TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed

poruka: 10
|
čitano: 2.966
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed".
14 godina
offline
TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed

"ASML je jedan od najvećih poslodavaca u Nizozemskoj i najveća tehnološka tvrtka u Europi, razvija vrlo naprednu tehnologiju za proizvodnju čipsa"

 

Hoće li i Franck kupiti ovaj stroj, zna li se štogod? 

Moj PC  
18 1 hvala 0
8 godina
online
TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed

Ih, i tolko malo poreza je više nego što naša najvrednija kompanija ikad uplati.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
jozef kaže...

"ASML je jedan od najvećih poslodavaca u Nizozemskoj i najveća tehnološka tvrtka u Europi, razvija vrlo naprednu tehnologiju za proizvodnju čipsa"

 

Hoće li i Franck kupiti ovaj stroj, zna li se štogod? 

 Gdje si ti našao da piše čipsa, boga ti. Tri puta sam pregledao tekst, na kraju sam zaključio kako Franck ipak nije u igri. Zamisli krumpiriće rezane na debljinu 8 nanometara, trebaš ih oko 1,25 milijuna za 1 mm debljine (možda sam se i zeznuo za koju nulu, bitan je princip) .

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2024 12:18 (učo).
14 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
učo kaže...
jozef kaže...

"ASML je jedan od najvećih poslodavaca u Nizozemskoj i najveća tehnološka tvrtka u Europi, razvija vrlo naprednu tehnologiju za proizvodnju čipsa"

 

Hoće li i Franck kupiti ovaj stroj, zna li se štogod? 

 Gdje si ti našao da piše čipsa, boga ti. Tri puta sam pregledao tekst, na kraju sam zaključio kako Franck ipak nije u igri. Zamisli krumpiriće rezane na debljinu 8 nanometara, trebaš ih oko 1,25 milijuna za 1 mm debljine (možda sam se i zeznuo za koju nulu, bitan je princip) .

 ispravili su u međuvremenu. 8nm čips bi imao samo 0,0039 kalorija po m², fantastično!

P.S. trebalo bi ih 125000 za 1mm debljine. 1nm je milijarditi dio metra = milijunti dio milimetra. 1M/8 = 125k

15 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
učo kaže...

  Zamisli krumpiriće rezane na debljinu 8 nanometara, trebaš ih oko 1,25 milijuna za 1 mm debljine (možda sam se i zeznuo za koju nulu, bitan je princip) .

 to je za hrskanje potajice, osobito ako među ukućanima postoji niz pretendenata. čak se i ne moraš skrivati u ormaru. istina, malo su delikatni za manipuliranje ali sila boga ne moli ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2024 6:55 (Ajar).
13 godina
offline
TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed

Iskreno, očekivao sam da bi takav stroj koštao puno više

Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vrijed
Kako će to utjecati na Kinu, budući da Kina više ne može pratiti konkurenciju tj više im nisu dostupni moderni litografski strojevi. 
Pod Kinom mislim na konkurenciju koja proizvodi poznate čipove, poput Huawei itd. vjerojanto će se s vremenom primječivati pad perfomansi kod kineskih mobitela u odnosu na druge koji koriste usluge TSMC itd. 
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
T700 kaže...
Kako će to utjecati na Kinu, budući da Kina više ne može pratiti konkurenciju tj više im nisu dostupni moderni litografski strojevi. 
Pod Kinom mislim na konkurenciju koja proizvodi poznate čipove, poput Huawei itd. vjerojanto će se s vremenom primječivati pad perfomansi kod kineskih mobitela u odnosu na druge koji koriste usluge TSMC itd. 

 Da, neznam kako oni stoje s razvojem vlastite litografije.. i smiju li kupovati komponente od mrskog im tajvana kojeg prisvajaju pod svoj?

8 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
overhaul kaže...

 Da, neznam kako oni stoje s razvojem vlastite litografije.. i smiju li kupovati komponente od mrskog im tajvana kojeg prisvajaju pod svoj?

Vjerovatno se bacaju na electron beam litografiju, do tad se krpaju s DUV i multipatterningom, ali i vodstvo TSMC-a smatra da za manje od 5 godina dolaze na isti nivo (makar je SAD nedavno dodatno proširio sankcije) jer jako puno investiraju u R&D.

 

BTW, ne znam jesi li svjestan povijesti Tajvana, ali zapravo i Tajvanci smatraju da je Kina njihova jer su oni zapravo prebjezi nacionalista iz sukoba s Maom nakon Drugog svjetskog rata.

Ali, teško je reći tko je u pravu (jel Tajvan kineski ili Kina tajvanska), jer je u periodu od 30+ godina prije toga Japan držao Tajvan, a "povijesno" pravo je isto pitanje, jedino ako se rasčlane na stara "plemena" iz doba dinastija, ali je tu problem kaj nisu ni jedni ni drugi etnički čisti.

Uglavnom, to je glavni problem kod priznavanja Tajvana kao samostalne države (zato ih je malo tko i priznao), ne postoje argumenti ni za jednunk za drugu stranu.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2024 23:19 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: TSMC je drugi kupac ASML-ov High-NA stroja vr
fer-de-lance kaže...

BTW, ne znam jesi li svjestan povijesti Tajvana, ali zapravo i Tajvanci smatraju da je Kina njihova jer su oni zapravo prebjezi nacionalista iz sukoba s Maom nakon Drugog svjetskog rata.

Ali, teško je reći tko je u pravu (jel Tajvan kineski ili Kina tajvanska), jer je u periodu od 30+ godina prije toga Japan držao Tajvan, a "povijesno" pravo je isto pitanje, jedino ako se rasčlane na stara "plemena" iz doba dinastija, ali je tu problem kaj nisu ni jedni ni drugi etnički čisti.

Uglavnom, to je glavni problem kod priznavanja Tajvana kao samostalne države (zato ih je malo tko i priznao), ne postoje argumenti ni za jednunk za drugu stranu.

 

 ma tajvan je nizozemski, samo to još ne znaju. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice