NAS za ured

poruka: 35
|
čitano: 24.126
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
NAS za ured

Tražim NAS za manji ured s par ljudi, međutim kod nas su u ponudi uglavnom stariji modeli.Stoga bih bio zahvalan ako netko ima preporuku za takav uređaj, koji nije samo za kućnu uporabu, a opet da nije ni skup.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: NAS za ured
Hrvoje001 kaže...

Tražim NAS za manji ured s par ljudi, međutim kod nas su u ponudi uglavnom stariji modeli.Stoga bih bio zahvalan ako netko ima preporuku za takav uređaj, koji nije samo za kućnu uporabu, a opet da nije ni skup.

Dosta popularni Synology na ovim prostorima, ili ako u firmi imaš serverski ormar nekakv slabiji rack server sa FreeNAS-om. Ili potpuni custom build.

9 godina
neaktivan
offline
NAS za ured

Točno to i ja tražim, trenutno se koristi seagate nas220 sa 2 3,5" diska od 1T u raid1 modu, ali očito da jedan disk odumire (nakon 4,5 godine rada) i počelo je žestoko štekati svima koji su na mreži ( a svi koriste program sa servera), pa gledam da bi mjenjao diskove u njemu, ili išao na novi nas sa SSD diskovima od nekih 180GB pošto je trenutno iskorišteno 90gb od 1TB pa nije potreban toliko veliki disk

ili bi bilo moguće staviti ssd diskove u neku 3,5" ladicu pa da se ne mijenja nas nego samo diskovi ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.11.2014 8:49 (Borko_00).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NAS za ured
Hrvoje001 kaže...

Tražim NAS za manji ured s par ljudi, međutim kod nas su u ponudi uglavnom stariji modeli.Stoga bih bio zahvalan ako netko ima preporuku za takav uređaj, koji nije samo za kućnu uporabu, a opet da nije ni skup.

Neki QNAP, samo je pitanje koji - koje opcije, kapacitet itd.

Borko_00 kaže...

Točno to i ja tražim, trenutno se koristi seagate nas220 sa 2 3,5" diska od 1T u raid1 modu, ali očito da jedan disk odumire (nakon 4,5 godine rada) i počelo je žestoko štekati svima koji su na mreži ( a svi koriste program sa servera), pa gledam da bi mjenjao diskove u njemu, ili išao na novi nas sa SSD diskovima od nekih 180GB pošto je trenutno iskorišteno 90gb od 1TB pa nije potreban toliko veliki disk

ili bi bilo moguće staviti ssd diskove u neku 3,5" ladicu pa da se ne mijenja nas nego samo diskovi ?

Nisam siguran da ćeš SSD-ovima nešto dobiti jer je tu bitniji NAS engine, CPU, RAM, problem je i NAS protokol (NFS/CIFS) koji nije čisti block protokol...

Pitanje je što ti i kako treba i gdje je "usko grlo".

11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za ured
Borko_00 kaže...

Točno to i ja tražim, trenutno se koristi seagate nas220 sa 2 3,5" diska od 1T u raid1 modu, ali očito da jedan disk odumire (nakon 4,5 godine rada) i počelo je žestoko štekati svima koji su na mreži ( a svi koriste program sa servera), pa gledam da bi mjenjao diskove u njemu, ili išao na novi nas sa SSD diskovima od nekih 180GB pošto je trenutno iskorišteno 90gb od 1TB pa nije potreban toliko veliki disk

ili bi bilo moguće staviti ssd diskove u neku 3,5" ladicu pa da se ne mijenja nas nego samo diskovi ?

Synology DS214

 

https://www.synology.com/en-global/products/DS214

 

Dva diska s kojima mozes napraviti raid, potentna kutijica, raditi ce godinama. (Moji DS107 iz 2006, DS209+ (2008) i DS711+(2010) su dan danas svi u pogonu i rade dan/noc bez prestanka).

 

Diskovi ... trebas NOVE diskove i onda zaista imas mir. Novi diskovi ne dolaze vise u nekim velicinama manjim od 500Gb ... Moj savjet ti je uzeti 2x2Tb WD red, staviti ih u raid 0 i prst u uho i uzivaj.

A kako to da je iskoristeno samo 90Gb? Znas da mozes osim programa, backupirati i kompletne masine na synology? Vjerojatno u firmi ima 10-ak racunala, pa sto ne napraviti backup na synology? Takodjer ga mozes iskoristiti i kao VPN server za rad od kuce ili ako je netko iz firme na terenu itd ...

 

Nema nista gore od neiskoristenih opcija na synologiju :)

*dobitnik i7-4790K!
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.11.2014 9:20 (Bastardo).
16 godina
online
NAS za ured

@Borko_00

 

To što ti se čini da disk(ovi) odumiru je samo dojam ili si ih provjerio ?

Ne znam kakav je taj Seagateov NAS odnosno kakav user-interface ima ali uvijek možeš izvaditi disk i provjeriti ga dijagnostičkim alatom proizvođača.

Smisao RAID-a bi trebao biti da sve i dalje nesmetano radi a ti samo dobiješ poruku (na mail ili u tom interfaceu) da je jedan disk u kvaru.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
NAS za ured

Do nedavno cca mjesec dana je uglavnom sve radilo ok, jedino ako su istovremeno 2-3 pristupali istom programu (recimo skladište) onda bi znalo štekati što je i bilo za očekivati, da bi jučer dobio poruku na mail da jean disk ne radi i onda je nastao opći haos jer je sve štekalo,resetiral sam nas, izvadio sam diskove, malo ispuhao, vratio i više nije bilo "greške" na disku, ali mi čudno da je stalno u recovering, dođe do 50% pa krene opet ispočetka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NAS za ured
Borko_00 kaže...

Do nedavno cca mjesec dana je uglavnom sve radilo ok, jedino ako su istovremeno 2-3 pristupali istom programu (recimo skladište) onda bi znalo štekati što je i bilo za očekivati, da bi jučer dobio poruku na mail da jean disk ne radi i onda je nastao opći haos jer je sve štekalo,resetiral sam nas, izvadio sam diskove, malo ispuhao, vratio i više nije bilo "greške" na disku, ali mi čudno da je stalno u recovering, dođe do 50% pa krene opet ispočetka.

Ako je jedan disk u kvaru normalno da je kaos jer je polje u degraded stanju. Gasi se cache (ako ga ima) itd.

Polje je RAID1, RAID5, RAID6?

Nema smisla sve što si radio - ako ga je proglasio mrtvim, izbaci disk, stavi novi, pričekaj rebuild.

9 godina
neaktivan
offline
NAS za ured

raid1 dva diska su unutra 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: NAS za ured
Borko_00 kaže...

raid1 dva diska su unutra 

Makni mrtav disk, stavi drugi, pričekaj rebuild (trajat će ako je polje puno), do tada korisnici neka ni ne pokušavaju raditi na tome.

9 godina
neaktivan
offline
NAS za ured

to mogu poslije 3 kad svi odu doma, imam jedan disk od 500g u rezervi, pa ću probati s njim ( ili mora biti isto od 1TB ko i ovaj unutra, makar nije tolko zauzeto ?)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za ured
Borko_00 kaže...

to mogu poslije 3 kad svi odu doma, imam jedan disk od 500g u rezervi, pa ću probati s njim ( ili mora biti isto od 1TB ko i ovaj unutra, makar nije tolko zauzeto ?)

Velicina mora biti identicna. Predlaze se takodjer i da je isti model radi performansi ...

*dobitnik i7-4790K!
16 godina
offline
Re: NAS za ured
Borko_00 kaže...

to mogu poslije 3 kad svi odu doma, imam jedan disk od 500g u rezervi, pa ću probati s njim ( ili mora biti isto od 1TB ko i ovaj unutra, makar nije tolko zauzeto ?)

Ako je polje (fizičko - logičko) od 1 TB, vjerojatno neće prihvatiti to. Samo je pitanje kako je složeno.

13 godina
offline
NAS za ured

Par stvari me muči kod synologya, pa ako netko zna odgovore bio bih zahvalan.

"Maximum shared folder sync tasks" je 2, pretpostavljam da se samo radi o 2 joba istovremeno, a ne 2 joba ukupno?

Time backup - isto pitanje kao i za shared folder

Postoji mail server, pretpostavljam da u slučaju kvara ima mogućnost slati mail upozorenja?

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za ured
Hrvoje001 kaže...

Par stvari me muči kod synologya, pa ako netko zna odgovore bio bih zahvalan.

"Maximum shared folder sync tasks" je 2, pretpostavljam da se samo radi o 2 joba istovremeno, a ne 2 joba ukupno?

Time backup - isto pitanje kao i za shared folder

Postoji mail server, pretpostavljam da u slučaju kvara ima mogućnost slati mail upozorenja?

 

Da, u oba slucaja se radi o 2 istovremena joba. Istovremeno samo 2, sto je vise no dosta.

Mail server kao takav je namjenjen da bude mail server. Znaci ako imas svoju domenu, podesis da ti syno bude glavni mail server. Mozes podesiti i mail forwarding pa npr gmail, outlook, yahoo i ostale mailove citati i slati direktno sa synologija.

Ono o cemu ti pricas su mail notifikacije. To ide i bez mail servera. Podesis syno da ti salje na mail/sms/skype poruke kada nesto nije ok.

*dobitnik i7-4790K!
11 godina
offline
NAS za ured

Pozdrav,

Da ne otvaram sad novu temu pitat ću ovdje...

Htio bi si pribavit jedan NAS sa 2 diska za po doma ali razmišljam i o nekom malo "jačem" NAS-u za firmu.

E sad, u firmi imam nekih 13 kompova i server koji se koristio samo za Office. Kako sad ima svaki komp svoj Office izbacio bi server i stavio u mrežu NAS jer mi treba samo za arhivu (većinom slike, video i dokumenti).

Jel NAS ograničen možda nekako brojem korisnika ili nešto? Jel uopće moguće to riješenje da NAS bude u mreži tako bez servera?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NAS za ured

..nisi baš na 'ti' sa serverima? Ako je samo file server, tad je skoro isto, nas je upravo to storage. Ali useri i tko zna što, pa i fileshare na PCju nude daleko više nego što to može prosječan firmware NASa.

-može, ali pitanje što sve server radi, nas može samo fileshare ili backup.. Gledajući cijenu nasa i pcja.. PC je bolji izbor, nas je jednostavniji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: NAS za ured

Da budem iskren, nisam na "ti" sa serverima ali nedavno sam se krenuo upoznavati.

Hoćeš reći ako imam računalo na mreži koje u sebi ima recimo 2 diska u raid-u, i onda sheram ljudima po mreži da je to bolje nego NAS?

15 godina
offline
Re: NAS za ured

osnovni fileshare može svaki PC-OS, server OS je nešto više, npr DHCP, Domain, web, print, mail,... itd. sve što ima ikakve veze s mrežom. Novije DLNA, media..

-probaj uguglati riječ server pa vidi koliko kombinacija kao iduća riječ dolazi...

 

NAS je samo NAS, kutija. Cijena takve kutije (bez diskova) je kao jeftikaner PC.. dok pravi server-brand košta nulu više s licencom ako je win (linux je free).

Što ti je od tog potrebno + znanje (i resursi). Da znaš što ti trenutno server radi, nebi ni postavio pitanje, jer bi tad znao dali NAS može ili ne zamijeniti ga, tako da je pitanje bilo hipotetsko... upozoravajuće da ne kreneš pogrešnim putem.

 

Raid, količina diskova itd su samo finese. Sporedno za 'teoriju' kao i 100-ili-1000 brzina mreže ali u radu ti nije svejdno sporo-brzo. Time i cijena, mogućnost NASa (npr jedna mrežna, dvije, GbE ili Fast, koliko diskova 1-2-3-4, kontroler, max veličina+ukupni kapacitet..). Tako da možeš kupiti kutiju NAS za 700kn, možeš za 1.700, može i za 5.700kn.. Ali pitanje što ti treba.

 

npr, normalno je u mreži imati server 'big-boss' za juzere, npr domain. Uz njega može biti i NAS. To ne isključuje jedno-drugo.. dok kućna upotreba radije ideš na kutijicu (dosta router ima mogućnost, kao i media playeri..)...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
NAS za ured

Što mislite o ovome?

Jel se isplati uzet?

Mislio sam se malo isprsit i uzet sa 4 diska jer znam da će mi jednog dana trebat... a i s ovim ne mogu dobit raid 5 . Ali za neku kućnu upotrebu mislim da je ok

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
NAS za ured

Jedno n00b pitanje.

Mogu li i kako NAS iskoristiti za hostanje virtualnih mašina? Mora li NAS podržavati iscsi? Performanse mi nisu toliko bitne, jer bi to bilo samo u svrhu učenja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NAS za ured

-iSCSI uopće nije stvar običnog storagea.. (nema veze s tvojim potrebama).

-storage je storage, što držiš gore je svejedno, jednako kao što je svejdno VMu dali držiš file na desktopu, C: -X: ili floppyju. Razlika može biti u brzini, sve ostalo je samo file. Storage nije OS/boot/sys disk, pa nema takvih briga ili koji FS se koristi.

 

-Kupnja NASa za navedeno? (hostanje VMa), može ali pitanje dali je optimalno. Za backup svakako, pa i za torrente možda.. ovako je sporedno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
NAS za kućnu upotrebu

Pozdrav svima u temi.
Već duže vrijeme razmišljam o kupovini NAS kućišta.
Ništa previše, za osvnog kućnog korisnika.


Najviše iz razloga što želim izbaciti HDD iz kućišta PC-a zbog vibracija i buke.

S druge strane želim omogućititi dijeljenje sadržaja u mreži za što mi je najpogodniji NAS.


Za osnovnog korisnika, preporučite mi najbolji:

D-Link DNS-320LW - 569,08 kn

Zyxel NSA320S - 688,88 kn

Synology DS115j - 814,94 kn

 

Ne treba mi ništa posebno, niti je na prvu bitan broj diskova. Najbitnije da me ne košta kao svetog Petra kajgana i da radi ono što mi treba.
Trenutno raspolažem s jednim WD Green SATA III od 1 TB kabaciteta kojeg sam mislio ubaciti.

Ako je potrebna informacija, imam ADB router.


Unaprijed hvala na odgovoru.

Batllelog: sudy_freak || Xiaomi MI3W crew || Jeftine igre - https://www.g2a.com/r/sudy_freak ||
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za kućnu upotrebu
sudy_freak kaže...

Pozdrav svima u temi.
Već duže vrijeme razmišljam o kupovini NAS kućišta.
Ništa previše, za osvnog kućnog korisnika.


Najviše iz razloga što želim izbaciti HDD iz kućišta PC-a zbog vibracija i buke.

S druge strane želim omogućititi dijeljenje sadržaja u mreži za što mi je najpogodniji NAS.


Za osnovnog korisnika, preporučite mi najbolji:

D-Link DNS-320LW - 569,08 kn

Zyxel NSA320S - 688,88 kn

Synology DS115j - 814,94 kn

 

Ne treba mi ništa posebno, niti je na prvu bitan broj diskova. Najbitnije da me ne košta kao svetog Petra kajgana i da radi ono što mi treba.
Trenutno raspolažem s jednim WD Green SATA III od 1 TB kabaciteta kojeg sam mislio ubaciti.

Ako je potrebna informacija, imam ADB router.


Unaprijed hvala na odgovoru.

Uzmi synology, neces pozaliti. D-link sam vidio jer ga ima kolega, zyxela sam uzeo roditeljima a ja osobno godinama koristim synology. Synology je neusporedivo bolji u svakom segmentu onoga sto nude i ostali s tim da ima bar 4x vise opcija i funkcija kao i aplikacija.

 

Synology FTW!

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
12 godina
neaktivan
offline
NAS za ured

Ako mi je nas spojen na router lan kabelom a ja sam laptopom spojen na wifi, da li ce mi disk biti vidljiv na laptopu i da li cu moci kopirati podatke na disk i s njega?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: NAS za ured
myfiles4you kaže...

Ako mi je nas spojen na router lan kabelom a ja sam laptopom spojen na wifi, da li ce mi disk biti vidljiv na laptopu i da li cu moci kopirati podatke na disk i s njega?

Da

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
13 godina
offline
NAS za ured

U uredu smo umirovili jedan Lenovo ThinkCentre M58 (Intel Core2 Quad 8200, 8 GB RAM-a) kojem bi dodao još dva WD Red 3 TB diska (složio bih ih u RAID 1) a kao OS bi podigao NAS4Free ili FreeNAS. Koristio bi ga samo za Back-up (sustava i podataka). Nekako mi se čini ova varijanta povoljnijom od nekog klasičnog NAS-a, posebice zato što imam 4 SATA priključka pa kasnije mogu dodati još dva diska (ako zatreba). Naravno OS bi vrtio na USB-u (16 GB).

 

Kak vam se čini ova varijanta?

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NAS za ured

da. (osim ideje Raid1..).

-btw, čemu se 'mučiti' ograničenim edišnima kad to može svaki 'normalan' OS (a tad i neke dodatne želje koje se jave).

-btw2, čemu s USBa kad su diskovi već uračunati itd.. jer USB nije neko oličenje trajnosti, crkne chip ko žarulja.. bilo koji hdd je pouzdaniji + imaš slobodu OSa (ne samo tamagučasti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.5.2015 23:33 (ihush).
13 godina
offline
Re: NAS za ured
ihush kaže...

da. (osim ideje Raid1..).

-btw, čemu se 'mučiti' ograničenim edišnima kad to može svaki 'normalan' OS (a tad i neke dodatne želje koje se jave).

-btw2, čemu s USBa kad su diskovi već uračunati itd.. jer USB nije neko oličenje trajnosti, crkne chip ko žarulja.. bilo koji hdd je pouzdaniji + imaš slobodu OSa (ne samo tamagučasti).

Prosvijetli me onda, po pitanju OS-a. USB je tu iz razloga da ostavim slobodnim SATA priključke jer i tako USB-ove neću koristiti za bilo što drugo.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: NAS za ured

bilo što, lin-win (ovisno što ti može zatrebati), ako je samo funkcionalni NAS-fileshare, tad može baš svaki, npr ubuntu, pa do toga da želiš media server w2012.. ako je bilo koji printer/scaner iz povjesti ostao bez supporta, to može biti kriterij pa staviš OS za koji imaš driver..

-backup time neće biti ograničen izborom alata/mogućnstima kao rsync.. (ali začudo, lakše se nabavi nešto 'free' što je inače na komercijali, nego linuxovski pandan s TPBa, tako da i win ima šanse u konkurenciji za 'superNAS' + multipraktik ili čiste licence pa si miran).

 

Particija za OS je zanemarivi dio 'storagea'.. tako da bi ja eliminirao dodatni medij. Umjesto mirrora, radije na žganjce, backup (jer npr od ransoma ili deletanja te ne spašava mirror), a s rsyncom i ostalim alatima backup može biti u suprotnom smjeru, tako da klijent ne mora ni vidjeti 'NAS'... ako je on backup nekog 'normalnog' storagea/servera, tad je to zapravo jedino logično (ne klijente na njega, mreža funkcionira kao i prije dodanog NASa).

 

- npr u planu kupnje 2xHDD, jedan može raditi task, drugi može biti njegov clone i odspojen sa žica nakon tog... tad je miran i od struje i sl..

- ako je potreban kapacitet, tad je opet bolje (sigurnije u slučaju kvara) na žganjce nego radi0/jbod.. jer tad ovisiš o raidu (mada to danas može svaki chip/soft), KISS kaže, bolje žganjci, 'običan disk'.

- prednost 'obične' distre je i u slučaju kad do problema dođe (npr raspadne se OS), imaš npr livemedij, bootneš-radiš, za NASolike nemaš tu opciju. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice