Podvodni ribolov

poruka: 62
|
čitano: 42.802
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Pa eto ima li ovdje podvodnih ribolovaca štogod? Pa da otvorimo jednu temu da možemo malo trkeljati i prepričavati lovačke priče, o ribama, ulovu, opremi, doživljajima, treniranju i sl. {#}

 

Inače ne bavim se dugo podvodnim ribolovom, ovo ljeto sam počeo se interesirati i lagano gnjuriti, jer mi je deda dugogodišnji podvodni ribolovac, pa s koljena na koljeno, malo me kasnije puklo, ali barem je {#} Prije sam pecao, ali dojadili su mi Arbuni i krajnja nezainteresiranost bilokakve veće ribe (30dk+) da zagrize, pa tako pomalo, i natukao prve ribe i zaljubio se. Kupio sam si kratko odjelo za prvu ruku, a ostalo sam već imao, 7kg olova, omerovu lastikaču od 75cm (nije loša, ali ja bi nešto divlje, tipa top od 110cm), nož i ostalo.

 

Ronim tehnikom šuljanja, tu i tamo koju čekicu, ali nemam veliku apneu, pa ne mogu ostati ispod vode baš previš koliko mogu utreniraniji podvodni ribolovci (oko minut do minut i pol, ovisi koliko sam umoran od bicikle).

 

Bilo je ovo ljeto ljeto za učenje, par brancina od pol kila, takvih i orada, pičetine koliko hoćeš (piceva) i šaraga. Za sljedeće ljeto želio bi si uzeti pravu opremu, prvenstveno odjelo i peraje, te 110cm pušku.

 

I evo ulov od zadnji put, samo kratko sam ronio po nekim šargjerama (otok Cres), ali riba je bila previše plaha, a bilo je za vidjeti piceva i šaraga pa i više od pol kila, ali za večeru je bilo nešto, šarag od 30 deka i manji pic.

 

Sada se nadam lijepom vremenu za vikend i mislim da će to biti kraj za ovu sezonu, nemam zimsko odjelo, a i gliser mora van, te obaveze i sl.

 

 

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
15 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Dobio sam od prijatelja 100-ku lastikaču za probu (kud baš sad, vjerojatno mi je bio zadnji put u vodi za ovu godinu). Puno bolja od 75-ice, nisam ju baš stigao oprobati na distancu, ali sam natukao jednog cipla od 40dkg i jednu trilju. Još sam u nedoumici uzeti 110 ili mi je i 100-ka dovoljna {#}

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
14 godina
offline
Podvodni ribolov

Odlična tema, još se nisam iskušao u podvovdnom ribolovu ali interesira me i lagano mjerkam puškicu za sljedeću sezonu.... {#}

Bilo bi zgodno......, ali nije potrebno !
12 godina
offline
Podvodni ribolov

Bravo Oly, nekada sam se i ja bavio podvodnim ribolovom i ronjenjem s bocama ( ima veze s avatarom ) i to dobrih 15 godina, samo nama kontinentalcima je to malo problem jer smo relativno daleko od mora.

Ovako imao sam tri puške 75 cm za rupe, 120 za čeku i mali mini sten za završni šut ako je trebalo.

Naravno sve to na BOVI bez koje nemoj ni ići u more na ribolov.

Ako te nešto zanima rado ću podjeliti iskustva s tobom makar sam se prestao s tim baviti ali budi prekrasna sječanja u meni.

Samo naprijed i nabavi dugo odjelo jer sezona lova tek počinje sad kad su gliseri otišli.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov
perkoxcar kaže...

Odlična tema, još se nisam iskušao u podvovdnom ribolovu ali interesira me i lagano mjerkam puškicu za sljedeću sezonu.... {#}

Hvala :) Probaj se okušati, barem nešto za večeru, a i za "šire" se uvijek ulovi u plitkom (šuljanje)

Tiby kaže...

Bravo Oly, nekada sam se i ja bavio podvodnim ribolovom i ronjenjem s bocama ( ima veze s avatarom ) i to dobrih 15 godina, samo nama kontinentalcima je to malo problem jer smo relativno daleko od mora.

Ovako imao sam tri puške 75 cm za rupe, 120 za čeku i mali mini sten za završni šut ako je trebalo.

Naravno sve to na BOVI bez koje nemoj ni ići u more na ribolov.

Ako te nešto zanima rado ću podjeliti iskustva s tobom makar sam se prestao s tim baviti ali budi prekrasna sječanja u meni.

Samo naprijed i nabavi dugo odjelo jer sezona lova tek počinje sad kad su gliseri otišli.

Hvala!

 

Evo ja sam se ove godine počeo interesirati za podovdni ribolov, iako sam i prije tu i tamo malo pucao naokolo. Ja još nemam "svoju" pušku i pristojnu opremu, ciljam kada malo nakupim para, deda ima 60-ku, 75-icu, 95-icu i sada sam u nedoumici što i kako 110 ili 100, volio bi oprobati prije nego što odličim i 110-ku i 100-ku malo temeljitije (100-ku sam malo oprobavao, sviđa mi se udarna snaga, domet nisam baš oprobavao, lovim uglavnom na plitko šuljanje, pa ne trebam baš neki top od 130, ili se varam {#})

 

Da rado bi ostavio gliser u vodi, ali vadimo ga van u 10. mjesecu, a mislim da si ovu sezonu neću kupovati odjela zimsko/ljetno, to ostavljam za sljedeću sezonu, bacit ću gliser ranije u more

 

Što se tiće ronjenja ronim najviše na tehniku "plitkog šuljanja", a bovu ne vučem tada sa sobom, jer obično se samo isfrustriram (ako ju struja odvuče ispred mene ili se zapetlja u kamenje). To samo kada ronim po nekoj prometnoj punti ili dok sam hvatao crva dok sam se bavio konvencionalnim ribarenjem {#}, ali izgleda da instant nautičari ne mare previše za nju, a o tome sam čitao na submaniji da je to glavni problem i kod kolega.

 

I da zadnji problem je taj što sam kratkovidan (-2), pa imam malih problema sa uočavanjem ribe u pravo vrijeme i ciljanjem iste... Ima neko riješenje a da nisu kontaktne leće?

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
12 godina
offline
Podvodni ribolov

Ccc i ja imam -5 to nije problem postoje dioptriska stakla za maske danas nisu tako skupa.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov
Tiby kaže...

Ccc i ja imam -5 to nije problem postoje dioptriska stakla za maske danas nisu tako skupa.

A koliko otprilike i gdje ih ima?

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
12 godina
offline
Podvodni ribolov

Ja sam ih kupio u Zagrebu, vjerojatno bilo koji privatni jači shop s podvodnom opremom.

Znaš samo onda moraš kupiti odgovarajuču masku za lov tj malu koja ima mali unutarnji volumen i da možeš dobro uloviti nos kad kreneš na lov u plavo.

Evo ja kupio ovdje klik    vidim kako ima i danas onda je jedno staklo došlo oko 100DM.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.9.2011 21:55 (Tiby).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov

Hvala tiby! {#}

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
14 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

wow pa čak nas i ima :)

 

enivej, ovo ljeto sam odlučio bit 100% legalan pa sam pokušao sa bovom roniti i sve što mogu reć je ajme bože, em mi se zakači za kamenje, em ko da zove glisere i čamce oko mene {#}

kod mene normalno radi.....
12 godina
offline
Re: Podvodni ribolov
cekpi kaže...

wow pa čak nas i ima :)

 

enivej, ovo ljeto sam odlučio bit 100% legalan pa sam pokušao sa bovom roniti i sve što mogu reć je ajme bože, em mi se  zakači za  kamenje, em ko da zove glisere i čamce oko mene  {#}

  Bova ti služi kao oznaka kako je netko u moru i ima zastavicu koja predstavlja znak ronioc ( u školi za upravljanje brodicama to moraju naučiti ) e sad kad to pijani skiper vidi na površini misli kako je to nešto za uzeti ili kako je to nekome nešto odplutalo.

Kad loviš u obali naravno nije ti toliko potrebna i zapinje po stjenama ali kad ideš u lov po rupama recimo na nekih 10tak metara dubine dobro dođe jer na nju staviš nizer ( za ulovljenu ribu ) i rezervnu pušku ako imaš, rezervne sulice, harpune i osti.

Puno puta mi se znalo desiti kad sam stavio nizer na pojas stalno zapinješ po kamenju i razrežeš ribu koju si ulovio.

Zato ako se ide na 20 tak metara od obale obavezno bova na kraju s bovom dobijaš 25 m konopa to je zaista dugo i zapinje zato se skrati konop prema željama i mogučnostima ribolovca.

Kao što ste rekli ako si u obali nije ti potrebna i samo smeta to stoji.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov

 do pred par godina su se ispiti za upravljanje brodicama u birtijama polagali tako da ne vjerujem da su tamo išta naučili.....s druge strane od pijanih stranaca do jalnih (ili čoravih) domaćih koji polako uz obalu (a samim time mene) panulaju pa do policije koja samo čeka mogućnost popunjavanja proračuna

 

mislim znam da ima bova prednosti al se moram ja prvo naučit na nju{#}

kod mene normalno radi.....
12 godina
offline
Re: Podvodni ribolov
cekpi kaže...

  do pred par godina su se ispiti za upravljanje brodicama u birtijama polagali tako da ne vjerujem da su tamo išta naučili.....s druge strane od pijanih stranaca do jalnih (ili čoravih) domaćih koji polako uz obalu (a samim time mene) panulaju pa do policije koja samo čeka mogućnost popunjavanja proračuna

 

mislim znam da ima bova prednosti al se moram ja prvo naučit na nju{#}

  Eto sad si sve rekao ništa ne dolazi preko noći.

To je samo početak vjeruj ima još toga čak postoji i borba protiv svog mozga i strahova ako želiš uloviti nešto malo trofejnije.

15 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Vezano za bovu, evo jedne teme: LINK

 

Ja se slažem sa tibyjem da je bovu poželjno imati kada se roni van obale. Ja na jednoj punti koja je plitka (oko 5 + metara) i pruža se direktno van jedno 15-ak metara i onda je nagla stepenica u dubinu, tu ima fratara, šargi i ostalog što voli takav teren. Tu obavezno s bovom ronim, ali gliseri i sl, ne prolazi baš na daleko, već k'o da tu nema bove.

 

Ali mislim da su lokalni ribari najgori, oni k'o da je njihovo more, čak dok sam ronio uz obalu, čujem motor u vodi, a kada sam pogledao vidim majstor na metar od kraja panula, em me je uočio davno, ali njega to ne dira nimalo, prođe kraj mene, to mi je diglo živac, malo mi je falilo da pušku izvadim iz vode {#}

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
15 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Sa zadnjih ronjenja prošli vikend. Kako je more već solidno hladno (bilo sada je ledara i za one s 5mm odjelom {#}) i sa ovim svojim odjelom ne mogu duže od 45min biti u vodi. Šteta a bilo je dosta ribe, naročito piceva i cipala. Eto skroman ulov, ali barem su svi solidni ua gradele, jedino mi je žao orade, jer sam pucao na nju misleći da je veća, onako odiza dok pase s distance...

 

I još kad sam uhvatio ovu pičetinu s druge slike jedan pic od cca. 400-500g mi je pao sa strijele, pogodio sam ga u sam vrh leđa i dva puta mrdne i ode... Nadam se da će se oporaviti pa da još malo naraste pa za sljedeće ljeto

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
14 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

super slike, svaka čast!

 

veliš već je zima bilo??? kak već??? a ja sam nabrijavam za prvi tjedan 11. mjeseca i dvoumim se sad između 7 (u kojemu mi bude pretoplo i malo nezgrapno) ili 3 (u kojemu bi mi moglo bit prehladno)

kod mene normalno radi.....
15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov

Bura je dosta ohladila more, mislim da je za 3-cu prehladno, 5-ica bi bila idealna

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
14 godina
offline
Re: Podvodni ribolov
Oly_E3 kaže...

Bura je dosta ohladila more, mislim da je za 3-cu prehladno, 5-ica bi bila idealna

Jesi počeo ponovno ronit već ?

Bilo bi zgodno......, ali nije potrebno !
15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov
perkoxcar kaže...
Oly_E3 kaže...

Bura je dosta ohladila more, mislim da je za 3-cu prehladno, 5-ica bi bila idealna

Jesi počeo ponovno ronit već ?

  Da, da roni se ovdje par mjeseci već, nisam baš previše slikao, tek zadnjih par ronjenja kada se situacija malo popravila... Svaki drugi, treći dan riba za ručak...  {#}

 

Uglavnom zadnjih par gnjurenja imam konačno masku sa dioptrijom tako da ekšli mogu vidjeti nešto, prije nego to nešto vidi mene... Evo sa zadnja tri gnjurenja, salpe (ove žute na slikama) od 0.5kg, ove godine ih ima masovno i dosta velike (jednu pojedem i skoro budem sit). Brancina je isto ove godine puno, nisam još upucao neke dobre, barem preko 0.5kg, na manje mi žao pucat (upucao sam dva ove sezone oko 300g oba, taman na granici), jer je to riba koja naraste i preko 2kg, to ostavim svom partneru, on puca po svemu {#}. Jesu ukusni i taman za jest, ali štajaznam {#}. Danas smo baš imali rižoto od sipe, jer sam uhvatio zanju 5. sipu (na slici) pa smo guštali. Kupio sam i gumenjak, Yamaha 3.4m, tako da mogu s autom na drugu stranu otoka i malo dalje, jer gliserom iz Cresa, na drugu stranu popije 150L benzina (u jednom smjeru, a tank je 280L, tako da ostanem kratak 20-ak litara {#})

 

Od opreme imam sada sve prave stvari, odjelo (4mm), pušku (115cm možda ipak malo prevelik overkill za šuljanje, jer nemam još apneu za čeke, a s druge strane, dosta riba sam uhvatio na dometu na koji 100-ka ne može baciti...), maska s dioptrijom, peraje... Sada ostaje sada samo raditi na sebi, kondiciji i tehnici šuljanja, dosta koncentracije treba zadržati i biti fokusiran, jer kada popusti, obično naiđe nešto lijepo, a ti si u mat poziciji...

 

Ti, jesi što krenuo?

Q9650 @ 3.83GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 850MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
14 godina
offline
Podvodni ribolov

Ajde super, ja sam išao nedavno s frendom koji ima isto opremu, neku i duplu pa smo malo ronili, ali nije nam (meni) ni baš išlo, za početak sam igrom slučaja probio jednog povećeg raka, riba mi je zbrisala pa se on odnekuda stvorio, ali niš koristi, i poslije jednu ribicu veličine kao ovu tvoju samo ju nisam uspio identificirati.Ma mislim super je to sport i sve, ali treba strpljenja, a i treba imati opremu, ja si već duže pokušavam poštenu pušku upiknuti ali nikako pa nikako uvije se nešto umakne prije nje.

Bilo bi zgodno......, ali nije potrebno !
15 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

He, da malo oživimo temu nečim što nisam ja uhvatio, ali je vrijedno spomena :)

 

Danas sam bio sa dedom na moru, kao i obično, samo što ja ne lovim već skoro 3 tjedna zbog ozljede, hvata apstinencijska kriza itd..., a deda zadnjih par dana diže brancine i sl. od preko pol kilai bliže 750g, baš ono sol na ranu... Danas mu je sreća bila na vrhuncu i pade Cipal od 1.7kg neočišćen.. Dedonja nije uhvatio ovako veliku ribu zadnjih 20 godina skoro od kad sam ja bio mali klinjo :)

 

Ja nikada nisam vidio tako velikog cipla, najveće primjerke koje sam vidio imali su oko 600g, a ovo mi je bio doživljaj :)

Q9650 @ 3.83GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 850MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
13 godina
offline
Podvodni ribolov

Oly_E3, reci mi koji je to konkretno cipal, odnosno kola vrsta, od kamena, pučine ili {#}??

 

I koliko je u stvari on dobra ili odlična riba, ne govoreći pritom o tome ima li ili nema puno kostiju, jer me to nikada nije spriječavalo da uživam jesti pravu ribu {#} !!

ATJ Lučko
15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov

Cipli su obalne ribe, ne pelagijske, ima više vrsta, a ovaj ulovljeni (i koji inače često ulovimo) je Bataš... Ovdje je jedan opširni članak o njima itd. Sad će brzo u mrijest pa ih ima na bacanje...

 

Što se tiće kvalitete mesa, Cipal je meni jako ukusan, a ja sam tip koji je dosta izbirljiv što se tiće ribe. Nikada nisam jeo ovako velikog, ali ove uobičajene oko 400-600g najviše volim frigane, nekako su malo više ukusni nego sa gradela. Nisam baš siguran da se služi baš previše u restoranima, budući da restorane uglavnom zatrpaju sa Zubacima, Oradama i Brancinima. Bumo vidli ovog, spremamo veće ribe u pećnici uglavnom, to je najbolji način da riba ostane sočna, gradele malo posuše ribu, još ako je ovako velika, pa se teže ravnomjerno ispeče (a nije za rezati na fete, jer ćeš dobiti riblje čufte), pa će biti zanimljivo ja se nadam :) Kosti nisu problem niti meni treba samo dobro očistiti ribu na tanjuru i to je to :)

Q9650 @ 3.83GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 850MHz | Gainward GTX480 | 2x WD Caviar Black 640GB RAID 0 | Corsair HX850W | CM-690 |
11 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Dobar dan svima !

 

Ja sam novi ribić, danas sam se poćeo baviti podvodnim ribolovom  nemam pušku na lastiku nego na zrak staru 12 godina od tate ,imam cressi peraje sa slika na kojima su ribe imam masku od liberator i dihalicu od maresa da i puška je od maresa. Neznam što da radim i uopće nisam legalan ilegalan sam 100 % jer sam kao prvo maloljetan a kao drugo ne mogu nikoga nagovorit da mi kupi dozvolu na svoje ime.Jedini sam novi naraštaj u gradu koji se bavi ovim ćudom.Htio bih se muvati šuljanjem po plićaku jer kod nas ima dosta salpi fratri i piceva.Dosad sam se bavio ribolovom sa obale na štap i sa aire kajaka na štap.poznam ove uvale kao sebe.Ali ribe ne.Pa molim vas dajte mi savjete na sve što mislite da trebam znat.Hvala!{#}

13 godina
offline
Re: Podvodni ribolov
Glamoć kaže...

Dobar dan svima !

 

Ja sam novi ribić, danas sam se poćeo baviti podvodnim ribolovom  nemam pušku na lastiku nego na zrak staru 12 godina od tate ,imam cressi peraje sa slika na kojima su ribe imam masku od liberator i dihalicu od maresa da i puška je od maresa. Neznam što da radim i uopće nisam legalan ilegalan sam 100 % jer sam kao prvo maloljetan a kao drugo ne mogu nikoga nagovorit da mi kupi dozvolu na svoje ime.Jedini sam novi naraštaj u gradu koji se bavi ovim ćudom.Htio bih se muvati šuljanjem po plićaku jer kod nas ima dosta salpi fratri i piceva.Dosad sam se bavio ribolovom sa obale na štap i sa aire kajaka na štap.poznam ove uvale kao sebe.Ali ribe ne.Pa molim vas dajte mi savjete na sve što mislite da trebam znat.Hvala!{#}

Bok Glamoć, makar mi se možda čini da si se želio nazvati GLAVOĆ, jer barem ja nisam čuo za ribu glamoć, ali ako ima neki poseban drugi razlog, moje isprike, nije bilo sa lošim namjerama {#} {#} !!

 

Kao vrlo prvo i vrlo važno, ja ti baš i ne bih svjetovao riskirati da te uhite u "krivolovu" obzirom da nemaš kako kažeš godina, a vjerujem niti ispita, obzirom ti se je zakonodavstvo po tim i takvim pitanjima jako postrožilo i promjenilo, tako da ti za sada preporučam samo da se baviš APNEOM, to jest, da treniraš urone na dah a usput i da si stvaraš mapu lokacija na kojima ćeš jednog dana u skladu sa zakonskim regulama loviti puškama od 2 metra sa tri lastika {#} !!

 

Ako bih ti nešto i preporučio, ima više toga, ali za sada samo osnovno, kada navršiš dovoljno godina, kupi jedne za početak prave peraje za uron, moj prijedlog su CRESSI GARA 2000 HF,  a kakve slične imam i samveć preko sedam godina, i više sam nego zadovoljan!

LINK;http://www.cressi.it/catalogue/index.asp?CategoriaID=100014 

Sljedjeće su ti maska i dihalica, maska sa malim volumenom, moj prijedlog ti je opet CRESSI Superocchio 

LINK; http://www.cressi.it/catalogue/index.asp?CategoriaID=100016 

s time što dihalicu izaberi po svojem ukusu, ja trenutno ima firme TUSA, model koji ti sam naveo u linku

LINK;http://www.tusa.com/us-en/Tusa/Snorkels/SP-170_PLATINA_II_HYPERDRY

 

Toliko od osnovnih preporuka za opremu, a o ribama, prvu brigu što moraš naučiti su mjere koje smiješ loviti i vrijeme lovostaja, da te pak tu ne zakači neka nepotrebita glupost, a ako me pitaš koju ribu treba "kao" izbjegavati, ne doslovce, već posvetiti bitno veću pažnju, po mojem mišljenju su slijedjećim redom;

1 MURINA, opako dobra riba, ali vrlo jaka, ugriz otrovan, 

2 UGOR, vrlo jaka riba, zna se zapetljat u svojoj rupi pa ga tada je vrlo teško za izvaditi van,

3 PAUK, jako fina riba, ali ima takav otrov u bodljama, istina termolabilan, ali ti nikako ne bih preporučio takvo iskustvo,

4 ŠKARPINA, ima ih nekoliko vrsta/veličina, uz škarpinu, škarpoć, škrpinica koji su bitno manji ali su zato jednako fini za manđati

Ribe koje su prima, vjerojatno znaš i sam ali dok ne odrasteš, nemoj slučajno ići u ribe SAM, NIKAKO, jer nikada neznaš što se može dogoditi, a i nebi bilo z aloše da upišeš i položiš za koju zvijezdicu tečeja APNEE, ne znam iz kojeg si grada, ali vjerujem da tamo gdje živiš da ima i škola za ronjenje na dah!

 

Ako te bude još što zanimalo, da mogu pomoć, javiš se preko posta, a može i na PP,

 

Pozdrav, i mirno more {#} !!!! 

ATJ Lučko
11 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Hvala na odgovoru .Tu gdje živim nema škole za ronjenje na dah ali zato mi imamo svoju a ronimo školjke tu sam najbolji u tome.Nazvao sam se glamoć jer se kod nas glavoć zove glamoć .Već mi je did prićao za plaže malo dalje od mog prebivališta jer je on ronio i hvatao ribe i školjke.Neke plaže znam sam .Npr. Tu gdje sada pucam ali nije mi baš uspješno ima salpi ,paukova,druja,fratri,ušata,piceva,glamoća,arbuna itd. napravit ću još taj apnei test da bi mogao doći do malo jaćih riba .I znam raspoznat neke ribe sam a one otrovne nosim knjigu sportski ribolov uz hrvatsku obalu pa znam šta napravit s otrovnima

13 godina
offline
Re: Podvodni ribolov
Glamoć kaže...

Hvala na odgovoru .Tu gdje živim nema škole za ronjenje na dah ali zato mi imamo svoju a ronimo školjke tu sam najbolji u tome.Nazvao sam se glamoć jer se kod nas glavoć zove glamoć .Već mi je did prićao za plaže malo dalje od mog prebivališta jer je on ronio i hvatao ribe i školjke.Neke plaže znam sam .Npr. Tu gdje sada pucam ali nije mi baš uspješno ima salpi ,paukova,druja,fratri,ušata,piceva,glamoća,arbuna itd. napravit ću još taj apnei test da bi mogao doći do malo jaćih riba .I znam raspoznat neke ribe sam a one otrovne nosim knjigu sportski ribolov uz hrvatsku obalu pa znam šta napravit s otrovnima {#} !!!!

Drago mi je čuti da znaš što i kako sa otrovnim ribama, makar, nadam se da znaš da su njima otrovi termo labilni, gube snagu na visokoj temperaturi, pa za prvu ruku, prvo se po****j po mjestu uboda, ili nečulo zlo ujeda, a čim prije ranu u toplu, komar vruću vodu, koliko možeš izdržati višlju temperaturu {#} !!!!

ATJ Lučko
11 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Hvala na savjetu .

11 godina
neaktivan
offline
Podvodni ribolov

Ulovio sam prvu ribu  ušatu od 20 cm  i pogodio sam jednu ali mi je pobjegla

15 godina
neaktivan
offline
Re: Podvodni ribolov
Glamoć kaže...

Dobar dan svima !

 

Ja sam novi ribić, danas sam se poćeo baviti podvodnim ribolovom  nemam pušku na lastiku nego na zrak staru 12 godina od tate ,imam cressi peraje sa slika na kojima su ribe imam masku od liberator i dihalicu od maresa da i puška je od maresa. Neznam što da radim i uopće nisam legalan ilegalan sam 100 % jer sam kao prvo maloljetan a kao drugo ne mogu nikoga nagovorit da mi kupi dozvolu na svoje ime.Jedini sam novi naraštaj u gradu koji se bavi ovim ćudom.Htio bih se muvati šuljanjem po plićaku jer kod nas ima dosta salpi fratri i piceva.Dosad sam se bavio ribolovom sa obale na štap i sa aire kajaka na štap.poznam ove uvale kao sebe.Ali ribe ne.Pa molim vas dajte mi savjete na sve što mislite da trebam znat.Hvala!{#}

  Ola. Ako si iznad 16 onda ustvari možeš kupiti dozvolu za rekreativni ribolov, recimo godišnju do 18 godina cijena 100kn.

 

Čuj što bi trebao znati, prva stvar je kapacitet pluća i znati raditi dekompresiju pravilno da ne zaribaš uši. Kapacitet pluća se da istrenirati da bude dosta solidan, ja mogu tek oko minute i pol, a nisam skoro niš trenirao, ovi malo jači rekreativci idu i preko 2.5 minute :) Oprema, savjetujem full odjelo, ali ovisi ako ćeš još rasti i razvijati se da baš ne potrošiš puno. Full odjelo daje bolju dinamiku ronjenju i štite te od hladnoće, a i kapuljača štiti uši, glavu, sinuse, vrlo važno. Puška, zračnica je više za ruparenje, mada ima onih super jakih koje su jake k'o lastikače, ali i puno skuplje rame uz rame. Mislim da je 95-105/110cm lastikača idealno za šulju, jedino sam ja pacjent sa 115cm na šulji :)

 

Ovo ostalo su finese niska (portapeš) za ribu, maska, dihalica (idealno tamne boje, a maska baš bi trebala biti za podovodni ribolov, te imaju manji volumen pa nema puno zraka u njima), peraje (ovisno o kondiciji, ja imam ogromne Mares razor, ali se bavim biciklom pa me ne umaraju gotovo ništa, dok moj prijatelj ih je probao je riknuo nakon 1h ronjenja). Za olova ćeš naći optimalnu masu, nož obavezno, a bova, na šulji puno ljudi, pa i ja, će ti reći da smeta i da je nepotrebna, jer si praktički uz samu obalu i može zapinjati i ići ispred tebe, uglavnom muka. Dok ako ideš van obale, na neku seku ili sl. dobro bi bilo ju staviti na jednu točku i da roniš u blizini.

 

Ima puno videa na youtubeu sa ribolovcima u toj šulja tehnici pa pogledaj da vidiš kako se prikradati i sl. Važno je držati koncentraciju i raditi što manje pokreta, a s druge strane nekada je riba jako na oprezu pa ti neće ta stealth tehnika puno pomoći, a ponekad se nahvata :)

 

I ljep komad ušate od 20cm {#}  Meni je ona super riba

Q9650 @ 3.0GHz | ASUS P5Q-E | 8GB @ 800MHz | Gainward GTX480 | Corsair F60 SSD | Corsair HX850W | CM-690 |
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice