Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

poruka: 52
|
čitano: 16.479
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl".
7 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Korky kaže...
ridealong kaže...

Dobronamjerna napomena (nije savjet): ja ne bih baš vjerovao u to da će ovaj SSD raditi još 9 godina. Tek toliko.

Do tada ću ga vjerojatno koristiti toliko često koliko i ovaj 40GB IDE Seagate koji se lagano krčka u kanti još od 2002.

 

 Neće taj SSD preživjeti još 9 godina.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
ihush kaže...

 -ne, to je vrijedilo (pravilo) do w7, nakon tog hyb+swap nisu direktno povezani s količinom RAMa (jer je besmisleno, pogotovo na zvjerskim-topmodelima).. i veličina sad ovisi o korištenju (aktivnim appsima koji su u memoriji, koje se kao slika prebacuju u hyber, ni bite više-manje).

Pravila za swap su se porastom RAM-a značajnije promijenila u odnosu na starije sustave, ali hyber je od 7-ice nadalje i dalje vezan uz količinu RAM-a, samo je po defaultu veličine 75% RAM-a. Možeš, preko power configa mijenjati u rasponu 50 - 100 %, a ako staviš premalo, postoji rizik da hibernancija ne uspije.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
nixass kaže...

hibernacija je prakticki nepotrebna u eri SSDova.

 Nije toliki problem ni ta sama hibernacija sama po sebi i kako je riješena, jer može biti vrlo korisna stvar, nego i činjenica u tome da mnogi sebi dopuštaju predugo držanje OS-a u hiberu i sleepu  tjednima, neki i mjesecima, i onda se čude kad imaju problema sa radom računala, a jedan povremeni restart-shutdown bi to sve izlječio.

 

 

 

Što se tiče slobodnog prostora na SSDu, Samsung je jos od izlaska prve EVO serije za mase uvijek preporučivao da se na SSDu ostavi cca 10% praznog prostora na disku od ukupnog kapaciteta, tj da se preko ms disk managera ili nekog partition third party softwera pri prvoj izradi particije tih 10% kapaciteta ostavi u RAW formatu ostalo da se particionira po želji upravo da bi SSD imao lufta pri zapisivanju i brisanju ćelija.

 

Ja se toga drzim od pocetka, imam sistemski SSD i 2xSSD diska u raid0 polju godinama, na sva tri sam postavio da imaju neiskorišteno tj. neparticionirano 10% kapaciteta, nikad nikakvih problema, jednom godišnje opalim onaj performanse optimization u Samsung Magicianu i to je to. Ali to je Samsung, iako su SSDovi sve bolji, jos uvijek je koliko para tolko muzike.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Aldo kaže...
tocno to. ali ono kaj buja ko govno poslije kise je windows folder, tocnije WinSxS folder. kod mene je smece na 70gb, a ssd mi je 223GB, ne da mi se reinstalirati, pa je uskoro vrijeme za reinkarnaciju win10 na drugi veci ssd disk.

 Ako je baš samo do WinSXS foldera tj.zauzeća prostora (ali to nikad nije slučaj) ima bezbolnijih načina kako počistit taj folder bez ikakvih problema (samo nemoj nikada ručno inače nastaju problemi)

 

http://www.thewindowsclub.com/winsxs-folder-cleanup-windows-8-1

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Stric_Jura kaže...

eto, drago mi je da ste skopčali da je SSD za Windoze,a Users mapa ide na drugi disk (tamo su tempovi i cacheovi za surfanje, dakle, bolje da nisu na SSDu).....

 

 

Upute_seljenje_users_mape

Previše veslanja bespotrebno, to se sve riješi ovom metodom. Ionako jedino što je korisniku bitno u users folderu su njegovi osobni podatci tj Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures itd itd. Ostali user folderi koje OS koristi iz foldera profila korisnika su zanemarivo veliki, od kojih je među većima Temp file koji Windowze ili neki cleaner sami čiste povremeno tako da je to nebitno.

 

Desni klik na folder koji se želi maknut sa OS diska na neki drugi disk , kliknut na Location Tab i kliknut na Move opciju, te izabrati disk-folder gdje želimo preseliti podatke. U slučaju halvarije ili reinstalacije OSa poslje se samo windozama opet pokaze putanja gdje se user folderi nalaze na disku i sve radi bez greske. Koristim tu metodu godinama.

 

Nikakvi registry tweakovi i slično nije potrebno, to se radi kada se priprema sistem image preko Sysprepa za deployment i slično.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

gle jebenih 5 minuta treba za seljenje - uzmi štopericu i napravi to...

 

nikakvo veslanje,a za razliku od unatended pristupa ovo odvališ na već korištenom, tj. instaliranom kompu (iako i dalje  najbolje na svježu instalaciju Windoza odraditi)

 

Uz to za unatended, moraš prvo s nekim boot CDom odradit particioniranje i formatiranje Windowsa... što je još gore i kompliciranije

 

Dakle stojim postojano kano klisurina - moje recept je zakon, pače - USTAV !

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Prebacio sam mapu C:\Users\LoginName\AppData\Roaming koja mi je zagušivala SSD sa 60giga na D:\ tako da sam kliknio na mapu desnim klikom i u pop-up izborniku odabrao properties pa na tabu locatioin odabrao D:\ i sad mi je to puno onih mapa jer nisam stavio recimo D:\Roaming ili puni path D:\Users\LoginName\AppData\Roaming. Da samo kreiram mape ručno pa prebacim te foldere da bude uredno ili? Nisam želio ništa radit prije konzultacije na forumu prebacivanje traje po 2 ipo sata.

 

...

E da, moram dodat da sam potpuno neutralan po pitanju ove diskusije.

Kad sam sinoć vidio članak sam pregledao koji program mi zauzima najviše prostora na SSD-u i vidio da niti jedan ne zauzima nešto diska, što sam i očekivao jer sam pazio da je na SSD-u samo Win10 i esencijalno. Pa sam ono desni klik na cijeli program files 64 bitne i 32 bitne i niti jedan nema neko zauzeće. I onda sam vidio Users mapu pa googla-o i prema ovom tutorijalu napravio prebacivanje, samo je tu isto naglašeno da je path treba biti isti...

 

If you go to C:\USERS folder, then select your folder (user name), you can right click on most of the folders, and choose the "location" tab - simply change it from C:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME to D:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME (assuming that C:\ is your SSD and D:\ is your hard drive - don't change the username/folder name. Windows will automatically move the files and they will be located on the hard drive instead of the SSD.

 

Jer on je meni izgleda opet kreirao one puste mape unutar Users i počea ih pumpat, ali sad zauzimaju 5-6giga umjesto 60...

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2018 10:09 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Moji stari ocz agility 60gb jos rade punom parom, a imaju sigurno nekih 6-7 god tak da nema razloga da noviji ssd ne potraje duze. 

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Mene zanima , kako se manifestira do kraja iztrošen SSD? Kako to izgleda kad SSD nije sposoban da piše nego samo za čitanje? I dali su ti podatci zauvijek zarobljeni ili? HDD kad ode k vragu , ima data coruption ili je spor ili se nečita s njega ništa , a kako se to riješava sa SSD?

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
KIKI3ooo kaže...

Prebacio sam mapu C:\Users\LoginName\AppData\Roaming koja mi je zagušivala SSD sa 60giga na D:\ tako da sam kliknio na mapu desnim klikom i u pop-up izborniku odabrao properties pa na tabu locatioin odabrao D:\ i sad mi je to puno onih mapa jer nisam stavio recimo D:\Roaming ili puni path D:\Users\LoginName\AppData\Roaming. Da samo kreiram mape ručno pa prebacim te foldere da bude uredno ili? Nisam želio ništa radit prije konzultacije na forumu prebacivanje traje po 2 ipo sata.

 

...

E da, moram dodat da sam potpuno neutralan po pitanju ove diskusije.

Kad sam sinoć vidio članak sam pregledao koji program mi zauzima najviše prostora na SSD-u i vidio da niti jedan ne zauzima nešto diska, što sam i očekivao jer sam pazio da je na SSD-u samo Win10 i esencijalno. Pa sam ono desni klik na cijeli program files 64 bitne i 32 bitne i niti jedan nema neko zauzeće. I onda sam vidio Users mapu pa googla-o i prema ovom tutorijalu napravio prebacivanje, samo je tu isto naglašeno da je path treba biti isti...

 

If you go to C:\USERS folder, then select your folder (user name), you can right click on most of the folders, and choose the "location" tab - simply change it from C:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME to D:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME (assuming that C:\ is your SSD and D:\ is your hard drive - don't change the username/folder name. Windows will automatically move the files and they will be located on the hard drive instead of the SSD.

 

Jer on je meni izgleda opet kreirao one puste mape unutar Users i počea ih pumpat, ali sad zauzimaju 5-6giga umjesto 60...

 Ne treba komplicirati, napravis jedan folder npr na D:\ u kojem zelis da ti budu sve te user mape sa user profile foldera sa OS SSDa prebačene, i onda samo promjeniš lokaciju kako si gore spomenuo sa Tab Location.  npr ja sam Desktop i Documents folder prebacio na drugi disk npr sa  D:\ImeFoldera\Documents i D:\ImeFoldera\Desktop i to je to prebaci ti sve podatke u taj jedan centralni folder sa subfolderima koje odrediš gdje će šta ić preko Location taba. Kad prdne OS ili radiš reinstall, samo nakon instalacije OSa opet promjeniš location tako da mu ovaj put samo pokažeš putanju tih foldera gdje se nalaze i nikakvih problema nema.

 

To je za foldere pojedinačno znaci tipa Desktop, Documents, Music itd, ako ces micat cijeli user folder (nepotrebno ali eto) onda  možeš po Ustavu gore sa štopericom

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2018 11:52 (Colossus7).
14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

OK, a kako je nakon reinstalacije preuzimanje vlasništva nad tako (desni klik - Location) preseljenim podacima ?

 

u mojoj kuharici je sve lege artis, i naravski - zadnji korak - instalacija svega osnovnog (inakon drivera) i system image odraditi...

 

to traje malo dulje (od samog seljenja, koje je 5 min posla)... ali se isplati...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.1.2018 11:52 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

Pa ovisi kako je korisnik postavio ACL NTFS security nad samim folderima, ako nije specifično ništa čačkao a većina neće, default pristup folderima po tom šablonu imaju System i Administrators grupa, a kad instaliraš OS nanovo , prvi account sa kojim se korisnik spaja tj kojeg kreira pri samoj instalaciji winsa automatski spada pod tu grupu koja ima pristup tj Administrator/Administrators. Ako je pak mijenjao security postavke na folderima, pa nikakav problem nije preuzet ownership kao novi user/administrator. Par klikova i gotova stvar, sve radi bez greške.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Colossus7 kaže...
KIKI3ooo kaže...

Prebacio sam mapu C:\Users\LoginName\AppData\Roaming koja mi je zagušivala SSD sa 60giga na D:\ tako da sam kliknio na mapu desnim klikom i u pop-up izborniku odabrao properties pa na tabu locatioin odabrao D:\ i sad mi je to puno onih mapa jer nisam stavio recimo D:\Roaming ili puni path D:\Users\LoginName\AppData\Roaming. Da samo kreiram mape ručno pa prebacim te foldere da bude uredno ili? Nisam želio ništa radit prije konzultacije na forumu prebacivanje traje po 2 ipo sata.

 

...

E da, moram dodat da sam potpuno neutralan po pitanju ove diskusije.

Kad sam sinoć vidio članak sam pregledao koji program mi zauzima najviše prostora na SSD-u i vidio da niti jedan ne zauzima nešto diska, što sam i očekivao jer sam pazio da je na SSD-u samo Win10 i esencijalno. Pa sam ono desni klik na cijeli program files 64 bitne i 32 bitne i niti jedan nema neko zauzeće. I onda sam vidio Users mapu pa googla-o i prema ovom tutorijalu napravio prebacivanje, samo je tu isto naglašeno da je path treba biti isti...

 

If you go to C:\USERS folder, then select your folder (user name), you can right click on most of the folders, and choose the "location" tab - simply change it from C:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME to D:\USERS\LOGIN NAME\FOLDER NAME (assuming that C:\ is your SSD and D:\ is your hard drive - don't change the username/folder name. Windows will automatically move the files and they will be located on the hard drive instead of the SSD.

 

Jer on je meni izgleda opet kreirao one puste mape unutar Users i počea ih pumpat, ali sad zauzimaju 5-6giga umjesto 60...

 Ne treba komplicirati, napravis jedan folder npr na D:\ u kojem zelis da ti budu sve te user mape sa user profile foldera sa OS SSDa prebačene, i onda samo promjeniš lokaciju kako si gore spomenuo sa Tab Location.  npr ja sam Desktop i Documents folder prebacio na drugi disk npr sa  D:\ImeFoldera\Documents i D:\ImeFoldera\Desktop i to je to prebaci ti sve podatke u taj jedan centralni folder sa subfolderima koje odrediš gdje će šta ić preko Location taba. Kad prdne OS ili radiš reinstall, samo nakon instalacije OSa opet promjeniš location tako da mu ovaj put samo pokažeš putanju tih foldera gdje se nalaze i nikakvih problema nema.

 

To je za foldere pojedinačno znaci tipa Desktop, Documents, Music itd, ako ces micat cijeli user folder (nepotrebno ali eto) onda  možeš po Ustavu gore sa štopericom

 Ali šta ću sad kad su mi sve D u rootu a ne u folderu?

 

Ako sad idem na C:\Users\LoginName\AppData\Roaming ponovit postupak nema mi više location taba. Isto tako ako kliknem na taj bilo koji folder na D mi više nema tog locationi taba

14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

pa napravi seljenje, po mojim uputama i kad sve odradiš i svi novi Useri du na D: ili E: disku, u dmapi Users i sve je isto, smao umjesto C:\ pišeš D:\

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 1 hvala 1
7 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Patrick_cro kaže...

Moji stari ocz agility 60gb jos rade punom parom, a imaju sigurno nekih 6-7 god tak da nema razloga da noviji ssd ne potraje duze. 

Moj OCz Agility kupljen 2011 god. 120 GB, je riknuo nakon 2 godine, dobio sam na zamjenu OCZ Vector 150 120 Gb i taj fura već 5 godina.

Agility nikad nije bio puniji od 50% a svejedno je riknuo.

Agility 120 GB je inače bio sklon kvarovima te je brzo i zamijenjen s Vectorom u koji je ugrađen kvalitetniji kontroler,  a eto vidiš tvoj model od 60 Gb nije kvarljiv.

Treba imati sreće i dobru garanciju. 

Da, JA osobno JA !
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Kad ga budeš mijenjao 2085 ugradi ga u grobno mjesto da mijenja slike🤪
7 godina
protjeran
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Daliboris kaže...

Mene zanima , kako se manifestira do kraja iztrošen SSD? Kako to izgleda kad SSD nije sposoban da piše nego samo za čitanje? I dali su ti podatci zauvijek zarobljeni ili? HDD kad ode k vragu , ima data coruption ili je spor ili se nečita s njega ništa , a kako se to riješava sa SSD?

 Ako si čitao stare poruke, mogao si pročitati kako je meni SSD naprasno krepao. Nikakvih upozorenja nije bilo.

 

Čitao sam na interpletu o nekim metodama kojima ljudi pokušavaju oživjeti krepani SSD. Nekima je uspjelo, a nekima ne.

 

 

14 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Stric_Jura kaže...

pa napravi seljenje, po mojim uputama i kad sve odradiš i svi novi Useri du na D: ili E: disku, u dmapi Users i sve je isto, smao umjesto C:\ pišeš D:\

 

 

Recimo po mojem mišljenju Linux distre tu imaju bolje rješenje. Kod instalacije mu kažeš gdje je home particija i peri deri :)

Šteta što tu filozofiju nisu uzeli i Windowsi...

14 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

slažem se, i u prvom postu mojih uputa to tvrdim, imaš sad i 6 TB diskove, i jednu particiju (ok ima ih sistemskih više, ali zadano je da je korisniku definirana jedna) pukne instalacija Windowsa

 

ali u M$u ne slušaju korisnike...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Može li se SSD upropastiti s premalom količinom sl

manje od 250 gb ssd je idiotarija. ak nemaš love za takav ili veći, ne kupuj ssd. ako prodaju 120 (ili još gore 60) gb, ne znači da je to dobro za bilo što. dakle, 256 ili veći (evo 500 aman-taman) i na njega samo os (= c:\) i instalacije osnovnih programa za rad (ne igranje!) - office, bla. sve (sve!, bez iznimke!) ostalo na hdd-e u kanti. i tu se da fino porihrtati stvari i produljiti diskovima rok trajanja do imendana. skladištenje (filmovi, mjuza, igre, softver ...) neki od 1 tb ili više s 5400 obrtaja. instalacije igara, spremanje svih dokumenata i sve ostalo tipa deri/peri na 7200 obrtaja 1 tb ili više. napajanje barem 600 w (efektivne snage) gold + obavezan ups s korekcijom napona. kante koje složim, a slažem ih opisano, traju u nedogled. da, to znači (osim ssd-a) još dva-tri diska u kanti ali dec it. hdd-i ionak nisu pretjerano skupi. ja imam i poseban 2,5" 40 gb (iz nekog laptopa starog) samo za prijevodne memorije. sve skupa prede tiho k'o maca, nikad se ne gasi (=pogon 24/7) i, uz win 7 x 64, jasno, ja bezbrižnovit. 

 

dodatna preporuka: dodajte ram (npr. sve skupa 16 gb) pa onemogućite page file u win na ssd-u (control panel > system > advanced system settings > performance > no page file> set > restart). 

 

ovako porihtan stroj (uz povremeno čišćenje od prašine) nadživit će i vaše unuke. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.1.2018 19:14 (Ajar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Ajar kaže...

 ja imam i poseban 2,5" 40 gb (iz nekog laptopa starog) samo za prijevodne memorije. sve skupa prede tiho k'o maca, nikad se ne gasi (=pogon 24/7) i, uz win 7 x 64, jasno, ja bezbrižnovit. 

 

 

 

ovako porihtan stroj (uz povremeno čišćenje od prašine) nadživit će i vaše unuke. 

 Pojasni ovo prijevodna memorija :)  za što ti točno sluzi taj hdd

 

Unuke nije teško nadživjeti, jer se u ovoj državi više  ne rađaju :D

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
offline
Re: Može li se SSD upropastiti s premalom količino
Colossus7 kaže...

 Pojasni ovo prijevodna memorija :)  za što ti točno sluzi taj hdd

 

 aj da sad tu ne opisujem markove konake, ovdje piše barem osnovno o tome. uglavnom, piši/čitaj do besvijesti. bez toga mi posao baš i nema nekog smisla, osim kao vektorski put u vrapče. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice