Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

poruka: 172
|
čitano: 115.352
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka

U ovoj temi obradit ću testiranje ispravnosti grafičke kartice putem nekoliko alata.

Alati koje ću koristiti služe za provjeru ispravnosti, testiranje stabilnosti (prilikom clockanja) i nadziranje temperature grafičke kartice pod opterečenjem.

 

Alat koji ću prvo obraditi zove se FurMark koji je ujedno i najčešće korišteni alat za navedenu namjenu.

 

Najnovija verzija alata dostupna je s:

http://www.geeks3d.com/20110224/furmark-1-9-0-gpu-stress-test-burner-opengl-benchmark/

 

Nakon instalacije i pokretanja najnovije verzije (trenutno 1.9.0) otvoriti će se prozor koji izgleda ovako:

Izgled Izgled
Prvi korak vam je postavljanje da se test izvršava u punom zaslonu (FullScreen) i u punoj rezoluciji zaslona.

To birate na mjestu koje je na sljedećoj slici uokvireno crvenom bojom:

Odabrati Odabrati
Neke od dostupnih opcija (od Dynamic background do postFX) ako su uključene dodatno opterečuju karticu, no označavanje njih i pokretanje nije nužno.

Slobodno ih uključite ako imate jaku karticu i dovoljno jako napajanje, no kao što rekoh za samo testiranje nije nužno.

 

Nakon što ste tu odabrali FullScreen i najveću rezoluciju koju vam monitor podržava, kao prema sljedećoj slici pokrećete testiranje klikanjem na BURN-IN test.

Pokrenuti Pokrenuti
Otvoriti će se prozor u kojem Vas FurMark obavještava da je testiranje rizično odnosno da može doći do gašenja računala, restarta i sličnog.

Kao prema sljedećoj slici kliknete na Go! i pokreće se test.

Potvrditi Potvrditi
Zelenim uokvireno isključite kako vam u budućem pokretanju FurMark testa ne bi opet prikazivalo tu poruku.

 

Sam izgled testa prikazan je na sljedećoj slici:

Nadzirati Nadzirati
Crvenim uokvireno je kvadrat s informacijama o grafičkoj kartici, a podcrtao sam mjesto gdje prikazuje koliko se test već dugo vrti te kolika je trenutna temperatura grafičke.

Zelenim uokvireno je graf koji pokazuje koliko je rasla temperatura grafičke kartice kroz vrijeme.

 

Samo trajanje testa nije preddefinirano, bolje ga je vrtiti što duže (barem sat vremena), a neki minimum je barem 10ak minuta od trenutka na kojem je se grafička temperatura ustalila i više ne raste.

Kod mnogih ispravnih kartica s ispravnim hlađenjem do ustaljenja temperature na određenoj razini dođe nakon 5-10 minuta, ako ne i prije.

 

Na što treba paziti pri testiranj:

-> ako se na slici javljaju artefakti (dakle raznobojne točke kojih ne bi trebalo biti) ili lomovi tekstura (kao geometrijski i prostorni oblici koji iskaču) = kartica nije ispravna ili se pregrijava.

-> ako se računalo ugasi ili restarta = ili napajanje ne daje kartici dovoljno struje ili je kartica neispravna

-> ako iskoči BSOD (plavi ekran smrti) ili računalo zablokira = driveri nisu dobri ili kartica nije ispravna ili matična ploča zafrkava.

-> Ako temperatura grafičke prelazi recimo 85-90°C pod maksimalnim opterečenjem = kartica se definitivno pregrijava. To nije slučaj za određene grafičke kartice koje se hlade pasivno (hlađenje bez ventilatora) ili su po svojoj prirodi nepotrebno veliki grijači (tipa GeForce GTX 470, GTX 480, GTX 570, GTX 580, Radeon HD 6970, 6990 i neki stariji). Za te kartice valja paziti da ne pređe 100°C.

-> Ako temperatura konstantno raste (bez da stane i ustali se na nekom nivou) = neispravno je hlađenje grafičke kartice.

 

Napomene:

- Ukoliko ja napajanje slabo može doći do preopterečenja te u slučaju nekvalitetnih napajanja i do oštećenja napajanja (u tom slučaju moguće je i oštečenje još komponenti koje napajanje "povede" sa sobom).

- Radite na vlastitu odgovornost, ne odgovaram za moguće štete nastale testiranjem (odnosno slučajem da neispravnost neke komponente izazove kvar).

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.6.2011 13:40 (191x7).
Moj PC  
30 0 hvala 25
14 godina
moderator
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

predlažem da se tema zalijepi :D

moja definicija svemira: Svemir je ko dobro dupe, ima dva brijega i dolinu u sredini, u sredini te doline se nalazi crna rupa , a na 'donjem' kraju doline se nalazi tunel koji vodi u drugu dimenziju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Fino, fino

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka
191x7 kaže...

-> Ako temperatura grafičke prelazi recimo 85°C pod maksimalnim opterečenjem = kartica se definitivno pregrijava.

Ovo nije točno, 85c pa i više od toga je sasvim normalno za highend grafe, Termi diše i na 90-95 pod normalno.

 

I'm sorry ali nekako mi ovaj tut nema svrhe jer sve su to koraci koji kroz koje prolaziš bez da je uporaba mozga uopće nužna {#}, poput instaliranja programa. Isto tako Furmark mi i nije najomiljeniji alat za testiranje stabilnosti, radije opičim crysis bench na xy loopova pa nek vrti.

 

Al dobro, potrudio si se i zaslužio pohvale {#}

16 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka
ATiGamer kaže...
191x7 kaže...

-> Ako temperatura grafičke prelazi recimo 85°C pod maksimalnim opterečenjem = kartica se definitivno pregrijava.

Ovo nije točno, 85c pa i više od toga je sasvim normalno za highend grafe, Termi diše i na 90-95 pod normalno.

 

I'm sorry ali nekako mi ovaj tut nema svrhe jer sve su to koraci koji kroz koje prolaziš bez da je uporaba mozga uopće nužna {#}, poput instaliranja programa. Isto tako Furmark mi i nije najomiljeniji alat za testiranje stabilnosti, radije opičim crysis bench na xy loopova pa nek vrti.

 

Al dobro, potrudio si se i zaslužio pohvale {#}

Zato sam i rekao "recimo" jer nije za sve kartice isto. Za večinu prosječnih single-gpu kartica s aktivnim hlađenjem preko 85, a pogotovo preko 90 je itekako toplo.

 

Vjeruj mi, puno više ljudi ne zna koristiti FurMark ili slične programe nego što zna. A oni koji ne znaju, njima je i ovakav tut prekompliciran. Ne znam samo od kud ti ideja da je ovakav tutorial za napredne korisnike?

Puno ljudi ima problem s kompom (kojem je uzrok grafička kartica odnosno neispravnost ili pregrijavanje iste) koji kad ih pitaš kolika im je temperatura grafičke pod opterečenjem gledaju u tebe ko tele u šarena vrata. Ovo je za takve.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
16 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Nekako sam očekivao više pozitivnih reakcija na ovu temu. No ok.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke
191x7 kaže...

Nekako sam očekivao više pozitivnih reakcija na ovu temu. No ok.

pusti zle komentare...nekima si i pomoga {#}

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka
191x7 kaže...

Zato sam i rekao "recimo" jer nije za sve kartice isto. Za večinu prosječnih single-gpu kartica s aktivnim hlađenjem preko 85, a pogotovo preko 90 je itekako toplo.

 

Vjeruj mi, puno više ljudi ne zna koristiti FurMark ili slične programe nego što zna. A oni koji ne znaju, njima je i ovakav tut prekompliciran. Ne znam samo od kud ti ideja da je ovakav tutorial za napredne korisnike?

Puno ljudi ima problem s kompom (kojem je uzrok grafička kartica odnosno neispravnost ili pregrijavanje iste) koji kad ih pitaš kolika im je temperatura grafičke pod opterečenjem gledaju u tebe ko tele u šarena vrata. Ovo je za takve.

"recimo" nije prava riječ u tom kontekstu. neću sad smišljat priče i sastave al napomeneš jednostavno da je highend grafama 90c normala. ne znam šta da ti kažem. ako se osjećaš uvrijeđenim meni je žao ali ja sam dao svoje mišljenje. tut se svodi na upute za pokretanje programa koje se svode na ok, dalje, svjestan sam rizika i opet ok. maybe thats just me koji uz svoje pozamašno hardversko znanje mislim da čovjek ne može mašiti ni zatvorenih očiju no dojam je takav i šta ja mogu. NHF.

zoharbizo kaže...

pusti zle komentare...

nisam primjetio takve...

13 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

ovo zli bi znacilo negativni...preformulirat cu malo izjavu...

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Rekao bih samo da sam svjedočio Furmarkovim "poslanjima" do tada posve zdravih grafa u tri krasna, tako da - koristiti zaista na vlastitu odgovornost.

Cemetary gates
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Jeli normalno da za ATI radeon HD 4670 max temperatura bude 90 stupnjeva nakon 12 minuta ? na rezoluciji 1680x1050 ?

st
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke
-komodo- kaže...

Jeli normalno da za ATI radeon HD 4670 max temperatura bude 90 stupnjeva nakon 12 minuta ? na rezoluciji 1680x1050 ?

Single slot? Moguće, ali strašan ekstrem. Dual-slot, nema šanse, probao sam ih 4. Nijedna toliko nije išla.

Cemetary gates
13 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka
ATiGamer kaže...
191x7 kaže...

Zato sam i rekao "recimo" jer nije za sve kartice isto. Za večinu prosječnih single-gpu kartica s aktivnim hlađenjem preko 85, a pogotovo preko 90 je itekako toplo.

 

Vjeruj mi, puno više ljudi ne zna koristiti FurMark ili slične programe nego što zna. A oni koji ne znaju, njima je i ovakav tut prekompliciran. Ne znam samo od kud ti ideja da je ovakav tutorial za napredne korisnike?

Puno ljudi ima problem s kompom (kojem je uzrok grafička kartica odnosno neispravnost ili pregrijavanje iste) koji kad ih pitaš kolika im je temperatura grafičke pod opterečenjem gledaju u tebe ko tele u šarena vrata. Ovo je za takve.

"recimo" nije prava riječ u tom kontekstu. neću sad smišljat priče i sastave al napomeneš jednostavno da je highend grafama 90c normala. ne znam šta da ti kažem. ako se osjećaš uvrijeđenim meni je žao ali ja sam dao svoje mišljenje. tut se svodi na upute za pokretanje programa koje se svode na ok, dalje, svjestan sam rizika i opet ok. maybe thats just me koji uz svoje pozamašno hardversko znanje mislim da čovjek ne može mašiti ni zatvorenih očiju no dojam je takav i šta ja mogu. NHF.

zoharbizo kaže...

pusti zle komentare...

nisam primjetio takve...

Definitivno se slažem sa kolegom ATIgamerom, ovaj vodič je baš za početnike ali to nije ni bitno. Nego onda takvim početnicima već ako je namjenjeno, još je i važnije da bude točno napisano ! Po ovom "vodiču" sad netko tko ima na primjer GTX 470 ili GTX480 opali Furmark i kad mu grafa pređe 85 C mislit će da mu nešto nije u redu. A zapravo je sve u redu jel se te grafe griju i rade unutar specifikacija i preko 90 C  !! Tako da je trebalo napisat možda neke preporučene temperature da ostanu u 80-ima, ali što se tiče zone pregrijavanja, to treba svatko za svoju grafu pronaći podatke pa da se orjentira. Inače ni ja nekoristim Furmark više. Jel tko bi to mogao sjedit i sat vremena gledat u sliku jel ima artefakata ?? Nego OCCT ima GPU test u kojem postoji brojač grešaka, tako da netreba buljit u monitor cijelo vrijeme. I ovo niije zlonamjeran komentar, nego dobronamjeran da oni koji neznaju se nezbune još više {#}.

16 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Dodano to za kartice koje se griju više.

Moj youtube kanal: http://www.youtube.com/user/marijanovic191x7?feature=mhee
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

bump xD

Izbjegavajte Playomania forum; večina administratora, moderatora i forumaša su neotesani retardi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Evo taman gledam ovaj vodič i želim sve pohvale za trud. Ali ja drukčije testiram stabilnost kartice, kako je meni lakše. pošto nemam baš nekakvo oko za artefakte, ja jednostavno upalim OCCT na najvećoj mogućoj rezoluciji, i označim kvadratić ''error check'', držim 30minuta, ako ne nađe nikakve probleme te ako je temperatura ispod 90° (sve ovisi o seriji i tipu kartice) onda je prošla test, ako nađe nekakve probleme smanjim na zadnji stabilni takt. Moj savjet za test stabilnosti.

E8400 3.0GHz, XFX 8800gt alpha dog, Kingmax 4gb DDR2 800MHz, Chieftec 450w, MS vesper, Asus P5KPL-AM ,
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

eo ja jedan brzinski od 10 min napravio :) sad..... nisam primjetio veci rast temperature ali mozda bi bilo dobro odvrtit na duze vrijeme :) (fps koma)

Give me some chiken!!!
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.1.2012 22:20 (Kewin).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

fan na 50% - 18 minuta testa , 81 stupanj oc 920/1450 @ 1080p 

:)

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2012 0:02 (4mal).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke
Dobre temperature za HD6970 sa referentnim hladnjakom.
13 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

msi gtx 460 oc 1 gb nakon 5 min i nes sitno na 1920x1080 fullscreen temp ne prelazi 79 stupnjeva jel znaci da je ispravna?

Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz,NVIDIA GeForce GTX 460,4096MB RAM,Windows 7 Ultimate 64-bit SP 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Tema nije dovoljno korisna za sticky?

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke
191x7 kaže...

Tema nije dovoljno korisna za sticky?

 

jel to neka nagradna igra, ko će imati više stikija? :)

16 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Onaj 1080p preset  benchmark od 60 sec veli ovo, a sutra ćemo vidjeti što veli stabilnost.

 

 

  • SCORE: 2767 points (46 FPS)

  • Bench duration: 60 seconds
  • Resolution: 1920 x 1080
  • MSAA samples: 0
  • Window mode: fullscreen

  • Primary renderer: NVIDIA GeForce GTX 670
  • Device ID: 0x10de - 0x1189
  • GPU clock: 705 MHz
  • Memory clock: 3004 MHz
  • Graphics drivers: 9.18.13.697 (10-2-2012) - nvoglv32
  • GPU temperatures (start/end): 45°C / 66°C

 

LOTRO - Skullcrusher - Dwarf Champion Lv 55 Lotro - Morphia - Human Loremaster Lv 47
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

zna netko kako ovo srediti?

znaci ovo je u iddlu,da napomenem,grafa je ociscena,nova termalna pasta,sve sredjeno..

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke
file2409 kaže...

zna netko kako ovo srediti?

znaci ovo je u iddlu,da napomenem,grafa je ociscena,nova termalna pasta,sve sredjeno..

Ako ti nije ništa pokrenuto, ili imaš virus ili imaš neki "skriveni" proces koji ti "maltretira" grafu, prvo to provjeri, ako ne pomogne, onda nova instalacija "Windoza"!?

Nije Ivsa, nego bi trebalo biti: Ivša (nisam siguran ko je u ovo slučaju bio glup, JA, pa stavio Ivsa i sad više ne mogu promjenit nadimak, ili BUG jer nije htjeo prihvatit slovo Š)
10 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka

Poštovanje! Imam xfx HD7970Ghz edition tvorničkih taktova gpu 1050Mhz memorija 1500Mhz.

Kad ju kloknem na 1230Mhz gpu i 1600Mhz memoriju sve odradi uredno u 15 minutnom testu ali

poviše 1230Mhz mi nakon nekih dvije minute pada gpu load sa 99% na koliko je obično na 63% i tako do kraja testa

skače gori doli. Sad me zanima zašto je tako?

nicky.sl
13 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka

Dali si kod OC-anja u programu preko kojeg OC-as pomaknuo "Board Power-Li" na +20 ?

ovo zaokruzeno ovo zaokruzeno
Probaj , pa javi !

Music As A Weapon !!
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2013 16:43 (Haf932).
10 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti GPU putem FurMarka

Oc sam radio priko katalista i stavija san na +20

nicky.sl
13 godina
offline
Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

Moguce da joj fali malo napona !

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Testiranje stabilnosti i ispravnosti grafičke

intalira san msi afterburner i u njemu namistija napajanje na 1300 i neda više. Ista stvar ništa bolje nego sa catalistom

nicky.sl
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice