kaže...

Tko god mi kaže da mu je softver za firmu preskup može uredno zatvoriti firmu, jer jadan li mu je takav posao kad si ni za softver nema.

 

Inače, Sabbathian, jadni su ti argumenti, zapravo nepostojeći i molio bi te da se potrudiš biti kvalitetniji sugovornik jer ovako nikakva diskusija nema smisla.

 

P.S. To što Deus doma trenutno nema PC ne govori ti apsolutno ništa, zapravo sve se tvoje gore napisano bazira na pretpostavci.... Pa bi možda bilo dobro da se suzdržiš od komentara tipa: "Ovo je sve bolje i bolje... osoba koja niti ne posjeduje PC kod kuće nas uči pameti o njima... kul ..."

 

Argumentirati nekome tko je od prijatelja čuo nešto, a o samoj tematici nema baš puno znanja, bi iziskivalo nekoliko stranica teksta, koje ja ne želim potrošiti kako bih nekome objasnio zašto je jedna aplikacija bolja od druge i zašto ju koriste sve najveće produkcijske kuće, umjesto besplatnog pandana.

Iz istog razloga sam dotičnoga uputio neka pogleda Maya-ine mogućnosti na službenom sajtu, te neka ih usporedi sa Blenderovima ... čak će i laik jako brzo uvidjeti da su razlike drastične (samim time bi se smanjilo oftopičarenje vezano uz razliku između Maya-e i Blendera)

 

Kako se osobno bavim grafikom (2D i 3D) već desetak godina, mogu reći da sam upoznat sa mnogim alatima koji se nalaze na tržištu, pa tako i sa ovdje spomenutim paketima, te mi je upravo iz tog razloga zapelo za oko kada je jedan laik rekao da jedan Blender može sve što i Maya ... To su alati koje je gotovo nemoguće uspoređivati... bilo da se radi o mogućnostima, performansama itd itd. I opet, nikada nisam rekao da je Blender loš... naprotiv, za tu cijenu je genijalan i svaka čast ljudima koji stoje iza njega...

 

Ovdje pričamo o piratskom softveru, a ne o razlikama u aplikacijama...

 

Jer mi nitko ne može reći da u freeware svijetu postoji dovoljno dorađenih i kvalitetnih aplikacija kao što postoji komercijalnih ... isprika, ovdje mislim na grafičke aplikacije. OK, imamo Blender koji je jedini pametniji freeware 3D paket ... imamo GIMP koji se uspio nametnuti kao besplatna zamjena Photoshopu, pa je tu Inkscape kao zamjena za Illustrator i Scribus kao zamjena za InDesign ... za Inventor ne postoji zamjena...

 

I sve sam te aplikacije probao, radio sam sa njima, jer me uvjek zanima čega sve ima na tržištu, jer nije mi se jednom desilo da je neki freeware daleko bolji od neke komercijalne ili shareware aplikacije (long live foobar :)

 

I što sam zaključio iz svega toga? Da free aplikacije mogu zamijeniti komercijalne u nekim segmentima, ali je najčešće potrebno puno više vremena i "mučenja" kako bi se dobile iste ili slične stvari ... količina stabilnih dodataka i kvalitetne dokumentacije je dosta loša (čast iznimkama)... postoji problematičnost kod importa/exporta u druge formate... i dosta sam često nailazio na nedorečenost nekih segmenata aplikacije... ali to su samo loše stvari koje sam nabrojao, ali i dobrih/odličnih ima poprilično.

 

Ono sa čime sam i započeo ovu priču jest zaboravljeno ... koristim piratske aplikacije tipa Maya, Inventor, CS5 za osobne potrebe, jer je to najjednostavniji način da ih naučim i napravim nešto za osobne potrebe... i time ne nanosim štetu nikome.... ako jednom od svega toga zaradim neke pare, legalne verzije će se definitivno naći na mojem stolu, ali za sada to nema nikakvoga smisla

 

Što se tvoje izjave tiče o firmama kojima je softver preskup, u potpunosti se slažem ... a i dobar je primjer dao jedan od forumaša kod kojeg cijela firma radi u Blenderu ... jer si nisu mogli priuštiti preskup softver, pa su se adaptirali Blenderu i u njemu rade što rade.

 

Da zaključim svoju priču ... Svaka čast besplatnom softveru i ljudima koji stoje iza njega ... isto tako svaka čast ljudima koji stoje iza komercijalnog softvera, s razlikom što ću im ga platiti onog trenutka kada će mi njegovo korištenje uistinu i biti od neke koristi, do tada ... živio piratluk (za po doma)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
16 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Danny_HR kaže...

Glupost, jer isto tako može revolving karticom platiti i igru i otplaćivati ju do 20 mjeseci. Kužiš koliko nisi u pravu?

A dobro stari, gle..  ovisi o situaciji.

Recimo roditelji su spremni djetetu platiti kompjuter (one spike - neka se mali nauči raditi na njemu i sl.), to naprave na pas mater i onda nek ih klinac još žica za 'igrice' od po 300,400kn..   sretno mu bilo Belji se

(meni moji nisu htjeli kupovat takve stvari, pa sam od džeparca koji je bio zaista skroman kupovao po 2-3 pirata na mjesec, a za novu grafičku ili nekaj drugo sam štedio i davao instrukcije po 6 mjeseci i više..)

 

Lijep pozdrav ;)
16 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Ali efektivno od piratstva su stete jako male... jer bi samo JEDAN JAKO MALI % onih kojih su skinuli piratsku igru zapravo i kupio tu igru da ih ne moze dobaviti ikako drugacije...

Upravo to ja tvrdim čitavo vrijeme ove teme Cool

 

(evo recimo meni piratska Mafia II ne radi jer gubim health u chapteru II (inače mi se jako sviđa grafika i priča), pa svejedno mi ne pada na pamet da kupim original za 50€ - nemam trenutačno love za to i gotovo)

Na Steam-u kupim igru tek kad je na opakoj akciji - oko 10€ ili manje.

 

E sad, da imam plaću 30 somova kn kupovao bih ja i 2-3 'regularna' originala mjesečno jer bi mi tada tih 60€ efektivno bilo ko što mi je sada 10€Namigiva

Lijep pozdrav ;)
13 godina
neaktivan
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Jedino originalno šta ja imam je ono šta sam dobio mukte.I ni ne mislim promijenit tu naviku osim ako se cijene softwera smanje na cijene kojima pirati prodaju po ulici(znači da najskuplji softvewr bude 50 kn,a prosječan 20 kn).Nisam niti ikad šta kupio od pirata,nego sve mukte.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
g12356 kaže...

Jedino originalno šta ja imam je ono šta sam dobio mukte.I ni ne mislim promijenit tu naviku osim ako se cijene softwera smanje na cijene kojima pirati prodaju po ulici(znači da najskuplji softvewr bude 50 kn,a prosječan 20 kn).Nisam niti ikad šta kupio od pirata,nego sve mukte.

Nadam se onda i da ćeš na poslu jednog dana raditi za satnicu za koju rade ljudi u Vietnamu ili u Kini...

Ako razumiješ što želim reći.

When I get sad I stop being sad and I be awesome instead. True story!
13 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

E pa baš nebudem,upravo zato jer si onda opet to nebudem mogao priuštit...i sada ćeš reći neš tipa e vidiš blablabla,nisi fer prema developerima blabla bla...a kako onda ljudi u open source tvrtkama uspijevaju zaradit lovu?Reklamiranjem...

Da ne velim da kompanije poput microsofta realno na 1 komad softwera koji dođe oko 1000kn realno oni potroše na njega kakvih 400 kn  dok imaju 60% čiste zarade...bi vidio koliko bi win 7 koštali da ubiru max 1% čistog profita sa svake kopije...U tih 400 kn sam ubrojao i plaće za programere.

 

A što je najgorje u cijeloj toj priči su razne Eule i licence po kojima jednom kada klikneš yes ti zapravo pristaješ na to da :1)ti zapravo nisi vlasnik softwera

2)ti si zapravo posudio taj softwer definirani broj instalacija(obično dopuštaju samo 1)

3)ako slučajno otvoriš source kod jao si ga tebi,ne samo to nego je zabranjeno uopće napravit program koji bi uspio gledati source code.

 

Ako si obiteljska tvrtka,najviše do desetak radnika onda razumijem da hoćeš ubrati kakvih 40% čiste zarade jer se i djeca od nečega moraju hranit.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice