Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

poruka: 240
|
čitano: 30.818
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
BlueMax kaže...
Visak kaže...
Ja se otvoreno bojim zloupotreba, pa se nisam osjetio prozvanim da sam histeričar. Histerija nije pitanje opravdanosti razloga zabrinutosti, nego iracionalan način reakcije na njega, pa tko se pronašao pogođenim valjda ima razloga.

 Po čijem mjerilu? 

Ljude koji trenutne dosege znanosti uzimaju kao aksiome smatram većim ovcama od vjernika.

 Po čijem mjerilu što? Ako misliš na prosudbu je li reakcija iracionalna, to nema veze s dosezima prirodnih znanosti, već psihologijom. Ako detektiraš zabrinutost i strahove koji proizlaze iz osobnih uvjerenja, nesrazmjerne stvarnoj opasnosti, i reakciju koja teži ekstremu, a očito neće riješiti problem, to ti je prilično dobar indikator. 

 

Recimo avionu se pokvari jedan od dva motora. Histeričari će početi vikati i zapomagati, što nimalo ne popravlja situaciju, koja iako ozbiljna, nije fatalna, kako ju oni doživljavaju.

 

Znanost nema definitivne odgovore u objašnjenjima prirode, već samo (prilično dobre i korisne) aproksimacije, koje bez razmišljanja svakodnevno koriste i vjernici, čime priznaju njihovu točnost. Religije po tom pitanju baš ništa korisno nisu donijele. Između djelomično točnog i netočnog izbor je prilično lak.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Visak kaže...

 

Znanost nema definitivne odgovore u objašnjenjima prirode, već samo (prilično dobre i korisne) aproksimacije, koje bez razmišljanja svakodnevno koriste i vjernici, čime priznaju njihovu točnost. Religije po tom pitanju baš ništa korisno nisu donijele. Između djelomično točnog i netočnog izbor je prilično lak.

 

Znanost nerijetko ima i vrlo loše aproksimacije, totalno krive procjene a nerijetko su i kupljeni od velikih korporacija da bi sustavno obmanjivali čovječanstvo i te takozvane "histeričare" proglašavali "teoretičarima urote". Sve dok kola ne udare u zid. E, onda više nema "znanstvenika". 

 

A lijepo ti čovjek kaže (parafraziram): od vjerskih fanatika veće ovce su samo oni koji slijepo vjeruju znanosti...

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
13 godina
neaktivan
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Pitanje je bilo jednostavno a ti ga nisi shvatio.

Moze primjer neke histericne reakcije?

ako netko kaze da to nije dobro jer je protiv boga, to je njegov stav. Ja u boga ne vjerujem pa njegov stav smatram promasenim no ne vidim nikakvu histeriju.

Po clanku bi se dalo zakljuciti kako svi koji se protive ovakvoj praksi i oni koji se pribojavaju mogucnosti zlouporabe i gresaka u koristenju ove tehnologije, urlaju po ulicama i cupaju kosu.

Ljudski DNK tisucljecima opstaje. Sam se prilagodjava tj. evoluira. Jedna mala greskica moze dovesti do nesagledivih problema. Nece se promijeniti DNK cijele vrste ali promjena na jednoj jedinci mogla bi dovesti do mutacije neke bolesti. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...

Kao argument mi nudiš mišljenje Richarda Dawkinsa, psihičkog bolesnika koji mrzi Boga i sve one koji u njega vjeruju? Malo pažljivije pročitaj što govori: ČAK I AKO su mu roditelji bili... A prije toga ustvrdi kako je sve to o Beethovenu laž. Lol Dawkins ti je upravo ono što Drago opisuje kao "histeričar", samo što se on histerično bori protiv svih religija i vjere u Boga. Radije mi pronađi neki drugi citat, od nekog malo pametnijeg i objektivnijeg.

Nije nikakav citat Dawkinsa vec link na gresku opcenito. Dawkins se spominje samo u jednom dijelu. Ali bez obzira i na Dawkinsa, toliko si neistina iznio u te dvije recenice da je to nevjerojatno.

 

Pa da rijesimo neistine. Prvo, Beethoven nije najmlade dijete (kazes, "majka vec ima sestero djece" - nema). Apsolutna neistina, Beethoven je bio drugo dijete. Prvo dijete se zvalo Ludwig Maria i umrlo je nakon cetiri dana. Drugo dijete je bilo nas Ludwig. Trece dijete (obrati pozornost, od sad nadalje svi su rodeni nakon Beethovena) je Kaspar Anton Karl, cetvrto Nikolaus Johann, peto Anna-Maria Franziska koja je umrla nakon cetiri dana, sesto Franz Georg koji je pozivio cak dvije i pol godine i sedmo dijete Maria Margarete koja je umrla s manje od godinu i pol starosti, ubrzo nakon sto im je mama umrla od tuberkuloze (u to je vrijeme Beethoven vec odrastao).

 

Dalje, nema nikakvih indikacija da je ijedno od djece koja su pomrla bilo gluho ili slijepo. Kad uzmes u obzir da prakticki nisu prezivjeli ni prvih dvije godine, ne mozes nikako utvrditi da li je ijedno bilo mentalno bolesno.

 

Dalje, "dvoje slijepo, troje gluho, jedno mentalno bolesno" ne moze nikako biti tocno jer od dva brata koja su prezivjela jedan je dozivio 41 godinu, drugi 72 godine, a niti jedan nije bio ni slijep ni gluh ni mentalno bolestan (dok bi po tvojoj konstantaciji morali biti nesto od toga). Muz je bio alkoholicar, ali se ne moze znati da li je imao kakvu naslijednu bolest pogotovo kad uzmes u obzir da govorimo o 18. stoljecu kad se nije niti znalo sto su nasljedne bolesti.

 

Nadalje, nemam pojma kako si dosao do toga da sljedece dijete ima 95% sansu da bude deformirano i hendikepirano?!

 

Nadalje, mama im nije uopce imala sifilis (pogotovo ne u vrijeme dok je bila trudna), opet neistina, vec je imala tuberkulozu od koje je i umrla i to nakon sto je porodila svih sedmero, a u to vrijeme Beethoven je vec bio odrastao pa se vratio da se brine o dvoje prezivjele brace.

 

Od svega nadrobljenog, jedino si pogodio da je muz bio alkoholicar.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
1domagoj1 kaže...

 

Od svega nadrobljenog, jedino si pogodio da je muz bio alkoholicar.

 Hm, glede Beethovenovog života, ima više verzija njegove rane dobi, dok po jednima ima šesetero braće i sestara, po drugima ih je bilo samo tri (http://www.notablebiographies.com), a na Wikipediji stoji da ih je bilo ukupno šest i po njima još je dvoje bilo poslije njega. Čak se ne zna ni točan datum njegova rođenja. Jedni tvrde da je rođen 15., drugi da je rođen 16. a treći 17.12.1770.

Da mu je otac bio alkoholičar, to je valjda utvrđeno, a za majku neki povjesničari tvrde da je imala sifilis i da je umrla od sifilisa i tuberkoloze.

 

No, ti si bio prisutan tada i znaš sve što se događalo pa mi držiš predavanje tako s visoka jer vjeruješ jednom izvoru informacija?

 

Meni dopusti onda da vjerujem drugom izvoru informacija. 

 

Nije se možda znalo tada, ali se zna danas što su nasljedne bolesti i koje su šanse da dijete bude hendikepirano ako mu je majka bolesna ili su mu roditelji imali neke bolesti (nasljedne). Npr. neki izvori tvrde da je, osim što je počeo gubiti sluh u 30. godini života, patio i od shizofrenije, a to je nasljedna bolest. A umro je, koliko se zna, od zatajenja jetre, što također može biti nasljedna bolest (hepatits b, nasljedni od majčine strane, npr.) 

 

Tu priču o velikom skladatelju sam dakle upotrijebio više kao hipotetsko pitanje, što ti očito nisi shvatio, jer su zaista poznati slučajevi u kojima su liječnici savjetovali ženama pobačaj/prekid trudnoće zbog visoke mogućnosti hendikepa, a rođeno je sasvim normalno ili pak voljeno dijete.

 

 

 

 

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2016 1:32 (Danyel).
16 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...
Nije se možda znalo tada, ali se zna danas što su nasljedne bolesti i koje su šanse da dijete bude hendikepirano ako mu je majka bolesna ili su mu roditelji imali neke bolesti (nasljedne). Npr. neki izvori tvrde da je, osim što je počeo gubiti sluh u 30. godini života, patio i od shizofrenije, a to je nasljedna bolest. A umro je, koliko se zna, od zatajenja jetre, što također može biti nasljedna bolest (hepatits b, nasljedni od majčine strane, npr.)

Čekaj malo, ti stvarno na ovoj temi koristiš argument kako je neka obitelj prije dvjesto godina imala gomilu nasljednih bolesti? Znam da je u kontekstu zabrane pobačaja, ali stari, mislim da imaš problem  :D

BTW, toliko o tome koliko se degradirala kvaliteta života s napretkom znanosti...

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Veliki Brat kaže...
Danyel kaže...
Nije se možda znalo tada, ali se zna danas što su nasljedne bolesti i koje su šanse da dijete bude hendikepirano ako mu je majka bolesna ili su mu roditelji imali neke bolesti (nasljedne). Npr. neki izvori tvrde da je, osim što je počeo gubiti sluh u 30. godini života, patio i od shizofrenije, a to je nasljedna bolest. A umro je, koliko se zna, od zatajenja jetre, što također može biti nasljedna bolest (hepatits b, nasljedni od majčine strane, npr.)

Čekaj malo, ti stvarno na ovoj temi koristiš argument kako je neka obitelj prije dvjesto godina imala gomilu nasljednih bolesti? Znam da je u kontekstu zabrane pobačaja, ali stari, mislim da imaš problem  :D

BTW, toliko o tome koliko se degradirala kvaliteta života s napretkom znanosti...

 Ha ha ha,  samo da mi je znati gdje sam napisao da je kvaliteta života opala s napretkom znanosti..? 

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
16 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

Tu na forumu, prekjučer. Da ti stavim link?

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Veliki Brat kaže...

Tu na forumu, prekjučer. Da ti stavim link?

 Možeš, samo daj ako ti nije teško.

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
16 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

Ma što bi mi bilo teško, čak ću ti i citirati post:

 

Danyel kaže...
Visak kaže...

Dovelo nas je do najboljeg života ikada kroz povijest. Ni kraljevi nisu imali obilje hrane na izbor, medicinsku skrb i dugi očekivani životni vijek, znanje i zabavu na dohvat ruke, pregršt slobodnog vremena, osobnu sigurnost i slobodu i masu drugih beneficija koje ti uzimaš zdravo za gotovo, a još prije stotinjak godina su bile nezamislive, a da ne govorimo o daljoj povijesti i kako su prosječni ljudi živjeli.

1. Ti smatraš da je ovo bolji život u odnosu na prošlost. Ovisi, kako kome. Nekome tko voli tehnologiju, vjerojatno je, a opet ima i onih koji ne vole tehnologiju ili im nije toliko važna i više vole mir i duhovnost i smatraju da su ova vremena užasna. Također su mnogi protiv GMOa, i žale za prošlim vremenima kada su hrana, voda i zrak bili čišći... Stoga je sve to perspektiva iz koje gledaš. Za tebe je bolje, za neke nije. Osobna sigurnost i SLOBODA u eri kamera na svakom uglu, digitalizacije svega i svačega, praćenja, masovnog prisluškivanja i snimanja? Ratovi, masovna glad, svinjska gripa, aids, ptičja gripa, ebola, milijuni izbjeglica, robovi kapitalizma, djeca u tvornicama diljem Azije i Afrike, tisuće mrtvih svake godine od boleščurina, leukemije i sve više KARCINOMA i na "razvijenom" Zapadu, stotine tisuća mrtvih od gladi, stotine tisuća mrtvih u ratovima, stalna opasnost od nuklearnog rata, novih katastrofa, černobilja i fukušima, totalno zagađeni zrak i voda, topljenje leda na polovima, efekt staklenika, 99% novca u rukama 2% populacije, krediti, beskućnici, pljačke, depresije i suicidi na svakom koraku... Bolja vremena? 

 

Ako misliš da ti je super jer imaš ekran i internet, žalim te.

 

Znači samo klikneš dolje desno na "nadporuka" i odvesti će te ravno na tvoj post, da se možeš podsjetiti. Nema na čemu!

Gledam te!
16 godina
moderator
offline
Popravljanje gena u embrijima, prilika za histerič

Citati se prave tako da se izvuče ključni dio sugovornikovog izlaganja i onda na njega odgovori podjednako dugačkim tekstom. Pedeset redaka citata i redak vlastitog odgovora ide protiv pravila foruma o citiranju.

 
1 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Veliki Brat kaže...

Ma što bi mi bilo teško, čak ću ti i citirati post:

 

 

Znači samo klikneš dolje desno na "nadporuka" i odvesti će te ravno na tvoj post, da se možeš podsjetiti. Nema na čemu!

 

 

Ne vidim da sam tu rekao da je kvaliteta života opala s napretkom znanosti. Malo bolje pročitaj. Čak sam rekao, "nekima je bolje, nekima nije", međutim to što si izvadio čak nije ni vađenje iz konteksta jer nigdje nisam ustvrdio da je kvaliteta života opala već sam samo konstatirao pojave koje su, više-manje, prisutne cijelo vrijeme kroz ljudsku povijest, s tim da smo sada zahvaljujući tehnologiji debelo zagadili prirodu. To je bila rasprava između mene i Viska, i da bi ti shvatio poantu, trebao bi pročitati sve od početka, zašto je tko nešto napisao. Ja kad pišem puno toga i skratim, jer zaista mogu puno pisati ali znam da sam i ovako preopširan pa nastojim tri misli utrpati u jednu rečenicu.

 

Nisi se trebao mučiti, ali svejedno, hvala.

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
1domagoj1 kaže...

 

Pa da rijesimo neistine. Prvo, Beethoven nije najmlade dijete (kazes, "majka vec ima sestero djece" - nema). Apsolutna neistina, Beethoven je bio drugo dijete. Prvo dijete se zvalo Ludwig Maria i umrlo je nakon cetiri dana. Drugo dijete je bilo nas Ludwig. Trece dijete (obrati pozornost, od sad nadalje svi su rodeni nakon Beethovena) je Kaspar Anton Karl, cetvrto Nikolaus Johann, peto Anna-Maria Franziska koja je umrla nakon cetiri dana, sesto Franz Georg koji je pozivio cak dvije i pol godine i sedmo dijete Maria Margarete koja je umrla s manje od godinu i pol starosti, ubrzo nakon sto im je mama umrla od tuberkuloze (u to je vrijeme Beethoven vec odrastao).

 

Dalje, nema nikakvih indikacija da je ijedno od djece koja su pomrla bilo gluho ili slijepo. Kad uzmes u obzir da prakticki nisu prezivjeli ni prvih dvije godine, ne mozes nikako utvrditi da li je ijedno bilo mentalno bolesno.

 

Dalje, "dvoje slijepo, troje gluho, jedno mentalno bolesno" ne moze nikako biti tocno jer od dva brata koja su prezivjela jedan je dozivio 41 godinu, drugi 72 godine, a niti jedan nije bio ni slijep ni gluh ni mentalno bolestan (dok bi po tvojoj konstantaciji morali biti nesto od toga). Muz je bio alkoholicar, ali se ne moze znati da li je imao kakvu naslijednu bolest pogotovo kad uzmes u obzir da govorimo o 18. stoljecu kad se nije niti znalo sto su nasljedne bolesti.

 

Nadalje, nemam pojma kako si dosao do toga da sljedece dijete ima 95% sansu da bude deformirano i hendikepirano?!

 

Nadalje, mama im nije uopce imala sifilis (pogotovo ne u vrijeme dok je bila trudna), opet neistina, vec je imala tuberkulozu od koje je i umrla i to nakon sto je porodila svih sedmero, a u to vrijeme Beethoven je vec bio odrastao pa se vratio da se brine o dvoje prezivjele brace.

 

Od svega nadrobljenog, jedino si pogodio da je muz bio alkoholicar.

 

Ovo je širi problem "obrazovanja" po forumima, gdje se ovakve tvrdnje izašle iz propagandističkih kuhinja beskrajno ponavljaju od strane recipijenata takve ideologije koji su po prirodi stvari obično neobrazovani i bez razvijenog kritičkog razmišljanja. Kako kritičko razmišljanje nije urođeno, već se uči u gimnazijama i na studijima, ali ciljana publika ovakvih izmišljenih pričica obično nema odgovarajuće obrazovanje koje bi ih uopće osvijestilo u tom pravcu, tako da nisu svjesni ni svog nekritičkog prihvaćanja tvrdnji koje im se dopadaju, a kamoli intrinzične "rupičavosti" samih tvrdnji koje dalje šire. 

 

Ova glupost o sifilističarima, slijepim/gluhim/sakatim ovakvim i onakvim u obitelji Beethoven je samo jedan od primjera totalno izmišljenih "povijesnih činjenica" koje već godinama kruže po forumima, a kojima je jedini cilj koristiti ih kao argumente vjerske desnice.

Pored ovoga, dosta je uobičajeni izmišljeni argument proglasiti Einsteina "vjernikom" (jer ako je on vjernik, onda valjda trebamo biti svi?), iako on to uopće nije bio što dokazuje i vrlo jasan stav o vjeri iznesen u pismu koje je javno dostupno ovdje: http://www.hillmanweb.com/reason/inspiration/einstein.html. ("The word God is for me nothing more than the expression and product of human weakness, the Bible a collection of honorable, but still purely primitive, legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this. ...")

 

Isto tako je izmišljena od početka do kraja idiotska priča o tome kako je Einstein kao mlad student ponizio ateističkog profesora, a koja je još jedna od priča koje neprestano kruže forumima.

 

Među izmišljene citate spada i onaj tobožnji od Churcilla koji je rekao da će se "Fašisti budućnosti zvati antifašistima" (relativno nedavna izmišljotina rasističkog britanskog BNP-a) koja se među domaćim diskutantima "obrazovanim" po forumima dosta brzo rasplamsala, a vidim da je i na TV-u ponavljaju "uglednici" iz našeg političkog života. 

 

Usput, ne postoji nikakav dokaz da je Napoleon ikada rekao "Dajte mi 10.000 Hrvata i osvojit ću svijet!" (barem ga nema u njegovim pismima i zapisima drugih o njemu - ovaj je "citat" poznat samo u Hrvatskoj), što je još jedan "citat" koji se po forumima vrti li ga vrti.

 

Usput, ne postoji ikakav dokaz da je Tito rekao da se "suci drže zakona kao pijan plota".

 

Međutim, ono što je važnije od prepoznavanja lažnih citata je shvaćanje njihove totalne nevažnosti za diskusiju.

 

Što bi bilo da je Einstein stvarno bio fanatičan vjernik? Na koji način to ojačava nečiju tvrdnju o bilo čemu? Eisteinovo mišljenje o vjeri i postojanju bogova ili nekog boga je jednako bitno kao Šukerovo razmišljanje o uporabi kista u Picassovoj kasnoj fazi. On o tome može imati bilo kakvo mišljenje, ili nikakvo, ali to jednostavno nema veze s njegovim područjem ekspertize. 

 

Napoleonovo izmišljeno mišljenje o Hrvatima od prije 200 godina ima veze s današnjim Hrvatima i Hrvatskom jednako veze kao mišljenje astrologa o dilataciji vremena u binarnom sustavu crnih rupa. 

 

Dakle, svi koji bi diskutirali:

 

1) napravite si red u glavama i provjeravajte izvore. Ako je netko na forumu napisao i pripisao citat koji vam se jako sviđa, provjerite van foruma postoji li još igdje pouzdan izvor (enciklopedije, znanstveni radovi) koji potvrđuje takav citat. Ako ga nema, taf lak - izmišljen je.

 

2) argument autoriteta i to autoriteta iz posve krivog područja (Einstein o vjeri, papa o biologiji i fizici, generala o ljudskim pravima...) je govance od argumenta. To što je netko kome vi pridajete nadljudske sposobnosti navodno ili stvarno nešto rekao što se vama sviđa, a van svoje ekspertize nema apsolutno nikakve težine u kvalitetnoj raspravi. 

 

3) pogledajte pravila za kvalitetno diskutiranje i pravila foruma koja su istaknuta na vrhu popisa podforuma i diskusija. Ako su vam argumenti i govance, a držite se formalnih pravila za diskusiju, postovi vam neće biti brisani, a vi kartonirani.

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...

Hm, glede Beethovenovog života, ima više verzija njegove rane dobi, dok po jednima ima šesetero braće i sestara, po drugima ih je bilo samo tri (http://www.notablebiographies.com), a na Wikipediji stoji da ih je bilo ukupno šest i po njima još je dvoje bilo poslije njega. Čak se ne zna ni točan datum njegova rođenja. Jedni tvrde da je rođen 15., drugi da je rođen 16. a treći 17.12.1770.

Pa da, i imali su troje djece, Beethovena, Kaspara Antona Karla i Nikolausa Johanna. Ostali su pomrli.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

Drago, osjećam se prozvanim premda me nisi prozvao imenom. Stoga bih ti odgovorio, ako smijem: ova rasprava se proširila na područje morala i etike, što i nije bilo moguće izbjeći s obzirom na temu (eksperimenti na embrijima) te smo svi počeli koristiti argumente pro et contra, a najviše naravno sa svojih pozicija vjernika ili ateista. Kako nismo znanstvenici (barem neki od nas nisu) ne očekuješ valjda da ćemo pisati doktorske disertacije o tehnologiji dijeljenja kromosoma u zigotu?  

 

Osobno sam samo uzgred spomenuo Pascala, Newtona, Einsteina pa i Darwina (a mogao bih još i Descartesa, Boškovića, Vrančića, Kanta i dr.) kao odgovor kolegi, kao primjere ljudi, znanstvenika, svjetskih umova koji su vjerovali u Boga, ili u nešto više od nas. Ne znam zašto ti je to zasmetalo, spominjanje Boga? Ako me smatraš nekim velikim vjernikom ili pak desničarem, varaš se. 

 

Što se tiče Einsteina, kad si već citirao njegovo pismo, evo još par njegovih citata: "In view of such harmony in the cosmos which I, with my limited human mind, am able to recognize, there are yet people who say there is no God. But what really makes me angry is that they quote me for the support of such views." Pa još jedan, u kojem sam Albert priznaje: "The human mind, no matter how highly trained, cannot grasp the universe. We are in the position of a little child, entering a huge library whose walls are covered to the ceiling with books in many different tongues. The child knows that someone must have written those books. It does not know who or how. It does not understand the languages in which they are written. The child notes a definite plan in the arrangement of the books, a mysterious order, which it does not comprehend, but only dimly suspects. That, it seems to me, is the attitude of the human mind, even the greatest and most cultured, toward God. We see a universe marvelously arranged, obeying certain laws, but we understand the laws only dimly. Our limited minds cannot grasp the mysterious force that sways the constellations. I am fascinated by Spinoza's Pantheism." Dakle, bio je panteist. Nije vjerovao u biblijskog Boga, ali bio je duboko uvjeren da je Nešto ili Netko dizajnirao cijeli univerzum. I s tim pogledom mislim da se slažu svi kojima je kvocijent inteligencije veći od sobne temperature.

 

Zašto sam upotrijebio taj argument, navodeći svjetski poznate znanstvenike? Zato jer je kolega Visak ismijao ministra obrazovanja zbog njegovog poimanja stvaranja svijeta kojeg je objavio u svojoj disertaciji. Naime, opće je prihvaćena zabluda da su znanstvenici apriori sumnjičavi nevjernici i ateisti, pa je valjda bilo očekivano i da će Šustar reći da Bog ne postoji. Kao što je valjda postalo normalno i da se eksperimentira na embrijima, fetusima i ljudima. A sve u ime "znanosti". Koja je najčešće korumpirana i nečovječna.

 

Što se tiče same rasprave, bila je dobra i žestoka, kvalitetna, i bilo bi lijepo da ima još takvih širokih filozofskih tema. Pozdrav. 

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
16 godina
moderator
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...

 

 

Zašto sam upotrijebio taj argument, navodeći svjetski poznate znanstvenike? Zato jer je kolega Visak ismijao ministra obrazovanja zbog njegovog poimanja stvaranja svijeta kojeg je objavio u svojoj disertaciji. Naime, opće je prihvaćena zabluda da su znanstvenici apriori sumnjičavi nevjernici i ateisti, pa je valjda bilo očekivano i da će Šustar reći da Bog ne postoji. Kao što je valjda postalo normalno i da se eksperimentira na embrijima, fetusima i ljudima. A sve u ime "znanosti". Koja je najčešće korumpirana i nečovječna.

 

Što se tiče same rasprave, bila je dobra i žestoka, kvalitetna, i bilo bi lijepo da ima još takvih širokih filozofskih tema. Pozdrav. 

 

Pa ne mogu baš reći da je tvoj dio rasprave bio kvalitetan. Pun si izmišljenih citata i "podataka" i ničim potkrepljenih tvrdnji kao dvije gore istaknute rečenice koje to zorno prikazuju, te su primjer tvog dubinskog nepoznavanja teme i neshvaćanja onoga o čemu bi raspravljao. 

 

Kad te netko kao Domagoj ispravi i očito je u pravu, ne priznaješ grešku nego mijenjaš raniju argumentaciju u klasičan intelektualno truli "argument" da se zapravo "o tome ne može ništa točno znati". Pa ako ne znaš, zašto si to uzeo kao argument? I tako unedogled, ali uvijek s istim zaključkom iz čega je posve jasno da ti arugmentacija uopće nije bitna, a ni istina, jer jednostavno krećeš od zaključka koji bi po svaku cijenu potvrdio, bez ozbira na stvarnost i stvarne podatke. 

 

Ja ti najiskrenije savjetujem neko vrijeme samo čitati što drugi napišu, pa se tek za koju godinu javiti u diskusije ako je želiš obogatiti svojim sudjelovanjem jer su tvoji postovi bili njen lošiji dio.

 

This space for rent!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Drago kaže...
Danyel kaže...

 

pa je valjda bilo očekivano i da će Šustar reći da Bog ne postoji. Kao što je valjda postalo normalno i da se eksperimentira na embrijima, fetusima i ljudima. A sve u ime "znanosti". Koja je najčešće korumpirana i nečovječna.

 

Kad te netko kao Domagoj ispravi i očito je u pravu, ne priznaješ grešku nego mijenjaš raniju argumentaciju u klasičan intelektualno truli "argument" da se zapravo "o tome ne može ništa točno znati". Pa ako ne znaš, zašto si to uzeo kao argument? I tako unedogled, ali uvijek s istim zaključkom iz čega je posve jasno da ti arugmentacija uopće nije bitna, a ni istina, jer jednostavno krećeš od zaključka koji bi po svaku cijenu potvrdio, bez ozbira na stvarnost i stvarne podatke. 

 

Ja ti najiskrenije savjetujem neko vrijeme samo čitati što drugi napišu, pa se tek za koju godinu javiti u diskusije ako je želiš obogatiti svojim sudjelovanjem jer su tvoji postovi bili njen lošiji dio.

 

 Drago, nisi upućen uopće u raspravu koja je nastala između mene i kolega jer sam to pitanje o Beethovenu naveo samo kao hipotetsko pitanje, i to sam naglasio. More je takvih primjera, gdje su ženama savjetovali pobačaj a djeca se kasnije rodila živa i zdrava! 

To je bilo bitno, a ne je li Beethoven bio stvarno nasljedno bolestan ili nije (neki govore da jest, drugi da nije) i jesam li ja krivo nabrojao padeže. To nije bio argument. Nadam se da je sada jasnije. Želio sam od kolegice dobiti odgovor na pitanje, je li ispravno i moralno izvršiti pobačaj ako su svi pokazatelji da će se dijete roditi hendikepirano.

To možeš lako vidjeti i iz svih mojih postova prije i poslije, samo to mi je bilo važno. Istina mi je uvijek bitna.

 

Koje sam uopće citate koristio, osim ovog s Einsteinom sada, kao odgovor tebi, stvarno ne znam? Nije mi jasno onda kako sam to "pun izmišljenih citata", ako ih ne koristim? 

 

A rečenica koju citiraš/boldaš, ne znam zašto je sporna. Da, smatram da je znanost najčešće na strani krupnog kapitala i nečijih (najčešće militantnih) interesa i da primarno nije u službi čovjeka i njegove dobrobiti. Uostalom, ne nosi li naslov članka: Popravljanje gena u embrijima? 

 

Osobno nisam za to jer mislim da je nečovječno i potencijalno vrlo opasno, i to je sve zapravo o čemu smo svi pisali. Neki su za to, bez obzira na sve što se može dogoditi, a neki su protiv jer vide da bi kola mogla krenuti nizbrdo, kao i u mali milijun slučajeva do sada kada je čovjek povjerovao da je centar univerzuma oko kojeg se sve vrti.

 

Nije lijepo od tebe što si ovo uvredljivo napisao na kraju, jer nisam ja ništa lošiji ili bolji od drugih, ovo je samo forum na kojem svi iskazuju svoje mišljenje o nekoj temi. Nešto napišemo, netko odgovori, mi njemu odgovorimo... pa to i jest forum. No ako se ti osobno ne slažeš s mojim argumentima ili ne dijeliš moj svjetonazor, to nije razlog da mi napišeš podrugljivo "pa se tek za koju godinu javi u diskusije". Zar ti ne bi trebao biti netko iznad nas običnih forumaša i ne zauzimati stranu u raspravi?

 

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2016 17:22 (Danyel).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...
...

Zašto sam upotrijebio taj argument, navodeći svjetski poznate znanstvenike? Zato jer je kolega Visak ismijao ministra obrazovanja zbog njegovog poimanja stvaranja svijeta kojeg je objavio u svojoj disertaciji. Naime, opće je prihvaćena zabluda da su znanstvenici apriori sumnjičavi nevjernici i ateisti, pa je valjda bilo očekivano i da će Šustar reći da Bog ne postoji. Kao što je valjda postalo normalno i da se eksperimentira na embrijima, fetusima i ljudima. A sve u ime "znanosti". Koja je najčešće korumpirana i nečovječna.

...

Bas su mi simpa ovi korumpirani i necovjecni fizicari koji su nedavno otkrili gravitacijske valove. A i super su mi korumpirani i necovjecni morski biolozi koji proucavaju i pomazu morskim zivotinjama. A tek korumpirani i necovjecni znanstvenici koji upozoravaju na globalno zatopljenje i ako nesto brzo ne poduzmemo na globalnom planu, ne ceka nas lijepa buducnost. A kako sam tek sam necovjecan i korumpiran, evo bas rjesavam necovjecnu i korumpiranu matematiku za nadolazeci ispit. A kako si tek ti necovjecan i korumpiran jer pises ove postove s uredaja koje ti je omogucila necovjecna i korumpirana fizika. Uh...

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
1domagoj1 kaže...

 Kao što je valjda postalo normalno i da se eksperimentira na embrijima, fetusima i ljudima. A sve u ime "znanosti". Koja je najčešće korumpirana i nečovječna.

...

Bas su mi simpa ovi korumpirani i necovjecni fizicari koji su nedavno otkrili gravitacijske valove. A i super su mi korumpirani i necovjecni morski biolozi koji proucavaju i pomazu morskim zivotinjama. A tek korumpirani i necovjecni znanstvenici koji upozoravaju na globalno zatopljenje. A kako sam tek sam necovjecan i korumpiran, evo bas rjesavam necovjecnu i korumpiranu matematiku za nadolazeci ispit. A kako si tek ti necovjecan i korumpiran jer pises ove postove s uredaja koje ti je omogucila necovjecna i korumpirana fizika. Uh...

 Ako već želiš tjerat mak na konac... ti divni fizičari također su izumili i atomsku bombu, kemičari su zagadili morsku vodu koju ti morski biolozi sada pokušavaju očistiti, ti znanstvenici su proizveli strojeve koji zagađuju okoliš i uništavaju ozon, a ja pišem sa stroja i mreže kojoj je primarna namjena vojna, za ratove, ubijanje i kontroliranje... 

 

Ako ti još nije jasno, jer vidim da očito moram crtati: Znanost i znanstvenici nisu nikakve svete krave, niti je sve što proizlazi iz nje dobro. 

 

To je sve o čemu cijelo vrijeme trubim. Jasnije sada?

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2016 17:05 (Danyel).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

U mad bro?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
1domagoj1 kaže...

U mad bro?

 Ne, bojim se da ti taj poster nije ispravan :-))

 

ali dobra je "baza"... 

 

 

Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
BlueMax kaže...

Pitanje je bilo jednostavno a ti ga nisi shvatio.

Moze primjer neke histericne reakcije?

ako netko kaze da to nije dobro jer je protiv boga, to je njegov stav. Ja u boga ne vjerujem pa njegov stav smatram promasenim no ne vidim nikakvu histeriju.

Po clanku bi se dalo zakljuciti kako svi koji se protive ovakvoj praksi i oni koji se pribojavaju mogucnosti zlouporabe i gresaka u koristenju ove tehnologije, urlaju po ulicama i cupaju kosu.

Ljudski DNK tisucljecima opstaje. Sam se prilagodjava tj. evoluira. Jedna mala greskica moze dovesti do nesagledivih problema. Nece se promijeniti DNK cijele vrste ali promjena na jednoj jedinci mogla bi dovesti do mutacije neke bolesti. 

 Pitanje je bilo jednostavno, ali neprecizno.

 

Od tri kratka odlomka mog odgovora drugi je upravo primjer koji tražiš.

 

Čitaš li ti što ja napišem? Nije histerija protivljenje samo po sebi, već kada pređe u oblik preuveličane iracionalne reakcije. Recimo pozivanje na usmrćivanje istraživača je prilično ekstremna reakcija, koja zadovoljava taj uvjet.

 

Članak govori o istraživanjima, ne o primjeni na ljudima. Ta istraživanja će povećati naše znanje o problematici, a pritom neće izmjeniti niti jednom čovjeku niti jedan gen. Dakle priča o mutacijama nije argument protiv istraživanja.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Drago kaže...
Usput, ne postoji ikakav dokaz da je Tito rekao da se "suci drže zakona kao pijan plota".

Sad ćeš još reći da nije rekao niti 'Prozor noćas mora pasti!'? Haj'te, molim vas..

 

Kladio bih se da sam to čuo/pročitao davno prije interneta, ali tko će ga više znati. Ima nešto i u kolektivnoj memoriji gdje trpamo neke podatke u pravilu nevažne i najčeće su krivi. I u pravu si bio; nije to rekao Tito, nego Lincoln..

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Visak kaže...

Ne razumijem zašto misliš da imam (pre)optimističan pogled. Uopće ne sumnjam da će zloupotreba biti, samo kažem da zabrane nisu rješenje. Je li Einsteinu trebalo zabraniti razmišljanje o teoriji relativnosti, da ne bi dobili atomsku bombu? I što sad kad ih imamo stotine, jest da je svijet u opasnosti od totalnog uništenja, a opet nekako preživljavamo. Slična stvar je s mnogim otkrićima koja su potencijalno opasna, a ipak se uglavnom koriste u korisne svrhe, najbanalniji primjer je vatra.

Drago je promijenio članak, pa nema više onog etičara, ali njegov je stav bio otprilike sažet u pitanju što je loše ako roditelj želi svojem djetetu bolje, bolji izgled, pametnije dijete i sl. Zar je to loše? Sama želja nije loša, ali nije indikacija za medicinski zahvat. Mednicina ne funkcionira po principu želja. Neetično od jednog etičara i problem je ako jedan korektiv ima takav pristup.


Zabrana istraživanja jest rješenje ukoliko je to potrebno. Je li to potrebno? Nemam pojima. To će reći pametniji od mene. Pitanje je samo postotaka; da li će biti više koristi ili zla od toga. Upravo je o tome riječ - moramo odvagnuti. A stav da istražuju što hoće - nije na tom tragu. To je pozicija istraživača, a mi smo ovdje u funkciji korektiva, tj. teoretiziramo je li to dobro ili loše. S te strane moraš uzeti u obzir moguće posljedice, a ako to ne radiš - to je naivno.

Loša ti je paradigma s Einsteinom, teorijom relativnosti i atomskom bombom. Bolje bi bilo da si nasuprot atomske bombe stavio Teslinu zraku smrti. Čekaj malo, pa to i jest bilo pitanje tog doba, pa su izabrali atomsku.. Nisam baš siguran u ispravnost odabira.

Ne radi se o potencijalno opasnim otkrićima poput vatre, a mi neandertalci s toljagama. Ako smo odgovorno društvo koje planira svoju budućnost, tada moramo uzeti u obzir i potencijalne opasnosti koje neki postupak donosi. Pa i istraživanje. Da se razumijemo - ja uopće nisam protiv istraživanja. Samo mi je živac digao onaj etičar kojemu je sve super - nema problema. A ti si nastavio u tonu političara; neka institucije rade svoj posao. Možda smo sad mogli imati bežični prijenos energije i kojekakva čuda, ali imamo atomsku bombu. Hebiga, opet nekako preživljavamo.

Vidiš, da ne bi u budućnosti morali imati takav stav, potrebno je odvagati što neki postupak nosi. A to je ono što bi mi u javnoj diskusiji i trebali raditi, zar ne? Naravno da kritiziram moguće opasnosti..

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

Ok, imaš mišljenje, na koje imaš pravo, ali nisi iznio nikakve argumente, pa nemamo baš o čemu dalje raspravljati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Danyel kaže...

Ne vidim da sam tu rekao da je kvaliteta života opala s napretkom znanosti.

To je bila rasprava između mene i Viska, i da bi ti shvatio poantu, trebao bi pročitati sve od početka, zašto je tko nešto napisao.

Pa zapravo sam i čitao od početka. Svega par postova iznad si napisao ovo:

 

Danyel kaže...
Nažalost, vidimo danas dokle nas je dovelo ovo silno ljudsko "znanje".

Evo, ovo je rečenica s kojom je taj cijeli dio "je li svijet danas bolji zahvaljujući znanosti" počeo.

Ti tvrdiš da život danas zahvaljujući znanosti nije bolji nego nekad, a onda par postova kasnije daješ primjer Beethovena, kao jedno od rijetkih preživjelih u obitelji punoj danas (zahvaljujući znanosti stavljenih pod kontrolu) bolesti.

 

Možda su Beethovenova umrla braća i sestre bila i veći genijalci od njega samog?

No to nećemo nikad saznati, jel' tako?

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Ne tvrdim ama baš ništa, samo konstatiram očito. Svijet smo zagadili i uništili.
Niti sam protiv znanosti per se, sve dok je u službi i na dobrobit svih ljudi, pa i onih u majčinoj utrobi.
Baš zato jer ne znamo tko su ili bi mogli biti, a živi jesu (embriji), nemamo pravo činiti pokuse na njima.
Ne slažem se sa tvojim mišljenjem, ali ću do kraja života braniti tvoje pravo da ga kažeš. - V. (Iz Hrvatske, s ljubavlju)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
Visak kaže...

 Pitanje je bilo jednostavno, ali neprecizno.

 

Od tri kratka odlomka mog odgovora drugi je upravo primjer koji tražiš.

 

Čitaš li ti što ja napišem? Nije histerija protivljenje samo po sebi, već kada pređe u oblik preuveličane iracionalne reakcije. Recimo pozivanje na usmrćivanje istraživača je prilično ekstremna reakcija, koja zadovoljava taj uvjet.

 

Članak govori o istraživanjima, ne o primjeni na ljudima. Ta istraživanja će povećati naše znanje o problematici, a pritom neće izmjeniti niti jednom čovjeku niti jedan gen. Dakle priča o mutacijama nije argument protiv istraživanja.

 Pisano je o histeriji kao masovnoj pojavi a ne kao o reakciji manjine ili individue. Uvijek ce biti budala koji bi ubili nekoga zato sto vjeruje/nevjeruje, tvrdi suprotno, navija za Barcelonu...

 

Boldano: da li si uopce procitao clanak?

 

- Zahvaljujući ovoj tehnici do sada je eksperimetnalno uspjelo napraviti promjene na virusu HIV-a koji je potom vraćen u tijelo oboljeloga i na taj način deaktiviran.

 

Znaci ovo nije primjena na ljudima? Oboljeli od HIV-a u ovom slucaju je sto? Magarac?

 

Bit onoga sto je govorim je da se znanstvenici igraju s necim sto nedovoljno poznaju. Naravno, ne budu li se igrali nece to bolje ni upoznati. Ne zanima me nikakva eticnost nego mogucnost pogreske. Ok, ovaj put je virus deaktiviran. Od kad su otkriveni, protiv virusa se uglavnom bori na isti nacin. Udara se po virusu a ne po ljudskoj DNK. Preventivno se unose doze virusa ili oslabljene verzije koje imunoloski sustav moze savladati i stvoriti imunitet. O virusima se zna puno toga pa vjerujem da ozbiljni znanstvenici vode racuna o tome da im ne otkriju neke tajne ljudskog organizma koje bi virusima donijele apsolutnu pobjedu.

 

Malo zeznutija situacija je kod borbe protiv raka. Rak nije virus (bar po sadasnjim spoznajama) vec devijacija stanica koje ljudi nose u sebi i koje se aktiviraju, potpomognute ili ne, vanjskim utjecajima. Utjecati na DNK dok se toliko malo zna o njemu (ne zna se niti da li je stalan ili promjenljiv) moglo bi biti zeznuto.

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist

 

 

BlueMax kaže...

 Pisano je o histeriji kao masovnoj pojavi a ne kao o reakciji manjine ili individue. Uvijek ce biti budala koji bi ubili nekoga zato sto vjeruje/nevjeruje, tvrdi suprotno, navija za Barcelonu...

 

Boldano: da li si uopce procitao clanak?

 

- Zahvaljujući ovoj tehnici do sada je eksperimetnalno uspjelo napraviti promjene na virusu HIV-a koji je potom vraćen u tijelo oboljeloga i na taj način deaktiviran.

 

Znaci ovo nije primjena na ljudima? Oboljeli od HIV-a u ovom slucaju je sto? Magarac?

 

Bit onoga sto je govorim je da se znanstvenici igraju s necim sto nedovoljno poznaju. Naravno, ne budu li se igrali nece to bolje ni upoznati. Ne zanima me nikakva eticnost nego mogucnost pogreske. Ok, ovaj put je virus deaktiviran. Od kad su otkriveni, protiv virusa se uglavnom bori na isti nacin. Udara se po virusu a ne po ljudskoj DNK. Preventivno se unose doze virusa ili oslabljene verzije koje imunoloski sustav moze savladati i stvoriti imunitet. O virusima se zna puno toga pa vjerujem da ozbiljni znanstvenici vode racuna o tome da im ne otkriju neke tajne ljudskog organizma koje bi virusima donijele apsolutnu pobjedu.

 

Malo zeznutija situacija je kod borbe protiv raka. Rak nije virus (bar po sadasnjim spoznajama) vec devijacija stanica koje ljudi nose u sebi i koje se aktiviraju, potpomognute ili ne, vanjskim utjecajima. Utjecati na DNK dok se toliko malo zna o njemu (ne zna se niti da li je stalan ili promjenljiv) moglo bi biti zeznuto.

 

Nije pisano kao o masovnoj pojavi, već kao reakciji određenih skupina. Ne vidim masovnu paniku, ali vidim pojedince koji paničare.

 

Uviđaš li razliku između modificiranja gena živih ljudi i tretiranja ljudi genetski modificiranim virusom? A istraživanje o kojem se priča neće raditi nijedno od toga. Virus HIVa je spomenut usput. Dakle u ovom istraživanju neće biti nikakve primjene na ljudima. Što ne znači da neće biti jednog dana, ali zato i istražujemo, da kada procijenimo da dovoljno znamo, to počnemo i primjenjivati. I da, bit će pri tome i pogrešaka, ali da smo se odlučili za život bez pogrešaka još bi bili u pećini.

 

Ovo o znanstvenicima koji 'vode računa da virusima ne otkriju tajne ljudskog organizma' je glupost. Imamo već kreirana svakakva biološka oružja i superbakterije, pa da je nekome cilj uništiti ljudski rod ne treba dalje istraživati, a greška koja nas može uništi može se dogoditi i na sto drugih mjesta.

 

Vjerujem da kad bi se u mainstream medijima pisalo o bilo kojem području znanstvenog istraživanja, da bi se uvijek našlo ljudi koji bi zbog toga dizali paniku. Sjetimo se priče o crnoj rupi koju će napraviti u potrazi za Higgsovim bozonom.

 

Inače, znanstvenici se uvijek igraju s nečim što ne poznaju dovoljno. To je definicija riječi istraživanje.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Popravljanje gena u embrijima, prilika za hist
BlueMax kaže...

 Pisano je o histeriji kao masovnoj pojavi a ne kao o reakciji manjine ili individue. Uvijek ce biti budala koji bi ubili nekoga zato sto vjeruje/nevjeruje, tvrdi suprotno, navija za Barcelonu...

 

Boldano: da li si uopce procitao clanak?

 

- Zahvaljujući ovoj tehnici do sada je eksperimetnalno uspjelo napraviti promjene na virusu HIV-a koji je potom vraćen u tijelo oboljeloga i na taj način deaktiviran.

 

Znaci ovo nije primjena na ljudima? Oboljeli od HIV-a u ovom slucaju je sto? Magarac?

 

 *Diže dva prstića u zrak* Ispravak netočnog navoda: virus HIV-a je modificiran i vraćen u tijelo oboljelog, ali oboljelog MIŠA. 

Testiranje je tek u početnoj fazi i radi se na miševima kojima je imounološki sustav genetski modificiranim da liči ljudskom sustavu.

 

CAR- Chimeric antigen receptor je "umjetna" molekula koja ima sposobnost da se pretvara u krvne stanice. Postoji već dugo, ali nije dovoljno brza i uspješna da bi uništila virus HIV-a. Znanstvenici su ubacili gen u tu molekulu(ne čovjeka) da bi ju modificirali na način da se pretvara u T stanicu, lokalizira stanicu HIVa i mijenja ju u T stanicu iz svog genetskog koda.

 

Testiranje je uspješno uništilo 95% HIV stanica kod miša. Testiranja kod ljudi još nisu provedena a nisu ni u planu.

 

"The chimeric antigen receptor method is used in preclinical tests only and has not been tested in humans or approved by the Food and Drug Administration for use in humans." 

Come out, come out wherever you are. So lost in your sea. Give in, give in for my touch. For my taste for my lust
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice