Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 81.387
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...

 

Amerikanci su skoro 300 godina pravo sretni s 100$ kao najvecom novcanicom. 

Ako pribrojiš inflaciju, nikako nije isto $100 sad i $100 prije 300 godina... Uostalom, novčanica od $100 nije bila uvijek najveća. Počevši od 1918. godine, postojale su i : $500 $1000, $5000 i $10000.
No 1969. predsjednik Richard Nixon je u potpunosti zabranio tiskanje novčanica denominacije veće od $100.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

bus kaže...
Old Iggy kaže...

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

Kako nametanje minimalne plaće postaje problem?

Misliš da je u redu dozvoliti da "gazda" kojemu je i sadašnji minimalac "nužno zlo" može ići ispod stvarno minimalnog minimalca(u usporedbi sa životnim troškovima)?

 

Jej! Super što nemaš minus.

Takav plitak komentar o financijskoj educiranosti je pokazatelj tvoje zatucanosti.

Jednom kad budeš krpao kraj s krajem pa te zadesi ne daj Bože neka bolest, budeš vidio kako je minus dobar.

Al' ne brinem se da tebe, delaš ti za Arapa pa si "financijski educiran" i možeš nama ostalima dijeliti lekcije.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 12:29 (silvio3105).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Euro nije nista lose za nas ali je uveden u krivo vrijeme. To se uvodi kad si na vrhuncu kao 2017. a ne u doba recesijei najveće inflacije.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 12:41 (Memphis).
 
5 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...
Euro nije nista lose za nas ali je uveden u krivo vrijeme. To se uvodi kad si na vrhuncu kao 2017. a ne u doba recesijei najveće inflacije.

Nismo mogli odustati, jer smo 2020 prihvatili ERM 2

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Opet malo glupo jer bi stručnjacima trebalo biti jasno da će bit krize zbog korone.
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Old Iggy kaže...
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

bus kaže...
Old Iggy kaže...

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

Kako nametanje minimalne plaće postaje problem?

Misliš da je u redu dozvoliti da "gazda" kojemu je i sadašnji minimalac "nužno zlo" može ići ispod stvarno minimalnog minimalca(u usporedbi sa životnim troškovima)?

 

Jej! Super što nemaš minus.

Takav plitak komentar o financijskoj educiranosti je pokazatelj tvoje zatucanosti.

Jednom kad budeš krpao kraj s krajem pa te zadesi ne daj Bože neka bolest, budeš vidio kako je minus dobar.

Al' ne brinem se da tebe, delaš ti za Arapa pa si "financijski educiran" i možeš nama ostalima dijeliti lekcije.

 Takvi kao ti koji očekuju da će država propisat minimalac da bi ti mogao lagodno živjet zaboravi. Ne samo kod nas nego i uobećanim zemljama. To ne postoji. 

 

Pa zato sada kad si sposoban se trebaš borit da što više zarađuješ i ne daj bože da nešto skupiš sa strane upravo za takve neke nepredviđene situacije kako bi imao neku prvu pomoć. To rade osvješteni ljudi koji ni ne moraju biti financijski educirani. Minus i kreditne kartice su samo vrtlog iz kojeg se teško izlazi dobro dođu u teškim situacijama ali slabo tko kod nas to koristi u te svrhe.

 

Neće ti, ima tko će radit pogotov sada kad je mobilnost radne snage maskimalno otvorena. A i sad je prilika da si nađeš bolji posao nego da rintaš vani za isti taj minimalac.

Zaporožac kaže...
Memphis kaže...
Euro nije nista lose za nas ali je uveden u krivo vrijeme. To se uvodi kad si na vrhuncu kao 2017. a ne u doba recesijei najveće inflacije.

Nismo mogli odustati, jer smo 2020 prihvatili ERM 2

 moglo se prolongirat kao sve ostalo

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Drzava ne propisuje minimalac da bi netko mogao lagodno zivjeti, vec da osigura minimalizira izrabljivanje....

Sto mislis da bi domaci bizmismeni davali 560eura placu da ne moraju? Da, netko od njih bi, no drugi bi kreirali neku svoju vrijednost, jer se svi oni vode po principu "ima tko hoce".

Svugdje u svijetu zakon definira minimalnu placu, satnicu, samo za razliku od nas, minimalac ima manji broj ljudi, kod nas je jos uvijek minimalac "zakon" i za njega radi vecina.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
9 1 hvala 4
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...

Ti ljude, te žene su radili ljetnu sezonu, jer se više troši proizvoda, po 12 sati. Njima niti 1 kuna nije bila plaćena više. Na kraju godine gazda je kupio sebi novi X6 iz salona i kasnije sam saznao da je te godine napravio kuću. Je*enu kuću. Naravno, neka je. Ali radnici koji su mu zaradili taj profit...

Problem takvih "gazdi" se lako riješi, ostanu bez radnika.

Problem je što tariji imaju strah od toga, iako realno jedini problem predstavlja naše razmišljanje o "sretnom radu u dobroj firmi do penzije".

cvaja997 kaže...
Old Iggy kaže...

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

Margina sada postoji. Postoji već dobrih godinu dana jer se cijene proizvoda i usluga dižu i prilagođavaju godinu dana.

Ta cijena zemljišta na Jadranu raste iz dana u dan, moraju bit konkurentni stranom ponuđaču... I sad mi reci, koja je razlika između osuđenog ratnog profitera i ovih?

Margina, profit, poslovna dobit - uvijek postoji, bez nje se firma zatvara.

Kod nas je u prosjeku jako mala.

Cijenu definira tržište, nema to veze s ratnim profiterstvom.

ATJLučko kaže...

U doba dok sam ja bio još klinac, pionir, omjer rada i plaće su bile nešto sasvim drugo. Kada su se seljaci vukli u gradove, pod nečim kao egida da se provodi masovna industrijalizacija bla bla truć truć, radnik je za godišnju plaću sagradio kuću, o stanu i uzimanju bez ikakvog kredita da se ne spominje.

...

Stoke sitnog zuba je uvije bilo i uvijek će biti, ALI, za njihov status i loš standard su za to najviše krivi/zaslužni oni sami, zar ne?! Ako netko završi ”samo” trogodišnju srednju školu, pa koje su jebal ga patak njegove reference da bi on mogao zaraditi više od 400.00 €ura ako, osim možda negdje u fušu, ali bez prava koja ima u firmi kolektivnim ugovorom?! 

 Ne znam baš postoji li ekonomija gdje je to moguće, ali da si poslom moraš biti u mogućnosti osigurati kvalitetan smještaj, to je pod mus.

Ista stvar je i sa znanjem, iskustvom i slično - na to nadodaj globalne migracije i prosječnog slabo plaćenog radnika hvata panika, a ne da shvaća da mu se otvaraju mogućnosti.

ivan dragi kaže...

Kao i uvijek u ovakvim temama, nije problem u novcu nego u tome sta se nekom ne da raditi ono sto je dobro plaćeno na tržištu. 

Otprilike. Kao i mijenjati firme kad vide da treba.

Aldo kaže...

 Meni ne pada na pamet zapošljavanje nikog osim mene samog sve dok ne mogu tom svojem radniku garantirati pristojnu plaću i dobre uvjete rada. Vodim se ovim: U momentu zapošljavanja da imam realan poslovni plan s osiguranim poslovima i jasnom vizijom što će taj radnik raditi, da imam za minimalno 12 mjeseci keša na računu firme da mogu radnika platiti po ugovorenim uvjetima, taman da sve ode u *urac.  - To bi morao biti neki minimum poslovne kulture.

Tako nećeš nikada otvoriti firmu.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...
silvio3105 kaže...
Old Iggy kaže...
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

bus kaže...
Old Iggy kaže...

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

Kako nametanje minimalne plaće postaje problem?

Misliš da je u redu dozvoliti da "gazda" kojemu je i sadašnji minimalac "nužno zlo" može ići ispod stvarno minimalnog minimalca(u usporedbi sa životnim troškovima)?

 

Jej! Super što nemaš minus.

Takav plitak komentar o financijskoj educiranosti je pokazatelj tvoje zatucanosti.

Jednom kad budeš krpao kraj s krajem pa te zadesi ne daj Bože neka bolest, budeš vidio kako je minus dobar.

Al' ne brinem se da tebe, delaš ti za Arapa pa si "financijski educiran" i možeš nama ostalima dijeliti lekcije.

 Takvi kao ti koji očekuju da će država propisat minimalac da bi ti mogao lagodno živjet zaboravi. Ne samo kod nas nego i uobećanim zemljama. To ne postoji. 

 

Pa zato sada kad si sposoban se trebaš borit da što više zarađuješ i ne daj bože da nešto skupiš sa strane upravo za takve neke nepredviđene situacije kako bi imao neku prvu pomoć. To rade osvješteni ljudi koji ni ne moraju biti financijski educirani. Minus i kreditne kartice su samo vrtlog iz kojeg se teško izlazi dobro dođu u teškim situacijama ali slabo tko kod nas to koristi u te svrhe.

 

Neće ti, ima tko će radit pogotov sada kad je mobilnost radne snage maskimalno otvorena. A i sad je prilika da si nađeš bolji posao nego da rintaš vani za isti taj minimalac.

 

Prvo, ne radim za minimalac.

Drugo, minimalac je upravo ono što i govori - minimalac. S minimalcem možeš preživljavati, ne (lagodno) živjeti.

Treće, dio za minus govorim na temelju mojih roditelja. Dok su granate padale '91., roditelji su dizali dvoje djece i kuću, radilo se za malo jaču crkavicu. Kasnije sam došao ja, pa je onda deset godina kasnije došla kriza, pa pet godina kasnije mama se razboli. Misliš da ljudi koji prolaze tako nešto imaju za sa sastrane? I ne, to nije edge case. Toga ima pun k. Samo otići istočnije od Nove Gradiške.

Znaš, imaš ljude koji rade za minimalac i nemaju nekakve šanse da dođu do boljeg posla, a nisu za otić van. I sam sam bio u takvoj sličnoj situaciji 2019. pa sam sa malo sreće došao u priliku otić u Zagreb i radit za koliko toliko noramlne novce.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
Aldo kaže...

 Meni ne pada na pamet zapošljavanje nikog osim mene samog sve dok ne mogu tom svojem radniku garantirati pristojnu plaću i dobre uvjete rada. Vodim se ovim: U momentu zapošljavanja da imam realan poslovni plan s osiguranim poslovima i jasnom vizijom što će taj radnik raditi, da imam za minimalno 12 mjeseci keša na računu firme da mogu radnika platiti po ugovorenim uvjetima, taman da sve ode u *urac.  - To bi morao biti neki minimum poslovne kulture.

Tako nećeš nikada otvoriti firmu.

 

Ako sam ga dobro upratio na LinkedInu, ima svoju firmu ali dela sam zbog gore navedenog.

16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Aldo kaže...
Damir22 kaže...

 

Amerikanci su skoro 300 godina pravo sretni s 100$ kao najvecom novcanicom. 

Ako pribrojiš inflaciju, nikako nije isto $100 sad i $100 prije 300 godina... Uostalom, novčanica od $100 nije bila uvijek najveća. Počevši od 1918. godine, postojale su i : $500 $1000, $5000 i $10000.
No 1969. predsjednik Richard Nixon je u potpunosti zabranio tiskanje novčanica denominacije veće od $100.

Ne samo da 100 USD vrijedi manje, 100 USD je jako rijetko u "normalnom" opticaju, kad hoćeš platiti s 100 USD gledaju te kao da si s Marsa pao.

silvio3105 kaže...
Old Iggy kaže...

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

Kako nametanje minimalne plaće postaje problem?

Misliš da je u redu dozvoliti da "gazda" kojemu je i sadašnji minimalac "nužno zlo" može ići ispod stvarno minimalnog minimalca(u usporedbi sa životnim troškovima)?

 

Jej! Super što nemaš minus.

Takav plitak komentar o financijskoj educiranosti je pokazatelj tvoje zatucanosti.

Jednom kad budeš krpao kraj s krajem pa te zadesi ne daj Bože neka bolest, budeš vidio kako je minus dobar.

Al' ne brinem se da tebe, delaš ti za Arapa pa si "financijski edciran" i možeš nama ostalima dijeliti lekcije.

Definicija minimalne plaće kroz politički, a ne ekonomski model nema nikakvog smisla.

Prvo, neke djelatnosti se ionako muče i s postojećim minimalcima (tekstil, kožna industrija, neke uslužne djelatnosti) gdje povećanje takve plaće direktno vodi smanjivanju zarade, otpuštanju ljudi i slično. O tome da minimalna plaća nema poveznicu s bilo kojim gospodarskim elementom (troškovi, nekretnine, regija itd.) da ne govorim.

Drugo, definicija minimalne plaće bez same definicije posla isto nema smisla, nije isto radi li netko osam sati na traci ili sjedi ne radeći ništa produktivno.

Minus - radim da ne bi došao u takvu situaciju, minus u takvim primjerima ne znači ništa posebno, bitno bolje je dići kredit nego ići u minus.

"Delao" sam ja i za domaće i za razne strance. Bez brige, bilo bi dobro da ljudi malo vide kako to vani izgleda pa da shvate kako bi i ovdje trebalo.

silvio3105 kaže...
Opet malo glupo jer bi stručnjacima trebalo biti jasno da će bit krize zbog korone.

Čak korona i nije toliki problem koliko ovo na istoku.

Damir22 kaže...

Sto mislis da bi domaci bizmismeni davali 560eura placu da ne moraju? Da, netko od njih bi, no drugi bi kreirali neku svoju vrijednost, jer se svi oni vode po principu "ima tko hoce".

Svugdje u svijetu zakon definira minimalnu placu, satnicu, samo za razliku od nas, minimalac ima manji broj ljudi, kod nas je jos uvijek minimalac "zakon" i za njega radi vecina.

Problem je u tome što "ima tko hoće": Kad dođe do situacije da nema, brzo se stvari promijene.

Ima država bez minimalne plaće (Švedska, Danska, Norveška, mislim Austrija i Italija, globalno da ne govorim), dok neke od njih imaju minimalne iznose definirane prema kolektivnim ugovorima itd.

I daleko od toga da za minimalac radi većina. I tu uopće ne spominjem isplate na crno.

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Puno naravno ovisi i o sredini....

Zg,.veliki gradovi, vjerujem da je onih na stvarnom minimalcu relativno malo, u usporedbi sa manjim gradovima.

Tamo je situacija takva, da je placa minimalna, "za pocetak". A narasti hoce, no, nikad na ono sto bi trebala biti.

Davne 2006, imao sam 4500kn placu, +500kn prijevoz. Danas, 5000kn se smatra"suti, dobro je", ako radis za privatnika... Opet, ne svi, neke privatne firme stvarno drze do ljudi, no za vecinu prijevoz,topli obrok, neki regres, nagrada, bozicnica, 13-ta placa.. pusti snovi.

Mozda smo svi mi samo navikli na neke te pojmove, pa ocekujemo nerealno, no, situacija je daleko od bajne, i nekog prosjeka moderne europe, u koju mi trenutno ne spadamo.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
8 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Zanimljivo je kako, sto se tice rada, imamo totalno drukciji problem od npr. Njemacke. U Njemackoj domicilno stanovnistvo nece radi neke poslove pa uvezu radnu snagu.

U Hrvatskoj, ima ljudi koji zele raditi, ali gazda ih ne zeli platiti. Pa dolaze svakojaki tamnoputi i kosooki ‘novohrvati’ da gazda ustedi na 5 radnika za lizing ratu novog BMW-a, osim toga i svakojaki krijumcari im uzimaju proviziju (znam iz prve ruke). Gadljivo u sto se pretvaramo.
 
8 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Drzava ne propisuje minimalac da bi netko mogao lagodno zivjeti, vec da osigura minimalizira izrabljivanje....

Sto mislis da bi domaci bizmismeni davali 560eura placu da ne moraju? Da, netko od njih bi, no drugi bi kreirali neku svoju vrijednost, jer se svi oni vode po principu "ima tko hoce".

Svugdje u svijetu zakon definira minimalnu placu, satnicu, samo za razliku od nas, minimalac ima manji broj ljudi, kod nas je jos uvijek minimalac "zakon" i za njega radi vecina.

 no shit sherlock, kao da smo u kini pa si ti obavezan radit za minimalac da te netko rauba? Što ti misliš da svi u HR rade za minmalac? Svugdje u svijetu pa i kod nas.

 

Naravno da ima nitko nije nezamijenjiv kad to shvatiš možda bude nekaj od tebe a ne se borio za minimalac već za što veću moguću plaću.

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Nema potrebe ovo komentirati, niti objasnjavati.....

To koliko je moja placa mozes samo sanjati, vjeruj mi.....

No to me ne cini slijepim i ignorantnim na ljude oko mene.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 15:51 (Damir22).
Moj PC  
6 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Memphis kaže...
silvio3105 kaže...
Old Iggy kaže...
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

bus kaže...
Old Iggy kaže...

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

Kako nametanje minimalne plaće postaje problem?

Misliš da je u redu dozvoliti da "gazda" kojemu je i sadašnji minimalac "nužno zlo" može ići ispod stvarno minimalnog minimalca(u usporedbi sa životnim troškovima)?

 

Jej! Super što nemaš minus.

Takav plitak komentar o financijskoj educiranosti je pokazatelj tvoje zatucanosti.

Jednom kad budeš krpao kraj s krajem pa te zadesi ne daj Bože neka bolest, budeš vidio kako je minus dobar.

Al' ne brinem se da tebe, delaš ti za Arapa pa si "financijski educiran" i možeš nama ostalima dijeliti lekcije.

 Takvi kao ti koji očekuju da će država propisat minimalac da bi ti mogao lagodno živjet zaboravi. Ne samo kod nas nego i uobećanim zemljama. To ne postoji. 

 

Pa zato sada kad si sposoban se trebaš borit da što više zarađuješ i ne daj bože da nešto skupiš sa strane upravo za takve neke nepredviđene situacije kako bi imao neku prvu pomoć. To rade osvješteni ljudi koji ni ne moraju biti financijski educirani. Minus i kreditne kartice su samo vrtlog iz kojeg se teško izlazi dobro dođu u teškim situacijama ali slabo tko kod nas to koristi u te svrhe.

 

Neće ti, ima tko će radit pogotov sada kad je mobilnost radne snage maskimalno otvorena. A i sad je prilika da si nađeš bolji posao nego da rintaš vani za isti taj minimalac.

 

Prvo, ne radim za minimalac.

Drugo, minimalac je upravo ono što i govori - minimalac. S minimalcem možeš preživljavati, ne (lagodno) živjeti.

Treće, dio za minus govorim na temelju mojih roditelja. Dok su granate padale '91., roditelji su dizali dvoje djece i kuću, radilo se za malo jaču crkavicu. Kasnije sam došao ja, pa je onda deset godina kasnije došla kriza, pa pet godina kasnije mama se razboli. Misliš da ljudi koji prolaze tako nešto imaju za sa sastrane? I ne, to nije edge case. Toga ima pun k. Samo otići istočnije od Nove Gradiške.

Znaš, imaš ljude koji rade za minimalac i nemaju nekakve šanse da dođu do boljeg posla, a nisu za otić van. I sam sam bio u takvoj sličnoj situaciji 2019. pa sam sa malo sreće došao u priliku otić u Zagreb i radit za koliko toliko noramlne novce.

Onda šta te libo rac za minimalac? Ne trebaš mi objašnjavat kaj je minimalac samo sam ti rekao što naše društvo očekuje od države i minimalca.

 

Šta misliš da je drugima za vrijeme rata bilo bolje? Ajde se više skinte sa rata i počnite živjet a ne cijelo vrijeme se vraćat na isto na konto čega mnogi skupljaju političke bodove, te priče i sažaljvanja ti neće donijet bolje sutra. Uspoređivat 2023. sa 91 ono daj molim te ...

 

Ako ima to je jako mali broj da nemaju izbora u 2023. to je još veća laž, jer danas mogućnosti za napredak, izbor su svjetlosnim godinama ispred 91.

Pola tih na minimalcu je samo prijavljeno na minimalac samo da ne bi državi plaćali davanja .... ostalo na crno. Prosječna plaća nikad veća, radnika za pojedina zanimanja jednostavno nema jer smo postali ko njemci da si možemo dozvolit da nam uvozni rade poslove koji naši ne žele više radit.

 

tak da kuknjava i jalovost rvata nikad ne jenjavava, taman da mlijeko teče ...

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Nema potrebe ovo komentirati, niti objasnjavati.....

To koliko je moja placa mozes samo sanjati, vjeruj mi.....

No to me ne cini slijepim i ignorantnim na ljude oko mene.....

 pa eto imaš razdnih humanitarnih zaklada di ljudi pomažu drugima pa kad si tako senzibiliziran sa njima pomogni im. Iako bi prije rekoa da je to samo naklapanje iz naslonjača kao većine.

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
gnautix kaže...
Zanimljivo je kako, sto se tice rada, imamo totalno drukciji problem od npr. Njemacke. U Njemackoj domicilno stanovnistvo nece radi neke poslove pa uvezu radnu snagu.

U Hrvatskoj, ima ljudi koji zele raditi, ali gazda ih ne zeli platiti. Pa dolaze svakojaki tamnoputi i kosooki ‘novohrvati’ da gazda ustedi na 5 radnika za lizing ratu novog BMW-a, osim toga i svakojaki krijumcari im uzimaju proviziju (znam iz prve ruke). Gadljivo u sto se pretvaramo.

 Ovo se događa kod nas zato rade uvozni isto kao naši kod njemaca. To nije fgljivo nego ti ne razumiješ.

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Nek si ti nama rekao.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
7 1 hvala 0
10 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Koliko ono u hrvatskoj ne radi radno sposobnih ljudi prema statistici iz 2022? 47,3%.

 

Toliko o radišnim hrvatima. Hrvati jako malo rade i jako ih malo radi (čast izuzecima, da izuzecima). Sve države koje su bogate, bogate su jer ljudi tamo rade. Puno. Mi smo zaglavili u jugoslavenskom mentalitetu i očekujemo milostinju od države, čekamo da nas država zaposli i drži za ruku dok prolazimo kroz život. E ne ide to tako.

 

Poduzetnost je kod nas nula. Centralizirali smo sve u jedan grad, gdje je okej, dok je ostatak države pustinja ili dom prerađivačkoj nisko plaćenoj industriji.

 

Napravite jednostvan eksperiment: Idite na google maps i pogledajte industrijske zone u Slovenskim gradovima i usporedite veličinu tih zona sa hrvatskim gradovima (ako ih uopće i imaju).

Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Nek si ti nama rekao.....

 pa ja nisam samo rekao riječima kao ti nego i dijelima a to je ono di se ja i ti razlikujemo. Pogotvo kad želiš ispast u društvu tak cijenjen i pametan a to nisi.

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Zaporožac kaže...
bus kaže...
Pa to je bar jednostavno, budi privatnik, cas posla otvoris obrt, firmu i budi najbolji gazda koji ce platit radnika i vise nego sto ce sebi ostavit.

Ajmo krenit od sebe, zasto ocekivati od drugog da bude takav i takav, ajmo pokazati na vlastitom primjeru 😉

Ta besmislica ti je odgovor na pohlepu privatnika ?

Ja sam generacija na "odlasku", dočm mladima koji otvaraju obrt, ili d.o.o preporučam da ne budu pohlepni, da ne isplaćuju mladima minimalce, poslije nešto u džep, da zajebu državu, a time zajebu i bolesnike u bolnicama, koji zbog njihovih (ili vaših) sranja ne mogu dobiti kvalitetan lijek. (plaćanje nižih doprinosa za zdravstvstveno osiguranje jer muljaju s osnovicama.)

 

Isti ti radnici padnu na teret državi kad idu u mirovinu, jer ste/su zbog plaćanja minimalca.... mirovine nakon 40 godina staža 2250 kn..

Poslije država mora isplaćivati covid dodatke dva puta godišnje, energetske dodatke dva puta godišnje, a tko je za to kriv ?!

 

Bajo, pohlepni privatnici čija djeca studiraju u U.S.A., voze automobile od 100t €, kupuju ogoromne kuće, vikendice, ulažu u apartmane, sve na grbi radnika..

 

Privatnik bi mogao isto tako lijepo živjeti, čak prelijepo, ali ne, kolega mu isto ima firmu i mijenja novi BMW svake godine, dok on može tek svake druge..

 

Minimalna neto plaća u HR "bi trebala biti" 560 €, no ni to privatnik ne ispoštuje, i opet zajebe cijeli sistem, i državu, i zdravstvo, mirovinsko, poreznu, sve.

 

Za ovu glupost što si napisao, nemam riječi.

 

Kako se kaze.. Lako tuđim k..... po koprivi maltiti.

 

Budi ti koji ce svojim primjerom pokazati kako treba raditi u poslovanju i u svim drugim segmentima zivota, a ne pricati sta i kako bi drugi trebao raditi  😉

11 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Procitao sam podosta toga sto ste napisali i mogu samo rec....

U Hr ima hrpa ekipe koja fantasticno zivi,neki imaju dobre place plus nasljedjenje nekretnine,neki imaju vrlo imucne roditelje,neki imaju dobre pozicije u strankama itd itd.

Najgore su prsli oni iz manjih sredina te sela koja su propala pa se ti mladi ljudi moraju selit u Zgb gdje onda krecu od nule kao podstanari...i kakav tu onda zivot ili obitelj mozes imat?

Ja sam jedan od tih samo sto sam ja na vrijeme uzeo kofer i za De pa mi je danas zivot jednostavno nemoguce razlicit od one tocke u vremenu kada sam odlucio otic.

Sad je meni shengen i euro u Hr odlicna stvar ali da sam ostao zivotarit tamo zasigurno bih imao drukciju perspektivu na to danas.

 

Najbolji su mi oni koji znaju pisat kako sam ja i svi ostali koji su otisli...nesretni...

A onda citam sve ovo sto ste napisali u ovoj temi i gledam....tko je tu nesretan?....

 

Hr je odlicna zemlja za zivot ako imas podosta para i ne ovisis o nikome da ti mora pomoc 🥂

 

Moj PC  
14 0 hvala 6
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Komentar glup da gluplji ne može biti.
Pišeš kao da je zamjena posla odlazak u trgovinu po nove šuze.

Ljudi koji rade za minimalac su najčešće izvan većih gradova gdje je ponuda poslova manja već ponuda priloga u Alikebabi.

Proširi malo vidike!
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Prosjek prosjek...

A da pogledaš realniji prosjek zvan median? Prosjek je kurva

Malo bolje pročitaj šta piše. Uhvatio si se toga da imaš hrpu izbora i da je svuda med i mlijeko.
Vjerojatno jer si rođen na jaslama pa nisi osjetio drugu stranu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 17:18 (silvio3105).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Šta nije nezaposlenost po HZZou cca 20%?
14 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

najbolji su mi ovi iz ZGa koji se furaju na croony kapitalizam...

 

posla ima za onoga tko ga želi naći, samo....

 

gospodo, posao (zaposlenje) nosi troškove, a najčešće u Hrvatskoj je problem javnog prijevoza... niti ga ima, niti opravdava cijenu, niti je ta cijena refundirana/pokrivena putnim troškovima...

 

što mislite kako je po slavonskim, ličkim vukojebinama, ako ženica izgubi posao u firmi, gdje moeže naći smisleni posao koji joj neće uništiti život...

 

ili evo, hrpa Koprivničanaca ide na rad u Prelog, 40 km... nema javnog prijevoza, tj. može - vlak Koprivnica-Varaždin, pa Čakovec pa vlak za Kotoribu, skineš se u Čehovcu i onda za dobru mjeru 3 km pješke?

 

Buseva nema, jer se ne isplate, pa no imamo aute, pa se vozimo 3-4 u autu (ja se ne žalim, meni je OK)...

 

a što s mlađarijom koja je tek krenula u život, nema ničega, sam se zakopati u kredite i raditi za minimalac i nesigurnu budućnost ?

 

Usput, Koprivnica (Podravka, Belupo, Hartmann, Carlsberg, Bilokalnik IPA) s 30.000 stanovnika ima manje zaposlenih nego Prelog s a 7.800 st (hrpa nas je tamo) sve od velikih planera...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
16 1 hvala 5
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Memphis kaže...
gnautix kaže...
Zanimljivo je kako, sto se tice rada, imamo totalno drukciji problem od npr. Njemacke. U Njemackoj domicilno stanovnistvo nece radi neke poslove pa uvezu radnu snagu.

 
Nije da neće, nego ne moraju. Nijemci rade u javnim službama, tamo češkaju skrotum i primaju dobru plaću za minimalan ili nikakav rad. Nije niti kod njih državna služba drugačija od naših općina, holdinga, javnih poduzeća... A nije da i poslodavci jako žude za radnicima Nijemcima jer su u prosjeku nesposobni.

Entry Point kaže...

Koliko ono u hrvatskoj ne radi radno sposobnih ljudi prema statistici iz 2022? 47,3%.

 

Toliko o radišnim hrvatima. Hrvati jako malo rade i jako ih malo radi (čast izuzecima, da izuzecima). Sve države koje su bogate, bogate su jer ljudi tamo rade. Puno. Mi smo zaglavili u jugoslavenskom mentalitetu i očekujemo milostinju od države, čekamo da nas država zaposli i drži za ruku dok prolazimo kroz život. E ne ide to tako.

 

 
To ti je po onoj bosanskoj: bolje džaba ležat nego džaba radit. Svaki drugi prima nekakvu socijalnu naknadu, malo nešto odrade u fušu i naravno da i ne žele zaposlenje.

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Stric_Jura kaže...

najbolji su mi ovi iz ZGa koji se furaju na croony kapitalizam...

 

posla ima za onoga tko ga želi naći, samo....

 

gospodo, posao (zaposlenje) nosi troškove, a najčešće u Hrvatskoj je problem javnog prijevoza... niti ga ima, niti opravdava cijenu, niti je ta cijena refundirana/pokrivena putnim troškovima...

 

što mislite kako je po slavonskim, ličkim vukojebinama, ako ženica izgubi posao u firmi, gdje moeže naći smisleni posao koji joj neće uništiti život...

 

ili evo, hrpa Koprivničanaca ide na rad u Prelog, 40 km... nema javnog prijevoza, tj. može - vlak Koprivnica-Varaždin, pa Čakovec pa vlak za Kotoribu, skineš se u Čehovcu i onda za dobru mjeru 3 km pješke?

 

Buseva nema, jer se ne isplate, pa no imamo aute, pa se vozimo 3-4 u autu (ja se ne žalim, meni je OK)...

 

a što s mlađarijom koja je tek krenula u život, nema ničega, sam se zakopati u kredite i raditi za minimalac i nesigurnu budućnost ?

 

Usput, Koprivnica (Podravka, Belupo, Hartmann, Carlsberg, Bilokalnik IPA) s 30.000 stanovnika ima manje zaposlenih nego Prelog s a 7.800 st (hrpa nas je tamo) sve od velikih planera...

 Najbolji su mi ovi kaj seru po Zagrebu a svi masovne sele u isti još od doba školovanja i ostaju tam ... onaj koji je uložio u sebe i ostao na selu sigurno ne radi za minimalac to mogu garantirat 100%. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 17:30 (Memphis).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
jozef kaže...
Memphis kaže...
gnautix kaže...
Zanimljivo je kako, sto se tice rada, imamo totalno drukciji problem od npr. Njemacke. U Njemackoj domicilno stanovnistvo nece radi neke poslove pa uvezu radnu snagu.

 
Nije da neće, nego ne moraju. Nijemci rade u javnim službama, tamo češkaju skrotum i primaju dobru plaću za minimalan ili nikakav rad. Nije niti kod njih državna služba drugačija od naših općina, holdinga, javnih poduzeća... A nije da i poslodavci jako žude za radnicima Nijemcima jer su u prosjeku nesposobni.

Entry Point kaže...

Koliko ono u hrvatskoj ne radi radno sposobnih ljudi prema statistici iz 2022? 47,3%.

 

Toliko o radišnim hrvatima. Hrvati jako malo rade i jako ih malo radi (čast izuzecima, da izuzecima). Sve države koje su bogate, bogate su jer ljudi tamo rade. Puno. Mi smo zaglavili u jugoslavenskom mentalitetu i očekujemo milostinju od države, čekamo da nas država zaposli i drži za ruku dok prolazimo kroz život. E ne ide to tako.

 

 
To ti je po onoj bosanskoj: bolje džaba ležat nego džaba radit. Svaki drugi prima nekakvu socijalnu naknadu, malo nešto odrade u fušu i naravno da i ne žele zaposlenje.

 A naši kao moraju? Si imaju neki nekretninu malo rentaju malo serkaju, radukacju sezonu, babe, stričevi iz njemačke, koje nasljedstvo i tak živi se ... nikome nije sila.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice