FSB-Pitanje

poruka: 7
|
čitano: 11.227
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
FSB-Pitanje

Evo ovako: 4. sam razred srednje, idem u Teslu (elektrotehnicar) i sad razmisljam kud cu dalje.

Nisam bog zna kakav ucenik, prolazim sa 3/4 i sad razmisljam  na FSB pa imam par pitanja.

Najvise mi se sviđaju smjerovi računalni inžinjer i mehatronika/robotika (imam robotiku i sad u 4. srednje pa znam odprilike sta je to).

Ide li ko za te smjerovi, kakvi su, jesu li teski i ima li negdje lista promljenih od proslih godina pošto nemogu nigdje na njihovoj stranici naći?

I ima li tko još kakav prijedlog za drugi faks/smjer?

10 godina
offline
Re: FSB-Pitanje

Evo ja sam ti bio na FSB računalno inženjerstvo pa da ti kažem svoje mišljenje.

Taj smjer je sve samo ne računalno inženjerstvo...dakle ja sam bio općenito razočaran u taj smjer. Od "računalnih" predmeta imaš svega nekoliko njih i to je blago rečeno za retardirane. Pa evo predmeti koji su "računalni" i koje mislim da ostali smjerovi nemaju. Čisto da ti kažem, nije da trebaš redovito učit sve predmete, većina ih je lagana, ali one teže tipa mehanika, termodinamika, nauka o čvrstoći (meni elektrotehnika jer sam iz opće gimnazije) je bolje učiti redovito inače zaostaneš u roku keks.

 

 

Programiranje i algoritmi - nikad u životu nisam radio programiranje, na kraju imao 3 nisam ni dolazio na predavanja već samo vježbe. Na ispitu sam rješavao drugima zadatak, a za asistenta smo imali totalnog idiota koji se na prvim vježbama, iz dubine duše, čudio kako mi ne znamo programirat SUDOKU na računalu, a nitko od nas nije radio prgramiranje prije. Lik je završio FER pa se pravio važan tamo :/ no svejedno, na kraju imao neki zadatak da sastavim program koji računa standardnu devijaciju preko boolean petlje itd svašta nešto...i to pazi sad u Microsof Visual Basicu jbte to se ne koristi već 100 godina čak i ja znam to XD

Računalne mreže - pohvale profesoru na entuzijazmu i tome što je taj predmet učinio zanimljivim, iako ga svaki osnovnoškolac može proć bez imalo muke

Osnove dinamike tehničkih sustava - malo teži predmet, mehanika i nauka o čvrstoći u jednom, ali da se sa profesorima normalno pričat i na tome velike pohvale

Informacijski modeli proizvoda - da me jeb*** nemam pojma što se radilo na tom predmetu XD

Konstruiranje pomoću računala CAD - konalno neki zanimljiv predmet, crtanje na računalu. Biralo se između SolidWorksa, CATIA-e i ProE ako se dobro sjećam. Nije nešto težak predmet ali to je zapravo računalno inženjerstvo

Računalna matematika - pojma nemam, ne sjećam se ničega

Proizvodnja podržana računalom CAM - više manje isto kao  i CAD samo što "programiraš" u programu za crtanje glodanje, bušenje itd. Dakle simuliraš rad tih procesa i učiš kako napraviti program koji samo ubaciš u tipa CNC uređaj i on napravi što treba. Zanimljivo i korisno.

Umjetna inteligencija - mislim da je to bio izborni predmet, smijanje o umjetne inteligencije apsolutno ništa.

 

 

Evo to je to kad sam ja bio na FSB-u, iskreno taj smjer ti je neka sredina po težini od svih smjerova na FSB-u. Prvi je definitivnoInženjersko modeliranje i računalne simulacije, čudo od smjera i divim se ljudima koji to završe, drugi je vjerojatno Procesno-energetski (puno termodinamike, matematike i ostalih čuda), treći bi stavio Računalno inženjerstvo.

Mogu ti reć da sam došao na FSB iz športske gimnazije i nije bilo nešto teško, već sam se previše zaje*** i onda je došo zakon da nemreš upisati ponovno predmet bez obzira ako nisi izašao na njega (kao što sam ja hahaha) i jednostavno nisam stigao sve naučit i dati. Da mi je današnja pamet završio bih to bez većih problema.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2015 23:17 (MasterG).
3 godine
neaktivan
offline
Re: FSB-Pitanje

Pozdrav, evo znam da je mnogo vremena prošlo od ovog posta, ali pošto vidim da si "prošao" faks zanima me znas li nesto o konstrukcijskom smjeru, koliko je tesko u odnosu na racunalno inzenjerstvo , koliko ima programiranja ako ga ima uopce i opcenito ako znas jos nesto o tome smjeru, bio bi ti zahvalan ;)

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 14:18 (Userforuma232).
15 godina
offline
FSB-Pitanje

Upiši materijale i skrati se muka

#fsb
5 godina
neaktivan
offline
Re: FSB-Pitanje
Userforuma232 kaže...

Pozdrav, evo znam da je mnogo vremena prošlo od ovog posta, ali pošto vidim da si "prošao" faks zanima me znas li nesto o konstrukcijskom smjeru, koliko je tesko u odnosu na racunalno inzenjerstvo , koliko ima programiranja ako ga ima uopce i opcenito ako znas jos nesto o tome smjeru, bio bi ti zahvalan ;)

 

Zavrsio sam racunalno inzenjerstvo, sve u svemu zadovoljan sam bio sa smjerom. Smjer je slican mehatronici i robotici, ima malo slabiju elektrotehniku, ali ostatak studija je dosta slican. Nekolicina kolegija se slusa zajedno. Od programiranja koliko se sjecam imali smo Visual Basic, tu se uce elementarne stvari o programiranju, if, while, for petlje, malo rad sa suceljem i takve sitnice. Imali smo takodjer programiranje u Matlabu kroz Racunalnu matematiku, interesantan kolegij ako udjes u materiju. Nevezano uz kolegij Matlab je jako dobar alat za bilo kakvo programiranje kasnije, od robotske vizije, analize hrpe podataka i slicno. Bio je jedan kolegij (ne mogu se sjetit imena) na usmjerenju Inteligentni montažni sustavi (računalno inženjerstvo se granalo na više usmjerenja, ne znam kako je danas jer sam čuo da je bilo nekih promjena) di se parametarski radila Catia, jedan od najkorisnijih kolegija za napredno 3D modeliranje,  imam jos uvijek osjecaj da to puno ljudi ne zna nakon faksa, a stvarno moćan tool. Bilo je programiranje robota (Fanuca i Universal Robota), nešto smo slušali o neizrazitoj logici. Sad sam se sjetio da je bio i jedan dobar kolegij o PLC-ima di smo imali praktične vježbe + teoriju. Sve u svemu ako te to interesira kroz te sve male kolegije ćeš moć dobiti dojam na koji način rade napredni sustavi u proizvodnji (npr. kako su povezani konvejer + robot + nemali broj senzora u nekom sustavu).

 

Imao sam kolegene ofc na kontrukcijama, mislim da od programiranja oni imaju isto Visual Basic, ali za ostalo nisam siguran. Pretpostavljam da moraju negdje koristit i Matlab, ali sam siguran da su slabije pokriveni s PLC-om i robotikom.

 

Konačan izbor je na tebi. Ako misliš unaprijeđivati industriju s modernih pristupom i tehnologijama onda računalno inženjerstvo. Također uz RI smjer moći ćeš komotno bit i negdje razvojni inženjer jer ćeš imat dosta znanja o 3D modeliranju, metodi konačnih elemenata i slično. Ako ćeš razvijati getribe, sustave s milijun zupćanika, motore onda konstrukcijski. Nemoj se previše opterećivat sa smjerom jer ti budući posao lako moguće neće biti toliko povezan sa smjerom. Odi na smjer koji te više zanima i to je to, nevezano za budući posao.

10 godina
offline
Re: FSB-Pitanje

Evo i mene opet...došla mi notifikacija nakon 5 godina...uff...starim!!!

 

Samo ću se nadovezati na kolegu iznad koji je napisao "Upiši materijale i skrati se muka" ...da danas sa ovom pameti idem na faks izabrao bih najlakši smjer...ionako to nitko poslije ne gleda (barem velika većina), a ono što želiš raditi i zanima te već ćeš učiti i zanimati se sa strane.

Na kraju ćeš vjerojatno (nakon studija), barem u početku, radit nešto možda sasvim treće i što te direktno ne zanima...velika većina završi kao konstruktor ili "crtač", jer je takvih poslova dosta....mene je osobno to oduvijek zanimalo (doduše 3D, ne 2D) pa sam i nastavio u tom smjeru.

 

 

Evo danas (skoro pa dvije godine na ovoj poziciji) specijalist za čiste prostore. Radim u Revit-u, koji prije ovoga nisam taknuo i pohvatao ga u dva tjedna.

Plaćena mi bila edukacija za Revit na koju sam išao, ali je termin bio nakon mjesec dana i toliko sam na kraju briljirao tamo da su mi ponudili posao.  

 

Prije tog posla sam konstruirao tlačne posude za farmaceutiku u PTC Creo, a kasnije u SolidWorks-u...tako da mi ovaj posao došao kao naručen da nastavim u smjeru farmaceutike.

 

Portfolio 2D/3D programa mi se eksponencijalno povećao nakon faksa:

 

1. SolidWorks (taj sam odabrao na faksu kako je kolega iznad rekao) - 5g iskustva (tlačne posude, TUV, ATEX, 3D print, kućne radinosti...osobno najdraži alat)

2. CATIA (isto bio predmet na faksu gdje smo radili malo) - 1god iskustva

3. PTC Creo 2god iskustva (tlačne posude)

4. Autodesk Maya rekreeativno 2god iskustva (kratke animacije, 3D modeling i rendering, satovi za švicarsku kompaniju kao frelanceer...)

5. 3dsMax rekreativno 1god iskustva (osobno mi nije sjeo, tu ipak treba netko isusniji pomoći, jako puno opcija, kompleksan alat i čudo od mogućnosti)

6. AutoCAD (ofc) 100god iskustva  (...mrzim ga iz dna duše...), al nemreš bez njega

7. FANUC alati za CNC vodeno rezanje

8. Revit 2god iskustva (čisti prostori)

 

Nije da se hvalim ,samo sam htio reć da ono što te zanima nećeš naučit na faksu, nego više ciljaj na to da završiš u roku i kreneš radi, jer 6mj prakse znači više nego 5 godina faksa.

Moraš razumijeti da na poslu sigurno nećer radit samo jednu stvar, već puno toga i dosta tih stvari te neće zanimati.

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
3 godine
neaktivan
offline
FSB-Pitanje

Evo kolege moje, zanima me zna li netko jos nesto o konstrukcijskom smjeru , koliko je tezak u odnosu na ostale smjerove i opcenito jos stvari vezano uz taj smjer, te jos proizvodno inzenjerstvo (USMJERENJE: Automatika u proizvodnji i osiguranje kvalitete).

 

Evo ako netko nađe vremena bio bi mu zahvalan :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice