Opća nestašica IT robe

poruka: 43
|
čitano: 11.592
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Pozdrav,

 

jeste primijetili kako nedostaje robe?

 

Danas pajdaš javi, na NAS-u crkava disk...

 

OK, odem na Links stranice (sad u KC imamo Links i Vacom), pohrana podataka - nema diska niti jednog, nema SSD-a niti jednog - osim vanjskih ?!?!?

 

Koji kukuruz ?????

 

Veli mi žena, Kinezi odgodili isporuku TV-a za travanj, do tada ništa, sve što su joj trgovački lanci najavili povrat neprodanih TV-a - otkazali i trže dalje kaj imaju...

 

Ne znam, sve mi se čini da tjeranje mak na konac Amera spram Kine, nagomilavanjem kontejnera i sprečavanjem prijevoza robe na taj način, svi plaćamo...

 

I nakon Trumpa - Trump ?!?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe

ups, krivo gledao...

 

Hvala, idem javiti kolegi....

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Opća nestašica IT robe

paaa rekao bih "još uvijek", ne opet..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Ja sve skupa vidim (Links webshop) više od 100 diskova, što SSD što HDD.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Opća nestašica IT robe

Dali je moguć scenario u prepucavanju Amera i Kineza da EU donese neku odluku u kojoj bi našli način da sami naprave Silicisku dolinu u kojoj će opskrbljivat EU market.

Ionako veliki igrači određuju pravila igre u kojoj jedini predmet rasprava je bilanca, međutim krajni korisnit nebi trebao postat nekakva roba i predmet pregovora ispod stola.

Dali bi trebao bit interes pa robe mogu nesmetano doć do krajnjeg korisnika ili pak alat kojim se trnutno služimo prestavnja potencijalan problem,neznam.

 

Prije neki dan sam probao nać nekakav zadovoljavajuć 17 inchi laptop (jasno da nije intel, i ne nužno ne mora bit zadnji ryzen u pitanju) odgovor trgovca je nemorate se trudit to prežit u dućanu, probajte na njuškalu to nać. Da i bio je u pravu... 

Tako da, evo pitanja šta vi mislite o mojoj prvoj rečenici, dali je moguće da EU donese uredbu u kojoj će probat opskrbit EU ili je to samo bacanje 'bisera'.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2021 11:32 (lizard_ago).
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Opća nestašica IT robe

Obzirom da sam nedavno kupovao laptop za skolarca mogu samo rec da cijena i ponuda nije normalna...  Dakle laptop bez integrirane graficke je minimalno 5k kn...  A da ima prihvatljivu graficku 1650 minimalno 6k kn...  Cijene grafickih su isle u nebesa samim time laptopi su nikakvi tako da podhitno zabranitinanje tog jebenog bitcoina... Porez na budale... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
lizard_ago kaže...

Dali je moguć scenario u prepucavanju Amera i Kineza da EU donese neku odluku u kojoj bi našli način da sami naprave Silicisku dolinu u kojoj će opskrbljivat EU market.

Ne u realnom roku. Iliti bar desetak godina, ako ne i više, plus što ne bi utjecalo na cijene (HW je roba male zarade i u EU je preskupa za proizvodnju, o razvoju da ne govorimo).

Horatio_Hornblower kaže...

Obzirom da sam nedavno kupovao laptop za skolarca mogu samo rec da cijena i ponuda nije normalna...  Dakle laptop bez integrirane graficke je minimalno 5k kn...  A da ima prihvatljivu graficku 1650 minimalno 6k kn...  Cijene grafickih su isle u nebesa samim time laptopi su nikakvi tako da podhitno zabranitinanje tog jebenog bitcoina... Porez na budale... 

Nije samo rudarenje, problem je nastao odmah nakon početka korone i masovnog home officea.

Recimo, meni je doma aktivno pet računala istovremeno plus mobiteli. A koliko je firmi naručivalo i koliko me ljudi tražilo opremu to je prestrašno.

6 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Stric_Jura kaže...

Pozdrav,

 

jeste primijetili kako nedostaje robe?

 

Danas pajdaš javi, na NAS-u crkava disk...

 

OK, odem na Links stranice (sad u KC imamo Links i Vacom), pohrana podataka - nema diska niti jednog, nema SSD-a niti jednog - osim vanjskih ?!?!?

 

Koji kukuruz ?????

 

Veli mi žena, Kinezi odgodili isporuku TV-a za travanj, do tada ništa, sve što su joj trgovački lanci najavili povrat neprodanih TV-a - otkazali i trže dalje kaj imaju...

 

Ne znam, sve mi se čini da tjeranje mak na konac Amera spram Kine, nagomilavanjem kontejnera i sprečavanjem prijevoza robe na taj način, svi plaćamo...

 

I nakon Trumpa - Trump ?!?

 razgovarao sam sa ekipom koja radi u Ri i navodno se sprema poskupljenje svega (sa koronom je sav prijevoz je isao 3x gore) - bar mi tako kazu

 

za sad - kupujemo dok ima :D

NULL!=NULL
13 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Nekad si u Pevecu mogao kupiti jeftinjaker laptop za 2000kn, ono za internet i skype/zoom, danas ispod 3000kn ništa. Proc koji sam kupio prije skoro 2 godine sad košta sto i nešto kuna više u dućanu. Čudna vremena.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Opća nestašica IT robe

Prije si sa 4000kn mogao kupit laptop sa nvidia gt 840m ili 940m a sad mozes dobit intel uhd ili amd vega 3...

Jbg ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Opća nestašica IT robe

S tim da su to bili debeli laptopi sa HDReady rezolucijom,

a danas za 550€ dobijes sa Ryzenom, 8GB RAM, 512GB SSD, FHD i Radeon

integriranom karticom, koja je 5-6x brza od 940/840m, te baterija traje bar 10x duze nego kod tih starih laptopa,

a za debljinu, tezinu laptopa i zagrijavanje da ne govorim. Plus naravno HDReady rezolucija koja je po meni najvaznija na laptopu.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Nije skoro ni bitno kakvi su bili, debeli ili mršavi, s ovim ili onim unutra. Onda je to bila ta tehnologija koja je bila na raspolaganju, danas je neka druga tehnologija. Pričam o principu, i danas bi se dao napraviti laptop ekvivalent specifikacijama kakve su imali ti jeftinjakeri u odnosu na skuplje modele, pa bi tako danas neki laptop imao neki jeftini celeron s 4 jezgre, integriranu vga, normalan ips monitor, 4-8gb rama, bez pržilice, s puno usb-a i nekom običnom kamerom...nek baterija traje samo 1.5 sat, koga briga. Ionako su uglavnom takvi laptopi na punjačima, a zamjenske baterije su lako dostupne. 

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Opća nestašica IT robe

i3 oko 3k

i5 oko 5k

i7 oko 7k 

Uvjek bilo sad 

 

i3 oko 5k

i5 oko 7k

i7 oko 10k 

Opća nestašica IT robe

Da, gledam Elipso u Rijeci i imaju samo Matebook laptop. I to je sve što imaju od laptopa u obje poslovnice. Vjerujem i druga roba također, ali nije mi bila potrebna.

 

 

Ali nije samo nestašica IT artikala. Bio sam u Intersportu i nemaju niti jedne jedine planinarske hlače za muškarce. Doslovce niti jedne jedine nisu imali. Ne kužim na tako velikom prostoru pa da nemaju.

Na kraju sam otišao do Decathlona i uzeo, ali i oni u zadnje vrijeme više nemaju nego što imaju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Opća nestašica IT robe

Da, već neko vrijeme je jasno da ide prema tome, lagano lagano se već mjesecima lageri stanjuju, a negdje lani oko 10og mj je bio i nešto veći i nagliji rez, i od tad ide i dalje samo na lošije. Nekih tinti i tonera nema već mjesecima, kad mi netko naruči 10 istih laptopa rijetko ih je moguće nabavit, i ne govorim od istog dobavljača, nego rijetko ih je moguće uopće nabavit 10 istih, čak i sa 5 istih je često problem. 

Rutera nekih jačih ima sve manje, izbor pada, lageri se prazne a nova roba ili dolazi sve sporije ili neka više ni ne dolazi uopće. Cijene transporta iz Kine i Tajvana su porasle i produljile se drastično, iskreno još se i prilično dugo sve dobrio pokrivalo s raznih zaliha, ali ima već nekoliko mjeseci kad je ta pipa ili prešla na kapanje ili potpuno presušila, kako za koje artikle. Naravno nije tako sa svim artiklima, ali sa puno ih je takva ili slična situacija.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Nema nestašice nikakve osim HDET komponenti kao što je Ampere grafičkih.. ostalog svega ima k'o blata.
Gledam neki dan i evo sad isto.. neki President Day Sale.. za 70 USD 24" IPS monitor, za Black Friday jedan 24" IPS bio 60 USD.

Jedan problem je bio privremen zbog čega polovna roba kao što je ThinkPad laptopi idu na gore iako su stari 8+ godina.. ali to je zato što se svijet pribojavao novog lockdowna.

 

A drugi problem je što smo i mi postali malo umaženi... sada odjednom želimo 4K rezolucije + i konzolu ono tipa "neka se nađe.. pa miš "markirani" tipa Corsair i sl.

Kad se svi "izbodemo" (hipotetički scenarij) pa Covid nestane puno toga će se promjeniti u svijetu. Meni više nije zanimljivo ići u kino jer doma imam primjerice 75" TV koji kada pustim 4K od 100GB imam bolji feeling nego u kinu.
Nije mi ni zanimljivo u bašte i restorane.. sada mi je šetnja parkovima i planinana zanimljivija.. itd itd.. Za 2 godine puno toga će se promjeniti.

Moj PC  
0 8 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Envy kaže...

Nema nestašice nikakve osim HDET komponenti kao što je Ampere grafičkih.. ostalog svega ima k'o blata.
Gledam neki dan i evo sad isto.. neki President Day Sale.. za 70 USD 24" IPS monitor, za Black Friday jedan 24" IPS bio 60 USD.

Jedan problem je bio privremen zbog čega polovna roba kao što je ThinkPad laptopi idu na gore iako su stari 8+ godina.. ali to je zato što se svijet pribojavao novog lockdowna.

 

A drugi problem je što smo i mi postali malo umaženi... sada odjednom želimo 4K rezolucije + i konzolu ono tipa "neka se nađe.. pa miš "markirani" tipa Corsair i sl.

Kad se svi "izbodemo" (hipotetički scenarij) pa Covid nestane puno toga će se promjeniti u svijetu. Meni više nije zanimljivo ići u kino jer doma imam primjerice 75" TV koji kada pustim 4K od 100GB imam bolji feeling nego u kinu.
Nije mi ni zanimljivo u bašte i restorane.. sada mi je šetnja parkovima i planinana zanimljivija.. itd itd.. Za 2 godine puno toga će se promjeniti.

 Svakako ima nestašice robe, i to poprilično stvari...

Počevši od najbanalnijih tinti za printere...evo ono što se recimo traži na dnevnoj bazi HP tinte 652 crne. Nema crne, nema originala. Već dulje vremena, nema. Dolazak odgađan već više puta...

Laptopa - pogledaj izbor sad i usporedi ga sa pred 8 mjeseci, razlike drastične. Tonera nekih isto uopće nema, nekih ima naravno. Procesora isto.

Grafe ni ne računam u to sve zbog drugih okolnosti. I ne radi se nikako o 4K rezolucijama, i ne znam čemu. Jer još ćeš prije nać skuplji laptop nego najprodavaniju kategoriju "malo za posao i po doma" u rangu 3000-4000kn, tavih ima najmanje trenutno dostupnih. Ne kažem da ih nema uopće, kao HP652 crne tinte npr, ali ih ima drastično manje nego prije. I to nije zato jer proizvođači ne žele prodati, nit zato što se trgovcima više neda trgovati.

 

EDIT: I naravno ne govorim o USA tržištu, dostupnost u USA nije baš neko mjerilo dostupnosti u EU. Što možemo vidjeti i po cjepivu, jel, ne samo po IT stvarima. Ne znam kakvo je stanje u USA, iako monitora ima i kod nas, nisam primjetio nestašicu, ove stvari o kojima govorim je roba koju me traže na dnevnoj bazi i koje je prije bilo na lopate a sada je nema ili je ima na kapaljku.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2021 14:14 (miki1981).
15 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
miki1981 kaže...
Envy kaže...

Nema nestašice nikakve osim HDET komponenti kao što je Ampere grafičkih.. ostalog svega ima k'o blata.
Gledam neki dan i evo sad isto.. neki President Day Sale.. za 70 USD 24" IPS monitor, za Black Friday jedan 24" IPS bio 60 USD.

Jedan problem je bio privremen zbog čega polovna roba kao što je ThinkPad laptopi idu na gore iako su stari 8+ godina.. ali to je zato što se svijet pribojavao novog lockdowna.

 

A drugi problem je što smo i mi postali malo umaženi... sada odjednom želimo 4K rezolucije + i konzolu ono tipa "neka se nađe.. pa miš "markirani" tipa Corsair i sl.

Kad se svi "izbodemo" (hipotetički scenarij) pa Covid nestane puno toga će se promjeniti u svijetu. Meni više nije zanimljivo ići u kino jer doma imam primjerice 75" TV koji kada pustim 4K od 100GB imam bolji feeling nego u kinu.
Nije mi ni zanimljivo u bašte i restorane.. sada mi je šetnja parkovima i planinana zanimljivija.. itd itd.. Za 2 godine puno toga će se promjeniti.

 Svakako ima nestašice robe, i to poprilično stvari...

Počevši od najbanalnijih tinti za printere...evo ono što se recimo traži na dnevnoj bazi HP tinte 652 crne. Nema crne, nema originala. Već dulje vremena, nema. Dolazak odgađan već više puta...

Laptopa - pogledaj izbor sad i usporedi ga sa pred 8 mjeseci, razlike drastične. Tonera nekih isto uopće nema, nekih ima naravno. Procesora isto.

Grafe ni ne računam u to sve zbog drugih okolnosti. I ne radi se nikako o 4K rezolucijama, i ne znam čemu. Jer još ćeš prije nać skuplji laptop nego najprodavaniju kategoriju "malo za posao i po doma" u rangu 3000-4000kn, tavih ima najmanje trenutno dostupnih. Ne kažem da ih nema uopće, kao HP652 crne tinte npr, ali ih ima drastično manje nego prije. I to nije zato jer proizvođači ne žele prodati, nit zato što se trgovcima više neda trgovati.

 

EDIT: I naravno ne govorim o USA tržištu, dostupnost u USA nije baš neko mjerilo dostupnosti u EU. Što možemo vidjeti i po cjepivu, jel, ne samo po IT stvarima. Ne znam kakvo je stanje u USA, iako monitora ima i kod nas, nisam primjetio nestašicu, ove stvari o kojima govorim je roba koju me traže na dnevnoj bazi i koje je prije bilo na lopate a sada je nema ili je ima na kapaljku.

Izvoli:
Pretraga za HP652 - OLX.ba

Pošalji mi svoje podatke ako želiš da ti preko busa dobacim ovu tintu. I to ne kupuje nitko jer zamjenskih ima more. Ja ti govorim lično svoja iskustva.. da naravno da nema izbora svih 500 laptopa od Asusa ili Lenova sada kada to želimo, a kada nismo želili imali smo.. (gle ironije).

Nešto sasvim drugo je paper launch kao što je bio 4800H AMD za Laptope i sl.. a ti ako nešto želiš od 4k EUR ostavi kaparu i ja mislim da će ti ljudi padobranom dostaviti.

Inače u tijeku pandemije (nije IT) ali jest AC, kada je sve bilo LockDowno.. mi smo za 2 sedmice dobijali pumpice za odvod kondeza.

Naravno da fali robe kao što je 3060Ti pod MSRP cijenom ili generalno PS5-ice.. ali da sam ja neki CEO tog Sony Entertainment odjela, u roku "sada" bi AMD dobio nogu, a Procesor i GPU bi mi radio Intel.. on barem može 10nm FinFET-om podmiriti sve 4 naseljene galaksije u svemiru.. a to što Apple dobije od TSMC-a koliko želi 5nm čipova a sa druge strane Sony ne može svoj PS5 sastaviti nek se malo u Sonyu zašitaju.. da im sledeći potez ne bude prodavanje studija.

Zaključak.. i jeste i nije nestašica kako koje robe u svijetu IT-a... pogledaj ispočetka ovaj post pa vidi kako se malo zeznuo kolega.. ima svih vrsta HDD-ova i SSD-ova.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Envy kaže...

Izvoli:
Pretraga za HP652 - OLX.ba

Pošalji mi svoje podatke ako želiš da ti preko busa dobacim ovu tintu. I to ne kupuje nitko jer zamjenskih ima more. Ja ti govorim lično svoja iskustva.. da naravno da nema izbora svih 500 laptopa od Asusa ili Lenova sada kada to želimo, a kada nismo želili imali smo.. (gle ironije).

Nešto sasvim drugo je paper launch kao što je bio 4800H AMD za Laptope i sl.. a ti ako nešto želiš od 4k EUR ostavi kaparu i ja mislim da će ti ljudi padobranom dostaviti.

Inače u tijeku pandemije (nije IT) ali jest AC, kada je sve bilo LockDowno.. mi smo za 2 sedmice dobijali pumpice za odvod kondeza.

Naravno da fali robe kao što je 3060Ti pod MSRP cijenom ili generalno PS5-ice.. ali da sam ja neki CEO tog Sony Entertainment odjela, u roku "sada" bi AMD dobio nogu, a Procesor i GPU bi mi radio Intel.. on barem može 10nm FinFET-om podmiriti sve 4 naseljene galaksije u svemiru.. a to što Apple dobije od TSMC-a koliko želi 5nm čipova a sa druge strane Sony ne može svoj PS5 sastaviti nek se malo u Sonyu zašitaju.. da im sledeći potez ne bude prodavanje studija.

Zaključak.. i jeste i nije nestašica kako koje robe u svijetu IT-a... pogledaj ispočetka ovaj post pa vidi kako se malo zeznuo kolega.. ima svih vrsta HDD-ova i SSD-ova.

 Hvala, ali znaš li da ako to želim uvesti da moram uvoz raditi, jer oni nisu u EU. Znači uvoz, špeditera i tako po redu. Ne treba mi ih toliko da bi mi se to isplatilo, međutim to što ih ima u bih i dalje ne mijenja činjenicu da ih kod domaćih i onih u EU dobavljača kod kojih sam gledao i s kojima radim nema. Niti jednog, a kamoli 50ak komada.

I nije točno da da ne kupuje nitko jer zamjenskih ima more, konkretno za 652 modele mene 90% kupaca traži original, možda i više od 90%. Za puno modela se traže zamjenski, to je istina, ali za 652 se gotovo uopće ne traže zamjenski. ALi opet...652 zamjneskih isto nema, barem ne kod naših dobavljača. Ne znam za izvan EU.

Već mjesecima stiže, poglavito za black govorim ali ih nikako nema, upravo ovih dana se očekuju pošiljke posvuda, ali generalno manje od potražnje, i to osjetno manje od potražnje i rezervacija, a kad će sljedeće isporuka nakon toga se još ne zna.

Paper launch ja nisam ni spominjao, hdd, ssd ja isto nisam spominjao, to je spomenuo kolega s početka, i da, zafrknuo se. Ja ti govorim o onome što mi se traži na dnevnoj bazi, ne u USA, ne u BiH, nego kod mene, u HR, laptopa, najobičnijih, u klasi, mogu i proširiti, od 2000-5000kn koja je zadnjih nekoliko godina puna ko šipak od pred cca 5 mjeseci je spala na užasno malen broj primjeraka i modela, govorim o dostupnima. Narudžbe od 5 istih komada koje su prije bile nazovi prvog dobavljača, javi da trebaš, on isporuli i stvar riješena sada ide zivkanje 10 dobavljača da nađem od 3 dobavljača da mi skupe 5 istih komada ukupno. Nekad ni ne uspijem, pa ne bude 5 istih nego 5 sičinih laptopa. To su sve situacije koje u zandjih 10 godina nisu postojale. Dakle nestašica je evidentna. Nestašica potpuno uobičajenih stvari. Opet ja ne govorim ni ne spominjem paper laucheve, ni grafičke kartice. Nego uobičajene laptope, uobičajene tinte, uobičajene tonere, webkamere da ni ne spominjem, iako su se one mlo oporavile, ali kreću sada sa cijenama 3x u odnosu na prije za isti ili lošiji model itd.

Zaključak...svakako je nestašica određene IT robe na tržištu EU, a to je ono što sam i na početku rekao.

 

EDIT: ovo boldano, ne razumijem odakle takav zaključak? Pa više su se prije prodavali nego što se sada traže, iltiga sada se nešto manje traže nego prije, ali ni takvu malo smanjenu potražnju se ne može nahraniti...dakle opet je zaključak da je nestašica te robe na ovom tržištu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2021 15:09 (miki1981).
15 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Gle, kolega Stric_Jura je otvorio post zbog toga-i-toga i kada je vidio da je pogriješio (da - tko radi taj i griješi) ispravio se (što malo tko ovdje to radi radi ponosa).

Dakle daj da donesemo neki zaključak.

Kako sam ja dobio Logitech Z-5500 to je knjiga da se ispriča.. na kraju je bilo da se preko stola svađam sa ženom tipa "halooo imate li Vi Logitech tastaturu" ona: "imamo", ja: "imate li Vi logitech miš" Ona: "imamo".. evo vam pare i naručite mi.. bilo mi je stalo da su na kraju poslije 3 sedmice pitali da li mogu da otvorim kutiju (jer je bila ogromna) da oni vide kakvi su to zvučnici.

Dakle ako ti je nešto stalo do toga ćeš doći. I da - postali smo umaženi.. moraš svako malo naručitavit po koliko 5 crniih a 500 bi ti bilo previše... I ja sam prošle godine u jednoj firmi dok sam radiio suočavao se sa sličnim problemom.. da ljudi svake sedmice naručuju neke sitne gluposti pa onda moraš tri kombija svaki dan po cijelo BiH uzduš i poprijeko slati.

Ovo Boldano "sada" govorim za Sony jer kada su mogli da prodaju konzolu po MSPR cijeni nisu imali.. sada kako koja zaliha dođe sve se proda. Bilo je to zlatno vrijeme da Sony bukne ali kao kruh kada u njega prije pečenja ubaciš kvasac.

Sada da li je nestađica robe ili nije.. ajde nećemo nikakve zaključke donositi. Evo piva bolje je 

PS: Bio mi otvoren ovaj "post" ali nisam kliknuo na Pošalji pa mi bilo šteta da ne završimo u dobrom tonu ;-)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe

da opriisnažim - totalno sam pogriješio za svoj slučaj, ali...

 

robe zbilja ima manje - mi čekamo standardizirane uredske Dell laptope 40-50 dana!! ništa specijalno, biraš veličinu, 13-14-15" , i5, 16 GB, 256 GB SSD...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Envy kaže...

Gle, kolega Stric_Jura je otvorio post zbog toga-i-toga i kada je vidio da je pogriješio (da - tko radi taj i griješi) ispravio se (što malo tko ovdje to radi radi ponosa).

Dakle daj da donesemo neki zaključak.

Kako sam ja dobio Logitech Z-5500 to je knjiga da se ispriča.. na kraju je bilo da se preko stola svađam sa ženom tipa "halooo imate li Vi Logitech tastaturu" ona: "imamo", ja: "imate li Vi logitech miš" Ona: "imamo".. evo vam pare i naručite mi.. bilo mi je stalo da su na kraju poslije 3 sedmice pitali da li mogu da otvorim kutiju (jer je bila ogromna) da oni vide kakvi su to zvučnici.

Dakle ako ti je nešto stalo do toga ćeš doći. I da - postali smo umaženi.. moraš svako malo naručitavit po koliko 5 crniih a 500 bi ti bilo previše... I ja sam prošle godine u jednoj firmi dok sam radiio suočavao se sa sličnim problemom.. da ljudi svake sedmice naručuju neke sitne gluposti pa onda moraš tri kombija svaki dan po cijelo BiH uzduš i poprijeko slati.

Ovo Boldano "sada" govorim za Sony jer kada su mogli da prodaju konzolu po MSPR cijeni nisu imali.. sada kako koja zaliha dođe sve se proda. Bilo je to zlatno vrijeme da Sony bukne ali kao kruh kada u njega prije pečenja ubaciš kvasac.

Sada da li je nestađica robe ili nije.. ajde nećemo nikakve zaključke donositi. Evo piva bolje je 

PS: Bio mi otvoren ovaj "post" ali nisam kliknuo na Pošalji pa mi bilo šteta da ne završimo u dobrom tonu ;-)

 Ovo žuto - između 5 i 500 je velika razlika. Ali ako naručim onaj jedan kom koji je tamo bio dostupan i na njega platim sve troškove uvoza i špeditera, logika nula. 

Ovo zeleno - ja ne moram donositi zaključke jer vidim u praksi, svakodnevnoj, definitivno je nestašica robe. U mom poslu trenutno živim nestašicu određene IT robe, i nisam to samo ja, i hrpa kolega je u istoj situaciji.
Kod tebe možda nije, ti je možda ne vidiš, ne priznaješ, sve je to ok. Ali iz mog stajališta, je definitivno nestašica robe, kako god da okreneš, i nije vezana uz to što bi netko naručio 5 kom nečega svakih 3 dana a ne 500 odjednom, ni uz to što netko baš sad mora imati 4k ne znam šta, a sa konzolamanemam uopće doticaja kroz prodaju, samo kroz čišćenja i sjelomično servise, tako da u tom dijelu neznam kakva je situacija sa dobavljivošću.

Ali za stvari s kojima sam u doticaju kroz prodaju znam kakva je situacija i za dosta njih je nestašica.

11 godina
neaktivan
offline
Opća nestašica IT robe

Ono cega ima ima cijenu ko apollo 11...

Gore sam napisao pa sam vidio odgovor znaci 4000 kn je bio laptop sa i3 840m 1tb hdd i 4gb rama... 

Danas tome bio ekvivalent i3 256gb ssd 8gb rama i 3060  i kostao bi 8000 kn ako povucemo neku paralelu... 

Dakle cijene su duple a da ne govorim da je taj acer bio cili od aluminija i imao je premium feeling za te pare... 

Danas kad sam kupio neki hp od 4000 kn izgleda plasticno jeftino i kad to vidis nemam povjerenja u kvalitetu... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Ok, rasprava se zahuktala, ali pa, zar nije to standardno na tržištu, da cijene stlano rastu svemu?? Nekad je golf4 bio ispod 100000, sad je golf7/8 150000. Top end iphone je bio 6000, sad je 12000... Nasreću, prije 20 god, 130cm crt flatron je bio 100000kn, sad dobiš braviu za 10000kn... Mene osobno ta situacija s ps5 najviše iritira, jer ispada ko da kupuješ robove, pa čekaš od švercera kad dolazi brod... Ali, nedam se ja, odlučio sam da neću ni naručivat dok ne budu normalne zalihe, da si ga mogu kupit s police...

http://c2club.co.uk/showthread.php?306-My-baby...-**progress-update**/page3
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Kirian kaže...

Ok, rasprava se zahuktala, ali pa, zar nije to standardno na tržištu, da cijene stlano rastu svemu?? Nekad je golf4 bio ispod 100000, sad je golf7/8 150000. Top end iphone je bio 6000, sad je 12000... Nasreću, prije 20 god, 130cm crt flatron je bio 100000kn, sad dobiš braviu za 10000kn...

Rastu (inflacija, tehnologija itd.), no ne tako u kratkom roku i ne kod relativno slične opreme.

 

5 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Envy kaže...

...

Kako sam ja dobio Logitech Z-5500 to je knjiga da se ispriča.. na kraju je bilo da se preko stola svađam sa ženom tipa "halooo imate li Vi Logitech tastaturu" ona: "imamo", ja: "imate li Vi logitech miš" Ona: "imamo".. evo vam pare i naručite mi.. bilo mi je stalo da su na kraju poslije 3 sedmice pitali da li mogu da otvorim kutiju (jer je bila ogromna) da oni vide kakvi su to zvučnici.

....

 Ima ih jos za kupiti? Ja uzivam u njima vec 10tak godina ;)

15 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Posmatrač kaže...

* * *
....

 Ima ih jos za kupiti? Ja uzivam u njima vec 10tak godina ;)

Ne znam iskreno. Ako ima javi. Ja svoje trentno mogu prodati za 10-20% veću cijenu od cijene koju sam ja platio kada, sjećam se, nije ni bio PDV u BiH. + na tu cijenu Inflacija.
Nasljednik je kvaliteom zvvuka 96% orginala ali ostatko od daljinskog do kontrolera je očajan.

Naletim nekada na OLX-u u ali uvijek fali neki đavo.. ili sub, ili sateliti ili nešto deseto.

Sad preći na Behringer da se drma ne ulica nego cijelo naselje :D

Uređivano: Evo ih: Zvucnici Logitech Z-5500 - Kompjuteri - Zvučnici - Milići - OLX.ba Odo sutra da ih kupim.

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2021 19:48 (Envy).
5 godina
offline
Re: Opća nestašica IT robe
Envy kaže...
Posmatrač kaže...

* * *
....

 Ima ih jos za kupiti? Ja uzivam u njima vec 10tak godina ;)

Ne znam iskreno. Ako ima javi. Ja svoje trentno mogu prodati za 10-20% veću cijenu od cijene koju sam ja platio kada, sjećam se, nije ni bio PDV u BiH. + na tu cijenu Inflacija.
Nasljednik je kvaliteom zvvuka 96% orginala ali ostatko od daljinskog do kontrolera je očajan.

Naletim nekada na OLX-u u ali uvijek fali neki đavo.. ili sub, ili sateliti ili nešto deseto.

Sad preći na Behringer da se drma ne ulica nego cijelo naselje :D

Uređivano: Evo ih: Zvucnici Logitech Z-5500 - Kompjuteri - Zvučnici - Milići - OLX.ba Odo sutra da ih kupim.

 Uh ja sam svoje platio mislim oko 800 KM.... 250 km je super cijena.....

13 godina
offline
Opća nestašica IT robe

Znam da mi je šogor koji ima kompjutorski dućan rekao da kad je krenula škola na daljinu, i općenito sve ovo na daljinu (Zoom sastanci i sve ostalo) da su mu web kamere planule, i da ih nije bilo za naručiti. Isto s laptopima, odjednom je ne samo kod nas, nego i u svijetu, potreba za nekakvim laptopom s kojim možeš nešto online obavljati porasla preko 200%, možda je i u tome stvar s ovom nestašicom. A onda, naravno, zakon tržišta kaže da čim je veća potražnja, cijena će biti viša. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.3.2021 8:56 (guslac).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice