Windows 11 Insider preview, beta, developer

poruka: 1.048
|
čitano: 383.781
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
15 godina
offline
Re: Windows 11

-nemaš blage veze o osu.. dok je najmanje važno koliko imaš rama ili koliko netko nečeg 'pojede'.

-imaš izbor, tvoj je chrome.. to je ok, ostalo su blago rečeno pogreške, znanje, nešto deseto.. za većinu pitanja vjerojatno postoji odgovor, no nekako nije baš tema ili tad trebamo podatke, uvjete, mjerenja itd.. ako to želimo kvalitetno usporediti, ne ovako .. loše.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 23:23 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
ivicask kaže...
Envy kaže...
ivicask kaže...

Neznam di vadite te bajke o Edgu, evo otvorio ga prvi puta, pustio da se update da bude zadnja verzija, otvorio sam 24 sata i net hr u njemu i isto napravio u chrome.

 

Edge troši jedno 20% više rama... ???

 

EDIT:Evo otvorio sam još 10 tabova u svakom, edge 570mb, chrome 450mb rama...

 

EDIT2:Cpu, 100% isti usage kod učitavanja istih stranica baš nikakve razlike nema u CPU potrošnji...

 

 

Trebao si pratiti teme vezano za preglednike:


Microsoft tvrdi da će Edge biti web preglednik s najboljom izvedbom na Windowsima 10 - Microsoft @ Bug.hr

Microsoft Edge - obavezna oprema na smartfonu ako ga se koristi i na Windowsima 10 - APP DANA @ Bug.hr

Stari Edge imat će podršku još mjesec, a deinstalirat će se za dva - Softver @ Bug.hr

Microsoftov Edge preglednik stiže i na Linux - Linux @ Bug.hr

Chrome uskoro uvodi 'HTTPS first' način rada - Google @ Bug.hr

Chrome u verziji 91 navodno brži u prikazu stranica za 23% - Internet @ Bug.hr

itd. itd... imaš ali ne mogu da ju nađem isto tema na Bugu-u koja govori da će Edge pomoći Cromeu da krome koristi manje rama.

Evo našao sam neki link na engleskom:
Edge Memory Usage Improvements are Coming to Chrome Too

I našao si se sada da testiraš browsere na kraju 7. mjesece 2021. Gdje si bio zadnje dvije godine? Jedino od browsera više se "ratuje" u temama iOS vs Android.

Zapravo sve o Edgu u Bugu imaš ovdje:

MICROSOFT EDGE @ Bug.hr

A sve o Chrome temama u Bugu imaš ovdje:

CHROME @ Bug.hr



Dakle imaš sada ajmo reći dvije iste stvari. Edge i Chrome sa razlikom da Edge ne možeš nikakvom magijom iščupati iz Windowsa. Dakle pored već ugrađenog Edgea (čitaj: Chrome) ti bi još instalirao i pravi Goolov Chrome sa svim servisima (a ima ih poprilično) koji će ti se pokretati prilikom svakog paljenja računala.

Marko za tebe i za zabrinutost oko privatnosti: Google obećava da će ukinuti individualno praćenje korisnika.

Dakel treba vam max-maximum 3 dana da se naviknete na Edge i to je to.

I završite tu priču sa Browserima,tema je Windows 11 koja tek počinje.. vući će se ona na minimum 500 stranica do Windowsa 12-tke.

 

Živo me zaboli za browsere i kolko koji troši, koristi ću chrome uvijek i drugi me ne interesiraju. Pričali smo o potrošnji windowsa, ja sam komentirao da i Windows 10 pojede 10gb rama bez problema bez previse stvari otvorenih ako i imaš više rama, i windows 11 radi isto, a edge mi tu baš nimalo ne pomaže ni na Win10 ni 11..

Nemoj se ljutiti, nije mi namjera bila da te ispravljam ili nešto deseto, nego više da se piše o Windows 11. Jesi li ti to testirao na WIndowsu 10 (i kojoj verziji) ili na Windowsu 11.

Čovječe božiji kakvih, 10 GB RAM-a pojedu Windowsi i to kao što ti kažeš "bez problema"?
Instalirao sam Windows 10 na 64-bitnom Atomu sa 2GB rama i Edge je radio. Radilo je sve i Office, pogotovo puštanje Filmova gdje je Chipset uredno HW ubrzavao H.264, jedino je bilo otvori Word i njega koristi i otvori Edge i koristi do 5 Tabova. Vražiji Atom sa 2 GB RAM-a!!!

Trenutno imam na dva monitora preko 70 Tabova, svi Gamerski Launčeri, Skidam F9: The Fast Saga, poštu, ljude i i Task Manageru imam 5,7 GB. Ili tačnije In use (Compressed) 5.5GB (582 MB).

Još malo iskustva (inertnosti točnije) iz Windowsa 11: jeste da stalno idem desnim klikom na na taskabr da dođem do TaskManagera i stalno moram taj desni klik mišem obaviti u domenjm lijevom ćošku.

PS: Odo gledati F9, valjda nije toliko loš.

 Ali koliko rama imaš totalno?Poanta je što pišem, windows 10 ili 11 se "relaxira" što više ram ima i više troši, to jest stavlja u cache.Tipa ako limitiram ram(kroz msconfig>boot>advanced>maximum memory) sa 32gb na 16gb i restartam, počinje manje trošiti pošto i manje imam totalno dostupanog rama, lagano svatko isproba.

 

A danas nije neki problem potrošiti ram, pa evo samo Microsoft teams mi ždere 800mb rama, pa dodaš hrpu gluposti od logitech set softvera, antivirusni, discord, od asusa gluposti itd..

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 23:33 (ivicask).
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
* * *

Ali koliko rama imaš totalno?Poanta je što pišem, windows 10 ili 11 se "relaxira" što više ram ima i više troši, to jest stavlja u cache.Tipa ako limitiram ram(kroz msconfig>boot>advanced>maximum memory) sa 32gb na 16gb i restartam, počinje manje trošiti pošto i manje imam totalno dostupanog rama, lagano svatko isproba.

 

A danas nije neki problem potrošiti ram, pa evo samo Microsoft teams mi ždere 800mb rama, pa dodaš hrpu gluposti od logitech set softvera, antivirusni, discord, od asusa gluposti itd..

 

Imam 1TB RAM-a, mogu kompletan OS učitati u tkzv. VDISK. Vidi Moj PC.
Ali imam još dva Xeona jedan stariji (13 godina) sa 12 GB RAM-a, a drugi isto tako star sa 24 GB RAM-a.

Dakle sve isto, i Discord (uvijek upaljen radi ekipe Bugovci), Teams, Zoom, Browser, Qbittorrent, Word, Excel, svi Gamerski Launcheri, Viber i WhatsApp, isto i Logitech SW (za onaj MX master miš) ' Edge sa uvijek 50 tabova. U pozadini neki tabovi (ako nisi znao) nikada ne idu u "mod spavanja" kao što su FB, Dubox, Instagram, videocardz i evo 4,9 GB. Zauzeto.

Mogu ti na svakoj od tri mašine pokazati kako izgleda. Dovoljno mi je da išupam SSD i ubacim ga u drugi PC (može i komletno drugi stroj Recimo AMD, kod mene je sve Intel+Nvidia, konkretno Xeoni + Quadro).

I kakav crni antivirus, pa imaš Windows Defender sasvim ti je dovoljan. Od kada postoji Defender (sad se valjda drugačije zove) ja sam zaboravio na onu legendu zvanu Esed NOD32.

Imaš neki problem i to je definitivno, nema dragog boga da pojede više od 10 GB RAM-a u sve nabrojane uredsko/rekrativne programe. Photoshop u stanju mirovanja jede jedva 50-tak MB (da MegaBajti), ja ga nikada ne gasim.

O igricama ne pričam. Zadnji put sam se poigrao Age of Empires II: Definitive Edition nekada u sječnju. Nemoj džaba više da se natežemo!

* * *

A malo o temi. Sinoć mi je email došao da je stigla beta verzija Windowsa (prije je to bilo Fast Ring, Slow Ring te onaj još sporiji, DEV je bio interni kojeg MS nije izdavao). Ja ću za sada ostati na DEV verziji.

13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
ivicask kaže...
* * *

Ali koliko rama imaš totalno?Poanta je što pišem, windows 10 ili 11 se "relaxira" što više ram ima i više troši, to jest stavlja u cache.Tipa ako limitiram ram(kroz msconfig>boot>advanced>maximum memory) sa 32gb na 16gb i restartam, počinje manje trošiti pošto i manje imam totalno dostupanog rama, lagano svatko isproba.

 

A danas nije neki problem potrošiti ram, pa evo samo Microsoft teams mi ždere 800mb rama, pa dodaš hrpu gluposti od logitech set softvera, antivirusni, discord, od asusa gluposti itd..

 

Imam 1TB RAM-a, mogu kompletan OS učitati u tkzv. VDISK. Vidi Moj PC.
Ali imam još dva Xeona jedan stariji (13 godina) sa 12 GB RAM-a, a drugi isto tako star sa 24 GB RAM-a.

Dakle sve isto, i Discord (uvijek upaljen radi ekipe Bugovci), Teams, Zoom, Browser, Qbittorrent, Word, Excel, svi Gamerski Launcheri, Viber i WhatsApp, isto i Logitech SW (za onaj MX master miš) ' Edge sa uvijek 50 tabova. U pozadini neki tabovi (ako nisi znao) nikada ne idu u "mod spavanja" kao što su FB, Dubox, Instagram, videocardz i evo 4,9 GB. Zauzeto.

Mogu ti na svakoj od tri mašine pokazati kako izgleda. Dovoljno mi je da išupam SSD i ubacim ga u drugi PC (može i komletno drugi stroj Recimo AMD, kod mene je sve Intel+Nvidia, konkretno Xeoni + Quadro).

I kakav crni antivirus, pa imaš Windows Defender sasvim ti je dovoljan. Od kada postoji Defender (sad se valjda drugačije zove) ja sam zaboravio na onu legendu zvanu Esed NOD32.

Imaš neki problem i to je definitivno, nema dragog boga da pojede više od 10 GB RAM-a u sve nabrojane uredsko/rekrativne programe. Photoshop u stanju mirovanja jede jedva 50-tak MB (da MegaBajti), ja ga nikada ne gasim.

O igricama ne pričam. Zadnji put sam se poigrao Age of Empires II: Definitive Edition nekada u sječnju. Nemoj džaba više da se natežemo!

* * *

A malo o temi. Sinoć mi je email došao da je stigla beta verzija Windowsa (prije je to bilo Fast Ring, Slow Ring te onaj još sporiji, DEV je bio interni kojeg MS nije izdavao). Ja ću za sada ostati na DEV verziji.

Sorry na offtopic ali sa koju hebenu foru to Photoshop troši 50mb, imam original plaćeni photoshop zadnji(2021) i troši 650 mb prazan otvoren neovisno kolko dugo je otvoren...

 

I ne troši mi stalno 10gb, al minimalno po 5-6gb, a do 10 dođe lagano uz malo više tabova i kao što sam rekao ništa tolko posebno, nikakva igra itd..

 

Probao sam i win11 potpuno isto koristi rama...

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 10:46 (ivicask).
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
Envy kaže...
* *  *Photoshop u stanju mirovanja jede jedva 50-tak MB (da MegaBajti), ja ga nikada ne gasim. * * *


* * *

Sorry na offtopic ali sa koju hebenu foru to Photoshop troši 50mb, imam original plaćeni photoshop zadnji(2021) i troši 650 mb prazan otvoren neovisno kolko dugo je otvoren...

 

* * *

 

Probao sam i win11 potpuno isto koristi rama...

O jesi težak bog-ti-pamet dao.

Čitaj što sam zelenim boldovao. Neovisno da li ima 5 ili 15 100Mpx slike. Imam orginalni CS6 i sve mi je oriđiđi.
I nije ništa topic dokle god pišeš vezano za Windows 11 a ne da pišeš "Probao sam i win11", to mi se baš i ne sviđa.

Ajde sve pet, ne nateži temu dalje, ako ćeš PrtScr reci slobodno. Moram se spremati za kupanje tj za bazene. Evo piva 

PS: 192 MB mi troši Edge sa otvorenim 30-tak Tabova i aktivni su ovaj Bugovoj. Rarbg.to, TeraBox i Videcardz. WhatsAppDesktop (7) mi troši 129 MB. Nez nam kakvih vražijih 7 procesa ima u sebi.

13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
ivicask kaže...
Envy kaže...
* *  *Photoshop u stanju mirovanja jede jedva 50-tak MB (da MegaBajti), ja ga nikada ne gasim. * * *


* * *

Sorry na offtopic ali sa koju hebenu foru to Photoshop troši 50mb, imam original plaćeni photoshop zadnji(2021) i troši 650 mb prazan otvoren neovisno kolko dugo je otvoren...

 

* * *

 

Probao sam i win11 potpuno isto koristi rama...

O jesi težak bog-ti-pamet dao.

Čitaj što sam zelenim boldovao. Neovisno da li ima 5 ili 15 100Mpx slike. Imam orginalni CS6 i sve mi je oriđiđi.
I nije ništa topic dokle god pišeš vezano za Windows 11 a ne da pišeš "Probao sam i win11", to mi se baš i ne sviđa.

Ajde sve pet, ne nateži temu dalje, ako ćeš PrtScr reci slobodno. Moram se spremati za kupanje tj za bazene. Evo piva 

PS: 192 MB mi troši Edge sa otvorenim 30-tak Tabova i aktivni su ovaj Bugovoj. Rarbg.to, TeraBox i Videcardz. WhatsAppDesktop (7) mi troši 129 MB. Nez nam kakvih vražijih 7 procesa ima u sebi.

 Cs6...to je program star 10 godina ...Photoshop 2021 sa jednom slikom učitanom meni troši 1.2gb rama...

 

Instalirao sam win11 u virtualku još jednom friško, pokrenuo edge, otovrio 10 tabova i na 600mb je..probo minimizrat edge i ostaviti u pozadini ne smanjuje se..

 

Nije mi jasno baš od kud tebi ovakve cifre, prešo sam i po 10 računala u firmi isto potpuno jednako korištenje rama, sve daleko više od ovog što ti pišeš...

 

Jel netko drugi isto može potvrditi na otvori 30 tabova u bilo kojem browseru i da mu troši samo 192mb rama????wtf

 

EDIT:Sad tek vidim, da nemaš te tabove učitane..to je apsolutno glupa usporedba, to je kao i da veliš da imaš 30 favorita na alatnoj traci, 100% identično, dok se ne učita u tab stoji kao neučitani favorit i nema veze sa memorijom..

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 11:56 (ivicask).
13 godina
offline
Re: Windows 11

Edge ima opciju zvanu Sleeping tabs. Ako neku karticu ne koristiš, recimo, 5 minuta on je briše iz RAM-a (de facto je zatvara) i kada klikneš na nju, ona se ponovno otvara i počinje koristiti RAM.

 

Dakle, uspoređujemo kruške i jabuke. Preglednik koji zatvara neaktivne kartice i preglednik koji ih drži uvijek otvorenima.

13 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Edge ima opciju zvanu Sleeping tabs. Ako neku karticu ne koristiš, recimo, 5 minuta on je briše iz RAM-a (de facto je zatvara) i kada klikneš na nju, ona se ponovno otvara i počinje koristiti RAM.

 

Dakle, uspoređujemo kruške i jabuke. Preglednik koji zatvara neaktivne kartice i preglednik koji ih drži uvijek otvorenima.

Vidim sad, nisam ni znao za tu opciju, i stavljeno je na 2 sata po default tek radi to, makar ne vidim poantu previše osobno, ili koristim sve tabove ili ionako ugasim browser, ne želim da mi se reloadaju, rama imam i previše...

 

Pogotovo mi nije jasno zašto se Envy  pali na to kad ima 1tb rama, isto ti dođe ko da imaš 1tb rama u izlogu u dučanu kad ga ne koristiš :D

15 godina
offline
Re: Windows 11

-ne .. envy se pali na windoze, tema win11.

- a ti na ram i browser jer tako uspoređuješ, ne on.. dok recimo marko brije na privatnost, ja na nešto deseto :)

 

no tema je win11, poželjno da tu budu oni koje win11 zanima, insideri i sl. tj da oni ne 'spamaju' u win10 takvim postovima no jednako da ostali ne uleću naglavačke recimo browserom i ramom.. tj primarna tema je kriterij za instaliranje, koji je umjetan, ne pravi requirements (svi osevi posljednjeg desetljeća imaju identične zahtijeve kao minimum.. dok je win11 zapravo win10+1 tj skin i sitnice).

 

-ms, svaki put kad neki win ima na tržištu, posotji novi +1 winver u razvoju, čak i kad je 'posljednji' win10 .. koji sad po novom neće biti posljednji (pravne eula sitnice i cilj microsofta..) pa je eto došao w11.

-normalnim kanalima će možda biti u jesenskom h2 terminu dostupan ostatku-masama.. u nekoj test fazi, dok se vjerojatno planira u 23ćoj izlazak tj do 25te je novi roadmap ms-a za gašenje w10 a obično se to preklapa s recimo tri polugodišnje verzije-ciklusa pa je recimo neki event u 23ćoj moguć službeni izlazak ili neki razlog odgode itd.

 

-za normalne potrebe, rad .. se test.beta.dev.. ne koriste, tj služe testiranju i profesionalci koji to moraju pripremiti na vrijeme to rade.. time to nije preporučljiva verzija normalnim korisnicima pa ako nisi iz te insider i sl grupe nemš razloga sudjelovati .. osim znatiželje. .. dok s druge strane, realno 11 radi ok, možeš, .. jer je ekšli to w10 a problemi mogu biti recimo driver ili neka app no tad se ne guraš tj to se radi kao test, ne stabilno-radno.

 

-problem je što je sve svima dostupno, insiderima-profesionalcima kao i amaterima, kućnim juzerima itd.. tj nema više stare podjele 'pravih' insidera koji bi se time bavili i zato se tema raspadne na besmislicama kao zauzeće rama.. ili prepucavanje tko ima više ili ćaćini brkovi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
Marko :D kaže...

Edge ima opciju zvanu Sleeping tabs. Ako neku karticu ne koristiš, recimo, 5 minuta on je briše iz RAM-a (de facto je zatvara) i kada klikneš na nju, ona se ponovno otvara i počinje koristiti RAM.

 

Dakle, uspoređujemo kruške i jabuke. Preglednik koji zatvara neaktivne kartice i preglednik koji ih drži uvijek otvorenima.

Vidim sad, nisam ni znao za tu opciju, i stavljeno je na 2 sata po default tek radi to, makar ne vidim poantu previše osobno, ili koristim sve tabove ili ionako ugasim browser, ne želim da mi se reloadaju, rama imam i previše...

 

Pogotovo mi nije jasno zašto se Envy  pali na to kad ima 1tb rama, isto ti dođe ko da imaš 1tb rama u izlogu u dučanu kad ga ne koristiš :D

Same here. Kod mene ni jedna kartica ne stoji dugo u pozadini; ili je koristim ili je ne koristim i to je to. 

 

I da, ni meni nije jasna ta ušteda na RAM-u. Isti je tu da se koristi i ne vidim zašto bi se limitiralo koliko preglednik može koristiti. Što više preglednik RAM-a koristi to je zapravo bolje jer je responzivniji; nema osvježavanja stranica i tih gluposti. Uostalom; neiskorišten RAM je uzalud bačen novac.

15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...
ivicask kaže...
Marko :D kaže...

Edge ima opciju zvanu Sleeping tabs. Ako neku karticu ne koristiš, recimo, 5 minuta on je briše iz RAM-a (de facto je zatvara) i kada klikneš na nju, ona se ponovno otvara i počinje koristiti RAM.

 

Dakle, uspoređujemo kruške i jabuke. Preglednik koji zatvara neaktivne kartice i preglednik koji ih drži uvijek otvorenima.

Vidim sad, nisam ni znao za tu opciju, i stavljeno je na 2 sata po default tek radi to, makar ne vidim poantu previše osobno, ili koristim sve tabove ili ionako ugasim browser, ne želim da mi se reloadaju, rama imam i previše...

 

Pogotovo mi nije jasno zašto se Envy  pali na to kad ima 1tb rama, isto ti dođe ko da imaš 1tb rama u izlogu u dučanu kad ga ne koristiš :D

Same here. Kod mene ni jedna kartica ne stoji dugo u pozadini; ili je koristim ili je ne koristim i to je to. 

 

I da, ni meni nije jasna ta ušteda na RAM-u. Isti je tu da se koristi i ne vidim zašto bi se limitiralo koliko preglednik može koristiti. Što više preglednik RAM-a koristi to je zapravo bolje jer je responzivniji; nema osvježavanja stranica i tih gluposti. Uostalom; neiskorišten RAM je uzalud bačen novac.

 da-ne.. tj 'preciznije'.. OS je taj koji treba koristiti sve raspoložive resurse, optimalno, agresivno pa i u skladu s recimo postavkama (power-potrošnja-temperatura-buka..) .. tj win agresivno koristi ram za keširanje, kao što opisuješ za browser.. a nije browser jedina stvar, korištenje računala, appsa.. browser je samo dio 'jednakih' appsa-kriterija.

-naravno, svaka app za sebe to radi dodatno-bahato pa i browseri za internet.. + hrpu tog rade nepotrebno, isključeni ispod haube itd. .. i kao što želiš privatnost koje nema, možeš željeti da ono što si isključio ne radi, ne troši resurse, ne troši internet promet i sl (razlika je jasnija na recimo mobaču i tarifama-potrošnja, ne na kućnim-flatovima..) npr ako nešto radiš, gejmaš, ne želiš tad recimo trošiti 5-10% resursa na nešto što trenutno ne trebaš, dok recimo browser tad svejedno učitava recimo bug forum stranicu u keš.. jer ćeš ga možda upaliti..

 

-kad se nešto ne koristi, tad je nevažno koliko viška-resursa imamo, kad se koristi tad je važno a tad ne želimo 'parazite' tj browseri kao primjer takvih appsa, kao hrpe servisa koji se pokreću u autostartu ili recimo gaming-servisi kao steam-origin-epic..ostali tj svi su bahati, svi guraju sebe, kradu resurse.. čak i kad ih recimo ne koristimo taj dan tj tad direktno uspore ono drugo što recimo želimo raditi a dobar dio juzera ne zna kako podesiti npr isključiti autostart s osom.. tj namjerno to ne nude kao uočljivu opciju jer žele bahato svoju reklamu i to je čak legitimno.

 

-itd itd.. 

pa sad, koji smisao je da browser kešira-učitava neki sadržaj recimo foruma kako bi ubrzao kad-ako ga otvorim.. imam 200mbit, kad trebam nešto skinem dovoljno brzo. tj kao keširanje ikona u win i recimo 'čišćenje' koje radi recimo CC .. ista stvar, tj keširaš nešto dok drugim alatom brišeš keš i misliš da tako održavaš računalo, dok ga ekšli usporavaš jer tad mora ponovo rebuildati keš-ikone u idućem paljenju-učitavnju menija itd.. dok bi teoretski svaki browser (svaka app) trebala počistiti 100% sve za sobom, ne ostavljati smeće-tempove.. a to ostavljaju i tad se koristi dodatno 'smeće' kao cc za takvo čišćenje..

tj vrtimo se u krug.. dodajemo 'smeće' koje čisti ostavljeno smeće ili keširanja koja nam ne trebaju tj možda zatrebamo a tad je recimo brže.. osim što nije, jer današnji interenet nije statičan i sadržaj stranica se mijenja pa imaš zapravo suprotni efekat, gubljenje vremena.. (iznenađenje?) jer čim postoji keširano, tad app tome logočno daje prednost i učitava keš.. to je ok, logika.. no ne kad je dinamički sadržaj koji je već izmjenjen tj kad krene usporedba sa svježom stranicom tad browser vidi da je 'đabe krečio' .. i tek tad učitava sadržaj, jer mora, jer je novi, nova slika itd.. a to znači da je to sporije, jer je dodatna latencija-gubitak potrošeno na keš-smeće. To je identično s recimo kešom u cpu, levelima-količini.. svaki algoritam to koristi i uzima se isplativost od recimo 80% za keš, ispod nema koristi na recimo ispod 50%.. s razlikom rezlultat nekog algoritma ili na calculatoru recimo memoriranje sume ili mogućeg rezultata može zatrebati i ako zatreba imaš trenutno dobijen rezultat, tad keš pokazuje zašto je tu, svrha.. dok s dinamičkim stvarima to nije tako, tj keš browsera možeš bristati bez primjetnog gubitka performansi jer se današnje stranice tako stvaraju, dinamički.. dok keš ikona nema smisla brisati tj kontraporduktivno .. a to recimo juzeri koji ne znaju što-kako-zašto naprave alatom kao cc .. koji je sam po sebi smeće-višak pa i malware :)

 

-ok? :)

 

edit: .. evo, sad sam dodao-editirao post, čisto kao primjer potrebe refresha-keša.. tj kad browser-keš ne pomaže jer mora pročitati novi sadržaj i ako vidi razliku prikazati ga, tj keš je tad višak-smeće i gubitak, bez editiranja ovaj post može ostati u kešu i biti upotrebljiv bez oprerećenja prometa interneta, no to je danas s prosječnim webom rijetko a tad je kolilčina podataka za učitavanje kao i današnje brzine zapravo ono što eliminira keširanje kao korisno.. kvaka-22, kao što nam za brz auto treba i brza cesta, ne crveno na semaforu ili loše gume.. tj kad stojimo tad je spordno koliko smo 'spori' -jednako.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 16:18 (ihush).
15 godina
offline
Re: Windows 11
Ja nikad ne držim puno tabova otvorenih. Samo onda kad radi komparacije informacija iz različitih izvora trebam, ili dok radim na nečemu za šta mi trebaju različiti podaci sa više izvora.

Razlog nije RAM, on je tu da se troši, kad je već plaćen. Veće korištenje RAM-a, manje trošenje SSD-a.

Razlog je jer je moderni web dinamičan, i nije to papirnata enciklopedija da je ono što negdje piše uklesano u kamenu. Osvježavanje stranice se dešava stalno, zbog toga kad mi nešto treba da pročitam, želim biti siguran da je to svjež podatak, a ne da kad se prebacim na tab koji je otvoren prije dva dana, nisam siguran da je učitan najnoviji sadržaj.
morrisoN
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 16:19 (morrisoN).
2 godine
protjeran
offline
Windows 11

Windows

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
morrisoN kaže...
Ja nikad ne držim puno tabova otvorenih. Samo onda kad radi komparacije informacija iz različitih izvora trebam, ili dok radim na nečemu za šta mi trebaju različiti podaci sa više izvora.

Razlog nije RAM,in je tu da se troši, kad je već plaćen. Veće korištenje RAM-a, manje trošenje SSD-a.

Razlog je jer je moderni web dinamičan, i nije to papirnata enciklopedija da je ono što negdje piše uklesano u kamenu. Osvježavanje stranice se dešava stalno, zbog toga kad mi nešto treba da pročitam, želim biti siguran da je to svjež podatak, a ne da kad se prebacim na tab koji je otvoren prije dva dana, nisam siguran da je učitan najnoviji sadržaj.

 točno.. + ako dostupne resurse, višak rama agresivno uzme browser tad za toliko ostane manje ostatku, osu-appsima tj tad će upravo keširanje diska biti manje, jer dijelimo ukupne resurse i tad je važno kako ih dijelimo.. do granice kad imamo 'previše'.. pa nije važno, recimo iznad 16gb.. no ako ništa drugo, tad možemo štedjeti struju, manje buke-topline.. ne mora browser 'turirati' računalo kad lalano vozimo bez žurbe.. tad bi trebalo obrnuto, ne zbog čuvanja rama (jer je on tu da se troši) nego čisto recimo habanja računala, opterećenja-trajnosti pa i ssd-a.. tj zato ne treba gledati samo jednu app kao browser kao kriterij..

 

-a s druge strane, svaki korisnik može imati svoj kriterij, neki gejmer samo traži max fps, neki surfer samo browser.. i to može za sebe izabrati, no to ne znači da vrijedi za druge kao pravilo, naprotiv..

 

 

edit: za marka i privatnost :)) tema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 16:33 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 11

Kakve veze Tor ima samnom. To smeće ne bih koristio nizašto. Jedino za što je Tor dobar je dobivanje captche na svakoj stranici.

15 godina
offline
Re: Windows 11
Marko :D kaže...

Kakve veze Tor ima samnom. To smeće ne bih koristio nizašto. Jedino za što je Tor dobar je dobivanje captche na svakoj stranici.

 -da, no vidiš li naslov te linkane teme, text? :) .. pa ne kažem to ja, nego oni, privatnost. (ok, vic ako nije jasno..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
* * *

 Cs6...to je program star 10 godina ...Photoshop 2021 sa jednom slikom učitanom meni troši 1.2gb rama...

 

Instalirao sam win11 u virtualku još jednom friško, * * *

 

 

Da, CS6 je star ne znam ni ja koliko ali ja sam ispekao zanat sa CS2-ocm tako da od samog podizanja PS-a mogu namjestiti koliko Virtualog RAM-a koristi, do orpimizacije tiipa. CMYK, RGB, Lab color profila tj što ti gledaš a što iztlati na print/web. Za CC nisam imao potrene jer je to pretplata.

Ako ćeš iskreno ja ne unam imaju li oni što poslije prve CC vertije kao Offline kupnju poslije CS6 paketa... generalno kao Cratve Mster kolekcije.
Imam ja,  Quark Xpress, koji barata bolje .PDF-om nego njegov tvorac Adobe.

Hoćeš dokaze kroz PrtCcr ili ćeš se preko TeamViewera spojiti na mojo PC. Biraj što želiš ovaj sa dva soketom konfiguracijijom i 1 TB RAM-a ili dva komada od 13 godina ili jače sa 12 ili 24 GB RAM-a. Kako želiš ili što bi mi u BIH rekli "od volje ti k'o škkcu post".

Ali sa tim tvojim "Instalirao sam win11 u virtualku još jednom friško"... možeš lagano završiti što se mene tiče karijeru Insider programa Windowsa... ali pustit ćemo te još malo.
 

ihush kaže...

-ne .. envy se pali na windoze, tema win11.

- a ti na ram i browser jer tako uspoređuješ, ne on.. dok recimo marko brije na privatnost, ja na nešto deseto :)

 

* * *

Ma ono što volim ili točnije što me služi tu sam najveći kritičar... OD MS-a do BMW-a. Nisam davao od 1 do 5 ocjenu veću od 1 jednom dijelu Windows Insider programu jer nema drivera za LPT port... i onda dođoše i i driveri i email od MS-a.

Rekoh "hvala, sad će te dobiti i moju ocjenu".



PS za sve: Tko nema Win 11 ili pitanje o istome... nema što tražiti u ovom dijelu foruma.

15 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
.. jer nema drivera za LPT port... i onda dođoše i i driveri i email od MS-a.

..

 -dobro je kad odgovore.. a praktičnije je kad ne ovisiš o drugima, pa pronađeš sam što trebaš.. sve je i dalje dostupno u ms-win katalogu ali moraš znati što tražiš, chip-verziju .. nije baš pregledno ali radi, tj driver je driver, 'samo' je problem pribaviti pravi (jedini) + da ima podršku za os tj ako je intaller-exe ovisan, po tome su bolji obični 'inf-text'.. ili katalog-cab (ista stvar u drugom obliku).

-ovisno o uređaju, ponekad moraš proći desetak na ćoravo dok ubodeš pravi, tad ga imaš, spremiš.. radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
neaktivan
offline
Windows 11

Very nice very nice

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 22:14 (Talaba).
 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Windows 11

Prvu isajder verziju intalirao bez problema samo da probam i vratio na win 10, I sad ovu zadnju neda da instaliram zbog procesora, znaci koristim win 10 do daljnjeg,

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže.. 

Ali sa tim tvojim "Instalirao sam win11 u virtualku još jednom friško"... možeš lagano završiti što se mene tiče karijeru Insider programa Windowsa... ali pustit ćemo te još malo.
 

 

 Karijeru???Kakvu karijeru lol?Pa korištenje win11 bilo to na pravoj mašini ili virutalnoj je potpuno ista stvar.

 

Ponašaš se kao da si jedan jedini izabrani među milijunima ljudi koji je uspio upasti u insider program, a mogu se kladiti da nisi ni jedan jedini bug reporto Microsoftu osim što pišeš nama utjecaje kako ti 10godina stari photoshop troši 50mb rama na tvojoj 1tb ram mašini :D..

 

Sorry, niti se ne svađam s tobom niti želim u nekakve offtopice samo mi je full smješno.

 

Im out of here.

13 godina
offline
Re: Windows 11
AMD/Intel ljubitelj/mrzitelj, ovisno kakav mi je dan. :D
15 godina
offline
Re: Windows 11
ivicask kaže...
Envy kaže.. 

Ali sa tim tvojim "Instalirao sam win11 u virtualku još jednom friško"... možeš lagano završiti što se mene tiče karijeru Insider programa Windowsa... ali pustit ćemo te još malo.
 

 

(1) * * * Pa korištenje win11 bilo to na pravoj mašini ili virutalnoj je potpuno ista stvar.

 

(2) Ponašaš se kao da si jedan jedini izabrani među milijunima ljudi koji je uspio upasti u insider program, a mogu se kladiti da nisi ni jedan jedini bug reporto Microsoftu osim što pišeš nama utjecaje kako ti 10godina stari photoshop troši 50mb rama na tvojoj 1tb ram mašini :D..

 

(3) Sorry, niti se ne svađam s tobom niti želim u nekakve offtopice samo mi je full smješno.

 

(4) Im out of here.

(1)Nije. Kolega ti je točno odgovrio - nemaš pojma o OS-ovima.

(2)Jesam. Pogledaj sliku:

Zahvalnica od ne znam koje godine 2019/2020 i upast ću u MVP program za godinu dana.

(3) Offtopic/Ontopic. Izvoli pa se smij do sutra:

I ja gledam Photoshop zauzima 72,6 MB na ne 1TB RAM-a nego na 512 GB (2S konfiguracija) jer je 1 CPU isključen, što povlači pola memorijskog kontrolera.

(4) Hvala dragom bogu ili ti doviđenjaaaaa!

Vrati nam se kada budeš imao Windows 11.

 
Uređivano: PS: dodatni samo za tebe: 4,6 MB vuče PS6 u Win11 u idelu. I ja gledam i ne vjerujem!

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 13:29 (Envy).
15 godina
offline
Re: Windows 11
ihush kaže...
Envy kaže...
.. jer nema drivera za LPT port... i onda dođoše i i driveri i email od MS-a.

..

 -dobro je kad odgovore.. a praktičnije je kad ne ovisiš o drugima, pa pronađeš sam što trebaš.. sve je i dalje dostupno u ms-win katalogu ali moraš znati što tražiš, chip-verziju .. nije baš pregledno ali radi, tj driver je driver, 'samo' je problem pribaviti pravi (jedini) + da ima podršku za os tj ako je intaller-exe ovisan, po tome su bolji obični 'inf-text'.. ili katalog-cab (ista stvar u drugom obliku).

-ovisno o uređaju, ponekad moraš proći desetak na ćoravo dok ubodeš pravi, tad ga imaš, spremiš.. radi.

Nije moglo vjeruj mi. Znao sam prije 15-tak godina ukucati serijski broj na Chipu i jedna stranica je davala infomaciju koji je driver potreban. (ne sjećam se stranice a ako tko ju se sjeća neka javi) Sjećam se to u masovno ugrađivane PCI zvučnih kartica - dok ne zaviriš u brojeve i slova na samom chipu ta neće propjevati.

Imam jednu PCI karticu sa dodatnih 5 USB 2.0 portova (jedan Interni) - ta (a pisali smo o tome ovdje, VIA-ina nekakva) nije nikome htjela raditi. Još uvijek čuvam kutiju od nje.

A što se tiče mog "radnog konja" ili točnije HP2100 laserjeta starog tačno 10 minuta nakon velikog praska, radio je kao što ga i zovem - radni konj. Ali dođe jedan Build i printer za kojeg postoje driveri i za veš mašinu - ni da čuje. Ja samo lupao ocjenu 1 i rekao "nema pozitivne ocjene niti preporuke dok LPT ne sredite". I da li je od MS-a ili od MVP-ovaca dobijen mail.. meni čudno jer znam da neće ništa u pisanom obliku da ostave.. ali valjda su se pohvalili sa tim.

Bez zezancije MS je planet za sebe naspram Googla kao SW kompanija. A i MS znam na vole dočekati kada mi ide na nerve. ;-D

15 godina
offline
Re: Windows 11
Envy kaže...
..

Uređivano: PS: dodatni samo za tebe: 4,6 MB vuče PS6 u Win11 u idelu. I ja gledam i ne vjerujem!

.

 -ako kog zanima, objašnjenje (''čuda'') .. ps, za defautno a4-300dpi 32bit boja, traži 2,8mb .. ostalo je gui. .. sve iznad tog je dodatna protrošnja, npr history-undo i điđamiđe :)

 

Envy kaže...
..

.. Sjećam se to u masovno ugrađivane PCI zvučnih kartica - dok ne zaviriš u brojeve i slova na samom chipu ta neće propjevati.

..

- naravno da moraš znati sve 'brojeve i slova'.. tako se traži, tad se može pronaći sve. Jedina razlika što s nekim chipovima ne možeš info-soft nego moraš fizički pronači oznaku.

- a 15 god je kao da kažeš da nije bilo struje u kamenom dobu.. + treba znati što+kako+gdje itd kad se traži, tad je sreća ili pomoć ms-tima manji faktor :)

- sve što je ikad postojalo kao driver, jedino mjesto online osim opskurnih arhiva ili privatnih kolekcija, je ms-katalog.. i 100% ima baš sve što možeš zatrebati a jedini problem je što baš moraš znati 'brojeve&slova' jer postoje 'isti' slični-generički driveri za stotine 'istih' kontrolera pa i kad su identični važno je tko ga proizvede, tj i to je dio stringa-drivera pa ga recimo 'ne prepozna' i odbije tj installer ne napravi ništa mada bi driver bio ok. .. zato to moraš znati, pa ako treba i natjerati ga :)

 

*

katalog + info. .. deviceID, digital signature, whql = authcode. .. dok se inf-file svodi na desni klik-install.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Windows 11
Envy kaže...

I ja gledam Photoshop zauzima 72,6 MB na ne 1TB RAM-a nego na 512 GB (2S konfiguracija) jer je 1 CPU isključen, što povlači pola memorijskog kontrolera.

(4) Hvala dragom bogu ili ti doviđenjaaaaa!

Vrati nam se kada budeš imao Windows 11.

 
Uređivano: PS: dodatni samo za tebe: 4,6 MB vuče PS6 u Win11 u idelu. I ja gledam i ne vjerujem!

 

 Idi na Details tab i dodaj kolonu Working set (memory), za mnoge aplikacije je znatno merodavnija od onog što se po defaultu prikazuje.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: Windows 11

Izvoli:

 

5,228 K !!!

Ima još jedan proces gore a on je 272 K !!!


I hvala na svakom dotanom izvoru znanja. 

16 godina
online
Windows 11

Nisi uključio kolonu koju sam ti rekao - Working set (memory).

 

Evo ti primera sa Windows 10:

 

Šta na stranici processes prikazuje Task Manager za VMWare koji upravo vrti Windows 11:

 A evo šta prikazuje na Details tabu, uporedi kolone Memory (active private working set) koju si ti pogledao i Working set, na koju želim da skrenem pažnju:

 

 S obzirom na to da je ta VM upravo aktivna, jasno je koja kolona zapravo prikazuje stvarno zauzeće RAM-a (i ako bih ugasio VM, zauzeće memorije prikazano na Performance tabu bi palo za 4GB).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 11
Ivan(4) kaže...

Nisi uključio kolonu koju sam ti rekao - Working set (memory).

 

Evo ti primera sa Windows 10:

 

Šta na stranici processes prikazuje Task Manager za VMWare koji upravo vrti Windows 11:

 A evo šta prikazuje na Details tabu, uporedi kolone Memory (active private working set) koju si ti pogledao i Working set, na koju želim da skrenem pažnju:

 

 S obzirom na to da je ta VM upravo aktivna, jasno je koja kolona zapravo prikazuje stvarno zauzeće RAM-a (i ako bih ugasio VM, zauzeće memorije prikazano na Performance tabu bi palo za 4GB).

Evo... za samo tvoje snene uši (Colonia je u pitanju):

  

Nw znam što nema slike piše ovako:
Working Set (memorry) 56,924 K a Memory (active private wotking set) 7,228 K

Damir je User.. pa nije ga teško pronaći na FB.. ili na bilo gdje!
A hvala ti na ovim informacijama... jer ne patim od istih (moja količina RAM-ja je basnosovna) više na druge srvari. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.8.2021 10:06 (Envy).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 11 - problemi, Windows 11 - općenito
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice