Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 80.362
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
Mogli bi sad naravno, o teorijama, ali mislim da je sve jasno koliko je trgovacki lobi jak, bolje receno, koliko se moze postaviti iznad zakona, kad moze odbiti primati sluzbeno sredstvo placanja.

Mislim, jasni su razlozi, no, bas me zanima ima li gradjanin vulgaris isto to pravo da odbiju takvu novcanicu u banki, fini? Ne, ne primam apoene vece od 100eur.

Ako imaju, sve 5.

Na stranu sto ce banka pokusati udovoljiti klijentu, no.....

Evo.gledam vijesti, sve je poskupilo, a nitko nezna kako ni zasto, jer nitko nije nista poskupljivao.

 Meni su prejake ove bajke o slobodnom tržištu. Kao prvo, većinu cijena ne diktira i ne određuje proizvođač, već trgovac. Nerijetko sam bio u situaciji gdje iz prve ruke sam vidio otkupne cjenike trgovačkih lanaca za određenu vrstu robe. Pa ako hoćeš da tvoja roba završi na polici, prodaš po cijeni koju trgovac odredi. A to da se banda međusobno ne dogovaraju i ne udružuju u kartele, to su priče za malu djecu. Dobro se zna tko diže cijene iz puste pohlepe.

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Pa da, slobodna volja, kao i sve, to i kazem.

Dali je protuzakonito primiti takvu novcanicu? Nije. Dali je ona zakonsko i sluzbeno sredstvo placanja? Je. Ali opet, ne mozes platiti s njom.....

Sto se nabavnih cijena tice, za primjer, banalni, bor od 80cm, umjetni, oni mali sto se prodaju za 100-150kn (prodavali se)... Na 1000 kupljenih komada od proizvodjaca u prc, plus troskovi transporta (kontejner, u kojem naravno nisu ti borovi samo), nabavna cijena po komadu je 0.09usd. Znaci, niti 10 centi po komadu..... 60lipa.

Znaci, 1000 komada nabavljam za 600kn, a 1000 prodanih borova po samo 100kn komad je..... 100.000kn.

Hej sloveni :)

Ne bavim se sad porezom, nametima, ovim ili onim, samo zgodna demonstracija....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 19:35 (Damir22).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Aldo kaže...
 Pa ako hoćeš da tvoja roba završi na polici, prodaš po cijeni koju trgovac odredi. A to da se banda međusobno ne dogovaraju i ne udružuju u kartele, to su priče za malu djecu. 

 to oko polica se reketare između sebe.

eto ti u koprivnici pitaj putnika podravke da ti pokaže metražu svake trgovine. do zadnjeg centrimetra je trgovac odredio gdje će stati linolada i koliko će podravku koštati stavljanje linolade na policu koja ciljano udara u čelo desetogodišnjeg djeteta.

kao i ona kinder jaja na kasi.. masno je ferero platio da jaja skaču djetetu po glavi dok nervozno čeka s mamom..te zgrabi ono jaje.  svaka polica je reketarski isprogramirana.

tko ne prihvati reket, roba mu kupi prašinu na podu...tako sam neki dan tražio ciklu droga portorož... trebalo je lopatom iskopat s poda.  nisu platili.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 19:42 (torrente).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Ostaviš kolica puna robe na blagajni i nek se onu hebu s time.
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
torrente kaže...
Aldo kaže...
 Pa ako hoćeš da tvoja roba završi na polici, prodaš po cijeni koju trgovac odredi. A to da se banda međusobno ne dogovaraju i ne udružuju u kartele, to su priče za malu djecu. 

 to oko polica se reketare između sebe.

eto ti u koprivnici pitaj putnika podravke da ti pokaže metražu svake trgovine. do zadnjeg centrimetra je trgovac odredio gdje će stati linolada i koliko će podravku koštati stavljanje linolade na policu koja ciljano udara u čelo desetogodišnjeg djeteta.

kao i ona kinder jaja na kasi.. masno je ferero platio da jaja skaču djetetu po glavi dok nervozno čeka s mamom..te zgrabi ono jaje.  svaka polica je reketarski isprogramirana.

tko ne prihvati reket, roba mu kupi prašinu na podu...tako sam neki dan tražio ciklu droga portorož... trebalo je lopatom iskopat s poda.  nisu platili.

 znači slažemo se da su trgovci glavni krivci formiranja visokih cijena? Podravka, premda ima i par svojih dućančića, u ovoj priči je proizvođač, ali je daleko moćniji proizvođač od malog obiteljskog opg-a ili obrta kojima se otkupne cijene dostave i po načelu: 'o'š-n'eš, ima drugih koji 'oće se od njih uzima roba. Pravedno bi bilo kad bi postojale propisane max. i min. marže po razredima cijene nekog proizvoda, kao npr. u ljekarnama.
Svi bi dovoljno zarađivali, a vjerujem da bi i cijene bile normalnije. 

16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Ostaviš kolica puna robe na blagajni i nek se onu hebu s time.

 mislim da bi ovo bilo čisto ok kao u znak protesta. Pogotovo ovi smrdljivi centri koji se postavljaju iznad zakona, neće €100, neće €200, neće €500. 

Kaj je sljedeće? neće kovanicu od 50 eurocenti ako je iskovana u Grčkoj 2015? Ako je propisano sredstvo plaćanja euro, i ako ta novčanica nije povučena iz opticaja, a trgovac ti ima za uzvratiti ostatak - pa dobru, koju pi*ku materinu si ta banda pohlepna umišlja ?!?! Skipal bi im kolica pred blagajnom! 

Edit: Naravno ovdje mislim da treba imat i neke kulture i ne *ebati trgovce da ti ustinjavaju novac, no ako nešto košta €198, a ovaj ti ne želi uzeti €200, onda ima da "all hell break loose"

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 20:51 (Aldo).
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

da trgovci. to kao kod ljekarni, neće nikada zaživjeti kod ovih. taj pravedan otkup od malih je nekada i postojao. eventualno je možda još otkup ribe u normalnim okvirima.

danas je trgovački lanas pokušao objasnit zašto je sve jeftinije u sestrinskoj slovenskoj podružnici.. navedu oni sve sitnice, čak su i transport trajektima do brača spomenuli... no izostave razliku u kojoj slovenskom radniku daju 30% veću plaću i na kraju je bruto 50% skuplji od našeg.  tako da stvar nije ni približno ista.

no tu se neće nikada ništa postići.  nakačeni su na našu potrošačku sisu i akcijski letci se štancaju svakog ponedjeljka.  

nemaju potrebe za brigom. što se njih tiče..opg-ovac može poć vozit uber i krišom putniku ponekad uvalit paprike.

 

+ EDIT

puno se piše o kafanama i poprilično me nervira što su oni istaknuti u svakoj situaciji nervoze, kao žrtve bilo čega... meni je još u mislima privatnik ogromne peradarske farme kojem su na osnovu upitnog brisa na salmonelu jedne ili dvije koke zatvorili farmu.  kud ćeš ti sa milion jaja i kokoši...koga briga.

a u jajima nema salmonele..nitko otrovan, sva pojdena sa polica ili vraćena. 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2023 21:02 (torrente).
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Kakve ja to ludorije citam.....

Hr se kao priprema godinama za tranziciju na euro a sad bi narod morao odradjivat posao institucija i trgovackih lanaca?

Nemaju valutu za poslovanje,pa zatvorite centre gospodo....

Prvo citam kako vam ne vracaju cente pa sad kako ne primaju novcanice koje su sluzbene i legalne....sta je iduce?

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
U cijeloj ovoj piydariji, jedino sto donekle mogu razumjeti i podrzati (na neki zdravorazumski nacin) su poskupljenja usluga.

Frizer, kosac trave, cjepac drva, orac livada, pediker, ostrac nozeva.....

Jer, uslugu u kapitalizmu imas pravo naplatiti koliko god ti zelis, koliko se cijenis, a trziste je to koje ce te sahraniti ako pretjeras. Odnosno nagraditi ako si razuman i realan.

Sve ovo ostalo, iskreno ne razumijem taj level... Niti novinarstva, niti izvjestavanja, u konacnici niti politike.....

Svaki dan, svaka informativna emisija, barem 5 likova tvrdi da nista nisu zaokruzivali, nista nisu poskupljivali, i da je sve ostalo isto. Cak i na direktno pitanje kako objasnjavaju poskupljenja, odgovaraju - nista nije poskupilo.

Opet "vjerovat ces svojim ocima vise nego meni" storija.....

I naravno, neki politicar koji ce svecano citirati predsjednika "e neces, razbojnice", no dani prolaze, cijene jos vise rastu, sve poskupljuje, osim onih 9 artikala sto su im diktirali cijenu....

Kaze mi prijateljica, nema razloga lagati, no ipak cemo uzeti s rezervom....radi u jednom poznatom trgovackom lancu. Kaze da svakodnevno, nekada i dva puta u smjeni mijenja cijene artiklima. Vise cjene, logicno. Toliko da im police stoje poluprazne jer ne stignu, ili uspiju vrlo malo, popuniti.

Sto se slaze po vidjenom u tok trgovini, kad nisu na blagajni, stalno izrezuju nove cijene, nosaju papire i micu stare.....

Tako da je pravo pitanje - do kada?
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

počeo sam malo mrziti eure, jer dobivam više kovanica, i to puno u eurocentima pop 5 -10 

 

Sada to stavljam u džepić od novčanika i skupljam, a sad vidim da će to više stvarat komplikacije kod kupovine, Prije mi je bilo više praktičnije imati 10 kuna, a kod eura je najmanja novčanica 5 eura to je nesto manje od 40 kuna, i dakle znači ako dam tu novčanicu i kupujem sitno nesto onda ču dobiti puno eurocente koje moram čuvati jer imaju veču vrijednost. Smatram da su kune bile bolje i praktičnije ovo je živa komplikacija. 

 

 

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

špekulanti.

i sve je legitimno. špekulanti na naftnim burzama su legitimni. čak i kada nema pucnjave, oni se igraju podizanjem ruke na burzama.

to su tragedije današnjice.

a što mi imamo ovog trenutka...

 

- ex covid

- pa novi kineski covid i blokada luka

- putin

- voze ne voze brodovi ukrajinsko žito

- i mi kraljevi sada uvedemo €

 

što može poći krivo?

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Koja je razlika da nismo uveli euro?
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...

Prvo citam kako vam ne vracaju cente pa sad kako ne primaju novcanice koje su sluzbene i legalne....sta je iduce?

 

Ništa posebno. Takvu iznimku definira i ECB.

Vani bi te s tim novčanicama gledali kao kriminalca.

11 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
MEGATAMA kaže...

Prvo citam kako vam ne vracaju cente pa sad kako ne primaju novcanice koje su sluzbene i legalne....sta je iduce?

 

Ništa posebno. Takvu iznimku definira i ECB.

Vani bi te s tim novčanicama gledali kao kriminalca.

Sa kojim novcanicama?

16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...
Old Iggy kaže...
MEGATAMA kaže...

Prvo citam kako vam ne vracaju cente pa sad kako ne primaju novcanice koje su sluzbene i legalne....sta je iduce?

 

Ništa posebno. Takvu iznimku definira i ECB.

Vani bi te s tim novčanicama gledali kao kriminalca.

Sa kojim novcanicama?

200/500€, negdje i 100...

11 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
MEGATAMA kaže...
Old Iggy kaže...
MEGATAMA kaže...

Prvo citam kako vam ne vracaju cente pa sad kako ne primaju novcanice koje su sluzbene i legalne....sta je iduce?

 

Ništa posebno. Takvu iznimku definira i ECB.

Vani bi te s tim novčanicama gledali kao kriminalca.

Sa kojim novcanicama?

200/500€, negdje i 100...

Za 100/200eu mi nikad nitko nije rekao rijec,ovih od 500 je malo.

16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
MEGATAMA kaže...
Old Iggy kaže...

200/500€, negdje i 100...

Za 100/200eu mi nikad nitko nije rekao rijec,ovih od 500 je malo.

Pitanje je gdje. Nema nikakve operativne razlike između 100 i 500€, osim što svi "zaziru" od nje.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
love2ml86 kaže...
Koja je razlika da nismo uveli euro?

 i to što govoriš, možda nikakva.

i ovako se sve odvija stihijski random samo od sebe. na ništa nemamo uticaj.  čekajmo proljeće i molimo se da se svake godine turizam dogodi sam od sebe.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
torrente kaže...
love2ml86 kaže...
Koja je razlika da nismo uveli euro?

 i to što govoriš, možda nikakva.

i ovako se sve odvija stihijski random samo od sebe. na ništa nemamo uticaj.  čekajmo proljeće i molimo se da se svake godine turizam dogodi sam od sebe.

Događa se i inače samo od sebe neovisno o kn/€, ekonomskoj situaciji i slično.

Realno, bilo je očekivano da će kod promjene kn/€ to iskoristiti, zaokruživanja dizanjem cijena (cijene se ionako svakodnevno dižu), tako da ne vidim neki veliki problem.

Veći problem su obećanja "neće se dizati cijene" kad je potpuno svejedno digao cijenu tri dana prije uvođenja eura ili zajedno s uvođenjem.Mislim da je Mlinar to napravio prije 2 - 3 mjeseca, digli cijene i zaokružili u eurima, nitko nije posebno kukao.

9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
silvio3105 kaže...
Ostaviš kolica puna robe na blagajni i nek se onu hebu s time.

 nemoj bogati jer ćemo onda opet kupovati meso s dobrim rokom trajanja a smrdi kad ga otvoriš... jer su se oni hebali s njim... na kraju smjene

14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
torrente kaže...
love2ml86 kaže...
Koja je razlika da nismo uveli euro?

 i to što govoriš, možda nikakva.

i ovako se sve odvija stihijski random samo od sebe. na ništa nemamo uticaj.  čekajmo proljeće i molimo se da se svake godine turizam dogodi sam od sebe.

Događa se i inače samo od sebe neovisno o kn/€, ekonomskoj situaciji i slično.

Realno, bilo je očekivano da će kod promjene kn/€ to iskoristiti, zaokruživanja dizanjem cijena (cijene se ionako svakodnevno dižu), tako da ne vidim neki veliki problem.

Veći problem su obećanja "neće se dizati cijene" kad je potpuno svejedno digao cijenu tri dana prije uvođenja eura ili zajedno s uvođenjem.Mislim da je Mlinar to napravio prije 2 - 3 mjeseca, digli cijene i zaokružili u eurima, nitko nije posebno kukao.

 Nekako mislim da dok raja kupuje tu skupu robu nema potrebe spuštat cijene. Preko sezone se nakrtilo keša, kao kriza, a apartmani od 100 su se rentali po 200€. Isti kreveti, manje gostiju a zarada nam je bila kolko? 20%-30% veca. A di je jos "siva zona"..

 

Vidim u konzumu i lidlu nitko ne gleda cijenu samo se trpa u kolica, police su poluprazne bile do pred malo. Preko ljeta se otkidalo sa paleta, nisu stigli, ma zapravo su skroz prestali slagat na police vec pocetkom srpnja.

 

Nemaju naravno svi "takve" prihode ali evidentno mjesecima ima tko kupovat tu preskupu robu kad su fiskalni racuni rekordni iz mjeseca u mjesec. Malo smjesno ispada - svi kao krpaju kraj s krajem, a utržak nikad veći. Ocito je raja puna love pa dok je tako ce i cijene rast.

 

 https://n1info.hr/vijesti/u-prvim-danima-2023-fiskalizirano-100-milijuna-eura-vise-nego-2022/

 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2023 0:38 (ivan dragi).
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Naravno da je kad je sve skuplje. Jbt moram kupit u konzumu i lidlu za zderat. Ne zivim od zraka. Necu kupit jacobs gold kavu nego pol kile anamarije zuke tak da si skuham doma i popijem. Mlijeko, sir, grasak, mahune, grah... To nije jbn luksuz!!! Trosi se 60 i vise posto prihoda na jbn hranu koja uopce nije vrhunske kvalitete!! 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
13 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ivan dragi kaže...
Old Iggy kaže...

Događa se i inače samo od sebe neovisno o kn/€, ekonomskoj situaciji i slično.

Realno, bilo je očekivano da će kod promjene kn/€ to iskoristiti, zaokruživanja dizanjem cijena (cijene se ionako svakodnevno dižu), tako da ne vidim neki veliki problem.

Veći problem su obećanja "neće se dizati cijene" kad je potpuno svejedno digao cijenu tri dana prije uvođenja eura ili zajedno s uvođenjem.Mislim da je Mlinar to napravio prije 2 - 3 mjeseca, digli cijene i zaokružili u eurima, nitko nije posebno kukao.

 Nekako mislim da dok raja kupuje tu skupu robu nema potrebe spuštat cijene. Preko sezone se nakrtilo keša, kao kriza, a apartmani od 100 su se rentali po 200€. Isti kreveti, manje gostiju a zarada nam je bila kolko? 20%-30% veca. A di je jos "siva zona"..

...

 

Nije baš jednostavno ako osnovne potrebe uzimaju sve veći dio kolača iz prihoda.

Za dobar dio ljudi ova situacija predstavlja veliki problem i trajat će sve do trenutka dok plaće ne "stignu" poskupljenja, a to može trajati godinama.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
E sad bi ti plaćao puno i jeo Premium
Nejde ti tak! 😅
9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Aldo kaže...
torrente kaže...
Aldo kaže...
 Pa ako hoćeš da tvoja roba završi na polici, prodaš po cijeni koju trgovac odredi. A to da se banda međusobno ne dogovaraju i ne udružuju u kartele, to su priče za malu djecu. 

 to oko polica se reketare između sebe.

eto ti u koprivnici pitaj putnika podravke da ti pokaže metražu svake trgovine. do zadnjeg centrimetra je trgovac odredio gdje će stati linolada i koliko će podravku koštati stavljanje linolade na policu koja ciljano udara u čelo desetogodišnjeg djeteta.

kao i ona kinder jaja na kasi.. masno je ferero platio da jaja skaču djetetu po glavi dok nervozno čeka s mamom..te zgrabi ono jaje.  svaka polica je reketarski isprogramirana.

tko ne prihvati reket, roba mu kupi prašinu na podu...tako sam neki dan tražio ciklu droga portorož... trebalo je lopatom iskopat s poda.  nisu platili.

 znači slažemo se da su trgovci glavni krivci formiranja visokih cijena? Podravka, premda ima i par svojih dućančića, u ovoj priči je proizvođač, ali je daleko moćniji proizvođač od malog obiteljskog opg-a ili obrta kojima se otkupne cijene dostave i po načelu: 'o'š-n'eš, ima drugih koji 'oće se od njih uzima roba. Pravedno bi bilo kad bi postojale propisane max. i min. marže po razredima cijene nekog proizvoda, kao npr. u ljekarnama.
Svi bi dovoljno zarađivali, a vjerujem da bi i cijene bile normalnije. 

 

trgovci su sigurno krivci, ali mene ne čudi to, nego kako se oni međusobno dogovore. Kod nas vlada konkurentno tržište, ali u realnosti je monopol jer se ti svi trgovci međusobno očito dogovaraju oko cijena.

 

Jer da nije tako, netko od njih bi smanjio svoje marže, stavio niže cijene i svi bi išli kod njih. 

9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Neznam kaj se zabrinjavate,
ja ionak uvijek tankam auto za 200 Kn..
..ček neeeeeee
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Sta dogovaraju... Pih.....

Covjeki koji drzi pekaru, njemu su direktno prijetili jer nije povecao cijenu bureka, dok su ostali derali po 14-16kn, za mali burek, kod njega burek 11kn.

Nakon nekog vremena, digao je na 14...... Kruh bio 5kn, kod ostalih 8-9.

Sve je to lobi....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

dakle, idem kupiti ribanac, cijena 10.90 - imam tocno 10.90... zena skenira artikal, cijena u € - zaplatiti 10.93!

 

ma

NULL!=NULL
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
VladRi kaže...

dakle, idem kupiti ribanac, cijena 10.90 - imam tocno 10.90... zena skenira artikal, cijena u € - zaplatiti 10.93!

 

ma

Je pa bar je to lako razumljivo.

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Pojasni
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice