Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

poruka: 267
|
čitano: 80.295
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?".
16 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ATJLučko kaže...
digitall kaže...
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...

A neće nikad jer izbjegavaju drugu nepotrebnu ruku u lancu naplate! 

Mnogi su to već uveli, kako birtije tako i pekare.

Neki još i od 90-ih. Jedini realni problem je manja mogućnost muljanja i nekad problemi s izdavanjem računa (ako moraju izdati račun s odmah definiranom gotovinskim ili kartičnim plaćanjem, ali to je više SW problem).

9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

ima neka posebna spika sa tim "žetonjerama"... to bi moglo još potrajati.

16 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
miki_the_pirat kaže...

ima neka posebna spika sa tim "žetonjerama"... to bi moglo još potrajati.

Ako misliš na prilagodbu coin collectora s kune na euro, da, puno je veći problem nego sa čitačima novčanica.

9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

da... to nešto... posebno je propis za njih... nezz detalje al kao da sam negdje pročitao da ih posebno tretiraju

6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ljut sam jer su dignuli trgovci cijene, a cekali su euro. Zasto nisu digli 24.12.? Zato jer su htjeli prevarit ljude. Ne mogu u sloveniju po namirnice, ne isplati mi se. Cekin antibioticka piletina je skuplja. Sokove pijem, al malo, pokusavam izbjegavat. Tjesto doma ne jedemo. Samo riza i domaci krumpir. Svejedno, jos cu skresat stvari koje kupujem u centrima. Nutellu ionako nisam kupovao jer mi je lino lada bolja. Kavu ne mogu u sloveniji kupit 100 kila, pokvarit ce mi se. Fun fact, pivo preko noci u lokalnoj birtiji 2.80 eura. Popio sam ga i otisli smo u drugu gdje je ostalo na 2.00 Steta. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
7 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

je**ni kebab

NULL!=NULL
 
4 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
VladRi kaže...

je**ni kebab

U kojem je to gradu jedan kebab 8eu?....

9 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
ATJLučko kaže...
digitall kaže...
keš ne koristim pa mi je potpuno svejedno.
još samo da pekare i birtije uvedu plaćanje karticama...

A neće nikad jer izbjegavaju drugu nepotrebnu ruku u lancu naplate! 

 u razvijenim zemljama je to potpuno normalno već godinama, čak i na tržnici 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Nezz ja sam dvije godine plaćao karticom u Mlinaru.
6 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Rijeka

NULL!=NULL
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
cvaja997 kaže...

Ljut sam jer su dignuli trgovci cijene, a cekali su euro. Zasto nisu digli 24.12.? Zato jer su htjeli prevarit ljude. 

 Namjera stoji svakako, i dalje...

 

Jedini stvarni problem, koji je i doveo do ove hajke sto su sve namjerno podigli da ustimaju na eur iznose preko noci....

 

I stvorili masovnu hajku, cak i vlade.

 

Da su pametno odigrali, 02.01 bi sve kostalo isto kao i 30.12, 31.12, mozda cak i lipu-dvije jeftinije (zbog eura). A onda, 15.01, 25.01...nebitno kada, lijepo namjestili cijene, zaokruzili i sve super.

 

Efekat je isti, zajebali su nas, ali barem nebi bilo bas ovoliko evidentno sto rade....

 

Kebab 8 eura, neznam dali je cudjenje zbog jeftinoce ili skupoce, kod mene je 7,40e..... uz prigodno nabijanje na onu stvar, jer taj "veliki kebab" je kolicinski troduplo manji od onoga sto su nekad naplacivali 18kn. Troduplo poskupljenje, uz troduplo smanjenje porcije. Srednji je 5,80, ili yebenih 43,70kn!!!!! Zadnji put, 11 mjesec, tako nekako, platio ga 28kn, i to mi je bilo skupo za ono sto dobijes....

 

S druge strane, na drugom mjestu, ne toliko fancy, kebab 19.90, kolicinski veci od ocoga za 7,40e, uz manji izbor priloga, istina, no, koliko god to netko zelio napraviti fancy ili sik, kebap je otpadno mesto zapeceno na sijalici, ubaceno u lepinju od prekjucer :)

 

(ne generaliziram, vec ovo sto kod nas nude)

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
2 godine
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Damir22 kaže...
cvaja997 kaže...

Ljut sam jer su dignuli trgovci cijene, a cekali su euro. Zasto nisu digli 24.12.? Zato jer su htjeli prevarit ljude. 

 Namjera stoji svakako, i dalje...

 

Jedini stvarni problem, koji je i doveo do ove hajke sto su sve namjerno podigli da ustimaju na eur iznose preko noci....

 

I stvorili masovnu hajku, cak i vlade.

 

Da su pametno odigrali, 02.01 bi sve kostalo isto kao i 30.12, 31.12, mozda cak i lipu-dvije jeftinije (zbog eura). A onda, 15.01, 25.01...nebitno kada, lijepo namjestili cijene, zaokruzili i sve super.

 

Efekat je isti, zajebali su nas, ali barem nebi bilo bas ovoliko evidentno sto rade....

 

Kebab 8 eura, neznam dali je cudjenje zbog jeftinoce ili skupoce, kod mene je 7,40e..... uz prigodno nabijanje na onu stvar, jer taj "veliki kebab" je kolicinski troduplo manji od onoga sto su nekad naplacivali 18kn. Troduplo poskupljenje, uz troduplo smanjenje porcije. Srednji je 5,80, ili yebenih 43,70kn!!!!! Zadnji put, 11 mjesec, tako nekako, platio ga 28kn, i to mi je bilo skupo za ono sto dobijes....

 

S druge strane, na drugom mjestu, ne toliko fancy, kebab 19.90, kolicinski veci od ocoga za 7,40e, uz manji izbor priloga, istina, no, koliko god to netko zelio napraviti fancy ili sik, kebap je otpadno mesto zapeceno na sijalici, ubaceno u lepinju od prekjucer :)

 

(ne generaliziram, vec ovo sto kod nas nude)

 

 

 Užas kak je poskupio kebab, 5.50/41 kn u Alikebaba/Zagreb, al kad udjes tamo , posla nikad vise, 3-4 glovo dostavljaca na čekanju i puni stolovi. Ja im nedam iz principa više. McDonalds hambi sa 8 na 12 kn, big tasty 38 kn, strašno, nedam lopovima.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 20:18 (OnTime).
8 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Old Iggy kaže...
miki_the_pirat kaže...

ima neka posebna spika sa tim "žetonjerama"... to bi moglo još potrajati.

Ako misliš na prilagodbu coin collectora s kune na euro, da, puno je veći problem nego sa čitačima novčanica.

Ne baš, u RH je hrpa tih žetonjera/coin acceptor/kako god se zovu uvoz iz Italije i to od samo par vendora - ovi kad su ih kupovali ako su zadržali one tubice za eure, samo je stvar da treba promijeniti mod iz custom ili HRK ako ima nazad u EUR i staviti tube za eure. 10min posla po aparatu. Znam jer sam godinama radio sa tom kramom na parkirnim automatima...

 

Veći je problem softver jer tu ima čudesa napisanih u Delphiju, VB6 i bog zna čemu sve ne a to uvjeriti da radi sa eurima je party, pogotovo ako nemaš source a firma koja je to isporučila nestala još cca 2010. godine...

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Živim prek puta njega i on je već duže vrijeme 41kn veliki, mali 31(tak negdje)
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
I..... Pocela je paranoja....

Uredjaj za provjeravanje novcanica na blagajni poznatog trgovackog lanca....

Nikad nitko nije provjeravao, jedino vizualno, sad cemo na cijelu guzvu na blagajnama dodati jos i provjeru novcanica.....

Cccccc
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 20:32 (Damir22).
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

I svaku od 500 eura dodatno precrtaju sa onim markerom. Ako je prava, trag nestaje. Ako nije, ostaje. Pod uvjetom da hoce primit tu novcanicu. Cuo sam da negdje, naravno samo cuo, ne zele primat nista vece od 100 eura. Da je racun 199.99 ne primaju 200 eura novcanicu. 500 ni cut. Kako je to moguce da trgovci u RH si mogu dozvolit takvo ponasanje? Ako je istina naravno. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 20:47 (cvaja997).
Moj PC  
2 1 hvala 0
9 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Koliko ja znam 500€ novčanice su povučene iz prometa još prije par godina.

10 godina
neaktivan
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ne tiskaju se od 2019, ali i dalje zakonito sredstvo placanja.

 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Nikakva promjena jer sve odavno placam karticom, a i ne gledam cijenu, koliko kosta da kosta.

 

Osim lokalnih birtija koje ne primaju kartice. Nadam se da ce kave i sve ostalo zaokruzit na 5 eura jer nemam kam s kovanicama. 

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

500 ti mnogi neće primit. Tako je u cijeloj EU već 10tak godina. Neke trgovine imaju na ulazu prekriženu petstotku. Novčanica vrijedi i ima ih (malo) u opticaju, samo ju trgovci ne vole. 

8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Moguce je, i ne samo da je moguce, vec to i rade.

Kako? Pa isto kako jos uvijek ogranicavaju kupovinu proizvoda s zamrznutim cijenama na 1 ili 2 komada. Neke trgovine su odustale, po nekima jos uredno vise obavijesti.....

Tako i ovo, napisao sam gore, ONI su tako odlucili da ne primaju, i tko yebe sve ostalo.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Nije da branim trgovce i naravno da bi trebali primati sve novčanice ali ne znam zašto bi itko uopće išao u trgovinu platiti nešto s novčanicom od 500 eur a račun će biti možda 30-40. To je kao da si prije mjesec dana išao kupiti kutiju cigareta sa novčanicom od 1000kn.

A gužve na kasi bi bile puno manje kad bi više ljudi plaćalo karticama.
Uopće mi nisu jasni oni likovi koji dođu na kasu i onda izvade bunt love od par tisuća kuna, valjda da impresionira jadnu blagajnicu i osobu iza njega koja čeka red 🤦

Oduvijek sam si ostavljao dvjestotinjak kuna keša za pekare i birtije a ostalo ako se nađe si uplatim na račun.
Ne sjećam se kad sam zadnji put koristio keš u trgovini.
Moj PC  
20 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Išao sam danas na tržnicu i moram pohvaliti jednu kolokvijalno zvanu pretržicu, dakle osoba koja nema svoj OPG, odnosno ne prodaje svoje. Doduše prodaje samo hrvatsko, što je pohvalno. No, da skratim, žena je doslovno sve cijene u cent, odnosno lipu, preračunala do koliko je mogla. Bez “zaokruživanja”. Pa tako imaš cijene povrća tips 2,34 EUR i slično. S druge strange OPG-ovci su podivljali. Išao kupit neki bezvezni kuhani sir koji je kolut bio prije 40kn, sad fino gospođa “zaokružila” na 7 EUR. Što je laganini 30% skuplje. Da ne govorim o ostalima. Više se isplati u dućanu povrće kupovat, nabijem ih na njihov OPG sa zelene tržnice.
Nadglednik dina
Moj PC  
7 0 hvala 3
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Viđao sam plaćanje računa ispod 100kn sa 1000kn.
14 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Ma debilizam od drzave, pa nisu trgovci mjenjacnice, onda se cude kaj su zaokružili i podgili cijene.

Prelazis od 01.01 i gotovo kakvo dvojno plaćanje i iskazivanje cijena.
 
2 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
I cijelu ovu godinu cemo gledati i cijene u kunama, iako vec iduci tjedan u ovo doba necemo moci placati s njima.....

Nostalgija level 100 ;)

Sto je najjace, na puno mjesta je cijena u kn jace izrazena, veci font i sl....a trebalo bi sad vec biti obratno
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 21:46 (Damir22).
Moj PC  
3 1 hvala 0
5 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Ne znam što se tu treba extra prilagođavati. Samo su špeceraj i režije bile u kunama a ostalo sve skuplje od par stotina kuna pogotovo tehnička roba se preračunavalo u eure jer se uvijek gledalo da se kupi jeftinije preko nekog web shopa iz EU nego kod nas u HR. Pa taj Euro je od kada postoji naša druga valuta. Isto kao i Marka.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Bez problema jer ionako sve placam karticom osim kafica i tako nekih usluga. No kako sam prije tako i sad jednostavno gledam gdje sta kolko kosta i gdje cu novac potrositi.

 

 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?
Pa jbt vec po tome je onda jasno da ovo nema smisla za Hrvatsku. 500 ne primaju, 200 ne primaju, 100 saraju markerom. I 50 je ‘velika’ za vecinu, al pari onoj od 500. Mi EUR prilagodavamo sebi, zaokruzujemo male usluge da ‘bude lakse’ ljudima placati dok je sve to savrseno funkcioniralo dok je bila kuna. Mi nismo drzava za EUR i gotovo. Neka netko proba reci ‘ali nekretnine i aute si uvijek racunao u euru’ - da, jesmo, racunamo i sad, koja je onda razlika i koji ce nam kurac EUR?

Dakle prakticki, male stvari smo si sjebali jer je prevelika valuta za 1:1 konverziju, a velike smo ionako racunali u EUR-u, racunamo i sad? Jesam ja lud ili?
14 godina
offline
Kako ste "preživjeli" prelazak s kune na euro?

Vi koji sve placate karticama, placam i ja uglavnom ... ali koliko godina imate?
Jeste dozivljeli blokadu novca koji se dogodio sa starom stednjom? Pa poslje Gradska banka Osijek, Rijecka banka, kad ostanete nekoliko mjeseci sa blokiranim sredstvima? Ono imas lovu, koju si posteno zaradio i nemozes do nje. Ono kazu osigurano je, dobit cete, jedino neznas kad i koliko ce ti tada vrijedit.

Ako nemas doma za bar koji mjesec da mozes zivit normalno, onda jbga... zeleni ste. Poslusajte one koji su to prosli 😉 i nadam se da nemate racun u samo jednoj banci 🙃

 
18 0 hvala 6
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice