Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

poruka: 25
|
čitano: 4.364
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?".
15 godina
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

"tko šiša ruse i amere", misle si ličani i već naveliko u centrifugi odbačenog stroja za kemijsko čišćenje treniraju prvog međeda za orbitalne eskapade. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Samostalna gradnja svemirske postaje im je ipak prevelik zalogaj, financijski i tehnički. To se ne tiče samo rusije nego bilo koje druge zemlje jer proračuni za svemirska istraživanja su mizerni, a i da su veći, to je još uvijek vrlo skupo. Možda je i bolje da su postaje internacionalne  Barem da smo u nečem ujedinjeni.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Bolje da financiraju novce pa odu do mjeseca. Bio bi veći uspjeh, jeftinije te veči tehnički uspjeh. Sama ISS nije ni po čemu posebno što se tiče tehničke i istraživačke strane. Jedino ako se ujednine sa kinom pa odbace Amerikance onda je druga priča. 

Moj PC  
0 15 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Multinacionalna suradnja na svemirskim projektima je izvrsna stvar, ali nije loše da one zemlje koje mogu i same rade na vlastitim nacionalnim svemirskim projektima jer se tako stvara zdrava konkurencija.

 

Svi astronauti i kozmonauti koji su bili u svemiru tvrde da ništa ne stavlja stvari u pravu perspektivu kao pogled na Zemlju iz svemira i kako se tada dragocjena čini u crnini svemira i kako se nevjerojatni i besmisleni ratovi čine kada razmišljaš na razini ljudske vrste, a ne na razini svoje države, nacije ili plemena. 

 

Primjerice, u slučaju Apolla 13 u jeku hladnog rata, Sovjeti su Amerikancima ponudili pomoć u spašavanju posade, te su svoje komunikacije s vlastitim astronautima smanjili na najmanju moguću mjeru da bi omogućili lakšu komunikaciju posade Apolla 13 sa stanicama na Zemlji. (http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1551830/Apollo-13/283584/Around-the-Moonhttp://news.google.com/newspapers?nid=110&dat=19700414&id=YZBaAAAAIBAJ&sjid=N0oDAAAAIBAJ&pg=2732,825279).

 

Osobno mi se čini da su istraživanje svemira i visoka znanost (u rangu one koja se prakticira u CERN-u, primjerice) jedina područja kojima dokazujemo da smo kao vrsta dovoljno evoluirali i zaslužili opstanak i općenito među rijetkim ljudskim aktivnostima gdje jedni na druge gledamo kao jednake, vrijedne jedinke koje valja sačuvati po svaku cijenu, umjesto da tražimo međusobne različitosti kao povod za agresivnost. 

 

 

 

This space for rent!
 
39 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

gledam neke stare sci fi filmove i serije , koliko su ljudi prije 40-50-60 godina bili optimisticni i gledali na buducnost kao nesto bolje,sad vec zivimo u toj ,,buducnosti,, tehnoloski smo napredovali ali mentalno  kao da nema optimizma,samo sve veci jazovi izmedju warlordova nase civilizacije

 

ili ... jos imamo fore mozda se nakon ww3 destrukcije ipak pojavi nekakav Cochrane 2063.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Ako se ne varam, Amerikanci su vlasnici modula Zarja. 

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Ako i ne poleti do ruske svemirske postaje, vjerojatno će do kineske. Kineska svemirska postaja će definitivno biti trijumf Kine kao ekonomske i tehnološke sile. A do tada, dok se geopolitička piramida ne smiri očekujte i dalje depresiju, nestabilnosti, bujanje fašizma, nacionalizma, graktanje ljevice (kojoj i sam pripadam) i sl. 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Marko_244 kaže...

Ako se ne varam, Amerikanci su vlasnici modula Zarja. 

 nope rusi posjeduju zaryu,zvezdu itd.

Amerikanci destiny,unity,columbus itd.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
15 godina
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Ikarus01 kaže...
Marko_244 kaže...

Ako se ne varam, Amerikanci su vlasnici modula Zarja. 

 nope rusi posjeduju zaryu,zvezdu itd.

Amerikanci destiny,unity,columbus itd.

 Zapravo jesu - Rusi su je sagradili (zapravo trebala je biti jezgra stanice Mir 2), ali nisu imali novaca za bilo što drugo. Tu su uskočili Ameri i otkupili je. 

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
9 godina
protjeran
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Drago kaže...

Multinacionalna suradnja na svemirskim projektima je izvrsna stvar, ali nije loše da one zemlje koje mogu i same rade na vlastitim nacionalnim svemirskim projektima jer se tako stvara zdrava konkurencija.

 

Svi astronauti i kozmonauti koji su bili u svemiru tvrde da ništa ne stavlja stvari u pravu perspektivu kao pogled na Zemlju iz svemira i kako se tada dragocjena čini u crnini svemira i kako se nevjerojatni i besmisleni ratovi čine kada razmišljaš na razini ljudske vrste, a ne na razini svoje države, nacije ili plemena. 

 

Primjerice, u slučaju Apolla 13 u jeku hladnog rata, Sovjeti su Amerikancima ponudili pomoć u spašavanju posade, te su svoje komunikacije s vlastitim astronautima smanjili na najmanju moguću mjeru da bi omogućili lakšu komunikaciju posade Apolla 13 sa stanicama na Zemlji. (http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1551830/Apollo-13/283584/Around-the-Moonhttp://news.google.com/newspapers?nid=110&dat=19700414&id=YZBaAAAAIBAJ&sjid=N0oDAAAAIBAJ&pg=2732,825279).

 

Osobno mi se čini da su istraživanje svemira i visoka znanost (u rangu one koja se prakticira u CERN-u, primjerice) jedina područja kojima dokazujemo da smo kao vrsta dovoljno evoluirali i zaslužili opstanak i općenito među rijetkim ljudskim aktivnostima gdje jedni na druge gledamo kao jednake, vrijedne jedinke koje valja sačuvati po svaku cijenu, umjesto da tražimo međusobne različitosti kao povod za agresivnost. 

 

 

 

 Zavisi u kojem smjeru vidis razvoj ljudske rase, cisto tehnoloski razvoj ili emocionalni i socijalni. Gdje vodi end game treba se zapitati.

13 godina
neaktivan
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Kad čitam ovako nešto dobijem dojam da je prije 40ak godina napraviljen ogroman skok i da se od onda nije puno promjenilo. Prvi let na mjesec, prve svemirske postaje, sve to kao da je nastalo u 10ak godina, i od onda sve na prvi pogled izgleda isto. I dalje je to sve pod jednakim upitnikom kao i onda, a i dalje su cijene takvih projkata ekstremne.

Ako vam na prvu to i ne izgleda tako razmislite koliko su se računala razvila u zadnjih 30ak godina i onda to usporedtite.

 

 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Na kraju opstanak naše rase je jednak za sve,bili mi crni,žuti ili bijeli...
Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
10 godina
protjeran
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Da se ujedini rusija i kina nitko im nebi bio ravan. Tehnološki bi napredovali puno brže nego nasa i esa.

www.mmo-balkan.com
15 godina
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Drago kaže...

Multinacionalna suradnja na svemirskim projektima je izvrsna stvar, ali nije loše da one zemlje koje mogu i same rade na vlastitim nacionalnim svemirskim projektima jer se tako stvara zdrava konkurencija.

 


 

 Gledano sa ljudske, humane strane. potpuno si u pravu, no ako cemo biti brutalno objektivni strah je najbolji pogon za razvoj tehnologije. Dovoljno je pogledati razvoj svemirske tehnologije 60tih godina i prouciti glavne motive.

Odlican primjer je i avijacija.

 

NdGT ima nekoliko odlicnih predavanja upravo na tu temu (ima nekoliko fimica na tubi) i njegovu poznatu recenicu "We stopped dreaming!"

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Zajednički razvoj znači zajedničko znanje, što s jedne strane olakšava i pojeftinjuje daljnji razvoj, a s druge ne dovodi nikoga u prednost, pa će teže nekome pasti na pamet da tu prednost iskoristi u vojne svrhe, kao npr. Reaganovi 'zvjezdani ratovi'.

 

Velika kompetitivnost u znanosti je davala dobre rezultate za vrijeme rata, kada su trošena enormna sredstva i postojala je jaka osobna motivacija. U mirnodopsko vrijeme suradnja znatno štedi resurse, a određena doza kompetitivnosti i među timovima koji surađuju uvijek postoji.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Drago kaže...

Osobno mi se čini da su istraživanje svemira i visoka znanost (u rangu one koja se prakticira u CERN-u, primjerice) jedina područja kojima dokazujemo da smo kao vrsta dovoljno evoluirali i zaslužili opstanak i općenito među rijetkim ljudskim aktivnostima gdje jedni na druge gledamo kao jednake, vrijedne jedinke koje valja sačuvati po svaku cijenu, umjesto da tražimo međusobne različitosti kao povod za agresivnost. 

Iako se u načelu možemo svi složiti sa ovim, mislim da je ovo ipak far fetched tvrdnja jer se u navedenim primjerima radi o ljudima sa nadprosjećnim IQ-om. I uz sve to su školovani. Normalno je za očekivati da će se mogu uzdignit iznad nacionalnih i religijskih razlika.

xfire: GStyle|KIKI3000
16 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
KIKI3ooo kaže...

Iako se u načelu možemo svi složiti sa ovim, mislim da je ovo ipak far fetched tvrdnja jer se u navedenim primjerima radi o ljudima sa nadprosjećnim IQ-om. I uz sve to su školovani. Normalno je za očekivati da će se mogu uzdignit iznad nacionalnih i religijskih razlika.

 Nije to samo pitanje tih ljudi, već i društava koja takve stvari cijene i financiraju. Imaš primjere kroz povijest, a i sadašnjost, gdje se na znanost gledalo poprijeko, a na pijedestal se stavljale neke iracionalne vrijednosti. Svaki put kad novinar napiše nešto o nekoj znanstvenoj temi, a ne o astrologiji, to je (da se Niel ne uvrijedi) mali korak naprijed za cijelo čovječanstvo. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
KIKI3ooo kaže...

Iako se u načelu možemo svi složiti sa ovim, mislim da je ovo ipak far fetched tvrdnja jer se u navedenim primjerima radi o ljudima sa nadprosjećnim IQ-om. I uz sve to su školovani. Normalno je za očekivati da će se mogu uzdignit iznad nacionalnih i religijskih razlika.

 Možda se takvi mogu izdignuti iznad nacionalnih i religijskih razlika, ali se ponekad nemogu rješiti svoje taštine i spremni su i zanemariti moral da dođu do svog cilja.

14 godina
neaktivan
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Kad ste već stavili na moj komentar thumb down bilo bi red da obrazložite zašto naravno sa argumentima. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

ne. Rusija gradi staru svemirsku postaju. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Drago kaže...

Multinacionalna suradnja na svemirskim projektima je izvrsna stvar, ali nije loše da one zemlje koje mogu i same rade na vlastitim nacionalnim svemirskim projektima jer se tako stvara zdrava konkurencija.

 

Svi astronauti i kozmonauti koji su bili u svemiru tvrde da ništa ne stavlja stvari u pravu perspektivu kao pogled na Zemlju iz svemira i kako se tada dragocjena čini u crnini svemira i kako se nevjerojatni i besmisleni ratovi čine kada razmišljaš na razini ljudske vrste, a ne na razini svoje države, nacije ili plemena. 

 

Primjerice, u slučaju Apolla 13 u jeku hladnog rata, Sovjeti su Amerikancima ponudili pomoć u spašavanju posade, te su svoje komunikacije s vlastitim astronautima smanjili na najmanju moguću mjeru da bi omogućili lakšu komunikaciju posade Apolla 13 sa stanicama na Zemlji. (http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1551830/Apollo-13/283584/Around-the-Moonhttp://news.google.com/newspapers?nid=110&dat=19700414&id=YZBaAAAAIBAJ&sjid=N0oDAAAAIBAJ&pg=2732,825279).

 

Osobno mi se čini da su istraživanje svemira i visoka znanost (u rangu one koja se prakticira u CERN-u, primjerice) jedina područja kojima dokazujemo da smo kao vrsta dovoljno evoluirali i zaslužili opstanak i općenito među rijetkim ljudskim aktivnostima gdje jedni na druge gledamo kao jednake, vrijedne jedinke koje valja sačuvati po svaku cijenu, umjesto da tražimo međusobne različitosti kao povod za agresivnost. 

 

 

 

 Onda bi jeftinije bilo da im na zemlji stave oculus rift na glave pa da virtualno gledaju zemlju iz svemira i filozofiraju o bitku

Potpis!
13 godina
neaktivan
offline
Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Ali sa Riftom nisi tamo...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?

Na koji se to način financiraju novci?

Utrka za osvajanje mjeseca je završila, tko prvi njegova djevojka. Uzeti su ozorci tla, i sve ostalo kaj je trebalo. Ti vjerojatno nisi bio živ u to vrijeme, pa bi ti bilo zanimljivo opet malo gledati na telki kak netko hoda mjesecom, kak se lansira raketa itd. No to košta i danas isto kak je koštalo u ono vrijeme. A netko sve to treba platiti.

ISS je veliki istraživački labaratorij, i sigurno je uveliko doprinio znanosti u smislu reakcije ljudskog organizma na duže beztežinsko stanje, ponašanje biljaka u svemiru i svega ostalog mogućeg. U svakom slučaju neprocijenjiv je njegov doprinos istraživanju dužih svemirskih letova.

Rusija uskoro neće imati ni za kruh, s kamo li za novu svemirsku stanicu. Mir su htjeli prodati amerima, jer nisu imali para za održavanje, al se uplela politika. Rusi dobro znaju gdje ih je dovela njihova utrka sa Amerima u "ratu zvjezda", do ekonomskog kraha i raspada sssr-a. A Kina za svoj prestiž može poslati ljude na Mjesec, a što se tiče njihovog odnosa sa rusima, on je isključivo iz koristoljublja, nema tu ljubavi, kinezi i rusi se ti vole ko mi i  srbi, jedino kad trebaju i imaju obostranu korist. Rusija ima know how što se tiče raketne tehnologije, Kinezi pare. Tu može doći do suradnje, no da nešto grade zajedno, nikad neće pristat Kinez, njih zanima samo prijenos tehnologije i da sami grade.

E stoga imas 13 okrenutih palčeva, i moj 14esti

 

13 godina
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Drago kaže...
Osobno mi se čini da su istraživanje svemira i visoka znanost (u rangu one koja se prakticira u CERN-u, primjerice) jedina područja kojima dokazujemo da smo kao vrsta dovoljno evoluirali i zaslužili opstanak i općenito među rijetkim ljudskim aktivnostima gdje jedni na druge gledamo kao jednake, vrijedne jedinke koje valja sačuvati po svaku cijenu, umjesto da tražimo međusobne različitosti kao povod za agresivnost. 

 

 

 

Suradnja nije upitna. Ljudi, po prirodi, vole učiti nove stvari i podučavati druge. Iz osobnog iskustva (kao inženjer koji se ne bavi znanošću) ti mogu potvrditi da bez problema izmjenjujem iskustva s kolegama, neovisno od kuda dolaze. Nešto oni nauče mene a ponešto ja njih naučim.

 

Problem suradnje je uvijek na onim mjestima gdje politika kadrovira i utječe na istu. Političari uvijek imaju figu u džepu i njihove reakcije su nepredvidive.

 

Autoru članka .

 

EDIT: Drago, energetičar ti malo zabušava s člancima u zadnje vrijeme. Ako mogu dati prijedlog, potakni ga malo na članak oko gradnje energetskih objekata (biomasa) u HR.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.3.2015 23:00 (mario.L_hr).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Gradi li Rusija novu svemirsku postaju?
Marko_244 kaže...

Ako se ne varam, Amerikanci su vlasnici modula Zarja. 

 Marko je u pravu. Amerikanci su Rusima platili da završe i lansiraju modul "Zarja" kako bi što prije počeli sastavljati ISS. Taj modul će i ostati na ISS do kraja.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice