Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

poruka: 515
|
čitano: 284.823
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto".
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
lukavg kaže...
GeForce kaže...
the_tux kaže...
GeForce kaže...

kako god...1000 kn za sustav ne bih dao da pare nadem na cesti zasto sto bi mi se ljudi smijali. pogotovo jos ako nema razlike izmedu takvog i piratskog :D

Nema razlike, osim što će ti netko provaliti u sistem iskorištavajući sigurnosne propuste koje ti zbog svoje piratske kopije nisi bio u mogućnosti sanirati.

nikad nikakvih problema sa piratskim OS-om.

Ne možeš to znati. Po načinu pisanja se vidi da si još dijete, pa ti nitko ne može nauditi (nemaš kreditnu karticu).

mogu znati. izvori koje ja imam su 100% sigurni. ne znam zasto svi mrzite to piratstvo. nek se javi jedan covjek na forumu koji doma nema bar 1 piratski program ili igru

VITIS NEMO SINE NASCITUR - Nitko nije rodjen da ne pogrjesi.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
athlon64 kaže...

meno uostalom potpuno nezamislivo izgleda da mi moramo placat svaki software koji kupimo, pa da igram igre koliko ih sad igram i da sve placam trosio bi 10 somova godisnje , nisam nikad uzivotu platio nista vezano za software , ŽIVJELO PIRATSTVO ! 

To ti je isto kao da kažeš da ti je potpuno nezamislivo da moraš svaki komad kruha platit ili svaku kavu koju popiješ, pa odeš u dućan ili u birtiju i ukradeš kruh ili pobjegneš iz birtije kad treba platit...ne valja ti takvo razmišljanje....

 

Pozdraf...

Zed's dead baby, Zed's dead...
15 godina
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sphynx kaže...

Piratluka će bit' sve dok se ovi naši trgovci softwareom i država ne opamete. Jednostavno je nevjerojatno da recimo Starcraft II u Algoritmu dođe 449kn, a ja ga naručim preko neta za manje od 300kn, s time da je u tu cijenu uključena dostava preko pola europe.

 

Po meni prodavanje softwarea u trgovini na mediju je zastarjela stvar i razlikom u cijeni bi se trebalo poticati elektronička kupnja - nema medija, nema troškova isporuke, skladiđtenja, marži, carina,...

 

Svaki puta kada idem instalirati WoW, onda kopaj po CDima, pa orginal, pa nađi TBC, pa nađi WotLK, pa simo, pa tamo, pa moli boga da neće neki biti oštećen i tako...

Steam - upalim, skuham kavu, popijem ju, pročitam vijesti na par portala i imam sve instalirano... Puno elegantnije i bolje.

Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Bukva kaže...
Sphynx kaže...

Piratluka će bit' sve dok se ovi naši trgovci softwareom i država ne opamete. Jednostavno je nevjerojatno da recimo Starcraft II u Algoritmu dođe 449kn, a ja ga naručim preko neta za manje od 300kn, s time da je u tu cijenu uključena dostava preko pola europe.

 

Po meni prodavanje softwarea u trgovini na mediju je zastarjela stvar i razlikom u cijeni bi se trebalo poticati elektronička kupnja - nema medija, nema troškova isporuke, skladiđtenja, marži, carina,...

 

Svaki puta kada idem instalirati WoW, onda kopaj po CDima, pa orginal, pa nađi TBC, pa nađi WotLK, pa simo, pa tamo, pa moli boga da neće neki biti oštećen i tako...

Steam - upalim, skuham kavu, popijem ju, pročitam vijesti na par portala i imam sve instalirano... Puno elegantnije i bolje.

Ma i steam je u banani jer je jednostavno preskup. Ja sam zasad oduševljen game.co.uk stranicom. Par puta sam od njih uzimao igre i svaki put su točni, jeftini, a kaj je najbolje dobiješ box verziju igre. Nekome to nije važno, al' meni je gušt kad dobijem kutiju i sve one beskorisne điđe unutra :)

Zed's dead baby, Zed's dead...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Ja obožavam kutije, pogotovo zato što nemam flat pa ne mogu preko Steama kupovati igre.

PSN: filip99 // If you're a woman, and you're watching my sig, THEN WHAT THE HELL ARE YOU DOING OUTSIDE OF THE KITCHEN!?!?
16 godina
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Ovo me uopće ne čudi. Pa zavirite malo u razne oglasnike i naći ćete na kilograme oglasa u kojima se nude igre za 20 kn.

 

A oni koji se žali na visoke cijene softvera (igara u OS-a) nisu u pravu jer tebi igre i najnovija Ultimate inaćica nekog OS-a nisu potrebni kao što je jedan forumaš spomenuo žvakače stoga proizvođači dižu cijene. Za one koji nemaju za neki komercijalni OS uvijek je tu free OS kao Linux koji je izvrstan. Otkad sam je počeo kupovati original igre više ne skidam piratske jer jako puno popratnog sadržaja dolazi s orginalom tako da u većini slučajeva opravdava cijenu, a i puno se igara može naći na akciji preko digitalnih shopova poput Steama ili D2D-a.

 

 

Lako je čovjeka sprdati, al aj mu daj 100kn BC2 ingame: Dorjan_CRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
lukavg kaže...
GeForce kaže...
the_tux kaže...
GeForce kaže...

kako god...1000 kn za sustav ne bih dao da pare nadem na cesti zasto sto bi mi se ljudi smijali. pogotovo jos ako nema razlike izmedu takvog i piratskog :D

Nema razlike, osim što će ti netko provaliti u sistem iskorištavajući sigurnosne propuste koje ti zbog svoje piratske kopije nisi bio u mogućnosti sanirati.

nikad nikakvih problema sa piratskim OS-om.

Ne možeš to znati. Po načinu pisanja se vidi da si još dijete, pa ti nitko ne može nauditi (nemaš kreditnu karticu).

  LoL... nema se nikakvih problema s piratskim OS-om koj i je aktiviran... to je isitna... on je istovjetan originalnom windowsu...

In Control
16 godina
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Samo nemojte Windoze stavljat tu za primjer, molim vas.

M$-u ne smeta piratska distribucija jer im je bolje da ekipa 'za po doma' ima piratske Windoze nego neki drugi OS kako bi mogli raširiti svoj utjecaj i gurati svoje standarde.

Win7 su zaradili masnu lovu i još uvijek se prodaju fino, a na stotine tisuća ljudi ih 'grebu' besplatno s PB-a istovremeno - dakle nema tu štete za M$, bez brige Namigiva

 

Što se tiče sigurnosti - jednom kad je 'zaobiđena' aktivacija, Windows-i rade najnormalnije i vuku sve potrebne sigurnosne i druge zakrpe (jasno treba ručno pogledat što se sve želi instalirat da ne bi uletio i kakav 'anti-crack patch' hehe - njega se samo 'sakrije' da ga updater ne nudi više i to je to Belji se).

 

Steam u potpunosti podržavam (imam već 10tak originala prek njega), no istina je da su preskupi osim kad imaju akcije.

 

Blizzard-ovci su pohlepne lopuže i naplaćuju digitalni download skoro po cijeni Algoritma - fuj! Viče

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Bukva kaže...

Po meni prodavanje softwarea u trgovini na mediju je zastarjela stvar i razlikom u cijeni bi se trebalo poticati elektronička kupnja - nema medija, nema troškova isporuke, skladiđtenja, marži, carina,...

 

Svaki puta kada idem instalirati WoW, onda kopaj po CDima, pa orginal, pa nađi TBC, pa nađi WotLK, pa simo, pa tamo, pa moli boga da neće neki biti oštećen i tako...

Steam - upalim, skuham kavu, popijem ju, pročitam vijesti na par portala i imam sve instalirano... Puno elegantnije i bolje.

Što je smiješno, elektronička kupnja je ekološki - prihvatljivija.

 

Objašnjenje: za buy in store treba izradit optičke medije, kutije i omote. Kutija je plastična so, treba ti nafta koju treba rafinirati. Onda treba isto tako izraditi medije. Za omot trebaš posječ šume. Pa ti treba tinta za ispis na omote. Zatim ide umatanje u iste, opet u neki najvjerojatnije PVC. I još smo potrošili hrpu energije, čak i ako je dio toga recikliran (CO2 raste...)

 

Nakon toga slijedi prijevoz do trgovina, pri čemu se troši energije, dobrim dijelom nafta (kemičari će shvatiti kako je ovo moguće: 1L benzina daje 2-3kg CO2). Pošto se dobrim dijelom dost toga neće prodati, moramo to odložiti. Pa po mogučnosti reciklirati. A za reciklažu nam treba opet...energija.

 

Tako da ne samo da je net kupovina softweara lakša i jeftinija, nego nekim čudom, vjerojatno prvi puta olakšavajuči sebi spašavamo ovaj jadni planet od nas samih.

 

 

 

OT: piratizacija je zlo, ali su i kompanije koji proizvode software zle (sony extended copy protection npr. i bezobrazna izjava "ako želite imat backup kupite još jedan takav album..."), pa bi pratizacija bila opravdana kad bi se radilo o nekoj vrsti građanskog neposluha. Nažalost Hrvati pate od sindroma "građ. neposluha" na krivim mjestima, tako da bi i uz pojeftinjenje softwarea od 99% radije skidali piratizirani software nego kupili (dobar primjer je mišljenje neukih da free softweare k* ne valja).

 

Ipak, smatram ju opravdanom kad:

 

1. Ne postoji mogučnost da ispitate pune mogučnosti softweara, a mislite ga kupiti. Najbolji primjer su igre (imao sam jednom neki demo, sve 5 kupio original kad pušiona, demo bio "sređen" neš ti više meni mudo pod bubrege prodavat...)

 

2. Zaista vam treba taj softwear, a niste u mogučnosti ga taj tren kupit, bilo da nemate novaca, bilo da je neradni dan, a ne možete ga preko neta kupiti iz bilo kojeg razloga, ali ćete ga zaista kupiti kad ćete moči.

 

3. ovo se veže na 3 -  više se ne može kupit :S

 

I da imam piratsku verziju Win 7 (vidi točka 1 nakon Viste a-a, prvo proba, onda brak), ali samo zbog čistog neimanja vremena (vidi poruka u koliko je sati). Nemam vremena stavit original koji sam kupio jer je država u banani, a šef se ulovio ugovora koliko god može kako kriza ne bi na nas utjecala (zahvaljujem zna se kome).

 

Ali svečano obečajem da ću ih instalirati kad ću moč.

 

 

 

 

Ako prije ne izađe Win8, a ja još sedmicu nisam otpakirao...

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2010 5:59 (Sax).
14 godina
protjeran
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Nismo mi krivi, mi samo kupujemo ono bolje, a i jeftinije. Stopa piratstva ne bi bila tolika da u profilu i drugim trgovinama igre stare i do 3 godine ne koštaju ispod 250, a igre stare do godinu dana koštaju od 350 kn pa nadalje. 

 

 

PIRATSTVO NAPRIJED!!!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Ma nije istina da bi svi kupovali igre da koštaju 50kn. Kupovao bi ih više, ali ne bi kupio svaku. Recimo da su igre za xbox 50 kuna ne bi imo modani xbox, ali da su 150kn već bi razmislio a 200kn ne dam da bi probo igru. Najbolje je riješenje na PC-u, sp igraj ali za online plati...Jedini je problem što se onda developerima baš ne isplati radit offline igre za PC jer se crackaju lagano.

http://www.youtube.com/watch?v=IM9ezwvBOjo
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Nisam pratio ovu temu, samo bi se htio nadovezati na naslov. Kako onu mogu izračunati postotak piratstva? Ako ima tko da mi objasni bio bi mu zahvalan.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Cevi kaže...

Nisam pratio ovu temu, samo bi se htio nadovezati na naslov. Kako onu mogu izračunati postotak piratstva? Ako ima tko da mi objasni bio bi mu zahvalan.

Najvjerojatnije nekakva anonimna anketa

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
16 godina
neaktivan
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Plin je za kuhanje, dizel je za traktore, a benzin je za aute!
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Cevi kaže...

Nisam pratio ovu temu, samo bi se htio nadovezati na naslov. Kako onu mogu izračunati postotak piratstva? Ako ima tko da mi objasni bio bi mu zahvalan.

Vrlo vjerojatno se radi o statistici koju je prikupila BSA, tako da se radi samo o pravnim subjektima nad kojima su oni izvršili nadzor.

 

Ovo je postotak koji ne pokazuje pravo stanje zastupljenosti piratskog softvera na bazi svih korisnika računala u HR, već samo određenog broja pravnih subjekata u HR.

 

Samim time, ovo se ne može nazvati udjelom piratiziranog softvera u Hrvatskoj...

 

Kada bi se napravilo globalno Hrvatsko istraživanje, vjerujem kako bi postotak bio daleko veći, jer svi mi znamo što imamo na svojim kućnim računalima ... jako su rijetki oni koji imaju legalne Windowse, a kamoli kompletan softver koji imaju na svom računalu (ovdje ne brojim Linux korisnike).

 

Osobno nemam niti jedan legalan softver na svojem računalu, ali isto tako mogu reći da od svog tog piratiziranog softvera niti ne zarađujem ništa, koristim ga samo za svoje osobne potrebe i gušt... ništa više, a u tu svrhu mi baš i nema smisla bacati desetke tisuća kuna samo kako bih se "igrao" sa određenim aplikacijama ili pomoću njih izrađivao stvari za vlastite potrebe (nekomercijalne).

 

Da li bih mogao koristiti besplatne pandane svim tim aplikacijama ... u nekim slučajevima da, ali za neke jednostavno ne postoje besplatni pandani, tako da mi jedino preostaje koristiti piratske verzije ... iako ... jedino što namjeravam kupiti su Windowsi ...

 

A zašto mi koristimo piratski softver?

 

Pa zato što se većina nas, malih "korisnika", služi njima za prije navedene radnje ... korištenje za osobne svrhe bez komercijalne dobiti i jednostavno učenje i isprobavanje aplikacija ...

Da li ima smisla da netko kupi Maya-u ili Lightwave samo zato jer ga zanima 3D grafika ili želi vidjeti kako se sa time radi? Mislim da ne ... jedino ako taj netko ima fakat viška para...

 

Što se igara tiče, mislim da je problem u prevelikim cijenama ... jer dati cca 400 kn za jednu igru je po meni daleko previše ... tako da je digitalni download definitivno put kojim treba ići .. jer su igre tako daleko jeftinije (ne postoji pakiranje, medij, knjižice i sve ono što vam u biti niti ne treba, već se skida samo igra...).

 

Ali... uza sve ovdje rečeno, mi smo navikli skidati stvari sa neta... flat rate je normalna stvar i jednostavno smo navikli ... nešto novo izađe... hop na neki od torrent sajtova i pustiš da se skida ... ako se radi o filmu, za pola sata je na kompu ... ista je stvar i sa igricama, programima, muzikom itede... Dostupno je bez ikakvh problema i bez troškova... pa zašto si onda to ne i "priuštiti"?

 

Možda je piratstvo najjednostavnije usporediti sa novcem koji nađete na cesti ... ako se šećete i vidite 100 eura za koje znate da nisu vaši, da su nečiji i da im nedostaju u novčaniku ... uzet ćete ih, jer su tamo ... čekaju vas da ih uzmete ... i eto 100 Eura bez truda, rada i bez da itko zna da ste ih uzeli ;)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 12:43 (Sabbathian).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...

Da li ima smisla da netko kupi Maya-u ili Lightwave samo zato jer ga zanima 3D grafika ili želi vidjeti kako se sa time radi? Mislim da ne ... jedino ako taj netko ima fakat viška para...

Ako nekoga zanima 3D grafika onda ima smisla da kupi. Pod zanima, mislim da zna će redovito koristiti softver, makar i u nekomercijalne svrhe. Ne opravdava samo korištenje nečega u komercijalne svrhe kupnju istoga (neki za nekomercijalne svrhe ponude jeftiniju ili ograničenu verziju). No međutim ako ne zna da li ga zanima, tj. želi vidjeti kako se sa time radi, onda se slažem da nema potrebe kupovati takav nekakav softver. No ne slažem se da ga ima smisla nelegalno downloadati sa torrenta ili tko zna otkuda iz najmanje dva razloga: postoji službena trial verzija i ako postoji takva jedna službena verzija zašto bi skidao tko zna kakvu verziju sa potencijalno tko zna kakvim malware-om?

domicius
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
domicius kaže...
Sabbathian kaže...

Da li ima smisla da netko kupi Maya-u ili Lightwave samo zato jer ga zanima 3D grafika ili želi vidjeti kako se sa time radi? Mislim da ne ... jedino ako taj netko ima fakat viška para...

Ako nekoga zanima 3D grafika onda ima smisla da kupi. Pod zanima, mislim da zna će redovito koristiti softver, makar i u nekomercijalne svrhe. Ne opravdava samo korištenje nečega u komercijalne svrhe kupnju istoga (neki za nekomercijalne svrhe ponude jeftiniju ili ograničenu verziju). No međutim ako ne zna da li ga zanima, tj. želi vidjeti kako se sa time radi, onda se slažem da nema potrebe kupovati takav nekakav softver. No ne slažem se da ga ima smisla nelegalno downloadati sa torrenta ili tko zna otkuda iz najmanje dva razloga: postoji službena trial verzija i ako postoji takva jedna službena verzija zašto bi skidao tko zna kakvu verziju sa potencijalno tko zna kakvim malware-om?

Ja npr. imam instaliranu Maya-u i Inventor ... jer me obje aplikacije zanimaju ... mogao sam skinuti trial verzije, ali ja jednostavno nemam vremena svaki dan unutar tih 30 dana sjediti za kompom i proučavati aplikacije ...

 

A i ako poželim napraviti neku vizualizaciju ili model za svoj gušt, ograničen sam. Ovako imam obje aplikacije instalirane, pa kada imam vremena, poigram se sa njima, naučim nešto novo, napravim nešto za sebe i sl... A to je nešto u čemu bi me trial ograničavao... Samo zato imam kompletne verzije (piratske) instalirane...

 

Da li sam nanio ikakvu štetu Autodesku .. mislim da definitivno nisam ... jedino mogu imati koristi od toga, jer sam ja korisnik njihovih aplikacija i ako ću ikada imati potrebe raditi u profesionalne svrhe takve stvari, definitivno ću odabrati njihove aplikacije, jer ih poznajem...

 

Upravo ove zadnje činjenice su svjesni i proizvođači softvera, te radi toga ne implementiraju zaštitu kakvu bi u biti mogli u neke proizvode ... npr. sada je daleko jednostavnije instalirati piratsku Maya-u nego li je to bio slučaj sa starjim verzijama kada sam morao izgubiti i sat vremena na štelanju licencnog servera i licenci koje koristi dok sve nije proradilo kako treba...

 

Da li njima ima smisla napraviti aplikaciju koju je nemoguće crackati (a mislim da to mogu napraviti) ? Mislim da ne, jer bi im se baza korisnika draaastično smanjila, a samim time i broj feedbackova, prijava bugova, prijedloga poboljšanja itede ... a u isto vrijeme bi uletio neki konkurent sa "lakokrekljivom" aplikacijom koji bu svi počeli koristiti ... jer se može krekati ;) (pod uvjetom da nije smeće ofkors)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
domicius kaže...

Ako nekoga zanima 3D grafika onda ima smisla da kupi. Pod zanima, mislim da zna će redovito koristiti softver, makar i u nekomercijalne svrhe. Ne opravdava samo korištenje nečega u komercijalne svrhe kupnju istoga (neki za nekomercijalne svrhe ponude jeftiniju ili ograničenu verziju). No međutim ako ne zna da li ga zanima, tj. želi vidjeti kako se sa time radi, onda se slažem da nema potrebe kupovati takav nekakav softver. No ne slažem se da ga ima smisla nelegalno downloadati sa torrenta ili tko zna otkuda iz najmanje dva razloga: postoji službena trial verzija i ako postoji takva jedna službena verzija zašto bi skidao tko zna kakvu verziju sa potencijalno tko zna kakvim malware-om?

 

PieS - na svim tim velikim aplikacijama nikada nisam naletio na nikakav komad "zloćudnog" softvera ....

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...
Da li sam nanio ikakvu štetu Autodesku .. mislim da definitivno nisam ...

Nisam pravnik i možda griješim ali mi se ipak čini da ne moraš nekome napraviti direktnu štetu da bi to bilo protuzakonito ili kažnjivo. Npr. u ovom slučaju si se bez fer naknadeokoristio nečime za što je bilo potrebno resursa i znanja za stvoriti. A ti si definitivno dobio protuvrijednost tih potrošenih resursa i znanja, makar samo za igranje (i k tome još u miru kad god ti to poželiš).
Dakle koristiš nešto što nije javno dobro kao da je javno dobro. I javno dobro netko mora platiti ali se zna kako se to plaća - krajnji korisnici to direktno ne plaćaju no u ovom slučaju su baš krajnji korisnici ti koji to plaćaju i time uopće omogućuju da taj proizvod postoji (računajući da nitko neće kupiti njihov proizvod ove firme vjerojatno ne bi niti razvile taj softver ili u slučaju da ga je nedovoljno ljudi platilo, firme bi propale zajedno sa softverom, ako ne odmah, onda bi sigurno s vremenom postao neuptrebljiv).

Dakle, svejedno radiš štetu (iako ju je teže poimati jer se radi o potencijalnoj prodaji, koja se možebiti nikada ne bi niti desila - neki ljudi uopće ne bi koristili softver da ne mogu doći do piratske verzije) samim time što ne plaćaš, makar nisi ništa fizički, opipljivo ukrao niti "stvarnu" (ne znam kako da se izrazim...) štetu počinio. Za makar jedan, tvoj doprinos manje ove firme su bliže stvarnosti u kojoj ne zarađuju pa naposljetku ne održavaju niti više nude te proizvode.

 

U najmanju ruku, u težem je prekršaju onaj tko ti je omogućio ovakvo korištenje tog softvera ali pitam te ja što bi bilo da te policajac zatekne u mračnom hodniku kako ti netko prodaje nešto ukradeno? Taj "prodavač" bi sigurno nastradao ali što bi ti rekao, da nisi znao da je to nešto ukradeno? Bilo bi jasno da si bio svjestan da se želiš okoristiti time što je netko nešto ukrao (pa ćeš ti to dobiti jeftinije) pa nisam siguran da li bi tebe policajac mirno pustio da nastaviš dalje kao da se ništa nije dogodilo.

Sabbathian kaže...

jedino mogu imati koristi od toga, jer sam ja korisnik njihovih aplikacija i ako ću ikada imati potrebe raditi u profesionalne svrhe takve stvari, definitivno ću odabrati njihove aplikacije, jer ih poznajem...

Ovo se ne odnosi na tebe pojedinačno, ali kada ljudi kažu da će odabrati njihove aplikacije ako će ikada imati potrebe raditi u profesionalne svrhe, to je osim onog dijela poštenijih ljudi uglavnom potaknuto činjenicom da postoje zakoni koji to zahtjevaju i kao vlasnici/menadžeri poduzeća koje bi trebalo vrijediti više nego komad alata s kojim se radi, često ne vrijedi riskirati imanentnu kaznu (za razliku od domaćinstava, poslovne objekte ipak pohode i inspekcije).

 

Sabbathian kaže...

Upravo ove zadnje činjenice su svjesni i proizvođači softvera, te radi toga ne implementiraju zaštitu kakvu bi u biti mogli u neke proizvode ... npr. sada je daleko jednostavnije instalirati piratsku Maya-u nego li je to bio slučaj sa starjim verzijama kada sam morao izgubiti i sat vremena na štelanju licencnog servera i licenci koje koristi dok sve nije proradilo kako treba...

Mislim da ne implementiraju zaštitu više zbog drugih činjenica nego zbog ove.

 

Sabbathian kaže...

Da li njima ima smisla napraviti aplikaciju koju je nemoguće crackati (a mislim da to mogu napraviti) ? Mislim da ne, jer bi im se baza korisnika draaastično smanjila, a samim time i broj feedbackova, prijava bugova, prijedloga poboljšanja itede ... a u isto vrijeme bi uletio neki konkurent sa "lakokrekljivom" aplikacijom koji bu svi počeli koristiti ... jer se može krekati ;) (pod uvjetom da nije smeće ofkors)

To je sada potpuno druga tema, što se poduzeću isplati. I naravno radi se o procjeni svakog pojedinog poduzeća pa se tako neka trude više a neka manje onemogućiti ilegalnu upotrebu svojih proizvoda i mislim da nema jednostavnog ili "pravog" odgovora na to.

domicius
14 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...
domicius kaže...

zašto bi skidao tko zna kakvu verziju sa potencijalno tko zna kakvim malware-om?

PieS - na svim tim velikim aplikacijama nikada nisam naletio na nikakav komad "zloćudnog" softvera ....

Napisao sam "potencijalno sa tko zna kakvim malware-om". Dakle, svaki puta riskiraš takvo nešto, što ne znači da ti se do sada moralo takvo nešto i dogoditi. BTW, pošto si siguran, to ili znači da misliš da imaš anti-malware softver(e) koji detektiraju 100% malware-a ili si sve te "velike" aplikacije nekako uspio pregledati (iako sumnjam da si sa njima dobio i izvorni kod).

domicius
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Ići dalje u ovu raspravu nema smisla, jer oboje imamo svoje mišljenje... ali ... ajmo ipak još malo ...

 

Recimo, zanima vas 3D grafika i industrijski dizajn ... jer je to nešto sa čime biste se željeli baviti u budućnosti ... ili jednostavno želite raditi neke stvari za osobne potrebe ... educirati se, naučiti raditi u ovim aplikacijama kako biste bili kompetentni na tržištu rada koje očekuje znanje u nekim od ovih aplikacija.

 

Za početak takve samostalne naobrazbe postoji nekoliko mogućnosti:

 

1. Skinuti Trial verzije Maya-e i Inventora, te naučiti koliko se stigne u 30 dana, ili svakih 30 dana nanovo sve reinstalirati i biti uskraćen za neke od mogućnosti - Ovo bi bilo legalno

 

2. Kupiti Maya-u i Inventor = 11790 USD - Legalno, ali izuzetno skupo

 

3. Skinuti piratske verzije obje aplikacije - nelegalno - besplatno - ali i nudi sve mogućnosti aplikacija na neodređeno vrijeme

 

Koju opciju će izabrati velika većina nas? Mislim da treću...

 

Što Autodesk ima od toga?
- Nije prodao licence koje ovako i onako ne bi prodao, jer nemate dovoljno novaca za njih (čast iznimkama)

- Dobija korisnika svojih aplikacija koji će se naučiti raditi u njima

- Dobija korisnika koji će se potencijalno zaposliti u tvrtci koja koristi ovaj softver, te će za njegove potrebe nabaviti legalnu verziju

- Dobija korisnika koji, zbog činjenice što radi sa njihovim proizvodima, širi glas o ovim aplikacijama i uključen je u Autodesk zajednicu (legalnu i nelegalnu - oni koji koriste taj softver)

- Dobija korisnika kojeg će početi zanimati i dodatne Autodeskove aplikacije vezane uz područje koje ga zanima

 

Ono što ste napisali po pitanju malwarea mislim da nema baš previše veze sa ovom pričom i jednostavno je nešto sa čime se ne zamaram... jer do sada od "silnog" malwarea i virusa i sl. nisam imao nikakvih posljedica... pa iako nisam imao uvid u source... što je opet bezvezarija... jer ni sami crackeri nemaju source kako bi cracknuli aplikaciju, već koriste mempatcheve i keygene ... koji možda jesu zaraženi ... ali ja problema do sada nisam imao

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 15:02 (Sabbathian).
13 godina
neaktivan
offline
Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto

Najbolja je stvar kad kazu da su zbog pirastva izgubili puno milijune i milijune,ajmo se kladit da 95posto ljudi koji su koristili doicni software(igru)ne bi ju kupili jer jbg nosmo svi bogatasiBogataš

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
maxlac kaže...

Najbolja je stvar kad kazu da su zbog pirastva izgubili puno milijune i milijune,ajmo se kladit da 95posto ljudi koji su koristili doicni software(igru)ne bi ju kupili jer jbg nosmo svi bogatasiBogataš

Taj argument je mozda nekad bio tocan, ali onda se otvorila Starcraft2 tema i jedan dobar dio glasnih pirata je bez problema kupio igru koja kosta i 400 kuna.

Dakle, moze se i kupilo bi se.

Samo, ako se ne mora, zasto bi se?

 

@Sabbathian

sta molim te fali Blenderu? 3D modelling je u svakoj aplikaciji apsolutno isti, pa valjda mozes upamtiti raspored gumbica na razlicitim aplikacijama ako znas kako oblikovati cajnik. Nego ne, mora se bas Maya imati.

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 16:35 (Deus ex machina).
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
@Sabbathiansta molim te fali Blenderu? 3D modelling je u svakoj aplikaciji apsolutno isti, pa valjda mozes upamtiti raspored gumbica na razlicitim aplikacijama ako znas kako oblikovati cajnik. Nego ne, mora se bas Maya imati.

 

Sorry... nemam ja ništa protiv Blendera... ali daj molim te pogledaj malo Mayu ... pa onda pogledaj Blender... pa pogledaj Mayu... ...

 

Nije to "ja sam kul jer radim u Mayi".... postoji jaaako dobar razlog zašto je Maya broj jedan po pitanju DCC-a ... i ja ovdje ne govorim samo o modeliranju ... jer i sam većinu modelinga radim u Rhinocerosu ... već govorim o cijelom paketu ... kojem ne postoji pandan na tržištu ... ima ih koji su blizu (XSI, Lightwave i ostala ekipa), ali Maya je najkompletnija ... i naučiti kvalitetno raditi u njoj je znanje koje je itekako dobro došlo ...

 

I ne, 3D modeling nije u svakoj aplikaciji jednak ... postoji nekoliko različitih tehnika... gugl it ap ;) Nije isto izmodelirati nešto koristeći NURBS-ove ili poligone ...

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Inace kod mene u tvrtki svi su na blenderu, koji je za ono sto meni treba (kratke filmove) predovoljan... Iskreno za Mayu koja je stvarno predobra (priznajem) mi je previse dati skoro 72k kuna...
In Control
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
maxlac kaže...

Najbolja je stvar kad kazu da su zbog pirastva izgubili puno milijune i milijune,ajmo se kladit da 95posto ljudi koji su koristili doicni software(igru)ne bi ju kupili jer jbg nosmo svi bogatasiBogataš

Taj argument je mozda nekad bio tocan, ali onda se otvorila Starcraft2 tema i jedan dobar dio glasnih pirata je bez problema kupio igru koja kosta i 400 kuna.

Dakle, moze se i kupilo bi se.

Samo, ako se ne mora, zasto bi se?

A dobro, Starcraft ekipa je zasebna skupina ljudi :) jednako kao i WOW-ovci :)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
14 godina
odjavljen
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
EnlightenedPhoenix kaže...
Inace kod mene u tvrtki svi su na blenderu, koji je za ono sto meni treba (kratke filmove) predovoljan... Iskreno za Mayu koja je stvarno predobra (priznajem) mi je previse dati skoro 72k kuna...

4 iljade dolara je 2011 ;)

Naj mi ga mam deti, daj me prvo malo lubi...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...
EnlightenedPhoenix kaže...
Inace kod mene u tvrtki svi su na blenderu, koji je za ono sto meni treba (kratke filmove) predovoljan... Iskreno za Mayu koja je stvarno predobra (priznajem) mi je previse dati skoro 72k kuna...

4 iljade dolara je 2011 ;)

  Je imas pravo... Koji sam ja vrag onda gledao kad sam vidio 11 935$...

 

A dobro ali opet mi je blender isplativiji utoliko sto vec 8 mjeseci rade na njemu a bez ikakvih skrivenih dodatnih troskova, blender dodje 0 kn... dobro istina je da sam donirao... ali to se ne racuna :)

In Control
13 godina
protjeran
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Deus ex machina kaže...
maxlac kaže...

Najbolja je stvar kad kazu da su zbog pirastva izgubili puno milijune i milijune,ajmo se kladit da 95posto ljudi koji su koristili doicni software(igru)ne bi ju kupili jer jbg nosmo svi bogatasiBogataš

Taj argument je mozda nekad bio tocan, ali onda se otvorila Starcraft2 tema i jedan dobar dio glasnih pirata je bez problema kupio igru koja kosta i 400 kuna.

Dakle, moze se i kupilo bi se.

Samo, ako se ne mora, zasto bi se?

 

@Sabbathian

sta molim te fali Blenderu? 3D modelling je u svakoj aplikaciji apsolutno isti, pa valjda mozes upamtiti raspored gumbica na razlicitim aplikacijama ako znas kako oblikovati cajnik. Nego ne, mora se bas Maya imati.

da igra nije kvalitetna i da nisu mogli kreknuti SC1, ne bi ju nikad kupili ;)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Stopa piratstva u Hrvatskoj 54 posto
Sabbathian kaže...

 

Sorry... nemam ja ništa protiv Blendera... ali daj molim te pogledaj malo Mayu ... pa onda pogledaj Blender... pa pogledaj Mayu... ...

 

Nije to "ja sam kul jer radim u Mayi".... postoji jaaako dobar razlog zašto je Maya broj jedan po pitanju DCC-a ... i ja ovdje ne govorim samo o modeliranju ... jer i sam većinu modelinga radim u Rhinocerosu ... već govorim o cijelom paketu ... kojem ne postoji pandan na tržištu ... ima ih koji su blizu (XSI, Lightwave i ostala ekipa), ali Maya je najkompletnija ... i naučiti kvalitetno raditi u njoj je znanje koje je itekako dobro došlo ...

 

I ne, 3D modeling nije u svakoj aplikaciji jednak ... postoji nekoliko različitih tehnika... gugl it ap ;) Nije isto izmodelirati nešto koristeći NURBS-ove ili poligone ...

Priznajem, nisam bas profesionalni 3D modeler, ali radim s ljudima koji jesu i znam da vecinu tehnika koje koriste, mogu dobiti u bilo kojem programu. Radi se u 3DMax-u, ali ljudi zele Mayu jer im Maya ima cool sucelje. Kad sam trazio kolegu da mi objasni razlike u 3D modelling featureovima izmedju Blendera i Maye, rekao je da ih u principu nema... high-poly modelling, low-poly modelling, uv mapping i voila.

Tako da, objasni mi ako mozes sto tocno ti to radis u Mayi, a ja ili netko drugi ce ti prenijeti kako da to napravis u Blenderu.

Isti 'izazov' ti nudim i za Photoshop vs. Gimp ili Paint.Net

 

Ako nemas argumenata, onda izvoli promjeniti svoju uvodnu tvrdnju gdje kazes da nema zamjenskih, besplatnih programa i da zapravo imas skup software jer mozes.

 

Sabbathian kaže...
Deus ex machina kaže...

Taj argument je mozda nekad bio tocan, ali onda se otvorila Starcraft2 tema i jedan dobar dio glasnih pirata je bez problema kupio igru koja kosta i 400 kuna.

Dakle, moze se i kupilo bi se.

Samo, ako se ne mora, zasto bi se?

A dobro, Starcraft ekipa je zasebna skupina ljudi :) jednako kao i WOW-ovci :)

To naravno nije istina.

Kad se nesto zeli igrati, a ne moze se piratizirati - e onda se to kupi.

Ali ako se nesto zeli igrati, a pirat je slobodno dostupan... cemu placati?

 

Vidio sam milijun (stupidnih) argumenata koji glase cca "NIsam lud da placam ono sto mogu imati besplatno". Koliko god je stupidno, ipak je _iskreno_.

A ne se skrivati iza nekakvih laznih 'istina' koje mozes prodati samo ljudima koji ne ukljuce mozak.

 

Lijepo je biti sposoban "oprati" sebe, a ;-)

 

 

@RanZo

A kako si to zakljucio?

I have got no money, I have got no power, I have got no fame... I have my strong beliefs...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2010 17:20 (Deus ex machina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice