Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 80.915
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Dode do toga da od cijelog eura u HR ima smisla 5, 10, 20 EUR novcanica i pokoja kovanica. S mukom isusovom od susketanja i gubljenja po dzepovima, prljanja ruku itd itd. Usput si si skresao kupovno moc za, tezinski racunano, 5-10% i to konzervativno.
 
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...

Vi koji sve placate karticama, placam i ja uglavnom ... ali koliko godina imate?
Jeste dozivljeli blokadu novca koji se dogodio sa starom stednjom? Pa poslje Gradska banka Osijek, Rijecka banka, kad ostanete nekoliko mjeseci sa blokiranim sredstvima? Ono imas lovu, koju si posteno zaradio i nemozes do nje. Ono kazu osigurano je, dobit cete, jedino neznas kad i koliko ce ti tada vrijedit.

Ako nemas doma za bar koji mjesec da mozes zivit normalno, onda jbga... zeleni ste. Poslusajte one koji su to prosli 😉 i nadam se da nemate racun u samo jednoj banci 🙃

Šta se može imati minus u više banaka? Oma si 4090 i sve što ide uz nju uzimam... za ostatak PS5 i oled od 65 cola

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Samo se nadam da nitko nije povjerovao da ce od eura imati koristi stoka sitnog zuba....

Sve ovo sto kolega govori, ljudi su upozoravali....

Iako neznam niti jednu zemlju koja je mjenjala 1:1 svoju valutu za euro, mislim da je njemacka imala najbolji omjer 2:1, ali neda mi se provjeravati..... Sve ostale, ili barem vecina valuta moderne europe su bile daleko jace nego jadna kuna....

Mislim da su francuzi bili najblizi nama, 1frf je bio nesto malo iznad 1kn....

No opet, 2002 kad je francuska uvela euro, najniza zakonom zajamcena placa im je bila cca 1200eur!!!!! Naspram nase mahale, gdje je minimalna placa u momentu uvodjenja eura 560 eura... Dakle, maltene troduplo manje.

Logicno je da su velike novcanice problem, zato ih se ni ne uvodi za pocetak, zato ih rijetko tko prima, iako ih svi zele. A svesti neciji mjesecni rad na tri+cetiri novcanice i par kovanica s kojima.ne mozes nista..... E reakcija na to cak i ove nase knezove brine....

Ionako ce ih umirovljenici zajasiti zbog penzije u dvije novcanice...

Nazad na stoku sitnog zuba - nas - ne, nema tu nikakvog boljitka za vecinu.

Mininalna placa, ostale socijalne, demografske i ine dodatke dovesti na neki prosjek eu, a ne na prosjek peasant drzava, koje sluze samo zato da velike drzave eu profitiraju.....

Zasto je kod nas sve drasticno skuplje? Pa da nebi bilo u njemackoj, francuskoj, logicno... Negdje se pare moraju namiriti.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
5 2 hvala 2
11 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
VladRi kaže...

Rijeka

Kasnije sam vidio da pise XL i da je placena i dostava,ali svejedno djeluje preskupo.

Dugo nisam ovdje u Berlinu pojeo Kebab ali su veliki kostali max 4.50eu,i to su uracunati svi dodaci,sir itd.

I jos ti "poklone" turski caj uz to koji je bio odlican.

 

2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
imam osjecaj da srljamo nevideno ali zivi bili pa vidjeli.

Placa je 860 eura

Kvadrat stana (1) je 2000+ eura. Standard nam je kurcina, no bio bi i veca da nemamo toliko u vlasnistvu, jednom kad i to rasprodamo, bog nam bio na pomoci.
 
11 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Kakva je stvar sa zamjenom novčanica u banci i/ili pošti?
Malo pročitam da nema naknade, malo pročitam da ima.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Samo se nadam da nitko nije povjerovao da ce od eura imati koristi stoka sitnog zuba....

Sve ovo sto kolega govori, ljudi su upozoravali....

Iako neznam niti jednu zemlju koja je mjenjala 1:1 svoju valutu za euro, mislim da je njemacka imala najbolji omjer 2:1, ali neda mi se provjeravati..... Sve ostale, ili barem vecina valuta moderne europe su bile daleko jace nego jadna kuna....

Mislim da su francuzi bili najblizi nama, 1frf je bio nesto malo iznad 1kn....

No opet, 2002 kad je francuska uvela euro, najniza zakonom zajamcena placa im je bila cca 1200eur!!!!! Naspram nase mahale, gdje je minimalna placa u momentu uvodjenja eura 560 eura... Dakle, maltene troduplo manje.

Logicno je da su velike novcanice problem, zato ih se ni ne uvodi za pocetak, zato ih rijetko tko prima, iako ih svi zele. A svesti neciji mjesecni rad na tri+cetiri novcanice i par kovanica s kojima.ne mozes nista..... E reakcija na to cak i ove nase knezove brine....

Ionako ce ih umirovljenici zajasiti zbog penzije u dvije novcanice...

Nazad na stoku sitnog zuba - nas - ne, nema tu nikakvog boljitka za vecinu.

Mininalna placa, ostale socijalne, demografske i ine dodatke dovesti na neki prosjek eu, a ne na prosjek peasant drzava, koje sluze samo zato da velike drzave eu profitiraju.....

Zasto je kod nas sve drasticno skuplje? Pa da nebi bilo u njemackoj, francuskoj, logicno... Negdje se pare moraju namiriti.....

 znači prema ovome što si napisao ispada da je najbolje da imamo neke dinare ili tako nešto, da imamo novčanice od milijun, da dobiješ plaću 200 milijuna i sl., onda je sve super i standard je bolji i svi imaju novaca... lol

totalno je nebitno jesi dobio plaću 100 nečega ili 100000000 nečega ili 0,2 bitkonja, bitna je vrijednost toga.

 

i sta imas s velikim novčanicema, tko ih želi? nitko normalan, osim kriminalaca kojima je lakše provući negdje neki keš.

zato se izbacuju iz upotrebe općenito, jer jedna takva je velik rizik 

15 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Ima li negdje da se mijenjaju HRD-i? Našao sam jednu "crvenu" novčanicu koju bi valjalo promijeniti.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...

Vi koji sve placate karticama, placam i ja uglavnom ... ali koliko godina imate?
Jeste dozivljeli blokadu novca koji se dogodio sa starom stednjom? Pa poslje Gradska banka Osijek, Rijecka banka, kad ostanete nekoliko mjeseci sa blokiranim sredstvima? Ono imas lovu, koju si posteno zaradio i nemozes do nje. Ono kazu osigurano je, dobit cete, jedino neznas kad i koliko ce ti tada vrijedit.

Ako nemas doma za bar koji mjesec da mozes zivit normalno, onda jbga... zeleni ste. Poslusajte one koji su to prosli 😉 i nadam se da nemate racun u samo jednoj banci 🙃

 imam dovoljno godina da sam nekad plaćao jugoslavenskim dinarima.

ovo što si naveo je štednja a ne tekući računi, plus ekstremi koji su se događali davno.

u današnje vrijeme je veća vjerojatnost da će propasti država nego neka veća i ozbiljnija banka, gdje revizije češljaju od jutra do sutra svaki dan.

 

naravno da je sve je moguće, ali ja osobno prihvaćam taj "rizik" gdje se o mojim novcima brine netko drugi i iza čega stoji država, nego rizik da ih izgubim, da mi netko provali i ukrade, da se dogodi poplava, požar itd.

plus to što ne želim razmišljati koliko moram ponijeti na ljetovanje, zimovanje, auto kuću itd., podignem/platim gdje hoću u svijetu.

napokon da je čovječanstvo došlo do tog stupnja razvoja kad ne moram misliti o kešu, i da ne moram imati 1 cent u džepu

 

i da, nekad davno mi je bila fora imati hrpicu keša u džepu, pa to fino šuška, pa imaš ono neki osjećaj moći da možeš sve.. ali hvala bogu prošle su me te gluposti prije 20ak godina

9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Kakva je stvar sa zamjenom novčanica u banci i/ili pošti?
Malo pročitam da nema naknade, malo pročitam da ima.

 u bankama nema, u fini ima za preko 100 novčanica ili kovanica, za poštu ne znam

2 godine
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Mene nerviraju ovi apoeni od 1 cent, 2 centa, 5 centi..

Koji će nam to..

Treba sve zaokružiti i ENDE. 

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
 
1 5 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Nuclear_Phoenix kaže...
Old Iggy kaže...
miki_the_pirat kaže...

ima neka posebna spika sa tim "žetonjerama"... to bi moglo još potrajati.

Ako misliš na prilagodbu coin collectora s kune na euro, da, puno je veći problem nego sa čitačima novčanica.

Ne baš, u RH je hrpa tih žetonjera/coin acceptor/kako god se zovu uvoz iz Italije i to od samo par vendora - ovi kad su ih kupovali ako su zadržali one tubice za eure, samo je stvar da treba promijeniti mod iz custom ili HRK ako ima nazad u EUR i staviti tube za eure. 10min posla po aparatu. Znam jer sam godinama radio sa tom kramom na parkirnim automatima...

 

Veći je problem softver jer tu ima čudesa napisanih u Delphiju, VB6 i bog zna čemu sve ne a to uvjeriti da radi sa eurima je party, pogotovo ako nemaš source a firma koja je to isporučila nestala još cca 2010. godine...

Svi coin collectori / scanneri moraju biti certificirani, u pravilu su svi certificirani za euro, HNB i banke certificirali su ih za kune.

Koliko me pamćenje služi, scanneri moraju imati samo SW update, kod coin collectora ima dosta namještanja oko težine i oblika kovanica, magnetizma itd, ovisno što koji koristi. Zato je tu problem.

16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Samo se nadam da nitko nije povjerovao da ce od eura imati koristi stoka sitnog zuba....

Sve ovo sto kolega govori, ljudi su upozoravali....

Iako neznam niti jednu zemlju koja je mjenjala 1:1 svoju valutu za euro, mislim da je njemacka imala najbolji omjer 2:1, ali neda mi se provjeravati..... Sve ostale, ili barem vecina valuta moderne europe su bile daleko jace nego jadna kuna....

Mislim da su francuzi bili najblizi nama, 1frf je bio nesto malo iznad 1kn....

No opet, 2002 kad je francuska uvela euro, najniza zakonom zajamcena placa im je bila cca 1200eur!!!!! Naspram nase mahale, gdje je minimalna placa u momentu uvodjenja eura 560 eura... Dakle, maltene troduplo manje.

Logicno je da su velike novcanice problem, zato ih se ni ne uvodi za pocetak, zato ih rijetko tko prima, iako ih svi zele. A svesti neciji mjesecni rad na tri+cetiri novcanice i par kovanica s kojima.ne mozes nista..... E reakcija na to cak i ove nase knezove brine....
 

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

8 godina
online
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Kako su lijepo u autopraonicima zaokružili usisivač sa 5kn na 1€. Prije sam u Konzumu mogao čak sa 1kn usisati brzinski sve podove, a sada mi se isplati uzimati nažalost i kompletno pranje auta.

Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 10:40 (cvaja997).
Moj PC  
14 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
Damir22 kaže...
Samo se nadam da nitko nije povjerovao da ce od eura imati koristi stoka sitnog zuba....

Sve ovo sto kolega govori, ljudi su upozoravali....

Iako neznam niti jednu zemlju koja je mjenjala 1:1 svoju valutu za euro, mislim da je njemacka imala najbolji omjer 2:1, ali neda mi se provjeravati..... Sve ostale, ili barem vecina valuta moderne europe su bile daleko jace nego jadna kuna....

Mislim da su francuzi bili najblizi nama, 1frf je bio nesto malo iznad 1kn....

No opet, 2002 kad je francuska uvela euro, najniza zakonom zajamcena placa im je bila cca 1200eur!!!!! Naspram nase mahale, gdje je minimalna placa u momentu uvodjenja eura 560 eura... Dakle, maltene troduplo manje.

Logicno je da su velike novcanice problem, zato ih se ni ne uvodi za pocetak, zato ih rijetko tko prima, iako ih svi zele. A svesti neciji mjesecni rad na tri+cetiri novcanice i par kovanica s kojima.ne mozes nista..... E reakcija na to cak i ove nase knezove brine....
 

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

 

 

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? 

 A zasto bi drzava digla minimalac, ti si taj koji ce platiti radnika i plati ga jos puno vise od minimalca ako ti radnik donosi prihod. Ako si poduzetnik, ona neces stediti na dobrom radniku 😉

2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...

  A zasto bi drzava digla minimalac, ti si taj koji ce platiti radnika i plati ga jos puno vise od minimalca ako ti radnik donosi prihod. Ako si poduzetnik, ona neces stediti na dobrom radniku 😉

Uglavnom su "dobri" radnici otišli vanka... jer naš poslodavac ti nikada neće platiti rad kao Švicarac, makar ti bio najbolji radnik u HR.

Naši privatnici su u 80% slučajeva smećari, pohlepni gadovi. 

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
5 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Čudan je taj Hrvatski narod. Dok se ide u shopping u Italiju, Sloveniju, Austriju, Mađarsku za 10 min baratanja s eurima već se sve zna koliko za što treba dati lovu i gdje proći jeftinije. Dok se pobjegne od ove države raditi u Njemčku, Irsku, najmanji problem su novčanice za koje skužiš kako s njima baratati čim sjedne prva plaća. A tu nakon mjeseci upozoravanja, prilagodbe većina samo grinta i ponaša se kao da nema završenu ni osnovnu školu jer zamisli kako je teško preračunati te kune u eure ili obratno. Neka teška primjenjena teorijska matematika. Veći problem su mizerije od plaće i nije mi jasno kako uopće netko hoće raditi za 500 eur dok za isti posao 100 km prema zapadu za taj isti posao rastu plaće po 2, 3 ili više puta veće plaće. Ali očito svima paše raditi za kikiriki kad je ista vlast već 30 godina.

Moj PC  
14 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
To je dobrim dijelom jer nam mentalno sve ispod 1.00 ne vrijedi.
Šta je 50 centi? Sića!

Prije sam lipe uvijek ostavljao, sad uzimam svaki cent.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 11:09 (silvio3105).
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

bus kaže...
Old Iggy kaže...

Uspoređivati omjer konverzije je potpuno besmisleno jer ništa ne govori o ničemu.

Slovenija, Austrija, Španjolska, Slovačka itd. su imale još "lošiji" omjer (ako uopće o omjeru ima smisla raspravljati).

Velike novčanice su svuda u svijetu problem i potpuno su besmislene u maloprodaji, praktički se koriste samo za velike transakcije, predstavljaju više mamac za kriminalne aktivnosti nego sredstvo plaćanja.

Ja novčanicu od 1.000 kn nisam imao u rukama već bar 10 - 15 godina, da je se nekako i dočepam prva stvar bi bila kako ju staviti na neki račun u banci.

Ja je imam svako toliko, na dnevnoj ili tjednoj razini poslovno...  e sad razlika kad ti netko plati gotovinom ili karticom dnevno od samo 1-2k kn, na proviziji banke ostane ti na kraju mjeseca interesantna lova, pa x 12 mjeseci 😎 

Naravno kad si radnik u toj istoj firmi ti je bas svejedno i zapravo lakse kartica, da se ne tramakas sa kesom, i blagajnom. Kao i sam kad placam prakticnije je mobitel,prisloniti. 

A i ovolike blokade, minusi su dobrim dijelom i zbog kartice, jer ne pratis toliko troskove i drugaciji je odnos prema prihodima i rashodima. Drugacije je kad imas kod sebe parsto kuna, eura za nesto sto si namjeravao potrositi taj dan i onda razmislis dali ces extra jos platit i dali ti to bas treba. Drugacije razmisljas o troskovima.

 

 

 

Minusi su prvenstveno problem niske razine financijske educiranosti. Ja nemam minus već 10+ godina.

Ista stvar je i "potrošnja na karticama" - stvar je planiranja (posebno većih troškova). Meni cash ode puno brže nego kad trošim s karticom.

Zaporožac kaže...

Uglavnom su "dobri" radnici otišli vanka... jer naš poslodavac ti nikada neće platiti rad kao Švicarac, makar ti bio najbolji radnik u HR.

Naši privatnici su u 80% slučajeva smećari, pohlepni gadovi. 

Nije problem samo u dobrim radnicima nego i u općenitoj produktivnosti, maržama itd.

Ne može domaći radnik ni približno zaraditi kao radnik vani.

6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ima savršenih ljudi, koji posluju dobro. Ne znam jesu ljudi morali radit kad su studirali? Sami tražit posao, bez da su im utjecajni roditelji "pomogli" da zarade nešto kod prijatelja u firmi. I to radit prerađivačke poslove u industriji mesa, mlijeka... Pa skladišne poslove... Radio sam dosta takvih 5 godina. Stalni rad, većinom. Jer sam znao da ću imat posao, pošto uvijek je falilo ljudi jer nitko tko ne mora, to nije htio radit. Nitko. Uglavnom, tada je minimalac bio 3000 i nešto kuna, čini mi se. Lako je sve provjerit, al nije poanta mog posta. Ti ljude, te žene su radili ljetnu sezonu, jer se više troši proizvoda, po 12 sati. Njima niti 1 kuna nije bila plaćena više. Na kraju godine gazda je kupio sebi novi X6 iz salona i kasnije sam saznao da je te godine napravio kuću. Je*enu kuću. Naravno, neka je. Ali radnici koji su mu zaradili taj profit... Ne može žena od 51 godine dat otkaz i sutra se zaposlit u drugoj, boljoj firmi. Da, sama si je kriva, kredit bla, bla, bla, ali moralno gledajući oni su ljudi isto kao i on u X6. Da im je dao nagradu, na kraju, za uspješnu sezonu, svima dobro. O zakonu u takvoj industriji nebih. Inspektori bi trebali dolazit iz drugih sredina, a ne "podmazani" iz lokalne sredine.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
cvaja997 kaže...

 

Plaće su produkt rada, kad poslodavac ima mogućnost dizanja plaća (dijelom i radi veće zarade zbog skupljih proizvoda) onda ima i margine za dizanje istih.

Minimalac je poseban problem - nametanje minimalne plaće je jako problematično za sve "niskozarađujuće" djelatnosti.

 Margina sada postoji. Postoji već dobrih godinu dana jer se cijene proizvoda i usluga dižu i prilagođavaju godinu dana. Cijena fasade je sa 80.000 skočila na 160.000, minimalna ponuda je bila. Cijena građevinskog materijala, drva je ogromna. To je sve u redu, nije niti bitna fasada u životu. Čak i uz potporu o energetskoj efikasnosti, ispadne skuplje nego prije. Opet nebitno. Poanta je, nitko od mojih šank frendića nije dobio kune povišice. Građevina je sektor sa radnim vremenom 10 sati. Pusti zakon, svi manji obrtnici hrmbaju 10 sati, u ljeti se stisne i do 13. Moj stari je bio takav, poslovođa u jednoj firmi, ali on je rekao da se mora i tko želi, dupla satnica. Nije rekao moraš ti, moraš ti, a ljudi su jedva čekali jer su bili izdašno nagrađeni. Jel moram napomenut da je stari prvi dolazio, zadnji odlazio? Jer tako se radi, lako pljuvat po radniku dok gazda glumi gazdu.
uređivano: i sada su trgovci, sa 1.1. odlučili da je najbolje vrijeme za dignut cijene, jer su jadni do 31.12. poslovali sa gubitkom? Ili su ipak poslovali sa dobiti, što će se moć i pogledat kad za koji mjesec izađe financijsko izvješće, koje je javno, ali im ipak ta dobit nije dovoljna, treba još i još i još. Ta cijena zemljišta na Jadranu raste iz dana u dan, moraju bit konkurentni stranom ponuđaču... I sad mi reci, koja je razlika između osuđenog ratnog profitera i ovih?

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 11:41 (cvaja997).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Zaporožac kaže...
bus kaže...

  A zasto bi drzava digla minimalac, ti si taj koji ce platiti radnika i plati ga jos puno vise od minimalca ako ti radnik donosi prihod. Ako si poduzetnik, ona neces stediti na dobrom radniku 😉

Uglavnom su "dobri" radnici otišli vanka... jer naš poslodavac ti nikada neće platiti rad kao Švicarac, makar ti bio najbolji radnik u HR.

Naši privatnici su u 80% slučajeva smećari, pohlepni gadovi. 

 
Pa to je bar jednostavno, budi privatnik, cas posla otvoris obrt, firmu i budi najbolji gazda koji ce platit radnika i vise nego sto ce sebi ostavit.
Ajmo krenit od sebe, zasto ocekivati od drugog da bude takav i takav, ajmo pokazati na vlastitom primjeru 😉

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 11:41 (bus).
13 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? Većina nas se žali na poskupljenja jer nemamo dovoljno novaca, jer nam više odlazi na osnovne stvari. Ja živim za svoje stvari koje me zanimaju i moram štedit mjesecima da bih kupio ono što me zanima. Ako se ovo nastavi ovim tempom, ja ću rađe dat otkaz. Bit malo na socijali i radit na crno. Jednostavno plaća od 1100 eura ti je sad kao samcu golo preživljavanje. Ne možeš dobit 50000 stambenog za staru kuću na selu. Moraš plaćat stanarinu koja je kao rata tog kredita. Bolesno.

U doba dok sam ja bio još klinac, pionir, omjer rada i plaće su bile nešto sasvim drugo. Kada su se seljaci vukli u gradove, pod nečim kao egida da se provodi masovna industrijalizacija bla bla truć truć, radnik je za godišnju plaću sagradio kuću, o stanu i uzimanju bez ikakvog kredita da se ne spominje. 
Ovo danas je evolucija uništavanja svega što se kod drugih može (dok imaš kapital i boli te kita za kita i nešto kao radnička prava, a što podupiru vlade/države) jer je bitan bitniji od bitnog profit. Da su recimo one Mudonje koji su izgubili desetroznamenkaste iznose na burzama samo pola tog uložile u dobrobit radnika, odmah život bi bio lakši a barem 9000%, ili pak kompanije kao  ili MS, navedite ostatak koji drže kesu, da nemaju cijenu proizvoda 1 a prodaju ga za 50 ako smo sreće (primjer ADIDAS koji ima one tenisice sa isprintanim đonom, koje su meni osobno skromno subjektivno razmišljanje odvratne, očajne dizajnom, pa čak i dugoročno upitne kvalitete, ili NIKE sa onim tenisicama za trčanje sa karbonskim slojem za red veličine 200.00 plus €ura, pa tko je tu lud?!?! 
Ja osobno mogu razumijeti da je kvaliteta (i duljina prije svega) vlakana pamuka bitna u izradi kvalitetne T-shirt majice (Lacosta) ali da se majice od evidentno loše kvalitete ”vlakana” pamuka prodaje imalo iznad 10€ je debilana, čist porez na budale! 

cvaja997 kaže...

Ima savršenih ljudi, koji posluju dobro. Ne znam jesu ljudi morali radit kad su studirali? Sami tražit posao, bez da su im utjecajni roditelji "pomogli" da zarade nešto kod prijatelja u firmi. I to radit prerađivačke poslove u industriji mesa, mlijeka... Pa skladišne poslove... Radio sam dosta takvih 5 godina. Stalni rad, većinom. Jer sam znao da ću imat posao, pošto uvijek je falilo ljudi jer nitko tko ne mora, to nije htio radit. Nitko. Uglavnom, tada je minimalac bio 3000 i nešto kuna, čini mi se. Lako je sve provjerit, al nije poanta mog posta. Ti ljude, te žene su radili ljetnu sezonu, jer se više troši proizvoda, po 12 sati. Njima niti 1 kuna nije bila plaćena više. Na kraju godine gazda je kupio sebi novi X6 iz salona i kasnije sam saznao da je te godine napravio kuću. Je*enu kuću. Naravno, neka je. Ali radnici koji su mu zaradili taj profit... Ne može žena od 51 godine dat otkaz i sutra se zaposlit u drugoj, boljoj firmi. Da, sama si je kriva, kredit bla, bla, bla, ali moralno gledajući oni su ljudi isto kao i on u X6. Da im je dao nagradu, na kraju, za uspješnu sezonu, svima dobro. O zakonu u takvoj industriji nebih. Inspektori bi trebali dolazit iz drugih sredina, a ne "podmazani" iz lokalne sredine.

U zadnjih oko pet godina, pročitao sam članak u jednoj dnevnoj tiskovini, u kojima je izašao ”interview” sa četri sezonska radnika, od kojih je jedna cura bila iz Zagreba a radila je u Istri, gdje joj je ”Guzda” mrtav hladan na kraju sezone kazao; ” evo ti mala pola od onog što te pripada, ako nisi zadovoljna, u Zagrebu se uvijek možeš snaći”!!!! 
Ono što bih osobno za karikiram 31/7/12 ako sam sreće, učinio takvom liku nije za ove stranice ovog foruma, ali nebi se u lijepom kontekstu razišli. 
Da stvar bude bolja, iduće sezone je počeo masivan odlazak van sezonaca tamo gdje je bolje plaćeno, pa je bilo jao kuku i pomagaj, nemamo radne snage (čitaj stoku za deranje i iživljavanje) za sezonu, propast će nam turizam. 
Imam prijatelja koji je CHEF i to moram priznati po objavama jebenica vrhunski, koji u principu izgleda kao da ga je nacrtao Picasso a onda grtalica dobro pregrtala, ali je Čovjek samo takav i od formata. 
Ono što je bitno, poanta, tuče takvu lovu, sumnjam manje od 3.000.00 €urića mjesec uz sve beneficije koje donosi takav povlašten posao! 

U zaključku mogu samo kazati, vjerujem da su vremena deranja kože radniku pomalo prošla, u skoro svim segmentima proizvodnje (govorim o Hrvatskoj, Europi i Zapadnom svijetu uopće) standardi rastu, a kada sam poradiš kao lucidan privatnik vlasnik obrta, postaješ svjestan i prepoznaješ stvarne vrijednosti stručnog i visoko kvalificiranog radnika. 
Stoke sitnog zuba je uvije bilo i uvijek će biti, ALI, za njihov status i loš standard su za to najviše krivi/zaslužni oni sami, zar ne?! Ako netko završi ”samo” trogodišnju srednju školu, pa koje su jebal ga patak njegove reference da bi on mogao zaraditi više od 400.00 €ura ako, osim možda negdje u fušu, ali bez prava koja ima u firmi kolektivnim ugovorom?! 

ATJ Lučko
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Vodoinstalater, keramičar, soboslikar, tokar... Svi oni zarađuju više, sa godinama i iskustvom gazda mora dat više novca jer će ovaj naučit kako se vodi takav obrt i otvorit svoj. Strojobravar (tokar) malo teže jer su strojevi i alati iznimno skupi, ali ovi gore... Posla da se zas*reš. Ne rade svi sebi doma te stvari, pogotovo ne oko vode i odvodnje. 
uređivano: fakultet osobi poput mene, koja je sve naučila na pamet i ne razumije stvari koje su veoma nužne za posao, ne znači ništa. Može guzu obrisat sa diplomom, zajedno sa pšoslodavcem koji uzme takvog radnika. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 11:58 (cvaja997).
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...
cvaja997 kaže...

U redu, inflacija je slabljenje vrijednosti novca, sve je kristalno jasno. Kada će većini ljudi dignut plaće? Kada će država dignut minimalac za 20% jer inflacija? Zašto rad većine ljudi sada vrijedi 20% manje? 

 A zasto bi drzava digla minimalac, ti si taj koji ce platiti radnika i plati ga jos puno vise od minimalca ako ti radnik donosi prihod. Ako si poduzetnik, ona neces stediti na dobrom radniku 😉

 Ovdje imamo paradoks. Ako svi imaju veće place (brojčano) onda dolazi do inflacije (postotno). Dakle nije cilj da svi imaju veće place već da se efikasan rad nagradi na tržištu pa da takav "pametan i efikasan" radnik zaradi vise od uhljeba ljenjivca kojem plaća ide a on surfa fejsbukom. Tek onda ta veća placa vrijedi.

 

Ne mogu svi imati penthouse u centru Zagreba pa će vam cijena sve robe uvijek biti postotna, a ne brojčana. Odnosno cijena će biti onolika da samo X% najbogatijih to mogu kupiti jer tako funkcionira slobodno tržište - tko da više - dakle postotno.

 

Poanta je stoga u efikasnosti. Neka kava košta 10 eura ako postoji takav omjer kvalitetne usluge i dovoljne potražnje. Tada će tamo raditi samo vrhunski konobari i imat će plaću od 3.000€. Ovi koji nemaju za kavu od 10€ - pa nemaju ni za Ferari pa se nekako voze.

 

Place su u HR male samo zato sto postoji previse radnika u pojedinim branšama pa je konkurencija jednostavno prevelika. Kad nas 10.000 upisuje ekonomiju - a sat čišćenja apartmana vam je već i preko 120kn bio ovu sezonu (ja plaćao 600kn 5 sati - 3 osobe -dakle 1800kn po smjeni) - jao ja bi bio ekonomist kojih je previse - a imao satnicu čistačice kojih fali bar 20.000 na obali. Tako tržište ne funkcionira nigdje.

 

Jebiga, nemamo rudnike i čeličane pa da su u nas traženi inženjeri, imamo obalu, sunce i more pa se traže turističke djelatnosti. Kuhari se ne žale vise na place, ovdje malo bolji ima preko 17.000kn. Ne poznam konobara koji ima manje od 1000€ + bakšiš - dovoljno je da zna nosit tacnu. Keramičari voze Amaroke, mjesečni prihod veći od premijerovog. Prijatelj mi je sa pozicije ekonomista šefića u nabavi lokalne trgovine (oko 10.000kn placa) otišao radit tlakovce i okoliš. Sad toliko zaradi u 10 dana. Ima posla 12 mjeseci unaprijed.

 

Lijepo bi bilo da su svi visokoobrazovani menadžerčići i da se sa aktovkama dolazi na posao ali jednostavno ne postoji tržište koje bi to hranilo. Traže se k.v radnici i ako si malo bolji od "uvoza" placa moze bit bar duplo od RH prosjeka. Eto, na Baniji se žalimo na sporu obnovu, a kao ne vidimo da izvođači otkazuju ugovorene poslove iz prostog razloga sta je posla previse pa vise mogu dobit negdje drugdje. Ja znam desetke firmi koje su otkazale tamo gradnju. Slobodno tržište.

 

Hoćete postat milioneri? Naučite radit s knaufom, postavljanje, gletanje itd. Odite u ZG ili Petrinju i imate 10 godina posla preko glave. Platit će vas koliko god želite. Možete radit i kao vodoinstalateri, električari sta god, 40.000 kuca čeka da ih se napravi od temelja do krova. Toliko se tu na cijelom otoku nije napravilo objekata još od Rimskog carstva naovamo a svi živimo maltene od toga. Al mi smo debili pa pored takove potražnje kukamo. U zapadnim ekonomijama firme troše milijarde na lobiranja za takve poslove. Kod nas ih nitko neće radit. Rofl. Tu ima dovoljno posla da se 100.000 ljudi obogati i da maltene monopoliziraju tržište niskogradnje u krugu od 700km. A nasi "ekonomičari komentatori" pljuju po ovom ili onom umjesto da naprave konzorcij i izgrade bar 20.000 objekata i pritom strpaju milijarde u džep. Al nema tko radit pa ide sporo pa se žalimo jer nema posla i jer su place male. I takav dođe na TV srat. Lupao bi glavom u zid. Da praviš samo kapije bi se obogatio na tolikoj količini posla.

 

Kao i uvijek u ovakvim temama, nije problem u novcu nego u tome sta se nekom ne da raditi ono sto je dobro plaćeno na tržištu. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 12:27 (ivan dragi).
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...

Pa to je bar jednostavno, budi privatnik, cas posla otvoris obrt, firmu i budi najbolji gazda koji ce platit radnika i vise nego sto ce sebi ostavit.
Ajmo krenit od sebe, zasto ocekivati od drugog da bude takav i takav, ajmo pokazati na vlastitom primjeru 😉

 Meni ne pada na pamet zapošljavanje nikog osim mene samog sve dok ne mogu tom svojem radniku garantirati pristojnu plaću i dobre uvjete rada. Vodim se ovim: U momentu zapošljavanja da imam realan poslovni plan s osiguranim poslovima i jasnom vizijom što će taj radnik raditi, da imam za minimalno 12 mjeseci keša na računu firme da mogu radnika platiti po ugovorenim uvjetima, taman da sve ode u *urac.  - To bi morao biti neki minimum poslovne kulture.
Otvarati firme za 10kn, zapošljavati isključivo invalide, penzionere, studenate, ili friške s faksa, da se samo poberu subvencije, oslobođenja poreza, pa ih sve staviti na minimalac - da "gazda" živi ko bubreg u loju, može samo netko krajnje nemoralan. 

 

edit: da se još ne zaboravim osvrnuti na one smradove koji radnika drže godinama na ugovoru "na određeno" - budu čovjek prema čovjeku, a ne govno

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 12:09 (Aldo).
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
bus kaže...
Pa to je bar jednostavno, budi privatnik, cas posla otvoris obrt, firmu i budi najbolji gazda koji ce platit radnika i vise nego sto ce sebi ostavit.

Ajmo krenit od sebe, zasto ocekivati od drugog da bude takav i takav, ajmo pokazati na vlastitom primjeru 😉

Ta besmislica ti je odgovor na pohlepu privatnika ?

Ja sam generacija na "odlasku", dočm mladima koji otvaraju obrt, ili d.o.o preporučam da ne budu pohlepni, da ne isplaćuju mladima minimalce, poslije nešto u džep, da zajebu državu, a time zajebu i bolesnike u bolnicama, koji zbog njihovih (ili vaših) sranja ne mogu dobiti kvalitetan lijek. (plaćanje nižih doprinosa za zdravstvstveno osiguranje jer muljaju s osnovicama.)

 

Isti ti radnici padnu na teret državi kad idu u mirovinu, jer ste/su zbog plaćanja minimalca.... mirovine nakon 40 godina staža 2250 kn..

Poslije država mora isplaćivati covid dodatke dva puta godišnje, energetske dodatke dva puta godišnje, a tko je za to kriv ?!

 

Bajo, pohlepni privatnici čija djeca studiraju u U.S.A., voze automobile od 100t €, kupuju ogoromne kuće, vikendice, ulažu u apartmane, sve na grbi radnika..

 

Privatnik bi mogao isto tako lijepo živjeti, čak prelijepo, ali ne, kolega mu isto ima firmu i mijenja novi BMW svake godine, dok on može tek svake druge..

 

Minimalna neto plaća u HR "bi trebala biti" 560 €, no ni to privatnik ne ispoštuje, i opet zajebe cijeli sistem, i državu, i zdravstvo, mirovinsko, poreznu, sve.

 

Za ovu glupost što si napisao, nemam riječi.

De regno Dalmatiae et Croatiae libri sex.
8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Osnovni problem, i to onaj kojeg mi imamo "od stoljeca sedmog" je sto bezglavo skacemo iz jedne u drugu monetarnu i ideolosku federaciju...

 

Pri tome zaboravljajuci, ili najcesce namjerno ignorirajuci hrpe govana koje su nam ostale od one prethodne, ili pretprosle, ili jos one, tamo onomad....

 

Tako smo i uletjeli u ovu novu Kapitalisticku Federativnu Republiku Europu.

 

Naivno vjerujucu da u cijelu pricu ulazimo kao potpuno jednaka i ravnopravna strana. Bas kao i uvijek do sada....

 

Proteklih 30 godina mi ispunjavamo raznorazne zahtjeve, norme, uskladjujemo, natezemo i potezemo, radi ispunjavanja uvjeta te KFRE, a svaki od tih zahtjeva je pazljivo smisljen da NJIMA bude bolje, ne nama, pri tome uredno ignorirajuci cijelu gomilu govana koja su nam ostala od prethodne instalacije federacije. Stovise, na sva ta govna, mi gomilamo i tone nekih novih, samo nasih govana.....

 

Sada, tu smo, opet po tko zna koji put, u velikoj federaciji, od koje realno, malo koristi, sve dok su uvjeti ovakvi.

 

Da se netko, a svi znamo da se a)nije htjelo i b)nije ponekad i moglo uhvatio prvih 15 godina sa ciscenjem sranja iz prethodne federacije, a preostalih 15 godina obracunavao sa privatizacijom, kradjom, pogodovanjima, korupcijom, socijalom, radom.....

 

Pa da sad ulazimo u tu famoznu eVropu.... sto da ne.... Ovako, europi smo dali sve, osim vlastitih govana, njih ne trebaju, a dobili zauzvrat jako malo, u ovim okolnostima....

 

Ono sto sam napisao na temu valuta, novcanica i sl....

 

Nije problem nominacija novcanice, problem je vrijednost iste.

 

Amerikanci su skoro 300 godina pravo sretni s 100$ kao najvecom novcanicom. Moderna europa sa 100 i 200eur (500 su brzo izbacili jer su shvatili da je u vecini slucajeva nepotrebna)....

 

Hrvatski problem je sto smo imali nulu viska..... 1eur ili 1 dolar imaju neku kupovnu vrijednost, 1kn je bila bezvrijedna.

 

I ne kazem da nam trebaju krupni novci, vecina dnevnih potreba prosjecnog covjeka se obavlja sa 5,10,20 eura ili dolara svejedno, uz kovanice. Za vece kupnje, tu su 50 i 100,200 novcanice. Samo smo, mi hrvati, navikli na tisuce, stotine, milione,  za kupiti osnovne namirnice.

 

Razlika ce uvijek biti, no dok nasa politika, ekonomija, socijala i sve ostalo ne dodje da eur u hrvatskoj vrijedi barem 80% vrijednosti eura u njemackoj, francuskoj..... nema tu boljitka za stoku sitnog zuba....

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
2 0 hvala 2
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice