Nezadovoljni mladi informatičari

poruka: 171
|
čitano: 42.489
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nezadovoljni mladi informatičari".
16 godina
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Nadam se da će se to promjenit na bolje, ali jadna smo mi zemlja. Kad čujem da ona smijurija od CORNeta prijeti Amerima nekim uhićenjima zbog ovog registra...

Stvarno ništa mi više nije čudno čuti u našoj zemlji, teško je nešto napravit jer sve se krije ispod neka korupcija, nečiji profit.

Dobro su ovi istupili u medije, no tko će ih saslušati to je pitanje.

Nadam se da će uspjeti utjerat pravdu.

 
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Šta je je, imamo super programere, a umjesto da se hvalimo time mi gušimo njihov talent

Život je najgluplja igra, ali ima dobru grafiku
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

sa određenim "ZNANJEM" ide i određena "ODGOVORNOST" :)

sretno svima za kompjuterima...

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

ovi mladi informatičari nek prodaju komp i nek si kupe život, stalno kukaju da im neš fali

Moj PC  
0 36 hvala 0
14 godina
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari

kod nas svi samo kukaju,ne valja ovo ne valja on,sad su i mulci počeli kukati

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
15 godina
odjavljen
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

E moji informaticari... Jos ste mladi, pa, ajde...

Kada stasate pa vidite za sto rade Indijci recimo, prisjesti ce vam informatika.

Cast pojedincima, a ti se sigurno ne bune...

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari

Još da mi netko objasni kako su prijašnja natjecanja poticala kreativnost bla bla bla kada je šema bila -> za taj i taj input ako dobiješ taj i taj output => bodovi.

 

To kompletno natjecanje je oduvijek u banani jer niti u jednom trenutku se ne gleda source code što je, imho, lagano epic fail...

Every hole is a goal!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari

Neznam, nisam nikad bio. Ali ako je ovo sto kazes istina onda se potpuno slazem... Smijeh

14 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Ah, vidim jako puno stvari ovdje na koje se osjecam pozvan da reagiram.

 

Prvo da se predstavim: ja sam bivsi bivsi natjecatelj i olimpijac iz informatike (sada sam na faksu... doticna natjecanja su rezervirana za srednjoskolce). Pomagao sam HSIN-u u izradi raznih natjecanja (zupanijsko, drzavno, HONI), te nisam izravno ukljucen u navedeno otvoreno pismo, iako znam puno ljudi koji to jesu.

 

Ukratko o temi: nekada, do prije par godina, (kada je HSIN imao potpunu organizaciju drzavnog) natjecanje iz informatike je bilo najbolje organizirano, najdojmiljivije i najobjektivnije natjecanje u Hrvatskoj (ovo odgovorno tvrdim! iz 4 razlicita predmeta sam bio osobno na drzavno, a o nebrojenim drugim su mi pricali prijatelji). Jednostavno se dogadjalo da kada mladi osnovnoskolac dodje na to natjecanje bude toliko impresioniran ekipom, zadacima i izvedbom natjecanja da se zeli vratiti. To je stvaralo dosta super likova koji su puste sate potrosili vjezbajuci i natjecajuci se sa prijateljima da bi bili sto bolji u programiranju i algoritmima. No dolaskom AZOO sve ide nadolje, nagrade su sve manje, organizacija je losija itd. No, sve je to bilo izdrzljivo jer ono sto cijelo to natjecanje drzi gore su odlicni (ovdje sam pristran, iako imam dosta objektivnih razloga za taj pridjev) zadaci koje smisljaju bivsi olimpijci --- sve dok ove godine nisu prisilili HSIN da odustane i od izrade zadataka.

 

---

 

Nekoliko anegdota iz mojih natjecateljskih dana:

- Kina je DALEKO najuspjesnija nacija na svim vecim znanstvenim olimpijadama, nijedna zemlja im nije niti blizu zbog nevjerojatne radne etike, bazena talenta i fanaticnosti prema onome cime se bave.

- Dolazi clan rumunjske ekipe (Rumunji su jedna od jacih zemalja u natj. informatici) euforicno komentirajuci jedan od hrvatskih zadataka sa drzavnog (zadatke prevodimo na engl. i objavljujemo): "Onaj vas zadatak Trgovac, to je najbolji zadatak koji sam ikada vidio! Vasa natjecanja su odlicna, cesto vjezbam po njima." - ako nekoga interesira, navedeni zadatak se moze pronaci na ovom linku - http://www.hsin.hr/prip03/zadaci/drugi_ispit/zadaci.pdf

 

- Nekolicina prijatelja i ja koji smo prosli kroz taj sustav olimpijskih priprema pojavili smo se na intervjuima za Facebook i Google da bi nas objerucke prihvatili za staziranje ili stalni radni odnos. Ja osobno idem preko ljeta stazirati u Facebook na tri mjeseca. Cisto da budete ljubomorni :), ovo su karakeristike tog staziranja - radno iskustvo++, potpuno placeni prijevoz avionom, kuca, auto, hrana, dodatni sadrzaji.. placa usporediva sa trenutnom predsjednickom i osobni znanstveni mentor koji nas prati i poducava. Ne moram napominjati da konkurencija nije bila mala :)

-- Nemojte me krivo shvatiti, nisu oni nas primili zato jer smo mi bili na olimpijadi ili osvojili neke medalje tamo (iako je to VELIKI plus bio!); prihvatili su nas zato jer su nas ta natjecanja naucila rjesavati slozene matematicke i logicke zadatke. Prva stvar sto su nam na intervjuu rekli jest da mozemo zaboraviti sve sto smo naucili dosad iz programiranja / tehnologija, da oni tamo rade sa internim alatima i da im trebaju ljudi sa savrsenom logikom i zdravim razumom.

 

- Tijekom svoje srednje skole javilo mi se preko 20ak ljudi (vecinom Indijci) moleci me da ih poducim programirati

- Na raznim inozemnim natjecanjima sam dosad osvojio izmedju 40 i 60 tisuca DOLARA, i to strogo PRIJE nego sto sam postao punoljetan

- Super je biti na olimpijadi gdje, ako kazete da ste Hrvat, svi ljudi u prostoriji implicitno pretpostave da ste jako pametni i dobri u programiranju (nekoliko godina zaredom smo bili u NAJBOLJIH 5, 6 zemalja /od preko 120/ na olimpijadi)

- Osobno sam dobio ponudu od dva svjetska sveucilista (nijedno iz Europe) koji su se meni javili jer su me primjetili po natjecanjima i nudili mi studiranje uz potpuno pokrivene sve troskove

 

I tako, ove anegdote su cisto da vam pokazem zasto mislim da je olimpijada jako super i zasto nikako ne bi smjeli tu tradiciju unistiti. To postovanje koje drugi imaju prema Hrvatima je zato sto vec godinama iz tako male zemlje dolaze natjecatelji koji su rame uz rame sa najboljim kinezima. Ako DUMP i dalje radi ovakve zadatke kakvo je napravilo zupanijsko, vise nikada tako nesto se nece dogoditi nakon sto natjecatelji koji su obucavani po starom sistemu odu. Cisto za usporedbu - ovogodisnje zupanijsko natjecanje (DUMP-ovo) za visu podskupinu sam /nakon sto sam temeljito procitao sve zadatke/ iskodirao, maknuo greske i potom dobio sve bodove u malo manje od 8 minuta.

 

------------

 

I za kraj, da se osvrnem na komentar kolege Bukva:

Sto se faktografije tice, u pravu je. Kodovi se nikada ne gledaju (ovdje pricam dakle o natjecanju iz algoritama i programiranja). Za smotru informatickih radova vrijeme neka druga pravila, ali o tome ne znam previse.

 

Kakve veze imaju natjecanja sa kreatinosti? - Samo je bitna jedna stvar da shvatis, natjecanje iz programiranja ima PUNO vise veze sa matematikom nego sa programiranjem bankovnih aplikacija i onime cime se profesionalni programeri bave. Ali svejedno ne znam na ovo lijepo odgovoriti - pitanje ti je dosta slicno kao da pitas zasto je za matematiku potrebno puno kreativnosti? Zamisli koju imaginaciju treba imati covjek da iz intuitivnih Riemanovih integrala generalizira na ne-bas-tako-intuitivne Lebesgueove integrale. Ali da to nitko nije napravio, ti danas ne bi imao npr. internet.

 

Zasto se ne gleda source kod?

- Prvo i osnovno, neobjektivno je! Ono cemu teze takva znanstvena natjecanja je sto veca objektivnost. Kako bi napravio tocan kriterij kako sto ocijeniti? Ti dobijes na natjecanju zadatak sa vrlo specificiranim ogranicenjima (tocni opseg podataka na ulazu, max. memorijsko zauzece, max. vremensko zauzece) i kako god ga ti rijesis da to radi, dobijes sve bodove.

- Kao drugo, kada se vremenski optimizira slozenost koda, u program se dodaju VRLO kompleksne strukture i vrlo pametni algoritmi koje medjusobno reagiraju na sve samo ne obicne nacine. Prvo, to bi zahtjevalo da ispravljac bude na visoj razini od ucenika (sto je za bolje natjecatelje vrlo rijetko zato jer ispravljac nije potrosio zadnjih pet godina vjezbajuci to vrlo apstraktno podrucje esencijalne matematike-informatike). Dodatno, tjeranje ispravljaca da razumije samo jedan izvorni kod malo tezeg zadatka bi moglo trajati satima i danima. A kodova na olimpijadi ima oko 6*300 = 1800 !! A onda se josh nerijetko dogodi da natjecatelj izumi novu (nikad vidjenu, kompliciranu i ne-opcu) strukturu na samom natjecanju za cije bi se dokazivanje slozenosti moglo utrositi dane.

- To sto kazes je provedivo samo na nekim laganim natjecanjima sa laganim zadacima i umjerenim brojem natjecatelja :)

- Ideja natjecanja je: ako ti nakodiras nesto sto za dana ogranicenja radi savrseno tocno, dovoljno brzo i dovoljno malo memorije zauzima, dobijas sve bodove bez obzira na to sto si koristio u kodu. Lijepo kodiranje dolazi do izrazaja u ovom obliku: ako ruzno kodiras, puno vremena ces na natjecanju potrositi citajuci svoj kod i ispravljajuci greske.

 

Nadam se da sam malo razjasnio stvar. Inace, Bukva, od kud si ti saznao za samu provedbu informatickih natjecanja? Cinis mi se previse informiran za promatraca, a premalo informiran za nekoga tko je iz algoritama bio na drzavnom.

 

------------------------------------------------

I za kraj, dodati cu par anegdota sa natjecanja iz drugih predmeta koje smatram sumrakom bilo kakve inteligencije, kreativnosti i motivacije za ucenika koji je na njima. Sto je najbolje, ova natjecanja je cesto ravnatelj AZOO prozivao kao "odlicna i da bi sva natjecanja trebala njima teziti". Usmjerit cu se samo na zadatke zato jer su oni srz svakog natjecanja:

 

1. (Kemija, prije 2 ili 3 godine, drzavno, test za 2. razred, prakticni dio) - [Natjecatelj je dobio nozic i nekoliko krumpira] Zadatak: "Nasjeckajte krumpire u danu posudu. Sto primjecujete?" [da, ne salim se, ja nisam dulje vrijeme mogao vjerovati!] (JEDINI tocan odgovor: nasjeckani komadici su razlicitih oblika)

2. (Logika, 2009. godina, drzavno) - "Uparite dane navedene moderne logicare sa njihovom godinom rodjenja ...."

3. (Filozofija, svake godine, drzavno) - Natjecatelj u 10:00 pise pojmove, nakon toga ceka rezultate i zali se, potom bolja polovica pise oko 15:00 esej na hrvatskom, ceka rezultate i zali se, potom bolja polovica u 20:00 pise esej na stranom jeziku. Pogodite kad su zalbe i rezultati za to :) Nemoram ni spominjati da natjecanje traje samo jedan dan.

4. (Kemija, prije 2 ili 3 godine, zupanijsko) "Izbacite uljeza: mlijeko, bakar, voda, soda bikarbona" (jedini tocan odgovor: mlijeko. objasnjenje: zato jer je jedini emulzija)

5. (Kemija, 2009. godina, drzavno, 8. razred) - Uceniku skidaju 8 bodova zbog neurednog rukopisa da bi na kraju bio drugi sa 0.5 boda zaostatka za "pobjednikom". Nagradno pitanje: kojeg ucenika je mentorirao clan komisije koji je prvi predlozio skidanje bodova?

6. (Logika, 2009. godina, drzavno) - "Jesu li Stoici poznavali predikatnu logiku? DA / NE" [nesto u tom stilu je bilo]

 

Zivjeli!

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2010 4:51 (Natjecatelj).
 
29 0 hvala 16
14 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Vi koji postate nepotrebne komentare očitno niste bili, čuli niti pratili županijsko natjecanje... Ja idem sam svojim radom na softversko natjecanje (Info-kup) gdje je također sve zbrkano... 1. Stalno su se mjenjali datumi županijskog natjecanja, roka za predaju dokumentacije itd itd. Nikkome ništa nije bilo jasno, link na njihovoj stranici važni dokumenti nije radio 100 godina... 

 

npr. dokuemtacija je morala biti predana do 1.4 a županijsko (predstavljanje radova) - 25.3

Naravno ja razumijem HSIN jer je otkazao s AZOO... a tko ne bi? na hsinovoj stranici imate njohovo obraćanje ljudima u kojima kažu da je AZOO jako jako snizio honorare to je jako glupo jer se na drugim stvarima ne štedi dok se baš na informatici štedi...

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

U Hrvatskoj IT uopce nije razvijen...kakva je isplativost države napravit natjecanje sa vatrometom i "trebama" kad ti programeri danas-sutra nece moci radit u Hrv. nego ce se zaposlit negdje u inozemstvu. Možda je to glupo od mene ali država sad ima važnijih problema od IT natjecanja od koje na kraju nema korist nego samo potencialnog iseljenika za boljim (zasluženim) poslom. Prije par godina mi se stvarno zgadilo kad su vladu posjetili nogometaši i pobjednici informaticke olimpijade ...nogometašima su poklonili ljepih 1000 000 kuna a informaticarima po neke "sitnice" mislim laptop (končar) itd. mislim da je to bilo 2004 ili 2005 god...Neodlučan

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari

Da ,imamo odličme programere.Na Olimpijadama sudjeluju i osvajaju zlata,srebra i bronce.

Bioshock 2
15 godina
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
sk8 4 life kaže...

U Hrvatskoj IT uopce nije razvijen...

ako mislis na drzavu, cemu se cudis? pa treba i u tom dijelu zaposliti svu silu rodjaka, zar ne?

problem cijele drzave je kad oko vecine stvari odlucuju ne strucne, nego politicki podobne osobe?

 

pa kad je (nekome u) drzavi "isplativije" da sve bazira na M$ i placa licence, nego da predje na linux onda ti mora biti jasno kako stvari funkcioniraju.

josipoviceva kampanja je pozitivan primjer oko kojeg bi se mogli mnogi u vlasti trebali zamisliti

 

PS

da nebi neko mislio da sam zagrizeni linuxas,

uglavnom ne koristim linux,

jer na poslu radim sa videom pa je sve na jabukama,

a doma mi je komp za "igranje" na prozorima

:)

ali mislim da vecini birokracije koja se koristi office programima linux je vise nego savrsen

a ako se neko ne zeli prilagodit, pa ima na burzi dosta ljudi koji bi vrlo rado sluzili drzavi, zar ne?

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2010 9:33 (Zdravek2008).
16 godina
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Nažalost borite se protiv vjetra. Ovdje vam nitko neće pomoć, kao što vidite niti "kolege" tj. tzv. "informatičari" vam ne daju podršku jer ovdje svatko gleda sebe i samo sebe.

Moj savjet: završite fakultet + doktorat i potražite posao u Kanadi, Australiji, USA ili u bilo kojoj ozbiljnijoj informatičkoj kompaniji, jer u MSAN-u, Konzumu ili takvim "velikim i jakim" hr firmama informatičari rade za kikiriki. Osim ako budete menađeri u dotičnim kompanijama.

Privatne firme koje rade softver za strance plaćaju oko 10.000 kuna mjesečno, ali to samo ako si kvalitetan i iskusan programer, u suprotom dobivaš 5000/6000. Meni je to smijurija od plaće za takvo znanje gdje se traži kvaliteta i znanje. Ja zarađujem slične iznose, a niti nemam diplomu, niti sam programer, već samouk zadnjih 15+ godina.

Imam kolege koji su otišli u USA (doktori), fizičar i programer. Dečki marljivi i znaju, a ovdje su im nudili početne plaće od 5000 (na tri godine) ili su tražili iskustvo pa svašta nešto samo da ih ne plate koliko treba (kog vraga bi išli na doktorat i plaćati to pa raditi za 5000kn????). Tamo su dobili sve  (pod sve čitaj da oni zarade u par mjeseci ono što ti zaradiš u godinu dana ovdje) bez iskustva i bez jebavanja u mozak. Šansa da ih ponovo vidim je vrlo mala, a i kada bi se vratili iz neznam kojih razloga i rekli nešto pametno ovdje ili ih zatražili za savjet ljudi bi ih popljuvali jer "kaj oni znaju i kaj su nam došli solit pamet jer hrvati su najpametniji". Stoga, okanite se svoje lijepe domovine osim ako vam zanima kikiriki i banana.

Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
Zdravek2008 kaže...
sk8 4 life kaže...

U Hrvatskoj IT uopce nije razvijen...

ako mislis na drzavu, cemu se cudis? pa treba i u tom dijelu zaposliti svu silu rodjaka, zar ne?

problem cijele drzave je kad oko vecine stvari odlucuju ne strucne, nego politicki podobne osobe?

 

pa kad je (nekome u) drzavi "isplativije" da sve bazira na M$ i placa licence, nego da predje na linux onda ti mora biti jasno kako stvari funkcioniraju.

josipoviceva kampanja je pozitivan primjer oko kojeg bi se mogli mnogi u vlasti trebali zamisliti

 

PS

da nebi neko mislio da sam zagrizeni linuxas,

uglavnom ne koristim linux,

jer na poslu radim sa videom pa je sve na jabukama,

a doma mi je komp za "igranje" na prozorima

:)

ali mislim da vecini birokracije koja se koristi office programima linux je vise nego savrsen

a ako se neko ne zeli prilagodit, pa ima na burzi dosta ljudi koji bi vrlo rado sluzili drzavi, zar ne?

ugl. problem je u državi...jer kad bi netko samo poceo sa nekim timom za par mjeseci bi mu došao poret, komunalije gamad...ja profesorma cjelo vrjeme tupim u glavu pređite na linux! također nisam korisnik linuxa ali bolju soluciju nemožeš imat...u našoj školi na PC su instalirani word i ti ostali win office programi i još par igrica koje neki debili donose na svojim DVD-ima i još par tisuca virusa...a linux bi bio sasvim dovoljan bez virusa, igrica...i još besplatno. Jedino podržajem da win bude u ucioni gdje je Auto CAD. Blago tebi na poslu...da je meni jednu macintosh jabuku. Vladi je bolje da uradi nešto po pitanju IT-a u Hrv. jer ce nam za par godina stucni ljudi iselit u inizemstvo a onda cemo tražit da nam rumunji rade projekte za još manju lovu.

Lijepo li je Hrvat biti, majko hvala ti!!! | Bolje biti 100 godina bogataš nego 7 dana siromah
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari

Ja sam oduševljen činjenicom da HSIN nije organizator.

 

Imam samo jedno iskustvo državnog (prije par godina), sudjelovanjem na smotri. Reći da je organizacija bila loša, ili "komisija" neadekvatna bi bilo smiješno. Organizacija nije postojala, a komisijini komentari su bili na razini "A što će to meni?" ili "Ne sviđa mi se boja xyz.". Govorim o smotri, i iako nemam toliko iskustva s algoritamskim natjecanjima (ne na državnom natjecanju), ako je suditi po razini smotre (ili bolje, nerazini), ovo što se dogodilo je pohvalno.

 

Primijetio sam (i u originalnom pismu HSINa, i pismu natjecatelja) da se HSIN uzdiže kao netko odgovoran za uspjehe olimpijaca. Ako se ne varam, na svim pripremama su upravo olimpijci oni koji pripremaju; a također su i olimpijci oni koji smišljaju zadatke. Za što je točno HSIN odgovoran, u svemu tome?

 

Što se tiče DUMPovih zadataka, jesu manje originalni (i gotovo trivijalni), ali smatram da su i puno pravedniji: ovo je bilo prvo natjecanje koje su mogli riješiti SVI natjecatelji koji su se imalo pripremali - a ne samo oni koji su bili pod organiziranim pripremama škola/raznih udruga. Neznam tko je organizirao ovogodišnje školsko natjecanje (HSIN, ali tko su autori zadataka?), no druga podskupina je bila na razini nekog manjeg državnog natjecanja (HSINovog). DUMPovo županijsko se moglo riješiti u upola manje vremena. Jedina moja zamjerka je dvosmislenost u jednom od zadataka druge podskupine; ali to nije nešto što se nije moglo vidjeti na HSINovim natjecanjima (sjećam se manje ozbiljnog nedostatka na prošlogodišnjem županijskom, u prvoj podskupini).

 

Kakav god bio stav oko DUMPovih zadataka (uglavnom negativan), ne vidim čemu tolika odbojnost prema njihovoj organizaciji. Niti vidim čime su sastavljači (olimpijci) vezani uz HSIN i ne bi mogli surađivati sa DUMPom (osim u slučaju da DUMP odbije ikakvu suradnju).

 

Natjecatelj kaže...

 

2. (Logika, 2009. godina, drzavno) - "Uparite dane navedene moderne logicare sa njihovom godinom rodjenja ...."

6. (Logika, 2009. godina, drzavno) - "Jesu li Stoici poznavali predikatnu logiku? DA / NE" [nesto u tom stilu je bilo]

Koliko je logično zaključivati o kvaliteti natjecanja iz logike na temelju jedina 2 "štreberska" zadatka ikad (koliko me sjećanje služi) na natjecanjima iz logike?

 

Ne kažem da je to natjecanje (iz logike) savršeno, i ponekad ima dvosmislenosti, ali je zanimljivo i čak zabavno. Sve samo ne "sumrak inteligencije".

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
Smiješno je da osuđujete HSIN samo zbog smotre, a zanemarujete brojne ZLATNE medalje i fantastične uspjehe koje su hrvatski informatičari postigli pod vodstvom HSIN-a.
Upravo zbog HSIN-a hrvatska je informatička velesila u svijetu.
16 godina
protjeran
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Još jedan slučaj gdje guzonje i aparatčiki potkopavaju ono malo dobroga što je ostalo u RH, mislim na talentirane informatičare i HSIN. Ako netko može izvuči zemlju iz krize, onda su to talentirani ljudi, ne barbe Luke, poslušni partijski vojnici, partijska mladež sa perfomansima i ostala bagra kojoj je jedina vizija, provizija.

 
4 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
itf4n kaže...

Imam samo jedno iskustvo državnog (prije par godina), sudjelovanjem na smotri. Reći da je organizacija bila loša, ili "komisija" neadekvatna bi bilo smiješno. Organizacija nije postojala, a komisijini komentari su bili na razini "A što će to meni?" ili "Ne sviđa mi se boja xyz.". Govorim o smotri, i iako nemam toliko iskustva s algoritamskim natjecanjima (ne na državnom natjecanju), ako je suditi po razini smotre (ili bolje, nerazini), ovo što se dogodilo je pohvalno.

 

U komisiji za smotru su uvijek sjedili i uvijek ce sjediti profesori informatike koji su po definiciji nemotivirani zato sto u drzavnim komisijama uglavnom ne smiju sjediti ljudi bez diplome. A profesori su ti uvijek nezainteresirani i ne kuze stvar i boli ih nesto za to. Takav sam barem dojam dobio. Ovdje sam se dosta eksluzivno usredotocio na algoritamsko natjecanje (to su napravili i natjecatelji iz otvorenoh pisma).

 

itf4n kaže...
Primijetio sam (i u originalnom pismu HSINa, i pismu natjecatelja) da se HSIN uzdiže kao netko odgovoran za uspjehe olimpijaca. Ako se ne varam, na svim pripremama su upravo olimpijci oni koji pripremaju; a također su i olimpijci oni koji smišljaju zadatke. Za što je točno HSIN odgovoran, u svemu tome?

 

Kakav god bio stav oko DUMPovih zadataka (uglavnom negativan), ne vidim čemu tolika odbojnost prema njihovoj organizaciji. Niti vidim čime su sastavljači (olimpijci) vezani uz HSIN i ne bi mogli surađivati sa DUMPom (osim u slučaju da DUMP odbije ikakvu suradnju).

 

Nisu vezani nicime, ali je u meni osobno HSIN prepoznao talent dok sam bio 6. razred i od tada su mi ponudili veliku podrsku, organizirali razna druzenja, kampove, povezali me sa ljudima, ponekad i financirali. Pobrinuli su se da, ukoliko sustavno i kvalitetno radim, budem danas ono sto jesam. I sad zamisli kolko bi kolko bi bilo necasno i nevjerno bilo da ih napustim u prvom trenutku poteskoca. Tako vecina bivsih olimpijaca misli.

 

 

 

itf4n kaže...

        Koliko je logično zaključivati o kvaliteti natjecanja iz logike na temelju jedina 2 "štreberska" zadatka ikad (koliko me sjećanje služi) na natjecanjima iz logike?

 

Vise sam ciljao da ti dam indiciju, a ne dokaz da je tako. Uglavnom to je natjecanje za koje se nitko ne brine, samo naprave zadatke i bok. A zadaci su sve samo ne zanimljivi, u svim zadacima koje sam prosao dok sam se pripremao za drzavna, MOZDA su bila 2 koje bi okarakterizirao kao ne-lagani. Natjecanje iz logike NIJE natjecanje tko vise/bolje zna, nego tko ce manje gresaka napraviti na tom velikom testu (i to prije nego sto su se pojavila "teorijska" pitanja). Cisto za usporedbu, na informatici dobijes 3 zadatka koja se rjesavaju 5h (olimpijada). I vjeruj mi, svi bolji natjecatelji potrose puno vise vremena razmisljajuci nego kodirajuci.

 

---------------------

 

A i opcenito mislim da ste svi malo previse zaglibili sa "Hrvatska je u banani" spikom. Niste bas orginalni :). Nisam bio tu kad je grmilo, ali volim svoju zemlju i dosta sam uvjeren da nije sve tako crno. Cak i kad bi ja ili neki moj prijatelj otisli van na studij, na rad ili tako nesto, opet ce on NEBROJENO puta vise pomoci Hrvatskoj nego neki mediokritet na burzi rada ili u birokraciji (ovo je samo za usporedbu, oprostite ako se netko uvrijedio).

 

Evo, toliko od mene.

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
Natjecatelj2 kaže...
Smiješno je da osuđujete HSIN samo zbog smotre, a zanemarujete brojne ZLATNE medalje i fantastične uspjehe koje su hrvatski informatičari postigli pod vodstvom HSIN-a.
Upravo zbog HSIN-a hrvatska je informatička velesila u svijetu.

Smotra je dio natjecanja, a HSIN ne zaslužuje biti njezin organizator. Za algoritamska natjecanja imam premalo vlastitog iskustva pa ga ni ne mogu "osuđivati" - jedino što mogu reći je da sam zadovoljan težinom zadataka na proteklom županijskom natjecanju. Razlog sam već naveo; a primijetit ću da su posljednjih godina najbolji natjecatelji gotovo u pravilu iz Zagreba. Time ne dovodim u pitanje njihov vrsan intelekt za koji ovakvo natjecanje ne predstavlja izazov, već pravednost natjecanja za one koji nisu imali mogućnost nesamostalnih priprema - bez kojih ni motivacija za vježbu u pravilu nije visoka (većina škola u hrvatskoj radi tek uvod u programiranje, a natjecanje se ni ne spominje). 

 

@Natjecatelj, svejedno ne vidim što je toliko loše u tom natjecanju, a da je ono sumrak inteligencije, kreativnosti i motivacije. A težina zadataka je takva da natjecanje mogu riješiti i oni koji nisu imali posebne pripreme (oni koji su samostalno učili i vježbali). A to (kao i u slučaju informatike) ne pogoduje onima koji su spremni na više, ali pogoduje onima koji su radili sami (čiji uspjeh može motivirati i njihove nastavnike na početak priprema). Gradivo na natjecanjima logike koje se obično uči u školama (tradicionalna logika) obuhvaća dio udžbenika čija je zastupljenost na natjecanjima nikakva, pa je i težina zadataka koji ne spadaju u tu kategoriju (a to su gotovo svi zadaci) primjerena.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Možda nečiji 'sineki' moraju poći na Olimpijadu pa su snizili kriterije kako bi imali šansu skupiti barem pola bodova nenamješteno Belji se

 

Ali za ozbiljno, kriteriji rastu i konkurencija je sve opakija u čitavom svijetu a ovi naši idu snižavati ljestvicu..  cccc..   'medvjeđa usluga' mladim ljudima!

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
itf4n kaže...
Natjecatelj2 kaže...
Smiješno je da osuđujete HSIN samo zbog smotre, a zanemarujete brojne ZLATNE medalje i fantastične uspjehe koje su hrvatski informatičari postigli pod vodstvom HSIN-a.
Upravo zbog HSIN-a hrvatska je informatička velesila u svijetu.

Smotra je dio natjecanja, a HSIN ne zaslužuje biti njezin organizator. Za algoritamska natjecanja imam premalo vlastitog iskustva pa ga ni ne mogu "osuđivati" - jedino što mogu reći je da sam zadovoljan težinom zadataka na proteklom županijskom natjecanju. Razlog sam već naveo; a primijetit ću da su posljednjih godina najbolji natjecatelji gotovo u pravilu iz Zagreba. Time ne dovodim u pitanje njihov vrsan intelekt za koji ovakvo natjecanje ne predstavlja izazov, već pravednost natjecanja za one koji nisu imali mogućnost nesamostalnih priprema - bez kojih ni motivacija za vježbu u pravilu nije visoka (većina škola u hrvatskoj radi tek uvod u programiranje, a natjecanje se ni ne spominje). 

 

@Natjecatelj, svejedno ne vidim što je toliko loše u tom natjecanju, a da je ono sumrak inteligencije, kreativnosti i motivacije. A težina zadataka je takva da natjecanje mogu riješiti i oni koji nisu imali posebne pripreme (oni koji su samostalno učili i vježbali). A to (kao i u slučaju informatike) ne pogoduje onima koji su spremni na više, ali pogoduje onima koji su radili sami (čiji uspjeh može motivirati i njihove nastavnike na početak priprema). Gradivo na natjecanjima logike koje se obično uči u školama (tradicionalna logika) obuhvaća dio udžbenika čija je zastupljenost na natjecanjima nikakva, pa je i težina zadataka koji ne spadaju u tu kategoriju (a to su gotovo svi zadaci) primjerena.

"Moram priznati da su me ovakva arogancija, bezobrazluk, ignorancija i omalovažavanje stvarno ispunili bijesom. Nemate ni srama ni stida. Čestitam vam na sjajno odrađenom poslu, vaš poslodavac će sigurno biti zadovoljan. Odlično ćete se uklopiti u sivilo ostatka hrvatskog obrazovnog sustava njegujući njegovu nit vodilju - mediokritetstvo." - Luka Donđivić, osvajač srebrne i brončane medalje sa svjetske informatičke olimpijade; reakcija na DUMP-ovom forumu (kasnije izbrisano)

 

Taj citat se očito može primijeniti i na Vas. Ako netko nije sposoban sam nešto napraviti, može tražiti pomoć! To ne znači da će se, zato što ja nisam sposoban trčati kao Usain Bolt (koji ima "posebne pripreme") promijeniti pravila za utrkivanje na 100 metara tako što će se ograničiti brzina! Pa barem znam da će natjecatelji iz informatike rado pomoći svakom entuzijastu - sugerirat će mu što i kako vježbati, na kojim sve internetskim natjecanjima da se natječe, koje knjige da čita... 

 

Čim se prije shvati da su udžbenici kod nas strahovito loši - ponajprije iz informatike - tim bolje. Natjecanje, ako će se uopće vrijediti natjecati, ne bi smjelo biti takvo da 10% ljudi koji se natječu (u ovom slučaju to je značilo 21 osoba) imaju isti rezultat, a još manje da je taj rezultat maksimalan! To onda uopće ne nagrađuje najbolje jer im ne daje mjesta da se dokažu. Ako netko tko je inače jako dobar ima loš dan (recimo bolestan je) i pogriješi na jednom zadatku - neće proći na državno jer su zadaci bili toliko lagani da se niti jedna pogreška nije smjela dopustiti. Da su zadaci bili teži, taj isti natjecatelj bi isto tako griješio, ali bi se te pogreške manje osjetile, budući da ostali ne bi mogli riješiti sve zadatke. 

 

Natjecanje iz logike je neusporedivo lošije organizirano ako ga uspoređujemo sa algoritamskim natjecanjem iz informatike. Prvo, zadaci su takvi da je razlika između prolaza na državno i ne-prolaza mizerna. Drugo, ako već govorimo o dominaciji "grada" na informatici, tada se na logici treba priznati dominacija "škole", barem što se tiče broja učenika na natjecanju. A kada sam spomenuo Zagreb, vrijedi spomenuti i to da mnogi natjecatelji dolaze u "elitne" škole u Zagrebu još kao gimnazijalci - zato što su svjesni da će im one pružiti najbolje mogućnosti da razviju svoj talent, a ne da on stagnira kao što bi stagnirao da su ostali u svom "malom" mjestu. 

 

Što se smotre tiče, u to se ne bih htio pretjerano mješati. Ipak, reći ću ono što znam.

1) sad je organizira Microsoft

2) HSIN-u je, koliko znam, agencija zabranila da dijeli nagrade (iako su imali sponzore!)

3) agencija (tj. ministarstvo) šalje svoje ljude (čitaj: profesore) u komisiju

Ali, ponavljam, ne znam što je bilo da smatraš da HSIN ne zaslužuje biti njen organizator. Možda ako navedeš zašto ja promijenim mišljenje. 

Sa štovanjem, brahle!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
brahle kaže...

Ali, ponavljam, ne znam što je bilo da smatraš da HSIN ne zaslužuje biti njen organizator. Možda ako navedeš zašto ja promijenim mišljenje. 

 

Vjerujem da sam već naveo. Ukratko, neograniziranost i nekvalificirana komisija.

 

brahle kaže...

Taj citat se očito može primijeniti i na Vas. Ako netko nije sposoban sam nešto napraviti, može tražiti pomoć! To ne znači da će se, zato što ja nisam sposoban trčati kao Usain Bolt (koji ima "posebne pripreme") promijeniti pravila za utrkivanje na 100 metara tako što će se ograničiti brzina! Pa barem znam da će natjecatelji iz informatike rado pomoći svakom entuzijastu - sugerirat će mu što i kako vježbati, na kojim sve internetskim natjecanjima da se natječe, koje knjige da čita... 

 

Čim se prije shvati da su udžbenici kod nas strahovito loši - ponajprije iz informatike - tim bolje. Natjecanje, ako će se uopće vrijediti natjecati, ne bi smjelo biti takvo da 10% ljudi koji se natječu (u ovom slučaju to je značilo 21 osoba) imaju isti rezultat, a još manje da je taj rezultat maksimalan! To onda uopće ne nagrađuje najbolje jer im ne daje mjesta da se dokažu. Ako netko tko je inače jako dobar ima loš dan (recimo bolestan je) i pogriješi na jednom zadatku - neće proći na državno jer su zadaci bili toliko lagani da se niti jedna pogreška nije smjela dopustiti. Da su zadaci bili teži, taj isti natjecatelj bi isto tako griješio, ali bi se te pogreške manje osjetile, budući da ostali ne bi mogli riješiti sve zadatke. 

Jasan mi je problem - je li bolje najboljima ponuditi izazov i motivaciju da budu još bolji, ili dati podjednake šanse svima (najbolji će i dalje biti bolji, ali neće moći iskazati svoje znanje u potpunosti).

 

HSINov stav je prilično jasno odražen kroz njihove zadatke, i daje vrhunske rezultate na svjetskoj razini: truditi se da najbolji budu što bolji. S druge strane, oni koji ne žive u Zagrebu/okolici, a nisu se dovoljno rano iskazali, nemaju osobite šanse za daljnji uspjeh. Iako zagrebačke škole dominiraju na većini natjecanja, niti na jednom nije toliko izražen jaz između gradova. Posebni su slučaj entuzijasti drugih gradova i mjesta, no čak i između onih s potencijalom za natjecanje - takvih je ipak manjina. Ne sumnjam u otvorenost za pomoć bilo HSINa bilo ikoga iz natjecateljskog sustava. No činjenica je da oni koji nisu najbolji nemaju neke koristi od HSINove verzije natjecanja. Za "zemlju znanja" je kudikamo bitnije da svi uspiju (vlasititim uspjehom na natjecanju (trenutno je u većini županija za biti najboljim dovoljno ~20%), i neposredno, kao motivacija za druge van Pete gimnazije i sl. škola), a ne da je natjecanje neka vrst prikrivene filtracije za olimpijade.

 

Druga verzija svakako smanjuje motivaciju uma visokog potencijala i vrsne spremnosti. No istovremeno diže motivaciju za sudjelovanje onima koji su, bez posebno snažnih priprema, sudjelovali na olakšanom natjecanju poput nedavno održanog. Je li bolje poticati najbolje - i time osigurati prvoklasne uspjehe na svjetskoj razini - ili podignuti zainteresiranost za informatiku i natjecanja u cijeloj Hrvatskoj?

 

Ja sam za drugu verziju, no ja sam i subjektivan jer sam spadam u one koji nemaju motivacije za vlastite pripreme, a ne žive u Zagrebu. Ne želim ovim postom reći da smatram kako naši olimpijci ne bi bili to što jesu bez priprema svoje škole/udruge. Siguran sam, štoviše, da su oni najbolji doista najbolji. No ne smatram ovaj način primjerenim, posebno ne za "podizanje kreativnosti". (usput, ne mislim niti da bi druga verzija meni osobno - ili općenito bilo kome izvan Zagreba - pomogla u postizanju višeg broja na rang listi: vjerojatno bi (barem zbog trenutne situacije oko pripremljenosti) poredak u obje verzije bio isti. No na HSINov način većina od natjecanja ne dobiva ništa, a ovako bi mogla dobiti možda i više no što ja mislim).

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
itf4n kaže...

Što se tiče DUMPovih zadataka, jesu manje originalni (i gotovo trivijalni), ali smatram da su i puno pravedniji: ovo je bilo prvo natjecanje koje su mogli riješiti SVI natjecatelji koji su se imalo pripremali - a ne samo oni koji su bili pod organiziranim pripremama škola/raznih udruga.

 

Ček sori, al poanta natjecanja nije da svi mogu riješiti nego da samo oni najbolji mogu riješiti.

Natjecanje nije provjera standardnog znanja nego onog nestandardnog, a takvo znanje se bar danas uz internet lako može steći i bez priprema ako je učenik stvarno zainteresiran.

 

itf4n kaže...

Neznam tko je organizirao ovogodišnje školsko natjecanje (HSIN, ali tko su autori zadataka?), no druga podskupina je bila na razini nekog manjeg državnog natjecanja (HSINovog).

 

Školska natjecanja organiziraju škole. Bar je tako bilo u moje vrijeme(a to je bilo dosta davno doduše, ne znam jel se što promjenilo). Nije bilo jedinstvenog testa nego je svaka škola izmišljala svoje testove.

16 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Sad je školsko natjecanje jedinstveno (ustvari, već duže vrijeme...).

 

Nisam mislio uopće svi natjecatelji, već svi koji su se pripremali. Pod time mislim na pripreme koje ne zahtijevaju dugogodišnji intenzivan rad, već pripreme na razini onih koje su potrebne za uspjeh na sličnim natjecanjima.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Informatika je bilo natjecanje posebno po tome sto nije bilo vezano uz redovnu nastavu, vec je bila iskljucivo vezana uz dodatan rad ucenika i njegovu zelju i zanimaciju.

U zadnjih par godina skolstvo uvodi informatiku u redovnu i obaveznu nastavu gdje se uce neke bitne stvari i veca kolicina nebitnih stvari. Sada se pokusava svim silama provuci ucenike, koji imaju samo to nikakvo obrazovanje informatike, na drzavna natjecanja, zbog tko zna kojih razloga. To se moze vidjeti kod relativno nove kategorije 'Osnove informatike', koja je cista sramota za cijelo nase skolstvo. Sto zeli ministarstvo uopce postici? Imamo racunala koja mogu izvrsiti stotine milijuna operacija u sekundi (neke graficke mogu cak i milijardu operacija u sekundi), a krajnji doseg naseg obrazovanja informatike je pretvorba iz heksadekadskog u dekadski sustav. I onda se za te ucenike, koji su se stvarno mnogo namucili da shvate kako se zbrajaju binarni brojevi, napravi takvo natjecanje, na koje se poziva '30 najboljih natjecatelja'. Cak postoji i pravilo da ucenik smije samo jednom pristupiti drzavnom natjecanju u toj kategoriji tijekom citavog srednjoskolskog obrazovanja. Mislim, postoji li neki drugi izraz za ovo osim 'izlet u Dubrovnik' ili 'izlet u Primosten'? Sve ovo sto se dogadja je uglavnom posljedica nedostatka novaca, a istovremeno novci se trose na ovakvo smece i sramotu od natjecanja. Samo se nadam da nitko izvana nece slucajno vidjeti tu sramotu.

 

Je li bolje onda trositi novce na ljude kojima je nauka skratit logicki izraz ili na ozbiljno natjecateljsko programiranje i postignuca na Olimpijadama?


Nemojte zaboraviti da ce ti olimpijci kasnije predavati novim natjecateljima i time direktno pojacavati standard naseg znanja.

Ukoliko taj vrh natjecatelja ne bude znao puno, mozete zaboraviti na kvalitetan standard.

 
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Baš kao i kolega @Natjecatelj, osjećam potrebu reći što ja mislim o ovoj temi, tim više što se počelo pisati i o smotri na kojoj sam sudjelovao i o kojoj zato mogu govoriti iz prve ruke.

 

Na državnoj sam smotri dosad sudjelovao nekoliko puta (4 ako se ne varam) i rezultat (nekad pohvala, nekad nagrada) nijednom nije izostao, njime sam uvijek bio zadovoljan, a koliko se sjećam, do prije par godina dijelile su se i nekakve nagrade za najbolje (ništa posebno vrijedno, ali čovjeka veseli: printer, knjiga, zvučnici... Najboljima čak i laptop!). Na međunarodnim takmičenjima iz informatike nisam sudjelovao (moja su međunarodna iskustva isključivo iz područja elektrotehnike - izložbe inovacija, no to je već jedan drugi svijet pa time i druga priča). Inače, trenutno sam maturant i nisam iz Zagreba, tako da mogu pokopati ove tvrdnje da se "preferira" natjecatelje iz Zagreba. No i o tome ću nešto reći kasnije.

 

Iz algoritama - zadataka nisam se nikada ni pokušavao ozbiljnije, na državnoj razini, natjecati. S jedne strane, ne smatram se dovoljno "matematičko-logički pametnim" da bih predstavljao poštovanja vrijednu konkurenciju, a s druge, ne gajim pretjeran interes prema "apstraktnim" zadacima (neki bi rekli zadacima bez cilja :) ). Područje u kojemu sam dobar je rješavanje konkretnih problema, odnosno primjena, i za to se smatram dovoljno "logičko-organizacijski pametnim", što sam, više ili manje, uspio potvrditi rezultatima. Ipak, poznajem mnoge natjecatelje iz algoritama i divim im se - divim se njihovim sposobnostima i brzini kojom uspijevaju riješiti (u suštini) matematičke probleme za koje bi meni trebali dani, drugim riječima njihovom znanju. A opet, jedan od njih mi je rekao da se on divi meni - mojoj upornosti i kreativnosti te brzini kojom uspijevam povezati razne dijelove koda u funkcionalnu cjelinu. Da ne bi sad netko pomislio da su zadaci za "pametne" a smotra za "glupe", treba reći da je i za smotru i za rješavanje zadataka potrebno imati i kreativnost i znanje, ali da su to ipak prilično različita područja. Neki misle da je natjecanje na smotri dosadno - nije, zapravo je vrlo uzbudljivo! Za smotru treba izraditi cijeli projekt (već i to krije neke čari, primjerice arhitektura i podjela koda, osmišljavanje korisničkog sučelja...), treba planirati, razmišljati, a na kraju sve to što bolje predstaviti publici. Naravno, za uspjeh (ali i zabavu) je najbitniji interes, i po tome natjecatelji uglavnom biraju svoje područje.

 

Čitav ovaj uvod služi kako bih naglasio da je moj stav o natjecanju isključivo sa stajališta natjecatelja na smotri radova.

 

A samo natjecanje na mene je uvijek ostavljalo odličan dojam. Rado se sjećam svih državnih natjecanja iz informatike, ne samo zbog druženja i odmora, već i zbog kvalitetne organizacije. @itf4n kaže da "organizacija nije postojala". Što bi to točno trebalo značiti? Meni pojam "kvalitetna organizacija" znači da se sva događanja odvijaju po predviđenom rasporedu, na vrijeme i po propisanim pravilima. Što je, u tvom iskustvu o kojemu pričaš, od ovih elemenata izostalo? Ili možda imaš drugačije shvaćanje kvalitetne organizacije? Možda misliš na dva dečka koja su ti pomagala da instaliraš rad večer prije smotre, za koje imam samo riječi hvale (jedan od njih je, zbog mog propusta na koji nisam mislio prije dolaska na natjecanje, meni pred očima reinstalirao OS na računalu na kojem se imalo održati predstavljanje rada, bez ijednog prigovora)?

Nadalje, spominje se da je komisija davala nekompetentne komentare. Na koga točno misliš kad kažeš da je komisija bila neadekvatna? Na gospodina Spiegla, predsjednika HSIN-a? Pretpostavimo da je istina da je netko iz komisije upitao "Što će mi to?" - po čemu je ovo krivo, loše pitanje? I zašto je krivo reći "Ne sviđa mi se neka boja", ako se komentar odnosio na dizajn sučelja, koji je, nažalost, kod nekih radova zaista loš? Nisam siguran da imamo jednako shvaćanje komisije. Po meni, smisao smotre je da ti svoj projekt predstaviš tako da ga prikažeš što bolje i shvatljivije u kratkom vremenu koje ti je na raspolaganju, a to bi trebalo poslužiti kao vježba za buduće predstavljanje nekog tvog proizvoda/usluge (programa, uređaja; nebitno) s ciljem prodaje istog. Stoga, članovi komisije trebaju se ponašati kao netko kome pokušavaš prodati svoj proizvod - oni će pričati za vrijeme tvog izlaganja, tražiti da privedeš izlaganje kraju, drugim riječima ponašat će se realno za takvu situaciju. Naravno da će te onda pitati i "što će mi to". E sad, kako ćeš ti odgovoriti, to je već druga stvar. Pa vidiš i sam koliko se naoko beskorisnih stvari proizvodi i kupuje, uglavnom samo zbog dobrog marketinga koji te uspije "uvjeriti" da ti je nešto potrebno! A upravo je to tvoj zadatak na smotri. Po mom iskustvu, u komisiji ipak sjede ljudi koji su sposobni i imaju bogato iskustvo, a najbitnije, rado će se našaliti, čak i na svoj račun. Da rezimiram, predstavljanje rada nije ništa manje bitno od samog rada, a onaj tko ima kvalitetan, inovativan i dobro predstavljen rad nema razloga za bojazan od rezultata.

 

Netko će možda reći da sam krivo shvatio bit smotre (isto kao što će netko @Natjecateljev tekst prozvati hvalisanjem), ali eto, to je moje mišljenje. Nisam ovime htio nikoga uvrijediti i izvinjavam se ako se to ipak dogodilo.

 

A sada nešto o drugoj temi koju sam obećao načeti, a to je tvrdnja o dominaciji Zagreba na DMIH-u.

Nema sumnje da Zagreb skoro u svakom području nadmašuje ostale krajeve: to je grad u kojemu živi četvrtina ukupnog broja stanovnika Hrvatske, ima najveće prihode (ali i najveći prirez), itd., itd. Rezultat je to prilično centralističke politike i istina je da se kockice često znaju (nepošteno) posložiti nepovoljno za nas koji živimo u manjim mjestima. Ali to s natjecanjem iz informatike nema nikakve veze! Sigurno ne postoji protekcija nad natjecateljima iz Zagreba, a isto tako ne postižu bolje rezultate iz nekih "magičnih" razloga, već zbog vježbe i priprema. A to pak ima veze s trudom. Njihovim trudom i trudom njihovih profesora. U mojoj školi je do prije dvije godine informatiku predavao profesor (s njim sam i išao na nekoliko natjecanja) koji je sam za sebe rekao kako nema pojma o programiranju (što i nije baš bilo istina, ali recimo da je uvidio koliko je to ogromno područje i koliko zapravo malo zna). To je bio najbolji mentor kojeg sam ikada imao (iz informatike). Što se tiče izrade projekta, nije mi ništa pomogao (niti je htio, niti sam ja tražio). Ono u čemu mi je pomogao bila je vježba i organizacija. S njim sam uvježbavao predstavljanje projekta sve dok nije mogao pronaći nijedan prigovor i uvijek se sam pobrinuo za prijevoz do mjesta gdje se održava natjecanje. To je ono čemu mentor služi. Ne može tebe nitko naučiti nešto ako se sam ne potrudiš.

Sada sam, više manje, bez mentora i ta organizacija često oduzima značajan dio vremena koje bih inače posvetio radu na projektu. (Ovdje ne govorim o natjecanju iz informatike, već navodim općenitu zakonitost da je "bez mentora teže" koju sam spoznao prije otprilike godinu-dvije)

 

Ispričavam se na dugom tekstu, pozdrav!

 
4 0 hvala 5
16 godina
neaktivan
offline
RE: Nezadovoljni mladi informatičari
još jedan natjecatelj kaže...
Možda misliš na dva dečka koja su ti pomagala da instaliraš rad večer prije smotre, za koje imam samo riječi hvale (jedan od njih je, zbog mog propusta na koji nisam mislio prije dolaska na natjecanje, meni pred očima reinstalirao OS na računalu na kojem se imalo održati predstavljanje rada, bez ijednog prigovora)?

Odnosi li se ovo izravno na mene ili općenito? Kad sam ja bio, rad se instalirao tokom samog predstavljanja. :D (osim ako je netko htio koristiti vlastitu opremu)

No, student koji je pomagao smotrašima je svakako hvale vrijedan (jedini koji je nešto tamo radio, usudio bih se reći), i moje primjedbe se ne odnose na njega.

 

 

Pod lošom organizacijom smatram činjenicu da se radovi ocjenjuju na temelju ~15minutne prezentacije, a članovi komisije se, ako su i vidjeli radove (poslani su im odmah nakon županijskog), ponašaju kao da prvi put promatraju rad. Šarolikost prezentacije je, sudeći po komentarima i nagrađenima, glavni kriterij za proglasiti rad na smotri dobrim.

 

Ne vidim kako bi se činjenica da je u komisiji predsjednik HSINa trebala odraziti na mišljenje o kvaliteti smotre. (osim u negativnom smislu) Komentar o bojama sam dao kao primjer besmislenog komentara/cjepidlačenja; slažem se da taj komentar može imati smisla. Komentar "što će mi to" se odnosio na rad čiji je smisao bio jasan (nešto vezano uz enkripciju), a vjerujem i da je član žiria koji ga je postavio bio dovoljno educiran o temi. Njime je isti član prilično jasno izrazio kako ne vidi smisao u izradi rada kojeg on/a neće koristiti. Ono što je loše u tome je činjenica da rad nije loš samo zato što bi u praksi bio rijetko korišten (ili ne od strane žiria). Smotra bi trebala mjeriti kvalitetu rada, a ne broj ljudi koji će se njime služiti. Nekako mislim da na smotri takvom komentaru nije bilo mjesto.

 

Izvan službenog dijela, smotra je sjajan način za upoznati ljude koji slično misle. No ne bi škodilo da i službeni dio ima svoj smisao. U kasnijem razgovoru sa nekolicinom srednjoškolaca (smotraša koji su sudjelovali i prijašnjih godina) i jednim mentorom, doznao sam kako su oni razmišljali bi li uopće dolazili. Zaključili smo kako je za smotru nebitan rad, čije je pravo predstavljanje ionako nikakvo, već prezentacija.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

----------

Smotra

 

Kolega itf4n,

 

kao bivši smotraš (eto, već 4. godinu na FERu) mogao sam samo pratiti što se događa zadnjih par godina. Koliko god smatrao da je HSIN imao propusta u organizaciji (a imao je) to ne znači da moramo NAZADOVATI nego trebamo NAPREDOVATI.

 

Zar je bolje da se, umjesto promoviranja smotre i stvaranja programa poticanja stvaralaštva,  ukine županijska razina? Zar je bolje da se cijela priča prepusti jednoj tvrtki, koja god to bila? "O čemu ti pričaš, ivucica, kakvo prepuštanje smotre?" Pa štovani kolege, gledajte, tzv. županijska razina je ukinuta. Na toj tzv. razini prijavljenici preko weba uploadaju svoj rad. To znači da natjecatelj ima još manje živog doticaja s kolegama!

 

Kolega itf4n, u pravu si kad kažeš da je prezentacija bila važnija. Donekle je to tužno, ali to me je donekle izvježbalo da prezentacije pred velikim grupama. To znači da mi FERovski predmet Seminar nije bio prva prilika za prezentaciju pred više od 3 ljudi na kahvi ili na vipi, nego sam već dosta puta to odradio. 

 

Znači Microsoft je dobio organizaciju Smotre -- čak i prije nego je HSIN otkazao suradnju. 

Hajdmo onda prepustiti organizaciju Županijskog natjecanja HGSpotu ili Vemilu!

Hajdmo onda prepustiti orgnaizaciju Državnog natjecanja Oracleu!

 

Ne bi išlo?

E pa mislim da niti smotru ne treba tako prepuštati privatnim tvrtkama.

 

Da li će ovo garantirati poboljšanje? Pa zašto bi pobogu Microsoft pomagao ikome osim "svojima", osim "dotnetašima"? Ustvari, zašto bi ijednom srednjoškolcu pomogao na tom natjecanju? Kvaliteta HSINove organizacije na stranu, bar nisu ukinuli županijsku razinu i bar si mogao nagađati čime osvojiti komisiju.

 

Čarobna formula bila je: edukativan + koristan + impresivan rad. Ističem ovo edukativan -- pri tome mislim "primjenjiv u edukaciji". Ostalo je moglo i nije moralo proći. Provjerih tu formulu u 4. razredu srednje (look it up at hsin.hr).

 

--------

Školsko

 

A što se tiče školskog što je netko spomenuo, školsko natjecanje je odnedavno centralno organizirano, a distribuirano održavano -- slično kao i županijsko. Također, Županijsko povjerenstvo sada prema rezultatima "školskog" natjecanja (a ustvari prve, "jeftinije" faze Županijskog natjecanja) odlučuje tko će ići na Županijsko.

 

Hvala Bugu što objavljuje ovaj tekst.

Sram bilo sve koji imaju komentare tipa "neka se sele van", "neka ne troše naš novac ako bježe van" i slično.

Sram bilo i one koji komentiraju "koje budale, što se žale". Šteta što ne poznajete naše natjecatelje.

 

Pozivam vas da pokušate sami riješiti zadatke od prošlih godina po kojima pljujete onda kad pljujete po natjecateljima. 

"Koji si ti kreten ivucica, nemam ja vremena za to!"

Tough luck, then, onda nemam zašto cijeniti tvoje mišljenje o ovim natjecanjima, štovani komentatoru.

 

---

 

 

Općenito, to što je Bug objavio ovaj članak i to što ovdje ima pozitivnih komentara makes me feel all warm and fuzzy deep inside

To što ima određen broj negativnih je tužno -- posebice jer ima ljudi koji pljuju natjecatelje kad ne znaju o čem se tu radi.

Kolega itf4n me također nije previše razveselio jer zaključuje da zato što HSIN nije perfektno organizirao Smotru, da će netko drugi automatski to bolje odraditi. I don't think so.

 

Što se tiče DUMPove organizacije? Izravno očito nemam informacija, ali iz kontinuiranog kontakta s natjecateljima i iz broja žalbi mogu izvući da nešto ne štima. Ostalo nema smisla da blebećem na Internetu.

 

 

PS Novo izlučno natjecanje za međunarodna natjecanja je HSINovo natjecanje HONI. Dakle sudjelovanje na državnom ne pomaže u kvalifikaciji za međunarodna natjecanje. Think about it.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Nezadovoljni mladi informatičari

Zanimljivo je da nitko nije spomenuo da je DUMP sve organizirao za jako male novce (15k), dok je HSIN uredno tržio nešto manje od pola milijuna kuna za organizaciju natjecanja (350k).

HSIN je zbog novca (350k im je malo?!) odbio organizaciju, a ovo je možda metoda pritiska kojom pokušavaju izvući još više novca. Sve su to vrlo realni scenariji, jednako realni koliko je realna činjenica da je u potpisu ovog "pisma" tek nekoliko ljudi od skoro 200 natjecatelja.

 

Žučne reakcije poput ove može ušutkati eventualno službena reakcija krovne institucije, a do tada nije u redu brzati sa zaključcima na osnovi otvorenog pisma (kako to zvuči ozbiljno, eh).

 

Naravno, i dalje ostaje mogućnost da je ovo sve točno, ali nekako ne volim ovakve agresivne ispade i radije čujem obje strane prije donošenja zaključka.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2010 21:12 (naxeem).
Moj PC  
1 3 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice